Defensie-begrooting 1937 Hayasji wijst het fascisme af Nieuwe verscherping De kerkstrijd in Duitschland Dc scheepsbotsing in het Engelsche kanaal van den toestand in Palestina Verzorging Kamerplanten Marktberichten Dr* Colijn lijstaanvoerder der A*R. Oud-strijders als vredes apostelen Verbod Communistische Partij in Zwitserland? Uit onze Omgeving Een tekort aan gasmaskers. Een sterkere vloot voor Indië bepleit. is onM militaire vliegdienst paraat? Aan het voorloopig verslag over de de- Jensiebegrooting 1937 ontleenen wij het vol gende: Zeer vele leden meenen, dat de Regeering nog te veel aarzelt om met de voor de de fensie vereischte voorstellen te komen. Over het plan der grensbeveiliging waren lij voldaan. Dat de derde herhalingsoefe ning staat te worden hersteld, keurden zij eveneens goed. De personeelsregeling bij de marine achtten zij mede bevredigend. Gaarne brachten zij den minister daarvoor hulde, doch zij betreuren, dat ter voorzie ning in het vele, dat nog ontbreekt, b.v yerhooging van het contingent en verlen ging van de eerste opkomst onder de wape nen, niet reeds wetsontwerpen waren in gediend. Andere leden sloten zich hierbij aan. De grootste spoed en de uiterste krachtsinspan ning zijn naar hun oordeel geboden, om in te halen, wat in voorbije jaren, mede dank zij de van den Volkenbond gekoester de verwachting, welke inmiddels echter 'n waan is gebleken, werd nagelaten. Doel onzer weermacht. Verschillende leden stelden voorop, dat ook zij behartiging van de belangen der landsverdediging in de gegeven omstandig heden, noodzakelijk achtten. Dit brengt, al dus deze leden, evenwel niet mede, dat zij ivoorstanders van eene ongebreidelde bewa pening zouden zijn. Nederland zal in de eerste plaats het zoo goed mogelijk functio- neeren van den Volkenbond moeten helpen bevorderen. De doelstelling onzer weermacht moet' naar hun oordeel, dan ook zijn de vervul ling harer taak in het kader van de collec tieve veiligheid. Juiste verhouding der uitgaven Wil men het volk niet laten verkomme ren, dan is er een grens aan hetgeen in het defensiebelang mag worden uitgegeven en dient een behoorlijke verhouding met an dere volstrekt noodige uitgaven te worden In acht genomen. Sommige leden achten, wat de regeering !n de richting der bewapening doet, reeds niet meer verantwoord. Anderen meenen, dat de maatregelen ten aanzien van de weermacht geheel onvol doende zijn. „Dienen" ter bestrijding der werkloosheid. Gen. leden meenen o.a., dat de fcrijgs dienst opvoedend werkt, en elke Nederlan der, die er toe in staat is, in de gelegenheid moet worden gesteld bij de weermacht te dienen. Dit heeft bovendien het voordeel, dat de werkloosheid er door wordt vermin derd. Hoe in een naburig land dit beginsel in practijk is te brengen, leert de toestand. NederlandIndië. De Volksraad van Indië blijkt zich in over- groote meerderheid vóór de begrooting van oorlog te hebben uitgesproken. Uitbreiding vloot voor Indië. Uitbreiding van de vloot voor Indië wordt bepleit, onder de opmerking, dat een krach tig leger en een sterke harmonische vloot en luchtmacht voor de handhaving van de neutraliteit onontbeerlijk zijn, gezien de de licate positie, die wij innemen in den paci- fic en onze uitgestrekte kustlijnen. De andere mogendheden wapenen zich in razende snelheid en dit tempo dient door de regeering ter zake van haar defensiepoli tiek te worden benaderd. Luchtverdediging. Wat de luchtverdediging betreft, werd den minister van verschillende zijden ge vraagd, de Kamer te willen inlichten om trent zijn inzicht ten aanzien van de pa raatheid van onzen militaire vliegdienst, na aankoop van het nieuwe materieel. Opgemerkt werd, dat de burgerbevolking nog vrijwel geheel verstoken is van gas maskers; der regeering werd verzocht te be- vorderen, dat deze achterstand worde inge haald. Aan het slot der jubileumvergadering der A.-R. Staatspartij, deelde de voorzitter van de A.-R. Tweede Kamerclub, de heer J. Schou ten mede, dat Dr. H. Colijn voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen in alle kieskrin gen lijstaanvoerder der A.-R. partij zal zijn. Op de eerste officieele ontvangst voor de vertegenwoodigers der permanente interna tionale commissie van oudstrijders heeft ge neraal Goering een toespraak gehouden, Waarin hij o.m. zeide: „De strijd is ten einde: een nieuwe weg ligt open. Wij allen hebben de vreeselijke hel van den modernen gemechaniseerden oorlog leeren kennen. Ik geloof, dat de we reldoorlog het laatste bewijs is geweest voor de stelling, dat de volken het zich niet meer kunnen veroorloven, opnieuw in een derge- lijken strijd tegenover elkaar te staan. Het was de laatste waarschuwing van het nood lot, dat men de beschaving van het avond land niet moet laten ondergaan.De techniek heeft nieuwe vorderingen gemaakt: een nieuwe oorlog zou nog veel verschrikkelij ker zijn dan de vorige. Ik geloof daarom, dat er geen betere strijders voor den vrede zijn dan de oudstrij ders en ik ben er van overtuigd, dat zij Voor ieder ander het recht hebben den vre de te eischen en hem vorm te geven. Men zegt maar al te vaak, dat de soldaten de Voornaamste vertegenwoordigers van een oorlogspartij zijn. Ik geloof, dat zij het meest met de sabel rinkelen, die haar nog nooit gedragen heb ben. Alleen degenen, die den oorlog niet kennen, kunnen van een ,frisch-froehlichen Krieg" spreken. Ik wensch oprecht, dat dit congres er toe zal bijdragen, dat de grond slag voor een werkelijken vrede van eer en rechtsgelijkheid voor alle partijen gevonden wordt. Ik verheug mij er over, ddt het con gres gehouden wordt in het nieuwe Duitscli- land, dat even vurig naar den vrede ver langt als de andere volken." Actie voor bescherming van het vaderland. Het Fransche dagblad „Le Matin" méldt uit Geneve, dat de Geneefsche regeering be sloten heeft binnenkort bij den bondsraad een ontwerp in te dienen, waarbij de com munistische partij wordt verboden. De kan tonnale regeering van Neufchatel stelt voor niet alleen aan de communistische partij bedrijvigheid te verbieden, maar dit ook te doen ten aanzien van de nevenorganisaties. Ten slotte hebben, aldus genoemd blad, de Radicaal Democratische partij en de Libera le partij van Waadland tijdens een bijeen komst te Lausanne besluiten aangenomen, waarin snelle maatregelen van de bonds- autoriteiten geëischt worden ter bescher ming van het vaderland en ter beëindiging van de revolutionnaire activiteit der com munistische partij in Zwitserland. Japan moet de Keizerlijke con stitutie eerbiedigen. Verzoeningsgezinde 'uitlatin gen jegens Sovjet-Rusland. In antwoord op interpellaties in het Hoo- gerhuis deed Hayasji aanvallen op het fas cisme. verklaarde zich voorstander van de eerbiediging der Keizerlijke constitutie. Hij bevestigde voorts, dat hij een oplos sing zou zoeken voor de problemen, welke zoowel Japan als Sovjet-Rusland betreffen Deze oplossing moet in vriendscliappelijken geest worden gevonden. Hayasji hoopt, dank zij den geest van Verzoening te komen tot wederzij dsche concessies. Hij zal zijn beste diensten aan bieden om te komen tot een bevredigende oplossing van de onderhandelingen, welke thans met Mandsjoekwo worden gevoerd, aangaande Buiten Mongolië. De .Tapansche regeering, aldus Hayasji, heeft geen territoriale bedoelingen ten aan zien van Noord China Zij zal streven naar het vermijden van een bewapeningswedloop en zal tegelijkertijd al het mogelijke doen, om de landsverdediging volkomen te ver zekeren binnen de grenzen welke aan de .Tapansche financiën kunnen worden ge steld. Een decreet van Hitier. Zelf beschikking voor de Duitsche protestanten. De Rijksminister voor kerkelijke aangele genheden, Kerrl, heeft gisteren met den Ftihrer de kerkelijke kwestie besproken. In aansluiting op dit onderhoud heeft de Führer het volgende decreet uitgevaardigd: „Nu het de Rijkscommissie voor kerkelij ke zaken niet is gelukt een aaneensluiting van de verschillende groepen in de Duit sche evangelische kerk tot stand te bren gen, zal de kerk in volledige vrijheid en volgens eigen beschikking van de geloovi- gen zichzelf een nieuwe grondwet en daar mee een nieuwe ordening geven. Ik machtig hierbij den Rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden hiertoe de ver kiezingen van een algemeene synode voor te bereiden en de noodige maatregelen te treffen". De „Mambika" naar Antwerpen teruggekeerd. Het Belgische stoomschip „Mambika" van de Compagnie Maritime Beige, dat in het Engelsche Kanaal in aanvaring is geweest met het Engelsche stoomschip „Ilanover" van Anne Thomas s.s. Co. Ltd. te Londen, is, na gehouden expertise ter reede van Vlissin gen gisterenmiddag teruggekeerd naar Ant werpen. Het schip is op eigen kracht, zonder sleep- bootassistentie naar Antwerpen opgevaren. Het maakt geen water en de lading is waar schijnlijk niet beschadigd. Het heeft groote schade aan het boven dek bekomen, alsmede midscheeps en achter, alles aan bakboordzijde. Het anker en de ankerketting van het s.s. „Ilanover" zitten nog in het aanvaringsgat van de „Mambi ka", De aanvaring geschiedde bij mist. De „Mambika" meet bruto 3081 en netto 1813 reg. ton. De „Ilanover" meet bruto 4959 en netto 2982 reg. ton. Persoonlijke ongevallen vielen niet voor. Verwachting: Meest matige, aam de kust tijdelijke krachtige Zuidelijke tot Z. W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 9 gr. C. is 48 gr. F. SCHEURING IN DE RIJEN DER ARABIEREN. EEN PALESTIJNSCH PARLEMENT MET MEER UITGEBREIDE BE- VOEGDHEDEN? Onze V.P.B—correspondent seint ons uit Jeruzalem: De situatie in Palestina schijnt een nieu we verscherping te ondergaan en wel hoofd zakelijk tengevolg van de vele daden van terreur, die sinds het vertrek van de Ko ninklijke Britsche Commissie van Onder zoek weer zijn begaan Deze terreur richt zich dit keer niet zoozeer tegen de Joden, maar veeleer tegen dc gematigde Arabie ren. De daders zijn Arabische extremisten en in Engelsche politieke kringen wordt deze nieuwe golf van terreur dan ook be schouwd als een teeken van scheuring in de rijen der Arabieren. Financieele verplichtin gen van Arabische leiders, fabrikanten en groote kooplieden, tijdens den laatsten op stand aangegaan tegenover de rebelleeren- de fellachen, zouden de oorzaak van de laatste daden van terreur zijn, wijl deze verplichtingen gedurende dit winterseizoen in het geheel niet of slechts gedeeltelijk zijn nagekomen. Toen deze leden van de Arabi sche bezittende klasse bij het begin van den opstand in 1936 in plaats van geldelijke ondersteuning beloften voor de toekomst in den vorm van wissels gaven, namen de opstandelingen daarmede genoegen, wijl zij inzagen, dat er gedurende de algemeene sta king inderdaad moeilijk aan geld te komen was. Toen echter na het einde van de sta king de acceptanten van de wissels beta ling weigerden en ook op eenigerlei wijze geen aanstalte maakten om aan hun ver plichtingen te voldoen, namen de teleurge stelde fellachen hun toevlucht tot middelen van geweld, om zoodoende het hun toeko mende in hun bezit te krijgen. Een nieuwe actie tegen de man- daatsregeering. Uit de bovenomschreven moeilijkheden tusschen de* leiders en hun volgelingen sproten de moordaanslagen op den voorzit ter van het Arabische stakingscomité te Ilaifa, Hadsj Khalil Taka. alsmede op zijn slechts weinige maanden later vermoorden zoon voort. Ook op den burgemeester van Haifa, Ilassan Bev Sjoekry, werden twee aanslagen gepleegd, maar beide malen wist hij zijn leven te redden. De Arabische leiders, meestal zeer wel gestelde lieden, koesteren groote vrees voor deze radicale ontwikkeling in het eigen kamp. Op een bijeenkomst der politieke leiders, die slechts weinige dagen geleden in het tegenwoordige hoofdkwartier Saf- foeri. in Noord-Palestina plaats vond, wist men slechts een uitweg te vinden, om uit de eigen moeilijkheden te geraken, n.1. de aandacht van kwesties in het eigen kamp af te leiden door middel van een nieuwe politieke actie tegen de mandaatsregeering en de Joden. Het blijft intusschen de vraag of de gees telijke leiders, die hun hoofdkwartier in Jeruzalem hebben, hun toestemming aan 'n dergelijke oplossing zullen geven. Grootere bevoegdheden voor het parlement. Voor zoover er tot nog toe over de Engel sche plannen ten aanzien van Palestina zulks op grond van het rapport van de Ko ninklijke Commissie van Onderzoek he kend geworden is, zal men aan de eischen der Arabieren in den vorm van een beper king der Joodsche immigratie en een ver scherping van de wet op het grondbezit te gemoet komen. Maar deze maatregelen ra ken geenszins het kernpunt van de Arabi sche eischen, namelijk de algcheele herroe ping van de Balfour-declaratie. En daarom moet men, mede in verband met de boven omschreven moeilijkheid, waarin de Ara bische leiders zich bevinden, wederom met een nieuwe golf van politiekcn terreur in Palestina rekening houden. Zelfs is het niet uitgesloten, dat deze beweging, zoodra het voorjaarswerk op de akkers en de plan tages achter den rug ligt, tot een herhaling van den Arabischen opstand uitgroeit. In tusschen moet opgemerkt worden, dat gene raal Dill hierbij een hartig woordje zou mee spreken en naar alle waarschijnlijkheid 'n uitbreiding van den opstand wel zou kunnen verhinderen. De Arabische leiders (de moefti van Je ruzalem, Aoeni Bey Abdoelhadi en Kasjas- jibi), die de Britsche Hooge Commissaris sir Arthur Wauchope voor zijn Londensche reis nog eens bij zich uitgenoodigd had, hebben niet slechts over de nieuwe golf van terreur gesproken en daarbij elke verant woordelijkheid hunnerzijds van de hand ge wezen, omdat zij in deze kwestie machteloos zouden zijn, maar zij hebben van den Hoo- gen Commissaris een nieuw voorstel over een Palestijnsch parlement met meer uit gebreide bevoegdheden ontvangen. Zij heb ben beloofd, dit voorstel grondig te zullen bestudeeren. CALLANTSOOG Onbez. rijksveldwachter. Naar we vernemen zal de heer R. Koe- lemeij, gemeente veldwachter alhier, tevens worden aangesteld als onbezoldigd rijks veldwachter. Gevonden voorwerpen. Zilveren ring met steen. Inl. ter secretarie. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Verkooping. Onder vrij groote belangstelling had Maan dagavond in café Borst ten overstaan van notaris J. Komen van Wieringerwaard, de verkooping plaats van een huis met erf en bloembollenland, groot 2 H.A. 02 A. 40 c.A., waarop ongeveer 315 bedden irissen en an dere bloembollen, gelegen aan den Verleng den Kleiweg en eigendom van den heer J. Th. van Zanten. Bij de verkooping bij opbod was de hoog ste bieder dc heer H. W. Vink te Haarlem, met f 3020. Bij afslag werd echter door den heer W. Pronk, alhier, op f 800.— ge mijnd, zoodat deze dus voor f3820.plus onkosten, eigenaar werd. W1 KRINGEN Wielerclub „Wieringen". Op Zaterdag 27 Februari houdt de Wieler club een Mome-Trainer-wedstrijd in hotel Smit te Middenmeer. Hieraan zal worden deelgenomen door de renners van Wierin gen en de renners van Flevo te Mcdemblik. Spannende wedstrijden zijn te wachten. Sportliefhebbers kunnen prijzen of premiön brengen aan de heeren C. Korshuize Meeuw- straat 36, Wieringerwerf en M. Dcijkers, Kerkstraat 13, Sloótdorp. Politie. Gevonden een bruine glacé handschoen. Verloren een rijwielplaatje in étui. Inlichtingen bij den gemeentebode. Arme kleine. Door het bij ongeluk omstooten van een pot met heete koffie, kreeg het ruim éénjarig kindje van de familie Sti.jgstra te Zandburen, de inhoud daarvan over het hoven-lichaamp je. De arme kleine bekwam hierbij ernstige brandwonden, welke door Dr. Beeker werden behandeld. HET OVERHOUDEN VAN AZALEA'S. De trots van plantenliefhebbers is steeds, een azalea het volgend jaar weer in bloei te trekken. Met eenige toewijding gelukt dit ook heel goed, en vooral met de sterke soorten zooals de variëteit Verveana, waarvan de bloembladen wit en rood gevlekt zijn; deze heeft nu in Februari gebloeid. Men probeere het eerst eens met soorten, die later bloeien, want bij de vroege bloeiers krijgt men minder gemakkelijk goede resultaten. Het is bekend, dat de Azalea's tijdens den bloei goed verzorgd moeten worden. Hoe meer zorg er aan besteed, des te beter zal de plant het later doen. Men moet dus, door de plant geregeld water te geven, zorgen, dat de kluit niet uitdroogt. Na den bloei zet men de Azalea's op een koele plaats. Omdat zij nu kouder staat, geven wij ook minder water. Half Mei, als er geen nachtvorsten meer te verwachten zijn, planten vrij haar buiten. Wij kunnen haar daarbij in den pot laten of uit den pot doen. Het beste is de plant het le en 2e jaar in den pot te laten, het 3e jaar eruit en zoo vervolgens; dan kan men telkens na 2 jaar bij 't afpotten een iets grootere pot geven. Doen wij de plant uit den pot, dan moet bij de aarde, voor draineering, eenig turfstrooisel gelegd worden. Hier komt ilog een zesde deel oude koemest door. Voor Azalea's mag geen vogelmest gebruikt worden, omdat hier veel kalkhoudende stoffen in zitten. Hebben wij geen turfstrooisel, dan nemen wij de bovenste laag 1030 c.M. dikte uit een oud loofbosch. Laten wij de plant in den pot, dan graven wij deze in den grond, geheel er onder, na vooraf eenige verdunde koemest te hebben gegeven. Hoe wjj de plant ook in den tuin zetten, steeds dekken wjj haar af door een laagje turfstrooisel. Dit dient niet alleen om vocht in den grond te houden, maar ook om de zonnestralen tegen te houden. In tegenstelling met wat velen doen, zet ik de Azalea's in den tuin, graag in de volle zon en op beschutte plaats. Men moet dan het geheele jaar goed gieten, en dus eiken dag als het niet regent water geven; nooit mogen zij droog staan Wij moeten natuurlijk niet vergeten, elke maand een slappe oplossing van gier te geven. Als in den herfst de kou komt, in ieder ge val vóór de eerste nachtvorst, halen wjj onze kweekelinge weer naar binnen en zetten haar op een koele en lichte plaats in huis. Af en toe moeten wjj eens sproeien met lauwwarm- water. Dit is heel best voor den groei. Zoolang de plant koel staat moet men niet veel water geven, maar toch moet de aarde steeds vochtig blijven. De fout die hierna dik wijls gemaakt wordt, is dat velen de plant dan te warm zetten. Zet een plant pas in de kamer op 't zelfde tijdstip, dat ze verleden jaar bjj den bloemist is gekocht, toen zij bijna bloeide. Na half Februari kunnen alle variëteiten warm gezet worden; wordt een laat-bloeiende soort te vroeg warm gezet, dan komen de knoppen niet open, of de bloemen blijven klein. A. v. d. L. AMSTERDAM, 15 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd! 516 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 66—71 ct„ 2e kw. 58—64 ct.. 3e kw. 50—56 ct.. per Kg. slachtgewicht; 98 melk en kalfkoeien f 180230 per stuk, 59 vette kalveren, 2e kw. 5260 ct., 3e kw. 4450 ct. per Kg. levend gewicht; 131 nuchtere kalve ren f 59 per stuk, 55 schapen f 2226 per stuk, 55 lammeren f 1722 per stuk, 639 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 Kg. 5455 ct., zware varkens 5354 ct., vette varkens 52—53 ct. per Kg. slachtgew., 2 paarden. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht! Slachtrunderen ruime aanvoer, handel zeer stug en goed prijshoudend. Er werden ruim 30 runderen aangekocht voor Deterding. Melkkoeien behoorlijke aanvoer, stugge handel, vaste prijzen. Vette kalveren korte aanvoer, gedrukte handel, prijzen iets hoo- ger. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlug ge handel, dalende prijzen. Schapen en lammeren korte aanvoer, stugge handel, prijzen hooger. Varkens ruime aanvoer, handel zeer gedrukt, prijzen onveranderd. AMSTERDAM. 15 Februari. Aardappelen (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Per 70 kilo: Zeeuwsche bonten f2.40—2.70. idem blauwen f2.402.60. Z. bl. eigenheimers 1.902, bonten en blauwen drielingen 1.50—1.60, Zeeuwsche eigenhei mers 22.20 Anna Paulowna zanriaardap- pelen 2.402.80. Hillegommer zandaardap- pelen 2.40—2.80, Flakk. eigenheimers 2.10— 2.30, Spuische eigenheimers 2.202.40, drie lingen 1.501.60, bonken 1.802. N.H. blau wen 1.801.90, dito bonken 1.902, idem blauwe eigenheimers bonken 1.802, idem bonten drielingen 1.401.50. idem blauwe eigenheimers 1.801.90, idem eigenheimers 1.801-90. Haarlemmermeer en I.Tpolder Bevelanders 1.601.80. bonken 1.60—1.80. Verder per 100 kilo: Drentsche en Over- ijsselsche zandeigenheimers 2.503, drielin gen 2.202.40, bonken 2.602.80. PURMEREND. 16 Februari. Veemarkt. Aangevoerd 430 koeien, vette koeien 6468 ct. per Kg., geldekoeien f 80— 160, melkkoeien f 110225, 16 paarden f 60 —130. per stuk; 5S vette kalveren 3060 ct. per Kg., 960 nuchtere kalveren f 515 per stuk, 180 vette varkens 4245 ct. per Kg., 38 magere varkens f 1630, 400 biggen f 9 14, 600 schapen f 1429, 18 bokken f 5 —14 per stuk. AMSTERDAM, 15 Februari. Binnenl. granen. (Boerennoteering). Rog ge f 8.258.50, chevalier gerst f 8.408.75, wintergerst f 88.50, haver f 7.507.75, duiveboonen f 8, paardeboonen f 6.757, groene erwten f 8—9.25, alles per 100 Kg.; karwijzaad f 11.5011.75, blauw maanzaad f 11—12.25 per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 15 Februari. Roode kool f 1.40—2.60, gele kool f 1.20 130, Deensche witte kool f 11.10. drielin gen f 0.80—1.10, uien f 1.30. Aanvoer: 1725 Kg. roode kool, 1100 Kg. gele kool, 7000 Kg. D. witte kool, 1075 Kg. uien. ALKMAAR, 15 Februari. Aardappelen f 2.202.60, andijvie f 8.50— 17, appelen f 11.50, Bloemendaler kool f 1.50 —3, boerenkool f 1.502.20, bieten f 0.60 2.20, gele kool f 1.20, groene kool f 1.80—4, knolselderie f 23.40, prei f 1.503.50, pe terselie f 2.60, rabarber f 610.50. roode kool f 1.402.60. selderie f 1.602.40. spina zie f 1.752, schorseneeren f 1.502.50, spruiten f 1.504.50. uien f 0.60—1.80. worte len f 0.60—1.60, waschwortelen f 23.50, wit lof I f 3—4.50, II f 1.50—2.50. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Februari. Aanvoer: 27000 Kg. uien f 0.701. drielin gen f 1.10—1.30. grove f 0.70—1.10, gele nep f 5.10, 3800 Kg. peen f 1.20—1.40, 5200 Kg. veldgele kool f 1.202.20, 650 Kg. kroten f 0.601, 35000 Kg. roode kool f 1.402.80, 57000 Kg. gele kool f 1.201.30, 58000 Kg. D. witte kool f 11.10. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Februari. Bl. eigeheimers f 2.20—2.60, uien f 0.70—1, drielingen f 0.80—1.20, grove f 0.701.10, peen f 1.00—1.30. Groene kool 1.20—2.20, kroten 0.50—1.70, roode kool 1.402.80, gele kool 1.201.30, D. witte kool 11.10. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 15 Februari. Berlijn! Zeer zacht. De handel staat bijna stil. Holl. spruiten 16, Holl. savoye kool 5.00—5.50, Holl. roode kool 5.506.00. Hamburg: Holl. spruiten 18.0022.50. Karlsruhe: Italië stuurt, bloemkool, spinazie en andijvie. Holland slechts schorseneeren. Dit product noteert 18.00—22.50 (vorige week 19.00—22.00: zelfde week van het vorige jaar 2324). Breslauf Holl. savoye kool 67; Duitsche 6—10: voor het Nederlandsche product heerscht leven dige vraag. Keulen: Buitenl. andijvie 10 18 per 100 st.; veldsla 3560 per 50 Kg. Holl. schorseneeren 2226. Duitsche 1022. Essen: Holl. witte kool 4.50. Holl. spruiten 20 p. 50 kg. veldsla 5.005.50 p. krat, Bui tenl. andijvie 2.503.50 p. krat, Holl. schor seneeren 20 p. 50 Kg. Munchen: Holl. roode kool 6.507.00, Holl. witte kool 5.406.50 Veiling in Straelen bij Keulen: veldsla (glas) 60, do. natuur 2330, savoye. kool 1.30—2.50. do. groen 3—5, roode kool 3—5, spruiten T 18—20, II 10—14, schorseneeren 1015, veldsla 1417, goede vraag. Boter: Essen; 1.411.47, kleinhandelprijs 1.52—1.60 p. pond. Kaas: Holl. 45 pet. 1.101.20. kleinhandel 1-201.30, do. 40 pet. 0.90, kleinhandel 1.00 p. pond. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter Is voor de week van 14 tot en met 20 Februari vastgesteld op 80 cent. per kilogram, behoudens tusschentijd- sche wijziging.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7