dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Steiger ingestort 13 milliard voor Engelsche Bewapening Zuivelprotectie in België Het diplomatieke incident te Boekarest Reorganisatievoorstel „Alkmaar Packet" Martelingen door de Japansche politie Buiienlandsch Overzicht Te laat? WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 Een der slachtoffers overleden Goering in Polen Nadere bijzonderheden gepubliceerd HELDERSCHE COURANT UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7928 NOODLOTTIG ONGELUK IN DE RESIDENTIE. EEN STEL LING MET ZES WERKLIEDEN ER OP ZEVEN METER DIEP NEERGESTORT. MET GE BROKEN ARMEN EN BEENEN OPGENOMEN. 's GRAVENHAGE. - Een nood lottig ongeval is gisternamiddag te kwart over vier uur geschied bij de werken van het in aanbouw zijnde bosbad aan de Amalia- van-Solmsstraat, nabij de There- siastraat te dezer stede. Op dat tijdstip waren op een hang- stelling van vier bij drie meter een zestal werklieden, t.w. drie schilders en drie opperlieden, aan den arbeid, toen door het breken van een van de haken, welke aan het plafond waren bevestigd, de stelling met hevig ge kraak neerstortte, in het drie meter diepe gedeelte van het bassin. De stelling bevond zich op vier me ter van den beganen grond, zoodat de val zeven meter bedroeg. In het bas sin. waarvan de vloer is samenge steld uit cement met geglasuurde tegels, bevond zich geen water, zoo dat de gevolgen van den val, naar zich begrijpen laat, zeer ernstig wa ren. Enkele andere werklieden, die zich in de zwemzaal bevonden, snel den onmiddellijk op de ruïne temid den van stofwolken toe en troffen hun kameraden met gebroken armen en beenen en diverse verwondingen aan. Zii waarschuwden onmiddellijk den G.G.D., die met drie auto's spoe dig ter plaatse was om de eerste hulp te verleenen. De getroffenen zijn de 20-jarige Thomas Borst, wonende Rozeveldstraat 55c, te Rotter dam, die een gebroken arm en een waar schijnlijk gebroken schender had hekomen; de 46-jarige Adriaan Kleingeld, wonende Wolfaartsbocht 67, te Rotterdam, die er zeer ernstig aan toe bleek te zijn, daar hij een gecompliceerde breuk aan de linkerarm, een gebroken linkerbeen en waarschijnlijk een bekkenfractuur had bekomen, terwijl de tanden hem vrijwel alle uit den mond wa ren geslagen en bovendien zijn gelaat bloe dende verwondingen had. Voorts werden ge wond de 17-jarige Overbeke, wonende aan de Hooglandstraat 1B te Rotterdam, die eenige kwetsuren in de lendenen had,^ de 28-iarige .T. Spee, wonende Hooftskade 45 te 's-Gravenhage, de 32-jarige B. van der Wel, wonende Laakweg 169, eveneens te 's-Gra- venhage en de ongeveer 35-jarige C. Schaft huizen, wonende Galileistraat 20. Schiedam. Alle getroffenen werden overgebracht naar het gemeentelijke ziekenhuis aan den Zuid- wal. De schilders waren in dienst van een Rotterdamsche, de opperlieden in dienst van een Haagsche firma. Omtrent de oorzaak van de haakbreuk kon nog geen positieve mcdedecling worden verstrekt. Wel staat vast dat de stelling door de bouwpolitie te voren was goedgekeurd. Het onderzoek is in handen van den poli- tie-commissaris Hol, die onmiddellijk ver schillende situaties fotografisch heeft doen vastleggen en de gewonden, voor zoover mo gelijk en voorts enkele andere personen, ver hoord heeft. Een van de slachtoffers overleden. Nader uit Den Haag: Een van de zes slachtoffers van het onge val, n.1. de schilder C. Schafthuizen, te Schie dam, is enkele uren na zijn opneming in het ziekenhuis Zuidwal overleden. De toestand van den 46-jarigen A. Klein geld, die verschillende verwondingen had bekomen, is nog vrij ernstig. De overige ge wonden maken het naar omstandigheden re delijk wel. Nader vernemen wij nog, dat de 32-jarige •I. S., inwendige kneuzingen, zoomede een kneuzing aan het rechterbeen heeft beko men en dat B. v. d. W., beide beenen heeft gekneusd, terwijl zijn rechterpols is gebro ken. Het voorloopig technisch onderzoek is in handen van Bouw en Woningtoezicht. De gebroken haak was de middelste van een viertal, waaraan de steiger was opgehangen. Voorstel tot vermindering van het kavitaal. Op de algemeene vergadering van aandeel houders der Mij. Alkmaar Racket, op 2 Maart te Amsterdam te houden, zullen di rectie en commissarissen aan aandeelhou ders voorstellen: a. op de aandeelen groot f 500 80 pet. af te stempelen, zoodat elk aandeel van f 500 wordt verminderd op f 100; b. het maatschappelijk kapitaal te brengen op f 600.000 bestaande uit 6000 aandeelen van f 100, waarvan geplaatst de afgestempelde 1200 aandeelen; c. den directeur te machtigen, tot de uit gifte van ten hoogste 1800 nieuwe aandeelen van f 100. Verklaring: Wegens de algemeene depressie in het za kenleven, heeft ook de Mij. Alkmaar Packet sedert 1930 slechte bedrijfsresultaten gehad. Behalve in 1932, toen een kleine exploitatie winst werd gemaakt, hebben sedert 1930 alle jaren een klein exploitatieverlies- opge leverd, zonder dat op de bezittingen kon worden afgeschreven. Door do thans voorge stelde afschrijving van kapitaal waarbij ge voegd kan worden de afschrijving van de geheele statutaire reserve, kan na aanne ming vhn de voorstellen een bedrag van ruim f500.000 worden afgeschreven. Sedert de depreciatie van den gulden zijn ook de bedrijfsresultaten bij de Mij. Alkmaar Packet regelmatig beter geworden, zoodat verwacht mag worden, dat na de reorgani satie regelmatige dividenduitkeering weer mogelijk zal blijken te zijn. Om bekentenissen los te krijgen. Ter sprake gebracht in Hooger- huis. Gistermorgen is in de zitting van het Ja pansche hoogerhuis sensatie gewekt door 't feit dat ter sprake gebracht werd hoe in sommige districten de politie gebruik maak te van martelingen om bekentenissen los te krijgen van personen die beschuldigd wa ren de kieswetten te hebben overtreden. De bejaarde politicus Kisjitsji Koboeko onder vroeg den minister van hinncnlandsche za ken over inbreuken op de mensche'tiike rechten die hij beschreef uit eigen ervaring ais „third-degree"-methodes, welke voorge komen waren in verschillende prefecturen tijdens incidenten van het vorige jaar. De politie had daarbij den beklaagden water door de neusgaten gestuwd, hen aan de voeten opgehangen, op het voorhoofd ge brandmerkt en hevig geschopt. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat de betrokken regeeringsambtenaren reeds gestraft waren en dat do regeering voorne mens was de marteling af te schaffen. De boeren zegevieren over de ge heele linie. In den gisteravond gehouden kabinets raad heeft men zich, volgens de Brusselsche corr. van het Hsbl., hoofdzakelijk bezigge houden met de moeilijkheden van het zui velbedrijf. In het officieel communiqué wordt slechts medegedeeld, dat de minister van landbouw, de heer Pierlet, een over zicht heeft gegeven van den toestand waar in de belangrijke takken van het landbouw bedrijf zich bevinden en in aansluiting daar aan in groote trekken uiteen heeft gezet, welke maatregelen zijns inziens noodzake lijk zijn om de zuivelnijvcrheid van den on dergang te redden. Zijn we wel ingelicht, dan is het de be doeling van de regeering ter bescherming van het zuivelbedrijf de margarineproduc tie te contingenteeren en tevens een spe ciaal recht op margarine te heffen, Voorts zal er een premie op den export van boter worden ingevoerd, terwijl ten slotte maat regelen tot aanmoediging en ondersteuning van de kaasfabricage zullen worden geno men. Het zuivelprotectionisme, dat op het indertijd te Brussel gehouden zuivelcongres zoo brutaal het hoofd opstak, heeft derhal ve over de geheele linie gezegevierd. Het komt ons ovor, dat België hier de eer ste stappen zet op een pad, dat leidt naar ernstige benadeeling van de belangen der Nederlandsche zuivelindustrie. Het is dan ook te hopen, dat onze regeering de ontwik keling van dit zuiveloffensief nauwlettend volgt. Nederland heeft ten aanzien van België een passieve handelsbalans, zoodat wij ons een inkrimping van onzen uitvoer niet be hoeven te laten welgevallen. Het js wel teekenend voor de mentaliteit der bevolkingsgroepen, dat dergelijke beper kingen worden afgedwongen in een tijd, dat de legeeringen streven naar een vrijeren handel tusschen de volkeren. Van Oslo gesproken! Goering was bij zijn aankomst te War schau vergezeld van staatssecretaris Koer- ner, den grootjagermeester, Von Menthe, zijn Aide de Camp en Scherping. In den tweeden specialen wagon bevonden zich tien politiebeambten in burger. Moscicki is om 11 uur naar Bialowieza vertrokken, waar Goering zich heden bij hem zal voegen. Ge neraal Fabrici, inspecteur van het Poolsche leger en de zoon van den president der re publiek, Michel Miscicki zullen aan de jachtpartij deelnemen. Het is niet zeker, dat Beek voor het einde van het bezoek van Goering naar Polen zal terugkeeren. Van officieuze zijde is medegedeeld, dat Beek Maandag een dejeuner te Monte Carlo heeft aangericht ter eere van Eden, waarbij de beide ministers zich langdurig bezig gehou den hebben met hangende internationale kwesties. Men neemt aan, dat Goering bij afwezig heid van Beek de beslissende besjirekingen met maarschalk Rydz Smigiy zal voeren. De non-interventie voor Spanje. Toen Abessinië lam geslagen was en Ita lië er niet meer aan dacht zich terug te trekken, hebben de mogendheden sancties toegepast. Dat was te laat. Het heeft Abes sinië niet meer geholpen en het heeft den Volkenbond tot een aanfluiting gemaakt. Nu de overwinning voor Franco zeker be gint te worden hebben de mogendheden, Italië en Duitschland inbegrepen, er toe besloten geen „vrijwilligers" meer te zen den naar Spanje. Neen, zoo staat het er niet men z 1 verbieden dat vrijwilligers naar Spanje zullen vertrekken. Maar dat komt eigenlijk hier op neer dat de regee- ringon zich nu van inmenging zullen ont houden. Het heeft wel onomstootelijk vast gestaan dat verschillende mogendheden, in het bijzonder Duitschland en Italië zich daadwerkelijk met den burgeroorlog in Spanje hebben ingelaten. En dat men nu dus plotseling geneigd schijnt daarmee te stoppen, geeft te denken. De Fransche en Engelsche bladen meenen dan ook terecht dat Duitsch land en Italië wel zoo zeker van de overwinning van Franco zijn, dat ze zich verder rustig kunnen terug trekken. Er zijn zooveel vrijwilli gers en er is zooveel materiaal ge zonden, dat de opstandelingen-gene raal overwicht heeft gekregen, op de regeeringstroepen. De val van de Spaansche havenplaats Malaga is daarvan een sprekend voorbeeld en de aanvallen op Madrid zijn een bewijs dat Franco van plan is, m«« spoed en met ernst den strijd door te zetten. Het accoord komt op het volgende neer: met ingang van 20 Februari a.s. te mid dernacht treedt voor zoover reeds bekend in Frankrijk, Engeland, Rusland, Duitsch land, Italië, België een verbod in werking op het zenden en het laten vertrekken van vrijwilligers naar Spanje; met ingang van 6 Maart te middernacht treedt een contro lestelsel in werking, waarvan de détails nader door het technisch subcomité zullen worden vastgesteld. Er zit iets bitters in dit besluit, dat we met vreugde begroet zouden hebben als het een half jaar geleden genomen was. Dat men zoolang heeft gewacht, het verwijt treft hier in hoofdzaak Duitschland en Italië, stemt tot bitterheid en het laat ons opnieuw zien hoe waardeloos de hulp van de mogendheid is. als zij voor een of andere partij noodig is Het besluit kan ons in zooverre verheu gen, dat het Spaansche conflict nu waar schijnlijk wel tot Spanje beperkt zal blij ven en niet tot een Europeesch conflict uit zal groeien. INTERPELLATIES IN HET PARLEMENT. In Roemeensche diplomatieke krin gen is men, volgens Havas, van oor deel, dat de terugroeping van de di plomatieke vertegenwoordigers van Duitschland en Italië te Boekarest, na de categorische verklaringen gis teren terzake in de kamer door den minister-president afgelegd, thans spoedig te wachten is. Dit zou dan eveneens het geval zijn met den gezant van Portugal, die ook aan de uitvaart van de beide le den van de „ijzeren garde" moet heb ben deelgenomen. Minister-president Tataresco heeft in ant woord op de door Calinesco (nationale boe renpartij) in het parlement gestelde vraag welke maatregelen de regeering zich voorstelt te nemen in verband met het incident, dat gewekt is door de deelneming van buiten- landsche diplomatieke vertegenwoordigers bij de begrafenis van twee leden van „IJze ren Garde", die aan de zijde van generaal Franco in den Spaanschcn burgeroorlog zijn gesneuveld, dat „de regeering over deze zaak inlichtingen heeft ingewonnen van het resul taat waarvan haar latere houding zal afhan gen. Maar, aldus de minister-president, reeds nu wensch ik te bevestigen, dat de regeering het feit, dat buitenlandsche diplomaten zou den hebben deel genomen aan een, onder de leiding van een politieke partij gehouden, religieuze plechtigheid beschouwt, als een schending van alle internationale principes en gebruiken. Deze plechtigheid werd ge maakt tot een politieke betooging. Indien de zaken zich hebben toegedragen op de wijze als door Calinesco geschetst, ben ik van meening, dat een ernstige toestand werd geschapen. In ieder geval zal de regeering alle maat regelen nemen, welke de omstandigheden voorschrijven. (Applaus.) Ook in den Senaat is deze kwestie ter sprake gebracht. Uit Rome wordt bericht, dat de Roemeen sche regeering nog geenerlei demarche bij de Italiaansche regeering ondernam, om de terugroeping te verkrijgen van den Italiaan- schen gezant te Boekarest. BOTSING TUSSCHEN MILITAIRE VLIEGTUIGEN Boven Grandesebka, nabij Oran, zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De beide bestuurders konden zich met hun valschermen in veiligheid bren gen, doch twee mitrailleurschutters kwa men om het leven. HET WASSEN VAN DEN RIJN IN D UITSCHLAND GAP OP SOMMIGE PLAATSEN EEN EIGENAARDIG EFF ECT. - Een opname bij Andernach. LONDEN. Het gisteravond gepu bliceerde witboek, dat een verkla ring behelst over de uitgaven voor de landsverdediging herinnert er aan, dat het niet voorzichtig zijn zou te verklaren, dat de totale kosten van het program voor de volgende vijf jaren veel minder zullen zijn dan 13 milliard gulden, waarbij dan nog zouden zijn inbegrepen, de nor male begrootingen. Het witboek herhaalt, dat het ver dedigingsprogram onderhevig zal zijn aan de wijzigingen, welke door de omstandigheden zullen worden ingegeven. Het zal op wetgevende wijze te amendeeren zijn. Na de redenen te hebben uiteengezet voor de nieuwe maatregelen en te hebben gewe zen op de noodzakelijkheid de vrijheid dei- verbindingen ter zee te handhaven en de verdediging van punten in de verschillende deelen van het Rijk te moderniseeren, merkt het witboek op, dat van de vijftien slag schepen, welke thans in dienst zijn, slechts drie na den oorlog werden gebouwd. Op het program van 1936 staan twee nieuwe slagschepen en zeven kruisers. De vooraf genomen maatregelen veroor loven hij den aanvang van het financieele jaar 19371938 nog drie slagschepen te be stellen. Op het program voor 1937 zullen eveneens zeven kruisers voorkomen. Als deel van het nieuwe bouwprogram voor dat jaar zullen twee nieuwe vlieg kampschepen in 1936 op stapel worden ge zet en op het program voor 1937 zullen waar schijnlijk eveneens twee vliegkampschepen voorkomen. De moderniseering van oorlogsschepen, waaronder slagschepen en kruisers zal bo vendien hooge bedragen vergen. In 1936 hebben de kosten van vioolbouw bijna 50 millioen pond bedragen. Men verwacht, dat de uit gaven in 1937 aanzienlijk hooger zullen zijn. Opnieuw zal een krachtige ver meerdering van de marine-effectie ven noodig zijn en men verwacht maatregelen om groote reservevoor- raden olie, munitie en dergelijke te kunnen aanleggen. Ook het aantal vliegtuigen bij de vloot moet worden uitgebreid. Ten aanzien van het veldleger verklaart het witboek, dat een zekere versterking van het aantal strijdbare eenheden, noodzakelijk is, waar onder twee nieuwe bataillons tanks, waar van één onmiddellijk zal worden opgericht en de noodige hulpdiensten. Nieuwe maat regelen zullen genomen worden om den dienst in het leger aantrekkelijk te maken. De uitrusting van artillerie en infanterie zal verder verbeterd worden en de mecha nisatie van het leger zal worden versneld. Ook voor het veldleger zullen groote voor raden munitie worden opgeslagen, om te beantwoorden aan de behoeften van do eerste maanden, zoolang de productie-capa citeit nog niet is opgevoerd. De territoriale troepen zullen worden uitgerust met de zelfde wapenen als het geregelde leger. Voor de luchtmacht zal een groot aantal nieuwe vliegvelden worden aangelegd en meer dan 75 opleidingskampen zullen wor den in dienst gesteld, zoowel in het land zelf als in de overzeesche gebieden. De ef fectieven van de luchtmacht zullen worden, opgevoerd, terwijl maatregelen zijn geno men voor den aanbouw van vliegtuigen en nieuwe munitiefabrieken zullen worden ge bouwd. Tenslotte zet het witboek de maatregelen van de regeering tot verdediging tegen aan vallen uit de lucht, de verdediging van de overzeesche bases en tot bescherming van de burgerbevolking uiteen alsmede de moder niseering van de kustverdediging. Sedert de regeering aan deze taak is begonnen ziet zij geen reden om het tempo te ver langzamen of het programma te verminde ren. Het is waarschijnlijk, dat in de komen de twee of drie jaar de uitgaven voor de bewapening nog hooger zullen zijn dan in het loopende jaar. De regeering betreurt de noodzakelijkheid van deze uitgaven, doch zij is overtuigd, dat zij er niet buiten kan. De uitgaven voor de landsverdediging in het loopende belastingjaar zullen in totaal ongeveer 193 millioen p. st. bedragen. Toenemende het leger. mechanisatie van De „Daily Herald" meldt, dat 20.000 Brit- sche infanteristen zullen worden uitgerust met machinegeweren, antitankgeschut en loopgraafmortieren, welke de plaats van het geweer zullen innemen. Het ministerie van oorlog heeft namelijk vérstrekkende plan nen tot_ mechanisatie van het leger. Een vierde deel der infanteriebataljons zal oorzien worden van de nieuwste machine geweren met een buitengewoon snel vuur- 'empo. De overige bataljons zullen worden •'"•oefend in het gebruik van de nieuwe .hren"-maehinegeweren die weinig zwaar der zijn dan een gewoon geweer en honder den schoten per minuut kunnen lossen. Te vens zullen zij in het gebruik van geweren geoefend blijven. Steeds meer troepen zul len worden voorzien van anti-tankgeschut gezien de stijgende beteekenis van de tank.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1