De zelfbeschikking in de Ouitsche protestantsche kerk Buitenland Binnenland Felle brand te Schagerbrug Oogstverzekering in Amerika Rusland is niet zwak Pieidooi voor het plan-Deterding Nederlandsch volks dansfeest te Parijs Marktberichten Vaste prijzen voor landbouwproducten Als ccn kanon uit elkaar springt Nederlandsch kapitaal in Amerika Doodelijk verkeers ongeval te Amersfoort Predikbeurten Uit onze omgeving WAT BETEEKENT ZIJ IN DE PRACTIJK? De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" doet belangwekkende mededeelingen ever de voorgeschiedenis van het besluit der regeering. waarbij de protestantsche kerk zelfbeschikking werd toegekend. De Rijksminister \oor kerkzaken, Kerrl, had reeds een decreet uitgewerkt, toen de ver- jassende beslissing bekend werd. Krachtens dit decreet zou de Staat het volledige be heer hebben gekregen over de financiën van de kerk. gouverneurs zouden drasti sche volmachten hebben gekregen om de ïechtqp der kerken te beknotten, de „Duit- sche christenen" zouden opnieuw in een bevoorrechte positie worden gebracht. Kerrl riep op zekeren dag de leden der Rijkskerk- commissie en der provinciale commissiën bijeen te Berlijn. Hij zette zijn decreet in forsche bewoordingen uiteen en verklaar de, dat discussie niet meer mogelijk was, bet decreet was reeds naar den drukker. De plotselinge frontverandering vond plaats blijkbaar op aandringen van invloedrijke ■personen, die het grootste belang hebben bij een vlotte tenuitvoerlegging van het vierjaarsplan. Kr was hier uitsluitend poli tieke voorzichtigheid in het spel, geen als zoodanig bedoelde vriendelijkheid jegens de kerk. Want het was duidelijk, dat strenge maatregelen slechts een verbitterden „kul- turkampf" tot gevolg konden hebben, en zij die belast waren met de verwezenlijking van het vierjaarsplan, waren er zich van bewust, dat zij een groot risico niet kon den nemen tijdens de uiterst moeilijke voorjaarsmaanden, waarin alles in het werk moet worden gesteld om de ontevre denheid zoo gering mogelijk te doen zijn. Men was reeds genoeg gewaarschuwd. Bo vendien deden de katholieke betoogingen te Miinchen en Berlijn vreezen, dat een golf van Roomsch-Katholiek verzet zou samen vatten met protestantsche ontevredenheid. Toen nam Hitier zijn besluit, waarbij de protestantsche kerk zelf beschikkingsrecht werd toegekend. Maar er was blijkbaar geen tijd ge- vreest voor. de bestudeering der moeilijkheden, waartegenover Kerrl zich nu plotseling geplaatst zag, Het is bijvoorbeeld niet duidelijk, of men bij de bevoegdverklaring der kerkelijke be stuursorganen ook de organen der belijden de kerk op het oog heeft of uitsluitend de foi-meele organen, die benoemd zijn na de verkiezingen van 1933. welker geldigheid de belijdende kerk altijd heeft betwist. Blijven de organen der belijdende kerk ge negeerd, dan zal het besluit van Hitier in het geheel geen gunstigen indruk maken. Als de: methode van 1933 wordt gevolgd bij de verkiezing van een generale synode, zul len dezelfde klachten rijzen: de aanhan gers der belijdende kerk staan namelijk op het standpunt, dat de „Duitsche Christenen" in dat jaar de overwinning hebben be; haald, doordat talrijke kerkelijke onver schilligen in het vuur werden gebracht, die alleen nog als Evangelisch te boek stonden, omdat zij niet formeel de kerk hadden verlaten. Intusschen is door deze nieuwe ontwik keling het vereenigde front der belijdende beweging hersteld. De vertegenwoordigers van dè meer gematigde en voorzichtige Lu- tbersche kerken van Beieren en Wurtem- berg hebben deelgenomen aan besprekin gen met de vertegenwoordigers der strijd- Ibare Pruisische belijdende kerk, onder lei ding van dr. Niemöller. Tezamen werkt nieii aan de opstelling van eischcn, die ten doel hebben, een redelijk eerlijke verkie zing te waarborgen. Indien die eischen niet worden ingewilligd, zal men, naar thans vertelaard is niets met de verkiezingen te doen willen hebben. PRESIDENT ROOSEVELT DIENT WETSONTWERP IN. President Roosevelt heeft liet Congres ver zocht wetgevende maatregelen te nomen ter vastlegging van een federaal verzekerings- program, met liet doel de boeren en verbrui kers te beschermen tegen oogstrampen. Daar bij wijst Roosevelt er op, dat „het nooit in de bedoeling heeft gelegen, dat onze regeerings- vorm cconomisrhe en sociale hervormingen van dezen aard zou verbieden". In een speciale boodschap aan bet Congres zegt Roosevelt dan nog: „Een program van oogstverzekering en reserves behoort deel uit te maken van de fundamenten der land bouwpolitiek, die wij aan het opbouwen zijn en die moet omvatten het in stand houden van grond en water, beter landgebruik, ver hoogd inkomen van den farmer en verlich ting van den nood. in landbouwgebieden ont staan tengevolge van factoren buiten de con trole der individueele producenten." Roosevelt onderschrijft als „prac- tisch en sociaal wenschelijk" de aan- bevelingen van een speciale commis sie, die uitgaan naar oogst verzeke- ring, gepaard met een voorraden plan, dat, naar bij gelooft zal strek ken tot het stabiliseeren van de le veringen van landbouwproducten en derzelver prijzen in de vette en ma gere jaren Een dergelijk program zou voor het land drie voordeelen opleveren. Ten eerste zou daarmede liulp verleend worden ter be scherming van bet inkomen der individueele farmers tegen de wisselvalligheden van o-jgstiampen, ten tweede zouden de verbrui kers daardoor beschermd worden tegen te korten in de voedselleveringen en tegen groote prijsstijgingen, terwijl ten derde een bijdrage zou worden geleverd tot de veilig heid van het zakenleven en de werkgelegen heid, doordat een meer gelijkmatige toevloed van landbouwleveringen verkregen zou wor den, waardoor weer de koopkracht der boe ren gestabiliseerd zou worden. Zes dooden en tien gewonden. Over liet ongeluk aan boord van het Amc- rikaansche oorlogsschip Wyoming, waar, zooals wij gisteren reeds meldden, een ka non uit elkaar sprong, seint de commandant van de Amer. Zuidzee-vloot, admiraal Ilep- burn, nader dat zes man gedood en tien gewond zijn. Het schip is thans te San Pedro aangekomen. Zes zwaar gekwetsten zijn aan boord van een ziekenschip gebracht en daar geopereerd. Op het herstel van twee van hen wordt niet meer gehoopt. Aan boord van de Wyoming za! een on derzoek naar de oorzaken van de ramp worden gehouden. Het onderzoek zal wor den geleid door admiraal Brown. Het ongeluk viel voor op den laatsten dag van de manoeuvres, gehouden door een groot deel van de Amerikaansche Zuidzee vloot, in samenwerking met de luchtstrijd krachten. De manoeuvres haddon plaatsge vonden in de buurt van het eiland San Clemente. Zij waren totnutoe zorgvuldig geheim gehouden. Het leger is trouw aan Stalin. Een opmerkelijke Duitsche waarschuwing. De Duitsche minister van oorlog acht het noodig het Duitsche publiek te waarschu wen tegen onjuiste berichten, die verspreid worden door do pers ovor Rusland. Hot po- 1 itiek-militaire weekblad „Deutsche Wehr" publiceert in do aflevering van gister een sensationeel artikel onder hot opschrift „Brief uit Moskou", dat afkomstig schijnt te zijn van een hooge Duitsche militaire persoonlijkheid, die in Rusland verblijft. Het artikel, dat eind Januari te Moskou geda teerd is, behelst technische militaire de tails, bijv gesprekken met kringen van don goneralen staf over problemen van bewape ning, recruteering en tactiek. Het geheel wordt voorafgegaan door de volgende redac- tioneele opmerking: „In de pers zijn den laatsten tijd berichten verschenen, die mel ding maakten van spanningen tusschen Stalin en de roode generaals. Onze corres pondent bestrijdt deze feiten. Wij hebben geleerd de betrouwbaarheid van zijn oor- de"! op prijs te stel Ion. Wij zijn van meening, dat van militair standpunt gewaarschuwd moet worden tegen de verleiding te gelooven aan de zwakheid van Rusland, zoolang deze zwakheid niet evident is". De briefschrijver zegt dan o.m.: Do trouw van het Roode leger is onbetwist baar. Dergelijke berichten (bedoeld zijn de berichten over arrestaties "an zekere leger leiders etc.) getuigen van eeji volstrekte mis kenning van den toestand. Het zijn fabeltjes en zij zullen dat blijven, zelfs in de top- komst." De schrijver zet dan uiteen, dat de militaire chefs altijd buiten den politiekon strijd zijn gebleven: „hun realistisch den ken heeft ben zeer duidelijk doen inzien, dat na den dood van Lenin Stalin de sterk ste was en daarom hebben zij zich achter hem geschaard." Hieraan voegt de schrijver nog toe, dal alle groote legerchefs, met name Worosji- lof, .Tesorof. Oboedjenni, Blucher, Poesjats iefski. en Kamenef met Stalin verbonden zijn, hetzij door een oude vriendschap het zij door hun gezonde verstand „De chefs, die een hooge positie bekleeden denken er geenszins aan deze te ruilen voor een vol strekt onzekere toekomst, die tot niets leidt. De vereeniging voor den effec tenhandel adresseert aan presi dent Roosevelt. De .vereeniging voor den effectenhandel fe Amsterdam bericht, dat zij aan den presi dent van de Vereenigde Staten een telegram heeft verzonden, waarin zij onder zijn aan dacht brengt, dat de berichten inzake bin nenkort te nemen maatregelen, ten doel hebbende, de buitcnlandsche beleggingen van vreemdelingen in Amerikaansche fond sen nog meer te belasten dan tot dusver het geval is, in kringen van Nederlandsche beleggers groote beroering teweeg hebben gebracht. 7.ij neemt de vrijheid om den president er aan te herinneren, dat gedurende onge veer 150 jaar de Hollanders een groot ge deelte van hun spaarpenningen naar de Ver. Staten hebben overgebracht en in Ame rika steeds zijn beschouwd als een klasse obligatie- en aandeelhouders waarop prijs moest worden gesteld! Daarom zou ^ij het ten zeerste betreuren en het als onrechtvaardig beschouwen in dien. in verhand met bezorgdheid omtrent een toestand, die zuiver van technischcn en voorbijgaanden aard is, nieuwe bijzondere belastingen zou worden gelegd op beleggin gen door buitenlanders, waardoor ook het Nederlandsche publick den tol zou moeten betalen voor hef vertrouwen, dat het steeds in den Noord-Ameriknanschcn Statenbond heeft gesteld. ONGELUK TE HEERDE. tusschen balken van een zolder naar beneden gevallen. De landbouwer II. B. te Hoerde is Don derdagavond, bij bet omlaag werpen van bossen slioo op den zolder van zijn wo ning, tusschen twee balken door naar bene- drn gevallen. De man kwam hierbij ernsüg op het hoofd terecht. In den loop van den nacht is hij vermoedelijk ten gevolge erner zware hersenschudding overleden. Adres van den Bond van Melk veehouders. De Bond van Melkveehouders, afdeeling Wassenaar, heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat het bestuur van dezen bond heeft kennis genomen van het adres Van den Nederlandschen Bond van Veehouders en -mesters en met verbazing heeft geconstateerd, dat de inhoud van het adres geheel in strijd met de werkelijkheid is, omdat: Voor het „plan Deterding" geen koeien worden aangekocht, zooals het adres ver meld,, voor de vveiderij bestemd, doch uit sluitend slachtvee. Het geheel misplaatst is te beweren, dat het vee, door adressant bedoeld, f GO.per stuk duurder is geworden, door aankoop „plan Deterding". De aankoop van bedoeld weidevee hoofd zakelijk in de tweede helft van April plaats heeft, wanneer het vee de weide in kan. Voorts wordt in dit adres gezegd, dat de vrees voor te groot risico een bevestiging in houdt van het feit, dat er nog steeds te veel vee in ons land is, zoodat bij geen export de prijzen eer zullén dalen. Dat bij de tegenwoordige prijzen van het mestvee tengevolge der hoo- gevoederprijzen nog niet eens van een loonendo mesterij kan worden ge sproken, reden, waarom de bonafide mesters de aankoopen voor het „plan Deterding" zeer toejuichen, dit be schouwende als een steun aan de markt om de prijzen van liet mest vee op dit noodzakelijk niveau te houden Adressant verzoekt dan ook het adres van den Ned. Bond van Veeweiders en -mesters voor kennisgeving aan te nemen. Vier uitvoeringen op de wereld tentoonstelling te Parijs. De Fransche Folklorë-vereeniging: „La Re naissance Franqaise", die onder bescherm heerschap staat van M. Albert Lebrun, presi dent van de republiek, heeft het Neder landsch centraal bureau voor volksdansen (N.C.B.V.) te Oosterbeek, uitgenoodigd om met een 5-tal Nederlandsche volksdansgroe pen op de wereldtentoonstelling te Parijs vier uitvoeringen fe geven. Behalve de Nederlandsche voordansers van „De Meihof", zullen waarschijnlijk ook de Gorssetsche "boerendansers; eert Frresche en een Zeeuwsche .groep aan deze denionstra- ties deelnemen,- rfi? 'voorioopig zijn vastge steld op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni a.s. Evenals in 1935 op de wereldtentoonstel ling te Brussel, zal 't Brabantsche vende lierencorps uit Tongelre, onder leiding van den meester-vendelzwaaier H. ,T. Hendriks, weer in de gelegenheid worden gesteld geza menlijk met de „Meihof-dansers" op te tre den. De heer D. J. v. d. Ven, is bereid gevonden de leiding van dit Nederlandsche volksdans feest op de wereldtentoonstelling te Parijs op zich te nemen, terwijl Nederland door het N.C.B.V. ook waardig zal worden vertegen woordigd op de internationale volksdansten- toonsteüing, welke aldaar van 15 Maart tot 15 October zal worden gehouden in Les archives internationales de la danse. Taxi in botsing met Truck van vrachtwagen. Een ernstig verkeersongeluk heeft zich gistermorgen in de vroegte voorgedaan op den Utrechtschen weg tusschen den Spits heuvel en liet ziekenhuis „de Lichtenberg" Do 2?-jarige P. van K. uit Amersfoort keel de met een taxi. bestuurd door zekeren 1). II. huiswaarts. De chauffeur zag zich plot seling geplaatst voor een stilstaanden truck- van een vrachtauto. Een hotsing kon niet meer worden voorkomen. Van K. naast den chauffeur gezeten, vloog door de voorruit en bleef ernstig gewond op den weg liggen. Bij het transport naar „De Lichtenberg" is de man overleden. De bestuurder van de taxi. eveneens woon achtig te Amersfoort, liep kwetsuren aan hot hoofd op. Hij verklaarde later, dat het ach terlicht van den vrachtwagen niet heeft gebrand Van K. laat een vrouw met drie jonge kinderen achter. ONDER VALLENDEN BOOM GERAAKT. Donderdagmiddag is in de bosschen van Drongelen (bij Breda) de 21-jarlge F. van Hees uit Ditssen hij het omhakken van hoo rnen, onder oen vallenden boom geraakt, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Kort na het ongeluk is van Hees overle den. Zijn stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis te Waalwijk vervoerd. ZONDAG 21 FEBRUARI. Ned. Herv. Gemeente. Callantsoog, voorin. 10 uur, Ds Witkop. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen. 'ulianadorp, nam. 7.30 uur Ds. v. Wichen. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westnrland. nam. 7.30 uur. Ds. Van Reek. Anna Paulowna. nam. 7 uur. Ds. Vorstman. Doopsgez. Gemeente. Wierinsen, voorm. 10 uur, Ds. Van Brakel, van Koog-Zaandijk. Evangelisatie. Rreeznnd, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de lieer Boon. Hippo!vtushoef, vm. 10 uur. de lieer O. Deen Don Oever. nam. 2 30 uur, de heer O. Deen. The Star of Hope Mission. Julianadorn, voorm. 10 uur en. nam. 7 uur, de heer Meijer, van Hciloo. ANSA PAL'WW SA R. K. Dammen. De damclub Anna Paulowna D.A.P. speel de een wedstrijd tegen D.O.S. van Brcezand. De uitslagen bij de groepen I waren: J. Meijer—A. Huibcns 1—1; W. P. Alkcmade— K. Hooischaren 20; H. HuibcnsC. v. d. Linden 1—1; W. Komen—J. v. d. Berg 2—0; W. MeijerA. Brouwer 20; T. VlaarG. Berbee 2—0; J. v. Kessel Sr.—J Robbe 1—1; A. v. d. Voort—P. Lcijon 2—0: J. v. Nuland N Huig 0—2; W. A. AlkemadeC. v. d. Zon' 2—0. r Groep I van D.A.P. won dus met lo—j van groep I van D.O.S. De uitslagen bij de groepen II waren: C. Oudenaarde—W. Duinhoven 2—0: A. Kapi teinJ. Komen 02; F. v. d. HoekW. v. d Zalm 2—0; C. Kapiein—F. Duinhoven 0—2; E. Kerkhof—P. Vroone 0—2: H. El- fring—J. v. d. Zon 2—0; P. Huibcns—,T. Beriiee 1—1; Joh. Huiberts—P. Alders 2—0; J. v. Kessel—J. v. Kampen 1—1; C. Alke made—W. Weijers 1—1. Groep II van D.A.P won dus mot 11—9 van groep II van D.O-.S. Vischlust. In de vergadering van „Visohlust" gehou den bij den heer Kossen, werd besloten Zon dag 28 Februari een vischwedstrijd ie hou den in de Molenvaart, tusschen café Kos sen en de Kleinesluis. In dezelfde vergadering kwam het. ver zoek van de Heldersehe vereeniging H.S.V. otn gezamenlijk de Kromme-tocht en de Zandvaart te pachten, ter sprake. De ver gadering verklaarde zich tegen inwilliging van dit verzoek. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. A. E. Oudshoorn van Delft; wed. C. de Riek-Slaper van Anloo; mej. S. Sijmonsma van Wymbritseradeel; mej. A. A. v. d. Berg van Den Helder; mej. M. W. van 't Hoff van Zijpe; mej. H. Gouds bloem van Warmenhuizen; A. Pols van Stekene (België), M. van Dijk en gezin van Schiedam. Vertrokken: J. J. Zaadnoordijk en echfg. naar Wijhe; C. J. v. d. Ploeg en gezin naar Haarlem; A. Kranenburg en gezin naar Den Helder; N. P. J. Hartman en gezin naar Den Helder. Burgerlijke stand. Geboren: Catrinus, z. v. A. Hulst en A. Jeeninga; Hendrikus Antonius, z. v. G. J. Th. van Kimmenade en P. Bouman; Elisa- beth, d. v. J. Hoogscliagen en A. Bas. Ondertrouwd: J. D. Doves en A. Bood; ,T. Leijnse en M. W. van 't Hoff; A. T. Bruin en A. C. Paardekooper. WIERINRES Kleuterschool. Vrijdagavond vergadei;de in hotel De Haan de vereen, tot bevordering van het Kleuteronderwijs te Hippolytushoef. De presidente mevr. De HaanBosker spreekt den wensch uit dat deze vergade ring een prettig verloop mag hebben. Zij staat, vervolgt spr., in een gunstig teeken. Drie jaar terug zijn we onze school begon nen met een groote schuld, nu echter kan ik U mededeelen dat we deze schuld reeds geheel kwijt zijn. Naast onzen dank aan de burgerij hoort een hartelijk woord van grooten dank aan de vele ijverige collectrices en collectanten voor het vele werk dat zij voor onze vereeni ging hebben gedaan. Ook aan onze onder wijzeressen breng ik groote hulde voor het geen zij in het belang van de vereen, heb ben gedaan en nog steeds doen. Door den heer J. Numeijer wordt hierna namens de controlecommissie verslag uitge bracht. Deze zegt alles in orde bevonden te hebben waarvoor spr. dank brengt. De penningmeester zegt nu een verslag over twee jaar te hebben, daar we dit, het vorig jaar niet hebben gehad omrede we toen nog zooveel schuld hadden. De totale ontvangsten zijn f 2137.72, uitgaven f 2029,88, saldo f 107.84. Mevr. de Haan brengt hierna dank aan den penningmeester en aan hen, die het mogelijk hebben gemaakt thans zoo'n gun stigen stand der zaken te hebben door het nemen van renteiooze aandeelen, die door verscheidene na uitloting weer werden te rug geschonken. Spr. stelt daarom voor aan allen, die een aandeel hebben gehad na mens ue 'algenieene vergadering een dank- schrij\en te zenden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing zijn pftrPv.cnd: mevr. BeckerToirkens, de hoe ren II Wilms, C. Duinker en C. Boerscn, die allen worden herkozen. De onderwijzeres mevr. Ruitenburg de Jong sprak ais volgt: Tol op 1 April 1930 is de kleuterschool be zocht door 75 kinderen. Toen verlieten 28 leerlingen de school. Zij gingen naar de resp. scholen voor lager onderwijs in onze gemeente. Er bleven dus 47 kinderen over. Al gauw steeg het aantal weer, zoodat wij in de herfst waren gekomen tot pl.m. 85 kin deren. Voör zoo'n aantal is ons meubilair niet toereikend, maar er verdwenen door verhuizen en om andere redenen weer en kcle kinderen zoodat geen stoeltjes aange- sehaft behoelAen te worden. Wij hebben de. beschikking over 2 klasselokalen en en kele uren op den dag de gymnastiekzaal. Zij vertelt vervolgens hoe de kleintjes, leerlingetjes van 3 tot 5 jaar worden bezig gehouden met spelletjes en liedjes zingen, speelgoed en speelgaren van Fröbclkraaltjes rijgen, vertellen enz. Tevens zijn geleerd de eerste beginselen van vouwen en teeke- nen. De oudste leerlingen krijgen 3 schrif ten bestemd voor plakken, teekenen en vlechtmatjes. Zoo blijft hun werk bewaard Verder doen ze aan kleiarbeid, knipwerk, bouwen en niet in de laatste plaats aan spelen, zingen en vertellen. Als het weer het toelaat gaan wij met de kleintjes wan delen. De met St. Nicolaas opgevoerde spel letjos zijn in de herfst geleerd, dit was een heel werk maar als het ccn beetje gaat, ccn dankbaar werk, daar de kleintjes het dan ook met plezier doen. Ik besluit mijn overzicht van het kleuter werk met den wensch, dat de kleuterschool liet vertrouwen der ouders zoo het die thans heeft, nog vele jaren mag behouden: Na dit mooie verslag volgde een ver diend applaus Rij de nu volgende rondvraag wordt door den' lieer L. Noorden Mevr. De liaan voor het vele. dat zij voor de vereeniging heeft gedaan, een blijvend geselienk aangeboden. Diep ontroerd, dankt mevr. De Haan allen voor deze erkentelijkheid. Een overdekte speelplaats komt nu ter sprake, doch besloten wordt, hiermede voorioopig te wachten, ofschoon dit geens zins lieteekent, dat het hiermee van de baan is Op voorstel van den heer Visser zul len de nationale feestdagen, als Zondag ge vierd worden. Naast de vele dankwoorden, die dezen avond reeds gesproken zijn zegt de heer Wilms het niet na te kunnen laten, een woord van waardeering te spreken tot den secretaris en den penningmeester voor het vele werk door hun voor de vereeniging gedaan. De heer C. Duinker bespreekt de salari- eering van het personeel in de vacantie; he den is het zoo dat zij dan geen loon ont vangen. Spr. stelt voor in 't vervolg hun loon dan door te betalen. Wordt aangenomen. Niets rneer aan de orde zijnde, sluit voor zitster ouder dankzegging deze geanimeer de vergadering. ZIJPE Een felle brand, die door den sterken wind dreigde nog veel groo teren omvang aan te nemen heeft hedenmorgen te Schagerbrug ge woed. Omstreeks half acht stond plot seling de woning en het kantoor van den secretaris-penningmeester van de Zijpe en Hazepolder den heer J. J. Bleek in lichterlaaie, de vlam men grepen zoo snel om zich heen dat binnen het uur van het perceel niets dan eenige brokstukken waren overgebleven. Op de plaats van den brand aangekomen vernamen wij het volgende: Toen om half acht de cchtgenoote van den heer Bleek beneden kwam, zag zij zich plotseling voor een vuurzee geplaatst. I.Tlings snelde zij naar boven om haar echt genoot te waarschuwen, die nog in nachtge waad zijnde zich naar huiten begaf en aldus het veege lijf wist te redden. De heer en mevr. Bleek werden liefdevol opgenomen door mej. G. Klerk, kassiere van het aan grenzende bankgebouw van de Boerenleen bank. Zij waren zeer onder den indruk van hot gebeurde. Inmiddels was de brandweer bij de vuur haard gearriveerd en gaf aanstonds met twee stralen water. Waar van het brandende perceel niets meer te redden viel, beperkte de brandweer zich hoofdzakelijk tot het nathouden van de belendende perceelcn. het hiervoor reeds genoemde Bankgebouw aan de eene zijde, het perceel van de fam. Marees aan den anderen kant. Een gelukkige omstandigheid moeht het heeten, dat de windrichting zoodanig was, dat de windvlagen goeddeels aan de vlam men voorbijgingen, want het perceel werd nu volledig beschut door het grootere en hoogere Bankgebouw. Eigenlijk gevaar voor uitbreiding van den brand heeft dan ook niet bestaan. Om half r.egcn, mocht men wel zeggen, dat het af- geloopen was; eenige vuurtongen lekten nog slechts uit de puinhoop, die de plaats aangaf, waar eens de woning van den heer Bleek had gestaan. Voor de Zijpe en Hazepolder heeft deze brand minder nrettige gevolgen. In het kantoor van den heer Bleek waren n.1. verscheidene boeken en bescheiden on dergebracht, welke voor zoover zij niet in de brandkast waren opgeborgen, een prooi der vlammen zijn geworden. Het behoeft geen betoog, dat direct na het uitbreken van den brand, een groote men- srhenmenigte zich naar de plek des on- heils spoedde; dank zij hef optreden echter van gemeenteveldwachter Tfoman, gaf dat geen aanleiding tot moeilijkheden. Omtrent de oorzaak is niets hekend. ALKMAAR, 19 Februari. Kaasmarkt. Aangevoerd: 27 stapels, zijnde 33.000 K.G.: Fahriekskaas kleine f22.50, boerenkaas kleine 1'18, per 50 K.G. Handel goed. MEDEMBLIK, 18 Februari. Bevelanders f 1.12% per 50 Kg-, Deensohe witte kool f 1.—. roode kool f 1.411.80 per 100 Kg., uien 4045 ct., drielingen 30 ct. p. 50 Kg. wortelen f 1.20 per 100 Kg. ALKMAAR, 19 Febr. Op de heden gehóuden graanmarkt waren in totaal 323 H.L.Vs aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 92 H.L. voertarwe f 0.75—8.50, 15 II.L. gerst f 7.25—9, 49 H.L. haver f 7.50—8, zaaihavcr f 9.50, 103 H.L. hoonen w.o.: paarde f 7.407.50, bruine f 11—12, citroen f. 18—20, duiven f 9—10.50, witte f 1825, en tuinboonen f 014, 0 H.L. diversen: 1 H.L. kanvijzaad f 24, blauw- maanzaad f 20, 57 H.L. erwten: kleine groe ne f 8.90—11 en grauwe f 20. Alles per 100 Kg. Handel stug. WARMENHUIZEN, 19 Febr. Aanvoer: 55400 Kg. roode kool f 1.402.00, 20200 Kg. gele kool f 1.20—1.30, 29000 Kaf. D. witte kool f 1, 3350 Kg. uien f 1.20—1.30, grove uien f 1.40. ALKMAAR, 19 Februari. Aardappelen 2.20, andijvie 10.1017., appe len 14.5010.50. Rloemcndaier kool 3.boe renkool 1.502.60, gele kool 1.201.70, groe ne kool 1.80—2.80, knolselderie 2—2.80. peren 910, prei 1.503.20, peterselie 1.804.10, ra barber 7.50—11.50, roode kool 1.40—3. selde rie 0.80—1.60, spinazie 1.00—1.77, schorse- neeren 1.502, spruiten 26. uien O.SO— wortelen 0.801.60, waschwortelen 21> witlof I 3.50—5.10. TT 1.50—2.50. KAASBEURS ALKMAAR, 19 Febr. KI. Edammer 40 plus, aanbod 4006 sitiks en verkocht 2080 stuks, midden-prijs f 20 20.50, hoogste prijs f 24, Commissie 40 plus aanbod 180 stuks; Ed. Kruid: aanbod en verkorht 100 stuks, prijs f 21 Totaal: aan bod 4286 stuks, verkocht 2186 stuks. Aan wezig 6 fabrieken, handel stug. RROEK OP LANGENDT.TK. 20 Februari. BI. eigenheimers 2.002.70. hl. aardappe len 3.10, uien 1.201.50, drielingen 0080 et., peen 1.20—1.10, kroten 0.00—1.00. roode kool 1.402.70, groene kool 1.202.00, gele kool 1.20—1.50. D. witte kool 1. NOORDSCHARWOUDE. 20 Februari. Blauwe eigenheimers f 2.20, uien f 1.10 1.40, driel. f 0.00 1, grove f 1.30—1.50. gele nep f 4, peen f 1.401.50, kl. peen f 0.70, kro ten f 1, roode kool f 1.402.00. laaie gele kool f 2, gele kool f 1.201.50, D. witte kool f 1—1.10.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2