Tweede Zesdaagsche te Rotterdam Versterking van de marine Binnenland De ordeningsmisère Grijpt de hand van Mussert Onredelijke contractueele bepalingen De motorrijtuigenbelasting moet omlaag Het nieuwste Fokker^ gevechtsvliegtuig De schapenfokkers op Texel De held van 19 Febr. 1887 Zaterdag 20 Februari 1937 Derde blad Tweede Kamer Eerste Kamer De brand bij „Aurora" te Gennep Sleepboot in moeilijk heden Van bakkers en baksteenen. Interpellaties Wendelaar en Smeenk aan de orde. Critiek op de gestie der Regeering. Den Haag, 19 Febr. 1937. Het is wel heel opmerkelijk, dat juist twee Katholieke ministers de heeren Gelissen en Deckers betrokken werden in zaken welke door velen zullen worden aangehaald 0m te bewijzen, dat de ordeningsgedachte waarvoor de Katholieken zoozeer ijveren' reeds bij het begin van uitvoering niet prac- tisch bruikbaar blijkt. Naar men weet kwam nog onder leiding van minister Steenberghe de wet op de verbindend- en onverbindend- yerklaring van ondernemersovereenkomsten tot stand en sindsdien werd zij nog niet in de practijk toegepast. Het hopend wachten was gericht op het eerste „schaapje", dat in deze over de brug zou komen, Lang duurde het evenwel niet, of daar versche nen de eerste gegadigden. Daar was de in nood verkeerende baksteenindustrie, welke de handen ineen poogde te slaan door tot een Bindend Besluit te komen, waaraan dan de ministerieele bekrachtiging moest wor den verleend. En vervolgens wisten de nood lijdende broodbakkersbedrijven een ac eoord te ontwerpen, dat eveneens aan Exc. Gelissen werd voorgelegd. De minister moest echter op beide yerzoeken afwijzend beschikken! Over deze aangelegenheden nu interpel leerde heden de heer Smeenk (A.R. de re geering; de Vrijheidsbondsche heer Wen delaar roerde wat het broodbakkersbe drijf betreft, een andere zeer belangrijke kwestie aan, namelijk of de Regeering wel het recht had, na haar afwijzing van de ondernemersovereenkomst, het bakkersbe drijf te Amsterdam en te Rotterdam te „sluiten", zooals dat heet, waarmee bedoeld wordt, dat geen nieuwe bedrijven zich meer kunnen vestigen. In deze bediende Mr. Wendelaar zich van onmalsche bewoordin gen, omdat hij meende, dat de Regeering zich aan schending van den Rechtstaat had schuldig gemaakt. In genoemde steden heeft ieder bedrijf een vergunning noodig van de Meelcentrale en die vergunning wordt slechts verleend aan bedrijven, wel ke op 21 Jan. '37 bestonden. Nu vond de af gevaardigde, dat de wet den minister geen enkele bevoegdheid geeft, een bedrijf geheel te sluiten. Zelfs de Vestigingswet stelt slechts algemeene eischen. De Kroon beweert nu de bevoegdheid te hebben, via de Landbouwcrisiswet, die het meel tot crisisproduct doet verklaren, de le vering van meel te reglementeeren. De heer Wendelaar vond, dat de Landbouwcrisiswet geheel onjuist wordt toegepast, er dus sprake zou zijn van misbruik van bevoegdheden, aangezien de Landbouwcrisiswet niets te ma ken zou hebben met het bakkersbedrijf. De afgevaardigde vreesde, dat de Regeering niet genoeg doordrongen is van het besef, dat de wetten onder alle omstandigheden onverkort gehandhaafd moeten worden. De Regeering en het Parlement zei hij dienen pijn lijk vast te houden aan den Rechtstaat. Minister Gelissen ging eerst in op de ge weigerde verbindendverklaringen, waarom trent de heer Smeenk ernstige critiek op de gestie der Regeering had doen hooren. Z.Exc. gaf toe, dat de toestanden in de baksteen industrie slecht zijn, maar als een der oor zaken zag hij de wanverhouding tusschen productie en verbruik. Nu heeft men in die industrie zoo deelde de bewindsman ver der mee reeds jarenlang saneeringspogin- gen gedaan, dochi steeds zonder resultaat. Eindelijk kwam verleden jaar het ontwerp- Vcrbindend Besluit bij het departement bin nen, doch Z.Exc. deed weten, dat de over eenkomst onaannemelijk was, omdat het sa- necrende element daarin ontbrak. Men stel de b.v. oneconomisch werkende fabrieken op één lijn met economische! Te veel fabrie ken zouden aldus in stand blijven. Nu wat betreft het broodbakkersbedrijf. Z. Exc. ging even in op de voorgeschiedenis van wat heden geschiedt. In 1931 bestond een onderlinge regeling tot het handhaven van minimumprijzen, doch die kon niet worden gehandhaafd en zoo ontstond de Nederlandsche Bakkersstichting, welke een ontwerp-overeenkomst. samenstelde, met als hoofdinhoud: een minimumprijs-rege- De N.S.B. aan het woord bij de algemeene beschouwingen. Wonderlijk spoedig liepen lieden de alge meene beschouwingen in den Senaat over de Rijksbegrooting af, zoodat tegen twaalf uur minister Colijn reeds aan het woord kon komen voor zijn antwoord-rede, doch tot veler verbazing verdaagde de voorzit ter het samenzijn tot a.s. Dinsdag. Vanmorgen was aanstonds aan het woord de heer De Marchant et d' Ansembourg, die de inzichten der N.S.B. nog eens kwam verduidelijken. Hij begon met zeer scherp af te geven op de vrijheid, zooals wij die thans kennen en trad vervolgens in een beoordeeling van de daden van het huidige Kabinet. Felle afkeuring had hij voor de wijze, waarop Nederland voor de Defensie zorgt en in deze raadde hij Dr. Colijn eens naar Duitschland te gaan om daar te zien, hoe men in enkele jaren een weermacht Uit den grond wist te stampen Vervolgens had de spreker afkeuring voor het feit, dat dr. Colijn na de depreciatie niet is afgetreden, aangezien het gebeurde voor hem een groote prestige schok zou heb ben gegeven. De heer d' Ansembourg vond. dat de Regeering op alle gebied gefaald heeft, evenzeer op het terrein der werkloos heid als anderszins, b.v. op het gebied der gezagshandhaving. Nederland een recht staat achtte de afgevaardigde een frase, ge zien de uitsluiting van reeksen ambtena ren, die dat niet verdienen. Als oorzaak W'ordt opgegeven: de belofte aan een leider doch de Senator vroeg, waarom een vrij metselaar als mr. Oud dan wel beheerder op-rer financiën kan ziin? Voltrens de hel ling, betere toepassing van de waren en arbeidswet en bestrijding van het cadeau stelsel. Hat het bedrijf in genoemde steden nu „gesloten" werd is bedoeld als een zuiver tijdelijken maatregel, in afwachting van een definitieve saneering. De minister wees er verder nog op, dat hii veelvuldig met de bakkersorganisaties heeft overlegd en dat hij allerlei wenken heeft gegeven. Alleen moest hij zich wel in t bijzonder blijven verzetten tegen de ont worpen uniformprijsregeling waarop de verbindendverklaring eigenlijk is gestuit aangezien zij volkomen in strijd zou zijn met de kostprijsstructuur in het bakkersbe drijf. En de bewindsman toonde de verga dering een paar reusachtige grafieken om een en ander nader te demonstreeren. Ook vond dr. Gelissen, dat een minimum prijs onmogelijk saneerend kan werken, aan gezien hij nieuwe vestiging niet tegen houdt, en minder rendabele bedrijven worden zoo doende nog maar extra gesteund. Voor volks bakkerijen zou zoo'n regeling zelfs fnuikend kunnen zijn, aangezien men niet meer goed kan concurreeren tegen luxe- en filaalbedrij- ven. Minister Deckers verkreeg het woord. Hij behandelde alleen de „beschuldiging" van Mr. Wendelaar en betwistte eenvoudig, dal do L. o.-wet onbehoorlijk zou zijn toegepast. In zijn repliek kon Mr. Wendelaar veel billijken, wat van de Regeeringstafel ge zegd was geworden, doch het verweer van Exc. Deckers kon hij onmogelijk aanvaar den. Hij diende een motie in, uitsprekend, dat de Regeering geen bevoegdheid zou heb ben te doen wat zij inzake de sluiting van het bakkersbedrijf te A'dam en R.'dam deed, en haar uitnoodigend, andere maatregelen te nemen, na intrekking der oorspronkelij ke. De heer Smeenk was niet geheel bevre digd. Hij hield vol, dat de ontworpen rege ling wel degelijk een saneerende werking had. Dit ten aanzien van de baksteenin dustrie. Wat de bakkersbedrijven betreft, de afgevaardigde hield evenzeer vol, dat mini mumprijzen een goede werking zouden heb ben, wijl zij gebaseerd waren op de meest- gezonde, best-werkende bedrijven. De slecht ste bedrijven zouden dan moeten vallen. Tenslotte trok Mr. Wendelaar zijn motie maar in, omdat wel gebleken was, dat alle aan het woord gekomen sprekers het daar mee goeddeels eens waren. Alleen had Mr. De Geer ervan gezegd, dat de Kamer niet mocht aandringen op het nemen van an dere maatregelen, dat behoort zij geheel aan de Regeering over te laten. Doch de critiek op het gebruik der L. o.-wet werd door de Kamer vrij algemeen gedeeld. Zoodat de interpellatie zonder e^nig tast- baaor resultaat afliep. Het wachten is op de daden der reeds genoemde organisaties in het broodbakkers- en steenbakkersbe drijf. Politie neemt administratie in beslag. Sedert enkele dagen verkeert de inter nationale premie-effectenhandel LL en van den B., waarvan het kantoor in de Antonie Duyckstraat te Den Haag is gevestigd, in liquidatie. De politie heeft Donderdag de geheele administratie van dit kantoor in be slag genomen. Deze handeling geschiedde op grond van zeer vele klachten, welke bij haar al drie maanden lang binnenkwamen en afkomstig waren van cliënten van dezen premie-effectenhandel. Het waren hoofdza kelijk boeren, maar ook enkele stedelingen, die bij de politie hun beklag kwamen doen. De internationale premie-effectenhandel legde hare cliënten contracten voor, waarin in het vooruitzicht werd gesteld de levering van obligaties Nederland en Panamo-loten tegen afbetaling. De levering zou geschieden tegen betaling van f 100, f 250, of f 350. Wie een contract van f 250 teekende, be taalde f 35 ineens en f 215 in contractueel vastgestelde, maandelijksche termijnen en wel f 5 per maand. Hij had, blijkens het contract, recht op: a, f 100 4 obligaties Nederland 1916, b. 6 loten Congo frs. 100 van 1888, De Marchant zijn de vrijmetselaars er „voor het atheïsme" voor het Moskou wint" (gelach). „Nationaal Socialisme en Communisme zijn hetzelfde zei mr. Marchant in zijn ge lukkig weinig gelezen boek" (gelach), aldus verder de Senator, die verklaarde, dat de N.S.B. God voorop plaatst. In Italië en Duitschland zal men geen atheïsme meer vinden maar onze Regeering ziet het com munistische gevaar niet, zij wil de „tradi- tioneele vrijheid" handhaven. Welke vrij heid? (gelach) Die is slechts geënt op de Fransche revolutie. En de beweging van „Eenheid door Democratie" achtte hij een voorbereiding van het Communisme door bestrijding der N.S.B.. Vervolgens riep de afgevaardigde Uit. dat dr. Colijn niet anti-revolutionnair, maai' demo-liberaal is (hilariteit). De ware de mocratie is z.i. anders, de N.S.B. wil den volksinvloed heelemaal niet uitschakelen want wie durft b.v. beweren, dat Hitier en Mussolini tegen den wil van het volk re- geeren? Het Leidersbeginsel achtte de spre ker niet on-Nederlandsch want „wij zijn hier toch in hoofdzaak allemaal Germanen! (luid-gelach). Als Christen had de Senator een woord tot zijn mede-Christenen: Laat men het verleden goedmaken en het materialisme uitbannen. Sinds '18 hebben onze Christe lijke Regeeringen z.i. niets bereikt, de ont kerstening ging onverzwakt door. In Ita lië heerschen ideale toestanden op het ge bied van Kerk en Staat, en wat Duitschland betreft, de Senator kon de houding der Duitsche Regeering zeker niet toejuichen, dochde kerken hebben een en ander aan zichzelf te wijten (beweging). De heer De Marchant besloot met te zeg gen, dat, als men de toegestoken hand van Mussert niet grijpt (gelach) alles bergaf waarts zal gan. Niet de democratie, doch de N.S.B. zal Nederland redden. e. twee in de serie getrokken loten stad Freiburg van 1878. In bedoeld contract was voorts bepaald, dat de cliënt, wanneer hij zijn verplichtingen op den vastge- stelden dag niet nakwam, geen en kel recht mèer op levering der stuk ken zou hebben en voorts, dat het door hem reeds gestorte geld aan den premiehandel ten goede zou komen. De politie meent, dat een dergelijke be paling in strijd met de goede zeden is. Voorts is haar gebleken, dat zelfs contrac tanten die hun verplichtingen nakwamen, door den premie-effectenhandel gedupeerd werden, omdat levering van de stukken achterwege bleef. De politie vermoedt dan ook, dat deze firma de stukken niet te harer beschikking had, zoodat men hier te doen zou hebben met een loterij in strijd met de wet. Tenslotte zij nog vermeld, dat het finan cieel weekblad reeds de vorige maand tegen de firmanten een waarschuwing in zijn ko lommen opnam, waarin de berekening voorkwam, dat deze premie-effectenhandel bij een contract van f 350.75 winst maakte. De K.N.A.C. dringt opnieuw aan op verlaging. Thans mede op grond van gelijkmaking der con currentievoorwaarden. In een adres aan de ministers van financiën en waterstaat heeft de K.N.A.C. met aandrang verzocht op billijikheidsgronden een zeer spoe dige verlaging van alle tarieven van de motorrijtuigenbelasting minstens tot op het peil van voor 1 Januari 1935 te bevorderen. In dit adres deelt de K.N.A.C. o.m. mede, dat zij reeds eenige malen, laatstelijk in een uitvoerig gemotiveerd adres, d.d. 1 October 1936 onder de aandacht mocht brengen, dat door de opvoering van de lasten op het motorwegverkeer aan de volkshuisvesting de voordeelen van vervoermiddel in belang rijke mate worden onthouden, zoomede dat ten einde een rendement van de motorrij tuigenbelasting t,e verkrijgen tot. een hoogte, zooals waarop in de verkéersfonds'begroo- tingen van 1936, 1936 en 1937 werd gere kend, het noodig zal zijn van koers- te ver anderen en to een redelijke verlaging van de onsystematisch verhoogde tarieven van deze belasting over te gaan. Nu op 15 Februari werd ingevoerd een om. op de wet, tot verlaging van de r isu bare uitgaven berustend vergunnings.elsel voor het exploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen'(autobussen, toer- wagens, taxi's en huurauto's en binnenkort mede is te verwachten dat ook het goede renvervoer aan een soortgelijk vergunning stelsel zal worden gebonden, waarbij voor waarden worden gesteld betreffende den te volgen weg, het aantal ritten, de dienst regeling, de tarieven en het benoodigde materieel, neerkomende op een vervoers plicht en in zekeren zin op een exploitatie- plioht bestaat er, gelet op de geschiedenis van de wet tot instelling van een ver- keersfonds alle redelijke aanleiding de per 1 Januari 1935 ingegane verhooging van de motorrijtuigenbelasting geheel te niet te doen. Rekening ook houdende met de personee- le belasting op de auto's voor vervoer van personen, welke belasting in geen enkel an der land in Europa bestaat, de benzinehef fingen enz. is de belasting van de parti culiere personenauto (zijnde een utiliteits- en geenszins meer een luxe-object) tot zoo'n onevenredige hoogte opgevoerd, dat deze in zeer sterke mate remmend op de ontwikke ling van dit vervoermiddel inwerkt. De a.s. proefvluchten van de G. 1. Het wachten is nog op de schroeven. Naar wij vernemen zullen de proefnemin gen met de G. 1, het nieuwste Fokker-ge vechtsvliegtuig, der N.V. Nederlandsche Vliegtuigindustrie, dat zoozeer de aandacht heeft getrokken op de internationale lucht vaarttentoonstelling te Parijs, niet voor het einde van deze maand en misschien nog later, worden gehouden. Hoewel de machi ne geheel gereed is, ligt de reden van dit oponthoud in het feit, dat gewacht moet worden op de aflevering van de schroeven, welke uit Frankrijk moeten komen. Zijn de schroeven eenmaal aangebracht, dan zal het vliegtuig per schip naar Eindhoven worden getransporteerd, welke wijze van transporteeren het mogelijk maakt, dat zoo min mogelijk onderdeelen behoeven te wor den gedemonteerd, waardoor het monteeren dat op het vliegveld Welschap bij Eindho ven zal geschieden, minder tijd in beslag neemt. Van dit vliegveld af, hetwelk zich door zijn afgeslotenheid bij uitstek leent voor dergelijke proefnemingen, zal de G. 1 dan voor de eerste maal opstijgen. Eigenaar wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De heer H. W. F. Beckers, die kort na het uitbreken van den brand, welke Woensdag avond heeft gewoed in de moutfabriek „Aurora" te Gennep, werd gearresteerd, ver dacht van brandstichting, zal, naar wij vernemen, ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Den Bosch. BESCHIKBARE FINANCIëN IN DE EERSTE PLAATS TE BE STEDEN AAN VERSTERKING VAN DE MARINE IN NEDERL INDIë Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk 8 (dep. van defensie) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 ontleenen wij het volgen de: De Marine. Wat de Marine betreft heeft de Regee ring er de voorkeur aan gegeven om de be schikbare financiën in de eerste plaats te besteden aan versterking ven de maritieme weerkracht voor Indië Aan dezen gedach- tengang is onvermijdelijk verbonden een beperking van de maritieme verdédiging in Nederland tot mijnversperringen die tegen opruiming beschermd zullen worden door gepantserde bewakingsvaartuigen. Een voldoend sterke weermacht is on misbaar voor het behoud van onze onaf hankelijkheid Zelfs bij een goed function- neeren van den Volkenbond, waaraan de regeering groote waarde hecht, kan een dergelijke weermacht niet worden gemist. Ook bij een collectief optreden zal de te verwachten hulp niet onmiddellijk beschik baar kunnen zijn en zal de weermacht de schending van ons grondgebied moeten kunnen tegengaan. In het huidige stadium, waarin de Volkenbond verkeert is, naar de meening van den minister, het tijd stip voor het organiseeren van de collectieve verdediging nog niet aan gebroken. Niet de N.S.B. aldus de minister, doch de ontwikkeling van den internationalen po- litieken toestand, gepaard gaande met het opvoeren van de bewapening in de ons om ringende landen, is oorzaak geweest, dat de regeering het noodzakelijk heeft geoordeeld op het gebied van 's lands defensie bijzon dere maatregelen te treffen en de uitvoe ring van verder strekkende maatregelen ter verbetering en versterking van de weer macht voor te bereiden. Overigens zou de regeering zich niet gaar ne willen verlaten op de in de N.S.B heer- schende tucht, gehoorzaamheid, leiderschap en trouw; zij is van oordeel, dat geduren de de militaire opleiding deze eigenschap pen bij de weermacht op een anderen, meer hechteren grondslag worden gekweekt, waar op de regeering beter kan bouwen De geest der N.S.B. zou in het leger geen algemeene instem ming hebben gevonden. Dat de geest der N.S.B. in het leger alge meen instemming zou hebben gevonden, ont kent de minister ten stelligste. Met hetgeen daaromtrent door een aantal leden werd opgemerkt, acht de regeering deze bewering in strijd met de werkelijk heid. Waarom zijn de hun beloofde gelden nog niet uitbetaald? Het Tweede Kamerlid, de heer Vervoorn, heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de schapenfokkers op Texel nog niet hebben ontvangen het be drag, hetwelk hun bij 's Ministers beschikking van 1 Augustus 1936 in uitzicht werd gesteld? 2. Indien dit juist is, kan de Mi nister dan mededeelen, wat de re den is dat deze gelden als tegemoet koming in de door hen geleden ver liezen nog niet zijn uitbetaald? 3. Wil de Minister bevorderen, dat de uitbetaling van deze gelden alsnog zoo spoedig mogelijk zal ge schieden? De schroef stuk geslagen, zoo dat de boot in zinkenden toe stand kwam te verkeeren. Gistermiddag is op de Gooische kust, on geveer 1500 M. ten noordwesten van de ha ven van Huizen de sleepboot „Geesjewel ke od weg was van den IJsselmond naar Amsterdam in moeilijkheden geraakt, door dat de schroef stuk sloeg en verloren ging. De boot werd in zinkenden toestand aan getroffen door de Harlingsche sleepboot „Jannie". Ten einde grooter onheil te voor komen heeft de „Jannie", die minder diep gang heeft dan de „Geesje" de in nood ver keerende boot naar de kust gesleept, totdat de Geesje" grond raakte en op een hard" zandplaat vastliep. De Harlingsche boot bleef in de nabijheid. De haven-meester van Huizen, ging met de gemeentelijke havenboot naar de in moeilii heden verkeerende sleepboot, welkor kani tein in overleg met den havenmeester be sloot assistentie te vragen te Amsterdam Van hier is een motorboot mot pompin- stalatie aan boord, te hulp gekomen en deze heeft de „Geesje" leeggepompt. Om streeks vijf uur is de sleepboot vlot geko men, waarna de „Jannie" haar op sleep touw heeft genomen en naar Amsterdam hoeft gebracht. WIELRENNEN. Na eenige uren activiteit kwam 's nachts de rust. Hedenochtend BillietBuysse aan den kop. Gisteravond is te Rotterdam de tweede Zesdaagsche wielerwedstrijd begonnen. Voor dat het startschot werd gelost zag het pu bliek dat in groot en getale was opgekomen, zich een interessant voorprogramma voorge- zet. De vijfvoudige wereldkampioen-sprin ter, de Belg Schcrens, en de populaire Duit sche sprinter Richter werden voor den aanvang voorgesteld. Toen zij hun eereronde reden, hadden zij een enthousiast gejuich in ontvangst te nemen. Tegen elf uur, toen onder de tonen van de volksliederen de verschillende koppels, wal- ke aan den Zesdaagsche deelnamen, hun eererondje maakten, was de Nenyto-hal zoo goed als uitverkocht. Om precies elf uur loste de Europecsche sprintkampioen, onze landgenoot Tinus Osendarp het startschot. Na een actieven avond komt er des nachts te ongeveer kwart voor drieën eenige rust. De stand van hedenochtend. BillietBuysse aan den kop. De renners blijven in een kalm tempo hun rondjes draaien. En wanneer dat dan zoo een half uur geduurd heeft, begint het publiek, dat dan in nog betrekkelijk groo- ten getale aanwezig is zich te roeren. Het tracht door geschreeuw en gejoel de rer&- ners tot meerdere activiteit aan te zetten. En wanneer ook dat geen succes heeft, ontketent de menigte een fluitconcert. De mannen in de baan reageerden hierop evenwel niet. Om half vier werden cfe laatste sprints van den nacht gereden. De stand aan den kop is om vier uur in den nacht: 1. BillietBuysse (België) 28 pnt. 2. Van der RuitCharlier (Nederl. België) 25 pnt. 3. ZimsKuester (Duitschland) 7 pnt.. Na vieren verlaat het grootste gedeelte van het nog overgebleven publiek de baan en de renners gelooven het intusschen wel. Sommigen rijden gemoedëlijk arm aan arm, keuvelend hun baantjes met een slakken gangetje. Bij de neutralisatie hedenochtend waren afgelegd 244.497 K.M. De stand had in de laatste twee uur geen enkele wijziging meer ondergaan. ANTON KABELAAR GEHUL DIGD, DE MAN, DIE 50 JAAR GELEDEN HET LEVEN VAN KONINGIN EMMA EN PRINSES WILHELMINA REDDE. 's-G ravenhage: Vijftig jaar geleden, op den verjaardag van Koning Willem III, redde de 21-jarige koetsier van dr. Stein het leven van Koningin Emma en van Prinses Wilhelmina. Er is den laatsten tijd veel ge schreven over den held van den 19en Febr. 1887, over Anton Kabelaar, die de paarden van het Kon. rijtuig, die op hol waren ge slagen, tot stilstand bracht. Het werd ook bekend, dat Anton Kabelaar thans in be hoeftige omstandigheden verkeert en hét be stuur van de verèeniging „De Princevlag" nam zitting in 'n comité ter inzameling van gelden voor den oud-koetsier. Gisteravond is den jubilaris een serenade gebracht, waarbij hem werd meegedeeld, dat de ten zijnen behoeve ontvangen gelden aan den Armenraad zullen worden afgedragen en dat deze Raad Anton Kabelaar uitkeeringen zal doen toekomen. Voorts is hem van de zijde van de Konin gin een gift verstrekt, uitsluitend te beste den voor kleeding en dekking. DE MANTELSNIJDER IN DE HOOFDSTAD WEER AAN HET WERK. Bij de politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam, is gisterenavond door een meisje van 20 jaar aangifte gedaan, dat op haar wandeling van de Lcidsche Straat naar den overkant van het IJ, in haar mantel een snede van ongeveer tien centimeter is toe gebracht op de hoogte van de heup. Zij heeft van den dader niets gemerkt en heeft ook geen vermoeden waar het gebeurd is. ZIJN ZUSTER GEDOOD. Donderdagavond omstreeks acht uur, heefi de 23-jarige W. N., wonende in IJsselmuiden. zijn 21-jarige zuster Gerritje in een vlaag van drift gedood. Aanleiding tot dit drama was het feit, dat het meisje haar broer een stuk je zeep afnam, waarmede hij zich wilde sche ren. Hij ontstak hierover in woede, nam een klomp en sloeg zijn zuster zoo ernstig op den linker slaap, dat het slachtoffer na aan komst in het ziekenhuis overleed. De dader is ter beschikking gesteld van de justitie in Zwolle. DE ENGELSCHE KRONINGSPLECHTIG HEDEN. De Sovjet-Unie offioieel vertegen woordigd. De Daily Telcgraph meldt uit Moskou, dat de Sovjet-Unie bij de komende kronings plechtigheden vertegenwoordigd zal zijn door den volkscommissaris voor buitenland- sche zaken, Litwinof, door maarschalk Tousjatsjefki en door Maiski, den gezant te Londen. ONTPLOFFING IN EEN KRUITHUIS TE RIGA. Gistermorgen is het kruithuis te Liepafa door een ontzettende ontploffing volkomen vernield. Een der bewakers werd 180 meter weggeslingerd en vrceselijk verminkt gevon den. Een tweede bewaker is stervende. Vele huizen in de nabijheid van het magazijn hebben ernsfiare schade opgeloopen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9