Het voorloopige Nederlandsche elftal in actie «Landbouw is geen industrie" Handel en industrie protesteeren Regeling van het Handelsonderwijs Visschen-tragedie De kiezer komt Hoogere prijzen van cokes en magere nootjes? Radio-misdaad IJssel bedreigt Zutfen Voetbal Tweede Kamer Zuiderzeesteunwet De Zesdaagsche te Rotterdam Motorrijder in botsing met tolboom Gelijk spel tegen Crystal Palace. Nuttige oefenwedstrijd. Na een in sommige perioden zeer aantrek- kelijken wedstrijd, welke op het Sparta-ter- rein door 10.000 toeschouwers werd bijge woond, hebben het voorloopig Nederlandsch elftal en de Engelsche derde klas profclub Crystal Palace de punten gedeeld, een re sultaat, dat de verhouding goed weergeeft. In een oefenwedstrijd geven de spelers zich nooit geheel, hetgeen ook niet noqdig is. Waarom zouden Van Heel, Pauwe, Bakhuys, om slechts enkele namen te noemen, zich meer inspannen dan noodzakelijk is, waar om zouden zij gedurende een dergelijke ont moeting met die energie, met dat doorzet tingsvermogen, met de echt Nederlandsche geestdrift spelen als wij van hen in landen- wedstrijden gewend zijn? Zij zijn toch zeker van hun plaats in het Nederlandsch elftal en bovendien: men kan nu eenmaal niet midden in de week dezelfde prestaties leve ren als men enkele dagen tevoren een zwa- ren competitiewedstrijd gespeeld heeft met bovendien het vooruitzicht, over enkele da gen zich wederom geheel te moeten geven in een ontmoeting, waarbij een kampioenstitel wellicht op het spel staat. Anders staat het echter met die spelers, die niet zeker van hun plaats in het Oranje team zijn, die of moesten invallen voor ge blesseerde internationals als Weber of Smit, of juist in een dergelijken oefenwedstrijd een kans krijgen uit te blinken en zich in het Nederlandsch elftal in te spelen. Wij hebben hier speciaal Wilders, Wallaart, De Bock en Van der Vaart op het oog. In de eerste plaats ging aller belangstel ling uit naar den spil Wallaart van U.V.S., een speler, die nog jong is, een flink postuur heeft en zeer zeker in zijn club een der be langrijkste steunpunten is. Deze Leidsche speler heeft het in de eerste helft beter ge daan dan na de rust; het was merkbaar aan zijn spel, dat hij dit milieu niet gewend was. Dan was men benieuwd naar het spel van De Bock. De Bloemendaler heeft niet tegen Duitschland meegespeeld en men kent de reden hiervan. In zijn plaats kwam toen Van Spaendonck uit en de Rotterdam mer heeft te Düsseldorf zoo goed voldaan, dat men van hem zei: „Hij heeft zich in het Nederlandsch Elftal gespeeld." De Bock heeft dezen middag tegen Crystal Palace echter een zeer verdienstelijke partij voetbal gespeeld. Vooral in de eerste helft en het lijkt ons moeilijk voor de keuzecommissie, om hier een beslissing te nemen: Van Spaen donck of De Bock. Op de linksbinnenplaats werd van der Vaart geprobeerd, de kleine, maar technisch en tactisch knappe speler van Xerxes. Van der Waart heeft zich zeer verdienstelijk ge weerd. Hij is geen schutter van klasse, maar hij bouwt het spel uitstekend op, voelt de situatie goed aan. Maar een Sinit is hij niet. Tenslotte Wilders, die voor Weber inviel. Wij zien in den Blauw Witter een speler met groote toekomst, doch hij mist momen teel nog de noodige routine om zijn spel tot volle rijpheid te laten komen. Vooral zijn opstellen kunnen wij soms niet bewonderen hem mankeert de rust van een Caldenhove. Voor den wedstrijd tegen Zwitserland zul len wel weinig veranderingen in het elftal komen. Weber en Smit zullen wel worden opgesteld, op den laatsten dag zal men dan beslissen, of beiden inderdaad meespelen. Voor Weber staat Wilders klaar, voor Smit Van der Vaart of Heetjans. En dan zal de moeilijke keuze moeten worden gedaan tusschen Van Spaendonck en de Bock. De andere plaatsen zullen wel op dezelfde wijze worden bezet als tegen Duitschland en dat behoeft toch werkelijk niet te verwonderen. Godsdienstonderwijs op de han delsavondscholen Den Haag, 24 Febr. '37 De Tweede Kamer, die sinds 26 Januari onafgebroken vergaderde, is thans voor een paar weken naar huis, tenminste wat de openbare vergaderingen betreft. Op Dinsdag 9 Maart a.s. komt men weer bijeen, om dan den „laatsten ruk" tot het definitief uit eengaan aan te vangen. Er zit nog heel wat in het parlementaire vat, de komende ter mijn-ontbinding zal wederom uitkomst moe ten brengen, zooals dat in '35 geschiedde. In de vergadering van heden heeft men nog heel wat weten af te doen, allereerst de nog van gisteren restccrcnde kwestie be treffende het Middelbaar- en Hoogcronder- wijs. Eerstgenoemde materie vormde de hoofdzaak en betrof dan ook een wettelijke regeling van het z.g. handelsonderwijs. Een en ander vormt een jarenlang hangende kwestie, want reeds in 1921 werd een wet ingediend, welke echter allerlei zeer ernstige bezwaren opriep, zoodat eindelijk minister Slotemaker de Bruine meende goed te doen het meest-acceptabelc uit de oorspronkelijke regeling te nemen en aldus kwam met een afzonderlijke wettelijke regeling van het handelsonderwijs. Zijn voorstel komt in 't kort hierop neer, dat de handelsdag- en avondscholen denzelfden wettelijken grond slag zullen krijgen als de hoogere burger scholen en de landbouwscholen. De betreffende wijziging der Middelbaar Onderwijs-wet wil tevens een onderscheid maken tusschen een II.B.S.-A en een H.B.S B (met 5-jarigen cursus) en met de moge lijkheid op een 6-jarigen. De reeds zoo wei nig meer in trek zijnde 3-jarige komt dan te vervallen. De B-scbolen houden het ka rakter der huidige II.R. Scholen, doch de A.-Scholen komen overeen met wat wij nu hoogere handelsscholen noemen, en die via talen en maatschappelijke vakken lot De wedstrijd. Crystal Palace speelde voetbal, zooals wij dat reeds tientallen malen van Engelsche profclubs hebben gezien. Technisch en tac tisch was het spel van de gasten vaak voor treffelijk, vooral hun kop werk viel op. Dat was een onderdeel van het spel, waarin de onzen beslist de minderen waren. Overigens ging het steeds gelijk op en door de vier doelpunten werd het ook voor de toeschou wers een aardige ontmoeting. Palethorpe, de linksbinnen van Crystal, scoorde 5 minuten voor rust het eerste doelpunt, In de tweede helft gaf Van der Vaart uitstekend aan Bak huys door, die zich omdraaiend een verras send effectvol schot loste, dat den keeper te machtig was. Blackman hergaf na 25 mi nuten den Engelschen de leiding met een laag schot in den hoek, dat Van Male niet kon bereiken. Zeven minuten voor het ein de was het De Bock, die na goed doorzetten den stand op 2—2 bracht. Waarmede het einde kwam van een voor onze landgenoo- ten alleszins nuttigen oefenwedstrijd. Grootsche protest-demonstratie in Den Haag. Crisismaatre gelen scherp gegispt. Rotter- damsche beurs gesloten. De demonstratieve vergadering van den „Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw", waarvan wij gisteren en heden de voornaamste betoogen weergaven, is een grootsche betooging -geworden. Niet alleen wat den aard en opzet der diverse onder werpen betrof, waarbij de sprekers niet aar zelden de regeering met felle overtuiging te wijzen op de door haar h.i. gemaakte fou ten inzake het crisisbeleid voor den land- en tuinbouw, maar ook wat betreft de enorme omvang van de bijeenkomst. Uit alle deelen van het land waren de belangstellenden gekomen; auto's uit de meest afgelegen streken brachten de demonstranten naar de Residentie. Zelfs uit Oost-Zeeuwsch Vlaan deren waren de menschen opgekomen. De Rotterdamsche graanbeurs was gesloten, nen niet meer worden uitgevoerd en dat van orders op contract in deze en de vol gende maand slechts een zesde deel wordt geleverd van de hoeveelheid, welke door verbruikers werd afgenomen in de maan den April t m. September 1936, hetgeen in de practijk hierop neerkomt, dat zoo goed als niets meer in genoemde soorten wordt geleverd? Is de minister bereid maatregelen te ne men, dat grootere aanvoer uit het buiten land kan plaats vinden, m. a. w. de contin- genteering in steenkolen O (waaronder dus ook cokes) hans op te heffen welke ophef fing door de depreciatie van den gulden ook geen neerdrukkenden invloed op de ver- koops-prijzen der Limburgsche soorten zal hebben? Is het den minister bekend dat handhaving van de contingentee ring onder de huidige omstandig heden in Nederland sterke opdrij ving van de prijzen beteekent, ter wijl in het algemeen bij het artikel brandstof toch al reeds van prijs stijging sprake is? Is de minister bereid ten spoedigste maatregelen te nemen, om den enormen uitvoer van Limburgsche kolen en cokes naar het buitenland in te krimpen, opdat er meer van deze producten voor ons eigen land beschikbaar is? Ruimere toepassing, In haar verslag over het adres van D. Vlas Wzn. te Texel en 3 anderen, betreffende toepassing der Zuiderzeesteunwet ten aan zien van ingezetenen van Texel stelt de commissie uit de Kamer, in wier handen dit adres is gesteld, aan de Kamer voor, de regecring uit te noodigen de Zuiderzee steunwet ook toepasselijk te verklaren ten aanzien van beroepsvisschers en wiervis- schers, benevens ten aanzien van personen die op 25 Juli 1918 hoodmiddel van bestaan vonden in een der in art. 1 der Zuiderzee steunwet genoemde bedrijven, voor zoover deze op of in verband met de visscherij op de Zuiderzee benoorden den Afsluitdijk is uitgeoefend. Meer hulp bepleit aan de kleine boeren. Aan het voorloopig verslag over de bc- grootingen Landbouw en Visscherij en Land- bouw-crisisfonds voor 1937, wordt het vol gende ontleend: Erkend werd, dat de land- en tuinbouw bedrijven voor het meerendeel zich konden handhaven, doch de toestand op agrarisch gebied moet toch in het algemeen nog verre van bevredigend worden geacht. Dit komt door dat de prijsstijging vrijwel over de gchcele linie is gecompenseerd door steun verlaging. Wel is de marge tusschen wereld marktprijs en kostprijs hier te lande aan merkelijk verkleind en indien het in deze richting voortgaat, zal eerlang eene meer normale basis worden bereikt Vele leden verklaarden de nood zakelijkheid voor de voorloopige handhaving der monopolieheffingen in te zien, zoolang de opbrengst daarvan noodig is om bepaalde tak ken van land- en tuinbouw voor on dergang te behoeden De landbouwcrisispoli tlek ge laakt Enkele leden noemden de hier gevoerde landbouWcrisispolitiek zeer duur, ondoel matig en onaangenaam voor de gesteunden. De landbouw is de grondslag van het volksbestaan en niet, gelijk men, huns inziens, hier wel schijnt te meenen, een soort industrieel bedrijf. Hulde aan Deterding. Zij brachten hulde aan het menschlievend initiatief van sir Henry Deterding, waardoor f 10.000.000 aan den Nederlandschen land bouw ten goede zal komen. Verschillende leden meenden, dat de cri sismaatregelen ook niet meer konden doen Twee reusachtige walvischaeh- tige dieren gestrand op een Zeeuwsche wadde. Gisteren verspreidde zich te Terneoizen X gerucht, dat in den afgeloopen nacht twee walvisschen op de Middenplaat in de Wes- terschelde terecht waren gekomen. Een van de vaartuigen aldus de N.R.Ct. van den provincialen stoombootdienst op de Wester- schelde had de beide visschen bij het pas- seeren van het zoogenaamde Stoombooten gat gesignaleerd. Onmiddellijk voeren eenige menschen met een bootje naar de aangeduide plek en daar vernamen zij nadere bijzonderheden. Toen de uitkijk van de op de reede ten anker liggende sleepboot Baltic bij het krie ken van den dag dpn gezichtseinder afzocht ontwaarde hij aan het einde van de Midden plaat een vormlooze massa. Eerst meende hij te doen te hebben met den weggeslagen deklast stroo van een of ander vaartuig. Snel haalde men het anker op en voer in de richting van de zandbank. Naderbij geko men ontwaarde men, dat hier een groot dier een roemloos einde had gevonden. Het dier dat zeer vermoedelijk tot de wal- vischachtigen behoort, heeft een lengte van ongeveer 16 meter. De onderkaak, die drie meter lang is, loopt spits toe. Er bevindt zich een dubbele rij stompe tanden in. De bovenkaak bevat geen tanden, doch wel hol ten, waarin de tanden van de beneden kaak passen. De rug is afgerond en er ko men twee kleine vinnen op voor. De bij zonder gladde huid, waaronder zich een speklaag van ongeveer 30 c.M. bevindt, is dun, en er zijn verscheidene schaafplekken te zien. Het dier is van het mannelijke ge slacht. Op een afstand van ongeveer een kilome ter eveneens op de Middenplaat, is een soortgelijk dier gestrand, behoorende tot het vrouwelijke geslacht. In den nacht zijn de dieren de Wester- schelde opgezwommen en na de stranding hebben zij nog gepoogd in diep water te ko men, hetgeen te zien is aan de groote put ten, die zij met hun kop en staart in het zand hebben geslagen. De laatste nacht. De Van Kern- pen's uit den strijd. BillietBuys- se aan den kop. De voorlaatste avond van den Zesdaagsche werd aan talrijke sprints besteed, waarbij beurtelings Van SchijndelBakker, Heslin- gaCharlier, CharlierZims. BakkerMa- tcna en BillietBuysse wonnen. Nadat gisteren Piet van Kempen op dok tersadvies den strijd moest opgeven, volgde hedenochtend Jan van Kempen het voor beeld van zijn broer en verliet ook het ge vechtsterrein. De renners draaiden vannacht met een vaart van ongeveer 5 K.M. per uur rond en zoo kon om vier uur reeds de neutralisatie stand worden opgemaakt met het volgende resultaat: Aan den kop: 1. Billiet—Buysse 391 pnt.; 2. Schön—Pellenaars 133 pnt. Op 1 ronde: 3. Van Schijndel—Van den Broek 158 pnt.; 4. Zims—Küster 136 pnt.; op vijf ronden; 5. Van der RuitCharlier 225 pnt.; op zes ronden: 6. Falck en Grundahl Han- scn 341 pnt.; op zeven ronden: 7. Matena Heslinga 99 pnt.; op acht ronden: 8. Bak kerKremers 120 pnt. ZEEMOTORSCHIP „NEPTUNUS" VER KOCHT. Door bemiddeling van de makelaars Jacq. Pierot Jnr. Zonen is het Nederlandsche motorschip Neptunus, 600 ton deadweight gebouwd in 1931, door J. Smit Zoon te Foxhol, voorzien van een Deutz-Dieselmo- tor van 330 I.P.K., toebehoorende aan J. J. Onnes te Groningen, aan de N.V. Hammer- stein's reederijbedrijf te Rotterdam ver kocht. dan ondergang afwenden en dit doel is fcj het algemeen bereikt. Het is hoogst onjuist, de voorstelling te wekken alsof de regeering in gebreke is g<* bleven met andere landen schikkingen te treffen. Wat in het bijzonder Duitschland aangaat, mag niet worden voorbijgezien, dat Nederland gaarne aan dat land wil leveren doch de slecht vlottende betaling van het ge. leverde de ontwikkeling der handelsbetreki kingen, gelijk vanzelf spreekt, eer beien» mert dan bevordert Door anderen werd de wenschelijkheid or» derstreept niet verder te gaan met de pro. ductiebeperking op agrarisch gebied. Sommige leden merkten op, dat, ging men thans tot opheffing der crisismaatregelen over, de prijzen van de agrarische producten zoo zouden komen te liggen, dat de produc tiekosten niet zouden worden gedekt Dienst voor kleine boeren. Van andere zijde wordt gevreesd, dat, wan neer de proeven in den dienst voor de zgn. kleine boeren ietwat lang duren, de kleine boeren, die niet aan die proeven deelnemen, van hulp verstoken zullen blijven en de zor gelijke toestand, waarin zij zich bevinden, zich nog zal bestendigen. De regeering dient, naar hunne meening, ook in dien tusschen- tijd al het mogelijke te doen om den onder gang van die bedrijfjes te voorkomen. Het bedrag aan steun voor de kleine boeren ad 2 millioen uit het crisisfonds, kwam hun zeer gering voor en de grens van 5 HA. land scheen hun te eng. Uitschakeling handel. Sommige leden verklaarden weinig bewon dering te hebben voor de prestaties van den landbouwcrisisdienst op handelsgebied. Het pogen, den handel zooveel mogelijk uit te schakelen en den export bij de centrale diensten te concentreeren, was, naar hun ge voelen, niet steeds met een commercieel succes bekroond. Tarweprfls, Vele leden konden zich vereenigen roet den tarweprijs. Andere leden niet. De boeren' denken er anders over. Weer anderen waren van meening, dat door de stijging van de graanprij zen één van de voornaamste argu menten voor den landbouwsteun is vervallen. Straks mag de kiezer weer Zijn vrije keus bepalen, Dat deed hij reeds vóórdien Zelfs onderscheiden malen! Hij staat zeer binnenkort Weer in het volle licht, Dan wordt in wijden kring Het woord tot hem gericht! Hij vindt zijn brievenbus Gevuld met paperassen, Die, nobel van gebaar, Juist op z ij n welzijn passen! Die werken op t gemoed Bijtijds en nooit te laat, En steeds in z ij n belang, Als onderdeel van Staat! Vervolgens roepen hem Weer veel vergaderingen, Waar men vaak min of meer Bedekt den lof gaat zingen Van een volmaakt program, Met breed initiatief, Dan blijkt het zonneklaar: Men heeft den kiezer lief! Vermanend, kloek en wijs, Onthullend of slagvaardig, Met krantenknipsels soms, Vaak geestig, nooit onaardig Licht men den kiezer voor, En 't is z'n eigen schuld, Als hij, bij zóóveel licht In 't donker blijft gehuld! En straks, als 'f voorjaar komt, En alle bloesems bloeien, Zal ook de politiek Tot vollen wasdom groeien In Kleuren, schoon en frisch, Maar... dit maakt ons beducht: De bloesem lijkt niet kwaad, Maar hoe wordt straks de vrucht?!r KROES Februari 1937. (Nadruk verbodetuf ZIJN VRIEND IN HET OOG GESCHOTEN Een jeugdige meubelmaker had zich vooï den politierechter te Amsterdam te verant woorden, wegens veroorzaken van zwaai! lichamelijk letsel door schuld. De jongeman had bij ongeluk zijn vnend met een kogeltje uit de windbuks in het oog getroffen. Beide jongens waren in het bezit van een dergelijk wapen. Op zekeren ochtend, de meubelmaker was juist opge staan, hoorde hij een kogeltje tegen de ruit tikken. Onmiddellijk greep hij zijn eigen buks, laadde het wapen, en schoot in de richting van het huis van zijn vriend die vlak bij woont. Ongelukkigerwijze schoof deze het raam op en het kogeltje trof hem in het oog. De wond bleek ernstig te zijn, de jongen moest geruimen tijd verpleegd worden en hij mist thans voor 99 pet. het licht uit dit oog. „Maar waarom schoot U uit uw raam de richting van uw vriend" wilde de po litierechter ven verd. weten. „Ik had de bedoeling om hem te laten hoorenf dat ik ook al wakker was. Hi] haa tegen m'n ruit, geschoten Uit de verklaringen van verd. en van zun vriend, die zoo ongelukkig getroffen wern, bleek duidelijk, dat van opzet absoluut geen sprake was. Hij had vrijwel in 't weg op de ramen van de woning van z'Jn vriend gemikt. De officier van justitie vorderde voorwaardelijke hechtenisstraf van een week met een jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde den jongen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week en voegde daarbij de waar schuwing voortaan minder roekeloos op w treden. en de termij nmarkt stopgezet. De zaal van den Dierentuin was dan ook afgestampt vol (velen konden geen plaais meer krijgen), toen de voorzitter de verga dering opende en een geestdriftige stem ming heerschte onder de demonstreerende massa, welke telkens in stormachtig ap plaus losbrak, wanneer één der sprekers het hart van zijn hoorders getroffen had. Vele autoriteiten op het gebied van land bouw en visscherij, handel, nijverheid en scheepvaart waren aanwezig. Vurig wordt gehoopt, dat het algemeen belang van al deze belangrijke, hier verte genwoordigde bevolkingsgroepen eindelijk bij de overheid gehoor zal vinden, hetgeen de redenaars stuk voor stuk bepleitten. Het vertrouwen in die overheid werd aan het slot bevestigd door het staande zingen van de hêele vergadering van het Wilhelmus. Een machtig slot van deze grootscho be tooging. Opheffing der contingenteering gevraagd. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat orders buiten de afgesloten contracten in alle soorten cokes en magere nootjes 4 voor cen trale verwarming en industrie door de mij- de practijk des levens opleiden, terwijl het einddiploma toch recht geeft op toelating o.a. tot de handclsfaculteiten of Indologi- sche studies. De Kamer bleek met deze wijziging zeer wel te kunnen meegaan, al sprak de heer Tilanus (C.H.) gisteren van „lapwerk" en klaagde de heer Coops (V.B.) nog eens over het te veel aan leerstof op de middel bare scholen. Er was wat verzet losgekomen tegen den 3-jarigcn cursus van de handelsdagschool, en de minister deed dan ook goed een amendement-Thijssen (S.D.) over te nemen, dat den cursusduur tot 4 jaar kan doen verlengen. Heden werd voorts op aandrang der leden Moller (R.K.) en Thijssen door den minis ter bepaald, dat een leerling kan worden vergund, het onderwijs in niet alle vakken te volgen, mits hij het onderwijs in een der verplichte leervakken (handelswetenschap, Nederlandsche, Duitsche, Fransche, Engel sche talen) geniet. De heer Moller had mede succes toen hij voorstelde, ook de handelsavondscholen de mogelijkheid op een 4-jarigcn cursus te ge ven. Van meer algcmecne beteekenis was een door den minister overgenomen amon- dement-Mollcr om ook in het lesrooster der handelsavondscholen het godsdienstonder wijs op te nemen. De rest van den middag ging heen aan de behandeling der voorstellen nopens wijzi ging van de z.g. Geldschieterswet-Van den Bergh, waarvan de bedoeling was te voor zien in enkele lacuncn. welke na de inwer kingtreding van het genoemde initiatief- ontwerp gebleken zijn. In deze ging het om inschakeling van de Bctaalzegelkassen, wel ke er immers werk van maken om dege nen, die allerlei artikelen op afbetaling wil len koopon. aan „zegels" te helpen, die bij een aantal zaken worden gehonoreerd, doch welke aan genoemde kassen moeten wor den afbetaald door den debiteur. Dit „scha- kelsystecm" nu behoort volgens de Regee ring wel degelijk thuis bij de credietgcving, bij het „geldsehicton", waaromtrent nu eenmaal wettelijke regelingen bestaan, doch die zich formeel nog niet uitstrekten tot het betaalzegelsvsteem. Dit wijzigingswetje haalde makkelijk de eindstreep. Een aantal conclusies en natu ralisatie-ontwerpen glipte meteen onder den presidialen hamer door en toen was het einde daar. Geheime ontvang-InstaHatle te Amsterdam in beslag genomen, Bookmaker en zijn assistent ge arresteerd. De Officier van Justitie, Mr. Dr. J. A. van Thiel, de rechter-commissaris, Mr. Hutsch- ler, subst.-officier, Mr. L. van Dullemen, de inspecteur van politie van Boxtel en Ir. Em- mering van P.T.T., hebben vanmiddag te on geveer half vier een inval gedaan in het kan toor van een bookmaker, gevestigd op de stille zijde van het Rokin te Amsterdam. P.T.T. had aangifte gedaan, dat waar schijnlijk in dit perceel art. 63 van het Ra dio-reglement werd overtreden, dat daar n.1. courses en uitslagen van wedrennen op korte golf werden opgevangen. Toen de justitie en de politie zich aan het perceel vervoegden, zaten eenige personen in de wachtkamer van het rommelige kan toortje, waar de heer Van B., de bookmaker, resideerde, te wachten op de uitslagen van de rennen. Het was niet gemakkelijk in het oude ge bouw den juisten weg te vinden. De justitie evenwel had zich van een smid voorzien. Nadat vrijwel het geheele gebouw door zocht was, stond men voor een gesloten deur, die volgens den bookmaker toegang gaf tot een kantoor van iemand anders. De smid brak de deur op last van den officier, open en het bleek, dat hier een ontvangin- stallatie stond opgesteld. De marconist was juist bezig de uitslagen van de rennen te noteeren. Het toestel werd in beslag genomen en de beheerder van het kantoor en de marconist gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar tegen het tweetal proces-verbaal is opgemaakt. De marconist is een oud-ambtenaar van P. T. T. Ernstige was Beersehe over laat zal wellicht in werking moeten treden. Gister was de IJssel te Zutfen tot een hoogte van 6 m. 95 boven N.A.P. gestegen zoodat het water op de laagste plaatsen over de IJsselkade liep. Indien de stand nog 40 c.m. hooger wordt zal de Beersehe overlaat gaan werken, het geen beteekent dat Zutfen rondom in het water komt te liggen. Ook de Herkei voert buitengewoon veel water aan, waardoor verscheidene lande rijen zijn ondergeloopen. Keulen meldde 62 c.m. was hetgeen ook voor Zutfen nieuwe was beteekent. WIELRIJDER GEDOOD. Bejaarde man door vrachtauto aangereden en op slag gedood. Gistermiddag is de ongeveer 70-jarige L. K., rustend landbouwer, wonende te Wes- terbrock, toen hij per fiets den straatweg te Kropswoldc wilde oversteken, door een vrachtauto uit Gieten aangereden en od sla^ gedood. Gistermiddag omstreeks half vier is de motorrijder H. de Z. uit Wilnis, komende uit de richting Montfort met vrij groote vaart tegen de tolboom op den Noord-IJssel- onder de gemeente IJsselstein, gereden Met een ernstige hersenschudding is het slachtoffer per politicbrancard naar het St. Josephzickcnhuis te IJsselstein ver voerd. Zijn toestand was gisterenavond bevredi gend,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12