De Congo-Pauw De eerste ruzie De verzorging Kieskeurige wolven Marktberichten Uit onze omgeving Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland KORT VERHAAL De fabrikant die staakte Militaire intrige in Bulgarije Predicatie al te letterlijk opgevat van onze Kamer- en Tuinplanten Bovengenoemd Stamboek hield op 24 Fe bruari 1937 te Alkmaar zijn jaarvergadering onder leiding van den heer A. Brak te St. Maarten, die er in zijn openingswoord zijn genoegen over uitsprak, dat de renta biliteit en de vooruitzichten voor de scha penfokkerij zeer veel zijn verbeterd, alsme de dat het aantal bij het Stamboek aange sloten fokkers zoo zeer is toegenomen. Medegedeeld werd, dat in de plaats van den lieer Brak, die tot voorzitter is be noemd, de heer K. Hogetoorn Dz. tot vice- voorzitter is aangewezen. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat in 1936 zijn ingeschreven 2135 ooien en 204 rammen tegen 830 ooien en 108 rammen in 1935. Het aantal aangesloten fokkers steeg van 156 tot 262. Het totaal aantal ingeschre ven ooien bedraagt thans 4036 ooien en 306 rammen. Door die groote uitbreiding is de ratio neele schapenfokkerij in ons Gewest op een breedere basis komen te rusten, waardoor het beter mogelijk zal zijn ons Texelsche schaap in sneller tempo te vervolmaken Bovendien zijn de innerlijke kracht en de betcekenis van het Stamboek aanzienlijk toegenomen. Het aantal per ooi geboren lammeren was ihnoger dan in 1935,n .1. 1.87 tegen 1.83. De wolcontrole heeft een groote uitbrei ding gekregen. Niet minder dan 159 ram men- en 1403 ooionvachten werden gewo gen en beoordeeld. Het aantal rammen- vachten van prima kwaliteit is sedert 1933 gestegen van 35.5 pet. tot 66 pet In 1936 gingen 10 zendingen fokschapen naar het buitenland, terwijl ook voor het binnenland een levendigen handel in fok- rnateriaal plaats had. In samenwerking met verschillende orga nisaties in onze provincies werden verschil lende fokveedagen georganiseerd die allen uitstekend zijn geslaagd. Met dank werd ge waagd van de daarbij ondervonden Konin klijke belangstelling. De rekening over 1936 sluitend op een bedrag van f 15566.41 met een voordeelig saldo van f 2877.87% werd op voorstel van de financieele comm. bij monde van den heer Jb. Lap Kz. te Den Hoorn te Texel goed gekeurd met een woord van hulde aan den heer J. Si.jp Jr., penningmeester, voor het uitstekende financieele beheer. Tot bestuursleden werden ter vervanging van de heeren G. Blokker en K. Hogetoorn Dz., niet herkiesbaar, bij meerderheid van stemmen gekozen, de heeren P. Wijdenes Cz. te Twisk en E. Dz. Covers te Alkmaar, die beiden de benoeming aannamen. Tot leden van de financieele commissie, rekening 1937 en begrooting 1938 werden ge kozen de heeren T. Bakker, S. J. Keyser en K. Vlaming allen te Texel en P. Waal te Deemster plaatsvervanger. Door den heer E. Dz. Govers te Alkmaar werd een zeer uitvoerig verslag uitgebracht van de in 1936 gehouden wolkeuringen. De volgende bestuursvoorstellen werden aangenomen: le. De post premiën werd ter bevordering van het aanhouden en rationeel opfokken van jonge rammen met f 1000.— verhoogd om voor hoogstens 40 ramlammeren, die te Den Burg en voor hoogstens 60 ramlamme ren, die te Alkmaar ter keuring worden aan geboden en aan bepaalde, nader vast te stellen eischen voldoen en op nader vast te stellen voorwaarden een premie van f 10. te kunnen toekennen. 2e. Op de gebruikelijke wijze mede te blij- "7cn werken aan de .jaarlijksche fokdagen in onze provincie en wanneer het wenschelijk lijkt aan deze of geene fokdag eenige uit breiding te geven of aan een of andere keu- door L. M. A. Eilers. Gerda staat in de keuken, en gooit voor de vierde maal de jus over de gebakken biefstuk Het vleesch wordt al bruiner en bruiner, de aardappelen zijn al bijna tot moes gekookt, en de groente ziet er ook al .vreeselij k uit.- Dat nooit op tijd zijn ook! Ze heeft Rudi toch al zoo vaak gezegd, dt er niets vree- selijkers bestaat voor een huisvrouw, dan een man, die nooit op tijd komt voor het eten Dat wil zeggen gezegd heeft zij het eigenlijk nooit, maar ja„ ze had hem ver teld hoe lastig het was, als ze het eten altijd moest warm houden. Ze had het toch zoo gezegd, dat hij het als een steek onder water moest opnemen. Ze had het ook maar zoo in het algemeen gezegd, maar als Rudi een beetje nadacht, dan moest hij toch be grijpen, hoe vervelend zijn laat komen al tijd was. Als we deze gedachte eens nagaan, kunnen wij, lezers, wel begrijpendat Gerda pas ge trouwd is, en heelemaal geen idee heeft van mannen. Mannen zijn eigenaardige chepsels Ten eerste hooren zij nooit iets en ten tweede willen zij nooit iets hooren. Men moet ze werkelijk alles met een hamer in den kop slaan. Nu, de aardappelen gaan dan maar van het vuur hoor, ze zijn werkelijk bijna niet meer te eten. Oh, als dat gas onder de groen te nog maar wat lager kon. O, die onverschilligheid! Ja, Gerda is erg boos op Rudi. Op kerstavond had hij har dood geërgerd. Hij moest ineens zijn boeken nakijken en de balans opmaken, zoodat zij alleen onder den boom had ge zeten. En dat nog wel op hun eersten Kerstdag Hun eersten Kerstdag samen na hun huwelijk. Gerda goot voor de vijfde .maal jus over het vleesch. En op Oudejaarsavond had hij het eerst geklonken met de mooie vrouw van zijn vriend, niet eens met haar, Gerda! Vandaag is haar geduld toch ten einde. Zo zal hem de waarheid zeggen Ze zal een vroeselijke ruzie met hem maken. 5 andaag zal ze hem alles wat haar op het hart ligt „toesmijten", en dan zal hij zoo goed niet zijn, of hij moet inzien wat voor een mon ster hij is. ring of tentoonstelling op bescheiden wijze ook eenige steun te verleenen, dat te doen. 3e. Ter bevordering van den afzet van fokmateriaal buiten de provincie werd be sloten om in enkele streken vertegenwoor digers aan te stellen. De begrooting voor 1937, sluitende op een bedrag van f 6372.87% werd vastgesteld, zooals zij door het Bestuur was voorgesteld. Nog werd besloten het inschrijfgeld voor na inspectie geboren lammeren te verlagen. Verder werden bij den rondvraag ver schillende interne aangelegenheden het stamboek betreffende uitvoerig besproken. Met een woord van dank voor de aange name besprekingen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. CALL ASTSOOG Kiezerslijst. Op de door B. en W. vastgestelde kiezers lijst voor het jaar 1937—1938 komen voor: 564 kiezers voor de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, 559 voor de Provinciale Staten en 538 voor den Gemeenteraad. Verbouwing. Naar we vernemen zal de heer S. Vogel zang, nieuwe eigenaar van de zaak van Koe- gelberg, de winkel laten verhouwen, o.a. zal de winkelpui veranderd worden, hetgeen 'n beter aanzien zal geven. Honden-eigenaars opgepast! Door B. en W. dezer gemeente is bepaald dat van nu af tot aan 1 Mei a.s. alle hon den moeten voorzien zijn van een muilkorf of worden vastgehouden. Op overtreding van deze bepaling is een geldboete gesteld. Politie. Verloren: een parker duofold vulpenhou der. Inl. ter secretarie. WIEPINGEN Schaken. De Dinsdagavond j.1. gehouden schaak wedstrijd „Wieringen"—..D.O.G.", Den Oever, bracht voor de leden van Wieringen een overwinning -an 11%1%. Vischafslag. Dinsdag 23 Februari: 3% tal haring f 11.70 -f 10.85 per tal. Woensdag 8% tal haring f 11.30—f9.10 per tal; 547 KG. wulken f 24.40-f 27.75 K L Bij het verrichten van graafwerkzaam heden op het kerkhof te Oosterland, werd VVoensdag j.1. wederom een tufsteenen dood; kist, gevuld met beenderen, blootgelegd. Daar dit volgens deskundigen geen bijzon derheid meer is, werd, nadat burgemeester Kol ff een en ander bezichtigd had, de kist weer in den ouden toestand teruggebracht. Nu we toch in de buurt zijn, kan te vens worden opgemerkt, dat de spits van on zen ouden toren teekenen van verval gaat vertoonen. Wanneer er niet tijdig maatrege len worden genomen, lijkt het niet onmoge lijk, dat de haan den een of anderen keer eens naar beneden komt, wat dan niet zon der gevaar zal zijn. 10 uuk s cuKmclS k tot uur vóór zonsopgang 1 zijn geluidssignalen verbo- den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! J GELUIDSSIGNAAL VERBODEN Ajfft - VhV Gerda neemt de soep van het vuur, vult de kopjes en zet het vleesch groenten en aardappelen in de oven om warm te blijven Ze gat een beetje hardhandig hmet het servies om, en het eene porceleinen kopje krijgt warempel een barst. Het is er een van het mooie servies, dat met het gouden randje. Zoo had ze haar woede eigenlijk niet bedoeld en deze tegenvaller bekoelt Gerda een beetje. Heel zachtjes zet ze dan de kopjes op de tafel en neemt heel voor zichtig de bloemenvaas op om de tafel er mee te versieren. Dan schiet haar plotse ling te binnen dat ze boos is, en dat ze dus geen bloemen op de tafel wil. Rudi moest maar, direct als hij binnenkwam, merken in wat voor humeur zij was. Uit deze gedachtengang is het te merken dat Gerda pas getrouwd is, leest U het bo venstaande maar weer over. Het is te hopen dat Rudi nog een kwar tiertje later komt, zoodat de soep en het andere eten al gestold is. Ja, dan zou de „huistyran" over het eten te klagen heb ben en dan zou hij eens iets van haar te hooren krijgen! Hè, jammer, daar gaat de voordeur al open, Rudi komt vroolijk de kamer hinnen en kust zijn vrouwtje. Hij zegt: „Wat fijn, het eten al op tafel!" en gaat meteen zit ten. De soep is juist op de goede temperatuur en de heer des huizes geniet ervan. „Werkelijk zalig die soep" prijst hij vrien delijk. Het ontgaat Rudi dat Berda energiek op staat, en net zoo energiek met aardappelen vleesch en groenten binnenkomt. Ze is wer kelijk geërgerd, omdat Rudi haar nog geen kans heeft gegeven, haar scène te doen ge lukken. Maar nu, bij die bijna tot moes ge kookte ardappelen zal het wel komen. „Dat vleesch, dat is werkelijk zalig, daar heb je niet eens een mes bij noodig en die aardappelen vind ik ook zoo lekker. Zeg, Gerda, die boonen heb je eindelijk zoo ge kookt als mijn moeder ze maakte. Aange brand, een heel klein beetje maar, dat was het geheim!" Rudi heeft natuurlijk niet in de gaten, wat voor een onweer boven zijn hoofd hing Hij staat op, omarmt Gerda en zegt: ,Toch ben je mijn lieveling." Ook dat nog! Gerda haat dezen naam, dat begrijpt U toch wel, niet waar: Ook dit merkt Rudi niet. Liefdevol schuift hij zijn arm onder den hare, en neemt haar mee naar zijn werkkamer. „Zoo lekker hebben wij toch nog nooit gegeten", zegt hij, ,laat dat afnemen maar ik ga pas om vier uur naar kantoor, dus zullen wij het ons eens echt gezellig maken, vanmiddag1" Verwachting: zwakke tot matige oostelijke tot noordelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 759. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 1 gr. C. is 34 gr. F. Origineele ontdekkingsgeschie- denis van een zeldzame vogel. Gevonden in het museum van Tervuren. Thans op zoek naar een levend exemplaar. Om den „Okapi" het merkwaardigste zoogdier ter wereld te .ontdekken" zijn er aldus onze V.P.B.-Correspondent heele ex pedities uitgerust, want men diende eerst de indentiteit van het dier vast te stellen, eer men er aan kon denken, enkele exem plaren voor de musea en dierentuinen te gaan bemachtigen. Een ander dier daaren tegen, de Afrikaansche „Congopauw", werd merkwaardig genoeg langs precies tegen- overgestelden weg ontdekt: men vond het in het museum! En dat kwam zoo. In het „Congomuseum", dat Koning Leo- pold II indertijd in Tervuren hij Brussel heeft ingericht, staan sinds jaar en dag in een donkeren hoek twee stoffige exempla ren van een exotisch vogelras. Volgens het opschrift moesten het pauwen zijn. Reeds bij het begin van deze eeuw bevon den deze dieren zich in België, eerst in het Brusselsche Koloniale Museum en later, sinds 1914 in Tervuron. Niemand had ooit bijzondere aandacht aan deze dieren ge schonken, totdat in het najaar van 1936 een Amerikaansche ornitholoog. Chapin ge naamd, het museum bezocht. Chapin maakte er den directeur van het museum opmerkzaam op, dat dit onmogelijk pauwen konden zijn De directeur moest dit toegeven liet de etiketten verwijderen en de vogels bleven, ongeïndentificeerd en zelfs zonder naam, verder in het museum. Het opperhoofd droeg een prach- tigen hoofdtooi van Congo-pau- we veer en. Ze zouden er ongetwijfeld nog vele jaren even onopgemerkt als tot dusverre zijn blijven staan, als Chapin zich niet een klein voorval had herinnerd, dat hij voor het uit breken van den wereldoorlog in Afrika had beleefd. Hij was in dien tijd op een jachtexpeditie in het Congogebied geweest. Een in boorlingenhoofdman had hem ver gezeld. Het opperhoofd droeg een prachtige hoofdtooi met zeldzame veeren. Chapin, toen reeds ornitho loog, verzocht het opperhoofd om een veer en vroeg hem naar den naam van den vogel. De wilde wist dien niet te noemen en Chapin kreeg den vogel ook niet te zien. Van andere reizigers hoorde hij echter, riat het een veer van den Congopauw moest zijn, een zeer zeldzamen en daarbij nog buitengewoon schuwen vogel. Sindsdien hebben verschillende andere Amerikaan sche geleerden de veer uit den Congo on derzocht en geen van hen kon vaststellen, waartoe de vogel, waarvan de veer afkom stig was, gerekend moest worden. En toch hielden de inboorlingen vol, dat in het dichtst van het oerwoud nog een vogel leeft, dien ze als een soort pauw beschreven. Mon noemde daarom het dier, waarvan men slechts een enkele veer bezat,. Congo pauw, d.w.z. zóó als, verschillende Afrika- reizigers hadden voorgesteld. De identiteit vastgesteld. Hoe het dier er echter uit zou zien, daar van had niemand het minste idee. De tee- keningen, die men van de negers had weten te krijgen, waren veel te onnauwkeurig. Reeds had men de hoop opgegeven, ooit een volledig exemplaar onder de oogen te krijgen, toen Chaplin naar Tervuren kwam en zich de veer herinnerde, die hij, onge veer 25 jaar geleden had gekregen. Hij liet de veer uit Amerika overkomen, vergeleek hem met den vogel uit het Musea van Tervuren en de Congopauw was ontdekt, niet in den Congo, doch in een Europeesch museum! Tn de geschiedenis van de natuurweten schappen staat dit geval nagenoeg op zich zelf, Het laat zich nog het best vergelijken met het ontdekken van een kostbaar schil derstuk onder een waardelooze overschilde ring van lateren datum. Het is zoo goed als zeker, dat de Congopauw in werkelijk heid hoogstens nog sporadisch voorkomt. Afgezien van het verhaal van een Belgisch officier, die er zich op beroemt een jaar of v'jf geleden een dergelijk dier te hebben gezien en geschoten, is er in den laatsten tijd geen enkel bericht over den Congo pauw vernomen. Niet alleen met betrek king tot zijn origineele ontdekkingsgeschie denis is het dier een unicum, het is waarschijnlijk bovendien de eenige repre sentant van de fauna uit de ver vervlogen tijden, toen Afrika en Azië nog écn aaneen gesloten geheel waren, want de naaste ver wanten van den Congopauw leven thans nog in Britsch-Indië, en niet in Afrika. Of er in Afrika mogelijk nog enkele exempla ren in leven zijn, zal een wetenschappelijke expeditie moeten uitmaken, die binnenkort naar het Congogebied zal vertrekken om jacht te maken op don zeldzaamsten vogel ter wereld. De dieren maken uitsluitend jacht op kinderen. Er is immers één plaats op aarde waar wolven opzettelijk jacht maken op kinde ren en dit is Wit-Rusland. Er bestaat vol gens de „Times" geen enkele reden 0111 de berichten, welke daarvan melding maken, in twijfel te trekken. Het laatste geval heeft zich afgespeeld in de herfst van het afgeloopen jaar, lang voordat de wolven van deze streek zich tot troepen vereenigen om gezamenlijk op jacht te gaan. Sotsialistitsjeskoje Zemlcdelie ((Socialis tische Landbouw), het officieele orgaan van het volkscommissariaat van Landbouw der Sowjet-Unie, op 3 September 1936 bracht volgens het Hsbl. het volgende bericht: Een achtjarige jongen werd door een groo- ten wolf in de omgeving van Koezmitsj, waar hij met een anderen jongen aan het spelen was, aangevallen. De wolf had hem tusschen zijn tanden genomen en hem reeds 2'A km. ver weggesleept, voordat zijn speelkameraad hulp had kunnen halen en men den wolf op de vlucht had kunnen jagen. Zwaar gewond moest het ventje naar het ziekenhuis worden gebracht. De boeren uit deze streek beweren even wel, dat de wolven niet altijd menschen- eters zijn geweest. Zij schijnen den smaak voor menschenvleesch te pakken te heb ben gekregen in den oorlogstijd, toen zij langs de slagvelden zwierven. Thans is het zoo erg, dat wanneer zij kin deren tegenkomen* die schapen hoeden, zij niet de schapen of lammeren, maar de kin deren aanvallen. Eens konden twee herders jongens aan de klauwen van de wolven ont snappen door in 'n boom te klimmen. Maar de wolven hoevele het er waren wordt er niet bij verteld lieten de schapen onge moeid en bleven onder den boom zitten .tot dat er mannen kwamen, die ze wegjoegen. In den loop van 1935 hebben, volgens het genoemde blad, in de omliggende districten van Zitkovitsjeskoe en Starobinskoje wol ven circa twintig kinderen en een volwas sen vrouw verslonden. De kinderen, die wer den aangevallen, waren meestal tusschen de 5 en 12 jaar oud. De boeren beschrijven de dieren als de „gewonen grijzen Wit-Rus- sischen wolf". Deze berichten zijn ontleend aan de „Praw- da', welke op 27 Juli 1935 nog een soortge lijk geval vermeldde. Een vrouw, Koso- boetskaja genaamd, was in dezelfde streek met haar twee kinderen van een collectieve boerderij weggegaan om boschbessen te plukken. De wolven overvielen hen en voerden een vijfjarig dochtertje mede. Later vonden de moeder en eenige buren achthonderd meier verder het verminkte lijkje en stukgescheur de kleeren terug. Dit zijn dus wel eenige authentieke geval len, zoo schrijft de „Times", waaruit blijkt, dat wolven menschen eten. Ook uit Litauen en Polen worden af en toe dergelijke gevallen gemeld, welke moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de menschenetende wolven van Wit-Rusland daarheen zijn getrokken. Hij kiekte de dansende en kaar tende stakers. Walter Fry, de directeur van een fabriek van autobekleedingsmateriaal te Detroit, is, zooals gemeld, onlangs in zijn eigen fa briek tot een „sit-down"-staking overgegaan nadat meer dan 100 leden van het perso neel hetzelfde hadden gedaan. Fry, die 56 jaar oud is, liet een veldbed in zijn kantoor brengen en bracht het grootste deel van den dag door met rondloopen door de fabriek, waar hij kiekjes van het stakende personeel nam, dat danste, naar de radio luisterde en kaart speelde. Deze toestand heeft vier dagen geduurd. Thans is, naar de „Daily Telegraph" meldt overeenstemming tusschen directie en ar beiders bereikt Alfred Glancy, een vreege- re vice-president van de „General Motors Corporation" bezocht zijn ouden vriend Fry en bood hem daarbij aan te bemiddelen Deze bemiddeling werd bekroond door een rege ling, welke blijkbaar voor beide partijen bevredigend is. Donderdagmorgen zal het werk na twee dagen „vacantie" worden hervat. Een aantal officieren ontslagen. Gisteravond is een communiqué uitgege ven door het Bulgaarsche ministerie van Oorlog, waarin het ontslag van verscheidene offifcieren wordt bevestigd. Er wordt op ge wezen, dat de ontslagen officieren in gebre ke zijn gebleven jegens hun militaire eer, aangezien zij hun meerderen er niet van in kennis hebben gesteld, dat zekere kringen, die geen deel uitmaken van het leger, zich tot hen gewend hebben om hen lid te doen worden van buiten de wet verklaarde orga nisaties. Uit het communiqué zou men kun nen opmaken, dat de vroegere leden van de „militaire I.iga'' die een grooten rol ge speeld heeft bij den staatsgreep van 1934, pogingen in het werk stellen deze door het tegenwoordige ministerie van Oorlog ont bonden organisatie weer op te bouwen. Zekere B. te Heerle was gisteren naar de predicatie geweest, die gehouden werd ter gelegenheid van de Heilige Missie Een der paters redemptoristen had in zijn preek als volgt gesproken: „wanneer een hand of een oog u ergert, kap een hand af of ruk een oog uit" B. onder den indruk van deze woorden, had ze jammer genoeg maar al te letterlijk opgevat. Thuis gekomen vertelde hij zijn vrouw wat de pater gepreekt had en voegde er aan toe, dat hij ook zijn handen zou afkappen. De vrouw lachte er om, en dacht er al niet meer over na, totdat zij eenigen tijd later haar man inderdaad hoorde kappen. Verschrikt snelde zij naar buiten en zag dat haar man in twee slagen met een bijl zijn hand totaal had afgekapt Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden. De hevig bloedende B. werd naar het algemeen burger gasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd. Fuchsia's. De fuchsia is zeker wel een van de meest bekende planten. Toch was zij vroeger meer populair dan tegenwoordig. Men ziet haar maar weinig aangeplant. Dit is wel jammer, want zij verdient ten volle onze belangstel ling. Daarom willen wij trachten in dit arti keltje meer waardeering voor onze fuchsia's aan te kweeken, die zich zoo mooi in hun bonte verscheidenheid aan ons voordoen. De Fuchsia behoort tot de familie der Onagraceeën of Wederik-achtigen. Hoe wel zij reeds geruimen tijd in onze tuinen voor komt, is er niet zoo heel veel van haar be kend. De naam Fuchsia werd haar gegeven door haar ontdekker, den monnik Karl Plu- mier, om daarmee den grooten Duitschen bo tanicus Leonard Fuchs te eeren. De Belgische kweeker Cornelissen heeft zich op 't gebied van deze cultuur een groo ten naam verworven. Hij slaagde er o.a. in een groot aantal dubbelbloemige soorten aan de markt te brengen. In zijn tijd werd de Fuchsia in bijna eiken tuin aangeplant. Later werd ze echter door andere planten ver drongen. Toch ziet men ze tegenwoordig va ker. Zij leenen zich niet om mooie kleur effecten te bereiken, terwijl ze ook niet als snijbloem gebruikt kan worden. Als perk en bordesplant is ze echter buitengewoon mooi. Ook als kamerplant is ze wel te gebruiken. De Fuchsia's zijn van nog meer beteekenis, daar zij een van de weinige planten zijn, die in half-schaduw beter bloeien dan in de volle zon en zelfs op zeer schaduwrijke plaatsen nog goede resultaten geven. De vermenigvuldiging geschiedt door zaaien en door steken. Het zaaien wordt alleen door kweekers toegepast voor het winnen van nieuwe variëteiten.. Liefhebbers kunnen de planten het best door stekken vermeerderen; dit kan zoowel in 't voorjaar, als in 't najaar gebeuren. Voor hen die het uitsluitend in de kamer moeten doen, is het stekken in het voorjaar het beste. In Februari-Maart nemen we kruidachtige stekjes, verwijderen met een scherp mesje, de onderste blaadjes en snijden juist onder een oog af. Deze stek jes steken we in een potje met zanderige aarde, begieten het en houden het de eerste dagen uit de zon. Zijn de stekjes goed aan den groei, dan moeten ze in een zwaarder grondmengsel worden gezet. Men kan het eerste stekje ook wel in een fleschje met wa ter zetten. Zet men het fleschje in de zon, dan komen er spoedig worteltjes. Is dit het geval, dan kunnen ze in den grond worden gezet. Oude planten kan men tijdens den winter best overhouden. Men snijdt ze half October kort in en bewaart ze op een lichte, koele, vorstvrijé plaats. In een lichte droge kelder houdt men ze ook goed. Natuurlijk behoeven ze dan zeer weinig water. Tegen Maart schudt men den ouden grond uit en voorziet ze van nieuwe voedzame aarde. Ze worden dan in het licht gezet, maar vooral niet te warm. Een paar mooie, bloeiende exemplaren snijdt men in 't najaar niet terug, doch zet men in een lichte, koele kamer, waar ze ons het grootste deel van den winter nog mooie bloe men geven. A. v. d. L. SCHAGEN, 25 Februari, 9 Paarden f 150350, 10 geldekoeien, ma gere f 100—160, 34 idem vette f 160—290, 33 kalf koeien f 180—240, 436 nuchtere kalveren 4—12.50, 18 vette schapen 23—36.50. 170 over- houders 19—24, 16 vette varkens 4547 ct. per Kg., 143 biggen 9—14, 22 konijnen 0.50 —2. 8 kippon 0.751.25. AMSTERDAM, 24 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd? 104 vette kalveren, le kw. 6468 ct., 2e kw. 5462 ct., 3e kw. 4852 ct. per Kg. levend gewicht: 89 nuchtere kalveren I 59 per stuk, 155 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 5455 ct., zware varkens 5354 ct., vette varkens 5253 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Markt- cverzicht: Vette kalveren matige aanvoer, vlugge handel, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren behoorlijke aanvoer, willige han del en constante prijzen. Varkens korte aan voer slepende handel, prijzen onveranderd. WARMENHUIZEN, 24 Febr. 25850 Kg. roode kool f 1.40—2.80, 10300 Kg. gele kool f 1.201.50, 37650 Kg. D. witte kool f 1, 5900 Kg. uien f 1.10—1.30, grove f 1.10 1.40, driel. f 0.60, 575 Kg. bieten f 0.50. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Februari. BI. eigenheimers 2.403, uien 0.801, drielingen 0.60. grove 0.90—1.30, peen 0.9O— 1.70, groene kool 1.20. prei 2.40, kroten 0.60 1.30, roode kool 1.40—2.50, gele kool 1.20 1.50. D. witte kool 1—1.10. NOORDSCIIARWOUDE. 25 Februari. BI. eigenheimers 2.10, uien 0.60—1, drie- linen 60 ct., grove 1—1.50, gele nep 3.90, peen 1.30—1.80. kleinep een 0.60. roode kool f 1.40—2.60, gele kool f 1.20—1.50, D, witte kool f 1, De veiling duurt nog voort

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7