Harde woorden tot Blum Weinig nieuws van de fronten N.V. „WACO" DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Gij voert het republikeinsch regiem naar de ondergang'' Von Ribbentrop bi) Eden Buitetilandsch Overzicht UITGAVE; N V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 7537 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 Krachtig verweer van den Premier De radicalen blijven het volksfront trouw De vicieuze cirkel SPANJE Mislukte vlucht Parijs—Tokio Engeland dringt op antwoord aan AUTOBUSDIENSTEN gewijzigde dienstregeling. HELDERSCHE COURANT Flandin verklaarde tijdens zijn gistermiddag in de Fransche Kamer gehouden interpellatie, dat de open bare meening door de verschillende redevoeringen van Minister-presi dent Blum en de daarop geleverde commentaren zoo zeer op een dwaal spoor is gebracht, dat hij van opvat ting is, dat er in de Kamer over moet worden beraadslaagd, opdat men tot nader order de bedoelingen der regeering zal leeren kennen. Spreker bracht den heer Blum dank er voor, dat hij direct een debat had toege stemd. Dat de Minister-president te St. Na- zaire en Nantes in redevoeringen het door de regeering verrichtte werk heeft geprezen acht Flandin zeer begrijpelijk. Hij wil „de „verlangens van de volksmassa" ten uitvoer leggen. Hij stelt zich voor „binnenkort op nieuwe veroveringen uit te gaan". Blum heeft in zijn jongste redevoeringen te ken nen gegeven, dat de omstandigheden voor de nieuwe etappe na een pauze geregeld zouden zijn door een overeenkomst van alle organisatie^ van het volksfront. Jouhaux heeft uiteengezet, dat het plan van de C.G.T. reeds in Mei ten uitvoer zou worden gelegd, aldus Flandin. Deze datum schijnt verband te houden met het socialis tisch congres. EéN ARBEIDERSPARTIJ? Flandin is van meening dat tegen dien datum het verdrag tot eenheid van actie tusschen de socialistische en communistische partij ongetwij feld reeds zal hebben geleid tot de vorming van een „geunilieerde ar beiderspartij", welke onder leiding van Blum zou komen. „De Kamer", aldus Flandin, „en het land zullen met belangstelling uw dementi ont vangen of zelfs uw voorbehoud op dit punt. Van hot program van het Volksfront zou nog slechts verwezenlijkt moeten worden 't nationale werkloosheidsfonds, verzekering tegen ongevallen in het landbouwbedrijf en ouderdomspensioen voor arbeiders. De pau ze zou slechts de beide laatste plannen op den achtergrond plaatsen. Flandin vervolgde: „ik weet, dat zekere kringen zullen zeggen: Breng die kwestie niet ter sprake, maar wacht liever de ge beurtenissen af. Er zal een dag komen, dat de schatkist leeg zal zijn. Spr. acht het evenwel niet waardig om de catastrophe af te wachten, om zich dan te kunnen schoonwasschen. Indien het tot een catastrophe zou ko men, zou deze mannen noch partijen spa ren, daar zij de geheele natie zou treffen. Gij vleit u evenwel niet alleen een ramp te voorkomen, maar de democratie te lei den naar een prachtige bestemming. Ik doe u recht door te zeggen, dat gij volkomen oprecht zijt in uw meening en dat gij meent op uw privileges recht te hebben. Wij meenen daarentegen, dat gij het land naar een catastrophe voert en dat het republikeinsch regiem er door uw fout door zal ten onder gaan, indien gij op den ingeslagen weg voortgaat. (Applaus rechts, beweging links). Vervolgens bespreekt Flandin de finan- cieele situatie. Hij verzekert, dat de schat kist ernstige verlegenheid kent en dat zij in bijna ai haar betalingen ten achter is. De regeering, aldus Flandin, probeert in t buitenland een leening aan te gaan, maar vindt er geen leeningverstrekkers. De ren te op de schatkistbons werd vergeefs ver hoogd en op de geldmarkt te Londen doet de frank geen agio. Flandin bespreekt dan eenigé maatregelen, waartoe de regeering naar hij zegt haar toevlucht heeft gezocht. Wanneer Flandin dan zegt, dat de re- Peering haar toevlucht zal moeten zoeken tot nieuwe devaluatie, schudt Vincent Auriol ontkennend het hoofd. Aan den anderen kant neemt het deficit °P den handelsbalans voortdurend toe en dat zal nog erger worden indien de regee ring mét contingenteering_ en douanerech ten tegen de prijsverhooging zal gaan strijden. Dit deficit beloopt sinds de deva luatie 4.700 millioen. Voor de financiering harer betalingen Zal zij slechts tot inflatie kunnen overgaan en voor de verdediging van den frank slechts tot deviezenrontrnle. FLANDIN. De instelling van deviezencontrole zou u vervreemden van de democratieën op wier steun gij de vredesgaranties baseert. Het is niet de definitie van „pau ze", aldus Flandin, wélke het na tionale en internationale vertrouwen zal terugbrengen en de kapitalen zal doen terugvloeien. In Frankrijk zal ten slotte een politieke dicta tuur komen, omdat de oeconomi- sche en fiscale dwang van de bur- gers slechts passiva eischen. De rede van Flandin werd luide toege juicht door de afgevaardigden van rechts en centrum. Fernand Laurent aan het woord. Na een kleine onderbreking was het woord aan Fernand Laurent, die de regeering inter pelleerde over haar algemeene en financieele politiek en daarbij zeide, dat dagelijks 200 millioen frank naar het buitenland vluchten. Protest van Vincent Auriol. Vincent Auriol, de minister van financiën, protesteert; hij verklaart, dat het niet waar is, dat dagelijks 200 millioen franken worden uitgevoerd. Dergelijke praatjes kunnen het openbaar crediet in gevaar brengen. Op die manier brengt men het land in paniekstem ming. Fernand Laurent citeert daarna de Times. Wat de werkzaamheden op het tentoonstel lingsterrein betreft, doet Laurent het voorko men, alsof daar slechts arbeiders in dienst worden genomen, die zijn aangesloten bij de C.G.T.; hij spreekt van een aanslag op de arbeidsvrijheid. Paul Reynaud spreekt. De vroegere minister van financiën, Paul Reynaud, betreedt vervolgens de sprekers tribune. Hij zegt o.m., .dat thans moer grond stoffen worden ingevoerd, die duurder be- taaald worden. Om deze te betalen zou de Bank van Frankrijk in enkele maanden haar goudvoorraad uitputten. Er is een overeen komst gesloten tusschen Frankrijk, Enge land en de Vereenigde Staten om de orde te herstellen in de oeconomische betrekkingen ter wereld. Op het oogenblik der devaluatie zou de regeering de contingenten hebben kunnen laten vervallen en buitenlandsche producten kunnen laten invoeren. Het was een prachtige gelegenheid om het oecono- misch leven van het land te herstellen. Blum spreekt. Blum wijst er Laurent op, dat de ten toonstelling op een vastgestelden datum moet worden geopend. Het plaatsingsbureau van het departement kon niet de noodige geschoolde arbeiders leveren, waarop de vakvereenigingen deze taak op zich namen. In het district Parijs nu, zijn bijna alle ge schoolde arbeiders aangesloten bij deze vak vereenigingen. Er zijn 15.000 arbeiders te werk gesteld, hetgeen het mogelijk zal ma ken op tijd gereed te komen. Wij hebben het recht te beweren, dat de toestand thans beter is dan eerst. (Applaus links, geroep rechts en centrum). De rech terzijde interrumpeert opnieuw, wanneer Blum zegt, dat de werkloosheid vermindert. Blum wil dan het spreekgestoelte verla ten, doch na een krachtig applaus van links zet hij zijn redevoering voort. Wat de kapitaalvlucht betreft, herinnert de ministerpresident er aan, dat zulks ook onder de regeeringen van Laval en Flan din het geval is geweest en dat in 1935 19 milliard frank (van de huidige waarde) het land hebben verlaten. Blum zette vervolgens nog eens de rede nen voor de pauze in de activiteit der re geering uiteen. Na de pauze zal men voort gaan om het programma van het volks front te voltooien. Dit programma, aldus Blum, is trouwens niet onderbroken. Wat de kwestie betreft van een wijziging in de samenstelling der regeering tijdens de pauze zeide Blum indien ik van meening was, dat het wenschelijk en noodzakelijk is, een regeering der nationale eenheid te vormen, zou ik heengaan. Ik zou niet een regeering van het volksfront in een regeering van nationale een heid kunnen veranderen. Blum wees dan op het gevaar van een politieke verschuiving Hoe, zoo vroeg hij zich af, zouden de volksmassas hierop réagee- ren? Het gevaar is groot ,dat de volksmas sa's, verraden en overwonnen, hun liefde voor de republiek zouden verliezen. Door het vertrouwen der volksmassas hebben wij gezag. Wanneer wij het verloren, zouden wij ons bestaansrecht verliezen. Ik geloof, dat alle democratische partijen in de re geering vertegenwoordigd moeten blijven. Blum besloot met een beroep te doen op alle vaderlanders, hun medewerking te veriee- nen aan de taak der regeering. Nadat Blum door de linkerzijde langdurig was toegejuicht, werd de vergadering tot half negen geschorst. Nadat de vergadering weer was heropend kwam Flandin nogmaals aan het woord. Hij zeide zich tot Blum richtend: „ik wil antwoorden op uw rede die een paraphra- se is van die welke u te Saint Nazaire hebt uitgesproken. Spr. zeide, dat vóór de regee ring van het Volksfront weliswaar tijdens drie weken van speculatieve aanvallen op den franc groote hoeveelheden goud het land hadden verlaten doch dat thans spra ke is van een langzaam doodbloeden. Het ernstige is, dat het regelmatig en vrijwel constant is. Voortgaande zeide Flandin: Ik betwijfel of de openbare meening voldaan is. Zonder twijfel hebt gij gedacht dat uw geloof in de toekomst en uw hymne aan het vertrouwen voldoende zouden zijn. Ik wil niet aandringen. Gij denkt te goeder trouw op den weg naar het succes te zijn. De ge beurtenissen zullen toonen, wie van ons ge lijk heeft. Uit naam der radicaal-socialisten sprak Campinchi, die verklaarde, dat de radicalen van ganscher hrte hebben deelgenomen aan den socialen arbeid der regering, welke noodig was. Hij wees echter op eenige onge rustheid onder de middenstanders. De ar beiderswetgeving, zeide hij, was overvloedig doch wij moeten ook zorgen voor de hand werkslieden en kleine kooplieden. De land bouwer venvacht een revalorisatie van de producten van zijn grond Wij verzoeken u, erom te denken, dat Frankrijk bovenal een landbouwnatie is. Campinchi besloot met te zeggen, dat de radicalen de regeering zullen blijven steu- De Duitsche gezant legt de na druk op het belang der koloniale kwestie. Engeland blijft een afwijzende houding aannemen. In Engelsche diplomatieke kringen hecht men geen al te groote beteeke- nis aan het bezoek dat von Ribben trop gistermiddag aan het Fo reign office heeft gebracht, en tijdens hetwelk hij tegenover Eden opnieuw een aantal argumenten uiteengezet zou hebben, die hij reeds tegenover lord Halifax, in een op de rede van Hitier in den Rijksdag gevolgd on derhoud naar voren gebracht had. Verder zou de Duitsche ambassadeur zich beklaagd hebben over de onverschilligheid van Engeland tegenover zekere door Duitsch- land opgeworpen kwesties, met name over de koele ontvangst van de Duitsche zinspe ling op de koloniale kwestie. Zonder uit drukkelijk koloniale eischen te formuleeren. zou von Ribbentrop de belangrijkheid de?er kwestie voor Duitschland hebben onder streept en zijn spijt te kennen hebben ge geven, dat deze belangrijkheid niet voldoen de in leidende Eneelschc kringen gewaar deerd werd. Men meent te weten, dat Eden zijn bezoeker weinig hoop heeft gelaten, dat de Engelsche houding op dit punt aanmer kelijk gewijzigd zou worden. Daarbij zou Eden zelfs de verkla ring in herinnering hebben gebracht door hem den 27sten Juli in het Lagerhuis afgelegd, waarbij hij te kennen gaf, dat de kwestie van overdracht der mandaatgebieden niet alleen Groot Brittannië, doch ook alle andere piogendheden aan ging en zeide niet te weten, hoe de aanzienlijke moeilijkheden, voort vloeiend uit deze overdracht te bo ven gekomen zouden kunnen wor den, terwijl verder vele dringende Europeesche kwesties ongetwijfeld voorrang hadden. Wel had Eden bij deze gelegenheid te kennen gegeven, dat de Engelsche regeering bereid is een nieuwe verdeeling der grond stoffen onder de oogen te zien. In Engelsche politieke kringen is men verder van mcening, dat von Ribbentrop, die heden naar Berlijn vertrekt, Londen niet wilde verlaten zonder een bezoek aan Eden te hebben gebracht, daar hij de Duitsche pers geen nieuwe aanleiding wilde geven over de verdeeldheid in het Engelsche mi nisterie te spreken. In de Duitsche bladen werd reeds enkele malen te kennen gege ven, dat niet alle collega's van minister Eden het met diens zienswijze eens waren. Italië volgt Engeland in zijn bewapening. De raming voor de Britsclie defensie,' voor het jaar 19371938, zoo meldden de avondbladen gisteren bedraagt 235 millioen Engelsche ponden, of meer dan VA milli ard gulden en minister Chamberlain heeft een dag daarvoor beweerd dat Engeland zich heusch „noodgedwongen" bewapent en absoluut geen agressieve bedoelingen heeft. De minister heeft zich zelfs nog sterker uit gedrukt, zooals men in zijn rede, opgeno men in ohs nr. van gisteren, heeft kunnen lezen. Hij sprak van de „verfoeilijke noodza kelijkheid van de herbewapening". Of hij dat gemeend heeft? Zonder twijfel. Engeland heeft waarlijk geen ex pansie noodig Het kan meer dan te vreden zijn met wat het bezit en het is dus inderdaad niet met a- gressieve bedoelingen dat Brittan nië zich wapent -doch uitsluitend met de ernstige bedoeling zijn bezit te verdedigen en daartoe, als een stok achter de deur heeft het zijn leger, vloot en luchtmacht. Het is nog maar eenige jaren geleden dat En geland tegen eventueele verrassin gen niet was opgewassen en het heeft daartoe ook veel lankmoedig heid tegenover Italië in de Middcl- landsche Zee betoond, maar het A- bessijnsche avontuur heeft het te vens de oogen geopend voor zijn ei gen tekort aan verdedigingsmiddelen En toen kwam de bewapening. Het verzet in Lager- en Hoogerhuis werd gebroken, door het wijzen op den ernst van den toestand in de we reld. En daarvoor bezweken zelfs de felste tegenstanders Wanneer we de zaak dus zoo bezien lijkt ons den weg, dien Engeland bewandelt, normaal. Maar toch er is zoo'n groot ge vaar. Want met de bewapening van En geland, worden ook andere landen ge dwongen tot sterker bewapening en de avondbladen van gisteren lieten ons daar omtrent in het onzekere, want met groots koppen werd aangekondigd, dat Italië het antwoord op Engelandsmaatregelen niet schuldig zou blijven, maar ook tot sterker bewapening zou overgaan. En wat zal Duitschland doen? En de andere Europee sche landen? We draaien rond in een vi- cieuzen cirkel, terwijl het gevaar voor een gewapende botsing steeds grooter wordt. Het leven op een vulkaan, op een wereld die zijn vrede gegrondvest heeft op buskruit en bombardementsvliegtuigen, is nu een maal gevaarlijk. Wij besluiten dit overzicht met een aan haling uit een hoofdartikel van het Hbl. van gisteravond, waarin ook geschreven werd over het „wapengekletter" Het blad schreef o.m.: De leiders der buitenlandsche politiek der groote mogendheden denken, naar het schijnt, nog slechts in demensies van leger- contingenten, vlooteenheden, vliegtuigeska ders, artillerie-colonnes. Eiken keer, dat zij opnieuw hun trouw aan den vrede belijden blijkt deze omringd met een nieuweren zwa- ren gordel van harteloos staal, die hem moet waarborgen tegen het gevaar, dat hij, naar men meent, loopt. Eri de wereld vraagt zich af, of een vrede die slechts in stand kan worden gehouden met zoo dikke gor dels van staal, dat hij voor niemand meer zichtbaar is, nog wel eenige waarde heeft. Het lijdt nauwelijks nog twijfel, of de wereld is practisch weder verdeeld in twee groote kampen, zooals vóór 1914 het jaar van den wereldoorlog. Wie nog mocht twij felen, leze tegen elkaar de jongste redevoe ringen van Neville Chamberlain en Lord Plymouth, onderscheidenlijk kanselier van de schatkist en onderminister van buiten landsche zaken van Engeland, in Lagerhuis en Hoogerhuis, en het uittreksel van het hoofdartikel van Gayda, den officieuzen zegs man van Mussolini, in de „Giornale d' Itali- lia" van Woensdag j.1. Het recente gentle- mans' agreement tusschen Engeland en Italië betreffende den territorialen status quo in het Middcllandsche Zeegebied, blijkt niet de verwachte ontspanning te hebben gebracht. De Dinsdag door Delbos, den Franschen minister van buitenlandsche za ken, in den Senaat geuite hoop, dat het den grondslag' zou kunnen worden voor pen algemeen Middellandsche Zeeverdrag, steunt- vooralsnog op onvasten grond. Largo Caballero dreigt met af treden. Het radiostation der C.N.T. heeft een com muniqué uitgezonden met berichten over 't front van Madrid. Naast licht geweervimr in verschillende sectoren, o.a. die van So- mosierra en het Escoriaal maakt het com muniqué melding van een levendig vuurge vecht in den .afgeloopen nacht in den sec tor van Quadarrama. Dicnzelfden nacht werd bij de brug der Franschen een vijan delijken aanval met zware verliezen afge slagen. Bij het Casa del Campo hebben de regeeringstroepen na een heftigen aanval hun stellingen verbeterd. In de universi- teitswijk viel de vijand met gevechtswagens aan, doch de tegenstand van de „dynami- tero's" verhinderde hem door te dringen tot aan de linies der regeeringstroepen en er werden den vijand zware verliezen toege bracht. De stellingen der regeeringstroepen werden verbeterd. Te Carabanchel Bajo werd een mijn tot ontjjloffing gebracht, die groote schade in de vijandelijke linies aan richtte. Te LTsera maakten de regeerings troepen zich van een groep huizen meester en sloegen zij een tegenaanval af, waardoor de vijand genoodzaakt was het terrein te verlaten met achterlating van 200 dooden of gewonde soldaten. Op den weg van Es- t.rainadura en in deri sector van Guadalaja- ra is de artillerie in actie. Minister-president dreigt met aftreden. Ministerpresident Largo Caballero heeft gistermiddag een lang document gepubli ceerd, waarin hij te verstaan geeft, dat hij gedwongen zou zijn af te treden, als hij in de binnenlandsche politiek zekere hin derpalen blijft ontmoeten, die volgens hem op het oogenblik de bewegingsvrijheid der regeering belemmeren. De premier heeft besprekingen gevoerd met al zijn mede werkers en hoewel hij van hen formeele verzekeringen heeft ontvangen, heeft hij deze nota ter kennis van het publiek ge bracht. Catalonië achter Valencia? De Katalaansche generaliteitsraad heeft gisteren onder voorzitterschap van Com- panvs een buitengewone vergadering ge houden. Deze vergadering duurde tot drie uur in den ochtend en de uitslag werd met belangstelling tegemoet gezien. De Raad zal vandaag opnieuw vergade ren en o.a. een mededeeling aan de poli tieke en vakorganisaties bespreken, waarbij het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de particuliere belangen ondergeschikt zuilen worden gemaakt aan het belang den oor log te winnen. Ook geloofth ij, dat men vertrouwen moet hebben in de pogingen van de generaliteit om .zoo spoedig mogelijk met de regeering van de republiek te komen tot de organisa tie van een geregeld leger onder eenhoof dige leiding. Deze beslissingen zullen onmid dellijk worden gevolgd door een energieke actie.f Vliegers maken noodlandig, doch zijn in veiligheid. Het Fransche ministerie van luchtvaart deelt officieel mede, dat Denis en Libert, die een snelle vlucht van Parijs naar'Tokio wil den maken, door gebrek aan benzine ge dwongen waren een noodlanding te maken op de Mekong-rivier, 30 K.M. ten noorden van Takkek in de provincie Laos in Franschi Indo-China. De beide vliegeniers hebben onmiddellijk den Franschen resident te Takkek bericht gezonden en hem verzocht hulp te zenden. Bovendien verzochten zij hem hun familie en het ministerie van luchtvaart te waarsehu- wen. Zoodra dit bericht ontvangen was is hulp verzonden. Nader vernemen wij nog dat het toestel van Denis en Libert onbeschadigd is en de vliegers ongedeerd zijn. Zij waren wegens benzinegebrek genoodzaakt te dalen na een tocht van meer dan drie uren in den mist op zoek naar het vliegveld van Hanoi. Moei lijkheden bij het aanvullen der benzine-voor- raden zullen het hun waarschijnlijk onmo gelijk maken de tocht ParijsTokio voort te zetten, tenminste niet binnen den gestelden tijd. Italië noch Duitschland ant woordden tot dusver op de no- ta's inzake een nieuw Locarno, De Britsche regeering heeft kortelings de regeeringen te Rome en Berlijn door bemid deling van haar ambassadeurs in deze hoofd steden er aan doen herinneren, dat deze bei de mogendheden nog steeds niet geant woord hebben op de Britsche memoranda van 4 tot 19 November omtrent de onderhan delingen inzake een Locarnopact. De Brit sche regeering zou den wensch te kennen hebben gegeven, dat op deze twee documen ten wordt geantwoord. Met ingang van 1 Maart a.s. Volledige dienstregeling a 5 ct. verkrijg baar bij de chauffeurs en Kantoor WACO, Kanaalweg 137, Tel. 773, Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1