De strijd aan Jarama Buitentandsch Overzicht DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wijzigingen dienstplichtwet Hevige autobotsing in de hoofdstad De laatste loopgraaf der Europeesche vrijheid Kruisbeeld of portret van Hitier 1 Een niet-aanvals verdrag met Japan Polen als totalitaire staat Amerikaansche arbeiders bestrijden elkander Inskip verwacht geen oorlog UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 6Se JAARG. No. 7938 1 MAART 1937 SPANjE Graziani ernstig ziek? Naar een Fascistische of Communistische staat in Frankrijk Japansche koopvaardij-officieren staken Gaan de Bono en Lessona duelleeren? Hervorming van het Hooggerechtshof HE LDERSCHE COURANT MAANDAG Opleiding dienstplichtigen voor Indië blijft in Nederland geschie den. Het te vormen marine bataljon voor territoriale verde diging. Geen vergoeding van loonderving voor dienstplichti gen. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de dienst plichtwet is het volgende ontleend: De meening van verschillende le den, dat de verlenging van den eer sten oefeningstijd van dienstplichti gen der zeemacht nauw verband houdt met de overtuiging van de re geering, dat de opleiding van het personeel in principe hier te lande moet plaats hebben, is juist. Het gedeelte van de, in beginsel voor In dië bestemde zeemacht, dat de regeering in de toekomst in Nederland wil doen verblij ven, bestaat uit 1 kruiser, 3 jagers en 4 on derzeebooten. In Indië blijft dan een opera tief orgaan van 2 kruisers, 12 onderzeeboo ten voor onmiddellijk gebruik gereed, waar bij nog 1 jager en 2 onderzeebooten als on bemande materieel-reserve in Indië worden opgelegd, terwij) zoo eenigszins mogelijk, ook een der twee leaders geregeld in Indië ver blijven zal. Een grootere materieel-reserve, zonder bemanning in Indië, is niet bepaald noodig en heeft ook niet veel waarde omdat geoefende bemanningen in haar geheel niet uit Nederland kunnen worden aangevoerd. De regeering is het eens met het oordeel van die leden, die meenen, dat een tegenstrijdigheid tusschen het onderhavige voorstel en het te kennen gegeven voornemen, de ma ritieme defensie van Nederland te be perken tot de kustverdediging, niet bestaat, hetgeen uit de stationnee- ring van een kruiser, 3 jagers en 4 onderzeebooten blijkt. De gevolgen van het nuttiger gebruik in vredestijd van dienstplichtigen, hetwelk mo gelijk wordt door verlenging van den duur der eerste oefening, gaan verre uit boven het alleen verschaffen van oefengelegenheid aan beroepspersoneel. Tenslotte zal door het langer onder de wapenen houden de lichting zeemiliciens kleiner kunnen zijn dan voorheen het ge val was, zoodat van iedere jaarklasse dienst plichtigen een kleiner deel voor de zeemili tie zal kunnen worden bestemd en dus een grooter deel beschikbaar zal komen voor inlijving bij de landmacht. Dit wetsvoorstel moet niet worden be schouwd als een eerste stap om te komen tot uitzending van dienstplichtig personeel naar Indië. Het te vormen marinebataljon. Het te vormen marinebataljon is bestemd voor territoriale verdediging in het kustge bied. Voor een vergoeding voor loon derving bij opkomst voor herhalings oefeningen, ook indien zij beperkt zou worden tot de derde herhalings oefening, achten de betrokken minis ters geen grond aanwezig. Wel wordt, indien bij loonderving een te kort aan inkomsten voor verwanten van den dienstplichtige zou ontstaan in den zin van art. 38, der dienst plichtwet, kostwinnersvergoeding toegekend en in een niet gering aan tal gevallen beloopt deze vergoeding een weinig verschillende met dat van het gederfde loon. Zes gewonden. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor twee is op de kruising Paulus Potter straat—Honthortsstraat te Amsterdam een ernstige autobotsing gebeurd, waarbij zes personen min of meer ernstig zijn gewond. Het betrof hier een taxi, welke uit de rich ting Van Baerlestraat kwam, terwijl van den kant van het Museumplein een particuliere auto naderde. Blijkbaar had de bestuurder van den laatsten wagende lichtsignalen van den taxichauffeur niet of te laat opgemerkt en het gevolg was, dat de taxi, welke de an dere auto voorrang had moeten verleenen in den rechterflank werd gegrepen. De wagen maakte een schuiver naar links, vloog rake lings lang een boom het verhoogde voetpad op en sloeg om, waarbij de ruiten braken. De aanrijdende auto kantelde eveneens en bleef met ingedrukte radiateur, vernielde spatborden en stukgeslagen vensters midden op den rijweg liggen. Een eenzame voorbijganger waarschuwde onmiddellijk de politie van het Posthuis Bijksmuseum, die op haar beurt den genees kundigen dienst alarmeerde. Met vereende krachten werden daarop de inzittenden uit hun benarde positie bevrijd. Het bleek, dat zich in den particulieren wagen een huur auto uit Haarlem behalve den chauffeur en diens collega, een bejaard Haarlemsch echtpaar bevond. De 66-jarige vrouw was er het ergst aan toe. Zij had een groote hoofd wonde bekomen en klaagde over inwendige pijnen. De man was eveneens ernstig aan het hoofd gewond en dit was evenzeer het geval met den metgezel van den chauffeur, die zelf een kneuzing aan een der armen had opgeloopen. In de Amsterdamsche taxi zat een jeugdig echtpaar, dat enkele onbeteekenende won den had gekregen, terwijl de chauffeur on gedeerd was gebleven. De zes gewonden zijn naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar alleen de oude dame ter verpleging is op genomen. Zij had behalve de hoofdwonde een lichte hersenschudding en inwendige kneuzingen bekomen. De overige gewonden konden na behandeld te zijn, naar huis te- rugkeeren. De verkeerspolitie heeft in den loop van den nacht een onderzoek op de plaats van het ongeluk ingesteld en de beide voertuigen in beslag genomen. MADRID VERDEDIGEN IS DE DEMOCRATIE BESCHERMEN. De Spaansche Minister van Buitenland- sche Zaken, Del Vayo, heeft gister het woord gevoerd op een vakvereenigingscon- gres. Vandaag Madrid verdedigen, zoo zeide hij o.m. in zijn rede, is Parijs, Londen, Praag, de Noordelijke landen en iedere an ders democratische natie in een niet te ver verwijderde toekomst verdedigen. Na gewezen te hebben op hetgeen hij noemde de zwakheid van de Buitenlandsche politiek der Europeesche demorcatiën te gen de fascistische taktiek, die beoogt, door het uitbuiten van de gruwelen van den oor log de macht te verkrijgen op het continent, ging Del Vayo voort: Spanje overleveren aan Duitschland en Italië alleen omdat tot eiken prijs uitbrei ding van den oorlog moet worden voorko men, staat gelijk met den weg te vereffenen voor een internationale overheersching der twee fascistische landen. Ieder land heeft voor zijn verdoe ming een soort Franco of iemand anders, hetzij militair of burger, die door Berlijn en Rome tegen zijn eigen land kan worden gebruikt om de poorten van zijn volk voor vreem de overheersching te openen. Zoo b.v. is in Tsjechoslowakije tegenover Benesj Henlein, een andere Franco geplaatst Madrid, aldus besloot Del Vayo, heeft alle plannen verijdeld. Een weldoordachte opzet is mislukt door het verzet der stad, die ge worden is tot de laatste loopgraaf der Euro peesche vrijheid. Incidenten te Frankenholz (Saargebied). Volgens uit Saarbruccken ontvan gen mededeelingen hebben zich in de industrieplaats Frankenholz (Saargebied) incidenten voorgedaan nadat het schoolbestuur den school hoofden had gelast in de klasseloka len een eereplaats in te ruimen voor het portret van Hitier, terwijl tot nu toe deze eereplaats boven den lessenaar van den onderwijzer was voorbehouden aan het kruisbeeld. Overeenkomstig deze instructies werd te Frankenholz het kruisbeeld overgebracht naar een zijmuur en de beeltenis van Hitier voor aan in de klassen opgehangen. Dit heeft een levendige ontevredenheid gewekt onder de bevolking van Frankenholz, voor het meerendeel mijnwerkers en aanleiding ge geven tot hevige protesten. Voor het schoolgebouw werd betoogd. De ouders eischten dat het kruisbeeld op zijn plaats zou worden opgehangen en het por tret van Hitier verwijderd. Er werd een ware schoolstaking afgekon digd. De mijnwerkers, allen werkzaam in de steenkolenmijnen, werden ontslagen. Zij zullen zich voor de rechtbank moeten ver antwoorden ter zake van het gezag onder mijnende actie. De ouders der stakende leerlingen wer den zwaar beboet. De vertegenwoordiger der regeering heeft de bevolking in een communipue gerustge steld en verklaard, dat de regeering niet voornemens is het kruisbeeld te verwijde ren, maar dat er „in de nationaal-socialis tische beweging geen plaats is voor mar telaren". Als tegenprestatie een pachtcon- tract van Nieuw-Guinea. In het Japansche Lagerhuis is gisteren door den afgevaardigde Hyogoro voorgesteld, dat Japan een niet-aanvals-verdrag met Ne derland zoii sluiten en bovendien toestem ming zou verzoeken Nederlandsch Nieuw- Guinea te pachten. Minister-president Havashi beloofde, dat de kwestie bestudeerd zou worden en voeg de hieraan toe, dat Japan geen territoriale ambities heeft ten aanzien van Nederlandsch Oost-Indië. Aanval der regeeringstroepen afgeslagen. Na verscheidene dagen niet tot een aanval te zijn overgegaan, heb ben gisterochtend vroeg de regee- ringstroepen een aanval gedaan in het Oosten van den sector Jarama, tegenover Morata de Tajuna. Vol gens hun gewoonte volgden verschei dene aanvalsgolven elkaar op, ge steund door tanks. Na een kort ge vecht werden de aanvallers afge slagen. De troepen van generaal Va- rela vielen op den rechterflank de regeeringstroepen aan, die snel te rugtrokken. Een tank werd in brand geschoten en een tweede tank werd buitgemaakt. De regeeringstroepen vielen eveneens bij La Maranosa aan, doch ook hier werden zij met zware verliezen afgeslagen. Een tank van de regeeringstroepen werd buit gemaakt. De verdedigingsraad van Madrid deelde gistermiddag mede, dat de zware artillerie van de opstandelingen wederom 't centrum van de hoofdstad heeft gebombardeerd. De materieele schade is aanzienlijk en een aan tal slachtoffers onder de burgerbevolking valt te betreuren. Van militair oogpunt beschouwd is dit bombardement geheel nutteloos. In de sectoren Guadarrama en Somo- sierra is aan beide zijden de artillerie actief geweest De boerenvolkspartij zal zelfstandigheid behouden. haar Het bestuur van de boeren volkspartij heeft besloten, dat de partij haar zelfstandigheid zal bewaren en zich niet ter beschikking van overste Koe zal stellen. Zaterdag heeft de Opperste Raad van de Schuttersbondcn zich nogmaals onvoorwaar delijk ter beschikking van overste Koe ge steld. Zaterdag kwamen te Warschau de verte genwoordigers bijeen van de verschillende patriotische vereenigingen, welke zich aan een hebben gesloten in de „Federatie van Poolsche vereenigingen van verdedigers des vaderlands", teneinde de houding van de federatie ten aanzien van de politiek van overste Koe te bepalen. Heden vergaderen te Warschau een vierhonderdtal vertegen woordigers van stedelijke organisaties. In deze vergadering zal de overste het woord voeren. Verder zullen vertrouwenslieden van hem in de verschillende steden worden be noemd. De laatste dagen heeft de politie te James Vilie moeten optreden, teneinde botsingen te onderdrukken tusschen georganiseerde en niet georganiseerde arbeiders bij de Chevro let en Fisher Body fabrieken der General Motor Corp. De botsingen waren ontstaan in verband met bet feit, dat 200 leden van de United Automobile Workers of America in staking waren gegaan uit protest tegen een naar hun meening ongerechtvaardigd ontslag van drie vakvereenigingsleden. Bij dit ontslag zou de overweging, dat de ont slagenen georganiseerd waren, een rol heb ben gespeeld. De autoriteiten verzetten zich tegen bezetting der fabrieken De arrestatie van stakenden die hun werk plaatsen bezet houden en van stakingslei ders wijst op de toenemende oppositie vait de staats en gemeenteautoriteiten en van de industrieelen tegen deze wijze van werk staking. De gouverners van Illinois, Connecticut en NewYersev hebben de waarschuwing ge geven, dat zij in hun Staten niet zullen toestaan, dat stakers de werkplaatsen bezet ten. De president van de „vereenigde arbei ders in de Automobiel Industrie" Martin, beeft verklaard, dat men zal doorgaan met stakingen met „gekruiste armen' of de gou verneurs dat goedvinden of niet. Bomscherven zouden in de longen zijn binnengedrongen. Volgens berichten uit Addis Abeba zou de gezondheidstoestand van den onderko ning Maarschalk Graziani, ongerustheid wekken. Scherven van een der bommen, die onlangs te Addis Abeba zijn geworpen, '.ouden in de longen zijn binnengedrongen, waardoor de Maarschalk aan traumatische longontsteking zou lijden. Op het beleid van de Fransche regeering is dezer dagen een onbarmhartige, zij het niet onrechtvaardige, critiek geleverd en de vraag van den overzichtschrijver van de N. R. Crt. waarheen het in Frankrijk gaat, is wel gewettigd. De vorige week nog schre ven we dat het niet te ontkennen valt, dat het in Europa steeds meer de kant opgaat van de radicale partijen, en daarom naar dictatuur, zij het in communistischen of fascistischen geest. Nu de radicalen besloten zijn voorloopig het volksfront nog niet te verlaten, zoo schreef de N.R.C. blijft Leon Blum de be schikking houden over een meerderheid in het Parlement. Uit dien hoofde kan men dan ook niet verwachten dat dit kabinet, dat een voor Frankrijk ongewone levensduur begint te krijgen, zal heengaan of wijzigin gen in zijn programma zal brengen. Maar dat deze oogenschijnlijk zoo sterke regee ring voor een vrijwel hopelooze situatie staat en haar poiitiek Frankrijk tot den rand van den afgrond brengt zal. geen onpartijdig toeschouwer, na de interpella tie van Flandin en het antwoord van Blum meer kunnen ontkennen Men heeft in ons nummer van Zaterdag de scherpe critiek van Flandin kunnen le zen, die er op gewezen heeft, met kracht van argumenten, dat de opleving in Frank rijk slechts schijn is en dat de situatie slech ter is geworden dan voorbeen en dat de va luta-moeilijkheden iederen dag nieuwe maat regelen noodzakelijk kunnen maken. Dezelfde argumenten, die de tegenstan ders van de devaluatie in ons land ertegen gebruikt hebben. Een schijn opleving en la ter een sterker terugval. Gij wilt, aldus Flandin tegen Blum, de democratie naar een prachtige bestemming leiden, maar indien gij op den ingeslagen weg voortgaat, zult gij in werkelijkheid het land naar een catastrophe voe ren, waarin het republikeinsche re giem ten onder zal gaan. De financieele situatie is hopeloos. Het land is met zijn betalingen ten achter en kan geen leeningen plaatsen. Ten opzichte van de valuta staat de zaak weinig beter. Het is inderdaad een feit dat als gevolg van de binnenlandsche po litiek Frankrijk, dat toch altijd al een duur land was, op het oogenblik het duurste land van Europa is geworden. De industrie kan op menig gebied niet langer concurree- ren. De verkorting van de werkweek heeft de productie sterk verminderd zoodat ver- grooten invoer van vele artikelen noodzake- len is geworden. Hoe zullen de volksmassa's reageeren, indien wij van de tot dusverre cevolgde politiek afwijken, aldus Blum bij rijn ver dediging. En de N.R.. schrijft: Inderdaad, men heeft de arbeidersmas sa's zoodanig opgezweept, dat het 1 mo gelijk is ben nu van de noodzakelijkheid van een stilstand of terugkeer te overtuigen Blum kan niet meer terug hij moet voort, opgejaagd door het spookbeeld der revolu tie. Op vrijwel geen enkel punt heeft Blum een ernstige poging gedaan om de critiek te ontzenuwen, waarvan slechts onmacht de oorzaak kan zijn. Het respect voor de wet is verdwe nen. Dit alles kan slechts leiden tot communisme of fascisme, en zij bei den zijn voor het land nadeelig en verdragen zich niet met den aard van den Franschman. Het beeld van Frankrijk is dus niet roos kleurig en de toekomst somber. Engeland streeft naar collec tieve veiligheid. De Britsche minister van Coördi natie, Inskip, heeft gistermiddag in een te Fareham (Harnpshire) uitge sproken redevoering bevestigd, dat het de bedoeling van Groot Brittan- nië is zijn machtsmiddelen ten dien ste te stellen van de collectieve vei ligheid en in geval van een niet- uitgelokten aanval in West-Europa militair in te grijpen. Zinspelende op het herbewapeningsplan verklaarde de minister: Onze strijdkrachten zullen 'nimmer gebruikt worden behalve voor de tenuitvoerlegging van verplichtingen, welke wij hebben aangegaan om collectief Frankrijk en België te beschermen of an derzijds Duitschland, indien dit land zou worden aangevallen. Inskip acht oorlog niet nabij, Inskip critiseerde scherp de opvattingen van zekere heden, die een oorlog spoedig verwachten en onvermijdelijk achten. „Ik geloof daar geen oogenblik aan". In dien het daartoe zou komen, zou een ernsti ge slag worden toegebracht aan de wijsheid der Europeesche en Britsche staatslieden. Op grond van beweerde majes teitsschennis door hun maat schappij. De officieren van het s.s. „Katori Maru" van de Nippon Yusen Kaisha, dat gister middag drie uur van Yokohama zou ver trekken verheten gisterochtend elf uur het schip, waardoor het vertrek onmogelijk werd gemaakt. De bond, waarvan vijfhonderd officieren van deze maatschappij lid zijn verklaarde dat de actie is ontketend, omdat de schepen van de Nippon Yusen niet hebben gevlagd hij de vlootschouw door den Keizer op 20 October van bet vorige jaar, terwijl opdracht was gegeven, dat de schepen overal ter we reld op dien dag de vlag van de rijzende zon zouden hijschen. De bond van koopvaardij-officieren heeft thans besloten, dat geen schepen van deze maatschappij de havens zulen mogen ver laten voor de eischen zijn ingewilligd. Deze eischen zijn 1 De directie van de maatschappij moet de verantwoordelijkheid op zich nemen van de „majesteitsschennis" van 29 October. 2,De President en de vice-president van de maatschappij moeten openlijk in de groote dagbladen van Tokio en Osaka hun veront schuldigingen aanbieden. 3 De directe moet de leiding van de Nippon Yusen Kaisha reorganiseeren, waarbij de leidende geest van de „geest van Japan" moet zijn. De President van de Nippon Yusen ver klaarde, dat het incident van 29 October te wijten is aan het niet zenden van instructies door het ministerie van verkeersmiddelen. Mussolini heelt benoemd. een eereraad De Paris Midi bericht uit Rome, dat se dert een tiental dagen hardnekkig het ge rucht de ronde doet dat Maarschalk de Bono den Minister van Koloniën Lessona tot een duel zou hebben uitgedaagd. Maarschalk de Bono. De Duce, die niet kan toestaan, dat een dergelijk geschil twee zoo vooraanstaande personen scheidt, zou een eereraad hebben benoemd om de kwestie te regelen. De oorsprong van het conflict schijnt te liggen in de critiek, welke minister Lessona heeft geleverd op het commando in den veldtocht van Abessinië. Maarschalk de Bo no heeft niets ontkend, toen hem werd ge vraagd, wat van de geruchten waar was. Minister Lessona daarentegen verklaarde nergens van te weten. „Een praatje bij het haardvuur". President Roosevelt heeft te kennen ge geven, dat hij zijn plannen tot hervorming van het Federale Hooggerechtshof 9 Maart a.s. voor het publiek zal verdedigen in een „praatje bij het haardvuur". De Senaat heeft met 76 tegen 4 stemmen het wetsontwerp-Sumners aangenomen, dat het mogelijk maakt, dat leden van het Fe derale Hooggerechtshof op 70-jarigen leeftijd aftreden met behoud van volledig salaris. De debatten over dit wetsontwerp hebben nog geen vol uur geduurd. Het huis van afgevaardigden had 10 Februari J.1. zijn goedkeuring reeds aan dit wetsontwerp ge hecht, zoodat het thans nog slechts door Roosevelt moet worden onderteekend om wet te worden. De mededeeling omtrent het „praatje bij het haardvuur" van Poosevelt werd door den president gedaan tijdens een persconfe rentie in antwoord op een desbetreffende vraag. De president zeide, dat hij Dinsdag 9 Maart, des avonds om half elf uit het Wit te Huis een radiotoespraak tot het volk zou houden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1