Di Nederlandsche industrie in Turkije Glas uit aardappelen Het werkloosheids- snbsidiefonds Beroeps- en Volkstuinders Het lied van den arbeid Inbreker op heeterdaad betrapt Dader auto-moord gevonden Was van den IJssel De G 1 naar Eindhoven Perspectieven voor groote werken. De handelsovereenkomst, welke de Neder landsche regeering dezer dagen met Tur kije heeft gesloten, opent wijde perspectieven voor de Nederlandsche industrie. Nu er een regeling getroffen is inzake de compensatie van eventueele leveringen aan Turkije, is de weg geopend tot deelneming der Neder landsche industrie aan de uitvoering van groote werken, welke de Turksche regeering tot ontwikkeling van haar land op het pro gram heeft staan. Deze plannen, welke den onder handelaars bij hun besprekingen over de tot stand gekomen handels overeenkomst voor oogen hebben ge staan, betroffen den aanleg van de oorlogshaven Gölcük, van de kolen- haven Eregli, voorts irrigatiewerken in de vlakten van Ismir en Adama en den bouw van eenige radio-zen ders. Voor de oorlogshaven Gölcük, wel ke aan een baai van de Zee van Marmora is gelegen, heeft de Neder landsche maatschappij voor haven werken in opdracht van de Turk sche regeering een ontwerp gemaakt. Dit plan omvat behalve de eigenlijke oor- Jogshaven met haar krachtinstallaties ook een scheepswerf voor den bouw van oorlogs schepen. Dit plan is door de Turksche re geering definitief goedgekeurd. In den kring van Nederlandsche industriëelen heeft zich een „Gölcük-comité" gevormd, waarbij, be halve de Nederlandsche maatschappij voor havenwerken, betrokken waren Stork Hengelo, Storkhijsch, Conrad, Heemaf en De Vries Robbé. Het staat nog niet vast of de Turksche re geering dit plan, waar een bedrag van on geveer 16 millioen Turksche ponden mee is gemoeid, terstond in zijn geheel dan wel in étappes zal uitvoeren. Ook voor den bouw van de ktelenhaven Eregli (het Heraclea van de oudheid) aan de Zwarte Zeekust, welke een zeer belang rijk kolenbekken als achterland heeft, zijn de Nederlandsche ondernemers in overleg getreden met de Turksche regeering. Voor dit plan, dat mede den aanleg van verlaad-inrichtingen omvat, en welks kos ten naar ruwe schatting acht tot negen mil lioen Turksche ponden bcloopen, intcres- seeren zich van Nederlandsche zijde vooral de Albetam in Den Haag, de Nederlandsche maatschappij voor havenwerken, Stork en Werkspoor. Dit project is nog niet defini tief door de Turksche regeering goedgekeurd Van de zeer omvangrijke irrigatiewerken, welke ten behoeve van den katoenbouw in de vlakten nabij Ismir (Smyrna) en Adana zijn ontworpen, hoopt de Nederlandsche in dustrie eveneens haar deel te krijgen. Voor de radiozenders zijn door Philips bij de Turksche regeering projecten ingediend. Men kan wel zeggen, dat de aan leg van de beide havens het voor naamste deel is van de werken, die eventueel van de Nederlandsche in dustrie zouden worden toever trouwd. Deze werken brengen be langrijke orders voor de industrie met zich mede, hetgeen blijkt uit het feit, dat bijv. ten aanzien van de haven van Gölcük de leveringen aan machines en andere goederen ongeveer 40 procent van de totale contractsom zullen beloopen, niet medegerekend de betalingen voor de machinerieën en de diensten, welke noodig zijn voor de uitvoering. De stand van zaken is dus deze: De Turk sche regeering heeft eenige groote plannen in portefeuille, waarvan sommige definitief zijn vastgesteld. Van geen van deze plannen is de uitvoering formeel aan een ondernemer gegund, Daar echter de onderhandelingen over de thans gesloten overeenkomst juist met het oog op deze plannen en de daaraan voor de Nederlandsche industrie verbonden perspectieven zijn geopend, kan men in het gunstige resultaat dezer onderhandelingen grond vinden voor de verwachting, dat de Turksche regeering deze opdrachten aan de Nederlandsche industrie zal gunnen, vooral ookj omdat zij zelf voor de export van haar land naar Nederland gunstige voorwaarden heeft weten te bedingen. Van belang voor de glascultnres. Bij de pogingen om de aardappelen zoo productief mogelijk te maken, is men er dezer dagen in geslaagd, vernemen wij uit het „Nieuwsblad voor het Noorden", een meel te fabriceeren, dat voor bepaalde doel einden de voorkeur zal kunnen verdienen boven glas. Binnenkort hoopt men het aard appelglas op de markt te presenteeren. In af wachting daarvan kan over de eigenschap pen van dit opzienbarende procédé alreeds het volgende worden medegedeeld: Geringere breekbaarheid. Het soortelijk gewicht er van is veel lager dan van gewoon glas, terwijl het met een fi guurzaag te verdeelen is. Hoewel het van organische samenstelling is, wordt het zoo goed als onbrandbaar geacht. Een voordeel is de geringere breekbaarheid, hetgeen het geschikt maakt voor de glascultures. Voor kassen ideaal. Maar niet alleen daarom wordt de aan dacht van den tuinbouw gevraagd. Ook wer den de zonnestralen tot een diffuus licht doorgelaten, terwijl de warmte voor een deel door het preparaat wordt geabsorbeerd, zoo dat hier een meer gelijkmatige temperatuur in de kassen het gevoig zal kunnen zijn. Inmiddels zijn de proeven over de door laatbaarheid van het licht nog niet beëin digd. Als directe aanleiding tot een wat uit voerige aankondiging van de hier bedoelde proefnemingen, waarvan het verder verloop uiteraard rustig moet worden afgewacht, diene nog, dat juist op den verlovingsdag van H.K.H. Prinses Juliana het experiment na tal van teleurstellingen, gelukte. Men herinnert zich wellicht, dat de Han delsmij. v. Linge te Veendam in die dagen een uit aardappelmeel vervaardigd glazen medaillon aan de pers heeft toegezonden. Het is deze maatschappij, welke zich met het nieuwe experiment bezighoudt. VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS DER ALKMAAR RACKET N.V. Vertrouwen in de toekomst. In ©en gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhou ders der Alkmaar Packet N.V. zijn de reorganisatievoorstellen van de directie en commissarissen ter sprake gebracht. Deze zijn de volgende: 1. Op de aandeel en groot f500.80 pet. af te stempelen, zoodat elk aandeel van f 500.— wordt gebracht op f 100. 2. Het maatschappelijk kapitaal te bren gen op f 600.000.bestaande uit 6000 aan- deelen van f 100.waarvan geplaatst de afgestempelde 1200 aandeelen. 3. Den directeur te machtigen tot de uitgifte van hoogstens 1800 nieuwe aan deelen van f 100.met recht van voorkeur voor de oude aandeelhouders. Besluiten over deze voorstellen zullen worden genomen in ©en binnenkort te Alk maar te houden vergadering. In zijn toe lichting deelde de heer Goedkoop mede, dat de Maatschappij sedert 1930 slechte resul taten heeft gehad, doch dat er thans alle aanleiding is voor optimisme en dat zich sinds de depreciatie een keer in de zaken heeft baangebroken, waardoor deze gunsti ger gaan dan zij tot dusver gedaan hebben. EERSTE KAMER. D EN HAAG, 2 Maart. Na de algemeene beschouwingen over het Rijksbudget moet de Senaat zich wijden aan de afdoening der verschillende begroo- tingshoofdstukken en aldus kwam heden de rekening van minister Oud ter tafel, met als „crisisstaart" het Werkloosheids- subsidiefonds-budget. Meestal komen bij Financiën heel weinig zaken van bepaald algemeen belang ter sprake, en zoo al, dan toch kwesties van meer-technischen aard, als daar zijn ac- cijnsen. fondspolitiek e.d. Reeds een aantal jaren kreeg de bewaker onzer schatkist in de Staten-Generaal te maken met aan drang tot verlaging van den accijnsen voor bier en gedistilleerd, en deze gelegenheid maakte geen uitzondering. De heeren Ter Tiaar (C.H.), Knottenbelt (V.B.), Fleskens (R.K.) en De Zeeuw (S.D.A.P. oefenden aandrang in dien geest uit, vooral met het oog op het vreemdelingenverkeer, dat door lage consumptieprijzen gestimuleerd wordt. En de heer Van Vessom (N.S.B.) bepleitte verlaging van den suiker-accijns. Een zaak, welke feitelijk geheel buiten de begrooting om ging en toch aan de orde kwam, was die van den oud-Rijksbouw meester Vrijman. De kwestie, waarom het hier gaat, mag bekend genoeg worden verondersteld, om er niet uitvoerig op in te gaan. De zaak komt kortweg hierop neer dat de heer Vrijman indertijd als Rijks bouwmeester niet eervol ontslagen werd, wijl hij gewikkeld was geworden in een strafprocedure, waaruit echter wel geble ken was, dat hij zich nimmer eenig on behoorlijk voordeel had willen verschaffen. Wel werd deze thans reeds 14 jaar han gende zaak onder minister De Geer tot een (schijnbare) oplossing gebracht, althans, beide partijen kwamen tot een accoord. Maar minister De Geer had toch niet tot een eervol ontslag kunnen besluiten, wel tot de gedachte, den ander nog eens een be langrijk bouwwerk op te dragen, bij wijze van eerherstel. Minister Oud ging met dat standpunt ac coord en bood den heer Vrijman tenslotte den bouw aan van een postkantoor te Vlaar- dingen, doch dat aanbod werd geweigerd, omdat de ander alleen genoegen kon nemen met een .belangrijke opdracht" Minister Oud sprak in deze van „een af gedane zaak". En wat het aangeboden bouw. werk betreft, Z.Exc. achte het Vlaarding- sche project (a V/2 of 2 ton) wel degelijk belangrijk. Mr. Oud wees erop, dat de heer Vrijman dit aanbod niet als een schadever goeding moest beschouwen, aangezien hij indertijd reeds f 60.000 heeft ontvangen, 't ging slechts om eerherstel. De aandrang tot verlaging van de accijn zen deed den Minister opmerken, dat hij in deze zijn spoedig komenden opvolger moei lijk kon binden. De begrooting werd zonder stemming aan genomen, met aanteekening, dat de heer Van Vessem wilde smacht worden, te heb ben tegengestemd. Hij had n.1. reeds eerder verklaard, niet met de leeningpolitiek der Regeering te kunnen instemmen. Vervolgens kwam de begrooting van het Werkloosheidssubsidipfonds ter sprake. Al leen de heer De Zeeuw voerde daarbij het woord en hij had de bekende critiek op de gestie der Regeering nopens het werkloozen- zorg-gemeentezorg. Ook vroeg hij. wat de Regeering denkt te doen, als de tijden heter worden en de baten van het fonds meer gaan opleveren en de uitgaven verminde ren? Minister Oud zou vooreerst over deze mo gelijkheden maar niet spreken, de huid niet verkoopen, voordat de beer geschoten is! Als het zoover is, zal natuurlijk met alle instan ties overleg gepleegd worden. Ook deze begrooting haalde zonder meer de eindstreep. Een 15-tal inbraken op zijn ge weten. Door de politie te 's Gravenhage is op Vrij dag jl. aangehouden de 38-jarige J. v. W., die op heeterdaad betrapt werd, terwijl hij bezig was van de voordeur van een onbe woond perceel aan de Lijsterbesstraat het slot af te schroeven. Een van de bewoners van een naastgele gen perceel, die toezicht had op deze wo ning, trof in de middaguren J. v. W. aldaar aan, doch meende aanvankelijk, dat het een schilder was, die opdracht had eenige werk zaamheden aldaar te verrichten. Hij kreeg op zijn vraag of hij schilder was, een bevestigend antwoord. Toen hij zag, dat de man het slot van de voordeur geheel losmaakte, ging hij er nog maals heen. J. v. W., die zich thans ont dekt voelde, greep zijn rijwiel en trachtte te ontkomen. Toen de buurman hem vast greep, liep hij terug en het onbewoonde per ceel binnen. Hier zag hij kans 'n aantal sleutels, dat hij bij zich had om perceelen te openen, in de W.C. te werpen, waarna hij poogde langs het balcon over een schutting door een tuin aan de achterzijde te ont vluchten. Met behulp van den beneden-be woner kon hij echter worden gegrepen. De man ventte langs de deuren en tracht te, indien hij zekerheid dat de bewoners niet thuis waren, zijn slag te slaan. Gedurende zijn bezoek maakte hij afdruk- kbn van sleutels ging met loopers naastge legen onbewoonde perceelen binnen en nam daar achtergelaten lampen en verdere voor werpen, die waren achtergebleven, mede. Reeds eerder was de man bij een inbraak gezien, doch ook toen dacht men met een werkman te doen tg hebben. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan een vijftiental inbraken, hetgeen hij bekende. J. v. W. is te voren nimmer met de politie in aanraking geweest. Hij werd gisteren tor beschikking gesteld van den officier van justitie en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Diverse ontvreemde voorwerpen zijn bij hem thuis in beslag genomen en door de di verse eigenaren herkend. Man te Amsterdam gearresteerd. De gearresteerde L., die men van den auto-moord in den Haag verdacht, is waar schijnlijk niet den dader. Hij heeft n.1. een alibi kunnen opgeven. Het signalement gaf bovendien aan, dat de moordenaar een zwarten lap voor de rechter oogholte heeft gedragen, terwij) L. een bril met matglas voor de rechter oogholte draagt. In Amsterdam heeft men echter een man aangehouden, die zich, gestoken in een ge stolen costuum, in een hotelletje aldaar op hield. Deze „vermomming" gaf de politie te denken en bij onderzoek bleek, dat de man ook geen alibi voor den bewusten Vrijdag avond kon opgeven, terwijl tal van andere factoren aanwezig waren, die de hoop gaven dat men den moordenaar te pakken had. Tn het belang van het verdere onderzoek kan thans echter niets naders worden medege. deeld. DE ROODE DUIVELS TEGEN DE ZWALUWEN Elftal samengesteld. Het elftal der Roode Duivels, dat op Woensdag 10 Maart a.s. in Den Haag zal uitkomen tegen de Zwaluwen, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Weyer (Union St. Giloise) Achter: Vincke en Smellinx (Union St. Giloise). Midden: Van Ingelchem (Daring), Meul- derman (Beerschot) Henry (Daring) Voor: Bvle (Daring), Lamoot (Daring), Capelle (Standaard), Isenborch (Beerschot) Vieillevoye (Bressoux), STRAFZAAK ONNES VAN NIJENRODE. Wordt begin April voortgezet. Naar wij vernemen is de onlangs hero pende instructie in de strafzaak Onnes van Nijenrode, in welke zaak het gerechtshof een interlocutoir arrest heeft gewezen, thans gesloten. De rechter-commissaris mr. Smits heeft op last van het gerechtshof nog een groot, aantal getuigen gehoord om andere inlich tingen te verkrijgen over de briefwisseling tusschen Koning en Onnes. Koning, de hoofdgetuige in deze strafzaak die Onnes beschuldigt met hem het plan op touw te hebben gezet van den z.g.n. inbraak beweert dat de briefwisseling tusschen hem en den kasteelheer camouflage was. De brieven zouden geschreven zijn om afspra ken te maken. Volgens Onnes gingen ze wel degelijk over beleening en verkoop van schilderijen. Ook zijn getuigen gehoord betreffende de ontmoetingen tusschen Onnes en Koning na den inbraak. Eveneens heeft de rechter- commisaris opnieuw een onderzoek ingesteld naar aanleiding van gevoerde interlocale te lefoongesprekken tusschen O. en K. De procureur-generaal heeft, zooals men zich herinnert een jaar gevangenisstraf te gen Onnes geëischt met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht, die ook een jaar bedraagt. De voortzetting van deze strafzaak voor het gerechtshof is thans binnen korten tijd, waarschijnlijk begin April, te wachten. Sluizen kunnen bij Zwolle niet meer open. Tengevolge van het afkomende water was de waterstand voor de sluizen bij het Kater- veer gistermorgen tot 2.85 M. boven N.A.P. gestegen, waarmede het peil is bereikt dat de sluizen niet meer geopend kunnen wor den. De scheepvaart tusschen IJsel, Zwarte- water en Vecht was dientengevolge ge stremd. De schepen voor het Noorden des lands en omgekeerd die van het Noorden naar het Zuiden en Westen hebben thans noodge dwongen op den IJssel en in de Willems vaart ligplaats gekozen. De booten op Am sterdam hebben hun route tijdelijk over 't Zwarte Water verlegd. Deventer. De schipbrug bij Deventer is nog niet afgenomen. Scherp blijft men de water- keeringen controleeren, want eenige val kon gisteravond laat nog niet worden waar genomen. Zutphen. In den loop van den middag is de was van den IJssel bij Zutphen tot staan geko men. Het rijverkeer over Zutphen is niet gestremd. Het gevechtsvliegtuig wordt op Welschap gemonteerd. Naar wij vernemen is gisternacht het transport per schip naar Eindhoven aange vangen van het door de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek gebouwd twee-motorige gevechtsvliegtuig G 1, dat zoo zeer de aan dacht heeft, getrokken van de internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs. Men ver wacht, dat de machine Donderdagmiddag te Eindhoven zal aankomen en Vrijdag in den hangar op het vliegveld Welschap zal zijn ondergebracht. Hierna zal begonnen worden met het, monteeren van het toestel, waar mede vermoedelijk een tiental dagen ge moeid zal zijn. Aan de eerste proefvluchten met dit bijzondere Fokkerproduct, waarvan men in deskundige kringen groote verwach tingen koestert, zal dan niets meer in den weg staan. VERGUNNINGSRECHT EN MIDDEN STAND. Adres tegen verhoogde rechten. De afdeelingen Haarlem van Horecaf van vereeniging „Onderling Belang" en de Mid- Veel klachten hoort men tegenwoordig van de zijde der tuinders over de concurrentie hun door houders van volkstuintjes aange daan. De afd. Pijnacker van den Ned. Tuin* dersbond heeft voor de Maartvergadering van dezen bond een voorstel gedaan tot het nemen van afdoende maatregelen tegen de misbruiken op dit gebied. Deze kunnen h.i, alleen worden tegengegaan wanneer de hou der van een volkstuin verplicht wordt: a. zijn tuin duidelijk aan te geven met een naambordje; b. zijn tuin zelve te bewerken; c. desnoods zijn identiteit te bewijzen door b.v. pasfoto; d. van de max. grootte van 3 Are, ten hoogste 1 are met groente te mogen betelen. Toelichting; De misbruiken zijn bekend, er heeft be slist een soort bedrijfsvorming plaats. Het gemeenschappelijk personeel van groote za ken huurt een complex grond en laat het gemeenschappelijk door één man bewerken, etc. Vereenigingen, zelfs van Gemeente- of Rijksambtenaren doen hetzelfde. Prae-advies H.B.: Het exploiteeren van volkstuintjes is een beroep geworden. De gedaalde pachtprijzen van bouw- en weiland, maken dat vooral het laatste jaar aan deze exploitatie groote uit breiding wordt, gegeven. Met volle waardee ring van de ethische zijde van de bedoelin gen der oorspronkelijke voortrekkers op dit gebied, voert de huidige ontwikkeling, te midden van de beperkende en andere maat regelen in de tuinbouw, tot ontoelaatbare toestanden. Het voorstel kan hierin zeker eenige verbetering brengen. Volkstuinders. Hij was een stadmensch en geen boer, Maar wilde toch tuinieren, Hij wist niet veel van tuinderij, Alleen van tuin-plezieren. Een plekje grond, Waar veel op stond, Om lekker van te eten, Een beetje sla, Een blom voor Ma, Wat kool... je kon nooit weten De volkstuinier. Werd warmoezier, Hij zaaide niet slechts boontjes, Maar na den pluk Zocht hij geluk, Kwam boontje om zijn loontje! 't Werd een bedrijf Dat 's buiten kijf: 't Gezin at moes en kruiden, Doch 't overschot Ging 't hoogste bod! Naar verre vreemde luiden. De Tuinderij, Diep in de brij, Beperkt door veel staketsels, Voelt wéér een priem, En vraagt 't régiem: „Vermorzel dit beletsel!" De boer kweekt fruit En voert het uit Of in 't is hem om t even Als hij er van Zoo nu en dan Nog bij kan blijven leven O, volkstuin-mensch, Er is een grens! Staak met die tuinderskuren! Wie zooveel eet Van 's tuinders zweet, Moet het toch ééns bezuren! denstandscentrale, hebben in een telegram aan den gemeenteraad van Haarlem hun groote bezorgdheid uitgesproken over de voorgestelde verhooging met 25 pet. van het vergunningsrecht, hierdoor wordt speciaal een der meest noodlijdende bedrijven getrof fen, welke geen enkele verzwaring van la®* ten meer kan verdragen. De besturen ver zoeken begrip voor den précairen toestand en overweging van andere middelen om het tekort te dekken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4