WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Buitenland Na den aanslag te Jassy Rede van Franco Smuts maant tot verdraagzamheid Britsche onderscheiding voor Dr Eckener Rotschild verkoopt zijn schilderijen *um<IMItMIIMinimiMNNIMIHIMmilMIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIUIIIIIIIIIIIIHIIIilllllliiiltllNllltllllllNtlllilltllllt»t!tlt|»|||ninittm«tllHU jiiiiiimiuiiitimHiiiiiiiimiiHiiiiniiiitnimiiimiiiiiiiniiiiiniiimiiiiniiiiimiiiitiiinirnriiiiMitmiHitiiiKntniiiiiii DE DRIE MUSKETIERS 35. MEN HOUDT ZICH MET DE GEWONDEN BEZIG. Er moest echter een einde aan worden gemaakt. Er kon ieder oogenblik een pa trouille verschijnen. Athos, Aramis en d'Ar- tagnan omsingelden daarom Bicarat, even eens een Gascogner, doch sommeerden te vergeefs dat hij zich zou overgeven. „Je hebt er vier tegen je!" riep Jussac hem toe. „Schei er mee uit'! „Ja, als U het beveelt is het wat anders, U bent mijn superieur" en als de eenige, die nog op zijn beenen kon staan hielp hij d'Artagnan de gewonden naar den ingang van het klooster dragen. Aramis verzamel de intusschen de degens der tegenstanders, om daar een sierlijk bouquet van te ma ken. waarna ze de bel luidden' om voor de gewonden de hulp der kloosterlingen in te roepen. 36. DE TRIUMPHTOCHT. Arm in arm ging het nu naar het paleis van den heer De Tréville. De geheele breedte van de straat namen ze in beslag, iedere musketier moest hooren wat er was gebeurd. Stralend van vreugde liep d'Ar tagnan tusschen Athos en Porthos. Hij steunde daarbij op de schouders der twee musketiers. Bij het afscheid zei hij ver heugd: „Al ben ik nog geen musketier, als leerling ben ik nu toch stellig wel aan genomen, niet waar?" De heer De Tréville ging aardig te keer, maar heimelijk verheugde hij zich boven mate over het door zijn musketiers uitge haalde stukje. Hij begaf zich snel naar het Louvre om den koning op de hoogte te brengen. STRENGE ORDEMAATREGELEN IN ROEMENIë. VIJFTIG ROEMEENSCHE STU DENTEN GEARRESTEERD. In verband met den aanslag Maan dagavond gepleegd op den rector- magnificus der Universiteit te Jas sy heeft de politie het tehuis der studenten die lid zijn van de IJze ren Garde omsingeld. Nadat de studenten eenige uren tegenstand hadden geboden, dron gen de agenten het tehuis binnen en verrichtten zij ongeveer 50 arres taties. Volgens de politie zouden de daders zich onder de arrestanten bevinden. De rector, wiens toestand nog altijd ern stig is, is een invloedrijk lid van de natio nale boerenpartij. Men gelooft, dat de lei ders de bescherming der „boerenwachten" willen inroepen. De politiek geweerd uit kerk en school. Gistermorgen heeft de ministerraad een belangrijke bijeenkomst gehouden, teneinde besluiten te nemen over maatregelen tot versterking van de orde. O. m. werd besloten tot tijdelijke sluiting van alle universiteiten en studentenhuizen. De universiteiten zullen eerst worden heropend na een reorganisatie volgens de nieuwe wet op het hooger onderwijs. Voorts besloot de ministerraad in dit wets ontwerp een nieuw artikel aan te brengen, waarbij het aan studenten op straffe van verwijdering verboden wordt lid te zijn van een politieke partij, welke ook, of deel te nemen aan politieke betoogingen. Goedgekeurd werd een wijziging van den tekst betreffende het dragen van politieke uniformen. Ook werd goedkeuring gehecht aan de stappen, die gedaan zijn door den minister van eeredienst bij het hoofd van de Orthodoxe kerk betreffende sancties op deelneming door priesters aan haatcam pagnes, die de kerk maken tot een instru ment in den politieken strijd. Tenslotte is de minister van hinnenlandsche zaken ge machtigd onmiddellijk over te gaan tot ont binding van alle vrijmetselaarsloges en al le geheime vereenigingen, van welken aard die ook mogen zijn. De voorstellen van den minister voor nijverheid en handel betref fende bescherming van den arbeid der Roe- meensche elementen zijn goedgekeurd. Het Spaansche volk zal de Itali- aansche vriendenhand niet ver geten. In de redevoering, die generaal Franco heeft uitgesproken bij de overhandiging door den Italiaanschen ambassadeur van zijn ge loofsbrieven, heeft de generaal gewezen op het belang van deze plechtigheid. Hij ver heerlijkte het werk van Mussolini onder de souvereiniteit van den koning van Italië en keizer van Ethiopië en verklaarde, dat op het oogenblik, waarop de triomf der recht- schen zeker is, maar een deel van het gebied nog onder vreemde autoriteiten staat, de warme verklaringen van den ambassadeur, waarin een vertolking gezien wordt van de gedachte van den Duce, de grootste aanspo ring vormt, die men zou kunnen 'wenschen. „Het Italiaansche volk, aldus Franco, „heeft ongetwijfeld tengevol ge van de veelvuldige affiniteiten van allerlei aard, die het met ons volk verbinden, nauwkeurig de Spaansche tragedie aangevoeld. Het Italiaansche volk en zijn regeering weten welke inspanning wij ons ge troosten in den strijd tegen den ont bindenden materialistischen geest, welke de volkeren verzwakt. Deze inspanning is niet alleen een verde digingskruistocht voor de vrijheid van het vaderland, maar tevens de geweldigste slag der moderne tijden voor de christelijke beschaving". Franco eindigde zijn rede als volgt: „Mijn heer de ambassadeur, wilt aan uw door luchten vorst en uw regeeringsleider zeggen, dat het Spaansche volk de vriendenhand niet vergeten zal, die het in oogenblikken van ge vaar geboden is." Vijandigheid tusschen fascisme en communisme van voorbij gaanden aard. Generaal Smuts heeft bij zijn installatie als kanselier van de Universiteit van Kaap stad een redevoering uitgesproken, waarin hij dringend aanmaande tot een terugkeer naar eerbied, verdraagzaamheid en mensche- lijkheid. „Wat ook het resultaat moge zijn van de rivaliteit tusschen de fascistische en communistische systemen, die thans wed ijveren om de heerschappij in Europa", aldus Smuts, ik zou u willen vragen te gelooven, dat hun vijandigheid jegens het be ginsel van verdraagzaamheid ten op zichte van ras, godsdienst en politiek zeker een voorbijgaande phase moet zijn, die een symptoom vormt voor de heerschende verwarring en on rust. De onverdraagzaamheid wordt beschouwd niet als een terugvallen in barbarij, maar als een teeken van kracht, vaderlandslievenheid en nationale tucht, terwijl de zachtmoediger christelijke deugden bespot worden als tee kenen van zwakheid en nationaal verval. De menschelijke geest echter, die eens zijn oor spronkelijke boeien geslaakt heeft en zich ontworsteld heeft aan de slavernij, zal zich nooit weer voor goed daaraan onderwerpen. Het tegendeel te gelooven zou zijn te wan hopen aan de menschelijke natuur en zou een godslastering beteekenen jegens onzen schepper." Een probaat middel. Boekarest schijnt een overschot aan zak kenrollers te hebben. En in plaats van, gelijk ten behoeve van overschotten meer en meer gebruikelijk wordt, koloniën voor hen op te eischen, heeft de Roemeensche hoofdstad naar het Wiener Tageblatt meidt besloten, de zaak op eenvoudiger manier aan te pakken. Hun ooren zullen namelijk met onafwaschbare verf rood ge schilderd worden. De voorbijganger weet dan wat hij voor vleesch in den kuip heeft. En voor het geval zij bij de slechte ge woonte van zakkenrollen de goede bezitten, zich iederen dag de ooren te wasschen, heeft de politie den slimmen voorzorgs maatregel genomen voor- te schrijven, dat zij zich eens per maand moeten komen aanmelden, om het roode kleurtje wat te laten opfrisschen. De practijk zal moeten aantoonen, of de maatregel uitvoerbaar is. Het is goed, dat de overheid er juist tegen de lente mee begint. Want in het koude jaargetijde zal het noodzakelijk zijn, willen de heeren langvingers niet de gevolgen ervan ontloo- pen, te verbieden: le. de ooren te verbergen in bontmut sen, oorkleppen, sjaals e.d., hetgeen in dit geval een vermomming en strafontduiking zou zijn; 2e. winterooren te hebben, daar deze ten onrechte door het publiek kunnen worden beschouwd als het zakkenrollers-embleem, of, om het in onze rechtstermen te zeggen, als het uiterlijke ken teeken of symbool van een bepaalde (moreele) overtuiging. Men vraagt zich dan ook onwillekeurig af, of er niet iets anders zou kunnen wor den roodgeverfd, dat minder goed geca moufleerd kan worden. Maar we hebben, als middel tot lichamelijke publiciteit, nu 1 eenmaal niet anders dan handen en ge- zicht. En aangezien een zakkenroller zijn 1 handen, als hij ze niet in andermans klee- ren heeft, ze „faute de mieux" toch in z'n Dr. ECKENER Men verneemt uit Londen dat binnenkort dr. Eckener de gouden medaille der Ko ninklijke Britsche Luchtvaartmaatschappij te Londen zal worden overhandigd. DUITSCHE FILM IN OOSTENRIJK VERBODEN Te Linz is de vertooning van de film „Deutschland" die een beeld geeft van den arbeid in het Derde Rijk, verboden, naar men zegt op aandringen van het Vaderland- sche Front in het belang van de openbare orde. DONDERDAG 4 MAAR 1937. Hilversum I. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Het Omroeporkset en soliste. (In de pauze: Pianospel). 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Het Lyra-Trio. 3.00 Naai-cursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelconcert. 4.50 Voor de kinderen. 5.35 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Hierna: .Euryanthe" opera in concertvorm. In de pauze: Werk.' loosheid en Welvaart", causerie. 11.00 Berichten ANP. Hierna: tot 12.00 AVRO- Dansorkest en Gramofoonplaten, eigen zakken kan steken, en een roode neus (gesteld dat men dit lichaamsdeel in een onbewaakt oogenblik had uitgezocht om hun beroep op te afficheeren) toch nooit het monopolie der zakkenrollers waren ge bleven, en dus tot pijnlijke misverstanden en vergissingen had kunnen aanleiding ge ven, bleef er inderdaad weinig anders dan de ooren over. Dus zullen deze Roemeensche boosdoe ners voortaan worden ge-earmarked, waar mee ze zich in het goede gezelschap be vinden van de baren goud, die tegenwoor dig dagelijks door de lucht vliegen van het ééne land naar het andere (en met de zak kenrollers dit gemeen hebben, dat ze even internationaal zijn, en door valuta's op te blazen en neer te drukken de menschheid evenveel schade kunnen doen als zij) en in het minder vleiende gezelschap van de Ne- derlandsche varkens. Waarbij het voor de Roemeensche politie te hopen is, dat met de oormerken der zakkenrollers minder zal worden geknoeid dan met die van onze krulstaarten! Mocht, ondanks de bovengenoemde prac- tische bezwaren, de proefneming slagen, dan geven wij onzen politie-autoriteiten ernstig in overweging, het Roemeensche voorbeeld na te volgen. Het is zelfs voor uitbreiding vatbaar. Want zakkenrollers vormen helaas niet de eenige plaag in het leven. Als men eens denkt aan de hard nekkige philantropen, die ons met geweld willen rijk maken door middel van ketting brieven, sneeuwbalsystemen en voetbal pools, ons al of niet aanwezige vermogen willen vertienvoudigen met behulp van termijntransactie in denkbeeldige bergen suiker, koffie en granen, ons vervolgen met fata morgana's van verborgen schat ten in Spanje of zoomaar op den zee bodem dan vallen er, ook in ons land, zóóveel ooren te verven, dat het aantal werklooze schilders wel eens een sensatio neel sprong naar beneden zou kunnen maken! mttwaMMMMMMraMnnniiiiiMiuiiinniHitiiiiiiiiHiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiitiitiiiniiiHHtimtiiiiiiiii Ook de Hollandsche school wordt geveild. De multimillionnair Victor Rotschild heeft besloten zijn prachtige verzameling schilderijen, beeldhouwwerk en andere kunstvoorwerpen, welke hij in zijn huis te Londen bezit, te verkoopen. De veiling be gint op 19 April en zal een week duren. Sinds jaren heeft in Londen niet meer zulk een belangrijke verkoop plaats gehad. De verzameling omvat schilderijen van de Hol landsche en Vlaamsche school. Hollandsche en Duitsche prenten, porcelein, meubelen, Fransche gobelins en zilverwerk. GROOTE JAPANSCHE KRUISER NAAR DEN BRITSCHEN VLOOTSCHOUW. Japan zal den kruiser Ashira" van 10.000 ton naar dx vlootschouw ter gelegenheid van de Britsche kroningsfeesten zenden. Het vaartuig zal onder commando staan van schout-bij-nacht Kobayasji, den vroe- geren technischen gedelegeerde op de ont wapeningsconferentie te Genève. De krui ser vertrekt begin April en zal op 9 Mei in Portsmouth aankomen. BOTSING MET JAPANSCHE BANDIETEN. Nabij Loengtsjangsjen in het Noordoosten van Mandsjoekwo is een botsing ontstaan tusschen de politie en 200 Mandsjoerijsche bandieten. Aan de zijde der politie werden 37 mannen gedood of gewond. DUITSCHLAND DRINKT MELK Uit statistieken is gebleken, dat de Duit- schers in het afgeloopen jaar bijna driemaal zooveel melk als bier hebben gedronken. Hilversum II. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. Q2ni\/^?~0rkest en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3 454-45 Bijbellezing. Ü'22 handenarbeid v. d. jeugd. 5-30 Trio-concert. C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 „Naar zonnig Italië", causerie. 7.d5 Berichten ANP. 45 Matthaus-passion. (Om 9.05 Religieus# causene). 10.45 Berichten ANP. 1050—11.30 Gramofoonpl. Hierna: Schrift- Engelsche destroyers verlaten de haven van Malta, teneinde deel te nemen aan de controle langs de Spaansche kust.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8