Ierland geeft Engeland een oorvijg In het paradijs der „Stakingbrekers" De Kantoeng op weg naar Banka D'Annunzio en de Dood Grieksch tankschip op mijn geloopen De rol van ïbn Saoed Oude vestingmuur in het Louvre ondekt Instorfings ongeluk in Amerika Minister Reitz in staat van beschuldiging „Deutschland über alles"! „Viva Alemania"! Hervorming van het Hooggerechtshof Heropening der kerken in Mexico Ernstige stakingsrelletjes in Tunis IERSCHE VRIJSTAAT ZENDT GEEN VERTEGENWOORDIGER BIJ DE KRONING. DE ZWAKKE PLEK IN HET BRITSCHE EMPIRE. DE HOUDING VAN DUBLIN IN GEVAL VAN EEN WERELDOORLOG. Hoe schitterend de Londcnsche kronings feesten ook zullen zijn en hoezeer deze feesten er ook toe zullen bijdragen, aldus onze V.P.B.-correspondent, de banden tus- schen Engeland en de dominions nog ster ker te maken, een zwakke plek zal er blijven ook al zal men alle mogelijke moeite doen om deze zoo goed en kwaad als het gaat ver borgen te houden. Deze zwakke plek in het Britsche wereldrijk is Ierland, juister ge zegd de Iersche Vrijstaat, welke weliswaar formeel nog lid van het empire is, maar zich inderdaad geheel heeft losgemaakt van den bond der dominions; zoo juist heeft de pre sident van den Ierschen Vrijstaat, de Va lera, geweigerd, een Ierschen vertegenwoor diger voor de kroningscommissie der domi nions te benoemen en tegelijkertijd heeft hij verklaard, dat de Iersche Vrijstaat niet of ficieel bij de kroningsplechtigheden vertegen woordigd. zafl zijn. Alle staten sturen hun vertegenwooi'diger, zelfs de landen, welke op het oogenblik met Engeland op niet al te besten voet staan, wijl de internationale hoffelijkheid zulks nu eenmaal eischt. Slechts de Ieren wagen het, het grootste empire ter wereld deze oorvijg te geven. Wat verbindt Engeland en de Iersche Vrijstaat nog? Een politieke conferentie in een hotel. Inderdaad: politiek en organisatorisch ge zien, is de Iersche Vrijstaat op het oogenblik een onafhankelijke staat. Slechts op twee punten is het nog met Engeland verbonden. Een van deze beide punten is van geen be lang, het tweede echter niet slechts voor Engeland, maar voor het geheele empire een kwestie van de allergrootste beteekenis. Het eerste punt betreft zekere terugbetalingen van schulden en renten aan Engeland. Men heeft hier te doen met een totaal bedrag van Slechts eenige millioenen ponden 's jaars, dus een som, waarvan Londen gemakkelijk af stand zou kunnen doen. Onlangs werd over dit vraagstuk onderhandeld: De Valera wei gerde een voet in de regeeringswijk te zet ten, zoodat de Engelsche regeering tenslotte een rendezvous in den salon van een Lon- densch hotel voorstelde. De Iersche presi dent, op het oogenblik een man van 55 ja ren en ongetwijfeld een van de meest suc cesvolle revolutionnairen van de moderne geschiedenis, is een zeer gevoelig man, die ook in zuiver formeele zaken niet van toe geven weet. Het is voor de Engelsche regee ring dan ook raadzamer, zijn persoonlijke ge voeligheid niet te kwetsen. Over de kwestie der Iersche schulden aan Engeland is tot nog toe geen overeenstem ming bereikt, maar dit probleem is, zooals reeds gezegd, van volkomen ondergeschikt belang. De strategische kwestie. Veel belangrijker is het tweede punt, dat Ierland nog aan Enge land bindt en waaraan zelfs de Va lera nog nimmer durfde raken: Ier land mag doen, wat het wil, het mag zich organisatorisch geheel van En geland verwijderen en het mag zich zelf zonder de geringste Engelsche controle besturen maar strate gisch, dus in geval van een oorlog, welken Engeland zou moeten voeren, moet Ierland aan de zijde van En geland staan, moeten de Iersche ha vens en vliegvelden ter beschikking van de Engelsche oorlogsschepen en vliegtuigen gesteld worden. De Valera heeft deze verplichting van Ier land tegenover Engeland steeds onaange tast gelaten, dat wil zeggen de verdragen over deze kwestie zijn van kracht gebleven. Toch is Engeland niet geheel en al gerust en zijn angst is tenslotte begrijpelijk: in den wereldoorlog, toen Ierland zijn vrijheid nog niet had verkregen, traden de Iersche pa triotten in verbinding met den voornaamsten vijand van Engeland, met Duitschland en de groote, bloedig onderdrukte opstand van het jaar 1916 was met directe hulp van Duitschland voorbereid. Sir Rogcr Casement werd door een Duitschen duikboot naar Ierland gebracht, waar hij echter door de Engelschen gevangen genomen en doodge schoten werd. En evenzoo legden de Engel schen in het kanaal de hand op een Duitsch koopvaardijschip, dat wapens voor Ierland aan boord had. De eed van trouw aan den Engel schen koning reeds lang afge schaft. De Ieren hebben, hoewel deze opstand mislukte, tenslotte overwonnen en onder leiding van de Valera van Engeland alles afgeperst, wat maar eenigszins mogelijk was: op het oogenblik vindt men in Ierland geen Engelsche onderkoning of gouverneur meer en de eed van trouw, die de Iersche afge vaardigden vroeger aan den Engelschen ko ning moesten zweren, is reeds lang afge schaft. Wat zal Ierland's houding zijn, als Engeland in een oorlog ge wikkeld wordt? De a.s. empire-conferentie. Blijft dus slechts het probleem, wat er zou kunnen gebeuren, indien er een oorlog uit breekt, waarin Engeland verwikkeld wordt. Onmiddellijk na de kroningsfeesten, waar aan Ierland officieel niet deelneemt, zal er een belangrijke empire-conferentie worden gehouden, waarbij alle dominions vertegen woordigd zullen zijn. Tijdens deze conferen tie zullen er zeer belangrijke besluiten, hoofd zakelijk ten aanzien van de strategische be wapening en de hulpverleening der domi nions bij een mogelijk internationaal con flict, genomen worden. En zal Ierland aan deze conferentie deelnemen? Op het oogen blik is dit nog niet bekend, maar het schijnt dat de Valera ten aanzien van dit punt tot een compromis bereid is en zulks te meer daar, zuiver geografisch gezien, ook Ierland in een zeer précaire situatie zou kunnen ge raken, indien het zich in een oorlog aan de zijde van Engeland's tegenstanders zou stel len. Van alle nationale hartstochten afge zien hier is het punt, waarop de beide eilanden Brittannië en Ierland met elkaar verbonden zijn en verbonden zullen blijven. Dat weet men in Londen even goed als in Dublin. Slechts weet men in Londen niet, of Ierland van deze gelegenheid geen gebruik zal maken, om zijn schulden door Engeland te laten schrappen. En aan een dergelijken eisch zou Londen wel moeten voldoen. Waar Philippe-Auguste in het jaar twaalfhonderd zijn vijan den versloeg. Gedurende de te verrichten werk zaamheden die één dezer dagen onder „Paivillon de 1'horloge" te Pa rijs plaats vonden ontdekte men een gedeelte van een vestingmuur van het fort Philippe-Auguste. Deze muur dateert uit de 12e eeuw en heeft een dikte van 2.50 m. en be vat een gang lang 5.20 m., breed 1.50 m. Hij loopt evenwijdig met de toenmalige grachten. Men veronderstelt, dat deze gang leidde naar een trap uitkomende op een klein portaal, de soldaten gelegenheid gevende zich van de vestingtorens naar de wacht zaal te begeven, zonder de plaats over te gaan. Een dergelijke verdeeling treft men ook aan in het kasteel van Coucy. De wachtzaal van het Louvre (13e eeuw) is de hedendaagsche Cariatide zaal, waar onder zich nog een laag gebouwde zaal be vindt, 15.50 m. lang ongeveer 9 m. breed, overbr. d. stitsboog vormige gewelven die in het midden der zaal op twee breede zui len met capitelen rusten, en tegen den muur met menschelijke gezichten ver sierd is. De steenen, die men ontdekte, te zarnen met die van de bovengenoemde lage zaal, zijn de eenige overblijfselen van het fort waar Philippe-Auguste in het jaar twaalf honderd zijn vijanden in ketenen sloeg. Zeven arbeiders gedooddrie redders ernstig gewond. Tijdens werkzaamheden aan de Polson- dam, die deel uitmaakt van het geweldige electriciteitswerk, dat ten uitvoer gelegd wordt volgens een plan van de Rockv Moun tain Power Company, heeft zich een instor ting voorgedaan van de uitgravingen in een rivierbedding, tengevolge waarvan ze ven arbeiders gedood werden. Drie arbei ders, die trachtten de slachtoffers te ber gen, werden ernstig gewond. EEN „SCAB" VERTELT. ONT- HULLINGEN DIE ZELFS IN DE U.S.A. OPZIEN BAREN. De Vereenigde Staten hebben de pe riode der stakingen nog steeds niet achter den rug en de bladen staan nog vol van allerlei bijzonderheden over arbeidsconflicten, straatge vechten en onderhandelingen, aldus onze V.P.B.-correspondent. Zoojuist publiceert nu in het bekende tijd schrift „Readers Digest" een Aine- rikaansche „stakingsbreker", die bij een groote staking in San Francisco „werkte", een artikel, dat hier groot opzien heeft gebaard. Plotseling is Theodore Durein „promi nent" geworden: de stakingsbreker, die naar de pen greep. Want de industrie zal er wel haar goede redenen voor gehad hebben om te zwijgen over datgene, wat zich afspeelde in de dokken, die door duizenden stakers belegerd werden en waarvan de bewapening was opgedragen aan een groot contingent politie en militairen. Garde van stakingsbrekers. Sinds lang is bekend, dat Amerika een garde van stakingsbrekers heeft, welke het eerst door Pinkerton georganiseerd is en welke ten doel heeft, ingeval van groote werkstakingen op het gedupeerde bedrijf het werk te hervatten. Deze „speciale troep" is echter lang niet groot genoeg voor omvangrijke stakingen. Zij vormt dan ook slechts de voorhoede. In geval van nood is het noodzakelijke le ger spoedig genoeg aangeworven. Hij zelf ontkent het Joodsch— Arabisch geschil te willen re gelen. Ondanks het volstrekte stilzwijgen, dat bewaard is over de besprekingen tusschen de leiders der Arabische wereld in Mekka ter gelegenheid van den pelgrimstocht, hebben geruchten de ronde gedaan, vol gens welke Ibn Saoed voornemens zou hebben een actief aandeel te nemen in de toekomstige regeling van het Joodsch- Ara bisch probleem. De vorst heeft dit gerucht echter tegengesproken. De Arabische problemen zullen de vol gende week te Cairo het voorwerp uitma ken van nieuwe besprekingen, die een ver volg zullen zijn op die van Mekka. Aan deze besprekingen zal worden deelgenomen door Abdel Rahman Azzam den Egypti- schen gezant in Bagdad. Het Zuid-Afrikaansche Parle ment zal een onderzoek naar het gedrag van den minister van landbouw doen instellen. De „Daily Herald" meldt uit Kaapstad, dat de regeering der Unie van Zuid-Afrika een motie der oppositie heeft aanvaard, waarin gezegd wordt, dat een gerechtelijk onderzoek moet worden ingesteld naar het gedrag van den minister van landbouw, kolonel Reitz. Deze minister, een zoon van den laatsten president van den Oranje Vrijstaat, wordt er van beschuldigd, gehei me mededeelingen bekend te hebben ge maakt. Hij zou een inlichting betreffende inschrijvingen op regeeringsopdrachten heb ben doorgegeven aan Sturrock, die thans lid van het kabinet is. In het debat over het voorstel der oppositie werd gezegd, dat de geheime inlichting verkrijgbaar was voor ieder, die zich tot het bureau voor openbare inschrijvingen wendde. Reitz verklaarde, dat hij zich nog nim mer aan eerloosheid had schuldig gemaakte De regeering stemde echter met de motie in „in het belang van alle betrokkenen." De Duitsche ambassadeur Generaal Fau- pel, heeft zijn geloofsbrieven aan Franco overhandigd, terwijl een geestdriftige me nigte „Deutschland über Alles" zong en „Viva Alemania" juichte. Faupel Verklaarde o.m.: „Wij, Duitschers zijn er van overtuigd dat de bases voor de verzoening der volkeren zijn de beschaving en het onderling vertrouwen der volkeren De klassehaat kan niet tot dit doel leiden" Generaal Franco antwoordde o.m.: „Wij willen bij ons den vrede, dien Duitschland in zijn land gebracht heeft, invoeren.1' Waarschijnlijk evenveel stemmen voor als tegen. De balans die Woensdagavond door inge wijden opgemaakt kon worden over voor standers en tegenstanders van de plannen van Roosevélt tot hervorming van het Fe derale Hooggerechtshof, wees uit, dat in den Senaat vermoedelijk evenveel stemmen voor als tegen de voorstellen zullen wor den uitgebracht. In dit geval zou de open bare meening tijdens de debatten den door slag kunnen geven. Kort nadat de poorten gesloten waren, besloten de reeders, het werk op de sche pen, onder alle omstandigheden voort te doen zetten, het mocht kosten, wat het kosten wilde", schrijft Durein. „Zij plaat sten een kleine advertentie in de bladen een een half uur, nadat de couranten op straat waren verkocht, stroomden vele lie den naar Pier 32. Na een week werkten hier 500 stakingsbrekers en vele duizenden anderen werden in andere dokken te werk gesteld." Het was volgens Durein een eigenaardig gezelschap, dat men hier zoo spoedig had bijeen gebracht: er bevonden zich „beroeps"- stakingsbrekers uit Los Angelos en Chicago onder, maar ook een werklooze scheikundi ge. een bacterioloog en vijf onderwijzers. Eén ding hadden zi> allen gemeen: zij hadden werk en wel zoo spoedig mogelijk. De een had schulden te betalen, een ander een vrouw in het ziekenhuis en van een derde hadden de kinderen niet te eten. Zij allen wilden geld verdienen het doet ei- met toe hoe. „Scabs Paradise". Het werk bestond hoofdzakelijk uit het stuwen van de lading, zoodat deze niet kon gaan werken. Overigens schijnt echter vol gens liet artikel van Durein „Scabs pa radise' getiteld het meercndecl der sta kingsbrekers belast te zijn geweest met de taak. den moed er bij de werkers in te hou den. Een beroens-stakingsbreker als Durein behoefde nimmer zwaar werk te verrichten Hij had er slechts voor te zorgen, dat de los aangenomen arbeiders niet verslapten. Het schijnt werkelijk een paradijs geweest te zijn, dat de reeders voor de steeds in levensgevaar verkeeren- de stakingsbrekers aan boord van een schip hadden ingericht. „Wij leefden in luxe. Het is onmogelijk te schatten, hoeveel het den reeders wel gekost heeft, ons op een dergelijke wijze te onderhouden. Maar zij wensehten nu eenmaal, dat het werk werd uitgevoerd. En het is waariijk geen genoegen, in het voort durende gevaar te verkeeren, <tat er in de onmiddellijke nabijheid een bom ontploft." De Italiaansche dichter wil niet in bed sterven. Volgens berichten uit Rome heeft Gabriël d'Annunzio een vx-ij onbegrijpelijk schrijven gericht aan Stai-ace, den secretai'isgeneraal van de Fascistische partij. Hij schreef: „Aan gezien ik den dood in lied minacht, ga ik mijn laatste uitvinding beproeven". D' ANNUNZIO. Het blad „Paris Midi" schrijft, dat de ver klaring hiervoor de volgende is: Wanneer d' Annunzio zal voelen, dat de dood nabij is, zal hij zich in een bad storten, dat onmid dellijk een einde zal maken aan alle leven en dat de weefsels van zijn lichaam zal ver nietigen. d' Annunzio zou zelf de foimule van de vloeistof ontdekt hebben. Studenten dreigen met staking. Te Orizaba hebben de studenten zich aangesloten bij de beweging ten gunste van de heropening der kei'ken en vexmeerde- i-ing van het aantal priesters. Zij dreigen in staking te gaan, wanneer hun ouders geen voldoening ki'ijgen. In Vei-a Cruz en Orizaba duurt de sta king der ondex-wijzers voort. Verscheidene andere stakingen dreigen uit te breken. WORDEN DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN CHINA EN JAPAN HERVAT? Nu Dr. Wang Tsjoeng Hoei, de vroegere Chineesche minister van Justitie, de porte feuille van buitenlandsche zaken heeft aan vaard, ziet men, dat binnenkoi't de onder handelingen tusschen China en Japan her vat zullen worden ter regeling van de han gende kwesties, o.a. van Japans positie in Noord-China, van Japans eisch, dat China den hulp van Japan zal aanvaarden om de communistische invloeden in China te vernietigen. TWEE EN DERTIG ALPENHUTTEN BEDOLVEN Geweldige lawine In het kanton Wallis (Zwitserland) zijn 32 Alpenhutten onder een geweldige lawine bedolven. De aangerichte schade wordt ge raamd op 100.000 francs. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VER ONGELUKT Te Patchoque op Long Island is een ver keersvliegtuig gevallen 2 Inzittenden zijn om het leven gekomen,, een derde is ei-nstig gewond. Een kleine miniatuurstad was rondom de ze 500 stakingsbrekers ontstaan. Een van de schepen was in een di-ijvend hotel ver anderd. De menschen kregen het allerbeste eten. Niet minder dan twee filmapparaten waren aan boord aanwezig en de reeders zorgen voor de nieuwste journals en films. En bovendien kreeg men nog een zeer hoog Gevaarlijk beroep. Tijdens moessonwisseling over den Atlantischen Oceaan. Gisterochtend is de tinbaggemolen „Kan toeng", welke gebouwd is bij de werf ,Gusto" van de firma A. F. Smulders te Schiedam, voor x-ekening van het departe ment van koloniën, van Schiedam naar Banka vertrokken. Talrijke vooraanstaande personen uit, ambtenaars- en scheepvaartkringen, deden den molen uitgeleidde. s De tinmolen heeft een lengte van 67,30 meter, een breedte van 20 meter met een diepgang van 3.80 meter. Het vaartuig is in buitengewoon korten tijd gebouwd, het geen zijn oorzaak vond in het feit, dat voor het transport naar Indië rekening moet worden gehouden met de moesson-condi ties in den Indischen Oceaan. Het is n.1. noodzakelijk den Indischen Oceaan over te steken tijdens de wisseling van de moessons, wanneer redelijkerwijze op betrekkelijk kalm weer kan worden ge rekend. De „Kantoeng" wordt gesleept door de sleepbooten „Humber" en „Schelde", van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst terwijl het transport onder leiding staat van kapitein B. 't Hart van Hart van de „Humber". Op de Schelde is kapitein J. Kalkman met het commando belast. De „Schelde" zal het transport waar schijnlijk tot Poi'tsaid meemaken, daar tot deze haven rekening moet worden gehouden met ongunstige weersomstandigheden.. Mocht echter de voortgang op dit eerste tra jèct onder de berekening blijven, dan gaat de „Schelde" eventueel mee tot Aden en zoo noodig tot Banka. Na Sabang gaat het transport naar Sin gapore, waar de „Kantoeng" in het droog dok zal worden opgenomen tot het reini gen van de huid, daar door de langzame vaart in de tropische wateren gerekend kan worden op vrij snel aangroeien Tot Banka zal de „Kantoeng" door de vertegenwoor- digers van de Banka-tonwinn. in ontvangst worden genomen. Onder normale omstandigheden rekent men met een gemiddelden voortgang van het transpoi't van ongeveer 3/i a 4 mijl per uur, terwijl met deg eheele reis circa 3 a 3'A maand gemoeid zal zijn. Het vaartuig zelf wordt door vier runners bemand. Om elf uur passeerde het transport Maassluis, waar de belagstelling aan het hoofd zoo mogelijk nog gi'ooter was. De voor den wal liggende sleepbooten lieten haar sirenes loeien en brachten een vlag gensaluut. Vijf kwartier later schoof de sleep door de piei-en van Hoek van Holland om even later zee te kiezen. Vele dooden en gewonden. De Paris Soir meldt, dat het Grieksche tankschip Loukia in de Middellandsche Zee niet ver van Rorras, op een mijn zou zijn geloopen. De schok had tengevolge, dat de lading benzine in vaten mete en geweldige slag ontplofte. Onder de 24 leden der be manning zijn talrijke dooden en gewonden gevallen. Zij zijn door schepen, die zich in de na bijheid bevonden, aan boord genomen. Nader meldt men ons, dat de „Laukia" was geladen met Roemeensche petroleum, bestemd voor Barcelona. De kapitein was den vorigen avond te Port Vendres aan land gegaan, teneinde bij de havenautoriteiten in lichtingen in te winnen aangaande het mij nenveld langs de Spaansche kust. Naar vernomen wordt zouden bewoners van de Spaansche kust twee lijken en ver scheidene gewonden aan land hebben ge bracht. Verondersteld wordt, dat de overige leden der bemanning verdronken zijn. Geheele bemanning van „Loukia" omgekomen. Ziet men van den kapper, den sigaretten- handelaas, en het kaartspel af, dan was er nauwelijks een mogelijkheid om zijn geld uit te geven, want zelfs van de diensten van den arts kon men gratis gebruik ma- ken. Het meerenceel van zijn patiënten be stond mt jonge heden, die 's avonds het schip verlieten, om hun verloofde op te zoe ken en dan door de stakers werden ont stonden h vech<Parti.ien, die dan ont ken arm a ZGS Van de s(akin«sbrckers o„nCf'r idf ?ro?!e banken, die op het schip u hadden geopend, deden goede li v hi ^i" V'ln da.s,akin^sllrekers spaarde 111 11 weken tijds 1000 dollar. Leest mén dit alles, dan vergeet men bijna, dat in de onmiddellijke nabijheid van dit paradijs de hel lag De grens werd door politietrocpen, gewapend met machinegeweren en gasbommen, bewaakt. Aan de andere zijde van deze bar ricade wachtten de stakers en wan neer zij een stakingsbreker te pak ken kregen, sloegen zij hem min stens de tanden uit den mond. De aan deze staking verbonden on kosten waren natuurlijk enorm hoog: ongeveer 150 millioen dollar. vrp«!!t tCi m°raa' van dezc geschiedenis?" a nlwonrH \v°rC Durein- Hil' zo,f *oeft het ra-!l Vnn "Wa.nneer men a' van een mo raal kan spreken dan is het deze, dat de stakingsbrekers de eenige menschen zijn me aan een staking verdienen. Wij verdien- f en hoopen geld en hadden een goede tijd. Alle anderen verloren Omtrent de ramp van het Grieksche tankschip „Loukia" meldt Lloyds nader uit Palamas, dat de ramp zich afspeelde op twee mijl afstand van kaap San Sebasti- an. Het schip vloog in brand en zonk onmid dellijk. Volgens dit telegram is de geheele bemanning omgekomen. Dertien dooden. Gistermiddag hebben zich ernstige inci denten voorgdaan in een mijn te Matlawi, in het Zuiden van Tunis waar gendarmes en troepen, wier hulp was ingeroepen om de orde te herstellen in een door stakers bezette opslagplaats, met revolverschoten werden ontvangen. Een kapitein der gendarmerie en drie gedarmes werden gewond er ontstond daar op een verwoed gevecht dat tien minuten duurde, en na afloop waarvan 13 stakers gedood en een twaalftal gewond bleken. De stakers trokken zich tenslotte in hun woningen terug, waarna de rust weder keerde. BIJSTANDSPACT TUSSCHEN OOSTER- SCHE LANDEN Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre" uit Istanboel vernomen teh ebben, dat voor het einde van deze maand een bijstands pact zal worden onderteekend tusschen Turkije, Iran, Irak en Afghanistan.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4