IBIS SHAG Abonneert II op dit blad Texel Raadsvergadering V isscherij Dobbelmcmn lekker... man! Ingezonden K.S.K* F» M. Posthuma Dc „Maetsuycker in lndië Boternoteering Lezing over het Plan Deterding Een gunstige tocht Stoomvaartberichten Probeer dat eens Uit het politierapport Marineberichten Kolonel van der Haagen gaat den Marinedienst verlaten Visscherij berichten HERMAN NYPELS* KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Verenigingsbesturen! Vraagt bjj ons prijsopgaaf voor Uniformen enz. Wjj geven U speciale voorwaarden. Vlotte bediening, lage prijzen. In een advertentie in dit nummer, deelt de K.S.K. mede, dat de rekening en verant woording voor deelnemers ter inzage ligt bij den penningmeester, p.a. Nederlandsche Mid dens tandsbank. Burgerlijke Stand van Den Helder van 4 Maart 1937. BEVALLEN: E. van Ooijen—Kries. z. G RuijnemanZwaanstra, d. A. M. Hulseboi Pies, d. L. WezelmanCramer, d. J. Bosdijk Beukenkamp, z. J. A. van Baardewijk Boertje, d. Gefileerde visch. Naar aanleiding van het verstrekken van gefileerde visch aan het personeel der hoog ovens zjjn we eens op onderzoek uitgegaan, om er wat meer van aan de weet te komen. Het fileeren van visch is, van reederszijde, al sedert lang gepropageerd, omdat daarin werd gezien een middel om het vischbedrijf meer rendabel te maken. Zooals nu reeds algemeen wordt erkend, heeft de huisvrouw aan den rommel, die het bereiden van visch met zich brengt, een broer tje dood. Velen weerhoudt het om visch op het menu te plaatsen. Vandaar dat gezocht werd naar een moge lijkheid om aan dezen wensch der huisvrou wen tegemoet te komen en men vond dat in het fileeren, hetwelk in het buitenland in ruime mate toepassing vindt. Nu is er een opleiding te IJmuiden voor het in perfectie leeren van het fileeren van visch en natuurlijk, dat ook de wensch voorzat om deze speciale vaklieden werk te bezorgen. Samenspreking tusschen de Visscherij-Cen- trale, den handel, reederij en vischmeelfabri- kant vond plaats, waarbij betrokken werd het hoogovenbedrijf, omdat daar een groote groep personeel werkzaam is, dat wellicht reeds als een vaste kern van verbruikers van gefileerde visch zou kunnen worden aangemerkt. Dat de vischmeelfabricage hierbij betrokken was, mag misschien eenigszins vreemd schij nen, doch is dat inderdaad niet. Fileering van visch toch helpt de visch- meplfabriek aan grondstof in flinke hoeveel heden, omdat 2/3 van de visch bij het fileeren als af-val wordt terzijde gelegd. Wanneer de proef aan het hoogovenbedrijf slaagt, is, zooals verwacht wordt, de mogelijk heid groot, dat ook andere groote industrieele ondernemingen deze vischverstrekking aan hun personeel op het werkprogram zullen zetten. Dan is er tevens een basis gelegd, dat de vischmeelfabrieken niet zonder grondstof zul len zitten, terwijl de visscherij zelf weet, dat er geregelde afname van visch (vooral kabeljauw en kóól visch) zal zijn, waardoor meerdere vastheid in de prijzen zal ontstaan. We meenen als zeker te kunnen vaststellen, dat in deze richting gepoogd wordt iets te bereiken. Wat het verstrekken van visch aan het per soneel van het hoogovenbedrijf betreft, mag ook gewezen worden op de circulaire die daarover aan het personeel is verstrekt en waarin er op wordt gewezen, dat later ook andere vischsoorten kunnen worden besteld, zooals tong, tarbot, schelvisch, enz. Op een dergelijke wijze georganiseerd, moet het gebruik van visch toenemen. Tijdelijk zal de kleinhandel hierbij een veer moeten laten, maar we zien het toch zóó, dat deze verstrekking zoodanig stimuleerend zal werken op het gebruik door andere bevol kingsgroepen, dat de kleinhandel er tenslotte voordeel van zal hebben. De lage prijzen voor tong, tarbot en kabeljauw. Daarnaar hebben we ook onze voelhorens eens uitgezet en men deelde ons algemeen mee, dat dit kon worden toegeschreven aan de bui tengewoon groote kwanta, die van deze visch soorten worden aangevoerd. In reederskringen beschouwde men deze prijsstelling wel niet als gewenscht, maar als begrijpelijk. We hebben nu eenmaal minder exportgebied voor onze visch en dan is de markt spoedig overvoerd. Bovendien ontbreekt er nog ieder overleg tusschen reederij en handel, zoodat ieder, op eigen houtje, poogt het meeste voor deel voor zijn bedrijf te behalen. Toch blijft het verlangen naar samenwerking bestaan, maar men mist de innerlijke kracht om die samenwerking loyaal tot stand te bren gen. En zoo bljjft men doormodderen ten schade van beide bedrijven en ten schade van het ge- heele visscherijbedrijf. Om die redenen spraken we ook nog over de kwestie van den groot- en kleinhandel, waarbij betoogd wordt, dat de kleinhandel zijn visch inslaat te IJmuiden, terwijl die inkoop vroeger werd gedaan via den groothandel. Maar de kleinhandel beklaagt zich, dat de groothandel op zijn terrein komt, zoodat hem het brood uit den piond wordt genomen. En ook hier mist men de noodige samen werking, hoewel ook daar het verlangen daar toe bljjft. Visscherij op haring, sprot en makreel. In ons blad van gisteren hebben we een adv. opgenomen van de Visscherij-Oentrale omtrent de bepalingen bij de visscherij op haring, sprot en makreel. Wat zal het gevolg van die bepalingen zijn? Dat er vermoedelijk veel aanvragen zullen binnenkomen om op haring, sprot en makreel te gaan visschen. waardoor dus gelegenheid wordt gegeven met nauwmazige netten te gaan visschen. Wordt dan daarmee het doel bereikt om jonge visch te sparen, hetgeen toch voorop gesteld was bij de invoering, btj Kon. Besluit, van de grootere maaswijdte? Alleen men mag de kleine visschen niet meer aanbrengen. Dus deze zal overboord moeten worden gezet. Dat staat dan gelijk met een pufverbod. Het eigenaardige verschijnsel zal zich dan misschien voordoen, dat de kleine kustvis- scher zal gaan visschen met het grootmazige net, terwijl de grootere vaartuigen het nauw mazige weer zullen gaan gebruiken. Deze laatste vaartuigen hebben geen belang bij den aanvoer van de kleine visch en vis- Rookt IBIS bl] voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. schen dus maar raak. De kleine visch werpen ze immers toch overboord, terwijl de kleine vaartuigen, die kortere reizen maken, de puf aan wal brengen, waarvoor eenige besomming wordt gemaakt. Maar meer in het gedrang zullen nog ko men de vischmeelfabrieken en de eendenhou- dres, die voor hun bedrijven niet buiten deze puf kunnen. Werd nu de kleine visch met den maat regel gespaard, dan zou men er nog vrede mee kunnen hebben, maar dat is juist het funeste van den maatregel, dat de vernieti ging op grooter schaal dreigt plaats te heb ben, hetgeen, zooals gezegd, niet den opzet was van de invoering der grootere maaswijdte. Bjj K.B. van 12 Maart 1937 is, met ingang van 1 Juli 1937, aan den commissies bij den P.T.T.-dienst F. M. Posthuma, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Den Burg (Texel), op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De ..Maetsuycker", het nieuwe motorschip van de K.P.M., is gisterenochtend te Tand- jong-Priok gearriveerd, na een behouden reis, waarbij van Suez tot Batavia een gemiddelde vaarsnelheid van 15j/j mijl werd bereikt, terwijl het schip gebouwd is voor een snelheid van 14 mijl. De noteering voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 0.67 per'kg. Onze voormalige plaatsgenoot, Dr. Ir. M. D. Dijt l.i., zal a.s. Zaterdag 6 Maart in Hótel „Texel" spreken voor de Texelsche Landbouw organisaties over het Plan-Deterding, des avonds te acht uur. Ongetwijfeld zal voor deze uiteenzetting groote belangstelling bestaan. Naar wij vernemen, heeft het „Texelsche Fanfarecorps", toen het bij zijn muzikalen rondgang op Woensdagavond de formulieren terug ontving voor vrijwillige bijdragen voor het aanschaffen van muziekinstrumenten, het genoegen mogen smaken op die biljetten toor een bedrag van 300 gulden geteekend te zien. Wel een bewijs, dat de ingezetenen van Den Burg de praestaties van ons kranig muziek gezelschap waardeeren. Wijziging Politieverordening. In behandeling komt de voordracht van B. en W. tot wijziging van de Algemeene Politie, verordening. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen: het verbod tegen den wil van den hoofd bewoner te staan op stoepen, als gevolg van klachten uit Oosterend; het verbod bij baden enkel gekleed te gaan in zwembroek; uit- en aankleeden op openbare plaatsen; het verbod zich in het openbaar te bevinden ongekleed of op een voor de eerbaarheid aan- stootelijke wijze, zonnebaden te nemen elders in het openbaar dan aan het strand of buiten kampeerplaatsen in de duinen, en zich elders dan in of bij het strand zich te bevinden gekleed in badcostuum. De Voorzitter deelt mede, dat het in de bedoeling ligt afzonderlijke kampen te verlangen voor jongens, meisjes en gehuwden, hetgeen de heer Bruin de vraag doet stel len of dit wel noodzakelijk is. De heer E p e heeft den indruk dat een zekere hetze gevoerd wordt tegen de kam peerders. Uitvoerig kan spreker getuigen, dat lang niet elke ongerechtigheid geweten moet worden aan kampeerders. Het gaat spreker dan ook te ver B. en W. de bevoegdheid te verleenen het kampeeren geheel te verbieden. De Voorzitter merkt op, dat uit de stukken voldoende bljjkt, dat dit geenszins in de bedoeling ligt van B. en W. Spreker wil gaarne de toezegging doen, dat daartoe in geen geval zal worden overgegaan, zonder vooraf gepleegd nader overleg met den Raad. De heer Parlevliet vereenigt zich met het voorstel en beveelt aan de vraag onder de oogen te zien of het ook gewenscht is voor de op f 400.f 500.geraamde legesopbrengst te De Koog een beambte in algemeenen dienst aan te stellen; die is een rol jaar ter beschik- Het artikel in stemming gebracht wordt aangenomen met 10 stemmen; tegen de hee- ren Bruin, Epe en Henkes. Vervolgens werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen: bepalingen omtrent het houden van rijdie ren in de kom; het aanspreken enz. van pensiongasten bg aankomst; het plaatsen van aankondigingen aan of op den openbaren weg; bepalingen omtrent het afsluiten van wegen en het verbieden om te parkeeren op bepaalde plaatsen; het verbod tot het berijden van voetpaden met paarden en rijwielen; bepalingen omtrent het berijden van paarden binnen de kom en in de duinen, alsmede op het zeestrand bij het Westervlag en bij den Eierlandschen lichttoren. Verkoop bouwterrein. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. wordt besloten tot den verkoop aan den heer M. Miggelborst voor f 750.—, van een perceel bouwterrein, groot 262% M2 aan de Emmalaan te Den Burg. Vergoeding bijzonder lager onderwijs. Besloten wordt zonder hoofdelijke stemming tot het verleenen van de volgende voorschot ten op de vergoeding volgens art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 voor 1937. f 799.72 voor de school met den Bijbel te Oosterend. f 1677.40 voor de R.K. school te Den Burg. f 892.03 voor de school voor Christelijk Volks onderwijs. Overigens worden de vergoedingen in art. 101, resp. art. 102 der gemeentewet vastge steld op: f 978,69 voor de school met den Bijbel te Oosterend. f 2322.50 en f 141.61 voor de R.K. school, f 990.81 en f 153.27 voor de school v. Christe lijk Volksonderwijs. Hondenbelasting. Het aanvullingskohier van de hondenbelas ting over 1936 wordt ongewijzigd vastgesteld op f 22.50, De Voorzitter schorst hierop de ver gadering. Na de heropening wordt zonder hoofdelijke stemming besloten bij toekenning voor Rijks voorschotten, ter leen te verstrekken: f 2150.aan A. Blom, voor de verkrijging van een landarbeidersplaatsje aan den Wage- ningschen weg en f 2335.aan J. C. van Heerwaarden voor een landarbeidersplaatsje aan den weg naar den Eierlandschen lichttoren. Begrooting Weeshuis. De begrooting van het Algemeen Weeshuis voor 1937 wordt ter zake van onderzoek en rapport in handen gesteld van een Commis sie, bestaande uit de heeren Keyzer, Dros en Henkes; eerstgenoemde voorzitter. Wijkverpleging. Zonder hoofdelijke stemming wordt goed keuring verleendaan de rekening over 1936 en de begrooting over 1937 van de Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Rondvraag. Kioleering. De Voorzitter deelt mede, dat door den Directeur van gemeentewerken een riolee- ringsplan voor De Koog is ontworpen, waar van de kosten bij aansluiting van alle percee- len zijn geraamd op 12.000. Bf en W. stellen zich voor via den heer Epe met belanghebbenden in overleg te treden voor het bekomen van bijdragen in de kosten om op die wijze tot gedeeltelijke uitvoering te komen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wegen. De heer Bruin wijst op den slechten toe stand, waarin de weg óver het havenland te Oudeschild verkeerd, waarop de Voorzitter de aandacht zal vestigen van den Directeur van gemeentewerken. Werkverschaffing. De heer B r'u i n deelt mede, dat over de week van 16 Februari de ongeorganiseerde arbeiders 2 X 0.50 zjjn gekort, hetgeen de Voorzitter zal onderzoeken. Ziekenfondsen. De heer Dogger zou gaarne een uitspraak van den Raad heben, geen onwaarheid te heb ben gesproken, met betrekking tot door de Maatschappij tot bevordering van de Genees kunst gestelde voorwaarde tot samensmelting van de drie plaatselijke ziekenfondsen. De Voorzitter merkt op, dat de Raad een dergelijke uitspraak moeilijk kan doen. Hetgeen door de heeren Dogger en Keijser ver der wordt medegedeeld, geeft den Voorzitter aanleiding op te merken, dat het een groot verschil maakt of iemand met of zonder opzet een onjuiste voorstelling van zaken geeft. Vjjver te De Koog. De heer Epe zag gaarne visch uitgepoot in den vijver te De Koog, iets wat, naar de Voorzitter zegt, reeds de aandacht heeft. Werkverschaffing. De heer Henkes beveelt aan een vergoe ding voor gereedschap toe te kennen aan de ambachtslieden bjj de werkverschaffing, het geen volgens den Voorzitter in onderzoek is. Garnalenvisschery. De heer Parlevliet brengt ter sprake de inhouding van consenten voor den uitvoer van garnalen en noemt het onbillijk, dat deze niet aan de Texelsche handelaren zijn over gegaan, toen ze den visschers werden onthou den. De heer Henkes zegt, dat alle pogingen tot dusverre vruchteloos zijn gebleven; thans wordt gehoopt, dat iets bereikt zal worden. Kleine zelfstandigen. In antwoord op een vraag van den heer Parlevliet deelt de Voorzitter mede, dat in enkele gemeenten een proef wordt geno men door de Regeering om kleine zelfstandi gen in het eigen bedrijf te werk te stellen. Gelet op de gestelde voorwaarden verwacht spreker weinig resultaat. Verlichting. De heer Parlevliet spreekt de hoop uit, dat zonder kostenverhooging door de N.E.M. geplaats zal worden een straatlantaarn te Oosterend en te Oost. Plantsoen. De heer Leb er vestigt nogmaals de aan dacht op de gelegenheid om van de Sierteelt centrale gratis planten te bekomen. Zoo zou voor de beplanting van de Emmalaan laan- boomen kunnen worden aangevraagd. Los wal. De heer Dros noemt het onjuist, dat de afbakening naar den Loswal aan particulie ren wordt overgelaten. Onlangs kon een schip niet naar den loswal komen. De vaargeul schijnt dicht te slibben. Hiertegen ware maat regelen te beramen, want de loswal kan niet gemist worden. Sluiting. Den Helder, 27 Febr. 1937. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het bericht in Uw blad over stadverfraalïng, vraag ik U beleefd een klein gedeelte van Uw blad, waarvoor ik U hartelijk dank zeg. Wanneer ik lees dat er een 7500 wordt be steed voor aanplanting van boomen, heesters, enz., vraag ik mij af of dit geld niet eens beter besteed kan worden, b.v. voor bestrating van de Schagenstraat. De toestand waarin deze straat zich bevindt, is werkelijk een schande. Men durft z'n kinderen niet buiten te laten spelen daar de snelheid der auto's, die bij aankomst van een trein door de straat komen, voor elkeen levensgevaarlijk is door de slechte bestrating. De afwateringsput bij mijn woning ligt 5 cm boven de goot, zoodat er altijd een strook water staat van 6 7 meter. In deze straat wonen niet veel werkloozen, maar wel veel belastingbetalers en ik geloof dat deze menschen beter gebaat waren met bovengenoemde 7500, die nu met de boombeplanting gebruikt worden. Geachte Redactie ik dank U nogmaals voor de plaatsruimte en verblijf met hoog achting. Uw abonné, L. W. Visser, Schagenstraat 70. Inderdaad laat de bestrating van de stad hier en daar nog al wat te wenschen over. Nie mand minder dan het college van B. en W. is daarvan overtuigd, maar de verbetering vraagt te veel van de gemeentefinanciën. De toestand is meestal zoo, dat een geheel nieuw straten- dek noodig is. De steenen zijn niet meer bruik baar. En dat kost kapitalen. Wel heeft dit vraagstuk de aandacht van de betrokken auto riteiten. Inzender heeft een geheel verkeerden kijk op het besteden van de 7500 gulden voor de boombeplanting. Voor dit initiatief dient het college niet anders dan de dank van ieder weldenkend en welmeenend stadgenoot. Red. Held. Crt. Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huygens 4 Maart te Batavia. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Achilles 3 Maart van Susak. Amazone 2 Maart te New York. Aurora 4 Maart te Susah. Costa Rica, u., 3 Maart te Barbados. Deucalion 4 Maart te Istanboul. Ganymedes 11 Maart van Varna. Hebe 3 Maart te Stettin. Hermes 3 Maart van Izmir. Iris 1 Maart van Kingston (Ja). Oranje Nassau, t., 4 Maart 6 u. n.m. te Am sterdam verwacht. Orestes 3 Maart van Cephalonia. Orpheus 3 Maart van Amsterdam. Perseus 3 Maart van Aarhus. Pluto 4 Maart te Gothenburg. Poseidon pass. 4 Maart Dover. Rhea 3 Maart van Savona. Theseus 4 Maart van Amsterdam. Triton 3 Maart te Valencia. Ulysses 3 Maart te Hamburg. Venezuela, u., 2 Maart te Cristobal. Vesta 4 Maart te Aarhus. Kon. Paketvaart-Maatschappij. Bontekoe 3 Maart te Lourenzo Marqués. Maetsuycker, 4 Maartte Batavia. Nieuw Zeeland 3 Maart te Brisbane. Van Heutz 2 Maart van Batavia. HollandAmerika Lijn. Boschdijk 2 Maart te New Orleans. Burgerdijk 2 Maart van Houston. Drechterdijk, 3 Maar te Cristobal. Lochgoil 4 Maart te Rotterdam. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak 2 Maart van Honkong. Tjikembang 3 Maart van Shanghai. Tsjisadane 2 Maart te Hongkong. Tjisalak, 2 Maart te Batavia. Silver JavaPacific Ljjn. Sembilan 3 Maart te Lourenzo Marqués. Siantar 3 Maart te Penang. Silverelm 3 Maart te Z. Marqués. Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, t., 4 Maart van Belawan. Kota Nopan 4 Maart van Hamburg. Soekaboemi, u., 4 Maart te Belawan. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, u., pass. 3 Maart Madeira. Montferland, u., 3 Maart te Santos. JavaNew York-Lijn. Tanibar 3 Maart te Boston. Tapanoeli 4 Maart van St. Vincent. Emzetco Lijn. Jonge Anthony 3 Maart te Haifa. Jonge Elisabeth pass. 4 Maart Finisterre. HollandWest-Afrika Ljjn. Maaskerk, u., pass. Dungeness. RotterdamZuid-Amerika Ljjn. Alpherat 4 Maart te Rotterdam. Stoomvaart Mij. Oceaan. Menetheus 3 Maart te Londen. HollandAfrika-Ljjn. Boschfontein, t., 3 Maart te Duinkerken, ver trekt 4 Maart naar Antwerpen. Jagersfontein 4 Maart van Beira. Meliskerk, t., 3 Maart van Sydney. Springfontein 4 Maart van Jeddah. Holl.Oost-Azië Ljjn. Gaasterkerk, t., 3 Maart te Kobe. Na 't wasschen, wol len goed even door en dunne oplossing van Crackfree halen. Dat frischt de kleur op.'tWordtalsnieuw PABRIKAATl N.V. „ONDER O N 9" DE KRIM (O.f Lammeren tjjd. Bij deze wordt nog eens gewezen op een bepaling in de Politie-verordening, waarbjj het verboden is, om in de periode van 15 October tot 1 Mei buiten de bebouwde kom der ge meente honden onbeheerd te laten loopen. Honden, welke daar losloopend worden aan getroffen en zullen worden meegenomat; als de eigenaar zich niet binnen 2 X 24 uur aan gemeld heeft, worden ze afgemaakt. Vooral in deze maand bevinden zich vele lammeren in de weiden en de bepaling is juist zóó gesteld, daar het telken jare voor komt, dat deze dieren door honden achter volgd en als het ware verscheurd worden. Bovendien komen in dezen tijd veel drachtige schapen voor, welke door honden vaak opge jaagd worden. Men zij dus gewaarschuwd. Winkeldieveggen. De politie heeft gisteren de hand weten te leggen op 2 Wieringer vrouwen, die een reeks diefstallen op haar geweten hadden. Ook onze stad was tot haar exploitatie-terrein uitver koren, waarvan verschillende winkeliers de dupe 'zijn geworden. Gelukkig voor hen zijn de gestolen goeden alle achterhaald kunnen worden. Allerlei klein goed werd gestolen, zooals kousen, sajet, sigaren, etc. De dames bevinden zich momenteel in arrest, in af wachting van het vooronderzoek. Overtreding Woningwet. Wegens het bouwen zonder vergunning is tegen een persoon proces-verbaal opgemaakt. BEKENDMAKING. De Commissaris van Politie te Apeldoorn geeft belanghebbenden ernstig in overweging, alvorens een overeenkomst aan te gaan met het „Administratiekantoor BOHA" en het „Administratiekantoor voor Aflosbare Waar den" (ook wel genaamd „Nationaal kantoor voor Staats-premieaandeelen"), beide te Apeldoorn (de „BOHA" in naam te Arnhem), welke zich o.m. bezig houden met het vor men van z.g. Beleggingsclubs, speciaal hun aandacht te wijden aan de voorwaarden, waaronder die overeenkomst gesloten zal worden en er zich rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door hen gestorte of te storten gelden wordt verkregen. HR. MS. „HERTOG HENDRIK" TE DUBROVNIK. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is te Dubrovnik aangekomen en hartelijk ontvangen. De com mandant, kapitein ter zee H. Jolles, heeft be zoeken uitgewisseld met den garnizoenscom mandant, den directeur der miliaire academie, den burgemeester en den prefect. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandsch oorlogsschip de Zuidslavische wateren bezoekt. Op 9 Maart vertrekt de „Hertog Hendrik" Bij K.B. is aan den hoofdofficier van den Marinestoomvaartdienst der le klasse A. C. van der Haagen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag uit den zeedienst verleend wegens langdurigen dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en zeer goede diensten, door hem aan den lande be wezen. In ons nr. van 22 Febr. was door ons reeds de ontslagaanvrage van kol. v. d. Haagen ge meld. Hier volgt zijn staat van dienst. Kolonel A. C. van der Haagen werd 6 Sep tember 1878 te Schagen geboren; hij kwam in 1895 te Hellevoetsluis in dienst. In 1910 werd hij bevorderd tot officier M.S.D. le klasse. Hij maakte vele Indische reizen, het laatst in 1925 met Hr. Ms. kruiser „Sumatra", het zusterschip van Hr. Ms. „Java", dat eerlang naar Nederland terugkeert. Na terugkomst uit Ned.-Indië (1927) werd hij bevorderd tot hoofdofficier van den Marine Stoomvaartdienst 2e klasse en toegevoegd aan den Marinestaf in Den Helder, destijds onder leiding van vice-admiraal Quant. In 1929 ver trok hij naar 's-Gravenhage, waar hij 1 Augus tus plaatsvervanger werd van schout-bij-nacht J. de Winde als inspecteur van den Marine Stoomvaartdienst en als chef van de afdeeling Marine Stoomvaartdienst van het Departe ment van defensie. Op 16 November van hetzelfde jaar werd hjj bevorderd tot hoofdofficier M.S.D. le klasse. In deze functie maakte hij vele buitenlandsche inspectiereizen en had hij in verschillende com missies zitting. Kolonel Van der Haagen is ridder in de orde van den Ned. Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en o.a. ge rechtigd tot het dragen van het expeditiekruis voor belangrijke krijgsverrichtingen (Kleine Soenda-eilanden 19061909). 4 Maart Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.85—0.74 Slips 0.70—0.60 Schol le soort p. kist 8.50—7.50 Schol 2e soort 6.405.90 Schar n n 3.00—2.00 Door haringvisschers: Haring p. tal 7.00 Door garnal^nvisschers: l evende garnalen p. lit 1.401.35 Gekookte garnalen p. kg 0.15

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6