De bouw van het Prinselijk Jacht Reeds dezen zomer gereed Veldwachter gearresteerd De strijd om Het versche cadet je Raadselachtige brand te Harskamp Massa-proces voor Haagsche rechtbank Aantal mistdagen neetnt af sisgïssr»en soiisten- Het zal den naam „Piet Hein" dragen Een potvisch met een staartje DE DRIE MUSKETIERS SS*? 39. HET FEESTMAAL. Dolverheugd over de schitterende beloo ning. welke de koning d'Artagnan geschon ken had, gingen de drie vrienden op stap, om het er eens goed van te nemten. Zij be stelden een heerlijk feestmaal en de herber gier, bevreesd dat het maal hem slecht be taald zou worden, (want musketiers wa ren meestal platzak), bediende de overmoe dige gasten met groote onderdanigheid. De drie vrienden lieten zich een vet kippetje en den bruisenden wijn goed smaken. Wie schetst echter de verbazing van den herber gier en zijn vrouw, toen zij zich door de musketiers met een handvol klinkend goud betaald zagen? Met een diepe buiging deed de waard zijn vreemde gasten uitgeleide. 40. D'ARTAGNAN VINDT EEN KOSTHUIS. Het werd nu tijd voor d'Artagnan om een kosthuis te zoeken. Zijn vriend Porthos ver wees hem naar een zekeren mijnheer Bo- nacieux, een eerzaam kruidenier, wiens jonge vrouw linnenjufrouw was aan het Louvre en de vertrouwde van de bekla genswaardige koningin. Toen de vrienden 't huis naderden, stond Mevr. Bonacieux juist op het balkon en haar aardige verschij ning droeg er niet weinig toe bij om d'Ar tagnan te doen besluiten, daar zijn intrek te nemen. Het Technisch Comité van het „Algemeen Comité tot aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk", meldt, dat het motor jacht, dat als onderdeel van het nationaal huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Ju- liana en aan Z. K. H. Prins Bernhard zal worden aangeboden, in bewerking is. De bouw vordert goed. Daarmede is de verwezenlijking van het plan in een tweede stadium gekomen. Het eerste stadium was het opzetten van een ont werp, uitwerken van gedachten, uitvoeren van berekeningen, enz., hetgeen een veelom vattende arbeid vormde, die uitgevoerd werd en onder leiding stond van de technische commissie, voor dit doel benoemd door het algemeen comité tot aanbieding van een na tionaal huwelijksgeschenk. Dfte commissie wordt bijgestaan door den scheepsarchitect, den heer H. W. de Voogt, en ten aanzien van het interieur door den architect den heer S. van Ravestein. De be rekeningen, die ten doel hadden het bepa len van de sterkte van materialen, van de stabiliteit van het schip, enz., droegen geen bijzonder karakter, maar anders stond het met die, welke de eigenschappen der voort stuwingsmotoren betroffen. Bij dit schip was niet alleen de vraag belangrijk hoe men het een behoorlijke snelheid moet geven, maar ook hoe men het zeer langzaam moet kun nen laten varen. Het laatste is een probleem, dat de vaart op onze binnenwateren stelt, die vaak smal zijn en ondiep en waar snelheids beperkingen gelden. De oplossing is verkre gen. Maximumsnelheid van 23 K.M. Het zal mogelijk worden uiterst langzaam met het jacht te varen, ter wijl de maximum snelheid ongeveer 23 K.M. zal bedragen. De beide Die selmotoren, die het schip zullen »>ortstuwen, zijn in aanbouw te engelo bij Stork. Niet alleen zullen zij voldoen aan den eisch van goed functionneeren bij laag, zoowel als bij hoog toerental, maar ook zullen zij geruischloos zijn en zullen trillingen uitblijven. Toen de lijnenteekening goedgekeurd was, is een model van het ontwerp vervaardigd in het Nederlandse!) scheepsbouwkundig proefstation te W'ageningen, waar het on derworpen werd aan een nauwkeurig onder zoek. Er is bepaald welken vorm en welke grootte de twee schroeven zullen moeten ver krijgen; de snelheid bij het ontworpen motor type is gecontroleerd en tevens is de golf- vorming op diep en ondiep water onder zocht. G. de Vries Lentsch Jr. de bou wer. Tenslotte is de bouw opgedragen aan de Amsterdamsche scheepsvverf van den heer G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam, die meestal voor buitenlandsche rekening een groote serie van motorjachten van ongeveer hetzelfde type gebouwd heeft. De heer De Vries Lentsch heeft het werk ter hand genomen en hij en zijn staf van geoefende arbeiders kwijten zich met toewijding en ijver van hun taak. Allereerst is op een houten, gladde vloer de lijnenteekening van het schip op natuurlijke grootte over gebracht, een enorme teekening, wan neer men bedenkt dat het jacht 31 meter lang, 5.50 meter breed en 1.54 meter diep zal worden. De afmetin gen van alle huidplaten, spanten, waterdichte dwarsschotten, enz., wor den uit deze teekening bepaald, waarna aan die onderdeelen hun grootte en ook hun vorm worden ge geven. Een houten halfmodel van het jacht geeft hierbij nog leiding. Zoo kan men thans op de werf reeds aan schouwen den voltooiden voor- en achter steven van het iacht, de dekbalken, die reeds gebogen zijn en alle spanten, waarin de ga ten reeds zijn geponst voor de klinknagels, die de huid op de spanten zullen bevestigen. De platen, die den bodem van het schip zul len vormen, zijn in den toekomstigen vorm gezet en eveneens reeds van de gaten voor de klinknagels voorzien. Als een tent in elkaar gezet. Voor den leek is het verwonderlijk te zien, hoe het mogelijk is zonder de verschillende samenstellende deelen aan elkander te. pas sen, uitsluitend uit de teekening, de vor men zoo te geven en de gaten zoo te ponsen, dat naderhand alles zal passen. De water dichte schotten zijn in bewerking, onderdee len van het roer liggen gereed en de dekbe- plating wordt gereed gemaakt, alsof morgen reeds het houten dek er op bevestigd zou moeten worden. Over ruim twee weken zal de kiel worden gelegd. Dan worden spanten en waterdichte dwarsschotten opgesteld. De huidplaten zullen worden aangebracht en blijken zal. dat alles past als een soort bouw doos. Dp klinknagels zullen het van rechts en links aangevoerde materiaal aaneenvoe gen en in korten tijd kan men het jacht zien worden, de staalconstructie althans. Maar met het aanbrengen der mo toren, het monteeren van alle machi nerieën, het aanbrengen der betim meringen, der vele leidingen voor het electrisch licht, voor het water en honderden details meer, zullen nog verscheidene maanden verstrijken. De naam van het schip zal ingevolge den wensch van de prinses en den prins worden: „Piet Hein", Reeds thans geniet het schip in den lande populariteit zooals degeen, naar wien het werd genoemd. Talloos, zijn de schenkingen, zoowel van particuliere zijde, als van fabri kanten, die ten behoeve van het schip of in ventaris worden gegeven. Wij noemen de schroeven, al het verfma- teriaal, het electrisch net en de dynamo, de reddingsmiddelen, vlaggen, radio-installatie en telefoniezender, de motorbijboot en de roeisloep, het zilverwerk, servies, linnengoed, de keukeninrichting en tallooze voorwerpen meer. In den loop van den zomer ge reed. Het spreekt vanzelf, dat de technische com missie in deze de eischen stelt aan welke die voorwerpen hebben te voldoen en dat eenheid gebracht wordt, in het uiterlijk van onderdeelen der inventaris. In den loop van den zomer zal het jacht gereed zijn en het zijn rei zen door de Nederlandsche water wegen, zoowel de Zuiderzee, de ri vieren en haar breede mondingen, als de schilderachtige binnenwateren en kanalen van alle provinciën met uitzondering van alleen Drenthe kunnen aanvangen. Nederland zal het met vreugde begroe ten. de watersportwereld maakt zich reeds op het een grootsche ontvangst te bereiden. Vader van elf kinderen kwam door helinq aan den kost. Na eerst thans bekend wordt, is de vorige week de 49-jarige P. K. gemeente-veldwachter te Lage-Zwa- löwe in arrest gesteld als verdacht van heling bij een door zijn dochter gepleegden diefstal. Op 22 Januari j.1. werd bij den 75-jari- gen heer Polak in de Nieuwstraat te Lage- Zwaluwe een diefstal gepleegd, waarbij een geldsom van bijna achthonderd gulden werd ontvreemd. Onder degenen, die van dezen diefstal verdacht werden, was ook de 21-jarige dochter van den veldwachter, die dikwijls ten huize van den heer Polak kwam. Na een kort verhoor bekende het meisje den diefstal gepleegd te hebben, zoodat zij ter beschikking van de justitie werd ge steld. Bij het verdere onderzoek, dat geleid werd door de marchausse van de hrigade Moerdijk, is komen vast te staan, dat de veldwachter K. het geld gebruikt had voor het afdoen van schulden. Daarbij bleek voorts, dat K. bij de Nutsspaarbank te Bre da en bij een spaarbank in den Haag gel den had opgenomen tegen borgstellingen Deze borgstellingen echter waren valsch. De veldwachter heeft onmiddellijk een volledige bekentenis afgelegd en is daarna in arrest gesteld. De man stond bij zijn superieuren als een goed en betrouwbaar politieman aangeschreven. Zijn gezin schijnt echter veel gekost te hebben en daardoor is K. geleidelijk in schulden ge raakt. Hij is vader van elf kinderen, waar van nog negen thuis zijn. Samenwerkende arbeidersorgani saties er tegen. De samenwerkende organisaties tfl sterdam, gevormd door de Roomsch Katholieke en Christelijke Bonden van arbeiders(sters) in het bakkersbefirj deelen mede, dat zij zich Dinsdag 2 j in een gecombineerde bestuursverga»den g bezig hebben gehouden met den stand van zaken in het Amsterdamsche bakkersbedrijf. De besturen ontveinsden zich niet «lat ae bedrijfstoestand groote zorgen baart, ue toe passing der Arbeidswet laat te wenschen over, volwassen arbeiders worden verva gen door jongens. De besturen kwamen overeen verschillende personeelen op te toe pen om hen te instrueeren voor de komen de acties. Voorkomen moet worden, zoo zeg gen zij, dat het bedrijf volkomen instort. In de maand Januari van dit jaar waren twaalfhonderd-drie-en-veertig arbeiders in het bakkersbedrijf te Amsterdam als werk loos geregistreerd, een toestand, die ten he mel schreit. De besturen hielden zich bezig met het voornemen van den minister van Sociale Zaken om te pogen den verkoop van versch brood, zij het als tijdelijke maat regel, aan de wettelijke bepalingen te ont trekken. Dit pogen zal naar hun meening een nog grootere ontwrichting van het bedrijf ten gevolge hebben. Het ligt in het voornemen van de besturen in overleg met de hoofd besturen van de organisaties, het publiek te doen inlichten over de h.i. funeste uit werking, niet het minst voor de bakkers gezellen, welke het opheffen van het ver koopverbod voor 10 uur, op het bedrijf zal hebben. Overwogen wordt in openbare vergade ringen door sprekers van verschillende rich tingen het publiek op de hoogte te brengen, aan welk gevaar het bakkersbedrijf bloot gesteld wordt. Met de daartoe bevoegde in stanties wordt door de besturen in overleg getreden. Gisterennacht is brand uitgebroken in de onbewoonde boerderij „De groote Batelaar" te Harskamp toebehoorende aan mejuf frouw G. van Ee. Hoe de brand is ontstaan, is een raadsel, daar het huis sinds de vorige week onbe woond was en men den electrischen stroom had uitgeschakeld. Door het krachtig optreden van de brand weer konden eenige aangrenzende schuren behouden blijven. De groote boerderij, die reeds eenige ma len door brand gedeeltelijk vernield werd, is door het vuur met den grönd gelijk ge maakt. Prof. Boschma heeft de twee „Terneuzen- sche" potvisschen aangekocht. Doch, nu de koop gesloten is, rijst de vraag, van wiè de professor de dieren nu eigenlijk betrok ken heeft. Van den strandvonder, d. i. van het Rijk, zeggen de meesten. Doch de strandvonderij mag zich slechts voorwerpen toeëigenen, welke ééns een eigenaar hebben gehad. Dus de rechten van den strandvonder moeten in dit geval wel zeer betwijfeld worden. Het is begrijpelijk, dat de menschen, die de „eerste hulp" bij dit visschen-ongeluk hebben toegepast, m.a.w. die de beesten op het droge sleepten, gaarne als eigenaar willen worden beschouwd. Want: „Roerende zaken, welke aan nie mand toebehooren, worden het eigendom van dengeen, die zich dezelve het eerst toeeigent", zegt een art. van B. W.. Zooals men bemerkt, heeft deze potvis- schengeschiedenis een „staartje", waarvan het eind nog niet in zicht is. „Toon de fietsenman" fietsen in één jaar. stal f27 Het was een waar massa-proces, dat gig. termorgen voor de Haagsche rechtbank be handeld werd. De 25-jarige slager T.G. van de P. wo nende te 's-Gravenhage, meer bekend als Toon de Fietsenman" had kans gezien in een jaar tijds 127 fietsen te stelen, waar voor hij zich vanmorgen voor de rechtbank moest verantwoorden. 18 van deze rijwie len waren netjes in de rechtzaal neerge zet zoodat er haast geen ruimte meer over bleef voor de niet minder talrijke getuigen, meest eigenaars van deze voei tuigen, die in deze zaak als getuigen gehoord werden. Behalve de fietsendief stonden nog 12 helers terecht, voornamelijk uit de rand gemeenten van Den Haag, die in deze plaatsen de gestolen rijwielen aan den man brachten. Uit het verhoor van de getuigen bleek, dat de rijwielen meest damesfietsen in het algemeen gestolen werden als ze onbeheerd bij een hek stonden en de eige naressen zich in het gebouw be\onden. Verdachte bekende grif de fietsen gesto len te hebben, had zelfs al zijn wandaden bij de politie bekend. Het was voor hem de eenige manier om aan geld te komen beweerde hij. De Officier van Justitie Mr.- Rouffaer achtte het feit ernstig en eisch te 2 jaar ge vangenisstraf. Daarna, warden de twaalf helers, afkom.- stig uit verschillende plaatsen bij Den Haag en wel voornamelijk uit Stompwijk, stuk voor stuk voor den rechter geleid. Van de P. moest daarbij in de meeste gevallen als getuige optreden. Alle verdachten ontkenden ten stelligste dat zij wisten of zelfs maar vermoeden, dat de rijwielen van diefstal afkomstig waren. De officier van Jusitie achtte evenwel in alle gevallen de schuldheling bewezen en eischte drie maanden hechtenis tegen alle helers, behalve tegen een, die twee maan den hechtenis tegen zich hoorde vragen. Uitspraak 18 Maart. Dank zij proefnemingen van den heer Veraart? De heer Aug. Veraart schrijft ons: Nu er drie jaar verloopen zijn, sinds In de tweede helft van Februari 1934 de eerste proefnemingen voor mistbestrijding werden gehouden, kan aan de hand van de offici- eele gegevens van het meteorologisch sta tion in den Hortus Botanicus te Amster dam worden geconstateerd, dat het aantal mistdagen gemiddeld met circa 40 is te- ruggeloopen. Het aantal mistdagenbedroeg: in 1923 37, in 1924 38, in 1925 32, in 1926 35, in 1927 36, in 1928 27, in 1929 37, in 1930 43, in 1931 28, in 1932 31, in 1933 36. Gemiddeld 35 mist dagen, maximum 43, minimum 27. Sedert het begin der proefnemingen: 1 Maart 19341 Maart 1935: 19 mistdagen gemiddeld 22. Maart 1935—1 Maart 1936: 14 mistdagen maximum 32. 1 Maart 1936—1 Maart 1937: 32 mistdagen minimum 14. Ook in de overige stations in Noord- en Zuid-Holland is een belangrijke verminde ring van het aantal mistdagen gedurende de laatste drie jaar te constateeren. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar btj 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! V' ZATERDAG 6 MAART 1937. Hilversum I. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.00—7.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Moryenwijding. 10.20 Gramofoonplaten, declamatiee.i VARA- Maandrevue (Op gr.pl.). 12.00 Gramofoonplaten. 12.45 Orgelspel. I.151.45 Gramofoonplaten. 2.00 „Het internationale vraagstuk der grond- stoffenvoorziening", causerie. 2.20 „Les Ménétriers", en gramofoonplaten 3.15* Schaakpraatje. 3.30 R'damsch Philh. Orkest en solisten. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en causerie. 7.00 .Filmland". 7.30 „Bijbelvertellingen. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Berichent ANP, VARA-Varia 8.15 Arb. Zanvgereen. „Sempre Crescendo" Enschedésche Orkestvereen. en solisten 9.00 Toespraak. sousten. 9.10 VARA-Orkest. 9.45 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg concert. II.00 Berichten. 11.03 Damnieuws. 11.10 Ramblers. U-4512.00 Gramofoonplaten Hilversum II. KRO-Uitzendlng .4.005.00 HIKO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. O nn5,rKRO"°rkest en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd. nn Be KRO-Melodisten en solist. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.10 Theosofische causerie 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonplaten. °Ver Pers°neelsorganisatie. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonplaten. r'fs Jonm. weekoverzichten. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. s™ tCtueele aeterflitsen. 8 10 Ovp1Cht*6n-ANP* Mededeelingen. 8 30 met muzik. omlijsting, solist "^e'od'sten, vocaal ensemble en r"ï,ern' sportrevue. 10.55—12.00 Gramofoonplaten. t

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8