DE WEEK: UIT DE PERS: mh t Ingezonden KING# ®5S Staatsloterij S. COLTOF kanaalweg H.W. ZEGEL Fa.C.Kiesewetter Spoorgracht I PEPERMUNT T KONING KONING MAANDAGmorgen 9 uur Stoomwasscherij H. ROOVERS Uw adres: Koopjes Koopjes Hl i §L COMYRAETBRIDCE Esperanto-nieuws M. GRUNWALD Hoofdpijn, Kiespijn. he'eTfl110^ Doe Uw inkoopen bij onze adverteerders JET UNIFORMHUIS" - GRUNWALD, KEIZERSTRAAT 122. Soembastraat 33a Voor het bewaren van Uw Inboedel Vele aanbevelingen Vraagt prijsopgaaf IN FEITEN EN FA NT ASIEËN De chemische verklaring van de Moskousche processen z. s. h m m M 1 fül A li s. Een natuurlijke verkwikking Verkrijgbaar bij Keizerstr. 122 Den Helder Harstelplaats en Garage, alléén Kanaalweg 81/82 Tel. 475 JAC. HABLOUS Jr. voor 1ste kwaliteit Werner Crone Nieuwe Foto's 3c koop aangeboden VOOR MILITAIRE- EN KOOPVAARDIJ-UNIFORMEN In verband met ons vertrek van den Kanaalweg worden vanaf ALLE voorradige goederen tegen spotprijzen verkocht Kanaalweg 30 Als vrouwen organiseeren Deze week hadden wij het genoegen de gast te zijn op niet minder dan twee vergaderin gen, die georganiseerd waren door dat deel van het menschelijk ras, dat men in de wan deling met het „zwakke" pleegt aan te dui den en wij kunnen niet anders zeggen dan dat we verbijsterd waren. Verbijsterd... Want wat bleek? Dat deze vrouwen, die eeuw in eeuw uit aan onzen mannelijken leiband geloopen hadden, de vrouwen, die vroeger verdobbeld werden, in de middel eeuwen aan het haardvuur moesten spinnen en die na de renaissance min of meer als fraai kleinood beschouwd worden, dat deze vrouwen thans ook in Den Helder via de emancipatie een trap van zelfstandigheid bereikt hebben, die het mannelijk oog troebel van ontroering maakt. De eerste vergadering betrof die van de Vrijzinnig Democratische Vrouwenclub en ik kan u de verzekering geven, dat het zaakje voor elkaar was. Ik zat achter ons oudste raadslid (bij voor baat excuses, als het niet waar is), den heer van Loo, niet alleen werf-poëet, doch tevens belangstellende in alles, wat het openbare leven onzer kille stad aanbelangt en ook hij was verbaasd, bij de ontplooiing van zooveel voortvarendheid, bij zooveel organisatie. En er zat vaart in de uitvoering, véél meer vaart dan op de gemiddelde mannen-bijeenkomst, die zich doorgaans nog kenmerkt door gerekte pauze's en zeurderige redevoeringen. De tweede betrof den Feestavond onzer Huismoederen. Musis was ouderwets vol en het kraakte in zijn voegen. Hebben we op deze plaats al eens beschouwingen gegeven over de Casino-garderobe, Musis overtrof het nog rijkelijk. Ook hier een verheven strijd van vrouw tegen vrouw. De hoeden en mantels hingen zelfs in de porseleinkast van de Polak ken en daar de familie zich kenmerkt door de ver-doorgevoerde gastvrijheid, vond niemand het gek. Ook hier een feest dat klopte. Welk een organisatie, wélk een voorbereiding en wélk een sfeer. Ik kan mij geen feestvergadering herinneren, die een dergelijk verloop had. Ten slotte wordt men bijna overal nog vervolgd met steunbonnen, met loten en op andere wijzen om U met een glimlach van Uw contanten te ontdoen. Steunbonnen... de schaduw van iedere vergadering, niet omdat het een dub beltje kost, maar omdat het Er BIJ GAAT BEHOOREN. HET IS REGEL GEWORDEN. En te midden van zijn vrouwelijke trawan ten zat de garnizoens-overste, de heer Bentz van den Berg. Stralend en genoeglijk en on eindig op zijn gemak. En ook hem was de verbazing op het gelaat te lezen, en onge twijfeld zal hij hier iets geleerd hebben op het gebied der organisatie en snelheid van hande len, beide onderdeelen van het machtig appa raat, dat strategie heet. Hulde, drievoudig buide voor het Heldersche vrouwendom. Dat wij er onze mannelijke con sequenties uit trekken mogen! ANTI-SEMIETISCH In den laatsten tijd is ook in de Eerste Kamer de vraag besproken of de N.S.B. anti-semietisch is. Zij ontkent het. Misschien echter kan het onderstaande bijdragen tot verheldering op dit punt. Het is ontleend aan een artikel over de Oslo-confe rentie, voorkomend in het dagblad der N.S.B. van gisteravond: „Tot slot nog deze opmerking. De gede legeerden, die uit het hooge Noorden naar Den Haag zijn gereisd, zullen verbaasd zijn, het Nederlandsche volkstype door twee Judaïsche gedelegeerden, n.1. de heeren Hirschfeld en Van Gelderen, vertegenwoor digd te zien. Hoe lang zal het Nederlandsche volk deze krenking nog willen verdragen? Nederland hoort door Nederlanders ver tegenwoordigd te zijn, en zoo zal het ook worden, als het regime Colijn der eeuwige illusies en vergissingen zal zijn weggevaagd!" Dezer dagen had hetzelfde dagblad het over „de Jood" prof. Van Gelderen, „de Joden" prof. Van Embden, Mendels, Polak en het noemde hen „uitheemsche Neder landsche parlementsleden". Anti-semietisch „Avondpost". Ongehoorde fantasie of verbasterende werkelijkheid'.' „Een vooraanstaand chemicus" schrijft in „Das Neue Tagebuch" (Parijs) het volgende: Ik heb het proces gevolgd, zooals ik al der gelijke processen op wetenschappelijke gron den volg. Medisch schijnt mij dit absoluut niet raadselachtig. Hypnose is volkomen uitgeslo ten: de houding der beklaagden is daarmee volledig in tegenspraak. Daarentegen wijst alles er op dat de aan geklaagden behandeld zijn met een bedwelmend middel, vermoedelijk een hasjischderivaat. Met welk vergif zou alleen door een minutieus onderzoek vast te stellen zijn. Ongeveer vijf komen er in aanmerking, tn ook deze weer in verschillende combinaties; het waarschijnlijk ste is: meskaline. Evenals "copolamine wordt meskaline door het eten gemengd zonder eenigen bijsmaak te veroorzaken; het verschil is dat scopolamine-morphine apathie veroor zaakt, meskaline daarentegen een opwindings toestand. Door de werking van dit vergif wordt het wilscentrum in de hersenen geheel of naar den aanleg: bijna geheel) verlamd. Het geheugen wordt daarentegen abnormaal sterk. Iemand die zoo behandeld is behoeft men slechts suggestief alles voor te zeggen, wat men herhaald wenscht; hij zal het met de uiterste nauwkeurigheid, zoolang het vergif werkt, d.w.z. wekenlang, willoos nazeggen, zonder mogelijkheid tot zelfcritiek. Bovendien zal hj. daar hij zich in een opwindingstoestand bevindt, alle mededeelingen, voorzoover zij het thema van wat hem is voorgezegd betreffen, mateloos overdrijven en zelfs met een zekeren wellust; weliswaar steeds slechts dat wat in de lijn van het ingeprente ligt, daar hij alle gevoel voor de geheele rest der werkelijkheid verliest. Voor een niet-vakman is aan hem uiterlijk niets te zien, behalve een kleine verwijding der pupillen, in tegenstelling tot het gevolg van scopolamine welke in het geval van Van der Lubbe bovenuien blijkbaar in te grooté doses werd toegediend. Wij hebben hier dus te maken met een suggestieproef, die zeer gemakkelijk uit te voeren is, na de kunstmatige verlamming van het wilscentrum. Hypnose zou in een dergelijk geval geheel mislukken. Typeerend is, dat binnen de werking van vergif en sug gestie en bj volledige uitschakeling van alle wilsreacties dt bijzondere denkwijzeformatie van den zoo behandelde volledig intact blijft, al naar de kracht van zijn aanleg (zie het gedrag van Radek). En bovendien, dat hij niet alleen in staat is urenlang samenhangend te spreken maar zelfs daartoe immers in opwindingstoestand een onweerstaanbaren, bijna niet te remmen aandrang bezit. OPTIMISTISCH GEBODEN. Ook een spel dat optimistisch is uitgeboden, kan soms toch nog gemaakt worden, als een eventueele extra-kans bij het afspelen wordt benut. Het volgende spel is hiervan een goed voor beeld: S. v.x.x.x, H. b.lO.x. R. a.x. K. h.b.8.x. S. H. R. K. x.x. x.x.x.x. b.x.x.x.x. 10.x. W. S. a.h.lO.x.x. H. v.x.x. K. v.7.x. Na een reeds aan den zuinigen kant zijnde ope-'ng van 1 S. door Z., bood N. 3 S., het- fc og optimistischer was, waarna Z. na- L, naar 4 H. werd gedwongen, die O. dv .de. .cwam uit met K. 10 en de kaart van N. kwam open. Er is voor Z. een goede kans het spel te maken, als W. maar is uitgeko men van 10.9 derde of vierde, omdat dan de 8 van den blinde hoog wordt en 1 R. kan worden weggegooid op de K., zoodat in R. geen slag behoeft te worden verloren. Op K. 10 volgde K. b. van tafel en O. nam niet over met het aas. Toch moest O. eigenlijk K. aas hebben, en bovendien H.a.h. en R.h. bezet, anders was de doublé van geen waarde; ook kan b. vierde van troef nog tegen zitten, maar dat was niet bezwaarlijk. Door het spe len van troef- vrouw en -heer vielen- de troe ven van de tegenspelers, waarna K.vr. uit de hand werd gespeeld, die natuurlijk door O. werd gewonnen. O. vervolgde met H. a. en h., daarna kleine H., waarna Z. weer aan slag was. De meeste spelers zouden nu K. 7 hebben gespeeld en hebben gesneden op K. 9 of maar gehoopt hebben op het 3-8 vallen van de R. Er is echter nog een andere mogelijkheid, waardoor het spel kan worden gewonnen, als n.1. de K 9. niet bij W., maar bij O. zit en deze bovendien, zooals reeds werd veronder steld, R.h. De betreffende Z. speelde dan ook R.x. naar R.aas en daarna weer met troef naar de hand en nog eens troef getrokken. De situatie was nu als volgt: S. H. R. x. K. b.8. S. H. x. R. b.x. K. N. W. O. H. - R. h. K. 9.x. S. x. H. R. v. K. v. K. x. Zuid vervolgt nu met de laatste S. en O. zit in dwangpositie. Van de tafel werd de kleine R. weggegooid en O. moet öf R.h. af gooien, waardoor de R.v. van Z. hoog wordt, öf K.9. sec zetten, waardoor de beide K. van de tafel hoog worden. Zouden de K. anders verdeeld zijn geweest, dan had Z. dit met de gevolgde speelwijze wel gemerkt aan het afgooien van W. of O. De door Zuid gevormde dwangpositie draagt de naam van Vienna-coupe, waarbij een hooge kaart van een kleur wordt uitge speeld, teneinde de tegenspelers te dwingen de daaropvolgende vast te houden. Mijnheer de Redacteur, Mag ondergeteekende u vragen onderstaan de regels te willen plaatsen? Bij voorbaat dank. Aan allen, die geholpen hebben, door toe zending van postzegels, om het meisje, te Berkhout, dat ziek ligt, en voor herstel van gezondheid naar Zwitserland zal gaan, mijn hartelijken dank, ook de kinderen van Texel, Wieringen en schoolkinderen, alhier, mijn dank, ook namens de patiënte. We zullen hopen, dat wanneer het meisje naar Zwitserland gaat, weer hersteld in de ouderlijke woning mag terugkeeren. Het getal, dat gevraagd werd, 1 millioen postzegels, is al overschreden, zoodat nu met de toezending wel kan gestopt worden. Nog maals, aan allen dank! Mej. GoijjerIdeco. Californiestraat 71, Den Helder. Esperanto in het moderne leven. Onder deze benaming organiseert de neu trale Esperantistenbond „Internacia Espe ranto Ligo" van 14—17 Mei een conferentie te Parijs. Staatspresident Lebrun is bescherm heer van de conferentie, terwijl o.a.. een 15- tal ministers deel uitmaken van het eere comité. -".--««q mMn: Si? w'l-i i Kingvan een edele plant. King de geurige, de smakelijke, de zui vere. King houdt U fris en monter. §i N. b.x. O. H. a.h.x. R. h.lO.x.x. Z. K. a.9.x.x. De oplossing van het probleem Wurzburg zal ik de volgende maal behandelen. L. Apró Western Morning News 1936. Ie prijs. WS *7 JONNEMA U CIE, FABR. VAN KING PEPERMUNT SNEEK De titelplaat van het Panorama van 4 Mrt. is niet zoo geslaagd als andere malen; veel beter is b.v. de reproductie van het schilderij van J. Reekers „Vruchten-stilleven", welke in hetzelfde nummer voorkomt. Aan Jan v. d. Heyden, den Amsterdamschen uitvinder van een brandspuit is een interes sant artikel gewijd, mede naar aanleiding van zijn 225en sterfdag. (28 Maart ^a.s.). Evenals het vorige geïllustreerd, treffen we aan repor tages van een bezoek aan een Chineesch kerkhof en van de begrafenis van een bekend Oostersch vorst, Pakoe Alam VII. Zeer lezens waardig zijn ook de verhandelingen over „Weezenverzorging vroeger en nu" en over de Toeareg, de zwervende nazaten der Ber bereen. doorslaan met Pb7:, Tel:, Del- Dc6, Pd6, Td8, Lc5 enz. 15. Dd2 Lc6 16. Pe5 Pfd7 17. Ped7: Pd7; Beter is Pc6:. 18. e4 Pc5: Ook e4 is niet sterk. 19. Tc5: b6 Nu krijgt zwart een sterke tegenaanval op de damevleugel 20. Tc2 aa 21. ed5: ed5: 22. Tfcl Dd7 23. Lc3 La4 Na d4 komt Ld4:, Lg2:, Lg7;( 24. Lg7: Tc2: 25. Tc2: Lc2: 26. Lf6 Df5 Dreigt Dh6. 27. Dc2 Df6: 28. Ld5: Dd6 29. Dc4 Tel: 30. Kg 2 Df6 31. Dc2 Dd4 32. Le4 Tal Zwart wint nu een pion terug, 33. Lc6 Ta2 Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: I<g8, Dc2, Tc4 en h5, Lhl, Pe2 en f8, pi b3 Zwart: Kd5, Df4, Tel en g3, Le5, Pg2 en g5, pi d6, e6, f6, g6 en h3. De volgende partij speelde ik in den wedstrijd van den Noord- Hollandschen Schaakbond te gen den Amsterdamschen Schaakbond. Feenstra K. Le Comte. 1.* Pf3 d5 2. c4 c6 Soliede. d4 wordt ook veel gespeeld door zwa-t. 3. g2 Pf6 4. Lg2 g'6 5. cd5: cd5: Na Pd4: kan e4 met tempo winst. 6. 0—0 7. d3 8. Pc3 9. a3 Lg7 0—0 Pc6 e6 Door e6, dat de looper insluit, krijgt zwart gedrukt spel. E 5 was te beproeven. 10. Ld2 Ld7 11. Tel a6 12. Pa4 Tc8 13. Pc5 Pb8 Om b6 te kunnen spelen. 14. Lb4 Te8 Tot zoover had ik goed ge speeld, maar nu durfde ik niet 34. Dc4 Db2: 35. Df4 Ta3: 36. Ld 5 Dg7 37. Db8: Df8 38. Db6: De7 39. Lc4 Tal Beter Db8:, Kg7, Db2: f6 enz. 40. Db8: Kg7 41. Db2: Df6 42. Dd2 a4 Beter Df4:. 43. d4 Tbl Een laatste grapje. Dc6; d5, Dc4:,xDb2:. 44. Da2 Tb4 En nu de bok: 45. d5 Tb2 Opgegeven. Dr. P. Feenstra Kuiper, pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 et. Bij Uw Drogist. H.H, Autobezitters zoo juist ontvangen een nieuw Controle en Instelapparaat. Verblindende verlichting is, zooals U weet, volgens Politie-Voor- schrift verboden (K.B. 18 Sept. 1936 St,bl. No. 578) Zorg dus tijdig dat de koplampen van Uw auto in orde zijn voor dat de Politie U hierop moet wijzen. Doe het nu, het moet toch gebeuren en werkt hiermede een veiliger verkeer in de hand. U doet tevens een ander geen overlast meer, door het verblinden van een tegen ligger, waarvan U zelf het beste weet welke gevolgen hierdoor kunnen ontstaan. U kan ongelukken voorkomen door Uw wagen bij ons te laten nazien, wij stellen Uw koplampen volgens Politie- voorschrift op ons nieuwe Controle- en Instelapparaat, voorzien van een inrichting om de lampen zoowel bij daglicht, als bij avond nauwkeurig in te stellen. Alle herstellingen worden door ons vakkundig uitgevoerd. Off. Chrysler en Plymouth Dealer voor Den Helder e.a. Pracht verse Spinazie p. p. 10 3 of 2 pond Lof 10 3 roode of gele Kooien 10 3 kilo puikbeste Aard appelen 10 Zeeuwsche blauwe, de aller beste, p. kilo 6, p. 10 kilo 5 Geschrapte Worteltjes p. p. 5 18 of 20 of 25 Mandarijnen 25 18 of 20 Sinaasappelen 25 Pracht goudgele Andijvie p. p. 12 vetsla, dunsel Kropsla en Komkommer. TOCH GOEDKOOPER Piet Heins raat 38 - Telef. 291 Paa rdensf raat12. Tel 566 io keer i Kilo blikgroenten, Srij- <f f\ n boontjes, Spercieboontjes, Andijvie en Spinazie etaleert Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minimus Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel 40 en e. Te koop pracht Piano, merk Grötrian, Steinweg, gekost 12.50, tegen elk aannemelijk bod. Adres: Bureau van dit blad. Te koop groot zwart emaille Fornuis, 5 kookgaten en 2 ovens Adres: J. BORST, Café, Breezand. VRAAGT PRIJSOPGAAF. Uitsluitend a contant Geen zichtzendingen CFO BRILLEN naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd Barometers „ZEISS" Prisma kijkers, „ZEISS" Punktal glazen gediplomeerd Opticien KONINGSTRAAT 73 TELEFOON 279 Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting Leverancier aan de meeste ziekenfondsen

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10