Ragnhild Hveger verbetert wereldrecord De Mexicaansche Zilverhemden De verzorging Dt lilt seint Marktberichten Uit onze omgeving Gebombardeerd schip strandt Een tweede Bartholomeusnacht op komst? Broek in Waterland zorgt voor de hengelaars van onze Kamer- en Tuinplanten Een fascistische actie onderdrukt Predikbeurten CALL ASTSOOG B-Steun. Naar we vernemen, heeft het gemeente bestuur van den Minister van Sociale Za ken bericht ontvangen, dat vóór deze ge meente per werklooze voor extra-huln steun B, over 1937 maximaal f 5.20 mae worden besteed. Als aantal xverkloozen wordt genomen het gemiddelde aantal ar beiders dat in de eerste 10 maanden van 1936 stonden ingeschreven, of wel "4 Steun mag alleen in natura, t.w. kleeding dek king en schoeisel worden verleend. ANNA PAULOWNA Aardappel-selectie-cursus. Vrijdagavond werd door den heer Band in Veerburg de laatste les gegeven van den cursus voor aardappel-selectie, een cursus waarvoor zooveel belangstelling bestond dat hij zelfs gesplitst moest worden. De les werd ditmaal "cvoled door de ver tooning van een serie lantaarnplaten over aardappelziekten, waarna de heer Band eenige vragen beantwoordde. Namens de cursisten, dankte de heer K Brugman den heer Band voor de wijze waar op hij den cursus leidde; de belangstelling bleef daardoor groot. De afd. van de Holl. Mij. v. Landbouw, en in het bijzonder den secretaris, den heer Baap, dankte spr. voor het organiseeren van den cursus, den heer Van Balen Blanken voorzitter van den N.A.K., voor diens mede werking. Spr. bood den heer Band namens de cursisten een boekwerk als herinnering aan. De heer Rezelman dankte den heer Band namens de afd. van de Holl. Mij. van Land bouw en sprak den wensch uit, dat de les sen practische waarde mogen blijken te heb ben voor de pootaardappelteelt in de gemeen te. Spr. dankte het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van een schoollokaal en don heer Mol voor z'n medewerking. De heer Van Balen Blanken beloofde de waardeerende woorden aan het adres van den N.A.K. over te brengen en zei het con tact tusschen keuringsdienst en selecteurs .van groot belang te achten. De heer Band tenslotte dankte voor alle vriendelijke woorden, die tot hem gericht werden en voor het cadeau, dat hem onge twijfeld nog meerdere malen zou doen terug denken aan dezen cursus, dien hij met zoo- Veel pleizier heeft gegeven. Loop der bevolking. Ingekomen: Jac. Toes van Den Helder; H. P. van Klink en gezin van Alkemade; N. Bakker van Den Helder. Vertrokken: J. Kroes en gezin naar Hille- gom; J. Gorter en echtgenoote naar Den Helder; P. Voorthuijsen en echtgenoote n. Wieringerwaard; Mej. V. Wijma naar Me- demblik; M. W. Leynsevan 't Hoff naar Den Helder; F. van Overmeire en gezin naar Zijpe; C. Glim en gezin naar Wierin gerwaard; A. DovesBood naar Den Hel der; N'. Scheltus naar Rockanje; M. Keppel en echtgenoote naar Den Heider. Burgerlijke stand. Geboren: Bauke, zoon van A, v. d. Stelt en W. Jeeninga; Maartje Gezina, dochter van F. Vlaming en G. J. Kossen; Anna Maria Alberta, dochter van P. M. Brouwer en M. Th. Witteman; Johannes Martinus, zoon van J. G. Boere en C. M. Huibcrts; Aaltje, doch ter van P. C. Leur en N. Geluk; Jan Corne- lis, zoon van H. Blaauwbroek en G. van Zoonen; Louis, zoon van F. Hoeve en H. Quist; Jozef Nicolaas, zoon van H. P. Klink en J. van Haastregt. Getrouwd: Joh. Leijnse en M. W. van 't Hoff; J. D. Doves en A. Bood; A. T. Bruin en A. C. Paardekooper. Overleden: G. Meijering, oud 75 jaar, W. A. Bakkervan Savoijen, oud 29 jaar; II. Minnema, oud 83 jaar; J. A. de Ridder, oud 44 jaar. Politie. Gevonden: huissleutel. Verloren: zilveren rozenkrans, motorhand- Echoen. Weggeloopcn: ruigharig, zwart hondje. Aan komen loopen: zwart hondje. Bouwvergunning. B. en W. verleenden vergunning aan C. V. Zij verden tot den bouw van een woon huis aan de Molcnvaart; aan den A. P.- polder voor bouw van kantoor, kluis enz aan woning aan de Van Ewijcksvaart en aan D. Hoexum voor de verandering van een woonhuis en garage aan de Zandvaart in een woonhuis en winkel. WIERINOEN Politie. Verloren: Aktetasch met kleeren en een boodschaptasch. Gevonden: een witte ceintuur en een wol len want. Inlichtingen bij den gemeentebode. Wielerclub „Wieringen". Gisteravond hield bovengenoemde club in haar clublokaal de maandelijksche verga dering. Van de R. en T.-vereeniging „Leeuwar den" kwam bericht dat wegens het te laat binnenkomen van een schrijven over de home-trainingswedstrijd dat deze maar het volgend seizoen zal moeten worden gehou den. Van de Wielerbaan, dat overal de renners irainingsgeld moeten betalen (f2 a f —75), dat de Wieringer Wielerbaan-directie trai- ningskaarten voor één seizoen beschikbaar stelt voor den luttelcn prijs van f 1. Door den heer Cornclese werden hierna de uitslagen der gehouden wedstrijden be kend gemaakt. Uit de rekening bleek, dat het saldo f 11.71 bedraagt. Hel werkprogramma werd daarna vasJ" gesteld. De rycle cross op 21 Maart wordt verreden onder de reglementen van de W.U. Deze veld rit wordt verreden over grootendeels landwegen met enkele hinder nissen. De eind-finish is in de kom van Hippoivtushoef. De heer S. Lont vraagt wanneer het nu zoaltraincn is. Besloten wordt dit op riidagavond te stellen. Ka nog eenige huishoudelijke bcsprekin- feen volgt sluiting. De dames H. en de J., woonachtig te Stroe zijn Donderdagmiddag te Den Helder inge- ickend inzake winkeldiefstal. Gisteravond zaten, de dames nog achter slot en grendel. Aanranding. Gisteravond is door de politie de op Wes- terklief wonende W. R. aangehouden inzake aanranding van een tweetal meisjes in de W ïeringermeer. De politie heeft R. een ver hoor afgenomen en heeft hem met de meis jes geconfronteerd, de laatste meenen in R. den aanrander te zien. Proces verbaal is op gemaakt. ZIJPE T ZAND. Jaarvergadering Vereen, v. Zie- kenhuisverpleging. Jaarvergadering van de Vereen, voor Zie- keriliuisverpleging ,Noord-Zijpe en Callants- °°g bij den heer P. Kreijger alhier ge houden op Donderdagavond. Voorz. C. Nannis opent de vergadering. Spr. deelt mede, dat 1936 is geweest een fin. gunstig jaar voor de vereeniging. De heer F. Meijer leest hierna de notulen. Deze worden goedgekeurd. Als ingekomen stuk wordt behandeld een schrijven van de Comm. van samenwerking voor bizondere nooden in de gem. Zijpe om een financieele bijdrage beschikbaar te wil len stellen. De bestuursmeerderheid is hier voor. De heer Kooger zegt, dat dit geldt voor de gem. Zijpe, doch Callantsoog staat daar dus buiten. De heer Breebaart stelt voor om dan pro- centsgewijs voor Callantsoog een bedrag voor het Algem. Armbestuur berschikbaar te stellen. Met 20 stemmen voor en twee tegen wordt besloten voor Zijpe f 6 en voor Callantsoog f 3 te geven. Volgt jaarverslag van den secretaris. Het ledental bedroeg bij het begin van het jaar 1633, afgeschreven werden 130, ingeschreven 213, zoodat het ledental eind 1936 bedroeg 1716. Er werd driemaal controle betreffen de boeken en kas gehouden. Nu krijgen we het jaarverslag van den penningmeester, waaruit blijkt, dat de ont vangsten waren: aan inleggelden f 36.50, renten f 28.10, aan omslag f 3393.20, totaal f 3457.80. De uitgaven bedroegen: voor 788 verpleegdagen werd betaald f21.64; kosten vervoer f 92.65, loon administrateur f 200, loon bodes f 254.70, onkosten vergaderingen f 28.74, drukwerken f 19.24, administratie kosten f 22, porti, telefoon, etc. f 20.68, auto huur f 1G.25, lidmaatschap van de Federa tie voor streek verband f 28.40, diversen f 14.95, gestort in het reservefonds f 500, to taal f 3361.61. Saldo dus f 96.19. Het kapi taal was op 1 Jan. 1936 f 1578.56. Op 1 Jan. 1937 bedroeg dit f 1578.56 plus saldo f 96.19, plus reservefonds (f 500 met f 11.68 rente) is totaal f 2186.43. De heer S. Kooger brengt hierna namens de finantieeie commissie verslag uit. Hij deelt mede, dat alles in orde is. De noodigc dankwoorden volgen. Wordt behandeld bestuursvoorstel om de reservekas te brengen van f 500 op f 1000. Allen voor. Hierna bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren C. Nannis, J. G. van Graas, en •I. A. de Wit, terwijl door vertrek van den heer Breebaart een vacature is ontstaan. De 3 eerstgenoemden worden herbenoemd, terwijl inplaats van den heer Breebaart de heer Adr. Vader te Callantsoog wordt be noemd. In de plaats van het lid van de controlecommissie, den heer K. Kreijger, die aftreedt, wordt gekozen de heer J. Buis man te Oudesluis. Bij de nu volgende rondvraag vraagt de heer A. Kager naar de strekking der even tueel te nemen regeeringsmaatregelen ten opzichte dezer vereeniging. De heer B. F.lzer deelt hierop mede, dat deze kwestie nog slechts verkeerd in een beginstadium van voorbereiding. Doch rijkstoezirht komt er in ieder geval. Het re servekapitaal moet mede daarom zoo hoog mogelijk worden gesteld. De heer Schrieken vraagt naar de over schrijving van zijn lidmaatschap. Medegedeeld wordt, dat hij automatisch naar de afd. Schagen wordt overgeschre ven. En tot slot brengt de heer T\. Blom een geval over niet uitbetaling van operatie kosten, waarvoor hij verzekerd was bij de Maatschappij „de Boerhave" ter sprake. Uit de gevoerde besprekingen kwam het ons voor als voor het Bestuur een zeer onverkwikkelijke zaak te zijn. Voorzitter, hierrta het woord nemend, maakt nog even van de gelegenheid gebruik om den scheidenden kastelein, den heer Schrieken te bedanken. Sluiting. Thans 300 Meter borstcrawl. - De Deensche zwemster heeft thans de meeste wereldrecords op haar naam. Tijdens internationale zwemwed strijden, welke gisteravond in het Frederiksberg-bad te Kopenhagen werden gehouden, slaagde de 16- jarige Deensche zwemster Ragnhild Hveger er in het wereld- en Euro- peesch record over 300 meter te ver beteren en te brengen op 3 minuten 50.1 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Willy den Ouden met een tijd van 3 minuten 50,4 sec., gevestigd op -10 September 1935 te Aarhuis. Ragnhild Hveger heeft thans zeven we reldrecords op haar naam staan en heeft daarmede Willy den Ouden van het zeer hooge voetstuk, waarop jle Rotterdamsche zwemster jarenlang heeft gestaan, gestoo- ten. Doordat de bemanning in zee stort. Het Spaansche schip „Legazpi" dat van Rosas onderweg was naar Barcelona, is door driemotorige vliegtuigen van Franco gebombardeerd buiten Tamariu. Geen en kele bom trof doel, maar de de opvaren den sprongen in zee en het schip, dat on- bestuurd achterbleef, strandde op de kust van Ilafranc Regecringsvliegtuigen hebben de bombardementstoestellen achtervolgd, doch hierbij is, tengevolge van een motor defect, een regeeringstocstel neergestort. Twee personen vonden den dood. De Hongaarsche minderheid in Roemenië. De Engelsche conservatieve afgevaardigde sir Robert Goweyer had de aandacht van den minister van buitenlandsche zaken gevestigd op den toestand der Hongaarsche minderheden in Roemenië en daarbij toe spelingen gemaakt op bedreigingen, die een tweeden Bartholomeusnacht zouden doen voorzien. Hij had er voorts aan her innerd, dat de rechten dezer minderheden zijn gewaarborgd door verdragen, die door Engeland geteekend zijn. Cranborne heeft thans schriftelijk geant woord, dat het hier geruchten betreft, waar van de provinciale pers melding heeft ge maakt, doch waaraan geen beteekenis be hoeft te worden gehecht. De Britsche regeering heeft geen mede- deelingen ontvang, die erop zouden wijzen, dat de Hongaren in Transsylvanië onder terreur leven. Teneinde in de mooie, onder den rook van Amsterdam gelegen en in den zomer zeer schilderachtige wateren der gemeente Broek in Waterland, een goeden vischstand te be houden en in het komende seizoen aan hon derden hengelaars weer onschatbaar genoe gen en ontspanning te geven, zullen voor 20 Maart a.s. ongev. 4000 pond groote kar pers en baarzen worden uitgezet. De eerste uitzetting zal plaats hebben op Donderdag 11 Maart a.s. om 2 uur des na middags, waarbij tevens een groot aantal visschen van metalen controle-plaatjes zal worden voorzien. PRIMULA'S IN DE HUISKAMER. Er is tegen de Primula als kamerplant een bezwaar, sommige menschen krijgen door aanraking der bladeren een lastigen huid uitslag. Maar het gevaar hiervoor wordt sterk overdreven. Ik ben practisch in den tuin bouw werkzaam geweest en in al die jaren heb ik slechts één jongen gekend, die inder daad hinder van huiduitslag kreeg, die iets roode polsen had, wanneer hij verscheidene weken achtereen in de Primula's werkte. Maar wie er vatbaar voor is, blijve van de Primula's af, vooral van de Primula Obconica die 't gevaarlijkst is. Wanneer echter wordt gezegd: als er in huis een Primula op zolder staat, krijg ik, ook al kom ik nooit op den zolder, uitslag, is dit zacht uitgedrukt sterk over dreven. Want die onaangename kwaal kun nen we alleen krijgen door aanraking der bladeren. Wie handschoenen aantrekt bij het verpotten enz. blijft vrij! Met z'n gezicht behoeft men immers niet de bladeren aan te raken. Door bovenstaande te vermelden, hopen we de Primula als kamerplant weer een kans te geven. Want afgezien van het overdreven gevaar voor „besmetting" (wat het niet is) de Primula is een zeer mooie en dankbare kamerplant, die ieder liefhebber gemakkelijk kan kweeken. De meest voorkomende Primula is de Pri mula Obconica. Ik acht deze de gevaarlijkste voor huiduitslag, volgens anderen is alleen de Primula Obconica Type gevaarlijk en de tegenwoordige groot-bloemige niet. Ik meen dit echter te moeten betwijfelen. De kamerprimula's kunnen alle uit zaad gekweekt worden. Men zaait vanaf Januari Juli, al naar gelang men vóór, in of né, den winter bloeiende planten wil hebben. De Pri mula Obconica heeft den langsten tijd noodig om van zaad tot bloeibare plant te komen, moet dus naar verhouding steeds eerder wor den gezaaid. Bij het zaaien speelt de zaai- grond een zeer groote rol. Bevat deze een hoeveelheid bladaarde, dan is het kiem-resul- taat twijfelachtig. Zeer goed zaait men in een mengsel van twee deelen turfmolm, een deel scherp zand en een deel gedroogde fijngewreven klei. Men zaait in potten, schalen of kistjes, die tot 1 2 cm beneden den rand zijn gevuld, na aandrukken der aarde. Bovenkant zuiver vlak maken, het fijne zaad erop zaaien, aan drukken, maar niet met aarde bedekken. Het zaad moet steeds vochtig worden gehouden. Het kiemen duurt circa twee weken en in dezen tijd mag het zaad geen oogenblik op drogen. Nu dekken we den zaadpot of schaal of kistje met een glasplaat af iets schuin, aan den eenen kant een houtje eronder, zoo dat de waterdruppels afloopen en plaatsen het zaaisel niet in de zon. Verder is het goed, om, naar behoefte, afhankelijk van het weer, een, twee, drie of meer keer per dag met een fijne bloemenspuit de bovenste aarde te bevochtigen. Zijn de plantjes hanteerbaar, dan worden ze verspeend 5 cm van elkaar; raken ze elkaar, dan worden ze in stekpotjes gezet. Zjjn ze doorgeworteld, dan komen ze in 910 cm potten, vooral niet te groot, want daar houden ze niet van. De primula mag nooit in het volle zonlicht staan. De primula kan geen paardemest verdra gen, dan worden de bladeren geel. Dit kan men verhelpen door de plant te begieten met een oplossing van gram ijzervitriool en V2 gram Chili-salpeter op 1 liter water. Tijdens den bloei moet de Primula veel water hebben. A, v. d. L. CARDENAS ALS AGRA RISCH HERVORMER. De aanwezigheid van Trotzky in Mexico heeft de gemoederen in opschudding gebracht. Bijna dagelijks raakten Trotzkisten en Stalinisten slaags. De fascisten, „zilverhemden" genaamd, hoop ten een staatsgreep te kunnen plegen, doch president Cardenas wist dit te voorkomen. Bijna geheel onopgemerkt heeft de Mexi caansche regeering aan het einde van de zoojuist afgcloopen maand een poging tot opstand van de fascistische beweging met bekwame spoed onderdrukt. Een werkelijke strijd, aldus onze VPB-correspondent, bleef zelfs uit, daar het gelukte, de leiders van den opstand gedurende een geheime bespre king te arresteeren. Ja zeker, ook Mexico heeft zijn fascisten, ook zij dragen unifor men en zij noemen zich „Zilverhemden", hoewel hun hemden in het geheel niet zil verkleurig maar wit zijn. ■Strijd tusschen Trotzkisten en Stalinisten. Pogingen om de regeering ten val te brengen, zijn in Mexico niets bijzonders, hoewel de toestand zich ook in dit opzicht onder het pre sidentschap van Cardenas aanzien lijk verbeterd heeft. Dat men het thans wederom waagde, een der gelijke onderneming voor te be reiden, is, hoe zonderling het ook moge klinken, aan de aanwezig heid van Trotzky te wijten. Trotz- ky',s aankomst in Mexico had de toch al groote vijandschap tusschen de communisten en de sterke Trotz- kistische partij tot op het kook punt gebracht. Bijna dagelijks von den er vechtpartijen plaats en de „Zilverhemden" veronderstelden, dat de ruzie in het linksche kamp de beide partijen zoover van elkaar zou verwijderen, dat men een staats greep zou kunnen ondernemen. Nu, dat was een vergissing: De Mexicaan sche regeering is weliswaar linksch, zeer linksch, maar zij is geen communistische regeering en al evenmin is zij zwak. Men mag dan ook aannemen, dat zoolang La zaro Cardenas aan het bewind blijft voorloopig is hij tot 1940 gekozen elke poging van rechts tot een opstand onder drukt zal worden. Cardenas onteigende de lan den der groot-grondbezitters ten bate van de plattelandsbe volking. Dat een revolutie van uiterst links hoogst onwaarschijnlijk is, wordt begrijpelijk, in dien men weet, dat nog nimmer een Mexi caansche regeering zooveel voor het volk heeft gedaan als de regeering-Cardenas. De hervormingen van Cardenas zijn zeer drastisch. De plattelandsbevolking kon slechts geholpen worden, door haar land te verschaffen, vrijwillig hebben de Mexicaan sche grootgrondbezitters geen grond afge staan, dus heeft men niet lang onderhan c'.eld en is men eenvoudig tot onteigening overgegaan. Overigens niet tot een algeheele onteige ning: hun huis mochten de rijke planters behouden en bovendien liet men hun vol doende landerijen ,om door middel van den verkoop van tabak, graan, mais en vee zeer behoorlijk te kunnen leven. Maar hiertoe heeft men niet meer dan 400 a 500 morgen land noodig, geenszins echter 50.000 of 60.000 morgen, dus gebieden zoo groot als geheele provincies, welke men verpachtte. De boeren waren eigenlijk niets anders dan slaven, die eeuwenlang uitgezogen werden. Reeds in 1912 is men met de agrarische hervorming begonnen, maar steeds bleef men in den aanvang steken. Een onondcr broken strijd was daarvan het gevolg; ak kers werden vernield, haciendas geplun derd en geheele families vermoord. 600.000 morgen land zijn onder de kleine boeren verdeeld. Drie jaren geleden is in dezen toestand verandering gekomen: Cardenas is syste matisch te werk gegaan, is geen stap terug geweken en heeft tot op het oogenblik 600.000 morgen land onder de kleine boe ren verdeeld. Men vindt in Mexico zelfs reeds, naar Russisch voorbeeld, maar geheel anders georganiseerd, collectieve landbouw bedrijven, zoogenaamde „Ejidos". De Eji- dos vindt men hoofdzakelijk in de katoen districten, welke en dat is de tweede daad van Cardenas zich tot voor kort geheel in het bezit van buitenlandsche, voornamelijk Noord-Amerikanasche onder nemingen bevonden. Ook hier was de me thode, die Cardenas toepaste, uiterst dras tisch: hij onteigende eenvoudig de buiten landsche maatschappijen en zette daarmede den eersten stap op den weg naar de be vrijding van den Mexicaanschen handel van de buitenlandsche overheersching. Mexico's schatkist heeft geen aanvulling door de Vereen. Sta. ten noodig! De moeilijkheid der verdere ontwikkeling van het land op den thans ingeslagen weg is niet in de binnenlandsche toestanden gelegen, hoewel de kracht van de recht- sche oppositie geenszins onderschat mag worden. Beslissend is echter het probleem, of het de regeering zal gelukken, haar her vormingen die zich ook uitstrekken tot een verbetering van het school- en ver keerswezen en den opbouw van een natio nale industrie zonder financieele cata strophe ten uitvoer te brengen. Hier is het zwakke punt. Tot nog toe was het de Mexicaansche nationale bank mogelijk, de credieten voor de agrarische hervormingen zelf te verschaffen. Maar indien zou blijken dat de inkomsten van den staat niet hoog genoeg zijn en men dus gedwongen zou worden, bij den rijken buurman, de 5 er- eenigde Staten, om een leening te smeeken, dan zou de buitenlandsche invloed weer worden versterkt. Want de Noord-Ameri kanen zouden met veel genoegen van deze gelegenheid gebruik maken, om bepaalde economische eischen te stellen en dat zou den binnenlandschen strijd opnieuw doen ontbranden. Intusschen heeft Cardenas tot nog toe geen buitenlandsche leening noodig gehad en indien men zijn verklaringen mag ge- looven, zal hij ook niet in deze situatie komen te verkeeren. Verwachting: matige tot zwakke, in het noorden oostelijke tot noordelijke, in het zuiden noordoostelijke tot noord westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met eenige kans op regen of natte sneeuw, in het noorden zelfde temperatuur, in 't zuiden iets zachter. Verdere vooruitzichten: onzeker. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 757. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 2 gr. C. is 36 gr. F. ZONDAG 7 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Julianadorp, nm. 7.30 uur, Ds. M. v. Wichen. Anna Paulowna, vm. 10 uur. Ds. Vorstman. Westerland. nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek Doopsgezinde Gemeente. Hippoivtushoef, nam. 2.30 uur, Ds. Smidts, van Den Helder. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, Ds. van Dop, v. Alkmaar. H. Doop. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. Verhave. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer Kraak, van Den Helder. ALKMAAR, 5 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer: 28 stapels, zijnde 45.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f25.per 50 Kg. Handel goed. ALKMAAR. 5 Maart. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren in totaal 388 H.L.s aangevoerd, waar van soort en prijzen als volgt: 83 H.L. voertarwe f 7.258.50 7 H.L. gerst f 8.80— 9.25; 10 H.L. haver f 7—8.37V2 zaa;haver f 9.50, 73 H.L. boonen, w.o.: paarde f 7.25 7.50, bruine f 914, citroen f 1620. dui ven- f 6.7510 en witte boonen f 1825, duivenboonen (zaai) f 11; 3 H.L. diversen; 5 H.L. karwijzaad f 21.50; 112 H.L. erwten, w.o. kleine groene f 8.25—10, groote groene f 2425 en grauwe f 2426.50. Handel stug. ALKMAAR, 5 Maart. Aardappelen f 1.70—2.80, andijvie f 1112, appelen f 14, Bloemendaler kool f 45.50, boerenkool f 1.504.60, bieten f 0.601.10, gele kool f 1.20—2.40, groene kool f 3.10 5.20, knolselderie f 2—6.60, peren f 8—11, prei f 1.504.60, peterselie f 3.305.60, ra barber f 5.5011.50, radijs f 3.40, roode kool f 1,40—3.50, selderie f 0.60—1.80, spinazie f 1.111.37, spruiten f 36.50, uien f 0.60 1.80, wortelen brak f 0.701.70, id. was f 2 —5, witlof I f 4—6, II f 1.50—3.50.' ALKMAAR. 5 Maart. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 4880 stuks, verkocht 500 stuks, prijs f 20. Commissie 40 plus, aanbod 180 stuks, totaal: aanbod 5060 stuks, verkocht 500 st. Aanwezig 7 fabrieken. Handel stug. NOOBDSCHARWOUDE, 6 Maart. Eigenheimers 1.90. uien 6080 et-, drielin gen 60 ct„ grove 0.80—1. peen 1—1.30. kroten f 0.400.80, roode kool f 1.402, taaie gele kool f 1.302.40, gele kool f 1.201.70, D. witte kool f 1, De veiling duurt, voort. BROEK OP LANGENDIJK. 6 Maart. Uien 6080 ct., drielingen 60 ct., grove 60 —00 ct.. 3000 Kg. peen 0.70—1.30. 2000 Kg. kroten f 0.60—1, 40000 Kg. roode kool f 1.402, 3500 Kg. groene kool f 1.20 2.660. 103000 Kg. gele kool f 1.20—1.40, 100000 Kg. D. witte kool f 1. 28000 Kg. aardappelen bl .eigenheimers 2.60—3.60, blauwe aardappelen 2 50. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 5 Maart. Berlijn: Nog steeds een kalme markt.. Hollandsche winterkool is sedert eenigen tijd niet meer op de markt. Hollandsche spruiten nótee- ren voor nieuwe aanvoer 16—19 p. 50 Kg. Holl. uien gelden onveranderd 5.5(D-7.00 p. 50 Kg. Ook de prijzen van andere buitenl. producten toonen eeen verandering: Ital. bloemkool noteert 2542 p. 100 stuks; Ca- narische tomaten 8-^10 p. kuip; Ital. uien 57 p. 50 Kg.; Ital. spinazie 1724 p. 50 Kg. en Belgisch witlof 2832 p. 50 Kg. Hamburg: Buitenl. producten: Roemeensche appelen 21—30, Amerikaansche appelen 45 —47 p. 50 Kg.; Boheemsche peren 30—40 p. 50 Kg.; Belgisch witlof 25—30 p. 50 Ke.; bloemkool 2840 p. 100 stuks; spruiten 20 25 p. 50 Kg.; Ital. krulandijvie 810 p. 100 stuks; Ital. gladde andijvie 10—15, bij uit zondering tot 20 p. 100 stuks; Canarisehe tomaten 35—45 p. 50 Kg.; uien 7.60—8.00 p. 50 Kg.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11