Raadsels c O O O KLEURPRENTJE Ruilhoekje Uit de lachspiegel* Beste Jongens en Meisjes Kindervriend K E Nieuwe Raadsels Wat worden die dagen fijn lang, jongens en meisjes. Je kan nu alweer tot zes uur buiten spelen en 't is fijn weer om te knikkeren en tollen, want de kou is op de vlucht gegaan, tenminste enige dagen deze week en eerlijk gezegd hoop ik dat ze wegblijft tot November en dat de zon gauw bak-warmte krijgt, want ik wil graag zonne-baden, dat is gezond en daar word je sterk van. Als we Fransje een hele morgen in de zon zetten, dan zien z'n wangen er 's middags uit als kooltjes. Zo moet het met jullie ook gaan. De taart is van de week gewonnen door: GRETHA v. TWUYVER, Buys Ballotstraat 2, Bof jij even, Gretha, dat je wens om een prijs te winnen, zo spoedig in vervulling is gegaan? Dat had je bijna niet kunnen dro men, dat je naam vandaag het eerst in 't Jut- tertje genoemd zou worden en dat je vanmid dag naar kantoor zou mogen hollen om de taart te halen. Gefeliciteerd, hoor. Wim Ouwens. Zie je die baggeraars bij jullie voor, Wim, 't is een werkje dat je liever van de kant mag zien, dan dat je het moet doen, vind je niet? 't Valt niet mee, geloof ik. Annie Moor. Nee, natuurlijk niet, Annie, vind ik dat niet „naar", zoals je schrijft wan neer je me nog een versje zendt. Als je er maar om denkt dat het voorzien is van de naam van dichter of dichteres. Als je het mooi vindt, zendt het maar in, hoor. Frida de Boer. Leuk van je, Frida, om me die eigengemaakte raadsels te sturen. Voorloopig ben ik nog voorzien, maar zodra ik er een tekort kom, wordt het jouwe als aanvulling gebruikt, hoor. Piet Slot. Een aardige tekening heb jij gemaakt, Piet. Er zat ook perspectief in. Je tekent zeker graag, nu leg je er maar op toe. Wij hebben op kantoor ook een bediende ge had, die erg leuk kon tekenen en ik weet me nu nog te herinneren dat er 25 jaar geleden bij mij een jongen in de klas zat, die kon treinen en boten tekenen, waar de hele klas met open mond naar zat te kijken. Hij woont nu al jaren in Afrika en ik weet dus niet of hij een groot tekenaar geworden is. Jan Jans. Hè, schrijf je naam toch voluit, ik kan heus al die voornamen niet onthouden en weet dus de volgende week niet meer of het Jan of Jannie moet zijn. Heb je veel ple zier gehad op de padvinderij. Fijn als jullie straks je spelletjes weer in de duinen kunnen doen, inplaats van in het clubhuis, hè? Keier Jans. Wat een verrassing is dat, Beier, dat je ook naar de jamboree van de padvinders mag. Misschien kom ik ook wel eens kijken, want het lijkt me wat leuk, dat grote jongenskamp. Als het nu maar fijn, zonnig weer is, dan komt het plezier vanzelf wel. Corrie Lubsen. Of dat een verrassing is, Corrie, als je 't Juttertje openslaat en je ziet dan je eigen naam staat op de plaats waar je hem zoo graag wilt hebben en waar ik die van jullie allemaal wel zou willen zetten, als het niet zoveel geld kostte. Je hebt het boek zeker nu al uit? Of geniet je er nog van? Dirk v. d. Wal. Aan je verlangen is vol daan, Dirk, het ruilhoekje prijkt met jouw naam en bevat jouw wens, als er nu maar vriendjes en vriendinnetjes zijn, die naar Je toestormen. Heb je de verjaardag van je va der fijn gevierd? Trijntje Jans. Je hele familie is geloof ik bij de padvinderij, Trijntje. Nu, je leert er handigheid en je brengt je tijd er nuttig door en krijgt vriendjes en geniet van de natuur. Allemaal goede dingen dus. Als mijn kinderen er groot genoeg voor zijn hoop ik dat ze er ook heen gaan. Sientje Korbee. Daar staat je naam nu, Sientje. De vorige week had je hem misschien al op deze plaats verwacht, maar toen moest je briefje blijven liggen. Je ziet weer, uitstel behoeft niet altijd afstel te betekenen. Winnetou. Ja, inderdaad, er is nog een vriendje, dat dezelfde schuilnaam gebruikt als jjj, Winnetou en dus zal je op zoeken moeten naar een andere. Je zou alleen de toevoeging, die je van de week gebruikte, kunnen nemen, en dus in het vervolg „Grote Beer" kunnen heten. Heb je de Grote Beer 's avonds wel eens aan de hemel gezien? Kijk je wel eens naar boven als het donker is en de hemel- lampjes ontstoken zijn? Loesje FlotaL Je rijmpje heb ik gelezen, Loesje, en ik zie dat je er echt je best op gedaan hebt, maar het is met jou gegaan als met m'n vrouw toen ze haar eerste tulband bakte, die mislukte ook en nu... ik zou haast zeggen je moet eens komen proeven. Blijf dus ook je best doen, misschien leer je nog wel eens zo aardig rijmen als Marietje v. Horik. Die Marietje laat tegenwoordig niets meer van zich horen, maar die kon het, hoor. Rens Nieuwenhuizen. Zo'n jaar verschil in leeftijd is geen verschil, Rens, en ik begrijp best dat jij met Aldert, die op school een klas hoger zit, de beste vrienden bent. Jan Bek. Gelukkig, Jan, hartelijk gefe liciteerd, hoor, met de beterschap van je rood vonk. Brrr, 't valt niet mee zes weken in een kamer opgesloten te zitten, je kleine zusje niet te kunnen zien, niet eens even naar bui ten te kunnen wippen als de zon schijnt, als maar liggen, liggen en nog eens liggen. Maar het is voorbij. En nu schrijf je dus voortaan weer. Nu maar spoedig veel zon, dan krijg je weer gauw rode wangen. Theo v. d. Vlis. Dat dacht ik al, Theo, dat jjj je mamma's hand gebruikt om mij je briefjes te schrijven. Nu, als jij nog moeilijk schrijft mag dat wel, hoor, temeer als jij de dingen zegt en vraagt. Maar je moet toch ook eens een lettertje schrijven. Jopie v. d. Reydon. Jopie ik wist Zondag natuurlijk niet dat jij Jopie was en het zal de vraag zijn of ik. wanneer ik een volgende keer je neus zie, het weet. want ik ben waar lijk wec^) vergeten, hoe die er uitzag. Lieny, ja, die ken ik. maar dat komt ook omdat Lieny mee geweest is naar Texel en meege- daan heeft bij de Kindermiddagen, dus heb ik die wel honderdmaal gezien. Maar waar tegenwoordig haar briefjes blijven. Of is ze te groot geworden? Jongens en meisjes, de achterstand is weer ingehaald. Volgende week mogen jullie me dus weer allemaal schrijven. Tot wederschrijvens. Oplossingen van de vorige week. A R A B A S A V E R IJ B D M E I N E L N L E T W E I D E S N E P E N H. Hooi. Goede oplossingen ontvangen van: Jan D„ Rens N., Annie V., Jacoba V., Annie D., Nelly V., Bob v. d. W., Louis v. V., Leon- tine en Neeltje C., Albert Jan B., Coentje en Fritsje C., Maartje W., Koba v. B., Rika v. B„ Sieni V., Albert v. d. K., Klazientje K., Jossle M., Sjaan v. S., Stientje B., Cris L., Gretha v. T., A. G., Hennie en Grietje B., Tea G., Ali G., Jopie v. d. L., Adriaan Nicolaas R., Gouden regen, Joos D., Ria W„ K. E., Grietje v. d. W., L. F., Jacoba D., Beppie V., Jan J., Reier J., Elly S., Mientje H., Trijntje J., Cor de J., Reinhard K„ Frida de B., Gretha v. d. V., Henk D., Albert B„ Corrie K., Piet S., P. M. H., Joop M., Coen C., Jantje K., Rika v. O., Tinie en Beppie V. Het onderstaande vierkant zó invullen, dat je zowel van links naar rechts, als van boven naar beneden dezelfde woorden krijgt. 1. Wijst de tjj'd aan. 2. Vindt men in de nabijheid van vuurspuwende bergen. 3. is onmisbaar voor den bak ker. 4. Gunstige gelegenheid. IL Een hond raakte onder 'n auto, waardoor hem 'n poot werd afgereden. Hoeveel had hij er toen nog over? IXL En nu nog 'n héél moeilijk raadsel. Maar dat „iets", dat gevraagd wordt, hebben jullie allemaal wel méér dan eens gehoord. Doe je best! Iets waar afgaat, en niet bijkomt, en dat toch groter wordt. Wat is dat? Boemerang Wat voor een Indiaan zijn tomahawk, voor een cowboy zijn lasso betekent, dat is voor den Australiër zijn boemerang. Dat slinger wapen bestaat uit een gebogen tak en heeft de eigenschap, dat het terugvliegt naar de plaats waarvan het is weggeworpen, als het doel, waarnaar het wordt gegooid, niet ge raakt wordt. Een kleine boemerang, die de karakteristieke eigenschappen van zijn grote broeder bezit, kan men van een stuk hard karton maken, die men volgens het model van de afbeelding snijdt. Men klemt het spitse uiteinde onder de nagel van de duim van de linkerhand en knipt het dan met duim en middelvinger van de rechterhand weg. De boemerang doorvliegt dan een ecliptische baan, terwijl hij tegelijker tijd om zich zelf heen draait en weer terug komt op de plaats van vertrek, als hij intus sen niets raakt. Om met de boemerang te kunnen omgaan, moet men flink oefenen en het is niet genoeg in het algemeen het gebruik te kennen. Jan: Met een woordje en een streepje kan ik een uitdrukking opschrijven, die uit drie woorden bestaat. Kees: Dat geloof ik niet. Jan: Dan zal ik het je laten zien. Hij nam een stuk papier en schreef het woord „zee" en haalde het met een lijntje, dat hij langs een liniaal trok, weer door. „Alsjeblieft," zei hij lachend. „Nou en?" vroeg Kees, „wat zou dat. „Kan jü niet lezen? Daar staat: recht door zee. DE SCHERTS MET EEN PRENTJE. „Wat laat u mijn jongen daar toch rare oefeningen maken, mijnheer de zwemmeester." „Ja, mevrouw, dat zijn ademhalingsoefe ningen." „Ach wat, hij komt hier toch om zwemmen te leren, ademhalen kan hij allang." Hierboven zien jullie een kleurprentje. Het is het best als jullie het prentje uitknipt, op karton plakt en goed laat drogen. Gemakke lijk is het niet deze ingewikkelde tekening te kleuren, dat kun je zo wel zien. Wie wil ruilen: 47 Volharding beschuitbonnen, 4 Haust- bonnen, 2 Van Nelle's koffiebonnen en 8 Weegschaaltjes tegen: 50 Kwatta soldaatjes. Dirk v. d. Wel, Daan 11, Den Helder. Stadsjongen (naar een hooiberg wijzend)! Is dat een huis? Boerenjongen: Nee, dat is hooi. Stadsjongen: O, zeg, mij kun je niets wijs- maoken hoor, want hooi groeit nooit op zoo'n hoop. Moeder, tot haar dochtertje, dat in de open tuindeur staat: Rietje, pas op, je staat daar in de tocht! Rietje kijkt haar moeder verbaasd aan en zegt dan: Welnee, moeder, ik sta in de serre. Medelijden. Marietje kwam voor het eerst met de vacantie in een grote stad en zag daar op een plein een groot standbeeld staan. Zij keek er lange tijd naar en zei toen tenslotte tegen haar tante: „Tante, zou die man nu niet moe worden van altijd zijn hand maar in de hoogte te houden? Boer: Zo'n slecht jaar als dit heb ik van mijn leven nog niet meegemaakt, mijn tarwe is nog geen decimeter hoog. Buurman: Wat zeg je, geen decimeter, de spreeuwen moeten op mijn land op hun knieën gaan liggen om er bjj te kunnen. Matroos: Man overboord! Dame: (vrouw van dengene, die overboord gevallen is): „Heer overboord, alsjeblieft! Weet je niet, dat mijn man een eerste klasse passagiers is? Juffrouw: Piet, als ik je vandaag twee ap pels geef en morgen weer twee, hoeveel heb je er dan in het geheel? Piet: Twee, juffrouw. Juffrouw:'Heusch? Wel neen, denk eens goed na. Piet: Ja, juffrouw, want die twee andere heb ik allang opgegeten. DE DRIE MUSKETIERS 41. BAZIN Terwijl het karakter van den ijdelen en op- snijdenden Porthos gemakkelijk te doorzien was, omhulde Aramis zich met een diep geheim. Hij stak het echter heelemaal niet onder stoelen of banken, dat hi; slechts voor loopig het beroep van musketier had gekozen. Hij hoopte later nog eens geestelijke te worden. Hij bewoonde een kleine parterre woning. Een dikke laag klimplanten belette de buren eens naar binnen te gluren. Zijn dienaar Bazin was een stille kalme man tus- schen de dertig en veertig jaar, steeds in het zwart gekleed, die zijn vrije uren doorbracht met het lezen van vrome werkjes, die Aramis hem verschafte. Overigens was hij zwijgzaam en van een werkelijk beproefden trouw. 42. GRIMAUD. D'Artagnan, die natuurlijk dolgraag wilde weten, wie zijn vrienden eigenlijk waren, pro beerde ieder afzonderlijk uit te hooren, wat hem echter niet veel wijzer maakte. Van Athos was alleen bekend, dat hij voortsproot uit een hoog adellijk geslachi. Een ongelukkige liefde en een laaghartig verraad hadden zijn geheele leven bedorven. Over het zwakke geslacht sprak hij nooit, terwijl hij overigens toch zeer terughoudend en gesloten was. Daarom had hij ook zijn dienaar Grimaud zoo geïnstrueerd, dat men hem gerust een der meest zwijgzame menschen kon noemen. Alle wenschen en bevelen werden door een wenk kenbaar ge maakt. Grimaud hield veel van zrjn merk- waardigen meester, doch was tegelijkertijd bang voor hem.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 15