Incidenten te Jeruzalem Het Duitsche dilemma Aerts-Debruyker winnen de Zesdaagsche van New York Rex wil tusschentijdsche verkiezingen vlpl® De opvoeding der Duitsche jeugd Muizenteelt op de Britsche eilanden* CXVEEK De Bilt seint Door stagnatie aan de clichéfabriek heden geen fotopag* In de kleedkamers r" Bullitt en de economische wereldconferentie Stakingen in de Britsche vliegtuigenindustrie De spelers. Tenslotte nog een kleine beschouwing over <je spelers. 6 "vcl Doelman Halle heeft weinig moeilijk werk te <ioen gehad, immers, we schreven het reeds veel hebben onze tegenstander sniet seachn ten. Bij het doelpunt werd zijn uitzicht beTem- jnerd. Het spel van Van den Hove is teleurstellend geweest. Wy geven toe, het was het debuut als internationaal van den Tilburgenaar, maar Zyn spelinzicht kunnen wij moeilijk annre- cieeren. Daar komt nog bij, dat wij ziin ge Stalte als back te licht vinden, tegen forsche tegenstanders, als Frigcrio b.v., moet hij het onherroepelijk afleggen. Zij wegtrappen viel ook al niet te roemen en de grootste fout was, dat hy de juiste op stelling, de juiste plaats in het veld niet heeft kunnen vinden. Caldenhove blonk uit, de D.W.S.-ef is mo menteel een der steunpilaren van het elftal Hy heeft ditmaal al heel veel werk moeten verzetten, zoowel op links als op rechts. Maar het ging hem alles goed en gemakkelijk af Vooral zyn samenspel met Van Heel was vaak voortreffelijk. De middenlinie zocht het in de eerste helfa voortdurend in haar verdedigende taak Eerst toen de stand 2—0 was geworden, ging men meer naar voren. Het was begrijpelijk dat men een dergelijke opvatting huldigde, gezien de zwakke plek in onze verdediging. Van Heel was weer de beste van de drie. Hij begon niet zoo goed, liet de rechtsbuiten van Zwitserland veel vrij en dat deze er niet meer van gepro fiteerd heeft, pleit toch niet voor de capaci teiten van dezen speler. In de tweede helft was Van Heel er echter weer geheei ln, al misten wij ook bij onzen aanvoerder het heilig vuur uit vorige wed strijden. Anderiessen heeft zijn gewone spel gespeeld Stug verdedigend, maar minder goed in zijn taak van het steunen der voorhoede. Ook nu klopte de samenwerking tusschen hem en Van Heel en Paauwe voortreffelijk. Ook de laattse bleef veel achter, al durfde hij meer naa rvoren komen, dan de beide andere half- spelers. Paauwe werkte hard, dekte zijn bui tenspeler goed en kwam uit menig duel met Xam Abegglen als overwinnaar te voorschijn. In de voorhoede vlote het samenspel niet zoo goed als anders. Van Spaendonck was niet zooals te Dusseldorp den goeden verbindings schakel tusschen Bakhuys en Wels. Hij zocht het ook vaak in individueel spel, doch dat was bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Bovendien reageerde hij te langzaam. Zoodat de Zwitsers alle gelegenheid kregen eerst de anderte spelers onzer voorhoede te dekken, waardoor het scheppen van onverwachte situaties voor het doel onzer tegenstanders practisch uitgesloten werd. Een schot heeft de Rotterdammers vrijwel niet gelost. Wels zijn spel leed merkbaar door het be trekkelijk falen van Van Cpaendonck. Met De Bock spelend in den vorm als tegen Crystal Palace had de kleine Unitas-man het zeker beter kunnen vinden. En waarom Van Spaedonck, die ook links kan spelen, niet eens met Vrauwdeunt van plaats verwisseld, vooral als men weet, dat de laatste een uitstekende rechtsbinnen is Niet dat Vrauwdeunt geen goed debuut zou hebben gemaakt, verre van dat. Maar de kleine Feijenoorder is geen uitgesproken linksbinnen, daarvoor zwierf hij te veel op andere plaatsen dan op de linksbinnenplaats. Niettemin zag hij nog kans Van Nellen tal rijke malen aan het werk te zetten, en ook zijn doelpunt mocht er zijn, het was weer een bewijs van zijn activiteit. Van Nellen is ook niet zoo actief geweeest als Wels. De DHC-er heeft het enkele malen in solorennen gezocht, maar de Zwitsersche halfspelers en verdedi ging lieten zich niet zoo gemakkelijk passee- ren. De 25ste internationale wedstrijd van den Delftenaar is een goede geweest, maar... niet zijn beste, dat weet hij zelf ook wel. En tenslotte Bakhuijs. Het was een waag Bak- huijs te laten meespelen. In het begin heeft hij zich geheel gegeven en zijn doelpunt was magnifiek, mede dank zij het prachtig aangeven van Vrauwdeunt. Maar voorname lijk in de tweede helft riskeerde hij weinig of niets, toen deed eenige vermoeidheid in den £nkel zich gevoelen. Hij werd niet streng bewaakt, had meer bewegingsvrijheid dan in vorige wedstrijden en daarom was het wel keel jammer, dat wij Bakhuijs niet op volle kracht hebben zien spelen. Zijn meespelen Buiten een gure, ijskoude, bar onaan- j „ename atmosfeer, binnen een warme, gezellige temperatuur, waar de mensch j weer ontdooit en in staat is te spreken en te schrijven. Binnen, daaronder ver- staan wij de kleedkamers, de drie streng bewaakte vertrekken, waar men niet zoo j gemakkelijk toegang verkrijgt. Zelfs den president van den K.N.V.B., dr. D. van Prooije, wordt door den Cerberus van een bewaker toegang geweigerd en j eerst als de Bondsvoorzitter zich be- kend heeft gemaakt, mag hij binnen. S Ons kent men blijkbaar beter, want de deur gaat voor wij nog iets vragen, open. En temidden van dampende dou- ches, ranja, cake en officials vinden wij de spelers terug, rustig, niet uitgelaten, tevreden met het behaalde succes. Zoo zie je, zoo verklaart Bakhuijs ons, de praktijk heeft het weer van de theo- rie gewonen. Geen mensch, geen medi- cus. zelfs geen professor achtte het raadzaam met mijn enkel te spelen. Maar ik wilde graag en de Keuze-com- missie ging er mede accoord. Leo Halle had niet gezien, wie dat j Zwitsersche doelpunt maakte. „Er was een kluwen van spelers voor me en toen lag de bal achter me", j Van Heel gaat Van Nellen met zijn j 25sten internationalen wedstrijd felici- i teeren en Vrauwdeunt maakt grapjes over alles en iedereen. j Weet u, wie mijn grootste tegenstan- der was? zegt de kleine Rotterdammer, j En als wij willen beginnen over den spil Vernati of één der achterspelers, i valt hij ons onmiddellijk in de rede en verklaart laconiek, dat het de wind was, die hem het meest parten heeft ge- speeld. „Die dook zoo verraderlijk, die gewend". i deed zulke rare dingen, dat was ik niet Bob Glendennning verzorgt zijn spe- I Iers prima. Hij wil geen officials, geen persmenschen zien, hij heeft alleen maar oog en oor voor de hem toevertrouwde pupillen. Rustig, geenszins uitgelaten, is het in de kleedkamers der overwinnaars. Kalm, heel kalm is het bij scheidsreeh- ter Baert, ondanks het feit, dat er nog al wat collega's van den Belg tezamen zijn. Baert mompelde iets van „flauwe wedstrijd", Van Moorsel klaagde over de kou, Boekman, het zij uitdrukkelijk geconstateerd, zweeg In de kleedkamer 3 een ietwat ont moedigde stemming. Stil zaten de Zwit sers op hun bankjes. In hun oogen stond te lezen: een gelijk spel hadden we eigenlijk verdiend. Xam Abegglen gevoelde zich niet goed. Een kou zou het wel zijn, beweerde deze veteraan. Maar uit het vele gemompel klonk algemeen opeen faire, sportieve wed strijd! was in ieder geval nuttig, het gaf vertrou wen in de kracht van de aanvalslinie en met nog een debutant op deze plaats had het mis schien nog moeilijker in de voorhoede gegaan. Valt slechts te hopen, dat tegen België onze voorhoede met Smit en Bakhuijs weer op volle kracht zal kunnen uitkomen. De beste spelers in het Zwitsersche elftal waren Gobet, Vernati, Guinchard en Xam Abegglen, terwijl ook Frigerio opviel, al is hij geen groot voetballer. Vernati heeft als spil uitstekende dingen gedaan. Hij vormde een uitstekende verbinding tusschen achterhoede en voorhoede, daarbij goed gesteund door zijn vleugelhalfs, in het bijzonder Guinchard. Men weet het ook, de Zwitsers misten en kele prominente spelers en vooral Minelli en de halfspeler Loertscher werden gemist. De buitenspelers, G. Aebi en Bickei hadden veel en veel meer zelf moeten schieten, ter wijl hun voorzetten ook niet al te zuiver wa ren. Xam Abegglen was de motor der Zwit sersche voorhoede, hij was de fijne technicus en tacticus, maar ook hij beschikt niet, of liever niet meer over een doodelijk schot. Scheidsrechter Baert leidde goed, floot niet al te veel, daar dit het spel onnoodig zou onderbreken. Het was overigens een rustige, kalme, faire en uiterst sportieve wedstrijd en dus is het den scheidsrechter ook niet al te moeilijk gemaakt. Wals-Gioryetli op de vijfde en Pijnenburg-Audy op de zesde plaats. liet was een bewogen avond, de voorlaat ste avond van de zesdaagsche te New York Talrijke valpartijen gaven de helpers han den vol werk. Én meerdere malen kregen verschillende koppels neutralisatie. Bo vendien heerschte er een nerveuze stem ming onder de renners, daar de combine te gen enkele koppel3 weer hoogtij vierde, liet gevolg was, dat de Italiaan Guerra en de Amerikaan Lands volkomen uitgeput den strijd moesten staken. De overgebleven kop pelgenooten. Di Paco en Allen vormden een nieuw koppel. Er werden hevige aanval len ondernomen tegen de Fransclie leiders Ignat-Diot, doch zonder succes. liet was weer Pijnenburg, die met Audy een groot aandeel in de jachten had en zijn achter stand tot twee ronden verminderde. Wals- Giorgetti kwamen op een ronde te liggen. Op den laatsten dag was er nog volop strijd en het gelukte het Belgische koppel Aerts-Debruijcker den puntenachterstand op Ignat-Diot te veranderen in een punten- voorsprong, welke tenslotte de overwin ning bracht. Wals had met zijn koppelgc- noot inmiddels kans gezien, zich bij de kopgroep te voegen en bezette de vierde plaats. Ook Pijnenburg—Audy namen nog een ronde, maar zich bij de leidcrn voegen konden zij toch niet meer. Het blijft even wel nog altijd een opmerkelijke prestatie van onzen landgenoot met den Amerikaan, om in korten tijd van de 20 ronden ach terstand er 19 in te loopen en op de zesde plaats te eindigen. De uitslagen luidden: Winnaars! Acrts-Döbruijcker 1091 punt, af gelegde afstand 3814.150 K.M. 2. Ignat-Diot 977 punten. 3. Thomas-Reboli 854 punten. 4. Gebrs. Peden 471 punten. 5. Wals-Giorgetti 205 punten. Óp een ronde: 0. Pijnenburg-Audy e punten 7. Di Paco-Allen 621 punten. De gezant tracht overtuigen. Roosevelt te De algemeene zijden van de oeconomische wereldsituatie werden gisteren belicht in een bespreking, welke IIull te Washington heeft gevoerd met den ambassadeur der Ver- eenigde Staten te Parijs, Bullitt. Bullitt zal nog meer besprekingen heb ben met vooraanstaande leden der regee ring voor hij naar Parijs terugkeert. De geruchten houden aan, dat Bullitt Roosevelt van de wenschelijkheid probeert te overtuigen langs diplomatieken weg het terein te effenen voor een oeconomische en ontwapeningsconferentie ter wereld. Ontbinding der Kamers als doel. Tijdens een te Brussel gehouden bijeen komst heeft de leider der Rex-beweging, Lcon Degrelle, aangekondigd, dat de Ilexisti- sche afgevaardigde voor Brussel, Olivier, alsmede al zijn plaatsvervangers ontslag zul len nemen, teneinde tusschentijdsche verkie zingen uit te lokken. Volgens een speciaal nummer van de Pays Reel, is het ontslag reeds ingediend. Degrelle zal zichzelf candldaat stellen. De Rexisten- leider wil dan direct daarop aftreden en zijn plaats afstaan aan een zijner aanhangers, om zich achtereenvolgens in de voornaamste Bel gische steden te doen kiezen. Op deze wijze wil hij een volksstemming uitlokken, de ont binding der Kamers bewerkstelligen en voortdurende agitatie wekken. Proef maar eens, m'n kleine jongen! Zeer strenge politiemaatregelen. Nadat Zaterdagochtend bij den klaagmuur een moord op een jood was gepleegd, heb ben zich 's middags in de Joodsche buurt van Jeruzalem, Remavia, ernstige inciden ten voorgedaan. Een Arabier werd gedood, een jood werd ernstig gewond. Ook kinderen werden door revolverkogels gewond. Er zijn vijf arrestaties verricht. Na donker mogen zich geenp erson.en op straat bevinden. Uit de strenge maatregelen van de poli tie, zooals het verbod zich 's avonds op straat te bevinden, het sluiten van winkels en bioscopen, het plaatsen van frissche ruiters op de kruispunten, e.d. blijkt wel het toenemen van de spanning, nadat vijf maan den betrekkelijke rust heeft geheerscht. Se dert begin Januari is de spanning weer ge leidelijk toegenomen. In Jeruzalem, Haifa en de vijf provincie-districten zijn sedert Don derdag talrijke aanslagen gepleegd en reeds is de terugslag hiervan in het financieele leven van het land merkbaar. De maatregelen van de politie zijn zeer streng en de autoriteiten hopen op deze wijze een- einde te maken aan de verwach ting van sommigen, in vloed te kunnen uitoefenen op de beslissing van de Britsche regeering. De regeering zal zich houden aan het advies van de commissie van on derzoek, die begin Mei haar rapport zal in dienen. De incidenten te Jeruzalem zijn toegeno men. Gisteren is verscheidene malen op Arabieren geschoten waardoor een van hen werd gedood een kind werd gewond. In de jodenwijk werden twee Arabieren aangeval len door de menigte. Te Caiffa zijn vier Arabieren ernstig ge wond door het ontijdig ontploffen van een bom welke zij bezig waren te vervaardigen. De politie is overal op haar hoede. Te Jeruzalem keert normale toe. stand terug. Het Zaterdagavond afgekondigde verbod om zich des avonds op straat te bevinden, is gisteren weder ingetrokken, aangezien de toestand weer normaler is geworden. Bewapeningsprogram in de knel? Het aantal stakingen in de Engelsche vlieg tuigfabrieken, die in het kader van het bewapeningsprogramma opdrachten voor de regeering uitvoeren, breidt zich voortdu rend uit. Vierduizend man zijn in staking bij de Rolls Royce fabrieken en 2000 man bij de Fairey fabrieken. De arbeiders eischen loonsverhooging en verbetering der arbeidsvoorwaarden. Volgens de Sunday Express zou het in het voornemen der re geering liggen, de vertegenwoordigers der vakbonden uit te noodigen tot een confe rentie om de kwestie met spoed te regelen. Het kind behoort aan de Natio. naal-socialistische staat. In een te Berlijn gehouden rede voor 90.000 functionnarissen der nationaal-socia- listische partij eischte Rijksleider Alfred Ilosenberg voor de nationaal-socialistische partij het uitsluitend recht op, voor de op voeding van de jeugd zorg te dragen. Hij verklaarde o.a.: „Wij kunnen den klassen strijd niet te boven komen, indien de con- fessioncele geschillen niet verdwijnen." Hij verklaarde vervolgens, dat de gemeenschaps school ook godsdienstonderwijs garandeert. „Bijgevolg moeten allen, die zich over den binnenlandschen godsdienst bezorgd maken, tevreden zijn. Zij die hel niet zijn, hebben geen godsdienstige zorgen, zij hebbben iets anders op het oog. De opvoeding der jeugd kan slechts geschieden door hen, die Duitschland van den ondergang hebben gered. Wij eischen één Führer, één Rijk en één vereenigd volk. Het is dus onmogelijk de opvoeding der jeugd toe te vertrouwen aan godsdiensten, die elkaar wederkeerig uitsluiten." Gekleurde pracht-exemplaren. Meer dan duizend menschen houden zich tegenwoordig, aldus de N.R.Ct., op de Brit sche eilanden bezig met het kwecken van muizen en er gaat geen week voorbij, dat er niet hier of daar een muizententoonstelling is. Zoo belangrijk is deze rage geworden, dat een mooie, zeldzaam gekleurde muis meer dan duizend gulden waard is. De zeldzame muizen komen niet alleen als zwart en wit voor, maar ook in rood, chocoladekleur, blauw, crème, zwart en bruin, geelbruin, lila en champagnekleur. De volmaakte muis is ongeveer twintig c.M. lang van het puntje van den neus tot Verwachting: krachtige tot matige oostelijke tot noordelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk nog sneeuw of regen, temperatuur om het vriespunt Verdere vooruitzichten: nog guur. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 758. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 2 gr. C. is 34 gr. F. het einde van den staart, de laatste moet on geveer even lang zijn als het lichaam en spits toeloopen, als de slag van een zweep. De oogen moeten groot zijn, de ooren staan de en wijd van elkaar. De meeste muizen kweekers stellen veel belang in de tentoon stellingen, ze hebben kans prijzen van vijf tig tot honderd gulden te winnen. Veel der muizenkweekers zijn doktoren, die de dier tjes houden voor voedselproefnemingen. Voedsel reageert op een muis als op een kind, doch veel vlugger. Verandering van voedsel bespeurt men bij een muis na één uur, bij een kind eerst na een week, waarin al heel wat onheil kan geschied zijn. Eén andere factor voor de opgaande muizenpro ductie is de vraag naar damesmantels van muizenvel. Ongeveer vierhonderd velletjes gaan in een langen mantel, die ongeveer een zevenhonderd gulden kost. Muizen kweeken is gemakkelijk werk, ze hebben in tegenstelling met ratten geen be smettelijke ziekten en ze zijn goedkoop te voeden. Men kyn drie duizend muizen voe den voor één a, twee gulden per dag aan graan brood, rauwe eieren en melk, Kaas krijgen ze niet, dat verhit hun bloed te veel.v TERUG NAAR NORMALE HANDELS BETREKKINGEN OF AUTARKIE? BEIDE TENDENTIEUS OP DE LEIPZIGER MESSE VERTEGENWOORDIGD. Duitschland verkeert in financieele moei lijkheden en dat brengt voor een staat net zoo goed, als voor een particulier onprettige verschijnselen met zich mede. Producten, welke men in andere landen eenvoudig op de wereldmarkt koopt, worden hier met veel moeite en het moet ge zegd worden met grootc technische kun digheid synthetisch vervaardigd. Men kent reeds kunstbenzine, kunstrubber (deze stof luistert naar den schoonen naam van „Bu- na"), celwol, „deviezenarm", edelst aal en nog een groot aantal andere „Ersatz"-producten. Het is duidelijk, dat het voor een land niet bepaald voordcelig is, om op een dergelijke wijze zijn behoeften te moeten dekken. Want hoe uitstekend de „Ersatz" ook moge zijn, zij is veel en veel duurder dan het natuurlijke product. Aan de hand van een voorbeeld kan dit gemakkelijk verklaard worden: Stel, dat om een zekere hoeveelheid natuurlijke ben zine te verkrijgen, een arbeider 8 uur per dag moet werken, dan moet zijn Duitsche collega om dezelfde hoeveelheid Duitsche kunstbenzine te produceeren, minstens 12 uren in touw zijn. Want eerst moet er kolen gedolven worden en dan pas kan men door hydrcering benzine verkrijgen. En met de overige kunstmatige producten is het voor het grootste gedeelte al niet anders gesteld. Nu helpt een dergelijke productiewijze van zelfsprekend de werkloosheid uit de wereld (Duitschland heeft nog slechts weinige werk- loozen en aan vakarbeiders bestaat in vele bedrijven reeds gebrek), maar en dit is het kardinale punt in een land, dat haar toepast, moet de levensstandaard op den duur noodgedwongen dalen, tenzij dan, dat men een arbeidsdag van 14 uren instelt. Bo vendien ligt in dit alles nog een gevaar op gesloten: radicaal nationaal-socialistische kringen wenschen Duitschland economisch geheel onafhankelijk te maken. Voor het geval van oorlog voegt men er in het bui tenland aan toe. Maar is nu een land met een pro ductieproces, hetwelk nu eenmaal veel meer arbeid vereischt dan dat van andere landen, wel in staat, zoo noodig een oorlog met succes te voe ren? De Duitsche industrie zou in ge val van een gewapend Europeesch conflict eerst recht een enorme be hoefte aan arbeidskrachten hebben en men kan nu eenmaal niet tegelij kertijd in zijn fabriek en aan het front zijn. Terug naar normale toestanden? Men vindt in Duitschland breede kringen, die dit alles zeer goed inzien en de autarchie slechts noodgedwongen aanvaarden. Wij hebben geen voldoende deviezen, om buiten- landschc grondstoffen in voldoenden om vang te koopen zoo verklaart men in deze kringen. Dus blijft er ons weinig anders over, dan op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan; geef ons onze koloniën terug en maak het mogelijk, dat onze industrie haar pro ducten weer op grooter schaal in het buiten land kan afzetten, dan kunnen wij tot een normaal productieproces terugkeeren en te vens als volwaardig kooper op de wereld markt verschijnen. Dit, is in het kort de ver dediging, waarmede Duitschland zich tegen de verwijten van het buitenland, dat het naar de autarchie streeft, weert het kan buiten beschouwing gelaten worden, in hoeverre deze argumentatie juist is. Men is trotsch op zijn technisch kunnen. Een tc Parijs verschijnend weekblad, dat overigens in Duitschland verboden is, maak te kort geleden het ietwat wrange grapje, dat men het in Duitschland als een triomf zou vieren, indien 10.000 arbeiders er in een jaar tijds in zouden slagen, door het zeeven van hun zand van de Luneburgerheide, 100 kg. mangaan te verkrijgen. Dat is natuurlijk overdreven en zelfs een „gruwelsprookje". Maar waar is, dat de Duitscher, of hij nu al dan niet met het vier-jarenplan van Goering is ingenomen, niet weinig trotsch is op zijn inderdaad groot technisch kunnen, dat hem in staat stelt, vele goederen zon der hulp van de benoodigde buitenlandsche grondstoffen te vervaardigen. Dit is weer eens gebleken tijdens de Leip- ziger Messe, waar merkwaardig genoeg de beide bovenomschreven tendenties de drang naar normale productie en normale handelsbetrekkingen eenerzijds, de drang naar autarchie anderzijds om zoo te zeg gen in beeld zijn gebracht. Wat de Jaarbeurs te zien geeft. Men zou de Leipziger Messe, die 1.1. Zater dag haar poorten opende, in drie afdeelingen kunnen splitsen. Eerstens de afdeeling, die geheel op den verkoop van de Duitsche voortbrengselen, speciaal naar het buitenland, is ingesteld. Uit handelsoogpunt is deze afdeeling natuur lijk verreweg het belangrijkste en hier krij gen de vele buitenlandsche koopers ook ab soluut. den indruk, dat de Duitsche indu strieel niets liever zou wenschen, dan weer naar normale handelsbetrekkingen terug te keeren. Maar het is niet zoozeer deze afdeeling, die de trots van den Duitschen bezoeker is. Het zijn de nieuwe synthetische producten, die de grootste belangstelling trekken. In een speciale afdeeling van de Messe vindt men groote hoeveelheden „Buna 'rubber. Het ziet er werkelijk wonderbaarlijk echt uit, maar den Nederlandschen bandenfabrikant, die naar den-prijs informeert, zou bij het ant woord op zijn vraag de schrik om het hart slaan. Hoewel rubber óp het oogenblik op de wereldmarkt hoog genoteerd staat, is deze Duitsche kunstrubbcr nog altijd eenige ma le* duurder. Hier is ook het reeds genoemde „deviezen- arme" edclstaal te zien. Het nikkel, waar mede men tot nog toe dit staal verhardde, is hier bijna geheel vervangen door een of an der onbekend chemisch middel. En des ondanks is dit staal van uitstekende'kwali teit. Veel belangstelling bestaat er op de Leip ziger Messe ook bij de buitenlandsche koo pers, voor de nieuwe stoffen van celwol. Deze stoffen zijn in vergelijking met de an dere kunstmatige producten spotgoedkoop en zien er overigens heel aardig uit. Tenslotte is er nog een tropen-technische afdeeling. Duitschland heeft nog wel geen koloniën en het is ook nog geenszins zeker, dat het land binnen afzienbaren tijd buiten landsche bezittingen krijgt, maar toch wil men ook op dit gebied zijn licht niet onder de korenmaat steken. Ook deze afdeeling trekt enorm veel bezoekers, wat gezien de propaganda, die op het oogenblik in Duitsch land voor de teruggave van de oude koloniën wordt gemaakt, geen wonder kan heeten. Men krijgt hier een overzicht van de schat ten, die Duitschland, indien het in het bezit van zijn vroegere koloniën ware, uit Afrika zou kunnen halen. Het geheel is zeer sug- gesstief voorgesteld en maakt natuurlijk een grootcn indruk op den Duitschen bezoeker, die niet weet, dat het met die enorme rijk dommen, volgens buitenlandsche koloniale deskundigen, zoo'n vaart niet loont. Zelfs met een teruggave van de koloniën zou Duitschland financiëel en economisch nog geenszins geholpen zijn. Maar daarover denkt rie doorsnee-Duitschers niet zoo heel diep na. Dat doen de leiders immers wel voor hem

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3