Openbaar lichaam voor de Wieringermeer Nieuw vliegveld fe Gilze-Rijen Buitenland Felle strijd tegen Roosevelt Egypte wapent Nederland en de niet inmenging De vliegtocht van Ir. de Kok volbracht Doodslag te Hoofddorp Nieuw wereldrecord 400 M- schoolslag dames Jonge arts te Spakenburg verdronken Minister Slotemaker de Bruine complimenteert Toscanini Plaquette voor de Piet Hein Oud President Masaryk 87 jaar Dc kerkstrijd in Duitschland EEN LANDSBELANG. De eerste spade Ln. den grond ge stoken. Onder zeer groote belangstelling van ci viele militaire autoriteiten is hedenochtend een begin gemaakt met den aanleg van het nieuwe vliegveld „Nerhoven" te Gilze Rijen N.-Br. De eerste spade is vandaag in den grond gestoken en de minister van sociale zaken, Z.Exc. Mr. M. Slingenberg, heeft de Neder- landsche driekleur geheschen boven het ter rein, waar binnen afzienbaren tijd civiele en militaire toestellen hun motorgeronk zullen doen hooren. Nadat de burgemeester van Tilburg, de heer Vonk de Both een korte rede had ge houden, waarin hij den-minister en de overige autoriteiten welkom heette, was het woord aan minister Slingenberg voor het uit spreken van de openingsrede, waarin Z.Exc. o.a. zeide: „In een vrij kort tijdsbestek heeft 't vlieg- wezen ook in ons land zich snel en sterk ontwikkeld en ontstond, gelijken tred hou dende met die ontwikkeling, op verschillende plaatsen van ons land de behoefte aan vlieg velden. Door de vereeniging van werkverschaf fing en bevordering van dit nuttige werk was het mogelijk om in het noorden, in het westen, in het centrum en ook in het zui den van ons land verschillende vliegvelden aan te leggen of bestaande te vergrooten. Ook hier in Noord-Brabant, waar wij nu staan op het terrein van het toekomstige vliegveld Nerhoven, zal deze combinatie toe passing vinden, opdat een aan de noodige eischen voldoend vliegveld tot stand kome en de economische belangen van dit nijvere ge deelte van ons land zal kunnen worden be vorderd. De aanleg en exploitatie van dit vliegveld zat geschieden door een naamlooze vennoot schap, welke door de gemeenten Tilburg, Breda en Gilze-Rijen in het leven is geroe pen. Van alle kanten is medewerking ver kregen niet alleen van de zoo juist genoem de gemeentebesturen, maar ook van het De partement van Defensie, dat een landsbelang zag in de totstandkoming van dit vliegveld. Men heeft mij verzocht als symbolieken daad voor den aanvang van de werkzaam heden, de eerste spade in den grond te ste ken, ik voldoe gaarne aan dit verzoek en spreek daarbij den wensch uit, dat het gebruik van het vliegveld moge het zijn veelvuldig met vredelievende bedoelingen zal strekken tot nut in het bijzonder van de ingezetenen van de provincie Noord- Brabant, en tot bevordering van de belan gen van dit gewest". Aan het einde van zijn toespraak werd de Nederlandsche vlag geheschen, ten tee- ken van aanvang der werkzaamheden. Vervolgens voerden nog het woord Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant en Dr. Sweens, burgemeester van Gilze-Rijen: 's Middags vereenigden de autoriteiten zich aan een noenmaal. Het vliegveld. De grootte van h'et vliegveld waarvan de aanleg in werkverschaffing wordt uitge voerd, bedraagt ongeveer 64 H.A. Het ter rein is hoofdzakelijk bestemd voor de ci viele luchtvaart. Met defensie wordt echter een overeenkomst gemaakt. De duur van het werk is niet precies aan te geven, daar deze afhankelijk is van het aantal tewerkgestelden, dat voorloopig zes tig zal bedragen. Om aan het terrein de noodige hardheid te geven, wordt dit met bepaalde grassoor ten beplant, een bewerking, die eenige ma len dient te worden herhaald. Het vliegveld zal volledig worden geoutilleerd met hangars, een douanelokaal, een restaurant en tennisbanen. Gep. vice-admiraal J. de Graaf reeds sinds Woensdag in Lon den. De Londensche corr. van de N.R.Crt. weet te melden, dat gep. vice-admiraal J. de Graaf nu definitief benoemd is tot hoofd administrateur voor het controleplan te land en ter zee, het hoofdkwartier te Lon den Gep. schout bij nacht J. S. C. Olivier is benoemd tot hoofdadministrateur voor de VICE-ADMIRAAL J. DE GRAAT. V zeecontrole. De Deensche generaal Lunn wordt hoofdadministrateur voor de controle aan de Fransch-Spaansche grens. Vice-admiraal de Graal is sinds Woensdag te Londen, ten einde de vergaderingen van de sub-commis sie bij te wonen. Men verwacht dat hij heden weer naar Nederland zal vertrekken. Naar de correspondent voorts mededeelt, neemt de heer D. Hudig L. Jzn., directeur van de K.N.S.M., als regeerings-gedelegeer- de zitting in de Londensche sub-commissie voor niet-inmenging. Ook hij vertoeft, op het oogenblik reeds te Londen. Aankomst en begroeting op Ypenburg. Op 3 Februari des ochtends tegen kwart over acht vlogen ir. J. E. F. de Kok, direc teur van de Koninklijke Petroleum Maat schappij en Hein Schmidt Crans, van Ypen burg, op weg naar Ned. Indië. De heenreis duurde tien dagen, het ver blijf in Indië 16 dagen en gisterochtend te gen 12 uur landde de sierlijke Havilland. Dragon op het besneeuwde vliegveld onder de gemeente Rijswijk. De tocht was volbracht in een tempo, tot nu toe nog nimmer door een sport vlieger bereikt. Overweldigend was de belangstelling voor deze aankomst. Het gebouw van de Haagsche en Rotter- damsche Aeroclubs en het restaurant van het vliegveld waren geheel gevuld met hen, die den heer de Kok en zijn reisgenoot wel kom in het vaderland kwamen wenschen. Wat Schmidt Crans vertelde. De heer Schmidt Crans was, nadat de eerste drukke oogenblikken van de ont vangst voorbij waren, gaarne bereid het een en ander over den terugtocht mede te deelen. Hij was een en al lof over de wijze waarop de machine zich gehouden had. Geen enkele moeilijkheid van eenige be- teekenis hadden zij met de motoren gehad. Met het weer en vooral in Europa hadden de vliegers het echter minder goed getroffen en naarmate men Holland nader de. werden de weersomstandigheden slech ter. Het laatste traject, ParijsDen Haag, was dan ook wel een der zwaarste, zoo niet hèt zwaarste stuk van de geheele rou te. In 7% dag zijn de heeren van Medan naar Den Haag gevlogen, een record voor sportvliegers. En dit record zou nog sprekender geweest zijn, als het alleen van de capaciteit der machine of van het uithoudingsvermogen der vliegers had afgehangen. In de vliegerij spelen echter ook andere factoren een rol, onder welke de weersomstandigheden wel van beslissende beteekenis zijn. Endezefac tor heeft ons aldus de heer Schmidt Crans nog al eens in den steek gelaten. Zaterdagmiddag om drie uur heeft zich te Hoofddorp een drama afgespeeld, waar van de 45-jarige P. van Damme het slacht offer is geworden. Van Damme, die van vrouw en kinderen gescheiden leefde, had een huishoudster met zes kinderen in huis. De vorige week vertrok het zevental, doch gisteren keerde de vrouw met haar kinde ren terug. De achttienjarige oudste zoon was het hiermede heelemaal niet eens en trachtte zijn moeder te overreden niet haar intrek opnieuw bij van D. te nemen Van D. bedreigde daarop den jongeman, die in drift ontstak, een dolk greep en van D. eenige steken toebracht, waarvan er een de long raakte. De gestokene vluchtte bij buren binnen, die de politie terstond waar schuwde. De jeugdige dader, die gunstig bekend stond, liet zich zonder verzet naar het bureau leiden. Van Damme is naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. Nog slechts een derde deel ver pacht. Dorpskernen lijn ruim opgeiet. Aan het verslag der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een open baar lichaam voor de ingepolderde Wierin germeer en nader aan te wijzen ingepol derde of in te polderen gedeelten van het IJsselmeer, met betrekking tot het door de commissie gepleegde mondelinge overleg met de regeering, is het volgende ont leend: De commissie stelde de vraag, of bij de bepaling van de grootte van de bedrijven de nadruk zal worden gelegd op de be hoefte in Nederland aan kleine zelfstandige bedrijven, dan wel op de grootbedrijven. De regeering antwoordde, dat bij de in deeling van de cultuurgronden in den Wie ringermeerpolder in landbouwbedrijven uit den aard der zaak rekening moet wor den gehouden met de bestaande verkaveling De normale verkaveling bestaat uit percee- len van ongeveer 20 tot ongeveer 25 H.A. Daarnaast wordt in het Zuid Westelijke deel van de Wieringermeer over een be langrijke oppervlakte een verkaveling met grootere perceelen aangetroffen, varieeren- de van ongeveer 30 tot ongeveer 70 H.A. terwijl hier en daar langs de wegen per ceelen van ongeveer 7H tot ongeveer 14 H. A. voorkomen. Om ook aan het kleine bedrijf een plaats in te ruimen, voorziet men zooveel mogelijk elk dezer kleine ka vels van een boerderij terwijl ook op de grootere verkaveling elk perceel een af zonderlijk bedrijf zal uitmaken. De regeering zeide op een nadere vraag der commissie, dat ter beoordeeling van de beteekenis der kleine bedrijven tegenover die der groote bedrijven niet alleen de op pervlakte voor heide soorten bedrijven be schikbaar gesteld als maatstaf mag gelden, doch tevens, stellig niet in mindere mate het aantal dier bedrijven. In dit verhand ver dient aandacht, dat tot nu toe 156 bedrij ven verpacht zijn, waarvan niet minder der dan 48 zijnde ruim 30 pet., ter grootte van maximum 26 H.A. in totaal een opper vlakte van ongeveer 850 H.A. beslaande. Hierbij moet in aanmerking worden ge nomen, dat in de eerste jaren reeds 65 ontginningsboerderijen werden gebouwd, welke, in verband met den opzet, voor ex ploitatie van middelgroote bedrijven zijn aangewezen, waarbij het kleinbedrijf niet in aanmerking kwam, In dit licht be schouwd meende de regeering te mogen handhaven, dat aan de stichting van kleine bedrijven voldoende aandacht wordt ge schonken. Aangeteekend zij, dat tot nu toe nog slechts ruim een derde deel van de totale beschikbare opper vlakte is verpacht, voornamelijk de lichtere en de zwaardere gronden omvattend, zoodat nog een belang rijke oppervlakte, geschikt voor ge mengd bedrijf, beschikbaar blijft, De ervaring heeft geleerd, dat het klein bedrijf voor zoo gunstig mo gelijke financieele resultaten op exploitatie als gemengd bedrijf is aangewezen. Gevraagd werd of bij de voorgenomen regeling van de uitgifte van gronden ge dacht is aan het beschikbaar stellen van gronden aan de toekomstige burgerlijke en kerkelijke gemeenten, teneinde haar in de gelegenheid te stellen, haar taak naar be- hooren te verrichten. Bij haar antwoord wees de regeering er op, dat de dorpskernen in de Wieringer meer ruim zijn opgezet. Binnen de dorps plannen is een flink sportveld ontworpen terwijl voldoende terreinen beschikbaar zijn voor uitbreiding van de bebouwing ge durende een reeks van jaren. Voor het ge val in de verre toekomst deze terreinen onvoldoende mochten blijken, kunnen aan sluitende terreinen zonder eenig bezwaar in de dorpsplannen worden opgenomen. Evenzoo zal het steeds mogelijk blijven, aan de burgerlijke gemeente de beschikking over voldoenden grond te geven, om haar in staat te stellen, haar taak naar behooren te verrichten. Uit den aard der zaak zal met de toekomstige burgerlijke gemeente een regeling moeten worden ge troffen ten aanzien van de over dracht in eigendom, beheer en on derhoud van verschillende werken. ZWEMMEN. Martha Genenger brengt het op 6 min. 19-2 sec. Tijdens Internationale z™e™w?dstn,ide" te Kopenhagen slaagde de Duitsche zwem ster Mevr. Martha Engfeldt-Genenger er in het 'wereldrecord over 400 M. schoolslag ooi dames met 5.6 sec. te verbeteren en te bren- gen op 6 min. 19.2 sec. Het oude wereldre cord stond sedert 1 October 1933 op naf1" van de Japansche Olympische kampioe Hideko Mayehatta met een tijd van b min. 24.8 sec., te Tokio gevestigd. In hoeverre daaromtrent in een of anderen vorm een financieele te gemoetkoming zal moeten worden verleend, zal eerst kunnen worden overzien, wanneer de toestanden en verhoudingen in de Wieringer meer zich eenigermate zullen heb ben geconsolideerd, waarvan thans nog geen sprake is. Voorhands zal het Zuiderzeefonds terzijde staan om nadeelige saldi van het gemeen telijke bestuur op te vangen. Voor bouw van kernen zijn in de dorpen eveneens ruime terreinen beschikbaar ge steld, waarvoor slechts een lage canon, nl. 1 cent per vierkante meter, wordt gevraagd Ook voor begraafplaatsen zijn buiten de dorpen flinke terreinen gereserveerd. In den onmiddellijken omtrek van de dorpen is terrein beschikbaar voor landar- beidersperceelen. Gevraagd werd, of, nu de regeering van de oprichting van een aaneengesloten groot bedrijf afziet, met een staatsexploitatie van veel minder dan 3000 H.A. kan worden vol staan. Ten einde van de staatsexploitatie zooveel mogelijk profijt te trekken, is het noodig, aldus de regeering, daarvoor een behoorlijk oppervlak ter beschikking te hebben, zoodat het niet gewenscht wordt geacht met veel minder dan 3000 H.A. te volstaan. Als bijkomstige overweging heeft hierbij gegolden, dat een oppervlakte van ongeveer 3000 H.A. het mogelijk maakt, den inventa ris van de landbouw-cultuurmaatschappij in de Wieringermeer een nuttige bestemming te geven. De regeering verklaarde nog. dat het geenszins in haar voornemen ligt, de in stelling van een corps agrarische rijksamb tenaren met vaste aanstelling salaris en pensioen te bevorderen. Gevraagd werd, of er geen bezwaren te vreezen zijn van de bepaling van art. 14, dat als voorzitter van de bestuurscommis sie ook optreedt de directeur. De regeering antwoordde, dat het leggen van het directeur-voorzitterschap in één hand voordeelen heeft, omdat juist in het tijdperk, gedurende hetwelk het openbare lichaam is ingeschakeld, vele en velerlei aanrakingspunten tusschen rijks- en wa- terschapszorg eenerzijds en gemeentelijke zorg anderzijds zullen bestaan en gegronde verwachting bestaat, dat tegenselling van belangen zonder groote moeilijkheden kan worden opgelost. MARTHA GENENGER. Ook het Deensche zwemstertje Inge Soe- rensen bleef met een tijd van 6 min. 20.8 s. precies 4 seconden benéden het wereldre cord van de .Tapansche zwemster. Op de 200 M. vrije slag vestigde Ragnhild Hveger een nieuw Deensch record door de zen afstand in den tijd van 2 min. 26.5 sec. te zwemmen. Het wereldrecord op dezen afstand staat op naam van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 25.3 sec., in hetzelfde zwembad in 1935 gevestigd. Vermoedelijk van den gewaaid. zeedijk Zondagmorgen is te Spakenburg de 25-ja- rige arts H. uit Amsterdam op tragische wij ze om het leven gekomen. De heer H., die sinds enkele dagen de prac- tijk waarnam van een der plaatselijke docto ren te Spakenburg, die kort geleden een operatie heeft ondergaan, had omstreeks half negen zijn woning verlaten om per fiets een aantal patiënten te bezoeken. Toen hij na eenige uren niet terugkeerde, ontstond ongerustheid. Onder leiding van dokter Warmolts en de politie ging men op onder zoek uit en zocht men den omtrek af. Een inwoner van Spakenburg heeft omstreeks het middaguur op den zeedijk ten zuiden van de haven de vreeselijke ontdekking ge daan, dat het lichaam van den vermiste onder aan den dijk in het water lag, terwijl het rijwiel zich nog op 't droge bevond. Hij heeft den drenkeling onmiddellijk op den kant getrokken, doch de levensgeesten ble ken te zijn geweken. Het lijk van het slacht offer is daarop naar de begraafplaats ver voerd, waar het is opgebaard. Men vermoedt, dat de heer H. door den harden wind van zijn fiets is gewaaid, te gen den steenen glooiing is geslagen, welke een hoogte heeft van anderhalven meter en vervolgens in het water is terecht gekomen. Aangezien het ter plaatse slechts ongeveer zestig centimeter diep is, neemt men aan, dat de heer H. door den val bewusteloos is geraakt en daarna in het water is gestikt. Het ongeluk moet tegen negen uur zijn ge beurd. Groote campagne tegen hervor ming der rechtspraak in voor bereiding. De strijd om de plannen van pre sident Roosevelt tot hervorming van de rechtsspraak, neemt, volgens Un. Press, geleidelijk steeds groote ren omvang aan en overtreft mis schien zelfs in heftigheid den kamp, welke indertijd is gevoerd om de prohibitie en het toetreden der Ver- eenigde Staten tot den volkenhond. De tegenstanders van Roosevelt in het congres hebben Zaterdagavond besloten in het geheele land een campagne te gaan voeren tegen de hervormingsplannen van Roosevelt, welke campagne onder leiding zal staan van den democratischen sena tor Burton K. Wheeler. De eerste aanval tegen Roosevelt's plan nen binnen het kader van deze campagne kwam van den democratischen senator Ed- ward R. Burke, die in een radiorede Zater dagavond antwoordde op de rede welke Roo sevelt onlangs voor de radio heeft uitgespro ken. Burke richtte zich in zijn rede tot de far mers, de arbeiders, de kleine zakenlieden en de arme bevolkingsklasse en spoorde hen aan, „vuur met vuur te bestrijden." In het verder verloop van zijn toespraak verklaarde Burke o.a.: „Van een compromis kan geen sprake zijn. Als het plan van Roo sevelt slaagt, zullen er voor de farmers en de arbeiders een reeks wetgevende maatre gelen in het leven worden geroepen van een soort, zooals het land zich op het oogenblik zelfs niet droomen kan." De tweede aanval op Roosevelt zal wor den ondernomen door senator Wheeler, die al zijn krachten verzamelt, om Woensdagavond a.s. te Chicago een brandrede tegen den president te houden. Tenslotte zal Vrijdag een derde aanval te gen Roosevelt worden ontketend op een mas;- sa-vergadering te New York. Op deze verga dering zullen vier bekende democratische senatoren het woord voeren, namelijk Burke, David Walsh, Copeland en Walter F. George, als vertegenwoordigers van het Oosten, Wes ten, Zuiden en Middenwesten van Amerika, Zooals uit deze aankondigingen blijkt, be vinden zich talrijke democraten- in de oppo sitie, die vanzelfsprekend krachtigen steun ontvangen van de zijde der renublikeinen. Intusschen is Roosevelt vastbesloten, den strijd tot het uiterste door te zetten. De steun van de heide groote vakvereenigingen is hem nogmaals toegezegd. Dinsdag zal de presi dent voor de tweede maal een redevoering houden voor de radio, waarin hij, naar al gemeen verwacht wordt, zijn hervormings plan rechtstreeks ter sprake zal brengen. Voorts zijn verscheidene leden van het ka binet en tal van hooge staatsbeambten voor nemens, Roosevelt krachtdadig te steunen* De minister van Onderwijs, K. en W., prof. Slotemaker de Bruine heeft Zaterdag avond het Toscanini-concert in de Doelen zaal te Amsterdam bijgewoond. De groote zaal was tot in den nok gevuld met een en thousiaste menigte, die den grooten kunste naar herhaaldelijk een warme ovatie bracht. Bij het aanbreken van de pauze heeft de minister het podium beklommen en onder stormachtige toejuichingen van de stamp volle zaal, Toscanini langdurig de hand ge schud. Het bericht, dat ingevolge den wensch van Prinses Juliana en Prins Bernhard het Prin selijk jacht den naam zal voeren van „Piet Hein", Neerland's meest populairen zeeheld heeft luj inwoners van oud Delfshaven het plan doen opkomen een plaquette te laten vervaardigen met den beeldenaar van de zen grooten Delfshavenaar, teneinde deze aan te bieden aan hei algemeen comité van het Nationaal Huwelijksgeschenk ter plaat sing in het jacht. ITALIAANSCHE MILITAIREN ONDER LAWINE BEDOLVEN. Aan de Brenner-grens heeft een lawine een Italiaansche militaire patrouille on ski s nabij Brennerhad, op Italiaansrh grond gebied, meegesleurd. Twee militairen kwa men om het leven, terwijl twee anderen ernstig gewond werden. cn Amnestie voor politieke misda digers. Gisteren heeft de vroegere president der Tsjecho-Slowaaksche Republiek, Prof. Ma saryk, zijn 87sten verjaardag gevierd. MASARYK. In het geheele land is die dag feestelijk herdacht. President Benesj heeft amnestie afgekon digd voor alle politieke misdaden, met uit zondering van spionage of verraad. 34 predikanten uit hun gemeente verbannen. N,wm preck' die de bekende predikant *'steren in zi'n kerk in de Ber- HSV-°orstad Dahlem heeft gehouden, heWo mede' dat 3* de oppositie 7i1n ude Predikanten uit hun gemeente nm iD° ""en of dat hun de bevoegdheid kerkpliifi i^en- ontnomen, terwijl drie den vin vAUtonteifcen, die beschuldigd wor sith, »;üv, en der kerkelijke oppo- karn'pen bevinden°°BCnblik in conceatratie" -m' 'i mruw!SC^e kabinet heeft een bedrag den é'ini P0nd Sterling gevoteerd voor vIicgtuigen.°P Van °°rloSsinateriaal, o.a.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4