ZIE! DE ZON OP ;rroi F i KI Morgen jj plaatsbespreking Democratie Uit de natuur Dr.C W. BOTTEMA TE KOOP DIVERSEN Betrekkingen Betrekkingen "Cocktailtfo SxUuhi Zuimpfo Adverteeren doet verkoopers. Nieuw verhaal van Piepneus en Bibbersnoet Uit het politierapport De Heldersche Zeedijk in den winter Kruistal-puzzle van Zaterdag. Möttlinger Vrienden Bijeenkomst Dinsdag 9 Maart, gebouw Vijzelstraat, te 8.15 uur Ook U is er welkoml Wederom gevestigd: aangeboden aangeboden gevraagd. maatschappij biedt heerenkleeding aan naar maat 3 li. coV»» SU. V «oor begint de voor de Revue r Miep Oeljec Keizerstr. 25 G R A T I S BIJ f5.— STOF EEN PEEREBOOM'S KNIPPATROON STALEN- BOEK VAN HIRSCH TER INZAGE Stoomvaartberichten Visscherijberichten Tijdschriften en Weekbladen Oudeschild. In het Eigen Gebouw sprak Zaterdagavond dezelfde spreker, die we Vrijdagavond hebben leeren kennen als een vlotte, boeiende en on derhoudende spreker, de heer Middendorp, over het onderwerp Democratie. Na een kort woord van den heer Plomp, waarin hjj er o.a. op wees, dat niet zooals anderen vaak beweren de strijd gevoerd wordt tusschen fascisme en communisme, doch wij probeeren de menschen bij te brengen, dat het hier gaat tusschen democratie en dicta tuur, de heer Middendorp gelegenheid krijgt het zijne hierover te zeggen. Spr. begint z'n inleiding door er op te wij zen van welk groot nut het is dat de menschen samen over dit onderwerp spreken, waardoor uit verschillende inzichten juist het goede naar voren komt. Democratisch is het, tegen standers te zijn. Momenteel bevindt de democratie zich in een storm, en het is goed eens te bezien dat ze daarin niet stevig staat, ja in verschillende landen, Italië, Duitschland, Rusland als voor naamste ,is de democratie geheel weggevaagd. Zoo kon het in 1934 gebeuren, dat in Europa van de 500 miljoen zielen er 300 miljoen onder dictatuur stonden en de rest onder de demo cratie. Hoe komt het, dat de democratie is weggevaagd. Dit komt, aldus spr., dat het begrip democratie in die gevallen verkeerd wordt toegepast. De letterlijke beteekenis is volksregeering. Aan de hand van verschillende voorbeelden toont spr. aan, dat hoewel men in een land een volksregeering kan hebben, deze nog niet democratisch behoeft te zijn. De sterkste democratie vindt men in de monarchistische landen,, doch dit is geen re den om aan te nemen dat b.v. hier in ons land de democratie zoo veilig is. Vervolgens bespreekt de heer Middendorp de fouten, door de democratie in landen als Rusland, Italië, Duitschland en Spanje gemaakt, waardoor door de dictatuur de gelegenheid kreeg en die aanpakte om te overheerschen. Spr. waarschuwt tegen schyndemocratie, slechts stap voor stap kan de democratie voor waarts gaan en vooral moet men geen dingen doen, die niet degelijk verantwoord zijn. De geestelijke vrijheid is tegelijk de hoog ste gebondenheid. Vervolgens bespreekt spr. het verschil tus schen politieke en economische democratie. Het eerste is met één slag te veroveren, het laatste moet verkregen worden door stap voor stap verder te gaan, terwijl alle leden zich verantwoordelijk moeten voelen, en in den strijd tusschen goed en kwaad steeds het goede boven moeten laten komen. Socialistische idealen moeten heilige idealen zijn, en door daarvoor steeds offerbereid klaar te staan, verkrijg je voor jezelf geestelijke vrijheid, en tot die vrijheid moeten we komen om samen een goede democratie te kunnen vormen. Hiermee besluit de heer Middendorp z'n betoog, en na een korte pauze is er gelegen heid tot het stellen van vragen. De heer Bruin vraagt of het in een demo cratisch- monarchistische maatschappij moge lijk is, dat het socialisme verwezenlijkt kan worden. Inderdaad, aldus de heer Middendorp, ko men we in een dem.-monarch. staat veel ver der met ons soc. dan in een dictatuurstaat. In een monarchie heeft men veel minder kans op een partij-regeering, wat z'n goede zijden heeft. De socialistische heilstaat is nog ver weg, maar dat is niet erg. Wat wel erg is, is de strijd hiervoor te staken. Voorts wordt nog gevraagd of het moge lijk is, dat de N.S.B. door vrees-aanjagings- politiek de democratie zal trachten te over bluffen. Met een voorbeeld toont spr. aan, dat deze partij dit inderdaad 2 jaar terug ge daan heeft en ze dit zeker in 't vervolg niet zal kunnen nalaten. Daar het inmiddels zeer laat geworden was, zegt de heer Plomp den spreker hartelijk dank voor de twee avonden, die hij heeft ge vuld en voor de gelegenheid, die hij velen ge boden heeft om door een overvloed van ma teriaal stof tot overdenking heeft gegeven. Overtreding Winkelsluitingswet en Rustdagbesluit. Gisteren hadden weer diverse bekeuringen plaats van overtreders van de Winkelslui tingswet en een idem, die het rustdagbesluit schond. De Keizerstraat maakte ook weer haar slachtoffer, doordat in verkeerde richting werd gereden. Diefstal. Door een schipper van een visschersvaar- tuig werd aangifte gedaan, dat uit zijn vaar tuig verschillende levensmiddelen werden ont vreemd. door J. K. S. T reinoverpeinzi n gen De trein boemelt door het Noordhollandsche polderland, en ik schudde-boemel mee door den snel-vallenden avond Ik doe voor het oog der menschen, of ik me bezig houd met een artikel over duin- sociologie, maar ondanks het feit, dat het zeer Interessant is, zijn m'n gedachten er niet bjj Ik ben op den dijk... jonge iio ruzie £s <zU i rv> rr> e I Ico J»") 't Marsdiep is één schotsenveld, tot Texel toe. 'n Snijdende Oosterstorm, 'n graad of zeven vorst, af en toe vliegen sneeuwvlokken om m'n ooren, terwijl ik vol verbazing loop te kijken naar honderden zaagbekken, die in den windschaduw van den dijk, 'n meter of wat uit de kust, op de grauwe golven dobberen en bezig zijn met visschen. Verweg, boven 't Marsdiep, trekken eenden in scherpe V-vormen Onder aan den dijk en op de pieren grimmelt het van de paarse en bonte strandloopertjes. Af en toe komt een troepje scholeksters langs. De middelste zaagbekken, de mannetjes hebben een zwarten kop met donkergroene kuif, witten nek, donkeren rug en een groote, witte vlek op de vleugels, terwijl de wijfjes bruingrijs zijn en ook veel wit op de vleugels hebben, die zaagbekken zijn voortdurend aan het duiken .trouw dwars gezeten door zilver meeuwen, kokmeeuwen, waarvan 'n enkele al in volkomen zomerkleed, al is 't begin Januari, en mantelmeeuwen. Het eerste conflict is al Rectificatie. Hor 35 is een reeks. Hor. 20 moet zijn 58-voud. Tweede Hor. 20 moet zijn Hor. 21. Vert. 13 is een reeks. Vert. 8 moet zijn 53-voud. meteen heel erg merkwaardig, 't Gaat tus schen een vrouwtjes zaagbek en een mantel meeuw en 't loopt nogal hoog ook, want de mantel hangt, met zijn breede, zwarte wieken slaand boven de soms rechtop in het water staande zaagbek; plotseling komt een man netje als 'n furie naderbij zwemmen, waarbij het water achter hem schuimend opspat, waarop de mantelmeeuw er van door gaat. Of de ruzie over 'n vischje liep en wie het hapje nu tenslotte kreeg, kon ik niet zien. Tijdens de ruzie hoorde ik 'n dof körr; ik denk van den zaagbek. |V| vUZieVi ouduo^. Je vleugels ttovney» er loy H» Later zie ik nog meer van die ruzietjes. Meest kwam een zaagbek boven van een on- derzeeschen tocht met iets in z'n snavel, waarop onmiddellijk een in de nabijheid zijnde meeuw toeschoot en de zaagbek domweg op z'n pet viel, vaak nog voor deze een slikbe weging had gemaakt De zaagbekken deden dan verschillend: meestal doken ze meteen onder met hun hapje, waarop ik een paar keer van de belanghebbende meeuw 'n heel ver- baasd-klinkend, kort geluidje hoorde, zwak krijschend: krié. Eén keer zag ik, dat een zaagbek z'n vangst in den steek liet en er van door ging, toen een zilver vlak bij hem neerplofte. Niet altijd hadden de meeuwen succes, want ook gebeurde het heel vaak, dat een bovenkomende zaagbek er in slaagde met verwoede slikbewegingen z'n hapje te verwer ken, voor een meeuw op z'n dak viel. Grappig was nog een hevige ruzie tusschen een zilver meeuw en een man zaagbek. Hoe de toedracht precies was, had ik niet gezien, maar ik ver moed, dat een zaagbek boven gekomen was, een zilvermeeuw op z'n pet had gekregen, die er in geslaagd was het vischje van den zaag bek te pakken te krijgen. Maar de zaagbek liet niet los, en toen de zilvermeeuw begon te rukken, daarbij hevig slaand met z'n vleugels, leek het net of de zilvermeeuw de zaagbek flink door elkaar schudde, ja, deze zelfs een flink stuk uit het water lichtte! De zaagbek deed na afloop heel normaal, was z'n vischje wel kwijt geraakt, maar dook heel genoeglijk opnieuw, na even z'n veeren uitgeschud te hebben Opeens ben ik klaar wakker. Een golf van het treingèsprek komt naar me toe: en als ik, als meubelmaker zijnde, geen werk ken krijge, dan is dat niet mijn schuld, maar de schuld van de febrieke, die mijn al 'et werk uit hande neme, waar of niet?" Ik knik; naar ik vermoed tamelijk lodderig. Vervolgens doe ik eerst alsof ik het gesprek met belangstel ling van a tot z gevolgd heb en daarna of ik weer aan het sociologie-artikel begin, 's Kijken, waar was ik? „Als het Agropyretum het zand vastlegt, is de voorwaarde voor zijn bestaan verdwenen: er wordt niet meer voldoende versch zand met voedingszouten aangevoerd, het biestarwegras gaat kwijnen, waarmee de voorwaarde voor een nieuw gezelschap ontstaan zijn: het helm gezelschap, want het biestarwegras heeft kleine duintjes met een eigen zoetwaterreser voir gevormd. De nieuwe associatie, het helm- zandhaver-gezelschap, is veel minder tegen zeewater bestand..." Zeewater? Drommels, ja, dat was machtig fijn toen! De winterstorm had de heerschappij. Bij bakken giet de regen tegen de ramen dat 't wit poeiert over de straten, dat er belle: dansen op de plassen, luiken rammelen en wil. zwaaien de boomen een fijn, zwart kantwerk van takken en takjes heen en weer voor de grijze, jagende wolken. De storm schopt tegen de deur, lacht in den schoorsteen. Alsof hij me uitlacht! En dan kan ik het bij de kachel niet langer uithouden! Ik krijg de kriebel in de beenen en moet er uit! zien hoe de storm speelt met de krjjschende meeuwen en de rauw krassende kraaien... Machtig mooi is de zee, grauw, staalgrauw met zilverstrepen van schuim, donkergroen en zwart en ook de jachtende, lage wolkenflar den zijn zwart. En regensluiers dansen over het hoog over de pieren spattende schuim. Even wordt het lichter, er komt wat glans in het Westen. Texel komt uit de regensluiers te voorschijn en de wind gaat even iets liggen. Ik kan tenminste weer wat zien, al tranen m'n oogen en al trekt m'n wanghuid van den kou den regen en al kunnen m'n handen nauwelijks den kyker vasthouden. En er is veel te zien! Om te beginnen dobbert op de grauwe gol ven van het Marsdiep een troepje rotganzen, zwarte dieren, waarbij we alleen een witte vlek zien bij het staartgedeelte. En dan zijn er natuurlijk de meeuwen; de fijne, sierlijke OKÉ.... MR. PIET en DITTY VERBERNE geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun broertje GOZEM VERBERNE in het R.K. Ziekenhuis,, Hen gelo (O.). ARTS Uitsluitend voor huidziekten en ziekten der urinewegen Spreekuur dagelijks in het MARINE - HOSPITAAL Verloren: een DAMESTASCHJE. Tegen bel. terugbez. verzocht Krugerstraat 35. Handelsonderneming vraagt Stille Vennoot met 500, 6 rente winstaandeel, goede zaak, groote winst. Brieven onder No. 97, aan het Bureau van dit blad. HONDENLIÈFHEBBERS Daar zijn ze weer! Fransche Keesjes, 6 wk., gelijk teddy beertjes; J apanneesjes, 6 wk., met stamb.; Ruwh. Foxter- riers, 6 wk. en 8 maand., prach tige lange kopjes, 3 kleurig; Vlinderhondjes, snoezige vlug ge hondjes. Verder diverse echte rashondjes. Molenstraat 151. Te huur een net HUISJE, Vla- mingstr. 24, bevattende ruime kamer, keuken en zolder. Huur prijs 2.10 per woek. Adres: Polderweg 59. Mevr. SPRUIT, Kanaalweg vraagt net MEISJE v. 8—12.30, Vrijdag en Zaterdag tot 4 uur, niet beneden 18 jaar. Bich aan te melden tusschen 4 en 6 uur. B.z.a. een nette Jongeman, 22 j., voor CHAUFFEUR, v.g.g.v., geen hoog loon. Brieven onder No. 94, aan het Bureau van dit blad. B.z.a. een flinke KNECHT (prima melder) uit het land. Brieven onder No. 95, aan het Bureau van dit blad. Biedt zich aan een ervaren KRAAMVERPLEEGSTER. Brieven onder No. 98, aan het Bureau van dit blad. Te koop pracht Plano, merk Grötrian, Steinweg, gekost 1250, tegen elk aanemelijk bod. Adres: Bureau van dit blad. Wederom ontvangen 50 stuks, per ons 25 ct. per doos 28 ct. p. v. cl. 3laat, Spoorstraat. Telefoon 420. Comestibles - Delicatessen Moet U evenals brood steeds in huis hebben. Voor alle mogelijke ernstige ziekten en kwalen helpt het zeker niet, maar bij hoest, keelpijn en verkoudheid, helpt het zeker wel voor U en Uw kind. Bij de meeste drogisten verkrijgbaar f 0.35 per flesch en omzetbelasting. of f Der maand, betere genre. Vraagt inzage stalen- o7 non het Bureau van dit blad. - VERTEGENWOORDIGER gevraagd door groote Maatschappij, tegen hooge provisie. Na gebleken geschiktheid bovendien vaste onkostenvergoeding. Voor intensieve werkers goede vooruitzichten. Brieven onder No. 96, aan het Bureau van dit blad. door G. Th. ROTMAN. 50. Nu, lang behoeven we niet te wachten. Na enkele oogenblikken vliegt de deur open en stuift generaal Rechtsomkeert binnen. Neen maar, wat ziet die er krijgshaftig uit: Heel onze eerbied voor Neef Knokstaart ver dwijnt in 't niet! De Koning beveelt den gene raal, terstond zijn legeer op de been te bren gen. Schrijfmuis, de secretaris-generaal, schrijftalles nauwkeurig op. 60. De generaal snelt naar buiten en laat zijn troepen alarmeeren. Stram staan alle eekhoorns even later in de koude sneeuw. „Eikelingen!" roept de generaal uit, „Hein Wezel, dat monster, moet verdelgd worden! Het Vaderland verwacht, dat elk zijn plicht doet. Twintig eeuwen zien op U neder! Voor haardsteden en altaren voorwaarts, mars!" kapmeeuwtjes, een paar nog in winterkleed, een enkele optimisteling al in volkomen lente kleed en de rest met „schimmelkoppen", dan de forschere meeuwengrijze zilvermeeuwen, die tegen den bulderenden stormwind in, op sterk gekromde wieken, zonder een vleugel te bewegen voortzeilen boven het aanspoelsel van de hoogwaterlijn en tenslotte 'n paar zwart- gevleugelde mantelmeeuwen. Onderweg moe ten we goed uitkijken naar stormmeeuwen en ook naar jagers; 'n paar dagen geleden zag ik zoo'n tafelschuimer, die zoo fijn op z'n familie aast en z'n neven, de zilvermeeuwen net zoo lang achtervolgt, tot ze hun laatste mossel maaltje uitbraken, waarop hij het, met 'n weergaloos-zuiveren zwaai, in de lucht op vangt. Wacht even! Wat is dat daar, beweegt daar iets, waar die golf net schuimend overspoelde Een dor blad? De kijker erop! O, 't is een oeverpieper, een neef van de graspiepers, die U misschien wel kent uit de weiden, die is daar bezig z'n kostje van vlookreeftjes voor vandaag op te scharrelen. Slot volgt. Kon. Ned. Stoomboot Mjj. Alkmaar, t., 6 Maart v. Liverpool. Agamemnon, 6 Mrt. v. Amsterdam. Bacchus, 5 Mrt. v. Malta. Berenice 5 Maart van Amsterdam. Calypso, 5 Mrt. te Lissabon. Ceres, 5 Mrt. v. Izmir. Irijnssen 6 Maart van Amsterdam. Jottica, 5 Mrt. v. New-York. üuterpe, 5 Mrt. v. Bordeaux. Ganymedes, 5 Mrt. v. Constanza. Helder, t., 4 Mrt. v. Callao. Hermes, 5 Mrt. te Limni. Mars 6 Maart van Rotterdam. Odysseus, 6 Mrt. te Amsterdam. Orion, 6 Mrt. te Rotterdam. Orpheus 6 Maart te Kopenhagen. Perseus 6 Maart te Gdynia. Poseidon 6 Maart van Rotterdam. Reinhart L. M. Russ, 5 Mrt. v. Amsterdam. Rhea, 4 Mrt. v. Malta. Saturnus pass. 6 Maart Gibraltar. Theseus, 5 Maart te Hamburg. Vesta, 5 Mrt. te Kopenhagen. Vulcanus 6 Maart te Amsterdam. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen, t., 6 Maart v. Southampton. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 5 Maart nam. 3 u. v. Genua. Kon. Pakctvaart-MaatschappU. Bontekoe, 5 Mrt. v. Lourenzo Marqués. Houtman, 5 Mrt. te Kochsichang. Xieuw-Zeeland, 5 Mrt. te Sydney. Sawahloento, 4 Mrt. v. Port Natal. Slberoet, 5 Mrt. v. Melbourne. Tasman, 4 Mrt. v. Hongkong. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, u„ 4 Mrt. te Las Palmas. HollandAmerika Lijn. Beemsterdijk 6 Maart van Rotterdam. Burgerdijk, 3 Mrt. te New Orleans. Dinteldijk, 3 Mrt. v. Vancouver. Drechtdijk, 3 Mrt. v. Cristobal. Lochmonar 4 Maart van Christobal. Maasdam, 5 Mrt. te Philadelphia. Veendam 8 Maart n.m. 10 u. te Flymouth verwacht. Volendam, 5 Mrt. te New-York. HollandWest-Afrika Lyn. Maaskerk, u., pass. 5 Mrt. La Coubre. JavaNew York-Hjn. Kota Gede, 6 Mrt. te Belawan. Phemius, 4 Mrt. te New-York. Tabinta 5 Maart van Kaapstad. Tanimbar 5 Maart te New York. Silver JavaPacific Lijn. Hoegh Silverlight, 5 Mrt. v. Macasser. Manoeran, 4 Mrt. te Tacoma. Sembilan, 5 Mrt. te Lourenzo Marquez. Silvermaple, 5 Mrt. te Calcutta. JavaChinaJapan Lyn. Tjibadak, 4 Mrt. v. Manila. Tjileboet, 4 Mrt. te Batavia. Tjisadane, 4 Mrt. v. Hongkong. Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, t„ 5 Mrt. v. Sabang. Sibajak, t., 6 Mrt. v. Belawan. Baloeran, u„ 5 Mrt. v. Southampton. Stoomvaart Mjj. Oceaan. Agamemnon, 5 Mrt. te Penang. Eurybates 6 Maart van Amsterdam. Neleus 5 Maart te Marseille. Phrontis 5 Maart van Amsterdam. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 5 Mrt. v. Haifa. Jonge Johanna 6 Maart te Rotterdam. HollandAfrika Lyn. Boschfontein, t., 6 Maart te Antwerpen. Jagersfontein, t„ 4 Mrt. v. Beira. HollandAustralië Lijn. Aludra, u., 5 Mrt. v. Aleppy. RotterdamZuid-Amerika L|jn. Alcyone 6 Maart van Rotterdam. 6 Maart. Aangebracht door korders: Tongen p. kg/ 0.88—0.82 Slips 0.78—0.74 Schol le soort p. kist 9.50—7.90 Schol 2e soort 6.50—5.70 Schar - 4.40—4.20 Wijting 3.20—28.0 Door haringvisschers: Haring p. tal 6.60 „Stad en Land" van 6 Maart opent met een geïllustreerd artikel over een sport, die hier ter stede, maar vooral ook in Amsterdam, vele aanhangers heeft: de duivensport. Aardig zijn de plaatjes van de „duivenmelkers" op hun „plat". Dit periodiek kan er zich voorts op beroemen een foto te hebben van onze Prinses op het oogenblik, dat zij met sneeuw inge wreven wordt! Ook de andere foto's uit Zeil am See leggen er getuigenis van af, dat ons Prinselijk Echtpaar met volle teugen van de wintersport geniet. In Amerika is weer een nieuwe dwaasheid uitgevonden, n.1. „De onder water club", waarvan de leden zich beoefenen in het lang onder water blijven en gedurende dien tijd aan variété te doen. Eén lid is er, zoo lazen we, die al 3 minuten onder water kan blijven... We vermoeden dat we hier we", wat water bij den wijn moeten doen... We vestigen voorts de aandacht op het artikeltje over Levende Automaten en op de verzorging van het geïllustreerde binnen- en buitenlandsch nieuws. De Stuwing, Maandblad van de Amsterdam- sche Maatschappij voor Jongemannen, Leid- sche boschje, Amsterdam. Mr. M. J. C. van Meetelen vertelt van een zitting van den kinderrechter en H. A. C. Hil- dering over „Jong China tusschen de Tijden". Een goed geschreven bijdrage is ditmaal Ir. Koomans schets „De romantiek van de Rot terdamsche haven" en waarin hij vertelt van v. asc'"eerende> dat bjjna iedere haven, en in het bijzonder die van Rotterdam, bezit... als men haar maar zien wil. Voorts de ac- tueele rubrieken en de vraag: „Buchman- beweging of Kerk?" STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt oexend, dat de steunvergoeding voor groene vIT ^6n- Va„n de kwaliteitsklasse c, gedenatu reerd in het tijdvak van 1 Maart 1937 tot bedragen 1937 f 140 pcr 100 kg Voor de groene erwten van de laagste Klasse en voor andere erwten, in datzelfde y vak gedenatureerd, bedraagt de steunver goeding 0.90 per 100 kg. ...?e steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.75 per 100 kg. (Adv.) k

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6