DOUWE EGBERTS TABAK EEN Berging „Kantoeng" onmogelijk De Nederlandsche Handelscommissie in Brazilië Mussolini naar Libye ^VEIRB Oe Bilt seint Marktberichten uit alle deelen der wereld in melange 1753 FR1ESCHE HEEREN BAAI Uit onze omgeving Onze zeebanket is niet versch Concentratie Lager Onderwijs Predikbeurten H.Ms. „Hertog Hendrik" naar de Straat van Gibraltar Autodieven en heler aangehouden Alle kleine boeren in één bond ANNO 0( 18 3 JAREN E R V A R I N G IN PIJPTABAK JULIANADORP. Voorjaarsvergadering P.O.C. Oen Helder. van de Bovengenoemde vergadering werd heden gehouden in het café ,,'t Centrum' van den heer H. W. Veul. Aanwezig waren 4 P.O.C. leden, 1 lid en de heer M. C. Consemulder, ambtenaar van de Centrale Landbouw On derlinge; voorzitter de heer Th. A. A. Terra. Ma opening volgt vaststelling van de notu len en jaarverslag. Nadat nog een plaatselijk geval is bespro ken, komt de agenda voor de algcmeene vergadering der N. Holl. Landbouw Onder linge in bespreking. Besloten wordt om de aftredende en her kiesbaar zijnde bcstuurs- en plaatsvervan gende bestuursleden, wederom te steunen. Bij bet punt dat handelt over de Balans enz., wordt door den heer Consemulder op gemerkt, dat N. Holl. weer boog staat. Ver der wijst hij op het meerdere bedrag dat de C.L.O. het vorig jaar beeft moeten reservee ren als contante waarde in verband met meerdere gevallen die den dood ten gevolge hadden. Nog eenige andere toelichtingen werden daaraan toegevoegd. Het bedrag voor kost en inwoning wordt weer bepaald op f 7 per week. Tot afgevaardigden naar de alg. vergade ring te Amsterdam worden benoemd Th. A. A. Terra en I. J. Gaakcer Pz. De aftredende P.O.C. leden K. Wijnsma en A. Verschoor, worden herbenoemd. Inlichtingen worden nog gevraagd over de ontbrekende '70 bij ziektegevallen, waarna sluiting volgde. WIEHINdEN BIJ HET VERTREK VAN BRIGADIER BERGSMA De heer A. Bergsma die ongeveer 5K jaar alhier is gevestigd als Brigadier der Rijks- veldwacht en thans benoemd is tot majoor brigadiercommandant der Rijksveldwacht te Purmerend, heeft zich in dien tijd doen kennen als een geboren politieman, die door zijn tactisch en voorkomend optreden met de burgerij op goeden voet stond. De heer Bergsma werd aanvankelijk op geleid tot bloemist, dorb dit vak lag hem niet en toen toekende hij nis vrijwilliger bij de Blauwe Huzaren te Amersfoort aan. Vandaar ging hij over naar de Koninkl. Marechaussee en kreeg vele en zware dien sten in de Friosche en Groninger heidestre ken te verrichten, want vooral de plaggen- hutbewoners waren niet de gemakkelijksten Daarna werd de heer B., Amsterdamsch politic-agent en promoveerde spoedig tot waarnemend rechercheur. Toen hij het po- litiediploma met aantcekcning had ge haald volgde zijn benoeming tot Rijksveld wachter te Zandvoort. Een mooicn dienststaat heeft onze briga dier achter den rug, waarbij hij meerdere malen van den Minister van Justitie be- looningcn kreeg voor moed en doortastend heid. Bergsma stond ook nog te F.gmond aan Zee en arriveerde toen in Wieringen. Hii zorgde daar voortreffelijk voor de veiligheid der burgerij en heeft o.a. een aanslag op burgemeester Kolff weten te verhinderen. Vieringen ziet dan ook met leedwezen den heer B. vertrekken, doch de promotie tot Majoor-Commandant wordt hem door ieder van linrte gegund. Door de weersgesteldheid van heden, zijn de werkzaamheden in de werkverschaffing gisteren stilgelegd. Thans zullen de werkzaamheden bij de Cultuur Mij. en Slatsboschbeheer in de Wicringermeer eveneens worden stilge legd. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen; P. Bakker uit Warmenhuizen K. Boersema uit 't Zand; C. Klol uit Vier- polders; Mw. K. Hoeksema uit Tietjerkstc- radeel; Mw. S. Niesing uit Muiden; Mw. P. Janse uit Middelburg; J. A. de Wild uit Oudenbosch; J. en W. L. Schiettekatte uit Nieuwerkerk W. L. van der Male; K. den Boer en C. J. van der Maale uit Nieuwer kerk; S. Norbruis uit Menaldumadeel; E. Edens en erhtg. uit Medemblik; D. de Rijke e. e. uit Steenbergen; Gezin M. J. Gielis uit Texel; L. Drenth uit Opsterland; L. Niemeij- er en gezin uit Bellingwolde; Mw. C. Rump uit Den Helder W. v. d. Heijst uit II. L. Zwaluwe; Jac. Engel uit Medemblik mot ge zin. Vertrokken: Sj. Boersma naar Urk; II. v. Ringen en gezin naar Eindhoven; Wed. G. Verboven en gezin naar Bergen op Zoom F. Bode Witz en gezin naar Oude^ Pekela; Mw. J. M. Edelman; LI. Tloek en gezin naar Spanbroek; D. v. d. Bergh naar Am sterdam; Job. Vroone en gezin naar Alk maar; K. Tolma naar Sneek; P. Datthijn naar Assen; P. Tijsen en gezin naar Den Helder; O. Terpstra naar Leeuwarderadeel. TVV/f P AU WW NA V.A.R.A.-lezing over bloemen en planten. Het verheugde den heer D. Dekker, voor zitter van de V.A.R.A.-afdeeling, dat onder bet gehoor van den heer Lantinga, den be kenden tuinbomvmedewerker van dezen om roep, die bij den heer Slikker een lezing met lichtbeelden hield, ook vaklieden waren Ook zij beluisteren dus, zoo concludeerde voorzitter, de radio-praatjes van den heer L. en stellen die op prijs, ook al zijn ze geen V.A.R.A.-Iid. De heer Lantinga behandelde allereerst bij do geprojecteerde beelden van verschillende planten, welke verzorging deze eischen om goede en mooie resultaten te bereiken. De vertoonde beelden waren heel duidelijk en de heer L. had er slag van om op smake lijke en geestige wijze z'n toehoorders aller lei nuttige wenken te geven en veel wetens waardigs te vertellen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door eenige personen gebruik gemaakt en nadat zij op bevredigende wijze waren beantwoord, ging de heer Lantinga na de pauze verder met bet vertoonen van lan taarnpinten van belgeen Nederland op het gebied van tuinbouw, enz. produceert, liet verschillende typen van boerderijen zien, beelden uit de mijnstreek, venen. enz. enz. en liet vooral in dit deel hooren, dat hij niet enkel was gekomen om voor te lichten hoe men bepaalde planten moet opkweeken, maar z'n doel ook was propaganda te maken voor de VARA., de SDAP. en het Plan van den Arbeid. In z'n sluitingswoord dankte de heer Dek ker den spreker, deelde nog een en ander over de V.A.R.A. mede en wekte op dezen omroep te steunen. ZWEMMEN KRING NOORDELIJK NOORD-HOLLAND. In de dezer dagen gehouden kringverga dering van de kring Nrd. Noord-IIolland van den K.N.Z.R. waren aan de beurt van aftreden de heeren Mr. C. P. Eecen, Oud- karspel en II. Jonker Hz. te Anna Paulowna terwijl de heer P. Koordes te Srhagen zijn zetel ter beschikking stelde. Mr. F.ecen wenschte niet voor herkiezing in aanmer king te komen. Tn plaats van Mr. F.ecen werd den heer C. Boonen te Den Helder tot kringvoor- zifter gekozen. De heer Jonker liet zich een benoeming tot secretaris-penningmeester in de vacature Koordes welgevallen. De door deze opschuiving openkomende plaats als commissaris zal door den heer B. Kerkho ven te Den Helder worden bezet. Behoudens bezwaren van de „Overdekte" hoopt de kring op Zondag 11 April wedstrij den te Alkmaar te houden. De baggermolen wordt waar schijnlijk tot zinken gebracht. De directie van L. Smit en Co.'s Interna tionalen Sleepdienst heeft thans van haar hoofdinspecteur, Ir. W. van Beelen, bericht ontvangen, dat het wrak van de veronge lukte tinbaggermolen Kantoeng ligt in 9.1 voet water; vóór steekt de ponton 7 voet boven water uit, achter bevindt zij zich 2 voet onder water. De deskundigen zijn tot de conclusie ge komen, dat van oeconomisch standpunt be keken het niet mogelijk zal zijn de Kan toeng geheel of gedeeltelijk te bergen. Daar om is aan assuradeuren geadviseerd het vaartuig aan Trinity House (dienst van be- bakening en verlichting) over te dragen ter vernietiging. De Engelsche Bergingsmaatschappij heeft nog de reserve gemaakt, dat zij haar uitein delijke beslissing wil opschorten, totdat de plannen van het vaartuig zijn bestudeerd. Mocht zij tenslotte toch afzien van eventu- eele berging, dan zal het wrak waarschijn lijk door de Humber en Schelde naar diep water worden gesleept en door Trinity Hou se tot zinken worden gebracht. Afwisselend met zakelijke besprekingen bezochten groepen Nederlandsch missie-le den de haveninrichting, het historisch in stituut en de Kamer van Koophandel. De ontvangst was overal zeer harteliik. De Braziliaansche regeering bood Maandag avond een banket aan in het paleis Itama- raty. Ruim 100 personen namen hieraan deel, onder wie vele autoriteiten en vooraanstaan de particulieren met hunne dames. De minister van buitenlandsche zaken. Pimentel Brandao. hield een uitvoerige re de, waarop door Jhr. Van Karnebeek ge antwoord werd. De dagbladen hebben beide redevoeringen in extenso gepubliceerd en leggen in hun beschouwingen den nadruk op de wenschelijkheid de Nederlandsche handelsvrijheid na te volgen. Dinsdag begaf de missie zich naar Petro- polis. waar Jhr. van Karnebeek in het paleis Rionegro zijn geloofsbrieven als ambassa deur aan president Getulio Vargas overhan digde. Jhr. van Karnebeek deelde mede, dat II. M. de Koningin den president benoemd heeft tot Grootkruis in de Orde van den Neder- landschen leeuw en bood de versierselen dezer booge onderscheiding aan. Daarna werden de missieleden aan den President voorgesteld, die zich met ieder afzonderlijk eenigen tijd onderhield. In den namiddag hield in het paleis Tta- maraty, de oud-gezant in Den Haag Helio Lobo een causerie over Nederland, welke ge volgd werd door de vertooning van Neder landsche films, waaronder die van de K 18, de Zuiderzeewerken en het huwelijk van Prinses Juliana. Sedert de afsluiting van de Zuiderzee. De haringvangst in de Waddenzee schijnt er niet gunstig voor te staan, volgens de meening van ervaren Zuiderzeevisschers. De haring welke er nog gevangen wordt is n.1. zeer groot van stuk. Het is geen echte Zuiderzeeharing, geen halfwas-haring, maar oude overjaarsche visch. Het wordt sedert de afsluiting van de Zuiderzee elk jaar minder, zeggen zij. Ver leden jaar was er om dezen tijd door som migen reeds aardig verdiend. Pessimisten voorsnellen dat het zoo tegen 1910 wel eens afgeloopen kan zijn met de Zuiderzeeharing. Men zit nu in de Wadden zee met den sedert de afsluiting veel ster ker "Pworden stroom, welke het kuit weg voert. Twee jaar geleden kon men het kuit nog bij emmers vol uit zee opscheppen. De uit dit kuit ontstane haringembryo's heeft men toen soms kunnen vangen, maar wat hiervan in werkelijkheid terecht is gekomen is tot heden een mvsterie. Geen ■principieel verzet ter/en dit wetsontwerp te verwachten Naar de „Stand" vernepmt, is het wets ontwerp tot beperking van stichting en in standhouding ven cM-oion voor gewoon La- "•er Onderwijs gisteren I™ de afdeelingen dor I woede Kamer behandeld. Op grond van het feit, dat dit wetsont werp in hoofdtret-Uen gebaseerd is op de voorstellen van de Staatscommissie, samen gesteld uit de fractie-voorzitters der zes groote partijen, benevens een onderwijskun dige uit elk dier groenen, mag worden aan geponieu. dat tegen dit wetsontwerp geen principieel verzet zal rijzen. Het zou in de bedoeling liggen te hevor deren, dat de afdoening van dit ontwerp nog in deze parlementaire periode kan geschieden. VRIJDAG 12 MAART. The Star of Hope Mission. C.allantsoog, nam. 4.20 uur Kindersamen komst met lichtbeelden. 's Av. 7.30 uur Ouderavond met Lichtbeelden. Spr.; de heer Bok, van Den Helder. BESCHERMING VAN NEDER LANDSCHE BELANGEN IN DE SPAANSCHE WATEREN. In afwachting van de komst van H Ms. kruiser „Java", waarvan de reis uit Inchc versneld wordt, is II- Ms. panterschip tog Hendrik" van Dubrovnik onderwe naai de Straat van Gibraltar, om a'lia®r .^®s.c.h„tp ming te verlecnen aan de Nederlandsche koopvaardij. 17 Dit laatste oorlogsschip kan ongeveer Maart a.s. in de nabijheid van de Straat van Gibraltar verwacht worden Op het Rokin werd Zaterdagavond een auto gestolen, die thuis hoorde in Franekci In den wagen, die door een reiziger was gehuurd, waren geborgen een groote hoe veelheid dames-fournituren ter waarde van ongeveer fl. 1000.- Aan den Spaarndammerdijk is de auto le dig teruggevonden. De recherche van het Bureau Singel heeft de daders van den diefstal weten op te sporen. Het zijn twee jongelieden van 18 en 19 jaar. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Mede is aangehouden de man, die de goederen, welke in de auto geborgen wa ren, had gekocht. Het grootste deel van de fournituren is in beslag genomen. Ook deze man zal aan de justitie worden overgele verd. MF.VR. TILLY RUYS BIJ EEN AUTO AANRIJDING LICHT GEWOND. Op den hoek van de Prins Mauritslaan en de Fredcrik Hendriklaan te Den Haag kwamen Dinsdagmiddag twee auto's met elkander in hotsing, waarbij een van de in zittenden, de actrice Tilly RuysLus, een lichte verwonding aan het achterhoofd be kwam. Na aan den centralen post van den G.G.D. te zijn verbonden, kon Mevr. Ruys zicli huiswaarts begeven. WIERINGERMEERPOLDER WENSCHT GEEN BIJEN. Te weinig klaver. De afdeeling Apeldoorn van de Neder landsche verceniging tot bevordering van de bijenteelt heeft op haar aanvraag voor plaatsing van bijen in den Wieringermeer- polder van de betrokken instantie bericht gekregen, dat dit jaar geen bijen van elders aangenomen kunnen worden. Als reden wordt aangegeven, dat er dit jaar weinig koolzaad verbouwd wordt en de klaver, waarop de bijen in 1935 en 1936 voorna melijk hun honingvoorraad hebben ver zameld, zoo'n geringe oppervlakte beslaat, dat het de moeite van het uitzenden niet zal kunnen loonen. De vereenigingen van kleine boeren in Nederland in één bond. Plan bond te stichten van alle vereenigingen van kleine boeren in Nederland. Gisteravond heeft te Smilde wederom een vergadering plaats gevonden van kleine hoeren ên wel op initiatief van de onlangs opgericht? vereeniging voor kleine boeren; er was veel belangstelling. De vergadering uitte haar ontevredenheid daar zij van mee ning was dat. de kleine boer wordt achter gesteld hij het toekennen van biggenmerken, kalverschetsen, enz. Tevens wilde men ko men tot een verlaging van de pachtprijzen. De bedoeling is om een hond van vereenigin gen van kleine boeren in Nederland te stich ten. De vereeniging telt thans 57 leden. STEUN SUIKERBIETEN. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal in de binnenkort afkomende be schikking betreffende den steun aan de sui kerbietenteelt een bepaling worden opge nomen krachtens welke de telers, die be zwaren hebben tegen de hun voorloopig toegewezen hoeveelheid garantiebieten, bin nen li dagen na ontvangst, van de voorloo pige toewijzing hun bezwaren bij de betref fende Provinciale Landbouw-crisis-organi- saMe moeien hebben ingediend. Later inkomende bezwaarschriften worden niet meer in behandeling genomen. AANRANDER GEARRESTEERD. De gemeente politie te Vaassen heeft gis terenavond op den Deventerweg aldaar ge arresteerd den 33-jarigcn S. K., wonende te Apeldoorn. De man had even tc voren twee meisjes op genoemden weg aangerand. K. beeft bekend, waarbij bleek, dat hij zich meermalen aan een dergelijk feit had schul dig gemaakt. Het doel der reis. Mussolini is gisteren uit Rome vertrokken om zich met Lessona, den minister van ko lomen, Alfieri, minister voor de pers en ge neraal Russo in te schepen aan boord van den kruiser „Pola", die hem naar Libye zal brengen. Honderdveertig journalisten" ma ken de reis mede. De kruisers „Zara" Gori- zia" en „Fiume" vergezellen de „Pola',' De directeur van het Giornale d'Italia In'bri EngelschItaliaansche GentlemPtls, agreement heeft Italië uiting gegeven aaa •/iin wil. de reeds bestaande rechten van alie andere naties in alle deelen \an de Middel- landsche zee te erkennen en daarmede alle agressieve of reformatorische voornemens uitgesloten. De politieke en militaire actie van Italië in de Middellandsche zee streeft derhalve slechts twee welomlijnde doeleim den na: ten eerste, de duidelijkheid der posi tie en der betrekkingen tc verzekeren, inct de tendens, overal daar, waar deze duidelijk heid bestaat, tot samenwerking te geraken en ten tweede, de verdediging van ,1e Itali aansche belangen in de Middellandsche Zee te verzekeren, hetgeen geschiedt door de uit- hreiding der militaire krachten en der vloot- stcunpunten, waarbij men natuurlijk ook met de maatregelen van andere landen re» kening moet houden. Dc reis van Mussolini naar Lybië hoeft, in tegenstelling met alle anders luidende veronderstellingen, ten doel, een bezoek te brengen aan een gebiedsdeel van het hn- nerium dat aan een voor Italië belang rijke zee ligt. en dat om redenen van zelf verdediging onder toezicht van Italië moet staan. De diplomatieke redacteur van het Nieuws bureau Stcfani schrijft dat Mussolini een bezoek aan Lybië zal brengen, om den nieuwen, stratogischen weg langs de kust naar Syrië in tc wijden. Verwachting: Zwakke tot matige, later wel licht toenemende zuidelijke tot zuid oostelijke wind, gedeeltelij1!-; bewolkt met lichte vorst in den nacht, later toenemende bewolking met- tempera tuur om het vriespunt lot lichte dooi, aanvankelijk weinig of geen neerslag. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND HEUENMORGEN: 8 UUR; 751. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 2 gr. C. is 36 gr. F. SCIIAGEN. 11 Maart. 40 Vette koeien 165260, 17 kalfkoeien 170—240, 5 pinken 70—90, 403 nuchtere kal veren 6—15, 10 vette schapen 3137, 149 overhouders 1627, 6 magere varkens f 26, 7 idem vette per Kg. 4749 ct., 105 biggen f 11—18, konijnen f 0.50—1.25, kippen f 0.75 tot f 2.—. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Maart. Uien 60S0 ct., drielingen 60 ct., grove 60 —80 ct., peen 1.40, roode kool 1.402.20, taaie gele kool 1.20—2.00 gele kool 1.20— 1.50, D. witte kool 1—1.10. NOORDSCHARWOUDF., 11 Maart. Bevel. 1.80, eigenh. 2.50, bl. aardappelen 1.80. uien 0.601 drielingen 60 ct, grove 0.901.10 gelenep 1.70. Roode kool f 1.401.90, taaie gele kool f 2.50 gele kool f 1.201.70, D. witte kool f 11.10. De veiling duurt voort. AMSTERDAM, 10 Maart 1937. Ter veemarkt waren heden aangevoerd} 224 vette kalveren: le kw. 64—70 cL, 2e kw. -'662 ct„ 3c kw. 4654 ct. per Kg. levend gewicht; vleeschvarkens, wegende van 90- 110 Kg. 5.>56 ct. enkoio hoogcr, zware varkens 5456 ct., vette varkens 5354 ct. per Kg. slaehtgewicht. Aangevoerd 2 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Velto kalveren behoorlijken aan voer. handel stug, prijshoudend. Nuchtere kalveren gewonen aanvoer, vluggen handel, constante prijzen. Varkens weinig aanvoer, handel zeer stil, dezelfde prijzen. WARMENHUIZEN, 10 Maart. 9450 Kg. roode kool f 1.40—1.80, 11900 Kg- D. witte kool f 1—1.10. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en fruit: Berlijn: Nog- steeds geen verandering. Ook het koudere weer bracht geen verbetering in de prijzen. Van e buitenlandsche producten noteeren Ral- bloemkool 24-42 p. 100 stuks; Holl. spruiten 16— p. 0q Kg.j Holl. uien 6—7 j>. 50 Kg-! nf •iSaziMG-20 P- 50 K*-: Belgisch wik eni P',o° Kg' Frankfort a. M-: Bui' tenl. prod.: 4.25—5.00 p. 12/18er; 4.S0—5.50 p. Belgisch witlof 2.50—2.75 p. 5 Kg.; kropsla 2.25—3 per 12/30er; IIoll. roode kool n' rn ,TP; Bg. Bal. spinazie 1616.50 p. schorseneeren f 20—24, Holl. Holl. savove kool 5.50 P- rlorn n uicn f 6-7 p. 50 Kg. Düssel- ïnni m' enl' prod-: bloemkool 20—40, wille kooi 4.0°, roode koo, 5 5Q> g|a 10_25) tomaten fiiivi^' P'")P' schorseneeren 1820, an- énnlu^0Ovitl°f 2225, veldsla 55-60, Kom n r'° p- 50 Kg. of p. 100 stuks, n m iU"(nl' prorl" Bal. kropsla 10-15 P;J.P. .st"ks; Bal. bloemkool 30—60 p. 1°° »s, buitenl. schorscneoren 2025 p. 50 Kg. v> Ir "1Cn,7 50 P- >»0 Kg.; Hal. uien 6.50 p. tnn i-A b^Pz'g: Bal. bloemkool 6— lScr van K spruiten 1.65—2.20 p. zak

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2