Was de oermensch kannibaal? De zinvande Engelsche herbewapening Zwaluwen-Roode Duivels DE DRIE MUSKETIERS 55. DE INHOUD VAN DEN BRIEF. „U hebt toch gelijk!" riep de koning ver heugd, toen hij den kardinaal den brief toonde. „Geen enkel woord van liefde! Niets dan politieke kuiperijen! Hier, dan kunt U het zelf lezen. De brief was aan den koning van Spanje gericht en de koningin eischte van haar broer, tezamen met den keizer, Frankrijk den oorlog te verklaren, omdat beiden zich immers door de politiek van Richelieu wel beleedigd moesten voelen. Bij de vredesbe- palingen moest dan ook het aftreden van den kardinaal bedongen worden. „Majesteit, in Uw plaats zou ik toege ven! Ik persoonlijk zou het als een geluk beschouwen, als ik me in de rust van het gewone leven terugtrekken kon". „Ik begrijp U, mijnheer de kardinaal, maar ik zal er wel voor zorgen, dat allen, die in dit complot gewikkeld zijn geweest, streng gestraft worden, de koningin niet utgezonderd. 56. DE KONING HEEFT EEN WENSCH. „Wat zegt Uwe majesteit? De hemel moge mij er voor bewaren, dat ik de aanleiding zou zijn, dat de koningin eenig leed zou overkomen!" En thans drong de kardinaal er bij den koning op aan, zich met de ko ningin te verzoenen. Zelfs trachtte hij den koning te bewegen iets te doen, dat haar prettig zou stemmen, bijvoorbeeld een bal te organiseeren, waarop de koningin gele genheid zou hebben, zich voor het eerst in het openbaar te vertoonen met de betoove- rende diamanten versierselen, welke de ko ning haar kort geleden had geschonken. Zonder eenigen argwaan ging de koning op dit voorstel van den kardinaal in en noo- digde de koningin uit voor een feest, waar van hij eerst later zou mededeelen, op welk tijdstip het zou worden gehouden. Op zekeren dag kwam de koning in de vertrekken der koningin en deelde mede, dat het bal over veertien dagen zou plaats vin den. „Vergeet echter niet, de sjerp met de diamanten gespen te dragen", voegde hij er lachende bij. De koningin werd doodsbleek en moest om niet te vallen steun zoeken. „De kardi naal!" drong het tot haar door. INTERESSANTE OPGRAVINGEN IN CHINA! VIER SCHEDELS VAN DEN „SINAN- TROPHUS PEKINENSIS" ONTDEKT. In de reeds wereldberoemde grot van Chou Kou-tjien, ln de on middellijke nabijheid van Pei- ping gelegen, deden eenige Zweedsche geleerden nieuwe in teressante vondsten van beende ren en schedels van oermenschen Veertig K.M. ten Zuid-Westen van Pei- ping ligt het kleine stadje Chou Kou-tjien. Reeds eeuwen geleden haalden de Chineezen hier graniet en kalk vandaan, het bouwma teriaal voor talrijke paleizen en andere ge bouwen van het oude Peking. Ook was Chou Kou-tjien bekend wegens zijn eigenaardige fossielen men vond er resten van neus horens, beren en andere dieren uit den oer tijd. Deze beenderen bezaten een buitenge wone waarde voor de Chineesche artsen en apothekers, die op grond van een oeroude kunst, toovermiddelen uit de skeletten van oerdieren bereidden. Eerst in latere jaren kreeg het plaatsje echter zijn wereldvermaardheid. Bij de op gravingen, waarmede reeds in 1921 een aan vang werd gemaakt, vond men namelijk ook een groot aantal beenderen en schedels van een nog onbekend menschenras. Hier werd de „Sinanthropus Pekinensis" ontdekt, waarvan de geleerden beweren dat hij de eigenlijke oermensch is. De opgravingen stonden indertijd onder leiding van den Zweedschen professor Johan Gunar Anders son, den directeur van het Aziatisch Mu seum te Stockholm. De vondst in de kalkgroeve. Gedurende zijn eerste verblijf in Peiping, omstreeks het jaar 1919, toonde men profes sor Andersson de fossiele resten van een vo gel, die men in den rooden leem bij Chou Kou-tjien gevonden had. Dit fossiel wekte zijn belangstelling in zoo hooge mate op, dat hij besloot in samenwerking met eenige an dere geleerden, opgravingen in de omgeving van Chou Kou-tjien te doen. Toen de Zweed in gezelschap van den Amerikaanschen ge leerde Dr. Walter Granger een tocht door het gebied van de opgravingen maakte, ontdek te hij door een toeval de later beroemd ge worden grot van Chou Kou-tjien. Een Chinees vroeg n.1. aan Anders son, waarom hij zich voor opgravin gen interesseerde. Toen de professor aan den man verklaarde, waarom het hem eigenlijk te doen was, kreeg hij ten antwoord: „Indien U beende ren zoekt, dan zoekt U op de verkeer de plaats. Niet ver van hier is een plek, waar u veel meer beenderen kunt vinden". Daarop bracht hij den Zweed naar een verlaten kalkgroeve, die in een groot hol uitmondde. Het was een geweldige grot, die als vindplaats zoo belangrijk scheen, dat alle opgravingen hier geconcen treerd werden. Professor Andersson vond aan den rand van de grot reeds onmiddellijk een aantal ruw geslepen kwartssteenen, die hem op de gedachte brachten, dat hij hier met overblijf selen van menschelijke werktuigen uit den oertijd te doen had. Dergelijke kwartsstee nen heeft men n.1. ook op andere plaatsen ontdekt. Het waren, naar prof. Andersson ge looft, primitieve wapens. De verzameling fos sielen, die prof. Andersson bijeen had ge bracht, werd in Upsula door prof. Carl Wi- man onderzocht. Er bleek toen, dat er bij Chou Kou-tjien ook twee kiezen gevonden waren, die als de resten van een oermensch moesten worden beschouwd. Daarmede was het eerste bewijs geleverd, dat er mensche lijke wezens in de grot van Chou Kou-tjien geleefd hadden. Opgravingen onder kanongebulder. Later werd de leiding van het werk bij Chou Kou-tjien in handen gelegd van de Chineesche Geologische Vereeniging. De Rockefellerstichting in China verklaarde zich bereid de groote onderneming te finan cieren. De bekende Amerikaansche anthro- poloog Black, professor aan de hoogeschool te Peiping kreeg de opdracht, de nieuwe vondsten te onderzoeken. Uit Zweden arri veerde nog een leerling van prof. Wiman, Dr. Birger Bohlin, om de fossielen te con- serveeren. Onmiddellijk na de aankomst van Dr. Bohlin werd in het voorjaar van 1927 het werk in Chou Kou-tjien voortgezet. Toen de burgeroorlog tusschen Tsjang Tso-lin en Sen Sji-sjan in den zomer van datzelfde jaar uitbrak, stoorden kanongebulder en machinegeweervuur de geleerden in hun wetenschappelijk werk. Het was voor de onderzoekers niet gemakkelijk de Chinee sche soldateska van het opgravingsterrein weg te houden. Maar toch zag men nog kans, verder te werken. Een ongeschonden kaak. In October werd nog een bijzonder goed bewaard gebleven kaak ontdekt. Deze nieu we vondst kreeg den naam van „Sinanthro pus Pekinenses". In den loop van het jaar 1928 konden nog andere resten van been deren en schedels ontdekt worden. Zij stamden alle van een geheele kolonie van oermenschen. Ongetwijfeld was de grot in den grijzen oertijd dicht bevolkt. Menscheneters? In het jaar 1928 legde Dr. Bohlin het werk in Chou Kou-tjien neer en sloot zich bij de Gentraal-Aziatische expeditie van Sven Hedin aan. Twee Chineesche paleon- thologen, die met Dr. Bohlin hadden sa mengewerkt, namen daarna de leiding van het werk op zich. Men had toen een diepte van 23 meter bereikt. Twee gangen in de grot werden open gelegd en in December 1929 vond men toen een goed bewaard ge bleven schedel. Zoo werd het werk van vele jaren met een schitterend succes bekroond. Het werk nam intusschen een steeds grooteren omvang aan. Men had besloten, iedere laag nauwkeurig te onderzoeken Kort geleden kon men nu een zeer belangrijke ontdekking doen. Men had n.1. een nieuwe vindplaats gevonden, die 10 meter hooger lag dan de oorspronkelijke, waar men den eersten schedel ontdekt had. Op de nieuwe vindplaats kon men vier nieuwe schedels opgraven, overblijfselen van menschen, die ongetwijfeld bij een aardverschuiving om het leven waren gekomen. Deze vondsten kwamen in handen van professor Franz Weidenreich, die sinds 1935 den overleden Amerikaan prof. Black vervangt. Prof. Weidenreich heeft nu vastgesteld, dat de schedels behooren aan den „Sinan thropus Pekinensis" en de oudste mensche lijke overblijfselen zijn, welke ooit gevon den werden. Zij stammen uit het zooge naamde pleistoceen-tijdperk. Klaarblijkelijk heeft voor de grot een nederzetting van oermenschen gelegen. De groote hoeveel heid beenderen van dieren in de grot is slechts te verklaren, indien men aanneemt, dat deze als afval door de menschen in de grot geworpen zijn. De Sinanthropus jaagde intus schen niet slechts op ^le dieren in de wouden, maar hij was, naar men uit zekere gegevens meent te kunnen opmaken, ook kannibaaL Hoe zou men anders de vondst van menschenschedel» zonder van ske letten kunnen verklaren? Het U ook opmerkelijk dat de vele schedels ontbreekt. Klaarbhjkeli] placht de Sinanthropus zijn vijand te d den, hem dan het hoofd af te slaan, ver volgens met een scherp instrument ^d skalp af te snijden en tenslotte de hersen massa te verslinden. De geleerden houden zich nog bezig met de vraag of de Sinanthropus reeds reli gieuze begrippen had. Misschien stammen de schedels van menschenoffers. Men heeft op vele schedels sporen van verdooY®"de slagen gevonden. Intusschen kunnen derge lijke vragen nimmer met zekerheid beant woord worden. Er staan nog nieuwe be langrijke opgravingen voor de deur, en deze zullen misschien eenig licht in de on doordringbare duisternis, die deze oer menschen omringt, brengen. MUSSOLINI ZOEKT NAAR TE GENWICHT. DE SCHADUW VAN DEN NEGUS. In de geschiedkundige ontwikkeling der Europeesche landen bestaat er wel geen grooter tegenstelling dan die tusschen En geland en Italië. Daar het eiland, dat in de laatste eeuwen door geen vreeimd leger meer betreden werd en dat zich, steunend op zijn gunstige ligging, vrij kon ontplooien en de heerschappij ter zee veroveren, terwijl de gevaarlijkste tegenstanders op het vaste land hoogstens Pyrrhusoverwinningen wis ten te behalen. En hier Italië, dat in dien zelfden tijd voortdurend om zijn nationale zelfstandigheid moest worstelen. Ondanks zijn schijnbaar gunstige geografische lig ging vermocht 't eerst in de 2de helft van de laatste eeuw en dan nog wel met steun van buitenlandsche mogendheden, zijn eenheid te verkrijgen. Aan de groote econo mische opleving van de 19de eeuw heeft het land geen deel kunnen nemen, wijl de ba sis van de industrie dier dagen, de kolen mijnen, geheel ontbrak. Zijn zonen waren gedwongen, in den vreemde hun brood te verdienen en aldus gingen zij voor het moederland meestal verloren. Eerst Musso- lini heeft aan dit door de natuur en mis schien ook door de geschiedenis wat on rechtvaardig behandeld volk weer de plaats gegeven, welke het op grond van zijn hooge cultuur toekomt. Strijd tegen windmolens. Italië leeft in het bewustzijn, door Enge land en Frankrijk niet als volwaardig te worden beschouwd, omdat Mussolini zich economisch, politiek en militair onmogelijk met de Westersche mogendheden zou kun nen meten. Toen de Volkenbond in den herfst van 1935 de sancties toepaste, was Genève er vast van overtuigd, dat binnen weinige maanden materieele factoren Ita lië tot een algeheel toegeven zouden dwin gen. Baldwin sprak deze meening in het Lagerhuis openlijk uit. Zoowel de Volken bond als mr. Baldwin zagen daarbij geheel de macht van den wil in de politiek over het hoofd. Deze wil heeft Mussolini thans opge wekt. Hij is er zich van bewust, dat Italië tegenover de Engelsche herbewapening op materieel gebied niets kan stellen, dat een vergelijking daarmede zou kunnen door staan. I-Iet Engelsche wereldrijk omvat een vierde deel der aardoppervlakte en een vierde deel der menschheid is onderdaan van den Engelschen koning. Het produ ceert alle grondstoffen in onbeperkte mate en zijn uitstekende industrie kan gemakke lijk op militaire doeleinden ingesteld wor den. Zijn groote ervaring op het gebied van den vlootbouw en zijn steunpunten op de belangrijkste plaatsen ter wereld verzeke ren Londen de heerschappij over een groot deel der aarde. De wil van Engeland deze superioriteit door een krachtige bewapening, welke ie- DINSDAG 16 IMAART 1937. Hilversum I. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos' ori est. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Ensemble J. Cantoi Giamc onpl. I.00 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 AVRO-Strijkorkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 Omroeporkest en Gramofoonplaten. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 Bonte Dinsdagavondtreln. 10.15 Renova-kwintet. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest en Gramofoonplaten. Hilversum H. KRO-ultzendlng. 4.005.10 HRIO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 «odsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonplaten. 4.05 Lezing „Vrijmetselarij en Hurrfanitelt". 4.30 Gramofoonplaten. 4.35 HIRO-Post. 4.40 Gramofoonplaten. 4.45 Causerie over het Spiritisme. 5.10 De KRO-Melodisten m.m.v, solist (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperantoles, 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Jeugdwerkloozenzorg 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Sted. orkest Maastricht en solis» 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. deren anderen staat economisch biniiei1 korten tijd zou ruineeien, te bewaren dwingt den Duce, deze superioriteit te er kennen, tenzij hij zich niet slechts toI zuiver materieele factoren beperkt. Musso lini weet zeer goed waar het om gaat. Daap om heeft hij den Grooten Fascistischen Raad tot de mihtariseering van alle actieve krachten der Italiaajnsche natie tusschen de 18 en 55 jaren laten besluiten. Dat te zijn antwoord op de Engelsche herbewa- ,pening. Zal in dezen strijd de wil, d« cipline, de offervaardigheid en de vaderlandsliefde sterker zijn dan de materieele krachten, waarachter na tuurlijk een niet minder onbuigzame wil staat? Een hopelooze beweging. Zelfs indien wij van alle financiëele vraag stukken afzien en aannemen, dat het Ita. liaansche volk steeds de gelden zal kunnen opbrengen, welke noodig zouden zijn om met de Engelsche herbewapening gelijken tred te houden, zou toch de Italiaansche oorlogsindustrie zich nimmer met de Engel- sche kunnen meten. Daarbij komt de schaarschte aan grondstoffen, waaronder Italië ondanks de verovering van het rijke Abessinië, zwaar te lijden heeft. Daar Enge- land voor zijn bewapening groote deelen van de ijzervoorraden in de geheele wereld heeft opgekocht, zal de huidige schaarschte voor Italië spoedig ongunstige gevolgen hebben. Ook ten aanzien van den toevoer van olie en benzine voor het luchtwapen en de gemotoriseerde strijdkrachten blijft Italië voor 100 pet. van het buitenland af. hankelijk. Aangenomen, dat Italië zijn be hoefte aan olie heeft gedekt, dan zou daar* door een groot bedrag aan deviezen zijn vastgelegd en niet meer voor andere nood zakelijke uitgaven ter beschikking zijn. Mussolini heeft begrepen, dat het om het behoud van de natie gaat en derhalve wor* den nu alle civiele behoeften bij de militai re ten achter gesteld. Indien iedere Italiaan tusschen de 18 en 55 jaar onmiddellijk voor militaire doeleinden kan worden gebruikt, beteekent dit, dat de geheele Italiaansche politiek is geraakt in de atmosfeer, waar het om zijn of niet-zijn gaat. En desondanks: een stalen wil. Het antieke Rome heeft een verwonderde wereld het voorbeeld gegeven, hoe, op het oogenblik van den grootsten nood, na de verschrikkelijke nederlaag tegen Hannibal bij Cannae, nogmaals alle krachten gemo biliseerd kunnen worden. De Groote Fas cistische Raad heeft dit voorbeeld thans op gevolgd. Het Italiaansche volk is tot de laatste maatregelen opgeroepen. Tegen wien is de gigantische Britsche be wapening ter zee gericht? Tegen wien richten zich de versterkingen op Cvpres? De Engelsche herbewapening en het ant woord van den Grooten Fascistischen Raad hebben de politieke spanningen weer aan zienlijk verscherpt. Het Engelsche geweten kan de aanwezigheid van den „Leeuw van Juda" op Italiaansch gebied niet verdragen. De met een parapluie door de voorsteden van Londen wandelende afstammeling Van koning Salomo zal misschien tenslotte nog de oorzaak zijn van het feit, dat de poli tieke tegenstellingen van Europa het punt naderen, waarop de wereldaanschouwingen onvereenigbaar tegenover elkaar staan: de wereldaanschouwing van de materiëele macht en die van den wil. EEN VOLHARDEND PAAR De heer en mevrouw J. B. Masters te Londen hopen beiden dit jaar 93 te worden. Het dappere paar zal einde van deze maand 70 jaar getrouwd zijn. Ze zijn beiden nog goed gezond, vol belangstelling voor de dingen van don dag en goed bij. Toen zij zestig jaar getrouwd waren (30 Maart '27) kregen zij een schriftelijken gelukwensch van den Koning en de Koningin. De gezond heid van mevrouw Masters is eigenlijk nog beter dan die van haar man, want zij man keert nooit iets, terwijl hij al wat voorzich tig moet zijn met wat hij eet. lederen och tend gaan de eeuwig jonge Masters een wan delingetje doen. Hij houdt van zijn glaasje bier (één per dag) en rookt ook een paar pijpjes. Een recept om lang te leven en goed gezond te blijven hebben zij niet, behalve misschien dit eene, wees matig. ENGELAND HEEFT GEBREK AAN ARBEIDSKRACHTEN. De Engelsche minister van arbeid. Brown, beeft gisteren in een in Oxford uitgespro ken redevoering verklaard, dat zijn voor naamste zorg thans eigenlijk niet meer de werkloosheid is, maar veeleer het in ver schillende takken van industrie opkomende gebrek aan arbeidskrachten. Het Zwaluwenelftal samengesteld. Het Zwaluwen-elftal, dat a.s. Woensdag 17 Maart des avonds om kwart over acht op het V.U.C.—terrein te Den Haag tegen de „Recde Duivels" zal spelen, is thans defini tief als volgt samengesteld.: Doel: Dijkstra (ZFC) Achter: Weber (AGOVV) en Koldewijn (Heracles) Midden: Pellikaan (Longa); van der Kul len (Hengelo) en Bool (HVV) Voor: Sluyck (Velox), van Spacndonek (Neptunus), Lungen (AFC); van der Vaart (Xerxes), en Bergman (Blauw-Wit) Alle spelers hebben de ultnoodlging aan' genomen. Reserves voor dezen wedstrijd zljnf Slootweg (VUC) doel; Walhain (HBS) en Choufoer (ADO) achter, Wallaart (Uvs' 011 van Gooi (Haarlem) 'midden; en vfl0 Vliet (HBS) voor.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10