De Wereld- Jamboree nadert Het voorloopig programma voor a.s. Zondag N.H.V.B. Andijk-District elftal Drechterland 1-4 Nieuwe Niedorp- Jan Hanzenkwartier 1-7 K.N.V.B. Berger Sportvereeniging Ajax wint van Go Ahead Z.F.C.-R.F.C. 0-1 De heer Herberts over het Nederlandsch elftal Fraaie propagandabrochure. Het zal zeer velen bekend zijn, dat van 31 Juli tot en met 9 Augustus van dit jaar in Vogelenzang de padvinderswereldjamboree ge houden wordt. Het besluit om ditmaal Neder land voor het organiseeren daarvan aan te wij zen is natuurlek voor de Nederl. padvinders en de velen, die met hen sympathiseeren, met groote instemming begroet. Naarstig is men dan ook aan het werk getogen om de noodige voorbereidingen, die vele in getal en zeer groot van omvang zjjn, te treffen. Als plaats waar de tenten zullen verrazen, werd een landgoed in Vogelenzang, dat er zich uiter mate voor leent, uitverkoren. Hier zal het zijn, dat duizenden padvinders uit alle oorden van de aarde elkaar zullen treffen, elkaar zul- spreken, elkaar zullen leeren kennen en waar- deeren. De groote beteekenis van de jamboree zit 'm dan ook in dien vriendschappelijken om gang van die Jongens van allerlei naties. Het aankweeken en versterken van die inter nationale vriendschap is ook het hoofddoel van den „chief scout" Lora Baden Powell, die in 1920 voor de eerste maal de padvinders uit alle deelen van de aarde opriep om dank te betuigen voor de wereldvrede. „Wat het doel is van de Wereld-jamboree's?", zoo heeft hij uitgeroepen tijdens de 3e wereldjamboree te Birkenhead in 1929 „vrienden maken!" In Vogelenzang nu gaat de Nederlandsche padvinderij daadwerkelijk medehelpen „vrien den maken". Zij zal de buitenlandsche Jongens een hartelijken ontvangst bereiden en zal trachten om het hen in alles naar den zin te maken en hen een onvergetelijken indruk mee te doen nemen. De stichter van de padvinderij zal met zijn echtgenoote persoonlijk aanwezig zijn om het leven en werken op deze jamboree van nabij gade te slaan. De jamboree in Vogelenzang wordt de vijfde in de reeks sinds 1920 en waar de vorige vier gehouden werden, daar trokken zij enorme be langstelling, ook van menschen, die niet recht streeks met de padvinderij in contact stonden. Alle 4 leverden z{j een uitgesproken succes op en dat moet straks ook van de Nederlandsche jamboree gezegd kunnen worden! Terecht maken de padvinders dan ook goede propagan da voor Vogelenzang. Dezer dagen stond er een padvinder voor onze deur, die ons een fraai, in rotogravure uitgevoerde, brochure te koop aanbood. Wij bladerden het even door en het zag er zoo goed uit, dat we gaame een dubbeltje in ruil voor dit geschriftje gaven. De titelpagina met de reproductie van de bekende plaat van den lachenden padvinder op den wereldbol gezeten, die met z'n vinger Vogelenzang aanwijst, doet het om te begin nen al bijzonder goed, maar ook alle overige plaatjes en het zijn er vele! zijn met zorg gekozen, terwijl we voor de montage niets dan lof hebben. Het boekske ziet er dan ook bijzonder smakelijk uit en het noodigt den beschouwer tot aandachtig kijken... en lezen uit. In woord en beeld vertelt deze bro chure van de jamborees, die Vogelenzang voorafgingen, van de plek in ons land, waar zij dit jaar zal gehouden worden, van het spel en werk der verkenners, zeeverkenners, wel pen, voortrekkers. Voor Den Helder heeft dit boekse nog een speciale bekoring, omdat er zeer geslaagde afbeeldingen in voorkomen van de patrouille, welke vorig jaar „nationale pa trouille" werd en winnaar van het wissel- schild! Wij twijfelen er niet aan of deze zoo zeer geslaagde uitgave zal haar weg beslist wel vinden! Ondanks glad terrein, aantrekke- Iijken wedstrijd. Door de flinke regenbuien was het terrein zeer moeilijk te bespelen. Niettegenstaande dit hebben alle spelers er van gemaakt, wat er van te maken was, allen hebben hun best gedaan, het veld belette nu eenmaal fraai spel. Het D.-elftal had slechts één wijziging ondergaan: de West-Frisia rechtsbuiten Mus- kee was niet van de partij, hij werd vervan gen door den Andljker Van de Braber. Andijk stelde hier haar gewone comp. elftal, zij het met enkele wijzigingen (proefnemin gen) tegenover. Als scheidsrechter Vlaar be ginnen heeft gefloten, trekt Drechterl., ge steund door den stevigen wind, al spoedig ten aanval. Andijk kon langen tijd niet los komen uit den greep der witgehemde D.-ers. Deze druk op het doel van Vos wordt na ongeveer een kwartier spelens beloond met een goed doelpunt als Schuitemaker Vlaar heeft om speeld, geeft hij aan Van de Braber af, welke met een strak schot zijn plaatsgenoot Vos passeert (10). Hoewel Drechterland voor het grootste deel voor de rust de meerdere bleef, slaagden zjj er toch niet meer in te scoren. Zelfs slaagde Andijk er in om vlak voor de rust doelman Blokker te passeeren. Ofschoon Drechterland na de hervatting tegen den wind op had te spelen, was het toch dit elftal, dat de lakens uitdeelde. De achter hoede bleek volkomen voor haar taak bere kend, vooral Blokker kreeg enkele malen ge legenheid zijn bekwaamheid te demonstreeren. Na 5 minuten spelen wist Kroon met een ferm schot Vos ten tweede male het nakijken te geven. Als Kuin eens een kogel afvuurt in de richting van het A.-doel, stopt de lat het gierende schot, de bal vliegt het veld in, waar Schuitemaker op zijn post is om op rus tige wijze den stand, met een keurigen kop bal op te voeren tot 31. Het Drechterland- sche overwicht duurt voort. Andijk is beslist de minderen van dit team, zoowel in snelheid als balbehandeling zjjn de D.-ers de baas over hun tegenstanders. Uit een algeheele D.-aan val komt de bal bfl de goed spelende Schuite maker terecht, even loopt hij door, om hierna Vos geen kans te geven (41). In den stand komt verder geen wgziging meer, zoodat het Drechterl.-elftal een keurige zege had be haald. Over het elftal het volgende: Blokker kan op een keurigen wedstrijd terug zien, behoudens het ééne foutje, waaruit Andijk scoorde, heeft hij het D.-doel op keu rige wijze verdedigd. Peereboom, eveneens van N. Niedorp, heeft een goede match ge speeld, hij heeft enkele moeilijke situaties prachtig opgelost, door resoluut ingrijpen. Stapel van Twisk vormde met de beide N.N-ers een goed geheel, menige vierde klas- ser zou trotsch op een derglijk trio zijn. De halflinie was goed zonder meer. Poeze van Hoogkarspel en Venema van Flevo waren hier de besten. In de voorhoede was Schuitemaker van het Midwouder MOC een heel goede kracht, ook Kuin was tamelijk goed. al had den we meer van rijn schot verwacht. Kroon als midvoor viel ook niet mee, de buitenspelers waren de minsten. Voor de eerste ronde der K.N.V.B.-beker ont ving N. Niedorp het Amsterdamsche elftal Jan Hanzenkwartier. Deze Amsterdammers hebben hier een keurig partijtje gespeeld, met groot gemak bleven ze N. Niedorp de baas. J.H.kwartier wint den toss en speelt tegen wind. In het eerst gaat het spel over en weer, maar al gauw komen de Amsterdammers er in. We zien enkele mooie aanvallen van de Am sterdammers, maar het doel kunnen ze nog niet vinden. Na een kwartiertje spelen gaat Peere boom er alleen vandoor, maar hij schiet net naast. Als er ongeveer 25 minuten gespeeld is, neemt J.H.kwartier de leiding 01. Na den aftrap bouwt N.N. een mooien aanval op, maar weer strandt ze op de uitstekende achterhoede van het J.H.kwartier. Door een fout in N.N.- achterhoede brengt J.H.kwartier den stand op 02, om er vlak voor de rust nog een puntje bij te maken 03. In de tweede helft wordt J.H.kwartier nog beter en maakt er dan ook gauw 04 van. Daarna gaat N.N. er weer van door en door een mooie voorzet van De Bakker maakt N.N. er 14 van. Na dit doelpunt voert J.H.kwar tier den stand op tot 17. O.K.B.SCHA GEN 2 2—2. Schagen 2 stelt teleur. Het is Schagen 2 niet mogen gelukken revanche te nemen voor de eerste en eenige nederlaag tot dusverre geleden. Op een slecht veld, veel kuilen en hobbels, nam deze wedstrijd om 2 uur een aanvang. Schagen 2, met 1 invaller spelend voor E. Rus, is direct in de meerderheid, doch weet niet te doelpunten. Eensdeels door te ver doorgevoerd kort spel, anderdeels doordat de OKB-ers zich als ware duivels weerden. De geelzwarten konden er maar niet doorkomen. Nadat de Schager linksbuiten een paar maal te hard en te scherp voor had gezet, werd een voorzet van rechts door Bremer naar Grootes gekopt. Deze nam den bal ook op zijn hoofd en zoo verdween de bal in het net (01). Nadat wederom verschillende aanvallen van Schagen 2 waren afgeslagen, ging de OKB- linksbuiten er met den bal vandoor. Ab de Wit haalt hem in, doch in plaats van den bal naar Bijpost terug te spelen, wil hij het te mooi doen. Hij mist, OKB's rechtsbuiten zet voor, een hard schot volgt, dat keeper Bijpost prachtig stopt. Hij kan echterden bal niet houden en buiten het bereik kogelt weder een OKB-er in (11. Met dezen stand de rust in. Schagen 2 is daarna weer veel sterker, doch de OKBe-rs werken als paarden. Na een half uur spelens gelukte het Bremer na veel moeite den stand op 12 te brengen. OKB liet zich niet uit het veld slaan en wist zoowaar door talmen in de achterhoede gelijk te maken. Onder veel spanning verstrijkt de tijd. Als in de laatste minuten Grootes door alles heen is en ledereen een doelpunt verwacht, wordt hij tot tweemaal toe gehaakt, zonder dat de arbiter ingrijpt. Grootes raakt den bal kwijt en... de kans is verkeken. De laatste seconden verstrijken onder een hevige regenbui en als de arbiter voor het laatst fluit, heeft Schagen 2 onverwacht een punt verspeeld. Al met al een zware wedstrijd, doch geen hoogstaand spel. Zooals reeds gezegd komt dat ook voor een deel op rekening van het zeer slechte veld. Nu moet Schagen 2 nog duchtig oppassen om niet in het gezicht van de haven te stranden! HOLLANDIA 4—HEM I—1. In dezen voor beide elftallen weinig belang rijken wedstrijd, is het geen per partijen ge lukt de overwinning te behalen. De wedstrijd stond niet op hoog peil. Op 't eind van dén wedstrijd ontstond nog een incident doordat één der Hem-spelers van het veld werd ver wijderd. Na ongeveer een half uur spelen, geeft de midvoor van Hem een hoog schot, waarnaar de Hollandia-keeper tevergeefs grijpt en zoo neemt Hem onverwachts de leiding. Na de thee komt Hollandia sterk opzetten en weet na een kwartier met een diagonaal schot den gelijkmaker te scoren. Geen der partijen weet meer te doelpunten, zoodat het einde met een gelijk spel komt, hetgeen de juiste verhouding weergeeft. KWIEKSPORT 1—6. Kwiek uit Oudendijk ontving Sport, dat nog een klein kansje op het kampioenschap heeft. Na ongeveer een kwartier spelen drukt Sport haar overwicht uit in een doelpunt van Soutendijk, die van een misverstand in de Kwiek-achterhoede profiteert. Het plaatsen van Sport laat voor de rust nog wel iets te wenschen over, hetgeen niet verhindert, dat Sport na een half uur haar voorsprong vergroot door een laag schot van De Kreek (02). Na de thee komt Kwiek verwoed opzetten, doch Sport laat het er ook niet bij zitten. Beide partijen zijn om beurten in den aanval en uit een van deze weet Sport haar voor sprong door«een hoog schot te vergrooten. Kwiek weet na missen van één der Sportbacks den achterstand te verkleinen. Sport moet nu alle zeilen bijzetten om de fanatieke aanvallen van Kwiek te keeren. Nu beging Oudendijk de fout om alles op den aanval te zetten en hier van profiteerde Sport om onverwachts door te breken, met het gevolg, dat Soutendijk er met een hard schot 4—1 van kon maken. Kwiek is nu een geslagen elftal en zoo kan Sport haar voorsprong regelmatig vergrooten tot 6—1. VCL 2—AND. BOYS 2 0—5. VCL 2 moest met 05 in Andjjker Boys de meerdere erkennen. Toch gaf dit de ware krachtsverhouding niet weer, want van huis uit zijn deze partijen aan elkander gewaagd. De goede aanval van VCL stuitte iedere keer op de hardnekkige verdediging van den kee per af. De VCL-keeper kon zeker wel vier goals gehouden hebben. De achterhoede van VCL was in den aanvang lang niet op dreef, wat tot gevolg had, dat Andijk al vlug een paar punten wist te scoren. De voorhoede vol deed heel goed en deed wat zg kon. De half linie is nog maar zoo-zoo. Een uiterst zwaar en glibberig terrein maakte dezen wedstrijd verre van aantrekkelijk. VCL-adsp.And. Boys-adsp. afgelascht. Go AheadFeyenoord. PSV—Ajax. RCHHilversum. OVVO—DWV. HVCBloemendaal. AssendelftHelder. SuccesBeverwijk. WatervogelsNieuwe Niedorp. DTSBKC. KFC 3—Helder 2. HRC 3—Hollandia 2. Atlas 1Heldersche Boys 1. Petten 1Oudesluis 1. Wieringerwaard 1Zeemacht 1. West-Frisia 4—Schagen 2. Sijbekarspel 1Sport 1. BKC 2Succes 2. Helder 4MLD 1. Helder 5—HRC 5. Watervogels 2-Texel 2. Het eerste elftal omzeilde een moeilijke klip door met 42 van ZW 3 te winnen. De reserves In het gedrang. De a-adsplrsn- ten verspeelden In Schoorl een kostbaar punt. Het heeft er gistermiddag in Zaandam bij den wedstrijd ZVV 3BSV 1 een tijdlang niet naar uitgezien, dat de beide punten mee naar Bergen zouden gaan. Immers, met de rust was de stand 21 voor de Zaandammers en het heeft in de tweede helft nog geruimen tijd geduurd voordat de gelijkmaker kwam en 22 bleef het toen tot een kwartier voor tijd. En juist in dit laatste kwartier hebben de Bergenaren vlak na elkaar twee goede doel punten gescoord en zoo de overwinning tot een feit gemaakt. Bravo, eerste elftallers, het stugge volhouden heeft hier den doorslag ge geven. Door deze overwinning, welke alleszins ver diend was, omdat BSV in de tweede helft sterker was, is Bergen weer een stap nader tot het kampioenschap gekomen. Er rest BSV nu nog slechts één uitwedstrijd tegen WFC 4 en als ook deze mocht worden gewonnen, dan eindigt BSV in het ongunstigste geval altijd nog op de tweede plaats en als dan ZFC 4 niet kan promoveeren, waarop alle kans be staat, dan heeft Bergen haar 4e klasser. Maar zoover zijn we nog niet! Volhouden maar, jongens! Op een uiterst modderig en daardoor voor BSV-ers moeilijk bespeelbaar terrein werd de strijd aangebonden. De strijd, welke absoluut moest worden gewonnen. De Zaandammers begonnen met de leiding te nemen, welke hun echter door Ab v. d. Berg, die een verdienstelijke partij speelde als linksbuiten, kort daarop ontnomen werd. Nog voor de pauze maakte ZVV 3 er 21 van uit een strafschop wegens een „handsbal" van aanvoerder Beeldman. Zoo bleef het tot de rust. In de tweede helft liep BSV onmiddellijk hard van stapel en de achterhoede van de Zaandammers moest alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Geruimen tijd werd stand gehouden, totdat Cor Hoogvorst met een hard vliegend schot vlak onder de lat voor de tweede maal de partijen op gelijken voet bracht. Zooals gezegd bleef de stand zoo tot een kwartier voor tijd, toen kwamen er ineens twee doelpunten in even zooveel minuten. Het eerste ontstond door een mooi doorgeven van Koster naar Jac. de Groot, die snel doorloo pend den doel verdediger geen kans gaf; het tweede kwam van den voet van Ab van den Berg, die tegelijk met De Groot op den keeper inliep. Ofschoon de bal al zat, gaf De Groot hem toen voor de zekerheid nog een zetje en zoo won BSV met 42. Wij noemen dit een kranige prestatie, te meer nog, daar Jaap Tuyn in de achterhoede ontbrak, waardoor Fillet van de linksbuiten plaats naar de backplaats was verhuisd en daar een goede partij speelde. Het geheele elf tal heeft er hard aan gewerkt en ook loon naar werken gekregen. De reserves, met invallers voor Coevert, De Jong en Ab v. d. Berg, kon het in St. Pancras tegen Vrone 2 niet bolwerken en dat de uit slag tenslotte 21 werd voor Vrone, valt ons. eerlijk gezegd, nog mee. Het eenig doelpunt voor BSV werd door invaller Franzen ge scoord. De a-adspiranten lieten een leelijken steek vallen door met Schoorl a gelijk te spelen. Verdiend was dit niet, want feitelijk is Schoorl geen moment gevaarlijk geweest, of het moest zijn toen Schoorl een vrijen trap kreeg toegewezen even bulten de beruchte lijnen. Het harde schot werd echter meester lijk door keeper Colnot gestopt. Voor de rust speelde de BSV-voorhoede een prachtig samenspel, maar 't was te kort en er werd niet geschoten. Met blanken stand werd gedraaid. Ook de tweede helft ken merkte zich door een voortdurend overwicht van de jeugdige BSV-ers en eindelijk werd dit in een doelpunt uitgedrukt. Een prachtig schot van aanvoerder Kuipers kwam tegen den bo venlat in het veld terug, waarna Jan Eriks geen moeite had den bal langs den keeper te jagen. En ofschoon BSV maar steeds bleef aanvallen, in de voorhoede wilde het niet vlot ten. Zoo verstreek de tijd... nog één minuut te spelen. Schoorl viel op den rechtervleugel uit. Er volgde een tam schot, keeper Colnot zou het leer grijpen, maar door bodemeffect sprong de bal langs hem heen en verdween tergend langzaam in het doel. Zoo kwam Schoorl op zeer gelukkige wijze aan den ge lijkmaker. Bij BSV was Arie Urbanus in prima conditie en speelden ook Rein Maasen en Gerbrand Kuipers een beste partij. Sterke verdediging en zwakke voor hoede b\j de Deventemaren. Ajax is de kampioenscompetitie begonnen met een kleine overwinning op Go Ahead. Een verschil van één doelpuntdus een wed- strijd tusschen twee vrijwel gelijkwaardige ploegen, zal men zeggen. Toch is dat niet het geval geweest. Voor het grootste deel van den speeltijd en vooral in de eerste helft, hebben wij een strijd tusschen de voorhoede en mid- J denlinie van Ajax en de achterhoede van de Oosteliike kampioenen te zien gekregen. Ajax speelde onmiddellijk een zeer aanvallend spel, difsnel en doortastend was, hoewel de zware grond moeilijkheden bracht. De Amsterdam mers toonden over een betere balbehandeling en meer techniek in het algemeen te beschik ken en de spelers stelden zich vaak zóó goed op, dat het leek, alsof de aanvallen met groot gemak werden opgezet. De laatste veranderingen in de Ajax-ploeg zijn gebleken verbeteringen te zijn. Loogs op de linkshalfplaats speelde, evenals eenigen tgc geleden tegen Stormvogels, een zeer goede partn. Hij werkte hard, sloot zich goed bij de res van het elftal aan en smaakte de voldoe ning een doelpunt te maken. En Schubert, die verhuisd is van de halflinie naar de links- binnenplaats, is een aanwinst voor de voor hoede. Door zijn lengte kan hij ballen berei ken die het tot dusverre uitsluitend uit kleine spelers bestaande binnentrio meestal aan de tegenstanders moest laten. Ook hij maakte een doelpunt en hij heeft eenige kopballen laten zien, die doen verwachten, dat hij het niet bg dat eene doelpunt zal laten. Tegen deze middenlinie en voorhoede van de Amsterdammers heeft de verdediging van Go Ahead het zwaar te verantwoorden ge had. Maar zij heeft zich zeer goed van haar taak gekweten. Halle verdedigde zijn doel met de bravoure en den moed, die wij van hem gewend zijn. En de beide achterspelers Gol- denbelt en Eijsink hebben een uitstekenden indruk achtergelaten. Zij waren trapvast en hielden het hoofd ook in de benardste situa ties koel, zoodat zij menigmaal op het laatste oogenblik redding konden brengen. Maar het was jammer, dat de andere deelen van de Go Ahead-ploeg, de middenlinie en de voor hoede, zooveel minder waren dan hun ver dediging. Vooral over den aanval valt weinig goeds te zeggen. In de eerste plaats was het plaatsen hopeloos slecht. Vooral voor de rust, stuurde men den bal meestal niet naar een clubgenoot, maar naar een Ajacied. Boven dien bleek geen der aanvallers over een wer kelijk gevaarlijk schot te beschikken, zoodat de Amsterdamsche verdediging niet te veel moeilijk werk kreeg te verrichten. Deze voorhoede, uit zichzelf reeds zoo zwak, werd verder zeer slecht door de middenlinie gesteund. Halle Sr., Ter Beek en Roelofs, trokken zich voor het doel terug, waardoor zij wel het aanvallen der Amsterdammers be moeilijkten, maar tevens een sterke veldmeer- derheid voor Ajax veroorzaakten. Vijf minuten voor de rust kreeg Looys den bal op vrij grooten afstand van het doel in zijn bezit: hij loste een zeer hard schot, waarnaar Halle, misschien doordat zijn uitzicht belem merd was, niet vroeg genoeg sprong. Wel raakte hij den bal nog even aan, maar het leer schoot door en kwam in den uitersten hoek van het doel terecht (10). Vijf minuten na rust bracht Koopman Jr. de partijen op gelijken voet, door langs den naar voren geloopen Keizer in het Ajax-doel te schieten (11). Na een half uur bracht Stam opnieuw den bal op: hij gaf over aan Schubert, die zijn ploeg opnieuw de leiding gaf. Bijna had Van Wijngaarden den voorsprong nog vergroot, doch Leo Halle wierp zich zeer kordaat voor de voeten van den toestormen den Ajaxied. Met Ajax in den aanval kwam het einde van deze ontmoeting, die door de Amsterdammers zeer verdiend gewonnen is. Het Rotterdamsche RFC heeft op uitsteken de wgze den strijd voor een plaats in de eerste klasse ingezet, want haar 10 overwinning op ZFC was volkomen verdiend. De tweede klassers demonstreerden een uitstekend veld spel, het plaatsen was veel beter verzorgd dan bij de Zaandammers, terwijl zij bovendien veel beter en veelvuldiger schoten, niettegenstaan de zij hun goalgetter Drok, die door den KNVB geschorst is, moesten missen. Het was voor ZFC gelukkig, dat keeper Dgkstra weer in goeden vorm was, daar de nederlaag anders zeker wel grooter geweest zou zijn. En toch kreeg ZFC dikwijls goede kansen om minstens gelijk te maken, doch het spel werd veel te kort gehouden. Het binnentrio, als dit ten minste voltallig bijeen was, daar de binnen- spelers dikwijls achterbleven, treuzelden zoo lang met den bal, dat een RFC-er gelegen heid kreeg in te gri.ioen. Daar er op het Rot terdamsche doel tal van hoekschoten genomen werden is het duidelijk, dat ZFC in vele ge vallen in den aanval was, doch het afwerken van den bal liet veel te wenschen over. Na afloop werd er van Zaandamsche zijde ernstig geprotesteerd, dat scheidsrechter Boekman tekort zou hebben laten spelen, doch dit hielp natuurlijk niets. Beide elftallen telden een Invaller toen op een glad terrein begonnen werd. Dadelijk was RFC gevaarlijk en de Zaan- sche verdediging kreeg handen vol werk; doch na een kwartier wist ZFC het spel te ver plaatsen en werd het Rotterdamsche doel be laagd. Na een periode, waarin het spel zeer snel op en neer ging, maakte de ZFC-er Klop per geheel onnoodig hands. Uit een vrijen schop belandde het leer bij den Rotterdam- schen rechtsbuiten Van Malsum, die onhoud baar voor Dgkstra inkopte (01). ZFC zette nu de tanden nog eens op elkander en was eenigen tijd sterk in den aanval. Verschillende keeren wist de verdediging van RFC slechts ten koste van hoekschop te reidden, doch er kwam geen verandering in den stand. Na de hervatting begon ZFC weer zwak, terwijl RFC over alle linies domineerde, 'doch daarna ging de strijd weer gelgk op.Aan beide zijden kreeg men een paar fraaie kansen, eens mistte de ZFC-er Baljet voor open doel de kans op den gelijkmaker, die echter tot het einde uit bleef, niettegenstaande ZFC vooral in het laatste deel van den strijd grooten druk op het RFC-doel uitoefende. AMSTERDAM, 13 Maart. Voor een uit gelezen schare belangstellenden heeft de voor zitter der Keuzecommissie van den Koninklij ken Nederlandschen Voetbalbond, de heer H. W. H. Herberts in Hotel „De 1'Europe" een cau serie gehouden over het werk der Technische en Keuzecommissie en de voorbereiding en samenstelling van het Nederlandsch elftal, een onderwerp, dat wel zeer actueel mag worden genoemd en waarover dan ook interessante dingen zijn verteld. Deze causerie van den heer Herberts vond plaats voor leden en genoodigden van de „Am sterdamsche Sportpers" en onder het gehoor bevonden zich talrijke personen, die in een vroegere periode en ook in den tegenwoordigen tijd nog een zeer belangrijken rol in het Neder landsche voetbal hebben gespeeld of nog spelen. Zoo kon de voorzitter, de heer H. J. Looman, in de eerste plaats het welkom toeroepen aan den eere-voorzitter van den K.N.V.B., den man, die het voetbal in ons land heeft gebracht, den heer W. J. H. Muller, verder het bestuurslid van den K.N.V.B., den heer M. Sajet, den voorz van den Amsterdamschen Voetbalbond den heer J. Gosschalk, den vroegeren voorzit! ter van de Nederlandsche Elftalcommissie, den heer C. A. W. Hirschman, verscheidene be. stuurderen van bonden, vereenigingen, leden van commissies, oud-internationals en huidige spelers van het Nedelandsch elftal, den trainer Bob Glendenning en vele anderen. Helaas was de heer O. de Vries, voorzitter der technische commissie die over de werk wijze en doelstellingen van de technische com. missie zou spreken, door ongesteldheid verhin derd, doch de heer Herberts had zich onmid. dellgk bereid verklaard ook over dat onderwerp het woord te voeren. I In het eerste gedeelte van zijn betoog heeft de heer Herberts allereerst het verschil tus schen de werkzaamheden van de Technische en de Keuzecommissie uiteengezet. Spr. gaf een historisch overzicht over de wording der beide commissies, haar samenstelling, haar onder verdeeling en legde er den nadruk op, dat in de toekomst de districtscommissies der t. c. actief zullen meewerken voor de spelpeilver! betering. De doelstellingen der t. c. werden besproken en in het bijzonder werd ingegaan op een zoo belangrijk onderdeel van het werk, de vorming van clubleiders, waardoor beter clubvoetbal mogelijk moet worden. Maar speciaal werd de nadruk gelegd op het feit, dat de Nederlandsche trainers tegen woordig zoowel theoretisch als practisch vaak beter onderlegd zijn dan buitenlandsche krach ten. En al die factoren werken samen om het clubvoetbal vooruit te brengen. En de er. varing leert, dat dit inderdaad geschiedt. De heer Herberts constateerde met vreugde, dat de medewerking van de leden van het bondsbestuur niets te wenschen overliet, het geen vroeger wel eens anders is geweest. En met name noemde spr. de periode, toen de heer Hirschman die hij een van de grootste figuren op technisch gebied in ons land noemde, in da commissies zat. Deze heeft in heel wat moei lijker omstandigheden moeten werken, waar door zijn verdiensten eigenlijk nog hooger mogen worden aangeslagen. Spr. noemde het in verder verloop van zijn betoog noodzakelijk, dat de KNVB medewerkt aan een Olympischen dag ter verkrijging van gelden voor uitzending naar Olympische spe len. Maar daarnaast, moeten toch ook in den bond zelf de noodige gelden ter beschikking zijn ter bevordering van spelpeilverbetering en is niet altijd aanwezig, hetgeen ten zeerste betreurd mag worden, vooral voor de bonden en de lagere clubs. In het tweede gedeelte van zijn voordracht behandelde de voorzitter van de keuzecommis sie meer speciaal de voorbereiding en de samenstelling van het Nederlandsch elftal. Het is tegenwoordig de leiding van de Neder landsch elftalclub in alles bittere ernst. Daar bij heerscht de overtuiging, dat een grootsche prestatie nimmer verricht kan worden zonder concentratie en mentaltraining. Er moet een band ontstaan tusschen leiders en spelers, men moet de spelers er van doordringen, dat zij bewust zijn van hun eigen kracht, het geloof in eigen waarde. Spr. hechtte weinig waarde aan het beroemde Hollandsche kwartiertje* dat meer een uiting van zenuwen kan worden genoemd. De prestaties moeten zeer gelijk matig over den geheelen wedstrijd verdeeld worden. Maar daar komt bij, dat het Neder landsch elftal niet in wedstrijd gaat om mooi te spelen, maar om te winnen. Als men al deze factoren in het oog houdt, dan wordt de keuze van het spelersmateriaal eenvoudig, de samenstelling van het elftal nog eenvou diger. De toekomst. De toekomst van het Nederlandsch elftal zag de heer Herberts optimistisch in. Naast het huidige a-elftal hoopt men binnen korten tijd te komen tot de vorming van nog twee ploegen, waarvan de spelers als het ware „reserve" van het Nederlandsch elftal zijn* die, met andere woorden, onmiddellijk in de ploeg zouden kunnen worden opgenomen. Het is alleen te betreuren, dat er niet meer wed strijden voor b-ploegen kunnen worden ge organiseerd en de verwachting mocht worden uitgesproken, dat hieraan in de toekomst meer gedaan zou kunnen worden. In de toekomst zal ook de Haagsche trai ning verdwijnen, dan zal clubtraining voldoen de zijn en komen de Nederlandsche elftal spelers alleen des Donderdags vóór een lan- denwedstrijd bij elkaar voor concentratie en mentaltraining. Tenslotte besprak de heer Herberts de tac tiek van het Nederlandsch elftal. Is er wel een bepaalde?, zoo vroeg spr. zich af. En hg meende deze vraag ontkennend te moeten be antwoorden. De tactiek hangt in de eerste plaats af van het spel onzer tegenstanders. In het moderne voetbalspel is een hechte ver dediging een der eerste voorwaarden voor een sterk elftal. De middenlinie moet defensief kunnen spelen, desnoods met verwaarloozing van de voorhoede, al gaf spr. toe, dat het Zon dag j.1. tegen Zwitserland wat overdreven was gebeurd. Maar overigens, het Nederlandsch elftal zal rationeel spelen, zonder bijgedachten den kortsten weg naar het doel probeeren te vin den en dat is tenslotte de bedoeling van voetbal. Het Nederlandsch elftal zal nimmer gecom pliceerd voetbal spelen, zonder omwegen zal de aanval worden opgebouwd. Er zullen rechte lijnen in ons spel zijn te vinden, die direct naar het vijandelijk doel voeren. Dat in het buitenland in de laatste jaren de successen wellicht grooter zijn geweest dan in eigen omgeving voerde spr. terug op de bijzondere factoren, die bij het spelen in het buitenland een woordje meespreken. In het buitenland heeft men een onbekende omge ving, dan is er de allernoodige ernst, zonder welke succes niet mogelijk is. In eigen om geving worden de spelers gauwer afgeleid, hetgeen weer schadelijk is voor de concentra tie. Spr. besloot zijn leerrijke causerie met er op te wijzen, dat het voetbalspel ook door de leiders slechts als ontspanning bedoeld is. Maar een overwinning, een succes geeft vol doening voor het vele werk. En daarnaast schenkt het vreugde in de harten van honderdduizenden Nederlanders, al is het misschien maar voor een oogenblik. En ook dat mag een belooning heeten voor den arbeid, door vele leiders in het belang van het Nederlandsche voetbal verricht. De bekende internationale scheidsrechter, de heer H. Boekman, heeft in een geestige voordracht verteld van zijn ervaringen als fluitist. Goede scheidsrechters op de velden is van groot belang en de heer Boekman ging na, dat ook voor den scheidsrechter concen tratie een eerste vereischte is om zijn taak goed te volbrengen. Aan het einde van zrjn betoog heeft deze spreker menig voorbeeld uit de practijk genomen, waarbij geconsta teerd kan worden, dat het scheidsrechteren vaak de grootste vreugde schenkt, maar dat het soms maar een matig genoegen mag wor den genoemd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12