Inperking vischgronden in liet IJsselmeer Binnenland Buitenland Het Duitsche ghefto ontbindt zich De inferdistrictswedsfrijden lawntennis Het m.Si „Woensdfecht" heeft pech Onze 1875 Mtr* golf Onrust in Noord-China Radiorede van Herriot De Fransche defensieleening De melksteunbeperking De Nazi's in Amerika Verlaging accijns bier en gedistilleerd verzocht De kerkverkiezingen in Duitschland De nationaaksocialisten in Dantziger volksdag De uitlatingen van La Guardia Tegen Engelsch bewapeningsplan Ongeluk op Duitscb oorlogsschip De goudvoorraad van Sovjet Rusland Niet alle visschers zullen op den duur op het IJsselmeer hun brood kunnen verdienen. Op de vragen van den heer Van der Zaal in verband met de inperking van de visch gronden m het IJsselmeer, heeft de Minis ter van Waterstaat, mede namens den mi nister van Landbouw en Visscherii het vol gende geantwoord. J Ll %01 De meening, dat de verboden vischzone (van uit den Oostwal van het IJsselmeer van 3 tot in werkelijkheid op 22 Km. zou zijn ge bracht, is met juist. Voornamelijk in het zuidelijk gedeelte van het IJsselmeer is het (verboden gebied belangrijk uitgebreid nl tot de lijn Volendam— Elburg, Wel is waar'be draagt de afstand van de grens der verbo den vischzone tot de kust op sommige ge deelten voor den Oostwal meer dan 3 km doch nergens bedraagt deze 22 km. De groot ste afstand is pl.m. 14 km. Tegenover de uit breiding van het gesloten gebied in het zui delijk en oostelijk gedeelte van het IJssel- ïncer is in het noordelijk gedeelte de verbo den 3 km. strook vervallen. De visschers, aan den Oostwal zullen, ook In het voor de kuilvisscherij gesloten gebied, overdag met den aaskuil aas voor het hoek want kunnen visschen, doch om moeilijk heden te voorkomen, mag het aasvisschen in het gesloten gebied niet na des avonds 5 uur plaats hebben. Voorloopig blijft nog een groote gedeelte ivan het IJsselmeer voor de kuilvisscherij over, zoodat nog vele visschers daarmede hun brood zullen kunnen verdienen. Er moet echter rekening worden gehou den met een verdere inkrimping van de kuilvisscherij en voorts het feit dat, mede in verband met de verdere inpoldering van het IJsselmeer, op den duur in het overblij vende gedeelte niet alle visschers een be staan zullen kunnen vinden. Inperking der vischgronden heeft niet plaats gehad, doch in een bepaald gedeelte is een voor den toekomstigen zoetwater- ivischstand nadeelige wijze van visschen Verboden. De gevolgen, welke voor degenen, die be langhebbenden zijn in den zin der Zuider- zeesteunwet, uit den genomen maatregel met het oog op hun inkomsten voortvloeien, zullen door deze wet worden opgevangen, waartoe o.a. een wijziging van het Kon. Be sluit in zake geldelijke tegemoetkoming wordt bevorderd. De belangen van de visschers, die niet on der de Zuidezeesteunwet vallen, ressortee ren onder het departement van Landbouw en Visscherij. De voorronde op 22 en 23 Mei te Alkmaar. dUtr;V.SChe5la voor de jaarlijksche inter- aistnctswedstnjden van den Nederlandschen ór, oo 'eimis bond is thans opgesteld. Op 22 in.wT afj wordt te Alkmaar de voor- londe gespeeld tusschen Noordelijk Holland. Groningen, Friesland en Drente, In de eer fit/01} •fpclen 3 groepen. De eerste groep nestaat uit den winnaar van de voorronde, Uverijsel en Utrecht, welke op 26 en 27 Juni te Zwolle of te Deventer tegen elkaar zullen spelen. In de tweede groep komen Rotter dam, Haarlem en Gelderland op 26 en 27 urn te Apeldoorn of Arnhem tegen elkaar v 'n de derde groep Amsterdam, aoord-Brabant en Limburg zijn ingedeeld. °k deze zullen op 26 en 27 Juni te Eindho ven of den Bosch tegen elkaar in het veld Komen. De winnaars van deze groepen ko men dan met den winnaar van de inter districtswedstrijden 1936, Den Haag, op 12 en 13 September te Zeist in den eindstrijd. Bij het verlaten van den Nieu wen Waterweg in aanraking met de noorderpier gekomen. Op den terugweg liep het schip uit het roer en beschadigde een stei ger. Het naar zee vertrekkende m.s. „Woens- drecht" van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, is gister avond omstreeks zeven uur in aanraking ge komen met de noorderpier te Hoek van Hol land. De kapitein besloot naar Rotterdam te rug te keeren om een onderzoek naar even- tueele schade aan den bodem van het schip te doen instellen. Op den terugweg is de „Woensdrecht" toen ongeveer ter hoogte van de berghaven te Hoek van Holland uit het roer geloopen en in aanvaring gekomen met. den houten steiger van de New Fruit Wharfe, welke ernstig werd beschadigd, Daarna is het schip naar Rotterdam opgevaren, om bij de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij ligplaats te nemen. De „Woensdrecht", welke 4668 bruto ton meet, was in waterballast op weg van Rot terdam naar New-Orleans. Nog geen oplossing. Naar het Hsbl. verneemt, zijn op de te Berlijn gehouden vergadering van de Union Internationale de Radiodiffusion géén resul taten bereikt ten aanzien van Nederlands lange omroepgolf (1875), waarop voortdu rend storingen worden ondervonden van Roemenië, waar het zendstation Bod op de zelfde golf werkt. Wel is er de kwestie ter sprake gekomen en had de controverse Ne derlandRoemenië opnieuw de aandacht, maar men kwam er niet verder, dan dat wederomde zaak onder de oogen zal worden gezien. Zoodat de uitzendingen via Kootwijk slecht zullen blijven, althans zoo lang niet op andere wijze een oplossing wordt verkregen! Vergoeding van 2 cents vastgesteld. Naar het Hsbl. verneemt, is de vergoe ding, welke zal worden gegeven aan vee houders, die tijdens den werkingsduur der mislukte en ingetrokken melksteunbeper king hun productie hebben ingekrompen, door minister Deckers vastgesteld op twee cents per kilo minder geproduceerde melk. Zooals men zich herinnert, gevoelden degenen, die in dien tijd hun medewerking verleenden aan de bedoeling der regeering en dus minder melk produceerden, zich ver- ongelijkt, toen de regeling oen half jaar la ter werd opgeheven. Immers, tijdens den werkingsduur was de melksteun verhoogd, doch de voor steun in aanmerking komen de hoeveelheid zou worden beperkt. Toen dit laatste werd afgelast, was het gevolg dus, dat degenen, die zich aan de beperking niet hadden gestoord, den ver hoogden steun hadden genoten over een niet beperkte productie Degenen daarentegen die er op hadden gebouwd, dat de regeling wél uitvoerbaar was en zou worden door gezet en daarom hun medewerking hadden verleend door de productie alvast te vermin deren, kwamen in een nadeelige positie te vèrkeeren, toen de steunbeperking onge daan werd gemaakt. Na veel aandrang heeft minister Deckers toen beloofd, dezen menschen een vergoe ding te zullen geven per kilo melk, welke in dien tijd minder is geproduceerd. Deze ver goeding is nu vastgesteld op 2 cents per kilo. DOODELIJK ONGELUK. Gisterenmiddag is in den Kerkenboek te Nieuw Leuseri (O.), van een bakkerswagen, welke met 'n paard bespannen was, het tuig losgeraakt, met het gevolg, dat de wagen in een sloot reed, terwijl de berijder, II. Hol- ties er onder terecht kwam De man bleek ernstig te zijn gewond en is naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De strijd om ideologieën. In een commentaar op de verklaring van Kuhn, den president van den Amerika- Deutsche volksbund volgens' welke deze organisatie 200.000 onderdanen in de Ver- eenigde Staten omvat, merkt de Daily News op, dat deze groep Hitlerianen 25 procent meer leden telt dan het Amerikaansche le ger. Het blad voegt hieraan toe: „Het congres bereidt op het oogemblik een neutraliteitswet voor, met de bedoeling buiten een oorlog te blijven. Zijn taak is echter moeilijk, zoo niet onmogelijk, indien wij twee enorme legers hebben die in ons land oorlog voeren voor en tegen buiten- landsche ideologieën. Dickstein zal een resolutie in dienen. In het huis van afgevaardigden kon digde Dickstein aan, dat hij een resolutie zou indienen welke de instelling beoogt van een speciale parlementaire commissie voor het instellen van een onderzoek naar de ondergrondsche activiteit der krachten, welke tegen de Amerikaansche regeering arbeiden. De gezamenlijke Kamers van Koophandel, waaronder ook die uit ons district hebben den minister van Financiën telegrafisch ver zocht over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. De Kamers spraken het vertrouwen m dat de minister door verlaging van accijns, nog vóór het aanstaande zomerseizoen, de bijzonder moeilijke omstandigheden waar onder het hotel-, café- en restaurantbedriji, alsmede het vreemdelingenverkeer werken, zal verlichten. Twee Japansche smokkelaars ge dood. In Noord-China heerscht een groote opwin ding tengevolge van een incident, dat Don derdag j.1. tusschen Tientsin en Tsjang Sjou heeft plaats gehad en waarbij twee Koreanen werden gedood en een zwaar gewond. Inmid dels is deze laatste overleden in het zieken huis. Deze Koreanen maakten deel int van het personeel van een Japansche firma en wa ren met twee vrachtauto's geladen met sui ker op weg naar het zuiden. Volgens Chi neesche opvatting was de suiker gesmokkeld. De Japansche consul-generaal heeft bij de autoriteiten van Tientsin geprotesteerd, doch deze wijzen elke verantwoordelijkheid van de hand en verwijzen naar de regeering te Nanking. DE ZUIVERING IN SOVJET-RUSLAND. Volkscommissaris van Volksge zondheid vervangen. De Volkscommissaris van volksgezondheid van Sovjet-Rusland, Kaminski. is van deze functie ontheven. In zijn plaats is Scrgoejef benoemd, LANGZAAM, MAAR ZEKER. De druk wordt nooit verlicht. Reeds UO.OOO Joden verdwenen. De Joodsche schoolkinderen krijgen geen lesbeurten. Ook kinderen uit gemengde huwelij ken de dupe. De Joodsche ar- beidsbeuren opgeheven. Een Duitsche correspondent van de Man chester Guardian £eeft in zijn blad van 11 Maart jl. een uitvoerig overzicht van de si tuatie, waarin de Joden thans in het Derde Rijk verkeeren. Steeds meer aldus het blad raken de Joden gewend aan telkens weer terugkeerende perioden van angst. In den afgeloopen herfst was er het proces Frankfurter, waarbij de officieele pers de Joodsche gemeenschap voor den moord op Gustloff verantwoordelijk trachtte te stellen. De rede, door Hitier op 30 Jan. jl. gehouden bracht wederom angst en vrees over de Joodsche bevolking. Zoo wordt de druk nooit verlicht, en telkens weet men de schroef wat verder aan te draaien. Reeds 110.000 Joden verdwenen. Wil de vervolging effectief zijn aldus de M. G. dan moet zij ook van duurzaam karakter zijn. De vervolging van Duitsche Joden is zoowel duurzaam als effectief. Zij is erin geslaagd, het aantal Joden van 500.000 in '33 te verminderen tot ongeveer 390.000 in het begin van 1937. De emigratie heeft een groole omvang aangenomen, in het bijzon der bij de jonge generatie. Dikwijls worden de ouders van emigranten door de politie bezocht, die erop wijst, dat men kinderen in het buitenland heeft en vraagt, wanneer de ouders naar hun kinderen zullen vertrekken. Voor zoover dit mogelijk is, worden de Jo den thans hermetisch afgesloten van het contact met hun huurlieden. Agenten worden zelfs naar begrafenissen gezonden, om waar te nemen, of aan deze plechtigheden ook Ariërs deelnemen. Soms ontvangen zij, die een begrafenis wenschen bij te wonen, reeds tevoren een mededeeling, dat het wensche- lijk is, thuis te blijven. De Joodsche kinderen in de scho len. Er zijn thans nog ongeveer 20.000 Jood sche kinderen, die de staatsscholen bezoe ken. Meestal wordt hun beurt in de klas overgeslagen. Ofschoon het onmogelijk is, over de behandeling dezer kinderen te gene raliseeren, is toch de algemeene tendenz waarneembaar, dat deze behandeling steeds slechter wordt naarmate de oudere genera tie van onderwijzers wordt vervangen, door hen, die hun opleiding in de „Hitler-jeugd" hebben ontvangen, en de z.g. werkkampen hebben doorgemaakt. Bovendien worden thans de verschillende handboeken betref fende de juiste methode van het onderwij zen van anti-semietisme steeds meer ge bruikt en bekend. Ook kinderen uit gemengde hu welijken de dupe. Voordat de Neurenbergsche wetten waren afgekondigd, hadden de kinderen uit ge mengde huwelijken hieronder betrekkelijk weinig te lijden. Na afkondiging dezer wet ten was het dezen huisgezinnen echter ver boden, de Duitsche vlag uit te steken, waar door de kinderen als niet-Ariörs werden herkend en onmiddellijk van hun kame raadjes van zuiver-Arische bloede werden gescheiden. De Joodsche arbeidsbeurzen op geheven. Intusschen zijn de Joodsche arbeidsbeur zen opgeheven, en het aantal Joodsche werk- loozen neemt met den dag toe; bedrijf voor bedrijf sluit Joden uit en thans zijn het de verzekeringsmaatschappijen, die hun perso neel van niet-Arische invloeden ontdoen. Totdat deze vervolging een einde neemt zoo besluit de Manchester Guardian zullen geen kanonnen in staat zijn, de eer van Duitschland in de oogen van de overi ge wereld te herstellen. De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat, hoewel het reeds een maand geleden is, dat rijkskanselier Hitier heeft ingegre pen in den strijd in de Evangelische kerk door te bepalen, dat verkiezingen moeten worden gehouden voor een nationale syno de, welke een nieuwe kerkelijke grondwet zou moeten opstellen, nog slechts weinig voortgang schijnt te zijn gemaakt bij de vaststelling der voorwaarden, waaronder de verkiezingen moeten geschieden. Er schijnt geen vooruitzicht op te be staan, dat de verkiezingen begin van de vol gende maand zullen worden gehouden, zoo als oorspronkelijk in het voornemen heeft gelegen. Evenmin is er eenig spoor, dat de geste van Hitier iets heeft uitgewerkt om den vrede te herstellen. De belijdende kerk van dominee Niemoel- ler en de Duitsche Christenen staan nog steeds scherp tegenover elkander en het heeft allen schijn, dat elk der beide partij en er op zal staan haar eigen synode te kiezen. Zij hebben er thans de meer derheid. Met het oog op den overgang van drie afgevaardigden naar de nationaal socialisti- sche volksdagfractie schrijft de Dantziger Vorpostcn, het orgaan der N.S.D.A.P. in Dantzig: Met trots, doch ook zonder eenig leedver maak kan de N.S.D.A.P. vandaag constatee- ren, dat zij definitief de meerderheid heeft gekregen en dat de anderen definitief ver loren hebben. De overgang van drie leden der oppositie wordt door ons niet beschouwd als het einde van een fase in de ontwikkeling. De N.S.D.A.P. heeft er van af gezien nieu we verkiezingen uit te schrijven, om de eenvoudige reden, dat zij het interne leven in Dantzig niet wilde verontrusten. Het zou geen risico voor de nationaal-so- cialistische beweging zijn geweest het volk opnieuw de beslissing te hebben laten ne men. In een toespraak voor de radio, verklaarde de voorzitter van de Fransche Kamer, Her riot, o.a. dat de wereld, wanneer zij zich wa pent, de ruïne en den oorlog riskeert. Het streven naar ontwapening mocht dan ook niet worden opgegeven. Terwijl hij vaststel de, dat in een wereld, die een ernstige mo- reele crisis doormaakt, een oorlog mogelijk blijft, verklaarde Herriot dat het, in afwach ting van een coalitie van vredelievende vol ken, noodig is, vooruit te zien en op zijn hoede te zijn. Perscampagne tegen Amerika gestaakt. De felle perscampagne tegen de Vereen. Staten die weid ingezet na de uitlatingen van Laguardia. is geheel gestaakt. Volgens welingelichte kringen heeft von Neurath don Amorikaansrhen ambassadeur geantwoord, dat hij het incident dat de betrekkingen tusschen beide landen ver stoord had, betreurde. Hij zou daaraan heb- ben toegevoegd dat de uiterst felle uitdruk kingen door de Duitsche pers gebruikt, niet in overeenstemming waren met de ineening der Duitsche regcering. DREIGENDE MIJNSTAKING IN POLEN. Ten einde aan de looneischen der mijn werkers meer kracht bij te zetten, hebben de Poolsche bonden in Oostelijk Opper-Silezië in het Dombrowas- en in het Lrakau-bekken de algemeene staking aangekondigd. Heden zullen in alle mijnbedrijven de arbeiders bij j eenkomen, teneinde over het stakingshesluit te beslissen. Van twee mijnbedrijven in On perSilezië zijn 4.500 arbeiders reeds gisteren in staking gegaan. HERRIOT. Herriot achtte het een verheugend teeken. dat de nationale gedachte, die hij het Fran sche volk zoo levendig is gebleven, zoo ge makkelijk eenheid heeft tot stand gebracht. Spreker sprak den wensch uit dat deze een heid zou voortduren, onderhouden door de samenwerking van allen, teneinde zonder ge weld en in kalmte tot socialen vooruitgang te komen. Hij besloot met den wensch, dat de defen- sieleening ertoe zou bijdragen, zoowel op binnen- als buitenlandsch gebied vrede te ge ven. DE AARTSBISSCHOP VAN PARIJS PRO DEFENSIE-LEENING. De offers der geloovigien. Kardinaal Verdier, de aartsbisschop van Parijs, heeft gistermiddag om 12 uur een radioredevoering uitgesproken, ten gunste van de nationale defensieleening. Hij zeide, o.m.: „de aartsbisschop van Parijs stelt er prijs op er aan te herinneren, dat de gees telijken en de geloovigen van zijn diocees altijd op bewonderenswaardige wijze hun vaderlandschen plicht hebben begrepen. Eens te meer zullen zij de geheele we reld toonen, dat zij, vereenigd met alle Franschen. weten toe te stemmen in alle noodige offers om aan hun geliefde land her bewijs te geven van hun kinderlijke liefde". TERRORISME IN PALESTINA LEEFT OP. Moorden en bommen werpen. Behalve drie arbeiders, die Zondagmorgen in een hinderlaag gevallen en gedood zijn nabij het dorp Yavneel, zijn twee herders aan de Joodsche kolonie Kefar Hahoresj vermoord. Voorts zijn bommen geworpen op nederzettingen bij Tiberias en .Taffa. De Engelsche justitie heeft een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, tegen den secretaris van het Arabische Nationale Co mité, Safed. De regeering heeft besloten ver sterkingen naar Tiberias te zenden. De hooge commissaris die zich op het oogon- hlik in Engeland bevindt, zou zijn verlof willen bekorten Tweede tranche op 3 milliard francs vastgesteld. In de Fransche staatscourant van Dins dag zal een besluit verschijnen, waarbij de tweede tranche der defensie-Ieenlng wordt vastgesteld op drie milliard francs. Deze uitgifte, waarvoor de inschrijving den 25sten Maart zal worden gesloten, zal onder dezelfde voorwaarden als de eerste geschieden. Na afloop eener bijeenkomst op het mi nisterie van financiën met de leiders der diensten van het ministerie en de directeu ren der groote crediet-instellingen, heeft de minister van financiën gisterenavond aan persvertegenwoordigers verklaard, dat de tweede tranche in werkelijkheid slechts een aanvullende was, teneinde de spaarders, die nog niet hadden kunnen inschrijven, in staat te stellen van de voordeelen der verdedi- gings-leening te profiteeren. De minister voegde hieraan nog toe: „Wij hopen dat de verbetering van het openhaar crediet zoodanig zal zijn, dat binnen eeni- gen tijd de schatkist onder voordeeliger voorwaarden voor den staat leeningen zal kunnen aangaan". Verder verklaarde Auriol nog dat de gevluchte kapitalen snel naar het land terugvloeien. Zonder cijfers te noe men, zeide de minister, dat de terugkeer in sneller tempo geschiedde, dan het weg vloeien. Oppositie van Stafford Cripps. Tijdens een vergadering van het kort geleden gevormde „Volksfront" heeft Sir Stafford Cripps zijn toehoorders opgewekt geen medewerking te verleenen aan het be waneningsprogram. „Gij hebt thans, zoo zeide hij, de schitte rendste gelegenheid, die zich ooit heeft voorgedaan. De kapitalisten zijn in uw handen. Weigert munitie aan te maken, bewapeningen te vervaardigen. De kapi talisten zullen gedwongen zijn u de con trole over het land over te dragen". Elf personen loopen brandwonden op. Dicht bij het in de haven van Halifax (Nieuw Schotland) liggende Duitsche linie schip „Schlesien" heeft zich een ongeluk voorgedaan. Op een motorboot, welke bezoe kers aan boord zou brengen, ontstond een ontploffing, waardoor de motorboot kapseis de. De opvarenden van de motorboot konden worden gered, doch elf personen hebben brandwonden opgeloopen. Drie passagiers moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. DORP DOOR EEN AARDVERSCHUIVING BEDREIGD. Het dorp Voels in Oostenrijk, op drie kilo meter afstand van Innsbruck gelegen, wordt bedreigd bedolven te worden door een 150 meter hoogen heuvel, welke Vrijdagnacht is gaan glijden. Gedurende den afgeloopen Zaterdag heeft de heuvel zich 30 meter ver plaatst. Dit natuurverschijnsel werd veroor zaakt door den geweldigen regenval van den laatsten tijd en het smelten van de sneeuw. Reeds moesten verschillende huizen ont ruimd worden. De berichten, dat de goudvoorraad van Sovjet-Rusland 1400 millioen pond sterling bedraagt, berusten volgens de „Daily Tele graph" op fantasie. De Sovjet-regeering publiceert reeds lang geen officieele cijfers meer, doch volgens overeenstemmende meeningen van vreem delingen kan men den goudvoorraad op een zesde van genoemd bedrag ramen. Hoewel de Sovjet-Russische goudproduc tie de laatste jaren met sprongen is vooruit gegaan, is het gemelde bedrag van 74 mil lioen pond voor 1936 ook buitensporig hoog Het hoogste officieele bedrag der Sovjet- Russische goudproductie was dat, hetwelk onlangs vermeld werd door den Sovjet-Rus- sischen ambassadeur te Londen, Maisky, die verklaarde, dat de goudopbrengst in 1936 drie maal zoo hoog was als in 1933. Het cijfer voor 1933 was 2.815.950 fine ounces, dus zou volgens de verklaring van Maisky de huidige goudproductie iets min der dan 8.5 millioen fine ounces of ongeveer 60 millioen pond sterling bedragen. BRAND IN EEN BENZINE-OPSLAG- 0 PLAATS. Gistermiddag omstreeks half vijf is in de Voorstadlaan te Nijmegen een groote brand uitgebroken in een schuur van de bloemis terij van den heer P. Hoenselaars, welke levens in gebruik is als benzine-opslag- plaats. In een oogwenk sloegen de vlam men van alle kanten naar buiten. De brandweer rukte met groot materieel uit en slaagde er in den brand tot de schuur te beperken. De benzine, een hoeveelheid bloemen en gereedschappen zijn verlopen gpgann. De schade loopt in de duizenden guldens. Zij wordt door verzekering gedekt De brand is ontstaan door een defect aan de benzinepomp.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3