Stadsnieuws unicum AKKERTJES Visscherij De W. B. exposeert Crackftee stijfsel Waar gaan heen? Weer onprettig? Dinsdag 16 Maart 1937 Openbare vergadering centrale van Rijkspersoneel. Nutsspaarbank. De nieuwe vlootaalmoezenier Inschrijvingen Handelsregister Burgelijke Stand van Den Helder Heldersche Courant Marsch ging niet door Vertrokken personen Geen ladders meer Ingekomen personen Tweede Blad Feuilleton Aan het Instituut „Mercurius", Loods- gracht 72, slaagde voor het diploma Machine- schrijven A. J. H. Muskens, leerling van bo vengenoemd instituut. Door de Centrale van Rijkspersoneel wordt het Rijkspersoneel te Den Helder en omstre ken opgeroepen ter vergadering op Vrndae 19 Maart, 's avonds 8 uur, in Casino. Als sprekers treden op de heeren F. Per dok en K. Steketee, te Den Haag, respectieve lijk voorzitter en secretaris van genoemde Centrale. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. De directie der Nutsspaarbank deelt elders In dit nummer mede, dat ter gelegenheid van de opening van het nieuwe spaarbankgebouw, aan elk die nog niet als spaarder der spaar bank stond ingeschreven, doch thans tot het nemen van een spaarbankboekje overgaat, ter aanmoediging, zoolang de voorraad strekt een fraaie in leer gebonden, zakagenda cadeau ontvangt. Pater G. Schimmel O.F.M. volgt Pater A. Jelgersma op. Naar wij vernemen is door den H. E. Pater Provinciaal der Franciscanen, aan wien door den Bisschop van Haarlem is overgelaten de aanwijzing van een opvolger voor den afge treden vlootaalmoezenier Albada Jelgersma O.F.M., als zoodanig voorgedragen de weleer waarde Pater G. Schimmel O.F.M.thans ka pelaan aan de Franciscanerkerk van het Boschje te Rotterdam. De nieuwe vlootaalmoezenier, wiens benoe ming waarschijnlijk met 1 April a.s. zal in gaan en die zijn standplaats krijgt in Vlissin- gen, is 42 jaar oud. Hij werd op 6 Februari 1895 te Hoogwoud (Noord-Holland) geboren. 9—16 Maart 1937. Nieuwe zaken. Den Helder! J. S. Godschalk, Koningstraat 5860, dames- confectie. Firma P. Hoogenbosch, Weststr. 65, schoen- handel. Wijzigingen. Den Helder! Wed. D. WiedenhofMunster, Zuidstraat 53, wasch- en strijkinrichting; ovehgegaan aan W. G. Munster. N.V. Autobedrijf v/h W. Prins, Kanaalweg 103; in liq. getreden. Texel N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming; bestuurswijziging. van 15 Maart 1937. BEVALLENK. Rietvink—Blok, z. E. C. C. de Rek—Hermans, d. H. P. Rosier—Den Exter, z. A. G. M. van BastelaarGeerden, z. W J. M. Veenstra—Koppijn, d. OVERLEDEN: N. J. Spaans ,(m), 4 jaar. N.V, VAN SLOOTEN LEEUWARDEN. TAPTOE. Hedenavond bij gunstig weer taptoe. En de bibliophiel geniet Wederom, thans voor de zevende maal in onze stad, is gister in Casino een expositie georganiseerd, uitgaande van de in den lande te goeder naam en faam bekend staande „Maatschappij ter verspreiding van goede en goedkoope Lectuur", meer populair gezegd: de Wereldbibliotheek. De bedoeling van deze tentoonstellingen is in de eerste plaats het publiek in de gelegenheid te stellen eens persoonlijk te zien, welke waar de W. B. verstrekt, voorts de kennismaking met de inderdaad lage inschrijfkosten en tenslote, voor vele bezoekers en bezoeksters het voornaam ste: het aanbieden van eenige premie- boeKen, die men voor een waarlijk buiten sporig laag bedrag kan aanschaffen. En zoo is dan deze W.B.-tentoonstelling wederom geworden een buitenkansje voor den echten boekenliefhebber, den snuffelaar. Het is die merkwaardige bekoring, welke er van goede boeken uitgaat. Een bekoring, die zich heel moeilijk verwoorden laat, doch die U ineens kan grijpen. En er is op deze W.B.-tentoonstelling veel goeds. Daar zijn groote, imponeerende folian ten, waarin men kan lezen van de wijsheid van v D volken over vele eeuwen. Er zijn plaat werken, die typografische juweeltjes zijn, vol warme kleuren en teinten, en die U zóó voeren in het rijk der fantasie, ver van het nuchtere alledagleven. Al deze boeken, van die waarin men de wetenschap opgeteekend vindt, tot aan de gezapige lectuur van de Vlamingen toe, vindt men hier met kennis van zaken geselecteerd en gerangschikt, zoodat men naar een bepaald werk, dat men wel eens gaarne wilde zien, niet al te lang behoeft te zoeken. Een der principes der W. B. is: „Het vor men van een eigen boekerij binnen ieders be reik" en deze slogan is geen bluf. Want de W.B. levert haar werken inderdaad tegen een bedrag, dat de gemiddelde boekenliefhebber zeker zal kunnen betalen. Daarbij munten na genoeg alle uitgaven uit door fraaie uitvoe ring, en met name onder de banden treft men fraaie specimina aan. In dit verband zouden wij nog willen op merken, dat het zeer juist van de directie der W.B. gezien is, eenige jaren geleden af te stappen van de eenheids-uitvoering der boeken. Zooals men weet kreeg men uitsluitend de boe ken in de bekende bruine bandjes, iets wat op den duur min of meer eentonig werd. En zoo dwaalt men tusschen de tafels, hier een oude bekende tegenkomend, die ook in Uw eigen boekenkast in den loop der jaren een plaatsje vond; daar wat bladerend in een luxe uitgave van gedichten en exlibris. Daar is veel begeerenswaardig op deze exposities en den liefhebber gaat het geld in den zak branden... en dan met name als hij vis 5. vis staat met Vondel's complete werken, een machtig oeuvre, dat hier in een 9-tal keur. banden vereenigd is. Een bezit, voor den biblio phiel om van te watertanden. De premieboeken waren ook dit keer weer bijzonder juist gekozen. Een kleine greep uit het vele goede, o.a. dat onvergetelijke „Kobeke" van Ernest Claes, en ongetwijfeld zullen velen van de unieke gelegenheid, voor een klein bedrag eenige goede boeken aan te schaffen, geprofiteerd hebben. Wij hopen dat deze exposities ook in com mercieel oogpunt een succes zullen zijn. Ten behoud van een uitgeversbedrijf, dat Neder land, gezien uit cultureel oogpunt, slechts noode zou kunnen missen. 2 OBLIGATIES De aangekondigde marsch door onze stad, welke gisteravond onder auspiciën van de W.S.V. „De Zilvermeeuw" gehouden zou wor den, is niet doorgegaan, daar de toestemming te laat bij de politie gevraagd was. Groote vischaanvoer te IJmuiden. Maandag waren er veel trawlers en loggers aan de markt te IJmuiden. Daaronder waren verscheidene Noordbooten, die flinke vang sten hadden gemaakt. Natuurlijk had dat invloed op de prijzen, hetgeen nu niet zoo merkbaar was op de prijzen der fijnvisch, want deze bleven con stant, maar meer op de schol-, bot-, schar en rondvischprijzen, die heel wat naar omlaag gingen. Zoo kon de zetschol niet hooger komen dan 15.en de klein schol niet hooger dan 13-hetgeen wel een heel verschil is met enkele dagen geleden. Bot kwam niet hooger dan 4.50 en schar ten hoogste op 7.alles per 50 kilo. De besommingen der schepen blonken dan ook niet uit en er waren verschillende traw lers, die de tweeduizend gulden niet haalden. Ook onder de logers waren er verscheidene, die dien dag maar een matige besomming hadden. Er is tevens mee bewezen, dat ook te IJmuiden de markt al spoedig voldoende met visch bezet is. De handel kan schijnbaar nog lang niet ieder kwantum opnemen, zonder dat de prijs flink naar omlaag gaat. Dit houdt wel voornamelijk verband met den ingekrompen export; en misschien is de distributie in het binneland nog niet zoo danig, dat er, bij wat grooten aanvoer, dade lijk afzet is te vinden. De soms ongeregelde aanvoer is ook een factor in deze, die een woordje meespreekt, want de wisselvalligheid in de prijzen, die hiervan het gevolg is, is mede oorzaak, dat er geen groote vaste kern van afnemers is te kweeken. Kon er wat stabiliteit in de prijzen optre den, dan zou dat zeker meer menschen tot vaste vischgebruikers maken. En dan komen we weer op het vraagstuk van: visch als stapelproduct. Misschien komt dat nog eenmaal zoover, nu de bevriezings methode dat mogelijk maakt. Helena Barandina Driessen, naar Australië. H. Enting en gezin, naar Soerabaja. J. Heerma naar Hennaarderadeel n. Edens, no. 22. R. Ridder en gezin, naar Zaandam, Vinken- straat 108. Margaretha Gunera Stoop, naar Bergen (N.-H.), Kanaaldijk 85. D. J. van Doorninck en echtgen., naar Was senaar, Storm van 's-Gravesandeweg 21. G. GaramaSchutte, naar Soerabaja. R. A. TakkenbergStruijaart, naar Am sterdam, Sumatrastraat 135 III. G. Wezelman, naar Velsen, Kon. Wilhel- minakade 36 r. K. J. van VlietNooijer en kinderen, naar Soerabaja. Wed. E. KreijgerKoning en kinderen naar Anna Paulowna, Molenvaart 391. I. CanneHusmann en zoon, naar Soera baja. M. E. BrantjesGovers, naar Bergen-op- Zoom, Potterstraat 20. M. Janssen, sergt.-torpedomk., naar Wey- mouth (Engeland). J. C. de la Fonteijne, winkelbediende, naar Amsterdam, Pieter Aertsstraat 27huis. G. H. B. de Groot en gezin, naar Rotter dam, Dortschelaan 36c. G. Alphenaar en gezin, naar Zaandam, Ros molenstraat 106a. C. H. de HeerBijvoet, en kinderen, naar Soerabaja. N. K. SavelkoulsBorgman, naar Texel, De Koog, Huize De Merel. J. A. van der Vuurst en echtgen., filiaal houder Albert Heijn, naar Hoorn, Veenen- laan 183. B. P. J. Scheelings, naar Haarlem, Oranje straat 189. Wed. J. Hoekwaterv. d. Weide, en kind, naar Haarlem, Oranjestraat 189. A. F. Borg en gezin, naar Hoorn, Drieboom straat 40. Reindina Theodora van Genderen Stort, naar Utrecht, Gerard Noodtstaat 47 bis. Als zijden kousen na het wasschen door een dunne Cracklree- oplossing gehaald worden. Dat maakt ze veel mooier en sterker. FAB RIKAATl N.V. .OHOIR ONS" OE KRIM (O.) N. van der Kraats en echtgen. naar Wad- dinxveen, Dorpsstraat 5. J. M. KuiperBakker, naar Beverwijk, Po pulierenlaan 31. Christina Catharina Smit, naar Aikmaar, Oudegracht 114. A. M. WillemsGroentjes, naar Hoorn, Groote Oost 123. B. J. Lorette, naar Amsterdam, Utrecht- schestraat 90 boven. B. S. A de BuckTazelaar en dochter en zoon, naar Nijmegen, Waterstraat 16. D. BerndsenKoedam, naar Amsterdam, Hoofdweg 427 III. C. Bakker, opperschipper K.M., van Soe rabaja, naar Soembastraat 10, Maria Johanna de Barbanson, van Beesel, naar Kanaalweg 187. J. C. Boeschoten, opzichter RWS, van Terschelling, naar Hoofdgracht 73. Aaltje Boon, van Texel, naar Havenpl. 7. Wed. E. Everhardus, van Schoorl, naar Nieuwstraat 4. D. C. Frankfort, van Hensbroek, naar Jan in 't Veltstraat 55. M. A. Melief, winkeljuffrouw, van Den Haag, naar Balistraat 31. J. de Meyer, schilder, van Winkel, naar Crocusstraat 70. A. M. C. Stokvis, kinderverzorgster, van Den Haag, naar Spoorstraat 9. B. Vader, van Zeist, naar Rijksweg 64. Pieternella de Vroe, van Amsterdam, naar Zuidstraat 89. M. L. H. Wickenhagen, van Uden, naar Singel 86. A. DovesBood, van Anna Paulowna naar le Schagendwarsstraat 5. M. L. Loete, landarbeider, van Callantsoog naar Schoolweg 76. G. J. BuurmanBoer, van Den Haag naar Weezenstraat 74. M. M. A. Ezachielsde Groot, van Rotter dam naar Dr Wetstraat 18. P. Glas, van Harlingen n. Walvischstr. 24. Bernardina Hendrika Maria Harmelink, dienstbode, van Voorst naar® sterplein 2. Marendina van HeseHuijgen, van Hilver sum naar Begoniastraat 53. Wed. B. H. JettenYounge, van Semarang (N.O.-I.) naar Singel 70. R. G. KapelSas, van Gorinchem naar Hugo de Grootstraat 11. M. Keppel, zonder, van Anna Paulowna, naar Goversstraat 62. P. C. Melker, schrijver P.T.T., van Alk maar naar Kanaalweg 139. Francisca Nicolette Moorman, zonder, van Bergen (H.-H.) naar De Ruyterstraat 43. H. Riksman, schipper K.M., van Rotter dam naar Leeuwenhoekstraat 15. H. Vriesman, haringinlegger, van Zijpe naar Gasstraat 68. J. P. J. Vrijvogel, opziener scheepsbouw Mar.-Et., van Soerabaja naar Fazantenstr. 9. A. A: A. de Waijde Vries, van Arnhem naar Schagenstraat 77. W. ZaagsmaSteeman, van Amsterdam naar Doolhof 17. P. A. de Boer, luit. t. zee, van Weymouth (Eng.), naar Singel 137. S. W. Boonstraat, techn. ambtenaar, van Soerabaja naar Keizersgracht 96. A. C. BruinPaardekooper, van Anna Pau- lona naar De Wetstraat 11. M. C. Dececk, koopvrouw, van Sneek naar Achterstraat 68. A. GroetZeeman, van Callantsoog naar Trompstraat 27. P. J. Mangel, transportarbeider, van N.- Amstel naar Vischstraat 13 B. M. J. Moerland, dienstbode, van Zijpe naar Parkstraat 14. C. L. Duijzer, bloemistarbeider, van Anna Paulowna naar Zanddijk 1. A. M. Glas, dienstbode, van Kapelle (Z.), naar Hoofdgracht 72. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiker Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Dinsdag 16 Maart. Casino, 8 u. Concert „Oranje-Harmonie kapel". Woensdag 17 Maart. Casino, 8 u. Uitvoering Heldersche Boks club. Donderdag 18 Maart. Casino, 8 u. Feestavond. Handelsschoolver- eeniging. Musis Sacrum, 8 u. Lezing met lichtbeel den. Voetbehandeling. Vrijdag 19 Maart. Zeevaartschool, 8 u. Heldersche Weer- en Sterrenkundige Kring. Spreker: H. Keyser. Onderwerp: Maritieme Meteorologie. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN OEN HELDER Gemaakte Heren- en Kinderkleding Grote verscheidenheid. Niet duur H. M. Knobbe, naaister, van Venlo naar Diaconiestraat 2. M. Kossenvan Houte, van Schagen naar Krugerstraat 83. W. Oomen, korp.-telegrafist K.M., van Soe rabaja naar Leliestraat 7. P. Sloothaak, koopman, van Haskerland n. Jonkerstraat 41. J. B. VerstratenLenz, van Geislingen- Steige, naar Ooievaarstraat 78. E. F. Vlek, huishoudster, van Hulst (Z.), naar Leliestraat 7. Wed. C. P. Wieringavan Otteren, van Haarlem naar Huisduinerweg 3. J. A. MunnikSluijter, van Amsterdam naar Keizersgracht 6. E. Routmy, van Den Haag n Ankerpark 20. Vele vrouwen zijn op gezette tijden het slachtoffer van pijnen. Denk niet, dat te gen dit lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd hebben "AKKERTJES" te gebruiken, weten beter. "AKKERTJES" bestrijden vrouwenpijnen en zijn een uitkomst in de donkere dagen der vrouw. In plaats van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen. "AKKERTJES" zijn een nieuwe zeer werk zame vinding van Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemendheid te zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijnl Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER-CACHETS door Annie de HoogNooy Paul had zich naar het huis van zijn vader begeven en stond nu in timide houding tegen over hem. Hij had, zonder zichzelf te ontzien, een getrouw verslag gegeven van den toe stand, waarin hij gekomen was. Het duurde een oogenblik voor zijn vader begon te spre ken; in afwachting van wat hij zou gaan zeg gen, staarde Paul in het open haardvuur, waarin de vlammen grillig tusschen de dikke houtblokken opsprongen. Hij voelde zijn va ders scherpe blik op hem rusten. Koel, bqna zakelijk, den mond nu en dan. nauwelijks merkbaar, vertrokken tot een ironisch lachje, had deze hem aangehoord en al luisterende reeds het anwoord overwogen op de vraag, die hem aan het einde van het uitvoeng re laas, gesteld zou worden. En toch bleef, toén die vraag kwam, zijn antwoord enkele oogenblikken uit en Pau e- greep, dat de houding, die zijn vader In dit geval tegenover hem aan zou nemen, ge ee en al van deze korte momenten afhing. Het was waarschijnlijk déérdoor, dat hij zich nau welijks durfde verroeren, bang om door een oog opslag of een enkele beweging, onbewust een verkeerde invloed uit te oefenen op e gedachtengang van zijn vader. En in dat korte oogenblik van zwijgen, dat tusschen hen lag, kruisten hun gedachten elkaar. „Daar sta je nu," dacht Paul's vader on bewogen, „afwachtend, nederig... Maar die crc'-latenheid, is maar een houding, die je aan neemt, niét omdat je inziet, dat geen andere je past, maar omdat je begrijpt, dat die je geen resultaten op zou leveren. Je dwingt je zelf tot die houding ofschoon het in je bin nenste kookt en bruist en jij hier liefst als rechter tegenover mij zou staan inplaats van omgekeerd. Zoo stond je ook als kleine jongen, wanneer je de een of andere streek had uitgehaald, waarvoor je straf verdiende. Alleen de on macht maakt je zoo timide. Als er een geringe kans geweest was, het zónder mij klaar te spelen, was je nu niet hier..." En Paul, zichzelf tot het uiterste beheer- schend dacht: „Ik hoü het niet langer uit... Zei hij toch maar iets, wét komt er niet op arn, als die benauwende stilte maar voorbij is... Gek word ik van die oogen, die zonder een oogen blik van uitdrukking te veranderen op mij blijven rusten en waarachter ik weet, dat er een stel hersens met duizelingwekkende snel heid werken..." Ja, hij wou dat zijn vader zn woede, zn teleurstelling maar uitschreeuwde, dan kon hij zelf tenminste ook iéts zeggen om zich te verdedigen. Maar niets, alleen die twee staal grijze oogen, die tot je ziel doordrongen en alles in je verkilden... Hoe had hij dat als kind reeds gevoeld, hoe menigmaal had hij, als hij ondeugend geweest was, naar een pak slaag verlangd, al vond hij slaag krijgen iets vernederends, maar h(j stelde zich voor, dat dat je diepste wezen minder aantastte, dan ae liefdelooze manier, waarop zijn vader w-ist te straffen. Het kwaad uitroeien tot den bo dem, dat was zijn devies, maar hij liet het altijd eerst tot kwaad komen, omdat hij, ook bij het kleinste vergrijp, nooit eens de helpen de hand toestak. En zoo wist Paul, dat hij ook nü alleen straffen dacht, niet aan hel- ook nü alleen aan straffen dacht, niet aan hel pen... Hij was zoo in gedachten verdiept, dat hij onwillekeurig schrok, toen zijn vader plotse ling begon te spreken en ofschoon hij er naar verlangd had, dat h(j dat zou doen, vreesde hij nu voor hetgeen hij zou gaan zeggen. „Ik heb een oogenblik met antwoorden ge wacht, omdat ik mezelf eerst volkomen reken schap wou geven van het besluit, dat ik bij den aanvang van je betoog reeds genomen had. Ik heb alles nog eens overwogen en ben tot de slotsom gekomen, dat elkeen in z'n jonge jaren wel eens tot dwaze dingen komt, ofschoon er maar weinigen zullen zijn, die hun dwaasheid zoover doorgevoerd hebben als jij dat gedaan hebt. Je hebt je hart laten spre ken boven je verstand en dat is op z'n zachtst gesproken, zeer dom. Doch laat dit genoeg zijn. Het is niet mijn bedoeling terug te ko men op hetgeen je gedaan hebt, ik zal me alleen bepalen tot dat wat je hebt te doen, indien je tenminste op mijn bijstand wilt rekenen." ,,U wilt me dus helpen vader?" riep Paul noopvol uit. „Dat wil ik, doch slechts op één voor waarde". „En die is...?" vroeg Paul snel. „Dat je je van die vrouw vrijmaakt." Paul's oogen werden hard. „Dat is juist de eenige voorwaarde, die ik niet kan accepteeren, vader." „Zoo, kan jij die niet accepteeren? Z(jn cynische toon prikkelde Paul. „Neen vader," zei hij. „Maar ik moet wel aanvaarden, dat jrj je carrière vergooit, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is..." „Het is..." „Houd je mond. Ik ben nog niet uitgespro ken. Ik moet wél, met wegcijfering van alles, goedvinden, dat jij met een dollen kop, de eer ste de beste vrouw, waar je denkt verheft op te zijn, trouwt, en met haar in de een of an dere achterbuurt, waar ze waarschijnlijk thuis hoort „U vergist zich, vader..." bracht Paul scherp in het midden. .Val me niet steeds in de rede, asjeblieft. Straks kan jij praten. Ik wil er die vrouw ook wel een oogenblik buiten laten, al is zij de oorzaak van alles," voegde hij er met nadruk aan toe, „en mij alleen bepalen tot de illusies, die ik mij omtrent jouw toekomst schiep, Mijn illusies..." herhaalde hq in gedachten, „die jij te niet gedaan hebt, alsof ze geen be- teekenis voor je hadden. Misschien was dat ook wel het geval, ik weet het niet. Maar wie weet als ik wat je werk voor je beteekende. Je hebt je daar van het begin af, met hart en ziel aan gegeven. Als je vrienden tot diep in den nacht op de kroeg hingen, zat jij te werken. Je wou vooruit, dat voelde ik aan alles... en dat vervulde mij met zoo'n trots..." Paul keek op. De laatste woorden waren met een ongewone zachtheid uitgesproken. Het was of er iets bewoog in zijn hart. Hij voelde zijn verzet breken, toen zijn vader op denzelfden toon voortging: „Ik verbeeldde me, dat jouw voortvarend heid de vrucht was van de strenge opvoeding die ik je gaf, dat het mijn begrippen waren die jou voortstuwden. Je hebt je vader altijd hard gevonden, ik weet dat wel. Ik was het ook, ik ben het nóg, ik wou van jou geen slappeling maken, een van de velen die de maatschappij kapot helpen maken, door hun luiheid, hun immoraliteit. Misschien heb je in je karakter iéts van mij, maar het meeste toch van je vroeg-gestorven moeder. Ze was zacht en goed... Haar te moeten missen, heeft me misschien harder gemaakt dan ik anders geworden zou zijn. Acht jaar was je, toen ze van ons weggenomen werd. Van dat oogenblik af heb ik mij dag aan dag, uur aan uur met jou beziggehouden. Het was of ik je karakter toen eerst goed leerde kennen. Hoe meer ik je observeerde, hoe ongeruster ik me maakte. Jij was een jongen en je had de zachtheid, de aanhankelijkheid van een meisje. Dat moest er bijtijds uit, anders zou je later nooit tegen het leven opgewassen zijn. Ik werd streng, strenger dan ik woü zijn. Ik voelde wel hoe je liefde voor mij daaronder leed er ik weet nu, dat jij nooit begrepen hebt, ook nooit begrijpen zult, dat ik dat toch alleen deed om van jou een mén te kunnen maken. Misschien vind je, dat ik er een eigenaardige vorm van vaderliefde op na hield, het kan best zjjn dat je het niet eens lièfde zult noemen. Kinderen kunnen ouderliefde maar zelden naar waarde schatten en zeker niet wanneer die zich uit in strengheid. En die was toch noodig om jou krachtig genoeg te maken om de stooten van het leven op te vangen, zonder er onder te bezwijken. Ik wou dat je iets zou bereiken, zooals ik dat van mezelf ook gewild heb, al heb ik er heel wat harder voor moeten werken dan jjj. Ik heb me veel moeten ontzeggen, veel moeten ontberen. Mijn jeugd was een geheel andere dan de jouwe. Jjj hebt in weelde kunnen leven omdat jouw vader geld had. De mijne had alleen zijn goede oude naam en om dien hoog te houden, om daaraan weer de vroegere welvaart te verbinden, daarop heb ik mijn heele leven ingesteld, om nu, op mijn ouden dag, te moeten ondervinden dat mijn zoon dat alles in één slag vergooit." „Dat is niet waar vader. Het had immers heel anders geloopen als U zich niet zoo heftig tegen mijn omgang met Diny Stalker had verzet." „We zouden haar er voorloopig buiten houden, Paul. Ze heeft, met hetgeen ik zooeven gezegd heb, niets te maken." „Ze heeft er alles mee te maken, vader. Het is immers om haar..." „Dóór haar bedoel je. Alleen door haar ben je tot die dwaasheid gekomen.... Zjj wou en zou je hebben. Ik ken dat soort vrouwen, geloof me. Ze heeft je beïnvloed, gepaaid... Die oude vader, die dwingeland, die denkt dat hij zijn zoon aan het lijntje kan houden, zal vanzelf wel bijdraaien, als hij ziet dat er niets meer aan te doen is, heeft ze gedacht. Maar daarin heeft ze zich vergist, dat kan je haar namens mij zeggen." Paul trachtte de mildere stemming, waarin zijn vader hem even tevoren gebracht had, vast te houden. (Wordt vervolgd.)]

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5