Barcelona Tweede Kamer Duitschland en de Locarno-gedachte De anti-nationaal-socialis- tische betooging in New York De kerkstrijd in Duitschland Duitsche weermacht als één man gereed De prijzen voor auto's Het vierjarenplan en de export Benesj doctor bonoris causa Fransche stappen bij de Italiaansche regeering Kroonstad der Spaansche revolutie In politieke kringen te Berlijn volgt men met groote aandacht de argumenten, die door een deel der buitenlandsche pers wor den aangevoerd tegen de Duitsche opvat ting der Locarnogcdachte. Tc Londen en te Parijs, aldus zegt men, schijnt men vooral de Duitsche erkenning van het Belgische recht op neutraliteit onaangenaam te vin den. Hieruit blijkt, hoezeer Engeland en Frankrijk nog uitgaan van de gedachte aan een toekomstigen oorlog, want hun verzet tegen 'n Belgische neutraliteit heeft slechts zin als men aanneemt, dat zij het op- marschgebied in België niet willen verlie zen. Naar Duitsche opvatting daaren tegen zou de eerbiediging der Bel gische wenschen geheel noordwest- Europa er voor bewaren een nieuw oorlogstooneel te worden. Men be grijpt dan ook niet, dat een dergelijk voorstel als onvereenigbaar met de Volkenbondsgedachte en het Kellogg- pact beschouwd wórdt. Ook het argument, dat de Duitsch-Ita- liaansche voorstellen het gevaar voor een dictatuur der vier westelijke mogendheden in zich sluiten, wordt hier onjuist geacht. Juist uit den wensch tot terugkeer naar de klassieke Locarno-gedachte, die ontsproten is aan de noodzakelijkheid van een waar borging der Fransch-Duitsehe grenzen en een permanente uitsluiting van oorlogen tusschen beide landen, blijkt, dat Berlijn en Bome geen uitbreiding van de rechten der groote mogendheden willen, inaar een be perking daarvan tot de vraagstukken die hen onmiddellijk betreffen. Rede van Goering ter herdenking wederinvoering dienstplicht. De Duitsche Rijksminister van Luchtvaart, generaal Goering, heeft gisteren binnen het kader van een herdenking der wederinvoering van den algemeenen dienstplicht in het Rijksministerie van Luchtvaart een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zfeidè, dat" ook Duitschland een bij drage geleverd heeft tot den wereld vrede door zich te bewapenen. Dit was slechts mogelijk doordat het Duitsche luchtvvapen reeds zoo sterk was, dat het in ieder geval reeds twee jaar geleden- een groot risico voor den aanvaller beteekende. 4 Spr. noemde de korte wet, waarmede Duitschland zijn nieuwe weermacht afkon digde van de meest beslissende beteeke- nis van alle wetten der nationaal socialis tische regeering. Thans staat de jonge weermacht als uit één stuk gereed, hecht vereenigd in den wil alles op hets pel te eztten, nog hechter in het vertrouwen jegens het volk,, maar het hechtst in liefde en trouw jegens Hitier, Waar de Führer zijn mannen ook naar toe zal zenden, daar zullen ze staan als een muur van staal en ijzer. Op het oogenblik waarop Goering zijn rede uitsprak, stonden in alle garnizoens plaatsen van Duitschland de troepen aange treden om te luisteren naar de draadloos uitgezonden redevoering. Hoogere prijzen verwacht. Volgens de „Daily Herald" is het zeker, dat de prijzen voor automobielen tegen het einde van het jaar zullen zijn gestegen. Als reden hiervoor wordt opgegeven de verhoog de prijzen voor het materiaal, speciaal die voor staal en een tekort aan geschoolde ar beidskrachten. Eenige der groote fabrikanten zijn zoo ge lukkig geweest eenigen tijd geleden contrac ten te hebben afgesloten voor materiaal. Een firma te Coventry heeft reeds orders afge sloten tot Juni 1939, tegen prijzen van het vorige jaar. De kleinere firma's ondervinden groote moeilijkheden met het verkrijgen van voor raden, zelfs tegen de hoogere prijzen. Staal voor carosserieën is zeer moeilijk te krijgen, en ^en fabrikant heeft zich genood zaakt gezien de productie van een nieuw model,.die eigenlijk de volgende maand zou moeten beginnen, tot Augustus uit te stel len. De prijsstijgingen zullen in de meeste ge vallen waarschijnlijk 5 tot 7 pet. bedragen, verklaarde een deskundige gisteren aan de „Daily Herald". Twee fabrieken de A. C. en Alvis, hebben reeds prijsverhoogingen aangekondigd. Voor twee Alvis-modellen bedraagt deze 35 pond sterling. De bestaande prijzen voor goedkoo4 pe automobielen zullen gehandhaafd worden totdat het model 1938 in Augustus of Septem ber op de markt komt. De fabrikanten van goedkoope „familie-auto's" stellen iedere po ging in het werk om de prijzen van 1937 te kunnen handhaven, daar zij de Duitsche concurrentie vreezen. De angst, dat er dit jaar geen automobiel tentoonstelling zou worden gehouden, is niet bewaarheid. Den fabrikanten is reeds mede gedeeld, dat de tentoonstelling in October a.s. zal worden gehouden. Op een Maandag gehouden vergadering van den Nationaal-Socialistischen Bond va.i onderwijzers in de Kroll-opera heeft kolonel Loeb o.a. het volgende verklaard: „Het vierjarenplan staat in geen geval vij andig tegenover den uitvoer. Integendeel, het vierjarenplan bevordert den uitvoer. Zoo werden reeds in korten tijd nieuwe Duitsche producten, zooals b.v. synthetische rubber, de z.g. „Buna" en kunstwol uitgevoerd. Het groote verschil echter is, dat Duitsch land in de toekomst naar eigen goeddunken in zijn buitenlandsche handelsbetrekkingen kan te werk gaan. Loeb verklaarde verder: „Het bevel van den Fuehrer, Duitschland op het gebied van de lichte brandstoffen binnen achttien maanden onafhankelijk te maken, zal in ieder geval worden doorgevoerd". Daarna verklaarde de president van de „Reichsanstalt fuer Arbeitsvermittlung und Arbeitslosenversicherung" Syrup o.a.: „Niet met massa-artikelen, doch door goede kwa liteit kan de Duitsche industrie op de we reldmarkt blijven concurreeren." FRANKRIJK GAAT AMBTENARENSALA RISSEN VERHOOGEN. Wetsontwerp ingediend. De Fransche regeering heeft gistermiddag bij het bureau der Kamer een wetsontwerp ingediend strekkende tot verbetering van de traktementen der lagere ambtenaren. De aanvullende credieten, welke hiervoor noodig zullen zijn beloopen ongeveer 650 millioen franken. Burgemeester Laguardia spreekt zich opnieuw tegen Hitier uit. Tijdens de anti-nationaal socialistische be tooging in Madison Square Garden te New- York, heeft de burgemeester van New York Laguardia, zijn afkeuring van het Hitier- bewind, welke in Berlijn tot protesten heeft aanleiding gegeven, herhaald. Hij beschreef Hitier wederom als een be dreiging voor den vrede, en voegde hieraan toe: Maakt u niet bezorgd om wat Hitier kan zeggen. Slaat er geen acht op, want de meening der wereld is deze, dat Hitier uit persoonlijk en diplomatiek oogpunt niet „satisfaktionsfaehig" is (niet waardig is om op het veld van eer te ontmoeten). Havas voegt'bier aan toe, dat Laguardia nog verklaard heeft: „Ik hoop dergelijke protesten te blijven uitspreken, zoolang het noodig zal zijn, maar de noodzaak zal mis schien van korten duur zijn." Een nieuwe Duitsche stap te Washington? Verontwaardiging over de anti-nationaal socialisti sche betooging te New York. De correspondent van de N.R.Ct. te Berlijn meldt: De Berlijnsche bladen in het bijzonder de Angriff, maken met verontwaardiging mel ding van de redevoeringen, welke in de Madison Square Garden te New York zijn gehouden door Wise, Bern, Thomas, Erica Mann, Johnson, I.ewis en La Guardia, ais- mede van de redevoering van Dickstein in het huis van afgevaardigden. De Angriff herinnert aan het protest, dat Duitschland te Washington heeft laten in dienen tegen de vroegere uitlatingen van La Guardia. Aan het protest, dat de Ver. Staten te Berlijn hebben laten indienen te gen de aanvallen, welke de Duitsche pers, in het bijzonder de Angriff tegen La Guar dia hebben gericht, herinnert de Angriff niet. Dit protest heeft de Duitsche pers na tuurlijk verzwegen en zij blijft het ook nu nog verzwijgen, tengevolge waarvan de Duitsche lezers een onvolledige voorstelling van de zaak moeten krijgen. De Angriff geeft te kennen, dat de regee ring te Washington tot dusver niets actiefs tegen de „Joodsche Anpoebeleien" heeft ge daan en verklaart, dat het tijd is om van president Roosevelt te verlangen, dat hij met energie tusschenbeide komt .Inderdaad icordt een nieuwe Duitsche stap te Was hington verwacht, er wordt ook qesproken van de mogelijkheid dat Duitschland zich direct tot Roosevelt zou richten. Of het daartoe echter komt, is niet zeker. Op het ministerie van buitenlandsche zaken is men tot voorzichtigheid geneigd en wil men de goede betrekkingen tot de Ver. Staten niet op het spel zetten, te meer daar de Ver. Staten behooren tot de groote heeren met wie het niet gemakkelijk kersen eten is, ge lijk bijvoorbeeld blijkt uit de opkomst voor den uitgewezen ArYierikaanschen joodschen correspondent Smolar door de Amerikaan- sche ambassade te Berlijn, bij welke gele genheid een toespeling is gemaakt op de maatregelen welke men zich voorbehield. NOORSCH STOOMSCHIP OP EEN RIF GELOOPEN. Het Noorsche, 181 ton metende stoomschip „Aristo" is gisteren gezonken, nadat het bij Bermuda op een rif was geloopen. Er zijn geen menschlevens te betreuren. Geen beslissing vóór Paschen. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" schrijft, dat de procedure voor de aai- staande svnodeverkiezingen in Duitschland nog altijd niet bekend gemaakt 1S> waardo°r een zekere geprikkeldheid onder de Kxang lischen merkbaar wordt. Het is bekend, da men reeds drie ontwerpen voor de verkie zingen den Fuehrer heeft voorgelegd en aai deze alle drie heeft verworpen. Een vierde plan, ontworpen door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, zou ook reeds on bruikbaar verklaard zijn. In kerkelijke kringen gelooft men thans, dat vóór Paschen geen beslissing zal wor- den genomen. De Rijksautoriteiten bevinden zich blijkbaar in een moeilijk parket dooi de vastberadenheid, waarmede alle groepen die tegenover de Duitsche christenen staan vasthouden aan bet standpunt, dat een kei- kelijke en niet een politieke verkiezing moet worden gehouden. Inmiddels ontwikkelt zich een soort verkie zingscampagne. De belijdende groepen hebben een comité van actie gevormd om den strijd tegen de „Duitsche Christenen" zoo krachtig moge lijk te voeren. Overigens lijkt het niet waar schijnlijk, dat de confessioneelen van Dah- lem aan de verkiezingen zullen deelnemen, tenzij de leer van het „Bijbelsche Christen dom" de inzet zal zijn tegenover de ras ideologie der „Duitsche Christenen". De verschillende ideologieën moe ten trachten elkaar te verdragen Praag 16 Maart (A.N.P.) Benesj, de president der republiek, is vandaag aan de universiteit van Brno bevorderd tot Doctor Honoris Causa in de faculteit van letteren en wijsbegeerte.. Benesj hield een rede over „de moreele en wijsgeerige oorzaken van den bestaanden internationalen chaos. Na te hebben betoogd, dat er een tegenstelling bestaat tusschen de tegenwoordige ideolo gieën die inspireeren tot vier regeerings- vormen, den democratischen, den commu- nistischen, den fascistischen en den natio- naal-socialistischen vorm, toonde hij aan, dat deze ideologieën moeten trachten elkan der wederkeerig te verdragen en zich zoo veel mogelijk te verzoenen opdat alle lan den weer kunnen beginnen aan de voorbe reiding van de Europeeschp eenheid. Een gewapend conflict zou niet alleen geen op lossing brengen, maar de verwarring zelfs nog kunnen vergrooten. Over de aanwezigheid van gere gelde Italiaansche troepen in Spanje. Volgens de „Populaire" heeft men in poli tieke kringen te Parijs een ernstige studie gemaakt van de berichten uit Spanje, vol gens welke zich geregelde Italiaansche troe pen op het strijdtooneel zouden bevinden. Het blad meent te weten, dat de Fransche regeering zich niet alleen tot de commissie te Londen gewend heeft, doch tevens de aan dacht der Italiaansche regeering op den ernst der beschuldigingen gevestigd heeft. De reorganisatie van het spoor wegbedrijf aangenomen. Een openbaar lichaam voor het IJs- selmeer-gebied. Bezwaren te gen Staatsexploitatie. Groote of kleine bedrijven? Den Haag, 16 Maart '37. Dank zij een belangrijke wijziging, welke minister Van Lidth de Jeude heden aan bracht in het wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf, vereenigde de Ka mer zich spoedig zonder stemming met het voorgestèlde. J.l. Vrijdag bleek immers reeds dat vefe afgevaardigden bezwaar hadden tegen de ontworpen methode inzake het overnemen van contracten door de te stich ten N.V. De nieuwe maatschappij zou na melijk oneureuze contracten van de tot zich getrokken ondernemingen kunnen negeeren, doch de minister kwam de Kamer tegemoet door te bepalen, dat de nieuwe N.V. alle contracten zal overnemen, er dus geen on derscheid zal worden gemaakt tusschen goe de en minder aanvaardbare overeenkomsten Zoodat de heeren Joekcs (V.D.), Bongaerts (R.K.) en Rutgers van Rozenburg (C.H.) hun desbetreffende amendementen naar den snippermand konden doen verbuizen! Jhr. Van Lidt de Jeude stelde in het ver volg van zijn Vrijdag afgebroken rede allen nogmaals gerust ten aanzien van een onge wenschte uitbreiding van het spoorwegbe drijf; er bestaat aldus Z.F.xc. uitzicht op een goede regeling, waarbij autovervoer en beurtvaart in het algemeen goederenver voer op bevredigende wijze worden ingescha keld; Van deze gelegenheid maakte de bewinds man gebruik om als zijn meening te doen blijken, dat de lasten op het wegverkeer te hoog geworden zijn, mede in verband met do gestegen benzineprijzen, en dat dus spoedig mataregelen noodig mogen worden geacht. Inderdaad! Ten aanzien van de kapitaallasten wees de bewindsman er nog op, dat de nieuwe regeling een verlichting van f 235 zal bren gen, Jgecn kleinigheid. Ook volgde de mede- deeling, dat door een en ander de perso neelsbelangen niet in 't minst geschaad zul len worden. Bij de replieken kwam tot uiting, dat verschillende leden toch nog niet heelemaal gerust waren omtrent de toepassing van de voorgestelde statuten. Z.Exc. wees erop, dat het uiterst-moeilijk is om termen te vinden, welke reeds bij voor baat aan het beleid des ministers in deze grenzen stellen. Overigens heeft de Kamer steeds de bevoegdheid, den minister tot de orde te roepen, aldus de bewindsman. De Kamer gaf haar fiat. Toen kwam aan de orde het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen dee len van het IJsselmeer. 't Is met deze ma terie een lange lijdensweg geweest, al bijna tien jaren heeft de voorbereiding ervan ge duurd. Niemand zal zich dan ook verbazen, dat Dr. Bierema (V.B.) heden sprak van „mosterd na den maaltijd", om dat men in den Wieringermeer immers reeds ettelijke jaren aan het experimentee ren is en de voorgestelde regeling eigenlijk slechts voor enkele jaren zal moeten gelden. Het ontwerp wil komen tot de instelling van „de Wieringermeer", een rechtspersoonlijk heid hebbend lichaam, dat belast is met de leiding en de uitvoering van den verderen inpolderingsarbeid, met het beheer der gron den, het treffen van waterstaatkundige- en gemeentelijke voorzieningen. Er zal komen een raad en een directie en speciaal voor de gemeentelijke voorzieningen een bestuurs commissie, een dagelijksrh bestuur en een voorzitter. Een en ander tot het moment, waarop in deze streken normale bestuurs verhoudingen kunnen worden geschapen. In de Kamer openbaarde zich tegen het voorstel in 't algemeen geen verzet, hoewel verschillende details tot eigenaardige ver houdingen leidden, 't Ligt in de bedoeling, de drooggelegde gronden on vier manieren te exploiteeren, en wel: door verkoop, erf pacht, pacht en Overheidsbeheer. Oorspronkelijk meende men goed te doen, ieder systeem een gelijke kans te geven, zoodat men de 20.000 H.A. voor dit doel in vieren ging verdeelen. Doch allengs rees verzet tegen de geprojecteerde Overheidsex ploitatie; heel veel „heen en weer gepraat" was daar het gevolg van en ten slotte werd men het eens onder de voorwaarde: 3000 H.A. voor Overheidsbeheer. De rest zou dan door particulieren worden geëxploiteerd. Heden werd duidelijk, dat de tegenstan ders van O verheidsexploitatie met die 3000 H.A. toch weer geen genoegen wenschten te nemen, en of de minister nu al met klem verzekerde dat hier geen principieele zaken in 't geding waren, de Overheid slechts wenschte te exploiteeren om een goede „waardemeter" te verkrijgen in ver band met de andere gronden, het feit, dat de Socialistische heer Van der Waer- den zoo fel streed voor handhaving van de 3000 H.A. maakt het verzet der anderen stellig niet minder, wijl men blijkbaar toch iets, dat naar „socialisatie riekt", meende te kunnen ontdekken, hoewel deze veronder stelling wel wat vreemd aandoet als men bedenkt dat die Staatsexploitatie werd voor gestaan door een onvervalscht liberalen minister! Maar er werd een amendement geboren, onderteekend door leden van alle „burger lijke" fracties, waarbij de 3000 H.A. tot 1000 wordt teruggebracht. Z.Exc. verzekerde, dat op die manier van een „royale proef", zooals aanvankelijk bedoeld werd, weinig terecht zal komen. Toch zal de Kamer het amende ment morgen aannemen. Volledigheidshalve moet nog worden vermeld, dat de C.-H. heer Krijger het met zijn fractiegenooten en me- de.-onderteekenaren de heeren Lovink en Weitkamp niet eens was en ijverde voor handhaving der 3000 H.A. als zijnde een „compromis". Een andere belangrijke kwestie, welke ter sprake kwam, betrof de vraag, of op de nieuwe gronden groote dan wel kleine be drijven moesten worden geschapen. De heer F.hels (V.D.) achtte het noodig in deze het sociale element te doen overheerschen, en niet allereerst te kijken naar de economische uitkomsten. Daarom achtte hij de kleinere be drijven het meest geschikt, omdat daar meer banden werk kunnen krijgen dan in enkele groote bedrijven, hoewel hij waarschuwde te gen versnippering. Dr. Boerema (V.B.) bleek nog krachtiger voor kleine bedrijven, terwijl ir. Bongaerts (R.K.) wel eerst groote onder nemingen wilde, doch zoo, dat zij zich na derhand kunnen splitsen. Ir. Van den Waer- den (S.D.) voelde ook wel voor het sociale element, doch zijn liefde voor bedrijfsecono mie liet hem ook hier niet in den steek, en aldus kwam bij on voor overhoreching van liet economische element. De tijden zullen eens beter worden, zoo zei bij, en wij moeten met onze landbouwproducten nu eenmaal kunnen blijven concurreeren met het buiten land. Nog andere vraagstukken werden aange roerd, doch de verschillende punten ontmoe ten wii wel bij het ministerieele antwoord. Z.Exc. begon met te erkennen, dat dit wets ontwerp een eerste toepassing van art. 191 Grw.!) laat komt, maar niet: te laat. Ir. Bon gaerts had geklaagd, dat de Regeering nu niet is gekomen met een algemeene regeling voor alle drooggelegde en nog droog te leg gen gronden der voormalige Zuiderzee, doch de minister wees er op, dat we nog te maken hebben met een terra incognita, men dus nog alle mogelijke ervaring moet opdoen, waar van men, bij de definitieve regeling, zal kunnen profiteeren. De heer Bierema vroeg, of het in de bedoe ling ligt, een vaste erfpachtcanon vast te stellen, wat hij zeer ongewenscht zou achten. De minister verzekerde, dat, als de methode niet gewild is, een andere zal worden ge volgd. Trouwens alles wordt nog bij wijze van proef voorgesteld. Indien dus blijkt, dat er b.v. meer animo is voor het koopen van grond, dan zal de Regeering uiteindelijk niet vasthouden aan de thans gestelde grenzen. Wat het vraagstuk van de grootte der be drijven betreft, de bewindsman zei ervan, dat er in deze een evenwichtstoestand noo dig is. En ten slotte zal allereerst rekening moeten worden gehouden met den aard van den bodem bij het bepalen van de vraag, of groote dan wel kleine bedrijven de voor keur verdienen. Z.Exc. hield den beer Van Koeverden (R.K.), die ook sterk voor de klei ne bedrijfjes gepleit had, voor, dat zij, bij ei koop van den grond, de „schoone, syste matische verkaveling" (zooals de afgevaar digde het noemde) zeer zouden schaden wat de ander ontkende. En ten aanzien van het 3000 H.A. Staatsexploitatie zette jhr. Van Lidt de Jeude nog eens uiteen, dat de proef met geldt als een middel om tot algemeene Staatsexploitatie te komen, maar zooals reeds gezegd werd als een waardemeter.' Het ingediende amendement ontraadde de minister, hoewel hij de beslissing aan de Kamer overliet. De aanneming zal Z.Exc. wel niet zoo heel erg betreuren, maar hij wenscht nu eenmaal vast te houden aan hetgeen men na moeizaam overleg was over eengekomen. Morgen middag wordt over amendement en wet gestemd. De Kamer wil deze week definitief naar huis, weshalve morgen en zeer vermoedelijk overmorgen een avondvergadering zal wor den belegd, om vóór a.s. Zaterdag o.a. nog af te kunnen doen het ontwerp nopens ver bindend verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten en dat aangaande de con centratie van het bijzonder onderwijs. Intusscben gaat óók de Senaat morgen „avondvergaderen". Er wordt stoom achter gezet. Het zwijgende Catalaansche leget De fascistische revolutie van i§ Juli 1935 duurde in Barcelona nau- welijks 12 uren. Barcelona, aldus on ze V.P.B.-correspondent, was de eer ste stad, welke met groot élan de opstand der generaals onderdrukte. In de eerste Augustusdagen van het vorige jaar en ook in de daarop volgende maanden richten de oogen van de geheele anti-fascistische we reld zich naar Catalonië. Men hoopte, dat zich hier een onuitput telijk reservoir der republikeinsche krachten zou vormen. Na acht maanden Spaanschen burgeroorlog blijkt echter, dat men de rol van Catalonië in den strijd geheel verkeerd beoordeeld heeft. Een leger in ruste, De Catalaansche troepen strijden op het oogenblik slechts aan twee sectoren van het front, n.1. in Aragon en bij Huesca. In. het geheel liggen daar 20.000 man. In d« kazernes te Barcelona bevinden zich daaren tegen niet minder dan 150.000 man, allen goed geschoolde en op de meest moderne wij ze uitgerust. De taak van deze troepen is, twee maal in de week een parade in de stad te houden! De anarchistische partij heeft onder haar controle 80 bommenwen. pers en 120 jachtvliegtuigen, welke afgezien van eenige proefvluchten nog nimmer in actie zijn geweest. Vele tiental len tanks, zwaar en licht veldgeschut zijn reeds maanden geleden in Barcelona en andere Catalaansche steden samengetrokken en worden niet aan bet front gebruikt. Bij na 2/3 deel van de Russische wapentrans, porten, welke in Barcelona en Carthagena gelost worden, is in Catalonië gebleven ort nog nimmer gebruikt. Reeds sinds dris maanden tracht de regeeringCaballero en haar kundigste lid, de minister van Bui tenlandsche Zaken Alvarez del Vavo, da Generalidad en de machtige anarchistische partij tot een verandering van hun tactiele te dwingen. De S.O.S.-seinen van Madrid, de smeekbede om hulp van Malaga het hielp alles niets, de Catalanen hielden ziclj doof en weigerden iedere hulp. Zij school den hun reserves rustig verder en produ ceerden munitie en zelfs vliegtuigmotoren voor hun eigen nationale leger. Dit wek{ den schijn, alsof hun het lot der andera Spaansche prov. geheel onverschillig laat. Wat willen de anarchisten In den grond van de zaak is dit dubbelzinnige spel een politieke handeling van den eersten rang. De anarchistische beweging, om de F. A.I. en C.N.T. gegroepeerd, is de belangrijkste en best georganiseerde partij van Spanje in bet algemeen en Catalonië in het bijzonder. De F.A.I. en C.N.T. hadden op 1 Februari ongeveer 3 millioen leden. Komen echter d9 anarchisten aan het front of in de republi keinsche commissies samen, dan blijkt, dat zij in politieke rijpheid en georganiseerds discipline verre de minderen x'an socialisten en communisten zijn. De Catalaansche troe pen aan het Madrileensche front begingen de fout, in de November een gevangen ge nomen troepen van 200 Marokkanen neef te schieten. Deze fout heeft onaangenamë gevolgen gehad. Voor deze executie gebeur de bet dikwijls, dat er Marokkanen naaf de republikeinsche troenen overliepen, maaf sindsdien vertrouwen de Arabieren de repu blikeinen niet meer. Durruti, de meest ver standige kop van de anarchistische bewe ging, speelde 't klaar, de disclipline onder de Catalaansche troepen nog eenigszins të handhaven. Maar na zijn dood begonnen de ruzies tusschen de anarchisten en de andere verdedigers van de hoofdstad en ten slotte trokken alle anarchisten van dit front weg. Ondanks alle bemoeiingen kon de eenheid tusschen de, anarchisten en de andere poli tieke partijen in Spanje tot op het oogen blik niet hersteld worden. Instelling van een centraal op' bevel een waanzinnig idéé. In anarchistische kringen te Barcelona is men er van overtuigd, dat de nieuwe maat regelen van de regering-Caballero tot de instelling van een centraal opperbevel waan zinnig zijn en men wil niet met dit leger samenwerken. Men meent, dat vroeger of later liet Madrileensche front ineen zal moeten storten en dat Franco ook in het zuiden successen zal weten te behalen. Men hoopt verder, dat na nog een paar weken strijd, zoowel het republikeinsche alsook het fascistische leger geheel uitgeput zullen zijn. Men wacht slechts op dit moment. Want, indien de fascistische vijand en do republikeinsche bondgenoot na een aantal beslissende slagen geheel verzwakt zullen zijn, zal het nieuwe, absoluut sterke en goed uitgeruste Catalaansche leger in actie ko men. Franco moet verslagen. De anarchisten rekenen er op, dat zij dank zij bun 200.000 man Frai\co beslissend zullen slaan, daar deze tot het scheppen eener reserve eenigen tijd noodig zou hebben Met deze overwinning zouden de anarchis ten als redders van het land kunnen optre den en het geheele land onder hun voogdy brengen. Zooals wij zien, spelen in de Spaansche tragedie niet slechts de interventies van de huitenlandsr.be mogendheden een groote rol. Het zwaartepunt van het probleem 1'?J veeleer in het land zelf, in de verdeeldheid van het eigen kamp. Men kan rustig zeg- ken, dat de eigenwijze houding van da paansche Anarchistische beweging de groot sto bondgenoot van Franco is. Van de tac tiek van deze machtigeg beweging hang» de toekomst van Spanje af.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2