i'WOENSDAGSCHE MIJMERIJ j EVllll „Zeeroof" De Dilt seint Arronidssements rechtbank te Alkmaar Kukeleku! Tok-tok-toki Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA „Curagao", „Zeven Provinciën", en thans de „Triton", ziedaar 3 namen, welke In be trekk;lijk korten tijd een blaam op onze Ne derlandsche vlag hebben geworpen „Op 9 Maart 1937" zal het later heeten ^oest het Nederlandsche gouvernement wer keloos toezien hoe een Nederlandsch koop vaardijschip in volle zee door een kaper werd aangehouden, opgebracht en een deel der lading werd geconfiskeerd". „Zeeroof" in optima forma. Een daad van geweld, gepleegd door een gewapend parti culier vaartuig, m volle zee met het doel zich van de lading meester te maken. Zulk een schip staat niet onder bescher ming van een wettige regeering en wordt desnoods met het geweld der wapenen voor den rechter gedaagd. Ziedaar, nuchter en zakelijk een opsom- ming van het feit, door een trawler van Franco's maritieme scheepsmacht tegenover een Nederlandsch koopvaardijschip gepleegd. Er zijn niet de minste verzachtende om- gtandigheden. In het algemeen heeft een oorlogsschip het recht een koopvaardijschip in volle zee aan te houden, wanneer dit oorlogsschip den koop vaarder verdenkt van zeeroof of slavenhan del. Bovendien heeft in oorlogstijd de oever- staat het recht om binnen zijn territoriale grens en Spanje eischt voor zich immer een zeeterritoir op van 16 mijl, terwijl Straat Gibraltar slechts 9 mijl breed is de scheeps papieren der koopvaarders te onderzoeken en de schepen aan te houden; maar geen dezer omstandigheden zijn op Franco's particuliere marine van toepassing. Ook is er geen sprake van blokkade, ook al heeft de generaal deze afgekondigd, im mers: Franco's regeering is geen erkende regee ring en mist alzoodanig het recht om een dergelijke blokkade af te kondigen. In de tweede plaats bestaat er officieel geen oorlogstoestand in Spanje. Er vechten immers geen erkende staten tegen elkaar. Zoodat van oorlogsblokkade om die reden alleen ook al niet gesproken kan worden. En ten derde mist de kleine wit Spaansche marine alle kracht en middelen om een blok kade effectief te doen zijn. Eischen, gesteld in de Parijsche conferentie in 1856 om een blok kade, die internationaal rechterlik genoemd te krijgen. Nu helaas wel wat laat twee Neder landsche oorlogsschepen aangewezen zijn om onze koopvaardijbelangen in de Spaansche wateren te gaan verdedigen vragen wij ons onwillekeurig af, welke consequentle's deze daad met zich brengt en welke gedragslijn de Nederlandsche commandanten zullen hebben te volgen. In het algemeen geniet een koopvaardijschip de bescherming van den oeverstaat, zoodra het schip binnen de territoriale grens is. Hier zal dus een vreemd oorlogsschip als regel niet ingrijpen tenzij deze bescherming onvoldoende is. En dit kan wel van de erkende Spaansche regeering gezegd worden dat daar wel iets aan houdt. Dan is een oorlogsschip zoowel in de territoriale grens als daarbuiten verplicht bescherming te verleenen aan de koopvaardij schepen van dezelfde nationaliteit. In zoo verre hebben dus de Nederlandsche comman danten de handen vrij. Een geval van zeeroof dus en wij hebben in den aanvang betoogd, dat het ge val-,,Tri ton" niets anders was door een oorlogsschip geconstateerd, moet met alle hem ten dienste staande middelen verijdeld en gestraft worden en het is dan ook te hopen en te verwachten, dat de Ne derlandsche regeering instructies in dezen zin aan de betrokken commandanten zal hebben gestuurd. Meer echter is nog te hopen en meer nog is te verwachten, dat reeds de aan wezigheid van onze oorlogsschepen den zee- roovcr ervan zullen doen afschrikken een der gelijke daad te begaan. Tenslotte gaat er van onze zeemacht nog wel eenige faam en ge vechtskracht uit. De praktijk heeft dat ook wel uitgewezen. Den groote mogendheden werd een dergelijke beleediging niet aangedaan. Slechts Dene marken en wij moesten dit slikken. Maar wij hadden geen en zij wel oorlogsschepen ter plaatse. Anders wordt het echter en zeker niet eenvoudiger als Franco's blokkade be schouwd wordt als wel internationaal ge rechtigd. Tenslotte zijn hiervoor ook gereede termen aanwezig, die niet geheel over het hoofd mo gen worden gezien. Ten eerste erkenden twee groote mogend heden, Duitschland en Italië, reeds de witte regeering. Terwijl bovendien alle groote mo gendheden oogluikend het blokkeeren der Spaansche kusten door Franco's schepen en mijnen toezien. En is dit het geval dan treedt het bepaalde omtrent blokkade, convooi, zee roof, zooals in Parijs, Londen en Den Haag (1856, 1909 en 1907) vastgelegd, m volle W Alsdan heeft de witte regeering het recht Zijn Marine opdracht te geven in zee koop vaarders aan te houden, op contraband*; onderzoeken en op blokkadebreuk te be r p- pen en bij geconstateerde breuk of contra- banda tot prijs te verklaren. De zwakke zijde van deze aanhouding is dan ook echter dat sinaasappelen geen contrabande waren en a de blokkade breuk van binnen uit, c.q. valen" cia, geschiedde, terwijl deze als rege \a buitenaf, dat wil zeggen, vanuit zee, zal ge schieden. Franco publiceerde destqds bij z'J blokkade-verklaring wel degelijk een lijst va contrabande, doch sinaasappelen stonden daar n'Heeft een Hollandsch koopvaardijschip nu geen contrabande aan boord en ziet e zi toch aangehouden en doorzocht, cian zich oogenblikkelijk de hulp verschaffen van een van onze daar aanwezige oorlogs Omgekeerd constateert ons oorlogsschip een aanhouding dan zal het zich zoo spoedig mo- gelijk naar het aangehouden Hollandsche koopvaardijschip begeven en het om nen direct onder zijn convooi nemen. Is dat eenmaal geschied, dan heeft de bel- ligrent ingevolge de Londensche zeerechtvei klaring van 1909 (art. 61 en 62) geen recht meer den koopvaarder zonder meer te door zoeken, aan te houden of op te brengen. Zoo dra het schip onder Nederlandsch konvooi ge steld is heeft de aanhouder slechts met den Hollandschen commandant te maken. Deze commandant zal dan met beide partijen con- fereeren en de bezwaren aanhooren. Blijkt nu uit onderzoek, hetzij van de scheepspapieren, hetzij van de lading dat er inderdaad con trabande aan boord ts, dan moet de Holland sche commandant het schip de bescherming van zijn convooi ontzeggen, waarna het na tuurlijk direct opgebracht zal worden door den belligrent. Een dergelijk voorval heeft zich ook in den oorlog eens voorgedaan met een Hollandsche koopvaarder welke werd aangehouden door een Duitsche duikboot. Het geschiedde in zicht van een Hollandsch oorlogsschip, edoch, bij het in zicht komen van de duikboot was op het Hol landsche vrachtschip een pak overboord ge gooid, hetgeen door den Duitschen duikboot commandant werd opgepikt en waarin zeer be zwarende papieren voor één der passagiers werden gevonden. Alhoewel het Hollandsche oorlogsschip er zich mede bemoeide, moest deszelfs commandant toegeven, dat hier ge reede aanleiding tot aanhouding en opbrenging was, zoodat hjj aan het geval niets kon doen en, zij het noode, moest toezien, dat het schip werd opgebracht. Bestaat er verschil van meening omtrent den aard der contrabande, zoo kan de z.g. „se- questratie regel" worden toegepast, d.w.z. de twijfelachtige contrabande wordt met het schip voorloopig vrijgegeven en blijft onder toezicht van het eigen gouvernement staan, totdat een prijsgerecht beslist heeft of hier sprake was van contrabande. Dezelfde regels gelden wanneer een koop vaardijschip van den aanvang af een reis onder convooi van een oorlogsschip maakt, met dien verstande, dat de lading dan onder gouverne- mentstoezicht aan boord gebracht is zoodat nog meer zekerheid bestaat, dat geen contra bande aan boord zal zqn. En zal er vanzelf sprekend ook minder kans bestaan, dat de belligrent bezwaar maakt. Geschiedt dit wel, dan indien tenminste de instructies van den commandant niet anders luiden kan opnieuw op vermoedens van het belligrente oorlogs schip de lading onderzocht worden, maar door den Hollandschen convooileider en niet door den aanhouder. Blijkt dan dat de vermoe dens op waarheid berusten en dat dus èn be vrachters, én gezagvoerder èn convooi com mandant misleid zijn, dan moet de convooi- commandant zijn schip losmaken van de con- vooibescherming en zal het dus weer prijsge- maakt worden. Hij wake echter tegen het ver nietigen van zoo een schip, drage in ieder ge val zorg voor de veiligheid van bemanning, passagiers en scheepspapieren. (Art. 50 Lon densche Zeerechtverklaringen). Uit één en ander moge blijken hoeveel tact en beleid er misschien straks van de comman danten van onze beide oorlogsbodems gevraagd kan worden en hoeveel zorg er besteed zal zijn geworden aan de hen verstrekte instructiën. Hr. Ms. „Java" en Hr. Ms. „Hertog Hen drik" zijn thans aangewezen om deze belang rijke posten te gaan bezetten. Laat ons hopen, dat het nog niet te laat is om het vertrouwen, dat de Nederlandsche koopvaardijvloot in haar oorlogsmarine heeft, te hebben geschokt. Maar laat ons toch vooral beseffen, dat hier veel eerder een schip ter plaatse had moeten zijn. Een schip met meer gevechtswaarde als ons 35-jarig pantserschip en moge dit incident dui delijk naar voren hebben gebracht, dat hier in Nederland spoedig en belangrijk ook aan de grootere eenheden verbeterd moet worden. Dat we behalve de schepen, noodig voor onze eigen Nederlandsche defensie, nog schepen noodig hebben om in gevallen als deze direct en krachtdadig te kunnen ingrijpen. Deze een heden kunnen dan dienen als oefenschepen voor ons Nederlandsche personeel en de 22- maandsche miliciens terwijl zij tevens een be langrijke aanwinst zullen zijn voor de Indische Marine waar en hoe dan ook geageerd moge worden. CALLANTSOOG Verkooping villa's. Dinsdagmorgen is in Hotel De Haan door Notaris Van Veen ingezet de verkoop van de villa's, eigendom van de N.V. Mij. Het Zwanenwater. De „Groote Villa" staat thans voor -f 5500; de „Kleine Villa" voor f 2000. Met spanning wordt in Callantsoog de beslissing tegemoet gezien. Wat zal er van komen? Uitvoering „Zanglust". Zondagavond heeft onze dames-zangver- eeniging „Zanglust" haar uitvoering gege ven in hotel „Duinzicht" alhier. De belangstelling was nu juist niet over weldigend. Het gélukkig niet overladen programma werd vlot afgewerkt. De operette „Eure ka" werd goed ten tooneele gebracht. Spel en zang waren in orde. Kortom er is van gemaakt wat er van te maken viel, waar voor alle medewerksters, niemand uitgezon derd. een woord van lof toekomt. Niet in het minst de directrice. Mevr. Breebaart— Van der Horst, die blijkens mededeeling van de Voorzitster over zooveel engelen geduld beschikt om leiding aan het koortje te kunnen geven. Haar begeleiding was goed al klonk de piano soms wel wat te krachtig door, hetgeen het geheel wel iets schaadde. Tusschen de bedrijven werden eerst eenige nummers door Mevr. BreebaartVan der Horst gezongen, daarna nog eenige num mers door het trio Mevr. Breebaart, Mevr. de Waal en Mej. Brouwer. In de pauze werd ten bate van de kas der vereeniging een taart verloot, die hoe is het mogelijk door Uw verslagge ver werd gewonnen. Aan Mevr. Breebaart werd met een waardeerend woord voor haar werk een bloemstukje overhandigd en namens „Zang lust" de hoop uitgesproken, dat, wanneer zij binnenkort te Schagerbrug zal wonen, zij toch even goed de leiding van haar koortje zal willen houden. Een gezellig bal, dat tot laat duurde, was het slot van dezen avond. DAMMEN D. A. P. speelde voor de competitie een uitwedstrijd tegen Wilskracht te Den Hel der. De uitslag was: le GROEP. Wilskracht D.A.P. GrasboerJ. Meijer 02 Wilner—W. P. Alkemade 2—0 NuijensH. Huybens Van Dijk—W. Komen 2—0 GeestmanW. Meyer 1 1 W. Ouwens—Th. Vlaar A. Muller—J. van Kessel Sr. H. Muller—A. v. d. Voort N. Boots—J, van Nuland C. de Jong—W. A. Alkemade 2—0 14—6 2e GROEP G, van Stralen—C. v. Oudenaarde 0—2 F. Ouwens—A. Kappitein 2—0 S. van Amersfoort—F. v. d. Hoek 0— KoopmanHi Elf ring Ch. GocsH. J. Naastepad 1— M. RippensE. Kerkhof A. Reyhons—P. Huybens 2—u A. de Vries—J. van Kessel Jr. li Th. Wullems— C. Alkcmade J. Toes—Th. Kramer 8—12 De eerste groep van D.A.P. verloor dus met 6—li; de tweede groep won met 12— WINNINGEN Centrale Onderraad. Maandag 15 Maart kwamen de door de vier oudercommissies aangewezen vertegen woordigers met de hoofden der O.L.b. van Hippolvtushoef en Oosterlnnd bijeen, om definitief tot stichting van een Centrale Ouderraad te Wieringen over te gaan. Het resultaat van diverse stemmingen ter verkiezing van een dagelijksch bestuur was dat de heer C. Metselaar te Hinpolvtusho»f tot voorzitter werd verkozen, de heer Koorn te Den Oever lot secr.-pennmgmees (er en de heer F. Doesburg te Oosterland tot algemeen bestuurslid. Allen namen hun benoeming aan. Daarna werd een reglement vastgesteld, waaraan we 't volgende ontleenen: Het doel van de Centrale Ouderraad is: a. bevordering van de samenwerking tusschen de Oudercommisie der O.L.S. eenerzijds en het gemeentebestuur en het schooltoezicht anderzijds; b. belangstelling voor het Openbaar On derwijs op te wekken en gaande te houden; c. de oudercommissie en de ouders van voorlichting te dienen. Allerlei zaken van huishoudelijken aard werden voorts geregeld. Na de rondvraag, waarbij o.a. de school- grenzen ter sprake kwamen, sloot de voor zitter de vergadering met een woord van dank aan den heer Zetsema, voor de voor bereidende werkzaamheden en het uitspre ken van de hoop, dat de Centrale Ouder raad vruchtbaar moge werken TWEE MOOIE UITVOERINGEN VAN „APOLLO" Zaterdag en Zondag, twee mooie dagen voor Apollo. Beide avonden zat de zaal goed vol. Nadat de voorzifter, de heer C. Koorn V.zn. op de hem bekende wijze hèt openingswoord heeft uitgesproken krijgt de directeur de heer Joh. van Glabbeek gele genheid zijn kunnen te toonen. En het moet gezegd, hij heeft er den slag van. Vele solo-partijen werden schitterend ver tolkt. Deze heeren daarvoor ons compli ment. En dan krijgen wij het tooneclstuk. In af wijking van de gewone stukken stond nu eens een Indisch stuk op het programma. De titel luidde „Tamoe". Dit beteekent kame-: raadschap, rechtvaardigheid en menschelijk- hcid. De auteur van dit stuk is de heer Van Glabbeek, welke hierbij blijk heeft gegeven ook nog wat anders te kunnen dan alleen musiceeren. Een compliment is hier wel op zijn plaats. Het stuk speelt bij de olievelden van BalikPapan Als alle Indische stukken komt ook hierin de verhouding van inlan ders tot de Europeesche beschaving tot uiting. Het publiek heeft genoten van het keurige spel der hoofdvertolkers. Om kort te gaan „Tamoe" werd zeer gunstig ontvangen en „Apollo" heeft de eer verdiend die haar toekomt. De voorzitter dankt in zijn sluitingswoord den heer Glab beek van harte voor de vele werkzaamheden belangeloos voor de vereeniging verricht. DEN OEVER VISCHAFSLAG 11 Maart aangevoerd: 52 tal haring f 7.85 f 9.15 per tal 12 Maart: 89 tal haring f 4.75f 5.65 p. tal 13 Maart: 101 tal haring f4.70—5.57 p. tal. 15 Maart: geen aanvoer. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 15 Maart. WAARIN HET BEWIJS WORDT GELE VERD, DAT EEN ECHTGENOOT OOK LANG NIET ALTIJD EEN „ECHT VRIEND" IS. De gepensionneerde en overigens werk- looze marinier M. van der L. te Den Hel der, gehuwd met de 32-jarige J. M. v. d. L. heeft zich althans in de behandeling van zijn vrouw doen kennen als een soort beestmensch. Hij wierp haar allerlei on zachte voorwerpen tegen het hoofd, zooals 'n schoen, een blikken inmaakbus, sloeg en schopte haar, beet haar in de onderarm, waardoor zij meermalen bloedend werd verwond. Er is een eisrh door haar tegen dezen woesteling ingesteld, doch nog altiid vertoeft het ongelukkige schepsel in dit h u wel ijksst rijd perk, aangezien haar advo caat misschien den ernst van don toestand niet inziet en niet veel haast maakt om dit proces af te wikkelen. Deze model-echtgenoot moest heden ter zake mishandeling terecht staan, doch al leen de vrouw was verschenen. Zij kreeg bel advies zich direct met mr. Schenkeveld haar advocaat, in verbinding te stellen, terwijl de vrouwenbeul werd opgeknapt met 3 maanden logies in de petoet. „De waarheid en niets dan de waarheid". Onder de recensie-exemplaren van En- gelsche boeken, die we dezer dagen toege zonden kregen, bevond zich één, waarbij ik mijn oogen heb uitgewreven. Want de uit gever kondigde dit boek als volgt aan: „Though not a great book, it is certainly a good one"; hetgeen ik niet beter kan vertalen dan met: „Ofschoon niet ge weldig, is het toch zeker een goed boek". Let wel, dit was niet de uitspraak van een criticus, maar van den uitgever zelf! Een uitgever, die het noodig vindt, de koopers te waarschuwen, dat een boek dat bij hem verschijnt, niet „geweldig" is dat is zeker een novum. Tot dusver dacht ik altijd, dat èlk boek, dat bij een uitgever verscheen, het boeiend ste, verrassendste, opzienbarenste was, dat tot dusver door eenigen auteur onder de zon was geproduceerd! Ineens komt er een uitgever, die met de traditie breekt. Het is wel een beetje verwarrend. Je vraagt je af, wat je ervan denken zult. Maar hij zal wel weten wat hij doet. Is het een reclametruc? (Zoo wantrouwend word je nu eenmaal van het lezen van reclames). Wil de man alleen maar de aan dacht trekken door originaliteit? Óf heeft hjj misschien de ervaring opgedaan, dat men zrjn aankondiging nooit gelooft zoodat hij hoopt, door te zeggen dat een boek niet geweldig is, den indruk te wekken, dat het juist wel geweldig is Wie weet, misschien worden inderdaad de menschen nieuwsgierig naar dat buiten gewone boek, dat de uitgever zelf niet van harte kan aanbevelen! Er is nóg een mogelijkheid en men heeft ten slotte niet het recht, deze bij voorbaat geheel uit te schakelen. Namelijk: dat de man niet jokken kan. Zulke men schen schijnen er te zijn Maar dan is het voor de schrijvers te hopen, dat de zonderling geen school maakt! Want stel u toch eens voor, dat de waar heidsliefde een soort rage wordt, dat de één den ander aansteekt, dat men elkaar wil overtroeven in oprechtheid, Wat krijgen we dén een raar soort advertenties te lezen „Dit onbenullige boek plaatst mevrouw Van KammersLevendag met één slag in het allerachterste gelid van de levende romanschrijvers". „Wie dit boek ter hand neemt, gooit het onmiddellijk weer neer, alsof hij door een wesp gestoken was." „Wij hebben in één avond van dit boek de eerste pagina uitgelezen. Toen hadden we een gevoel, alsof iemand ons met een natte dweil om de ooren had geslagen". „Er is in den roman, dien wij hierbij aan het publiek voorleggen, geen pagina, waar in men een oorspronkelijke gedachte ont moet. Het is niets dan een opeenhooping van kleinburgerlijk gedaas en gemeenplaat sen. Liefhebbers van een goed boek zullen deze teleurstelling nooit te boven komen". „Zelden of nooit hebben wij een boek ge lezen, dat in zóóveel woorden zoo weinig zeide. Wij hebben het boek twaalf maal geweigerd, maar zijn de dertiende maal be zweken. De schrijfster betaalt de uit gave zelf En stel u dan nog eens even voor, dat de bioscoopdirecteuren óók den smaak te pakken kregen. Dat u op Donderdagavond in de advertenties las: „Het super-eentonige verhaal van den groei eener Graanbeurs „U zit elders misschien gemakkelijker, maar u slaapt nergens zooals bij ons!" „Bezoekt oude kennissen! Bij ons géén film, die na 1930 is opgenomen!" „Proeft onze Norico IJschocolade. U zult er de films om vergeven en vergeten Ach nee, alstublieft geen „truth in advertising". Het leven is werkelijk al ge compliceerd genoeg! :s ZIJN BLOED WERD KARNEMELK. I Een 27-jarige mach.-bankwerker, te Den Helder, die ook fungeert als leeraar aan de Ambachtsschool, werd herhaaldelijk gesard door een 16-jarigen lummel, die hem voort durend met den naam Jack plaagde. Ten slotte wenschte de leeraar, dit hinderlijke, zijn prestige benadeelend getreiter niet lan ger te verdragen en diende1 hij den knaap een lik in 't gelaat toe. Men was nog zoo kinderachtig, een klacht in te dienen, maar het succes was zeer gering. Het feit moest worden gestraft, dat eischt de wet. maar het was er ook 'n straf naar: f4 boete of 2 dagen. EEN ONRUSTIGE TRAANBOK. J. H. W. had zich op 3 Januari in jene ver-overspanning er mee vermaakt een ge deelte van den breekbaren inventaris van het café „de Blauwe Stoep" te verbrijzelen. Het gevolg was, dat hij nu de blauwe trap werd opgejaagd ter zake vernieling. Mijn heer was niet verschenen, doch er loopt ook nog een zaakje ten zijnen nadeele bij die zelfde gelegenheid gepleegd en wel weder- spannigheid tegen agent Nijhoff, die hem naar het bureau wilde expedieeren. De maand water en brood die de Officier hem toewenschte, zou hem misschien wel goed doen. In ieder geval, hij werd thans veroordeeld tot 25 pegeltjes boete of 15 da gen in retraite. DAT WORDT: JAN DIE SLAAT LIJSJE EN LIJSJE DIE SLAAT JAN, AL MET DE KOEKEPAN. De ambtenaar ter secretarie D. J. D. te Anna Paulowna. gevoelde zich ten zeerste ge krenkt toen de werklooze J. P., een heer schap, dat ook niet laboreert aan al te groote bescheidenheid, hem bij een arbeids conflict een bijnaam gaf, die we hier liever niet zullen herhalen. D. J. D. diende een klacht in, welk delict heden werd behan deld. Alstoen deelde echter de Officier me: de, dat ook mijnheer P. zich niet liet kis ten en wederkeerig ook een klacht .tegen dezen klager had ingediend, omdat deze hem als een leelijke praatjesmaker had gekwalificeerd. Enfin, de heer P. werd nu alvast veroordeeld tot 15 pop boete of 10 dagen en hoe het verder zal afloopen, wachten we dan maar af. Misschien dat de schatkist van dit proces óók weer een beet je beter wordt. Wieringen. DAT WAS WEER 'N KLANTJE VOOR ARTIKEL 247. De 27-jarige Wieringer arbeider G. S„ heeft thans volop werk met erwten sortee- ren en enveloppes plakken, voor welken ar beid de staat hem honoreert met logies en volledig pension met aparte bediening. Van daag moest hij zijn bezigheden onderbreken, teneinde voor het meervoudig college te ver schijnen, doch den aard zijner besognes bleek verband te houden met het beruchte artikel 247 Wetb. v. Strafrecht. Alleen werd als getuige in deze met ge sloten deuren en door gewijzigde samenstel ling van het college opnieuw behandelde zaak gehoord de ambtenaar van de reelas- seerings- en kinderwetten, de heer J. H. Wiggers en moeten verdere bijzonderheden met den mantel der zwijgzaamheid worden bedekt. De taal van kippen en hanen. Prof. dr. Thorleif Sclijelderup Ebbe uit Oslo heeft een interessante lezing gehou den over het onderwerp: „Het spreken der dieren" Spreker onderscheidde 10 soorten van uiting bij de kippen en evenveel bij de ha nen. Kippen uiten hun gemoedsstemming op zeer verschillende wijzen. Ook uit iedere kip zich bij bepaalde gelegenheden op de zelfde wijze waardoor zij te herkennen is uit vele soortgenooten. Vooral bij naderend gevaar, bij het roepen van hun kuikens, en ter aankondiging van een te leggen ei, ple gen deze dieren bepaalde geluiden voort te brengen, die voor den kenner zeer duidelijk te onderscheiden zijn. Ook verandert het stemgeluid met den leeftijd. Oude kippen en hanen plegen veel schorder te zijn dan jeugdige, die nog overmoedig kraaien! Kip pen plegen zich de wijze van uiting van volwassen dieren eigen te maken, onge veer tegelijk met het veranderen van vee- ren. Een van de eerste geluiden, die zij plegen voort te brengen, zijn de z.g. „Dro- hungslaute" die zich vooral voordoen bij het eten. Een kip kan zich heel goed ver staanbaar maken. Spreker behandelde achtereenvolgens de verschillende wijzen, waarop kippen en hanen zich bij bepaalde gelegenheden uiten. Er .zijn enkele geluiden, die zich alleen bij de hanen voordoen en enkele, die wij al leen van de kippen zullen vernemen. Niet alleen begrijpen de dieren elkaar Onderling door middel van de „Lautsprache" maar ook op grond van bewegingen, psy- sionomie enz. Zelfs constateerde spr. dui delijk pathologische gevallen! Oude kippen kunnen zeer schor worden, ja, op den duur zelfs geheel verstommen, wat echter niet wegneemt, dat ze dan toch nog zeer lang in leven kunnen blijven. Spreker besloot zijn alleszins opmerke lijke voordracht met de conclusie, dat kip pen in uitdrukkingsmogelijkheden zeker niet onder doen voor onze huisdieren als b.v. hond en poes, en zich zoowel aan hun eigenaar, als ook aan hun soortgenooten voortreffelijk verstaanbaar kunnen ma ken. Verwachting: Matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige zuidoostelijke wind, be trokken met regen, later tijdelijk op klarend, zachter. Verdere vooruitzichten: nog buiig met af en toe regen. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN 8 UUR: 756. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 7 gr. C. is 45 gr. F. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3