te Schagen Landbouwcrisispolitiek De civiele lijst van den Britschen Koning Fascistisch bewind in Bulgarije 1 Arrestaties in Duitschland 1 Botsing te Parijs Geen verdere successen der rechtschen Marktberichten Uit onze omgeving Prijsverhooging tarwe Stoomvaartberichten SPANJE gete8k^r9«K k(? r00f1p kook 135°° Reeds vroeg heerschte er vanmorgen weer een gezellige drukte op Marktplein, Ge dempte Gracht en Laan, waar alles in ge reedheid werd gebracht voor de expositie op dezen dag. Met groote zorg worden de aangevoerde beesten behandeld, de ten toon te stellen voorwerpen opgesteld, hier -en daar nog een laatste veeg, ja alles wordt gedaan om met zijn inzending zoo mogelijk aan de spits te staan, in ieder geval een goed figuur te slaan. Paaschtentoonstellingsdag is immers een reclamedag!! De Gedempte Gracht en de Laan (waar als elk jaar, de landbouw- en zuivel werktuigen door de firma's M. Wissekerke en J. Tijsma staan opgesteld) hebben de exposanten weer geheel in beslag genomen en is weer het nieuwste en het beste, wat de handel biedt te zien. Op de markt vinden we een schit terende collectie vee, enz., niet alleen uit onze provincie, doch ook uit Friesland, Gro ningen en Zuidholland. Ook de pluimvee-afdeeling en die der ko nijnen is weer aller belangstelling waard. Als hert weer zich dus goed houdt, zal ook deze tentoonstellingsdag, evenals zijn voor gangers, ongetwijfeld een groot succes wor den. De opening. Te ruim 9 uur verzamelden het Bestuur van de Vereeniging, heeren juryleden, ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Schagen, en meerdere belangstellenden zich op de bovenzaal van café „De Post hoorn" van den heer J. Peetoom, waar de openingsplechtigheid plaats vond. De Voorzitter, de heer J. B. Wilken, sprak daarbij het volgende openingswoord: Mijne heeren! Het is vandaag de 44ste Paaschtentoon- stelling die door onze vereeniging wordt gehouden en nog altijd is dit voor Schagen en zijn omgeving een belangrijke dag, die met groote belangstelling wordt tegemoet gezien. Het is mij daarom een aangename taak onze tentoonstelling met een kort woord te mogen openen. Namens het bestuur heet ik hier hartelijk welkom de heeren van de Commissie van bijstand, de heeren keurmeesters en de hee ren van de pers die hier allen weer aan wezig zijn om hun medewerking te ver- leenen. In het bijzonder heet ik hier welkom het Dagelij ksch Bestuur van de Gemeente Scha gen. Wij danken de heeren voor hun belang stelling en het Gemeentebestuur en U mijn heer de Burgemeester voor de steun en me dewerking ons dit jaar weer verleend. Het mag zeker een gelukkig verschijnsel worden genoemd, dat wij dit jaar onze ten toonstelling onder gunstiger tijds-omstandig- heden mogen houden dan dit de laatste ja ren het geval was. Wel is waar is de algemeene toestand nog verre van normaal, maar wij kunnen toch constateeren, dat hier en daar eenige ver betering en opleving is te bespeuren en dat het zich laat aanzien, dat ook voor den landbouw de moeilijke jaren achter den rug zijn. Wanneer wij het programma van vandaag nagaan, dan zien wij dat weer een groote collectie vetvee, schapen, varkens, pluimvee en konijnen op de markt aanwezig is en dat de Gedempte Gracht geheel door een mooie collectie inzendingen is bezet. Onze tentoon stelling vormt een goed geheel en ziet er weer schitterend uit en is zeker weer een goede reclamedag voor de Schager week markt. Mijneheeren met den wensch dat dezen dag tot aller genoegen goed mag slagen, open ik de tentoonstelling. ANNA PAULOWNA VAN KWTJCKSLUIS Door bemiddeling van de afdeeling Vis- scherijen van het Departement van Land bouw en Visscherij zijn hier Maandag 50.000 stuks houtingbroed in het Amstelmeer uit gezet. Dit broed verkeerde nog in het larven stadium (klein breed kopje, waarin de oogen de grootste plaats innemen, met een onge veer twee centimeter lang doorschijnend zweepvormig achterlichaampje.) De eieren, waaruit dit broed is voorgeko men, zijn onlangs uit Polen en Oost-Duitsch- lar.d naar ons land overgebracht waar zij in de kweekbakken van de Nederlandsche Hei- de-Maatschappij te Arnhem tot verdere ont wikkeling zijn gebracht. Het vervoer van Arnhem naar hier geschiedde in een vijf tal gegalvaniseerde bussen met water ge vuld. Voor de regelmatige toetreding van versche lucht waren de deksels der bussen met gaten doorzeefd. Het broed kwam hier dan ook In volko men frisschen toestand aan en vertoonde een bijzondere levendigheid. In het bijzijn en onder toezicht van dr. Havinga. Hoofd van de afdeeling Kust- Rivier- en Binnen- visseherij van het Rijksinstituut voor biolo gisch Visscherijonderzoek werd het halver wege den afsluitdijk Van EwijcksluisWie- ringen in het Amstelmeer losgelaten. De houting is een vischsoort, die in ons land, voornamelijk in Noord-Holland, nog slechts weinig bekendheid geniet Zij be hoort tot de familie der Salmoniden (zalm- achtigen) en bereikt volwassen een lengte van 40 a 50 centimeter. De wettelijk gestel de maat, waarop zij gevangen en verhan deld mag worden, is gesteld op 25 cm. Hou ting is, om haar lekkeren smaak, bij wie haar kennen, zeer gezocht. Van deze vischsoort bestaan tal van va riëteiten. De hier tot heden meest bekende variëteit is de z.g.n. Noordzeehouting, ook wel „blauwneus" of enkel „neusje" genoemd, welke kenbaar is aan haar blauwgekleurden spitsen snuit Zij werd voorheen, vóór de afsluiting der Zuiderzee, in het voorjaar, wanneer zij optrok naar de rivieren, hier wel eens een enkele maal in de fuiken, die langs de boorden van Amsteldiep waren ge plaatst, aangetroffen en werd dan in den regel niet versmaad. Het thans te water gelaten Kroed Is echter van eene variëteit, die deze spitse snuit mist en daarom ook wel „houting zonder neus" wordt genoemd. Deze soort komt veel voor in de groote Oost-Duitsche en Poolsche meren, vooral in de diepere gedeelten daar van. Waar deze meren in het algemeen vrij veel overeenstemming vertoonen met het IJsselmeer en het Amstelmeer, hoopt men, dat deze houtingsoort ook in deze laatste wateren zal kunnen aarden. Vorige week zijn dan ook reeds 750.000 stuks van hetzelf de broed in het IJsselmeer uitgezet. Zekerheid van slagen bestaat dus nog niet doch begrijpelijk wordt met belangstelling naar het resultaat dezer eerste inplantings proeven uitgezien. Waar de jonge houting in het eerste levensjaar tot - 12 centimeter lengte kan bereiken, mag wel verwacht wor den, dat in den loop van dit jaar nog wel iets naders omtrent het resultaat van het eerste groeiproces bekend wordt. Laat ons, voor de toekomst van de toch reeds in zoo menig opzicht gedupeerde IJs selmeer- en Amstelmeer-visschers hopen, dat de verwachtingen, die men ten opzichte van deze vischsoort koestert, niet zullen worden beschaamd. ANNA PAULOWNA Vlssohen. De vereeniging „Door vriendschap saam- gebracht" hield haar eind wedstrijd in de Krommetocht. Prijzen werden behaald door: le. L. Nieuwenhuizen, grootste baars en 6 stuks; 2. J. A. Ter.mijtelen 13 stuks; 3. Joh. v. Kessel 3 st.; 4. C. Raven 3 st.5. B. Zwirs (na loting) 2 st.; 6. P. Kossen 2 st.: 7. J. Zwirs 1 st.; 8. P. v. Kessel. 9. M. Bijhou wer, 10. P. v. d. Berg, 11. P. Nieuwenhui zen. WIERINGEN Afscheid van den heer Bergsma. De brigadier der Rijksveldwacht alhier, die in verband met een promotie naar Pur- merend vertrekt, heeft gisteren afscheid ge nomen. Op den huldigingsmiddag waren o.a. de burgemeester en zijn echtgenoote, bene vens vele vooraanstaande personen aanwe zig. De heer Kolff sprak den scheidenden bri gadier hartelijk toe en behoorde tot de eer sten die hem den titel „majoor" mochten ge ven. Vervolgens bood de burgemeester den heer Bergsma namens de burgerij van Wie- ringen een ameublement aan. Daarna voerden nog het woord de heer J. W. J. Cornelese, secretaris Wieringer Wielerclub en wethouder Bosker. De „jubilaris" sprak een woord van dank en drukte zijn spijt uit de gemeente te moe ten verlaten. Met den eerewijn werd de re ceptie besloten. W1ERINGERMEER MIDDEN JflEER. Gevonden: 2 balen vischmeel k 50 K.G. Inl. pol. Kramer. SLOOTDORP. Bazar Chr. Muziekvereeniging. Onder groote belangstelling had Zaterdag avond alhier de bazar der Chr. Muziekver eeniging plaats. De heer H. Heerink, H. d. S., opende de bazar. Er mag gezegd worden: de zaken gingen! Voor schiettent, spijkerblok enz. was het druk, terwijl 't iad van avontuur vanzelfsprekend de meeste belangstelling trok. Zij die eens even vvenscht-en te pau zeeren, konden zich te goed doen aan een kopje koffie of thee, aangeboden door de firma Douwe Egberts. De taart werd gewon nen door mej. S. Blijdorp, de popnaam Tanneke" door mej. T. Leijten. 't Was voor de muziekvereeniging een succesvolle avond. Afbraak crisissteunmaatregelen te verwachten. Ontleend is aan de Memorie van Ant woord in zake de begrootingen van Land bouw en Visscherij en het Landbouwcrisis- fonds 1937: Dat de toestand op agrarisch gebied in het algemeen nog weinig bevredigend is, kan door den minister niet worden ont kend. Hij kan echter niet de meening dee- len van hen, die van oordeel zijn, dat sinds de depreciatie van den gulden en de stijging der wereldmarktprijzen van ver schillende landbouwproducten in het geheel geen verbetering zou zijn ingetreden. Reeds het feit, dat voor eenige akker bouwproducten de steun kon worden ver laagd of zelfs opgeheven, omdat de op brengst daar van de gestelde richtprijzen meer en meer naderde of wel overschreed, moet als een gunstig verschijnsel worden aangemerkt, dat met recht de verwachting doet ontstaan, dat binnen niet al te langen tijd wellicht de directe steunmaatregelen op het gebied van den akkerbouw kunnen wor den verminderd of afgeschaft. Het moge waar zijn dat de bedrijfsuitkom- sten in den landbouw in verband met de inmiddels gestegen productiekosten niet on middellijk de gunstige gevolgen ondervon den, niet moet worden voorbij gezien, dat op deze wijze de ten behoeve van de land bouwsteunmaatregelen aan het geheele Ne derlandsche volk opgelegde lasten gestadig kunnen worden verminderd, hetgeen onge twijfeld een gunstige terugslag op den land bouwenden stand zal oefenen. De minister is zich van den toestand, waarin de veehouders- en gemengde bedrij ven thans verkeeren, zeer bewust en hij verklaart gaarne alles te zullen doen, wat in zijn vermogen ligt, om hun tegemoet te komen. De regeering heeft met waardeering ken nis genomen van het door Sir Henri Deter- ding genomen initiatief tot aankoop van landbouwproducten. De Akkerbouwcentrale heeft den prijs thans op f 11.10 bepaald. De Akkerbouwcentrale heeft andermaal den prijs van maaltarwe, kwaliteit B ver hoogd met 20 ets. De prijs is thans f 11.10, zoodat de fll.niet alleen bereikt, doch overschreden zijn. In vijf dagen tijds is er nu 40 cents op den prijs gelegd. De Akker bouwcentrale volgt de beweging der buiten- landsche graanmarkten bij haar prijsverhoo ging. Ditmaal heeft ook kwaliteit C, die alleen voor voederdoeleinden wordt geleverd en die vorige week van de verhooging verschoond bleef, haar deel gekregen. De prijs werd van f 8.70 op f 8.90 gebracht* POOLSCHE STUDENTEN BLIJVEN ONRUSTIG. Aan de universiteit en de technische hoo- geschool te Warschau zijn op last der recto ren thans voor de derde maal in den loop van het studiejaar alle colleges in alle fa culteiten tot nader order gestaakt, daar de laatste dagen aan beide hoogescholen op nieuw vechtpartijen onder de studenten zijn ontstaan en eenige Joodsche studenten ge kwetst zijn. Verhooging gevraagd. In het Lagerhuis heeft de Speaker een boodschap van den Koning voorgelezen, waarin hij het Lagerhuis verzoekt de civie le lijst van den Koning te vernieuwen. De boodschap vraagt voorzieningen te treffen voor de koningin en de kinderen van het Koninklijke paar, doch de Koning is voornemens, zoolang hij de inkomsten uit het Hertogdom Cornwall zal genieten, zelf voorzieningen te treffen voor Prinses Elisabeth en den Hertog van Cloucester. De boodschap brengt niet den Hertog van Windsor ter sprake. Koning Boris stuurt op dicta tuur aan. Algemeen wordt geloofd, dat ko ning Boris van Bulgarije de groote meerderheid die buiten de partijen staande candidaten, bij de gemeen teverkiezingen in deze maand klaar blijkelijk behalen, zal benutten om het invoeren van een autoritair fas cistisch bewind te rechtvaardigen. Aan den vooravond van de verkiezingen zijn in krachtigen toon gestelde telegram men, waarin geprotesteerd werd tegen de wijze, waarop de verkiezingen worden ge leid, gezonden aan koning Boris, door Alexander Tzankoff, Dimiter Tsjitsjeff en andere oudpartijleiders, die herstel van de constitutie vragen. De officieele uitslagen van de verkiezin gen toonen aan, dat 80 procent van de stemmen vóór de regeering zijn uitgebracht Alle mannen waren verplicht om te stem men; de oppositie mocht geen candidaten stellen en propaganda was niet geoorloofd. De resultaten worden dan ook niet als ver rassend beschouwd. De oppositie-partijen echter, die in het geheim hun volgelingen hadden bevolen niet te stemmen of blanco-stembiljetten in te leveren, beweren, dat de uitslag geheel vervalscht is. Zij zeggen, dat de regeering de mannen dwong om te stemmen, maar dat een hoog percentage van de stembiljet ten blanco werd ingeleverd en latér werd ingevuld. De strengste censuur is gedu rende de verkiezingen uitgeoefend. Stoomvaart Mfl. Nederland. Enggano, t., 13 Mrt. v. Singapore. Marnix v. St. Aldegonde, t„ 16 Mrt. te Genua. Poelau Roebiah, t„ 15 Mrt. v. Sabang. Saleier, t„ 15 Mrt. v. Batavia. Kon. Ned. Stoomboot Mjj. Alkmaar 15 Maart te Hamburg. Bodegraven, t„ 14 Maart van Arica. Breda, u„ 15 Maart te Curagao. Calypso 15 Maart te Burriana. Ceres, 16 Mrt. te Burgas. Deucalion 14 Maart te Yerakini. Fauna 13 Maart van P. au Prince. Hebe 16 Maart te Aarhus. Orpheus pass. 15 Maart B'koog. Theseus pass. 16 Maart Holtenau. Venus pass. 15 Maart Finisterre. Kon. Paketv. Maatschappij. Bontekoe, 13 Mrt. v. Mombassa. Houtman, 13 Mrt. v. Batavia. Japara, 14 Mrt. v. Singapore. Lematang, 15 Mrt. v. Port Natal. Nieuw Holland, 13 Mrt. te Singapore. Roggeveen, 14 Mrt. v. Port Louis (Maur.). Stoomvaart Mjj. Oceaan. Aeneas pass. 16 Maart Gibraltar. Cycloops 15 Maart te Kobe. Deucalion 16 Maart van Kobe. Polydorus 14 Maart van Cuxhaven. Sarpedon 14 Maart te Singapore. JavaChina.Japan Ljjn. Tjibesar, 15 Mrt. v. Macasser. Tjisadane, 14 Mrt. te Hongkong. Tjisaroea, 13 Mrt. te Shanghai. Tjisondari, 14 Mrt. v. Hongkong. HollandAmerika Ljjn. Bilderdijk 15 Maart van New York. Binnendijk 15 Maart te Providence. Kota Inten 16 Maart te Rotterdam. Rotterdam 13 Maart van Montevideo. Silver JavaPacific Ljjn. Hopecrest, 15 Mrt. te Belawan. Salawati, 13 Mrt. v. Bombay. Silveray, 13 Mrt. v. Bombay. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, u., 16 Maart van Port Said. Garoet, t., 15 Maart te Liverpool. Kota Tjandi, t„ pass 15 Maart Point de Galle. HollandWest-Afrika Lijn. Maaskerk, u„ 13 Maart v. Dakar. Reggestroom, u., 15 Maart van Cae Coast. HollandAfrika Ljjn. Randfontein, t., 15 Maart te Marseille. Springfontein, u., 16 Maart v. Dar-es-Salaam. JavaNew York-Lijn. Modjokerto 15 Maart van New York. RotterdamZuid-Amerika Ljjn. Alpherat 16 Maart van Hamburg. HollandAustralië Ljjn. Nijkerk 16 Maart te Antwerpen. HollandOost-Aizië Ljjn. Gaasterkerk, t, 14 Mrt. r. Manila. Vele conservatieven zouden zijn gevangen genomen. Onvoor zichtige uitlatingen op een dis- cussie-avond onder auspiciën van de gemalin van den gewe zen keizer. Gelijk bekend, wordt er noga! gesproken over arrestaties, welke in de kringen der rechtschen of conservatieven zouden heb- Irn plaats gehad. Wellicht zijn deze geruch ten eenigszins overdreven en in alle geval hoort men, zegt een corr. van de N.R.Crt dat degenen die gearresteerd zijn binnen kort allen weer op vrije voeten zullen wor den gesteld, omdat het alleen gaat om eenigszins onvoorzichtige uitlatingen. Men beweert, dat deze uitlatingen in het bijzon der zouden zijn gevallen op een discussie avond, welke plaats vond onder de auspi ciën van prinses Hermine, gemalin van den gewezen Keizer die van tijd tot tijd wel eens te Berlijn komt en daar ook onlangs den loop van de vorige week is geweest. in VIER DOODEN Over de politieke relletjes in Pa rijs, waarover wij in ons blad van gisteren reeds schreven, deelt de pre- fectuur van politie mede, dat vier dooden zijn gevallen. 80 betoogers en 78 ordebewaarders zijn gewond. 5 politiemannen zijn in bet ziekenhuis opgenomen. 13 personen zijn gear resteerd wegens het dragen van wa penen. Om kwart voor .drie is minister d'Ormoy op het ministerie van binnenlandsche za ken teruggekeerd. Hij verklaarde dat een snel onderzoek zal worden ingesteld ter vaststelling van alle verantwoordelijkheden, zonder eenig onderscheid. „De regeering zoo zeide hij, „betreurt in de hoogste mate deze incidenten en ontbloot het hoofd voor de slachtoffers. Deze gebeurtenissen zijn bui tengewoon smartelijk. De regeering vraagt een ieder zijn koelbloedigheid te bewaren". Ook moeilijkheden in Asnieres. Gisteravond laat, aan het einde van een vergadering van de parti social francais werden de deelnemers aan deze vergadering achtervolgd door een duizendtal tegenbetoo- gers. Er vielen slagen. De politie kwam tus- schenbeide en verrichtte drie arrestaties. De gebeurtenissen in Clichy. Omtrent bet verloop der gebeurtenissen te Clichy kan het volgende worden gemeld: De ongeregeldheden deden zieh voor op het raadhuisplein te Clichy, nabij de bioscoop „Olympia", waar een galavoorstelling gege ven werd door de Parti Social Francais. Er waren uitgebreide ordemaatregelen genomen en de tegenbetoogers, ongeveer zes tot zeven duizend man, trachtten herhaaldelijk de af zettingen te verbreken. Om 10 uur ongeveer werd medegedeeld, dat een dertigtal agenten of manschappen van de mobiele garde ge wond waren door naar hen geworpen fles- schen, brokstukken van kapotgeslagen hek ken, en verschillende andere voorwerpen. Aan den kant van de betoogers waren toen reeds ongeveer 100 personen getroffen. Plot seling weerklonken tijdens deze vechtpar tijen schoten. Een dezer schoten heeft den kabinetschef van Blum getroffen, welke zich in gezelschap van den minister van binnen landsche zaken, d'Ormoy, en den prefect van politie herwaarts had begeven. Als voorzorgsmaatregel had de politie de bioscoop doen ontruimen en de bezoekers een veiligen aftocht verschaft. De betoogers echter hadden het plaveisel van een deel van het Raadhuisplein opgebroken en drie barricades opgeworpen, vanwaar zij de po litie, die drie malen trachtte de manifestan ten uiteen te drijven, met steenen bekogel den. Er volgde een uiterst verwarde toestand. Sommige ooggetuigen beweren, dat burgers, staande achter de mobiele garde, schoten ge lost hebben. Andere schoten weerklonken van een caféterras nabij het raadhuis. Na verscheidene charges werden eindelijk de drie barricades een in de straat I Ville- neuve, een op de boulevard Jean Jaures en één op de kruising van de Union-straat en het Raadhuisplein door de politie geno men en opgeruimd. Volksredenaars spraken de betoogers toe en dezen trokken zich te rug onder het zingen van de internationale. Om 10 uur leek het dat de botsingen vol komen geëindigd waren, tegen kwart over twaalf echter, bij het aflossen der ordebe waarders, sloegen betoogers de ruiten van een café in. Een slagerswinkel werd geplun derd en een bakkerij leeggehaald. Wederom moest de politie tusschenbeide komen en wederom vielen gewonden. De commandant der politie, die hier dienst deed, verklaart, dat zijn mannen in het geheel geen gebruik hebben gemaakt van de vuurwapenen. Tegen één uur des nachts kwam Dr. Paul de politiearts, in het commissariaat van Clichy aan. Hij verklaarde dat er toen 4 dooden waren onder de betoogers en dat er nog twee dooden konden zijn onder de po litiemannen. Om kwart voor twee rukte een deel der politie in. Onmiddellijk hierop liet de commandant der mobiele garde driemaal de trompet ste ken als sommatie, dat de ramen gesloten moesten worden want dat anders gevuurd zou worden. Op dit moment was het negen uur veertig. Even werd het wat kalmer, maar toen klonken opnieuw schoten, op nieuw werden projectielen naar de ordebe waarders geworpen, en feller nog dan eerst barstten de relletjes los. De betoo gers slaagden er echter in hun gewonden weg te dragen naar het raadhuis, vanwaar ze naar de ziekenhuizen werden overge bracht. Tijdens al deze verwarring kwam het bericht dat de minister van binnen! zaken en dep refect van politie gearriveerd waren. Vrijwel tegelijkertijd vernam men dat Blumel twee verwondingen had opge- loopen en dat een officier der mobiele garde ernsrtig in het gelaat gewond was door een stuk gietijzer, Er waren toen in het, geheel i reeds «ooveel gewonden gevallen, fat ticuliere auto's in gebruik moesten word», genomen om deziekenwagens bij in het vervoeren naar de ziekervhudzetv D« meeste gewonden leden «m linksche pertijen. Volge»» inlichtingen uit gezaghebbende kringen behoort het grootste aantal gewon, den bij de incidenten van Clichy tot de Mak, sche partijen. Er is trouwens opgemerkt, d&{ op het terrein der relletjes de secretaris-ge, neraal der communistische partij, Thóren begroet werd met de kreet: „Arbeideremilj, ties, arbeidersmilities". De verwonding van De kogel, die den kabinetschef van Blun^ Blumel, getroffen had, is verwijderd De toe, stand van den gewonde is zeer bevredigen^ Luchtaanvallen op van Barcelona. de haven Het is zeer moeilijk om uit te maken welke van de strijdende legers op dit oogenblik in den aanval is. Beide partijen melden overwinnin gen, maar gaat men ze op de kaart na, dan blijken deze successen van zoo gering belang te zijn, dat men mag constateeren, dat de krachten der tegenstanders elkaar weer vrij wel in evenwicht houden. De toestand laat zich nog het best aflef. den uit een communiqué van het rechtschg hoofdkwartier te Salamanca dat zegt: „Noordelijke legers: versterkte divisie vam Madrid: De vijand heeft tegenaanvallen on dernomen aan het front ten Oosten van da Jarama, gesteund door Russische tanks. HIJ werd teruggeslagen met zware verliezen, twee tanks werden onbruikbaar gemaaki Onze troepen hebben vol geestdrift verschel! dene loopgraven bezet tijdens een aanval. Zuidelijke legers: De opmarsch onzer tros, pen is voortgezet aan het front van Cordo ba. Wij hebben het dorp Alcaraccjos (ten Noorden van Cordoba) bezet. De verwarring onder den vijand was zofl groot, dat de internationale brigade vernie tigd en een hare bataljons volkomen gedei- cimeerd werd. Het terrein van den strijd b geheel bedekt met door de rooden achte» gelaten lijken. Bedrijvigheid der luchtmacht: Onze vliegt tuigen hebben het vliegveld Barajos (protk Madrid) gebombardeerd en talrijke vlieg* tuigen vernield. Vier roode toestellen zijij tijdens een luchtgevecht neergeschoten, twee andere zijn neergehaald door 't lucht afweergeschut." Leest men deze berichten critisch, dan blijken de regeeringstroepen in het Noor* den in den aanval te zijn. terwijl in heré Zuiden blijkbaar de opstandelingen he4 initiatief in handen houden. Opnieuw luchtaanvallen boven de haven van Barcelona. Gistermorgen hebben vijf vliegtuigen, ko mende uit het Noordoosten, eenige bommen op de haven van Barcelona en de aangren zende wijken laten vallen. Een zeilschip werd tot zinken gebracht: de opvarenden konden zich redden. Andere bommen kwa men terecht bij Fransche oorlogsschepen dsö in de haven voor anker lagen. In de omliggende wijken zijn eenige hul zen vernield. Voor zoover men op 't oogen» blik kan nagaan, zijn vier menschen gedood en dertien gewond. Onder de dooden is d« vroegere doelverdediger van de voetbalclub Barcelona, Llorens. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Maart. 28000 Kg. uien f 0.80—1.30, driel. f 0.60, grovg f 1—1.30, 6200 Kg. peen f 0.70—1.10. Groene kool 1.20—2.40, boerenkool 1.50— 1.70. kroten 60—90 ct„ roode kool 1.40—2, gele kool 1.20—1.50, D. witte kool 1—1.10 NOORDSCHARWOUDE, 17 Maart. BI. eigenheimers f 2, uien f 0.70—2.10. driel f 0.60, grove f 0.80—1.10, peen f 1—1.50, Kroten 6090 et. roode kool 1.402, taaie gele kool 1.40—2, gele kool 1.20—1.80, D. witte 1.De veiling duurt voort PURMEREND. 16 Maart. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 pan tijen, wegende 32.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f20. 3 stapels kleine Boerenkaas f20, 1 s-tapeï volvette f20. 456 Kg. boter f 1.45—1.49, weiboter fl.39- 1.40 per kilo. Runderen, totaal 553 stuks: 210 vetta koeien 62—80 ct„ per kilo, matig; 183 gelde koeien f 80—165 per stuk, matig; 135 melk koeien f lio240 per stuk, matig; 25 stie» r co ct- per ki'°' matig; 11 paarden qAIÏ per stuk' stuK: 37 vette kalveren ct Per kilo, stug; 1346 nuchtere kaA- eren voor de slacht f 5—13. voor de fok MO—14 per stuk, stug; 262 vette varkons or de slacht 4549 ct. per kilo. matigl 44 magere varkens f 18—26 per stuk, vlugf 1£r17 ppr stuk- vlug; 726 i 1430 Per stuk, matig; 39 bob* VJ Per sluk- kipeieren f 3— kniir/n» »ein«n f 285 ppr 100 Stuks, pief* f 0.95—1.021/2 per kilo. oude kip- i 7n en 4O—4714 ct. per kilo, konijnen 4O—1.70 per stuk, eenden 30—60 ct. per A f 3.30^3 5040 Paar' 7192 kiPeiew0 AM^nér-Cli5nrA^'Prvfii''ns Pnrmerend. kineieren- R-'^e^ndeieren 305"315- 1100(10 S TKp- 3A03.65, 63-64 Ka, 3 35—2 3-4ö3.60, 60-62 Kft j30-3 40 £R' 3303.45, 56-57 Ksd ajo-3.40, 53—o5 Kg. 3.203.40. WARMENHUIZEN, 16 Maart 170°DdeenROh fl 4O-2.30, gele koert M.20- f'0 00 e ko°' f 1—1-20. drielingen kff uR' Dpensche witte kool, 5900 g. men, 450 st, boerenkolo, 950 kg. bieten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4