Stadsnieuws frits coltof De officieele opening van het nieuwe Nutsspaarbankgebouw kanaalweg naast casino Woensdag 17 Maart 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Het 55-jarige bruiloftspaar Onderzeebooten worden reisklaar gemaakt Over pijnlijke voeten De plechtigheid verricht door burgemeester Ritmeester De genoodigden enthousiast over het nieuwe gebouw Hedenmiddag opening nieuwe zaak van den heer J. van Dam Concert „Oranje Harmonie Kapel" de algehele stoffering, alsmede de levering der stalen kantoor- meubelen der nieuwgeopende nutsspaarbank werd opgedragen aan wo n i n g in rich ting Van het plan van de oudjes Meer 0m hun 55-jarige echtvereniging, maar in alle stilte te vieren en klokke negen onder de wol te kruipen, is niet veel gekomen. Voor dag en dauw waren buurtbewoners al in de weer om het huisje in de Timmersteeg in feestkleed te steken en toen de zon over de schuttingen in de steeg kwam gluren, bescheen ze de vroolijke guirlandes, die voor het kleine huisje waren opgehangen en die getuigden van de genegenheid van de buurtbewoners met deze oudjes, die in stilte hun gang gaan. En toen kwam de post met brieven en post wissels, altemaal verrassingen, die het brui loftspaar niet verwacht hadden en die dezen dag tot een feestdag maakten. Er kwamen stad- genooten, die met een gelukwensch ook een stoffelijk blijk gaven van hun medeleven in dit zeldzaam gebeuren, 's Middags kwam de bur gemeester met den waarn. secretaris, den heer Wessel, de gelukwenschen van het gemeente bestuur aanbieden. Een prachtige bloemen mand was hun komst voorafgegaan. 's Avonds bracht „Held. Fanfarekorps" een serenade, die honderden op de been bracht en een ongekende drukte in de Timmersteeg ver oorzaakte. En zoo vloog deze feestdag om Het is namens het echtpaar Mee-, dat we aan allen, die hun dezen dag vreugde bezorg den, hartelijk dank zeggen. Men heeft er twee menschen, die stil en vergeten leefden, een zon- nigen, blijden dag mee bezorgd, die hun pad nog lang zal bestralen. In verband met de loopende geruchten en de vragen, die ons van verschillende kanten bereiken, met het oog op het gereedmaken van de onderzeebooten Hr. Ms. „O 12, „O 13", „O 14" en „O 15", kunnen wij mededeelen, dat van een vertrek van de booten naar Spanje, op het oogenblik nog geen sprake is. De vier onderzeebooten zijn reisklaar ge maakt in geval een uitzending noodig zou zijn. Dat de booten dus vanavond zouden ver trekken, zooals ons van verschillende kanten werd meegedeeld, moet beschouwd worden als volkomen uit de lucht gegrepen. i dat met distinctie vertolkt werd. trvü-« bracht een marsch, gevolgd door een gift, een marschpotpourri en wij mogen het bekend veronderstellen, dat in dit genre de u.w.k. opvallende prestaties weet te berei ken. Zoo ook gisteravond. Een woord van waardeering voor 's heeren Hertsworm's werk in deze willen wij niet ont houden. Dat de kapel de laatste jaren onder goede leiding staat, is trouwens reeds eerder bewezen. Vermelden wij voorts nog, dat de heer Beije bij de opening welkom heette de vertegen woordigers der Chr. Oranjever., der Muziek- comm., Alg. Oranjever. en de leden van D.I.C., die na de pauze een kort klucht opvoerden. Donderdagavond 8 u. zal, in Musis Sacrum, een lezing worden gehouden, met lichtbeelden, over pijnlijke voeten, door een zuster der Supi- nator-centrale. Het feit, dat een groot percen tage menschen pijnlijke voeten heeft, doet ons vermoeden, dat er voor dezen avond groote belangstelling zal zijn. De toegang is gratis. Men zie voor bizonderheden de advertentie m dit nummer. Gistermiddag heeft onder groote be langstelling van autoriteiten en genoodig den, de officieele opening van het nieuwe gebouw van de Nutsspaarbank aan den Polderweg no. 1 plaats gehad. Gravenstraat 87. Onder verwijzing naar de advertentie van den heer J. van Dam in ons nummer van gisteren en het Advertentieblad van heden, waarin bekend gemaakt wordt, dat een nieuwe zaak geopend zou worden in Sanitair en electrische artikelen, vestigen wij er de aan dacht op, dat deze opening plaats heeft hedenmiddag 4 uur. De zaak is gevestigd Gravenstraat 87. Gisteravond heeft in Casino het tweede, en tevens laatste, winter-concert plaats gevonden van de „Oranje Harmonie Ka pel", onder leiding van den heer J. J. W. Hertsworm, een concert, dat voor het or kest, uit goeddeels nieuwe nummers be stond, zoodat wij met belangstelling de prestaties van deze, de laatste jaren steeds beter wordende muziekvereeniging, be luisterd hebben. In afwijking met de op het programma aan gekondigde Psalm 150 werd aangevangen met de wijdingsvolle Koraal uit de „Matthaus Pas sion" van Bach, een kort, doch steeds weer aangrijpend stuk muziek, dat een verdienste lijke weergave ten deel viel. Volgde een marsch van Kruse en daarna de even oude als ge liefde Suppé Ouverture „Dichter und Bauer". Nu is het nadeel van alle popuiane muziek, dat de onvolkomenheden zoo helder aan het daglicht treden en dit was dan ook wellicht de oorzaak, dat ons na de eerste, uitstekende, satzen, het geheel wat onzeker, wat wijfelend voorkwam. Tusschen de saxofonen en clan- netten vlotte het niet al te best, terwijl het koper in zijn geheel herhaaldelijk wat achter op kwam. Gelukkig floreerde het in het tweede gedeelte belangrijk beter, en kreeg men tenslotte de echte Suppé muziek te hoo- ren: sterk, breed van structuur. Volgde de „Polka de Concert", een piccolo solo van den heer Hertsworm, een aardig, zij het eenvoudig nummertje, waarbij als solis optrad de heer K. A. Klooster. Voor een dilet tant verrichtte deze voortreffelijk werk, hoe wel het jammer was, dat het orkest m som mige details te geforceerd °Ptrad- Qua compositorisch geheel kon het nimme ons bekoren en een volgende opvoermg za het ons zeker op nog gelukikger wijze c hooren. Als laatste nummer voor de pauze kreeg men „Muziek aan 't Hof van LodewijkXIII van Bernhagen. Charmante muziek die heel goed uitgevoerd werd. De verschillende or onderdeelen kregen hier de gelegenhei kunnen te demonstreeren en de goeddeels cor- recte vertolking bewees, dat ijverige vo r die met name aan d i t nummer met vreemd W Na de pauze volgde wederom een marsch de wals „An der Schonen Blauwen Donau en „Luise di Montfort", een clannetsolo van M. Bergson. De solist was de heer H. Bye J heeft op alleszins loffelijke wijze zyn par j geblazen. Een zeer sonore klank en sp in de laatste satzen een vaart, die uit tecn- nisch oogpunt zekrr een compliment toekomt. Ook de begeleiding was hier uitstekend (be langrijk beter dan bijv. in het eei noemde solo-nummer) en het applau hem gebracht werd. was inderdaad de spon tane dank, die den betrokkene rechtens toe Van' Messager kreeg men hierna „De Twee Huifjes" (concoursnummer van Texel), Aanwezig waren o.m. het dagelijksch be stuur onzer gemeente, vertegenwoordigd door burgemeester Ritmeester, de wethouders v. d. Vaart en Smits en den waarnemend gemeente secretaris Wessel, het bestuur van den Neder- landschen Spaarbankbond, vertegenwoordigd door de heeren F. C. A. Gebhard en den heer G. H. Kolff, het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (de heer J. Hovens Greve, algemeen secretaris), het Departement tot Nut van 't Algemeen, vertegenwoordigd door het dagelijksch bestuur, de heeren G. Rit meester, H. Ph. Kottman en J. Fray, de Rijks postspaarbank, vertegenwoordigen dfe1 direc teur, de heer A. Kuiler, de oud-bestuursleden van de Nutsspaarbank alhier, de heeren H. W. Bakker, J. C. Duinker en Fr. Dekker en voorts representanten van het Schoolspaarwezen, be stuursleden van de Nutsspaarbank alhier en van de Nutsspaarbank te Alkmaar. Voorts waren aanwezig de directeur van de Ambachts school, de heer A. Smit, de directeur van de Gasfabriek, de heer J. N. E. Teune, de direc teur van de Rotterdamsche Bank, de heer J. P. G. Posthuma, notaris J. W. J. Schreuder, de architecten, de aannemer en de onder-aan nemers van het gebouw en natuurlijk ook het personeel van de Bank. Omstreeks 2 uur vereenigden zich allen in de hall van het gebouw, welke opgevroolijkt werd door een groot aantal bloemstukken, dat binnengekomen was, en sprak de voorzitter van het bestuur van de Nutsspaarbank, de heer R. Kasteleijn. het openingswoord. Na allen hartelijk welkom geheeten te heb ben, in het bijzonder de heer G. Ritmeester, in zijn dubbele functie van burgemeester en voor zitter van het Departement Den Helder der Mij. tot Nut van 't Algemeen, beantwoordde de heer Kasteleijn de vraag wat het bestuur aanleiding heeft gegeven om in dezen tijd tot dien bouw te besluiten. Spr. zou die vraag heel kort en zakelijk kun nen beantwoorden door te zeggen, dat de groote uitbreiding van het bedrijf in de latere jaren dat noodzakelijk maakte, terwijl de be schikbare ruimte en inrichting in het oude ge bouw daarvoor ten eenenmale te kort schoten. Met een dergelijke verklaring wil spr. echter niet volstaan, omdat het bedrijf een instelling is waarbij elke spaarder belang heeft te weten hoe zijn spaarpenningen worden beheerd en wat het bestuur deed om zijn belangen voor te staan. Aan de hand van het bekende gezegde: „wie het heden wil beoordeelen, ook de geschiede nis moet kennen", vertelde spr. in groote trek ken van de geschiedenis van de stichting de Nutsspaarbank. De Nutsspaarbank werd 8 Maart 1843 opge richt en later, in overleg met de betrokken Rijks-departementen, een afdeeling Voorschot ten op Pensioenen daaraan verbonden. Gezien de resultaten in den loop der jaren bereikt, past een woord van hulde aan hen, die des tijds het initiatief hebben genomen tot de op richting en niet minder aan al die mannen die achtereenvolgens en geheel belangeloos het beheer op zich hebben genomen. Langzaam maar zeker doorwerkende, ont stond er omstreeks 1890 een verschil van op vatting tusschen het daarvoor aangewezen Spaarbankbestuur en het bestuur van het Nuts-departement, dat na een langdungen en scherpen strijd en na een krachtig hetoog van den toenmaligen voorzitter van het Spaarbank- bestuur den heer C. Stammes, eindigde met het besluit, dat de Spaarbank voortaan zou zijn een instelling met een zelfstandig bestuur, los van het Departementsbestuur, alleen, met deze restrictie, dat de bestuursleden zouden worden gekozen door het Nuts-departement. Sedert heeft het Nuts-departement dus alleen nog het vaderschap en daarop bl«ft bestuur grooten prijs stellen. In het jaar besloot het bestuur tot de stichting van een eenvoudig kantoorgebouw annex conciërge woning en een gymnastieklokaal op de plaats waar thans het nieuwe gebouw verrezen is. Toen spr. in 1904 bestuurslid werd, telde de Snaarbank pl.m. 500 spaarders, met een totaal hdeg-kapitaal van pl.m. 150.000, terwijl vele gepensionneerden gebruik maakten van de ge legenheid om voorschotten te ontvangen. Tot directeur werd in 1926 benoemd de heer A. J. Witsenburg, deze trad spoedig in functie voerde in overleg met het bestuur allerlei ver anderingen in, ook in verband met de door het Spaarbankbureau gestelde eischen, en trachtte zoodoende het bedrijf omhoog te werken. Sedert 1926 is het met onze instelling dan ook steeds crescendo gegaan en met een vlug tempo, en kunnen wij thans bogen op het feit, dat 10.300 spaarders daarvan gebruik maken, met een gezamenlijk tegoed van rond 3.000.000. Hier past zeker een woord van dank aan het adres van den directeur, den heer Witsenburg, die de zaken met energie heeft aangevat en door zijn krachtdadig op treden en gesteund door zijn personeel zeer veel heeft bijgedragen om dit resultaat te'be reiken. Dat een dergelijke uitbreiding gepaard moest gaan met uitbreiding van administratie, vol doend personeel en andere zaken, ligt voor de hand. De weinige ruimte in ons bestaande kan toorgebouw kwam de laatste jaren dan ook zeer in het gedrang en bleek tenslotte een al- geheele vernieuwing de eenige goede oplossing. Alvorens daartoe over te gaan, meende het bestuur daarvoor de noodige gelden afzonder lijk te moeten reserveeren, wat de laatste jaren dan ook is geschied en waardoor is voorkomen, dat opvolgende besturen voor ongewenschte lasten zouden komen te staan. M.a.w.: „als het gebouw met inventaris straks geheel gereed is opgeleverd, is het ook betaald, zonder onze gewone reserve belangrijk te hebben aange tast". Spr. bracht vervolgens dank aan de architec ten Baanders en Peters, aan den opzichter Deutekom, aan aannemer Groot, aan alle overi gen, die bij den bouw en de inrichting betrok ken geweest zijn, aan de leerlingen (en den heer Dijkstra) van de Ambachtsschool voor de aangeboden rustbank. Met den wensch, dat nu en in de toekomst velen en bij voorkeur kleinere spaarders den weg naar dit gebouw zullen vinden en daar door de Heldersche Nutsspaarbank nog velen ten zegen zijn, niet alleen in het particulier, doch zeker ook in het algemeen belang, ein digde spr. met het uitspreken van het devies van den Nederlandschen Spaarbankbond: Sparen is de bron van volkskracht". De burgemeester opent het gebouw. Het woord was daarna aan den heer G. Rit meester, burgemeester van onze gemeente, die constateerde, dat we behalve in de eeuw van het Kind, ook in de eeuw van de Te c h- n i e k leven. Welk een verbazendwekkende vooruitgang heeft de techniek, vooral sinds 1910, gemaakt! Spreker gaf daarvan enkele voorbeelden, waarvan die van de Philips-gloei- lampenfabrieken de meest sprekende was. Hoe groot deze techniek echter ook is, zij wordt overtroffen door die van het spaarbank wezen. De opening van het nieuwe Nutsspaarbankgebouw Een foto van het bestuur en genoodigden Sprekende over de Spaarbank, constateerde spreker, dat er zeer veel veranderd is in de laatste tien jaren, met name sinds de lei ding van de Bank bij den heer Witsenburg, den huidigen directeur, berust. De Spaarbank werd in 1843 opgericht en verkreeg .in 1894 een eigen gebouw. Thans bedraagt de omzet van inleg en terugbetalingen per jaar bijna 5 millioen, het aantal handelingen, dat door het publiek op de Bank verricht wordt, onge veer 52000, het aantal spaarbusjes, dat in omloop is ruim 2000, waarin per jaar een bedrag van ongeveer 50.000 gulden gespaard wordt. Het aantal inleggers bedraagt momen teel meer dan 10.000, terwijl een bedrag ver schuldigd is van 3 millioen gulden! De Nutsspaarbank is van groote beteekenis voor de gemeenschap van Den Helder, aldus vervolgde de heer Ritmeester. Spaarzaamheid is een groote deugd! Heel geestig merkte de magistraat op, dat op de plek, waar thans dit gebouw staat, in vroegere dagen de gymna stiek beoefend werd. Hoe nuttig deze sport overigens voor de cultuur van ons volk ook is, hoopte hij toch, dat er thans op deze plek geen gymnastische toeren meer verricht zou den worden, waarvan hij intusschen volkomen overtuigd was. Spr. herinnerde vervolgens aan het oude gebouw, waarvan de bouw destijds onder lei ding van den heer Kasteleijn plaats vond. Bouwde de heer Kasteleijn dus toen aan het Spaarbank gebouw, sinds 26 Augustus 1904 bouwde hij ook aan het Spaarbank- wezen, toen 'hij- n.1. lid van het bestuur werd. Uit inlichtingen is spr. gebleken, welk een groote beteekenis de heer Kasteleijn steeds aan zijn nieuwe functie heeft verbonden en hoe ontzettend veel hij gedaan heeft voor de spaarbank, voor het spaarbankwezen en dus voor de spaarders! Het is niet gering wat de Bank, vooral voor kleine spaarders, doet en spreker wil daarvoor het bestuur, maar vooral ook den heer Kasteleijn, recht hartelijk dank zeggen. De heer Kasteleijn moet datgene, wat thans bereikt is, maar beschouwen als de kroon op zijn werk. „Dit jaar," aldus de bur gemeester, „is u een Koninklijk blijk van ver trouwen geschonken, maar ware dat niet het geval geweest, dan hadt U het thans zeer zeker gekregen." In aansluiting op deze woorden van dank aan den heer Kasteleijn en het bestuur, sprak de heer Ritmeester woorden van respect aan het adres van de architecten en woorden van dank aan het personeel onder leiding van den heer Witsenburg. Het speet spr. overigens ten zeerste, dat het gebouw op een plek staat als thans het geval is. Liever had hij gezien, dat er inderdaad gesproken kon worden van een Konings plein. Wy zien niet graag, dat Den Helder door de Spoorwegen in tweeën gesplitst wordt en wij achten dat ook niet in het belang van Den Helder. De Neder- landsche Spoorwegen hebben helaas hun eigen visie. Maar in feite beteekent deze splitsing een nadeel voor de gemeenschap in onze stad. Laat ons hopen, dat binnen afzienbaren tijd een verandering in deze zal komen. Spr. eindigde met het bestuur en het perso neel de beste wenschen over te brengen en de hoop uit te spreken, dat de Spaarbank moge bloeien en groeien in het belang van de Hel dersche gemeenschap. Daarna verklaarde hjj het nieuwe gebouw voor geopend. (Langdurig applaus). Bezichtiging van het gebouw. Op instigatie van den heer Kasteleijn ging men daarna over tot het bezichtigen van het gebouw, dat aller bewondering had. In ons nummer van Zaterdag gaven wij reeds een vrij gedétailleerde beschouwing van het gebouw, welke wij thans nog willen aan vullen met de volgende twee opmerkingen. Het atelier Winckels heeft o.m. op alleraar digste en suggestieve wijze werk gemaakt van de publicatiekasten, terwijl de firma F. Coltof veel succes heeft met de meubileering en stoffeering van het gebouw. Vooral het moderne bureau van den directeur trok veler aandacht. Na de bezichtiging vereenigden allen zich in de fraaie bestuurskamer, waar een ver- versching werd aangeboden. Het was hier, dat men nog ruim een uur gepoeglijk bij elkaar bleef, in welke periode nog enkele afgevaar digden naar voren traden om het een en ander te zeggen. Eerst was het de heer F. C. A. Gebhard uit Zaandam, bestuurslid van den Nederlandschen Spaar bankbond, die zeide, dat vele andere Spaar banken jaloersch zouden zijn, als zij een in richting zagen als deze. Een totale inleg van 3 millioen is inderdaad gen formidabel bedrag, maar spreker wees op Zaandam, waar de Nutsspaarbank tien jaar geleden eveneens in een nieuw gebouw trok. Het gevolg was, dat deze instelling dezer dagen een totale inleg van 7 millioen bereikte. Met dit beeld voor oogen, sprak de heer Gebhard den wensch uit, dat het de Heldersche Nutsspaarbank net zoo moge gaan, waaraan hij niet twijfelde, gezien dit gebouw en de keurige bediening door het personeel. De algemeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5