Zwaluwen-Roode Duivels Geschenk aan het Prinselijk echtpaar Handelsverdrag Nederland - Zuid Slavië Dronken chauffeur Een oud scheepsmodel Voetbal Voorloopig Ned, Elftal- Ipswichtown De Districtswedstrijden te Groningen Oostenrijk - Italië Ongeluk op onbewaakten overweg Dijkval te Hoedekenskerke Verhooging crediet voor werkverruiming Nederlander in Duitschland veroordeeld Fine wint meestertournooi te Moskou Een verdiende 4—1 overwinning der Zwaluwen. Na een vlotten attractieven wed strijd is het Zwaluwenelftal er gis teravond op het V.U.C.-veld in ge slaagd met 41 van de Roode Dui vels te winnen. Deze zege verdien den onze landgenooten ten volle, daar zij in het veld iets beter speel den, maar vooral voor doel produc tiever bleken te zijn dan hun tegen standers, die veel te vaak hun heil zochten in kort spel, aardig om te zien, doch dat tegen een hechte middenlinie en een nog steviger achtertrio met Weber als de beste speler moest doodloopen. Dit Zwaluwenelftal, dat wij gevoegelijk een Nederlandsch B-elftal zouden kunnen noemen, demonstreerde gedurende de eer ste 20 minuten van den wedstrijd en gedu rende vrijwel de geheele tweede helft een technisch goede partij voetbal. De aanvallen werden in de meeste gevallen langs de vleugels opgezet met snelle rennen en goe de voorzetten, waardoor de verdediging der Roode Duivels uit elkaar werd gerukt en talrijke kansen ontstonden, die echter lang niet allen benut werden. Er zat een uitstekend verband in de ploeg en in positiespel deed het team ditmaal niet onder voor de Belgen. En daarbij heeft de voorhoede getoond, dat zij doelpunten kan maken, een kunst, die de Belgen ook nu weer slecht meester waren. Wat de individueele capaciteiten betrof, in de achterhoede heeft Dijkstra weinig moeilijk werk te doen gehad. Weber be- heerschte met zijn stoere body, zijn trap- vastheid en zijn koppen de verdediging. Daar stak Koldewijn en later Choufour wel wat bij af. In de middenlinie vonden wij Van Gooi vooral als linkshalf de beste. Pellikaan deed vaak goede dingen, doch af en toe hield hij den bal te lang bij zich. Bool deed voor de rust technisch vaak knappe dingen. Wal- laart had weinig tijd om zich in te spelen. In de voorhoede heeft Lungen met zijn twee doelpunten zeker voldaan. Hij ver deelde het spel keurig en kon het best met Van der Vaart en Bergman vinden. De lin kervleugel was zeker het beste deel der voorhoede. Op rechts was van Spaandonck vrij zwak, waaronder het spel van Sluyck, vooral in de eerste helft sterk te lijden had. In de tweede helft vlotte het bij den Utrech tenaar al veel beter. De Belgen hadden een gave ploeg zonder uitblinkers. Over het algemeen zijn hun prestaties echter onder de verwachtingen gebleven. De opstelling der béide ploegen was: Zwaluwen: doel: Dijkstra; Achter: Weber en Koldewijn; Midden: Pellikaan, van Gooi en Bool. Voor: Sluyck, van Spaandonck, Lungen, v. d. Vaart, en Bergman. Roode Duivels: doel: Van der Weijer; ach ter: Vinche en Smellinckx; midden: Van Ingelghem, Meuldermans en Henry; voor: Mens, Lamoot, Capelle, Isenborghs en Vil- levoye. Over den wedstrijd nog het volgende: Het Zwaluwen-elftal begon in een hoog tempo. Goed samenspelend ging het steeds op het Belgisch doel af, waarbij onze voor hoede uitstekend gesteund werd door de middenlinie. Het gevaar kwam van den linkervleugel, die zeer actief was. Maar 't duurde toch nog 20 minuten voor Van dei- Vaart na goed aangeven van Bergman kans zag de score te openen met een goed schot in den rechterhoek. Na dit doelpunt zakte het tempo aanmerkelijk en mede daardoor kregen de Belgen gelegenheid tot enkele tegenaanvalen, welke goed opgezet waren, doch te kort in de uitvoering om bij onze backs en vooral bij Weber succes te hebben. Na 35 minuten gelukte het Capelle evenwel na goed aangeven van Mens den gelijkmaker achter Dijkstra te deponeeren 11. Tot de rust ging het verder gelijk op, met wisselende kansen. Lamoot moest uit vallen wegens een blessure boven het oog. Tweede helft In de tweede helft ging het aanvankelijk bfj de Zwaluwen In het zelfde vlotte tempo, waarmede ook de ontmoeting was ingezet Er werd nu meer op rechts gespeeld en vooral Sluyck kreeg nu gelegenheid zijn kunnen te toonen. Een van zijn voorzetten belandde bij Lungen en uit een zeer moei lijke positie wist hij een scherp schot te lossen, dat doel trof, 21. Er waren toen 13 minuten gespeeld. Dit doelpunt werd onmiddellijk door een derde goal gevolgd, want een hooge voorzet van Sluyck belandde bij Bergman, die in zijn eentje Vinche en van der Weyer passeerde 31. En enkele minuten later leverden ra zend snel samenspel tusschen Bergman en Lungen door den laatste een vierde doel punt op, 41. Hoewel tot aan het einde toe de Zwaluwen sterker bleven, bleef de stand verder ongewijzigd. Rest nog te vermelden, dat de Zwaluwen in de tweede helft met Choufour als linksachter speelde, terwijl Bool uitviel, Voor hem kwam de U.S.V. er Wallaart in de plaats, terwijl van Gooi linkshalf ging spelen. Het Nederlandsch elftal samen gesteld. Het voorloopig Nederlandsch elftal, dat op 24 Maart a.s. op het sportterrein te Rotterdam een oefenwedstrijd zal spelen tegen de in Southern League uitkomende Engelsche profclub Ipswichtown, is als volgt samengesteld: Deel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (AGOVVÏ en Caldenhove (DWS). Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), van Spaendonk (Neptunes), Bakhuys (HBS), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Van Nellen (DHC). Als reserves zijn Van Male (Feijenoord), Wilders (Blauw Wit), van Gooi (Haarlem) en v. d. Vaart (Xerxes) aangewezen. Definitieve samenstelling der elf tallen. In de samenstelling der elftallen voor de districtsvoetbalwedstrijden, welke Zondag a.s. op het Be Quick-terrein te Groningen worden gehouden, zijn nog verschillende wijzigingen gekomen. De definitieve opstelling van het westelijk elftal is thans als volgt: Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Walhain (H.B.S.) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Van Gooi (Haarlem), Wallaard (U.S.V.), en Bool (H.V.V.). Voor: Wels (Unitas), van de Vegte (H.B.S.), Lungen (A.F.C.), van der Vaart (Xerxes), en van Nellen (D.H.C.). Reserve: Hollenberg (Stormvogels), Slot (D.W.S.), de la Mar (Haarlem,) Sluyck [Ve- lox) van Asten (Velox) en van Vliet (H.B.S,) Het K.N.V.B.-bestuur, alsmede de techni sche- en keuzecommissie zullen de wedstrij den bijwonen, terwijl het K.N.V.B.-bestuur Zaterdagavond in Groningen zal vergaderen. De finale van deze wedstrijden wordt geleid door den heer Boekman. Het Italiaansche elftal. Het Italiaansche elftal, dat op Zondag 21 Maar a.s. te Weenen tegen Oostenrijk zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Amoretti (Juventus Turino). Achter: Monzeglio (As Roma) en Rava (Juventus Turino). Midden: Serantoni (As Roma), Andreolo (Bologna) en Corsi (Bologna). Voor: Fernati (Triestino), Meazza (Ambro siana Milano), Piola (I.azio di Roma), Fer rari (Ambrosiana Milano) en Colaussi (Triestino). Olivieri (Lucca) is als reserve aangewezen. Slechts enkele veranderingen dus zijn in het elftal, dat te Berlijn met 22 tegen Duitschland gelijk speelde, aangebracht. De koop wordt gesloten. Op de laarltjksche Paaschveetentoonstelling, welke Woenedag te Behagen gehouden werd. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp houdende voorbe houd tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje, zegt de regeering van meening te zijn, dat inderdaad de z.g. non-interventie moet ge zien worderf als de uiting van een gemeen schappelijk streven, ten einde te voorkomen, dat de burgeroorlog in Spanje tot een inter nationaal conflict uitgroeit. Aan dit streven kan Nederland zijn medewerking niet ont zeggen, al kunnen ook haars inziens tegen de gevonden oplossing juridisch bezwaren worden aangevoerd. De bijzondere tijdsom standigheden eischen bijzondere middelen om aan bestaande gevaren voor den vrede het hoofd te bieden. De regeering, die in de z.g. non-in terventie-commissie aan bedoeld stre ven haar steun verleent, is zich be wust, dat waakzaamheid geboden blijft en dat ook geen te groote ver wachtingen moeten worden ge koesterd van de maatregelen, welke op grond van het niet-inmengings- stelsel worden getroffen. Het bezwaar der uitgebreidheid van de door de regeering gevraagde machtiging is moeilijk geheel weg te nemen, omdat de on derwerpen, die wellicht nog regeling zullen behoeven, niet van te voren te voorzien zijn. De regeering beoogt inderdaad niets anders dan in staat te worden gesteld, op elk oogen- blik met den vereischten spoed de maat regelen te nemen, die noodig zijn om ons land in het belang van den vrede het zijne aan de uitvoering van de besluiten der niet- inmengingscommissie te doen bijdragen, Daar echter mogelijk is, dat de internationale samenwerking niet altijd uitsluitend door tusschenkomst van dit orgaan zal plaats hebben, maar ook door rechtstreeks overleg tusschen de regeeringen tot stand kan ko men, heeft zij er de voorkeur aan gegeven de niet-inmengingscommissie niet als zoo danig in het wetsontwerp te noemen. Ook is het wenschelijk de mogelijkheid open te la ten zelfstandig in het kader der internatio nale samenwerking maatregelen te kunnen nemen in gevallen, waarin het niet wen schelijk of niet mogelijk zou zijn om een aanbeveling der bedoelde commissie geheel te aanvaarden. Hr Ms. „Java", welke zich op het oogenblik fuU-speed naar de Spaansche wateren begeeft. Voor het park van het paleis Soestdijk. De Nederlandsche Dendrologische vereeni- ging heeft aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een geschenk aangeboden in den vorm van een heesterbeplanting voor het park van het paleis Soestdijk, dat dankbaar is aanvaard. In samenwerking met de Nederlandsche vereeniging „Nos Funqunt Rosae" zal de omgeving van het in het park van het palcis te Soestdijk, te stichten rosarium, geschenk van „Nos Funqunt Rosae", worden beplant. De beplanting zal bestaan uit hagen van taxus baccata en ilex crenata, verder uit 36 verschillende soorten Japansche bloemkcr- sen, de beste en nieuwste soorten van Ma lus (sierappel), lijsterbes, meidoorn, brem, tooverhazelaar enz. alsmede de nieuwste, pas in den handel zijnde, rhododendrons, azalea's en winterharde camelia's vinden er een plaats. Verschillende soorten van conifeeren en groenblijvende heesters vullen het geheel aan. Beide vereenigingen werken onder leiding van den tuinarchitect F. J. Abbing te Drie bergen samen om een uniek geheel te schep pen. Door dit nieuwe geschenk wordt be reikt, dat er vroeg in het voorjaar een bloe menweelde in de meest tecdere kleuren het oog streelt, welke dan worden opgevolgd door de fijne tinten van de koningin der bloemen, de roos. De grondwerkzaamheden zijn in vollen gang en begin April hoopt men met planten te beginnen. 60-jarige wielrijder door trein ge grepen. Gisterenmiddag is op den onbewaakten overweg te F.mpcl, tusschen Hedcl en Or- then, de 60-jarige wielrijder van Teeffclen uit I.ith, door een uit de richting Hedel ko menden diescltrein gegrepen en van zijn rijwiel geslingerd. De man werd tegen den berm van den weg gesmakt, terwijl het rij wiel geheel werd vernield. Met verwondingen aan het hoofd is de man een nabijgelegen huisje van een spoor wegbeambte binnengedragen. De trein heeft, na een vertraging van acht minuten, de reis voortgezet. HOOGHEEMRAADSCHAP UITWATERENDE SLUIZEN. In de Woensdag gehouden vergadering van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Slui zen, is benoemd tot secretaris Mr. J. Belonje te Alkmaar en tot penningmeester Hr. R. Kooiman te Purmerend. Omtrent den dijkval te Hoedekenskerke wordt gemeld, dat het gevaar niet van dien aard is, dat oogenblikkelijk ingrijpen nood- zakelijk is. Men zal vermoedelijk wel binnenkort overgaan tot het aanbrengen van zinkstuk- ken. De kosten, die het herstellen van den dijk met zich brengt, worden geraamd op f 10.000. De hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat, ir. van Leeuwen, te Middel burg, heeft gisteren een onderzoek ingesteld. Gisterenmorgen vroeg heeft men de noo- dige peilingen verricht om te beslissen, wel ke voorzieningen zullen moeten worden ge troffen. De polder van het waterschap Hoedekens kerke, welke 900 hectaren groot is, wordt nog door 'n tusschendijk tegen het water van de Westerschelde beschermd. In den polder liggen de dorpen Hoedekenskerke en Kwadendamme. Van deskundige zijde wordt nog medege deeld dat voor ongerustheid niet de minste reden bestaat. Eigenlijk betreft het hier geen dijkval, maar een zoogenaamden Oeverval. De dijk zelf is niet ondermijnd, zooals on langs te Biezelinge het geval was. Alleen de zoogenaamde teen van den dijk is over een kleine lengte weggevallen. De oorzaak daar van is vermoedelijk de hooge stand van het polderwater. Deugdelijk vooronderzoek geboden. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het betreffende wetsontwerp zegt de Regeering, dat zij niet kan deelen in de meening van de leden, die van oordeel wa ren, dat veel grootere credieten beschikbaar dienen te worden gesteld. Grootere credieten zouden slechts dan tot uitvoering van werken op veel grooter schaal kunnen leiden, indien de eisch van deugdelijk voor onderzoek en toetsing aan gerecht vaardigde normen werden prijsge geven. Tegen hetb ezwaar, dat het werkfonds te veel als een „fonds voor werkverschaffing" zou functioneeren, wordt bij voortduring ernstig gewaakt. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat een handelsprqtocol tusschen Zuid-Slavië en Nederland is onderteekend. Hierin worden de voorwaarden tot het herstel van het handelsevenwicht, voorzien bij het handelsverdrag van September 1936 nader uiteengezet. Bovendien wordt verze kerd, dat de Nederlandsche producten een bevoordeelde positie zullen innemen bij de toepassing van het decreet van April 1936 inzake de beperking van den invoer. Als tegenprestatie wordt aan Zuid-Slavic een aantal supplementaire contingenten toe gestaan. Ernstige aanrijding te 's-Gra- venhage. In den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half een, had op de Hoefkade bij de van Ravensteinstraat te 's-Gravenhage een aanrijding plaats. J. T. wonend aan de Vaillantlaan, die naast zijn mororrijwiel liep werd van achteren aangereden door perso nenauto HZ.- 2187, waarvan de bestuurder, ondanks het feit dat 3 getuigen verklaar den, dat de aanrijding een ontzettenden klap gaf, doorreed. Het slachtoffer werd met een zware her senschudding in bewusteloozen toestand door den G. G. D. naar het ziekenhuis Zuid- wal overgebracht. Een agent van politie, die in burger op de Hoefkade passeerde gaf na de aanrijding welke hij achter zich hoorde, nog teekenen om den autobestuurder te doen stoppen, deze reed echter opzettelijk door. In verband hiermede werd een uur later in zijn woning aan de Vaillantlaan de 30-ja- rige P. v. d. B. aangehouden, die bekende, de auto H.Z.—2187 van een garagehouder in de Jan Blankenstraat te hebben gehuurd en er mede te hebben gereden. Van een aanrij ding beweerde hij niets te hebben bemerkt. Hij verkeerde onder drank-invloed en werd op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. De auto, die aan het rechtervoor- spatbord beschadigd en gedeukt was, werd in beslag genomen. DE AANHOUDING VAN NEDER LANDSCHE SCHEPEN IN SPAANSCHE WATEREN. Een daad van zeerooverij. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken gisterenmiddag verklaard, dat hij de aanhouding van Nederlandsche schepen in de Spaansche wateren zuiver een daad van zeerooverij acht Daar moest een daad tegenover worden gesteld en die bestaat in het zenden van oorlogsschepen. Fraai geschenk aan het Ned, Hist. Scheepvaartmuseum. De verzameling oude scheepsmodellen van het Ned. Hist. Scheepvaartmuseum te Amsterdam is dezer dagen met een zeer be langrijk stuk vermeerderd. De heer R. C. Anderson te Southampton, die in 1914 door aankoop hier te lande in het bezit kwam van het eenig bekende contemporaire model van een Hollandschen driedekker uit het einde der 17e eeuw heeft dit thans aan het museum geschonken. De stoomvaart Mij. Nederland was zoo welwillend belangeloos het vervoer op zich te nemen en zoo is dit unieke stuk thans langs veiligen weg voor goed in ons land teruggekeerd. Driedekkers waren In onze oor logsvloot een zeldzaamheid. Het is misschien niet algemeen bekend, dat driedekkers in onze oorlogsvloot tot de hooge uitzonderingen hebben behoord. En geland bouwde ze reeds in het midden der 17e eeuw maar het duurde tot 1682, voor te Vlissingen de Zeelandia te water liep, een driedekker bewapend met niet minder dan 92 stukken. In de jaren 1682—1721, werden nog 18 dergelijke schepen gebouwd, maar daarna komen zij in onze vloot niet meer voor tot wij in den aanvang der 19e eeuw onder Franschen invloed weder den aan bouw van enkele driedekkers ter hand heb ben genomen. Hoewel de schepen ten onzent door te groote rankheid in het algemeen slecht heb ben voldaan hebben zij toch een actief aandeel gehad in verscheidene oorlogen. Een ieder, die belangstelling heeft voor onze geschiedenis ter zee, zal den heer An derson dankbaar zijn voor zijne hoogelijk' te waardeeren schenking. Moge het goede voorbeeld van dezen Engelschman die ook' de bibliotheek van het museum reeds met menig belangrijk werk verrijkte, velen on zer landgenooten ter navolging strekken. Wegens deviezensmokkelarij. Dinsdag stond voor de groote strafkamer te Krefeld terecht de 53-jarige W. uit Venlo die enkele maanden geleden, als verdacht van deviezensmokkelarij, gearresteerd werd. W. werd er van beschuldigd in een tijd perk van ongeveer anderhalf jaar 20.000 R M. in bankpapier over de grens gebracht te hebben en een zelfde bedrag aan zilver geld weer naar Nederland te hebben 88* smokkeld. Tegelijk met den Venlonaar stonden te recht twee Duitsche vrouwen uit Hinsbeek, die van medeplichtigheid beschuldigd wer den. De strafkamer veroordeelde W. tot twee jaar gevangenisstraf en 200.000 mark boete subs. zes maanden gevangenisstraf. Voorts tot 20.000 mark schadevergoeding subs. een maand gevangenisstraf. De beide Duitsche vrouwen werden ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, 1"® duizend mark boete, subs. drie maanden ge vangenisstraf en tot 20.000 mark schadever goeding subs. een maand gevangenisstraf. Schaken. Te Moskou is een schaiktournooi gehou den, waaraan behalve een aantal Russische schaakmeesters, ook de in ons land bekende Amerikaansche meester Reuben Fine deel nam. Fine won het tournooi met 5 punten. Kahn, de schaakkampioen van Moskou, eindigde op de tweede plaats met 4Vfc Pun^

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12