Een gedachten leesmachine Binnenland Het vergaan van de „Jonge Jacobus" Buitenland Vreemde dingen uit verre streken Onrust in Britsch Indië Het bergen van de Lutinelading Gouden jubileum Leger des Heils Het eerste kievitsei Bijzonderheden over het draad loos contact met het s.s. „Achll- les", vóór het andere schip ten onder ging. In verband met het feit dat Zater dagnacht j.1. het vrachtstoomschip „Achilles" van de Kon. Ned. Stoom boot-Mij., hetwelk voortdurend met de „Jonge Jacobus" in draadlooze verbinding is geweest, te Amster dam is aangekomen, kunnen wij thans nadere bijzonderheden mede- deelen over het vergaan van de Jonge Jacobus", d.d. 27 Jan. j.1. Deze bijzonderheden werpen een schril lieht op den strijd, die de opvaren den van de „Achilles" zelf met de elementen hebben moeten voeren om in veilige haven binnen te komen. Het voorspeL Wij vernamen dat, toen de „Achilles" op 27 Januari op weg was van Vigo naar Lis sabon, het weer na 12 uur 's nachts dermate slecht was dat te ongeveer half vier op halve kracht moest worden gevaren. Uit de bewolkte lucht sloegen voortdurend felle re genbuien neer, terwijl het schip zoo hevig stampte en slingerde, dat het vrijwel geen vaart liep. Tusschen 4 uur 's ochtends en 12 uur 's middags, sloegen telkens zware stort zeeën over deklast en luiken en zoo hevig was de kracht der golven dat in deze pe riode op last van kapitein C. A. A. J. Putman geregeld olie werd gestort- De „Jonge Jacobus" zendt nood seinen. De moeilijkheden, waarmede de be manning tot dusver te kampen had gehad, bleken slechts het voorspel te zijn van den strijd, welke haar na dien te wachten stond. De storm nam de kracht aan van zwaren storm. De zee was een kokende massa, waar tegen vrijwel niet viel op te tornen, met het gevolg, dat er geen koers meer kon worden gestuurd. Terwijl voortgegaan werd met het storten van olie, ontving de kapitein van den marconist de mededeeling, dat op 20 graden ten westen van de Bur- lings door het stoomschip „Jonge Ja cobus," S.O.S.-seinen werden uitgezon den. Er werd scheepsraad gehouden, waarbij men tot de conclusie kwam, dat, mede in verband met den dek last, het een te gevaarlijke onderne ming zou zijn om de „Achilles" volle kracht te doen loopen, waarbij tevens de overweging gold dat gebleken was dat er grootere schepen waren, wel ke gemeld hadden, dat zij, zoo mo gelijk, de „Jonge Jacobus" assistentie zouden verleenen. Na den middag werd het weer nog slech ter. Voortdurend sloegen stortzeeën over de „Achilles", welke het zwaar te verantwoor den had, dermate zwaar zelfs, dat een ge deelte van de brug door een breker werd weggeslagen. De équipage was op het voor schip niet meer veilig en moest zich mid scheeps terugtrekken om het veege lijf te bergen. Cornelis golven. Kuyt verdwijnt in de Na acht uur 's avonds werd opnieuw scheepsraad gehouden, waarin besloten werd pogingen in het werk te stellen, de uit vaten benzine en vaten koolteer bestaande deklading overboord te zetten. Drie matrozen ondernamen het waagstuk, naar voren te gaan. Kort nadat zij daar be zig waren, kwam een zware breker over, waardoor een der matrozen verwond werd, terwijl een der beide anderen, Cornelis Kuyt, uit Katwijk aan Zee, die zich vermoedelijk op de deklading bevonden had, verdwenen bleek te zijn. De „Jonge Jacobus" verloren... Ofschoon de kokende zee met een speciaal zoeklicht werd afgezocht, werd van den on gelukkige niets meer gezien. Overigens was het weer te slecht om nog verdere reddings pogingen te ondernemen. In dien tusschentijd had de marconist van de „Achilles" nog eenige malen contact ge had met de „Jonge Jacobus", Te acht uur 's avonds werd van laatstgenoemd schip de mede door andere schepen opgevangen mede deeling geseind, dat de „Jonge Ja cobus" als verloren moest worden beschouwd en dat de gedachten der opvarenden voortdurend bij hun fa milie waren geweest- Pogingen om alsnog te trachten, het schip te bereiken, mochten niet meer baten. Tot ruim 10 uur 's avonds bleef de „Achilles" met de „Jonge Jacobus" in draadlooze ver binding, de hoop was toen weer wat leven diger, omdat de geluidssterkte der -seinen krachtiger was en men dus mocht aanne men, dat men zich dichter bij het met on dergang bedreigde schip bevond. Van de „Jonge Jacobus" werd echter niets gezien en ook de draadlooze liet zich na kwart over tien niet meer hooren De „Achilles" zelf mocht, gehavend maar behouden, Lissabon bereiken, HET WEERZIEN. Hallo, ouwe jongen, je ziet er goed uit. i iln je winterj asl ESTHER DE BOER—VAN RIJK NEEMT AFSCHEID VAN HET TOONEEL Mevrouw Esther de Boer-Van Rijk is thans van haar ziekte hersteld en de diverse gecontracteerde voorstellingen in April en Mei a.s. zullen nu weder geregeld gespeeld worden. Maar na een bijkans 65-]arlge tooneel- loopbaan heeft mevrouw de Boer—Van Rijk het voornemen opgevat, nu zij weder haar oude kracht terug gewonnen heeft, thans afscheid van het tooneel te nemen met een slot-tournée, welke in het begin van het aanstaande tooneelseizoen 19371938 zal plaats vinden. Met welk stuk deze tournée georganiseerd wordt, is nog niet definitief vastgesteld. DOOR EEN DAKRUIT GEVALLEN. De 16-jarige v. d. N., wonende in de Zorg- vlietstraat te 's-Gravenhage was met eenige vrienden op het dak van de fabriek van Paul Kaiser geklommen om naar ballen te zoeken, toen zij door den bewaker verjaagd werden lette de jongen niet op, waardoor hij door een glazen, dakruit viel. Hij kwam terecht op den steepen vloer van een wa- genlöods'. Hij brak beide polsen, kreeg een schaafwond aan het hoofd en bekwam ver moedelijk een hersenschudding. Hij werd door den G.G.D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. MUSKETIERS IN HET BOSCH. d'Artagnan volgde het tweetal op ©enigen afstand en toen ze in de nabijheid van het bosch kwamen, haalde hij de twee mannen zoo vlug mogelijk in. „Neemt U mij niet kwalijk mijnheer", zoo begon hij, „maar U staat misschien wel toe, dat ik Uw vergunning om over te ste ken eerst benut", „Wat bezielt U, dat is al te gek. Ik heb zestig mijlen in vier en veertig uur afgelegd en moet morgenmiddag in Londen zijn!" „Misschien", zei d'Artagnan, „ik heb over denzelfden afstand veertig uur gedaan en reeds morgenochtend verwacht men mij te Londen. Daarom: hier met die vergunning!" „Welk een brutaliteit!" riep de edelman en werd doodsbleek. „Planchet!" riep d'Artagnan opgewonden, terwijl hij zijn degen trok, „jij neemt den bediende!" Reeds had de bediende kennis' gemaakt met de aarde en in een minimum van tijd was het gevecht met den edelman beslist. 70. BIJ DEN HAVENMEESTER. Met vereende krachten droegen ze nu den edelman naar den bediende, die gekneveld aan een boom was vastgebonden. De over tocht-vergunning was door den kardinaal op naam van zekeren Graaf de Wardes ge steld. d'Artagnan stak de papieren van den graaf bij zich en ging daarmee naar den havenmeester, die hem aanvankelijk onvrien delijk behandelde, maar als een blad om sloeg, toen hij de onderteekening van den kardinaal ontdekte. „Zoo, nu is alles ln orde," meende de man, toen hij zijn handteekening onder het document had gezet. „De kardinaal wil zeker bepaalde personen verhinderen naar Engeland over te steken?" „Juist, een zekeren d'Artagnan, die met drie vrienden op weg is naar Londen", „Kent U hem?" „Ja, zelfs zeer goed!", antwoordde d'Ar tagnan. Concessie Bergings verleend. aan Ml]. van Wienen's thans officieel De directie van Van Wienen's Bergings Mij. deelt ons het volgende mede: De pogingen om de lading der „Lutine" te bergen zullen in den zomer van 1937 we der worden aangevat. De concessie hiervoor is door Lloyd's te Londen officieel verleend. Het werk zal worden uitgevoerd met toepas sing van Van Wienens duiktoren, welke zooals bekend is, reeds tijdens de uitvoering van het herstellingswerk aan den zinker in den bodem van het Noordzeekanaal te Vel- sen zijn groote bruikbaarheid voor dergelij ke werkzaamheden onder water en zand heeft bewezen. Het alom in den lande bekende Leger des Heils van William Booth zal in Mei van dit jaar zijn 50-jarig bestaan in Nederland her denken. Naar wij vernemen worden voorbe reidingen op groote schaal getroffen om de ze gebeurtenis op waardige wijze te vieren. Het hoogtepunt van de viering zal bestaan in een „mammouth"-samenkomst in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam op den Hemel vaartsdag. Zondag vond de heer W. Assink te Joppe, onder de gemeente Gorssel, het eerste kie vitsei. Hij heeft dit aan H.M. de Koningin gezonden. Hoe werkloozen een vischmarkt in het leven riepen. Er wordt van alles gedaan om de werk loozen aan het werk te zetten en hen, zoo mogelijk, nog iets te laten verdienen daar enboven. Het is echter den regeerders een voortdurende, angstvallige zorg, de ver diensten van werkloozen nauwkeurig te re- gistreeren, opdat geen cent te veel in de platte beurzen der steuntrekkers vloeie. Wij kunnen ons echter voorstellen, dat de con trole op de extra-inkomsten soms tot een onbehaaglijke stemming in de gelederen der werkloozen aanleiding geeft. Daar is b.v., in Zuid-Holland een visch- vergunning voor werkloozen. Wel eens van gehoord? Het gaat hier niet om hen, die, in gedwongen ruste, den lieven langen le digen dag doorbrengen aan den oever van een stillen vliet, teneinde den tijd te ver drijven. Voor hen gelden, als voor de henge lende renteniers, de gewone ge- en verbo den inzake de beestjes, die zij aan den haak willen slaan en het vischwater, waarop zij den dobber willen laten drijven. Neen, we hebben hier de werkloozen-vis- schers, op het oog, die hun vangst niet voor de braadpan van moeder-de-vrouw bestemd hebben, doch den buit verknopen, om hun ega's met het geldelijk resultaat te verblij den. In het stadje Gorinchem heeft dit ver schijnsel den gemeenteraad zeer bezigge houden. In de jongste raadsvergadering kwam het weer eens ter sprake.. De minis ter van Sociale Zaken heeft nl. kort geleden góedkeuring verleend aan een regeling be treffende het visschen van zalm door werk loozen. De opbrengst van deze visscherij schijnt zoo belangrijk te zijn, dat een con trole daarop zeer noodzakelijk blijkt. Doch dat is niet zoo gemakkelijk! Het is ondoen lijk eiken zalmvisscher een ambtenaar in het schuitje mee te geven of een palfrenier achter de vischkar. Een bepaling werd ge maakt, dat èlle zalmen, die in de netten der werkloozen terecht kwamen, aan de gemeen telijke vischmarkt ten verkoop moeten wor den aangeboden. Doch Gorinchem bezit mo menteel niet een dergelijke markt! En nu doet zich het eigenaa'rdige feit voor, dat de vischmarkt van het Zuid-Hollandsche stad' je door de werkloozen hersteld wordt. Want, teneinde de controle op de verkochte zalm- mootjes grondig te doen geschieden,heeft de raad van Gorinchem zoo juist eenparig be sloten. de markt in haar oude eer te herstel len! Het is te verwachten, dat de aldus ge controleerde werkloozen een rekening bij >'e gemeente indienen voor het herstichten n weder doen bloeien van een vischmarkt fciq- nen de veste] EEN NEDERLANDSCHE JOOD IS EEN DUITSCHE ARIëR. Ra-ra, hoe kan dat? Bijna dagelijks vernemen wij iets over ri positie der Duitsche Joden in het Derrt Rijk. Hoe het de Nederlandsche Joden in Duitschland vergaat, daarover hooren wb zeer weinig. Dezer dagen heeft de vereeniging Hol landia" te Berlijn aan de Duitsche onder wijsautoriteiten de volgende vraag gesteld" „Hoe staat het met de rechtspositie van dé Nederlandsche niet-Arische leerlingen der Duitsche middelbare scholen?" In enkele Nederlandsche bladen is er n.1. op geZjn. speeJd, dat het voor deze leerlingen praoé tisch onmogelijk zou worden, langer mid delbare scholen te bezoeken. Wij vernemen dat het antwoord op de ge stelde vraag letterlijk luidde: „De Nederlandsche niet-Ariërs behoeven zich niet ongerust te maken. Immers, vol- gens de Duitsche schoolwetgeving worden zij niet als Joden, maar als Nederlanders zonder meer beschouwd en Nederlanders zijn met Duitsche Ariërs gelijkgesteld. Ook kinderen van Nederlandsche Joden kunnen dus de Duitsche middelbare scholen blijven bezoeken." Een Nederlandsche Jood verandert dus na zijn Nederlanderschap in een Duitsch Ariër] Een knap staaltje van ras-metamor- phose. Ook hier de hand van Moskon? In het gebied van Waziristan in *t Noord. westen van Britsch-Indië hebben opstandige Mohammedanen rooftochten ondernomen, waarbij zij in drie dorpen de bazars be stormden en leeghaalden en negen Hindoe, sche kooplieden alsmede een meisje mede- namen. Het is den autoriteiten niet gelukt de gevangenen in vrijheid te doen stellen. Naar verder verluidt, heeft de beruchte fa- kir van Ipi een hem van Engelsche zijde gedaan vredesvoorstel van de hand gewe zen. Men meent te Londen dan ook op ver» dere ernstige onlusten in het Noordweste. lijk grensgebied te kunnen rekenen. De Morning Post verneemt uit Calcutta, dat de voorzitter der Congrespartij, Pandit Mehru, verklaard heeft, te streven naar de volledige afscheiding tusschen Indië en Groot-Brittannië. Gandhi daarentegen ver tegenwoordigt een meer gematigd standpunt Ook zou het radicale standpunt van Pan dit Mehru niet door de andere congresle. den gedeeld worden, daar Pandit een te dui. delijk communistisch oogmerk zou nastre- ven. DE HERTOG VAN WINDSOR. De patentbrief waarmee ex-koning Ed- ward benoemd wordt tot Hertog van Wind. sor heeft dezer dagen rechtsgeldigheid ge kregen. Het nieuwe hertogdom is in tegen stelling tot andere hertogdommen met geen andere titels verbonden. Eventueele kind©, ren van den Hertog worden prins of prin. ses van Windsor genoemd, en hun kinderen eenvoudig Lord en Lady, tenzij de Koning hun een hoogeren titel verleent- Gedachten zijn niet meer tolvrij. In Amerika worden machines tot het op sporen van leugens gebruikt. Een jong Fransch geleerde, Fes- sard geheeten, heeft, aldus de N.R. Crt., naar eigen zeggen een toestel uitgedacht, dat in breede trillingen op een scherm de menschelijke ge waarwordingen en zelfs gedachten opteekent. Hij is volstrekt geen beun haas. Een redacteur van de Intran- sigeant heeft hem in het laborato rium van professor Piéron in het Collége de France gesproken en van de werking kennis genomen. Hij ging uit van de electrische verschijn selen in de cellen, waaruit het lichaam is opgebouwd en van de ontdekkingen van den Duitscher Berger en de Engelschen Adrian en Matthews. De groote moeilijkheid was deze stroomen van een duizendste of mil- lioenste Volt te materialiseeren ten einde et de verschillen van te kunnen registreeren. De uitvinding van den oscillograaf is hem te stade gekomen. Het kan niet de bedoeling zijn al die stroomen tegelijk te ontvangen, Men zou den indruk krijgen van een abon» né van de telefoon, die tegelijk op alle lij" nen zou aangesloten zijn. De proef bestaat daaruit, dat er in een soort metalen kluis electroden op den sch©< del gelegd worden boven het uiteinde van de gezichtszenuwen. De hersenen worden al dus een soort element, waarvan de oneindig zwakke stroom in een radio-ontvanger over gaat, die hem versterkt. Hij kan dan in klank, beweging of licht worden omgezet. Het kloppen van het hart en de bewegingen van de spieren worden gehoord alsof ze fo- noplaten geworden waren, evenzoo als iets den proefpersoon door het brein gaat! En dit toestel, dat ook zou kunnen dienen om gezwellen in de hersenen op te sporen, wordt op de a.s. wereldtentoonstelling te Parijs in werking getoond. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KO NINGIN MARIA VAN ROEMENIë Van geloofwaardige zijde wordt vernomen dat Koningin Maria van Roemenië minder snel herstelt, dan men eerst verwachtte. Men voegt hieraan toe dat men nog niet kan zeggen, wanneer het gevaar geweken zal zijn. Eerst scheen het niet erg duidelijk aan welke ziekte de Koningin leed, doch thans word vernomen, dat zij lijdende is aan een maagbloeding tengevolge van «riep,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10