De dubbele moord te Merkelbeek met vacantie Bleekneusjes Beleediging van het Openbaar Gezag Voor de spelende kleuters RMs* Hertog Hendrik in de Spaansche wateren Dinsdag 23 Maart 1937* Vierde blad Een gruwelijke geschiedenis Tegen de moordenares vijftien jaar geëischt De rechtbank te Maastricht behandelde gisteren de strafzaak tegen de 64-jarige Ma ria, Clara van Helden van Belgische natio naliteit, afkomstig uit Merkelbeek (L.) ver dacht van moord op den 73-jarigen M. A. F. Buysers, en diens schoonzuster, gepleegd in den ochtend van 22 November van het vori ge jaar. De vermoorde schoonzuster van B. de 72- jarige M. J. H. Buysers-Senden, afkomstig uit Neerbeek, was, mede met het oog op de kermis gedurende enkele dagen naar Mer kelbeek gekomen om B. te helpen. Naar verluidt, zouden er tusschen B. en diens schoonzuster eenerzijds en de huishoudster, (verdachte) anderzijds, meeningsverschillen zijn gerezen, waardoor de stemming van deze laatste tegen de beide anderen geprik keld was. In den avond van Zondag 22 November is verdachte, bij de buren, die op eenige af stand wonen, komen vertellen, dat er een indringer in huis was... Zij zeide niet te weten of er iets met B. en diens schoonzus ter niet in orde was. De buren spoedden zich daarop naar de woning van B. aldaar aan gekomen deden zij een gruwelijke ontdek king. In de keuken vonden zij het lijk van de schoonzuster, die op afzichtelijke wijze bleek te zijn vermoord. Zij was gekleed in haar mantel. Op de tafel lagen een hoed en een taschje. Onder de tafel lag een kerk boek. Intusschen had de huishoudster in de slaapkamer boven geconstateerd, dat ook de landbouwer B. vermoord was. Deze lag met afgesneden hals in bed. De politie werd gewaarschuwd en spoedig waren de ge meente-veldwachter Linckens en de briga dier der rijksveldwacht Meyer uit Amstenra- de ter plaatse i. Ook de marecbaussée uit Brunssum werd gewaarschuwd. Het parket te Maastricht stelde onmiddellijk een onder zoek in. Dit onderzoek leidde tot de arresta tie van de huishoudster, die van dit mis drijf werd verdacht. Een doorzichtige uitvlucht. Verdachte, die tot heden alle schuld is blijven ontkennen, dischte een verhaal op van een roofoverval, waarbij zij door een manspersoon, gewapend met mes en revol ver zou zijn aangevallen, waarop zij naar zolder zou zijn gevlucht vanwaar zij niet wegkon omdat de indringer aan de trap post was blijven vatten. De. man wien zij op zijn verzoek een boterham zou hebben gegeven, zou haar ook een rijksdaalder heb ben afhandig gemaakt. Toen de man verdwenen was is zij direct naar de buren geloopen. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat er geen spoor van een inbreker was te vinden en dat nog den avond van de misdaad het vee in de stallen goed verzorgd bleek te zijn. Het bewijsmateriaal tegen de verdachte stapelde zich gaandeweg op, zoodat zij in ar rest werd gehouden. Er bestond voor deze zaak veel belang stelling. Door het O.M. waren zeventien getuigen, waaronder de rechter-commissaris, Mr. Ga- dic.t en de scheikundige E. van Waegeningh uit Maastricht, als deskundigen. Een twijfelachtig verhaal over zelfverdediging. Van de getuigen werden eerst de deskun digen gehoord. Uit hun verklaringen is ko men vast te staan, dat de vermoorde vrouw eerst met een Engelschen sleutel geslagen is en naderhand met een scheermes bewerkt is, waardoor de hals werd doorgesneden. Op dezelfde wijze is ook Buysers om het leven gebracht. 6p aanwijzing van de verdachte heeft men later een Engelschen sleutel ge vonden, men ontdekte, dat er bloedvlekken aan gekleefd hadden en dat hij later met water en zand was afgewassehen. Ook wer den nog bloedvlekken ontdekt op een blouse en een schort van verdachte. Dit was men- schenbloed en verdachte kon niet verkla ren, hoe deze er op gekomen zijn. Zij heeft tegen eenige personen een halve bekentenis afgelegd, in deze zin, dat zij door Buysers en later ook door diens schoonzuster zou zijn aangevallen en toen uit zelfverdediging bei den gedood zou hebben. Deze lezing van het geval trekt zij echter thans terug. Zij hand FRAUDE IN ZIEKENHUISVERPLEGENGS- FONDS. Bij het Arnhemsch ziekenhuisverplegings- fonds ia fraude ontdekt, in verband waar mede de administrateur dier instelling en een kantoorbediende zijn geschorst. De administrateur inde gelden van onder steunden, die langer dan zes weken zieken- huisverpleging hadden genoten. Een gedeelte van die gelden is door hem achtergehouden. Hoe groot het bedrag is, dat door den ad ministrateur werd verduisterd, is nog niet bekend. BRANDSTICHTING UITGELOKT. Drie jaar geëischt. De Rotterdamsche koopman P. V. was wegens uitlokking tot brandstichting in zijn manufacturenzaak op den Oudendijk door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. In den nacht van 6 op 7 October was in genoemde zaak brand ontstaan, terwijl V. met vacantie op reis was. V. was, nadat hij van den brand op de hoogte was ge steld, dadelijk naar Rotterdam teruggekeerd doch bij aankomst door de politie gear resteerd, omdat men vermoedde, dat hij meer van het geval afwist. In hooger beroep voor het Haagsche Hof had de advocaat-generaal Mr. A. Rombach een gevangenisstraf van drie jaar geëischt. der de werkloozen misbruikt en hen op schandalige wijze uitzuigt". Voorts had S. op een openbare vergade ring van de R.S.A.P. zich over de Eerste Kamer der Staten-Generaal uitgelaten als een „aftandsch en vermolmd college". Verdachte gaf de ten laste gelegde feiten toe. Wat het artikel betreft, de schrijver daarvan was daarvoor reeds met 14 dagen gevangenis gestraft. Verdachte had nadien beter op den inhoud van het blad gelet, strafrechterlijke vervolgingen waren danook niet meer voorgevallen Verdachte wilde den president gaarne eenige proefnummers ter overtuiging sturen.. Wat het tweede feit betreft, als verdachte eens verzameld had, wat er al zoo over de Eerste Kamer was gezegd en geschreven, dan zou er heel wat te voorschijn komen. De advocaat-generaal, mr. Rombach, vond de feiten niettemin van ernstigen aard, te meer daar verdachte al eens veroordeeld was wegens opruiing en beleediging van het hoofd van een bevriende staat. Spr. eischte daarom bevestiging van het vonnis van den politierechter. De verdediger, Mr. G. C. A. Oskam, uit Rotterdam, noemde .het laatste feit niet be- leedigend. In een leerboek over Staatsrecht kwam 'n cjualificatie over de Eerste Kamer voor, die al even erg was. Wat de uitlating over het gemeentebe stuur van Sliedrecht betreft, het beleedigen- de karakter kon pleiter niet ontkennen, doch men moest in overweging nemen, dat het artikel bestemd was voor een groep menschen, die gewend is zich in krachtige termen uit te drukken. Spr. vond een voor waardelijke straf hier beter op haar plaats. Uitspraak 5 April. Daarvoor is heel wat tot stand gebracht Drie duizend kinderen, bleek en zwak, verwaarloosd soms, opge groeid in de donkerte van stegen en sloppen in de kleine behuizing van minder bedeelden, konden op deze wijze een tijdlang worden ontrukt aan een somber bestaan om volop te genieten van de zee, de zon, het strand en de duinen. In totaal ge noten de kinderen 10.000 verpleegda- gen. Na 1 Juli 1933 werden zij on dergebracht in „Russenduin", de mo delstichting van „Bio-vacantieoord", vóór dien tijd in andere koloniehui zen. Hoeveel aan de kinderen besteed werd. Een kapitaal van f 125.000 werd aan de uit zending der kinderen besteed, f15.000 aan kleeding en eenige duizenden aan reiskosten. Het kasteel „Russenduin" werd aange kocht voor f 150.000.de verbouwing kostte f 110.000.zoodat hieraan bijna een kwart millioen ten koste werd gelegd. Aan de in- haaft nu haar verhaal van den vreemden indringer, die haar den geheelen dag op zol der heeft opgesloten. Van opsluiting kan ech ter geen sprake zijn, want het slot werkte niet en ook kan de bewering van verdachte dat zij den vreemdeling door het sleutelgat kon zien, niet juist zijn, omdat er door het sleutelgat niets te zien is van wat er bene den aan de trap gebeurt. Verdachte had er spijt van. Aan het einde der getuigenverhooren vroeg de president een naderen uitleg aan ver dachte van een brief, dien zij geschreven heeft van uit de gevangenis aan haar ge trouwde dochter. Zij spreekt in dien brief van de groote schande, welke zij over de fa milie heeft gebracht en betreurt haar daad. Ook drukt zij in dezen brief haar spijt er over uit, dat zij twee menschen van het le ven heeft, beroofd. De verdachte bekent, den brief geschreven te hebben, doch zegt, niet te weten, hoe zij er toe gekomen is. In de gevangenis heeft zij meermalen tegen verschillende personen een soort van bekentenis afgelegd, doch telkens bracht zij het element van noodweer in het midden. 4 Requisitoir. Tenslotte heeft, mr. J. Dautzenberg, het O. M. waarnemende, requisitoir genomen. Vijftien jaar of vrijspraak. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, daar de bekentenis van de verdachte door de materieele bevin dingen worden aangevuld. Spr. meent te moeten concludeeren tot schuldig verklaring van de verdachte en yeroordeeling tot een gevangenisstraf van vijftien jaar wegens doodslag, tweemaal gepleegd. De verdediger van de verdachte mr. van de Kroon uit Heerlpn. heeft vervolgens vrij spraak gevraagd. Hij baseerde dezen eisch op de overweging, dat de verdachte het haar ten laste gelegde niet zou hebben kunnen doen in den tijd. gedurende welken zij s morcen in huis is gebleven, alvorens naar de bushalte te gaan. Het gebruik van de be kentenis van de verdachte in de bewuste formuleering is pas toelaatbaar aldus de verdediger indien die bekentenis op alle punten betrouwbaar is. Ook dit is. meent spr. niet het geval. Op een en ander kan z. i. niet anders dan vrijspraak volgen. De eerste collecte. Tien Jaar geleden (Paasch 1927) Is te Amsterdam voor het eerst gecollecteerd met het resultaat, dat f 4737 bijeen werd ge bracht, waarvoor 50 kinderen in een kolo niehuis konden worden geplaatst. Later be trok men het heele land in de collecties en thans brengt ieder beroep op de publieke weldadigheid in de Amsterdamsche biosco pen alleen al 8 a f 9.000.- op. De bioscoop directies steunen het werk veelal door een j aarlij ksche gift en alleen uit die giften van de leden van den Nederlandsche bioscoop bond worden de noodzakelijke administra tiekosten betaald, zoodat iedere cent, door de collecten bijeengebracht ten goede ko men aan het kind. In totaal leverden de beide collectes (Paasch- en Kerstmis) in tien jaar ruim een half millioen gulden op. richting, die up to date is, besteedde het bestuur f25.000.—. In totaal is pl.m. f425.000 uitgegeven en f 75.000 als een appeltje voor den dorst in reserve gehouden. Een extra f25.000.zijn voor de inrichting door het bioscoopbedrijf geschonken, dat in totaal pl.m. f 100.000 afstond. Thans worden per jaar pl.m. 700 kinderen (zomer- en winterverpleging) door het Bio- vacantieoord naar het Russenduin gestuurd. Weldra hoopt men, dit getal tot 900 op te voeren. De bedoeling is een kapitaal bijeen te brengen, zoodat uit de rente de uitzending kan worden verzorgd. Bio werkt zonder overheidssub sidie. Subsidie van de overheid is nooit gevraagd, daar de bioscoopbond van de goede Btelling uitgaat, dat wil men liefdadigheid be trachten, men zonder overheidssteun moet kunnen werken. Er is veel geld noodig om de toekomst- idealen te verwezenlijken. Het Russenduin heeft een zwembad en een turnhal, doch mist nog een lighal, zooals die in vele bui- tenlandsche inrichtingen bestaat. Wij willen nu aldus de heer De Hoop deren nieuwe levensvreugde en gezondheid hebben opgedaan, een feestvergadering wor den gehouden. Ieder, die in den loop van de tien jaar hun krachten aan de stichting en het werk van het „Bio-vacantieoord" hebben gegeven, zullen daar aanwezig zijn, om te praten over verleden en toekomst, tot heil van het arme Nederlandsche kind. In een persconferentie deed de secretaris van de stichting, de heer A. de Hoop, eeni ge mededeelingen, het werk der stichting betreffende. Kinderen van allerlei richting. Hij legde er den nadruk op, dat de bedoe ling van het bio-vacantieoord is en steeds geweest is: uitzending van zwakke kinderen uit hulpbehoevende gezinnen van allerlei richting naar koloniehuizen. De keuze van de kinderen wordt overge laten aan het centraal genootschap van kin- der- en vacantiekolonies. Door den bioscoop bond wordt hierop geen invloed uitgeoefend Aanvankelijk was niet op een zoo groot succes gerekend. Er is in de afgeloopen tien jaar veel, zeer veel bereikt. Begonnen werd met het bijeen brengen van een stichtingskapitaal. De chauffeur brak zijn pols. Gistermiddag tusschen 12 en 1 uur is een tractor met aanhangwagen van een steen fabriek te Delfzijl, komende uit de richting Oosterhout op den onbewaakten overweg nabij Vijf Eiken onder Rijen tegen den post wagen van een uit de richting Breda ko menden trein gereden. De tractor werd in een sloot geworpen, terwijl de aanhangwa gen ernstig beschadigd in den postwagen bleef haken. De bestuurder van de vracht auto brak een pols en werd door Dr. van Glabbeek uit Rijen verbonden. De trein had goruimen tijd vertraging, aangezien een ta kelwagen moest worden ontboden om den aanhangwagen van den postwagen los te trekken. Een aardig speelpakje van groen linnen ziet men den kleinen man hiernevens dragen. Armsgaten en halsopening zijn met wit afgeboord. Een kleurig kruissteek-motief op den voorkant geeft iets vroolijks en echt-kinderlijks aan het pakje. De zwarte vierkantjes zijn in bruin ge dacht; de zwarte driehoekjes groen, de cirkeltjes geel en de kruisjes rood een groote glazen lighal bouwen, waar de kinderen zomer en winter kunnen rusten. Vrijdag begint de Paaschcollecte en met een gerust hart doen we dan weer een be roep op het publiek, dat ons in dit jubileum jaar zeer zeker extra zal bedenken tot heil van het zwakke en misdeelde kind. TRACTOR MET AANHANGWAGEN TE- Redacteur van „De Baanbreker" voor het hof. W. S. redacteur en uitgever van het re volutionair-socialistische blad „De Baanbre ker" stond gisteren voor het Haagsche ge rechtshof wegens twee delicten terecht voor welke hij door den politierechter te Dor drecht resp. tot een maand gevangenis straf en een geldboete van f 30.- subsidiair 30 dagen hechtenis en een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar was veroordeeld. In „De Baanbreker", het orgaan van de Rev. Soc. Arbeiderspartij, dat in de buurt van Sliedrecht verspreid wordt, was een artikel verschenen, getiteld: „Hoe de Slie- drechtsche werkloozen worden uitgezogen" In dit artikel, waarin geprotesteerd werd tegen verhooging van de kolenprijzen, werd o.a. gezegd: „Dat het gemeentebestuur met behulp van den soc-democratischen wethou- li» Hr. Ms. „Hertog Hendrik" patrouilleert in de wateren ten Oosten van Gibraltar en de Straat van Gibraltar, waar het schip gis termiddag is aangekomen. Gewapende trei ters der opstandelingen, die anders voort durend in de Straat van Gibraltar rondva ren, worden daar niet meer gezien. Volgens hier ontvangen berichten is de O 16 te Ma laga aangekomen. Het Duitsche oorlogsschip „Admiral Graf Spee" is nog te Algeciras. GEN TREIN GEBOTST. Tien Jaar Blo-vacantle-oord. Toekomstplannen en oen terug blik. Zondag was het tien jaar geleden, dat op initiatief van de afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Bioscoopbond bij nota neele acte de stichting „Bio Vacantieoord" werd opgericht, ten doel hebbend het uit zenden naar en het doen verplegen in va- cantieoorden van zwakke kinderen uit hulp behoevende gezinnen van allerlei richting en het in eigendom verkrijgen en exploitee- ren van vacantie-oorden. Een jubileum echter, waaraan geen groo te feestelijkheden zijn verbonden, doch dat een terugblik op het vele goede, door deze stichting tot stand gebracht, zeer zeker ten yolle rechtvaardigt. Woensdag a.s. zal in huize „Russenduin", prachtig gelegen op den hoogsten top van de Bergensche duinen, waar duizenden kin- A

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11