Arbeidsbemiddeling voor den Noordoostelijken polder Biedt Duitschland den Nederlandschen boer een kans? Buitenland Het Britsche Palestina- Mandaat De reorganisatie der SA in Duitschland Mussclini en de vloot Gemeentebesturen en Agenten der Arbeids bemiddeling in het district Den Helder vergaderen Belangrijke vergadering te Den Helder, waarvoor groote belangstelling uit den geheelen kop van Noordholland bestond 474e STAATSLOTERIJ he>id, hiw geboden, aa® en rnn ktaehten hoort men niet. Sedert Januari van dit jaar vertrokken alleen reeds een paar honderd melkers over de grens uit streken, waarvandaan dezen voorheen nimmer kwamen en eerst voor kort is men met het propageeren van deze werkgelegenheid begonnen. Gistermiddag heeft in Den Helder ten raad- huize plaatsgevonden een vergadering van Gemeentebesturen en agenten der Arbeids bemiddeling in het district Den Helder der intercommunale arbeidsbemiddeling (tot en met Warmenhuizen). Voor deze vergadering bestond zeer groote belangstelling. Niet minder dan een 40-tal heeren, allen burgemeesters, wet houders of andere vertegenwoordigers van gemeentebesturen, waren aanwezig, waarvan wrj speciaal noemen burge meester Pluister van Nieuwe Niedorp, burgemeester Kolf van Wieringen, bur gemeester Nolet van Warmenhuizen, bur gemeester Zwart van Winkel en burger meester Reinders van Terschelling. Het was de heer L. Bandsma, directeur van den arbeidsbeurs te Den Helder, die om 2 uur de bijeenkomst opende, de aanwezigen welkom heette en meedeelde, dat deze vergadering haar ontstaan te danken had aan een korte lings door hem aan Den Haag gebracht be zoek. In den noordkop van onze provincie bevindt zich nog steeds een groot overcompleet aan arbeiders van iederen aard, die ten tijde der Zuiderzeewerken hierheen gekomen zijn, doch na de stopzetting ervan niet terugkeerdep. Het is duidelijk dat verreweg het grootste deel van deze categorie hier niet meer aan den slag zal komen, zoodat het tenzeerste ge- wenscht is, dat deze menschen op andere plaatsen van emplooy voorzien worden. Het is naar aanleiding hiervan, dat twee sprekers, beide werkzaam aan het Departement van Sociale Zaken, uitge- noodigd zijn over een tweetal onderwer pen te spreken, die ten nauwste met het onderhavige probleem in verband staan. De heer Bandsma geeft hierna het woord aan den eersten inleider, den heer H. Hazel- hoff, hoofdcommies bij genoemd Departement, en welke spreekt over het onderwerp: Arbeidsbemiddeling voor den Noord oostelijken Polder. In vogelvlucht geeft spreker allereerst een overzicht van het ontstaan der idee tot droog legging der Zuiderzee en de uitvoering hier van. Momenteel zijn een 4-tal polders gereed gekomen, in totaal een oppervlakte beslaan van 200.000 ha, een stuk land ter grootte on geveer van Zeeland. De grootte der polders onderling loopt uiteen: de Wieringermeerpol- der is ca. 20.000 ha, de N.O. polder 48.000 ha, de Z.W. polder 56.000 ha en Z.O. polder ca. 95.000 ha. De beteekenis der drooglegging is duidelijk in de Troonrede van het jaar 1913 aangege ven: vergrooting van grondgebied, verbete ring van den waterstaatkundigen toestand van de omliggende provinciën, en blijvende vermeerdering van werkgelegenheid. Het eerste punt spreekt voor zich en wat het tweede betreft, ook Noord-Holland heeft der mate last van verzilting van het binnenwater, dat deze schade door de Vereenging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier geschat wordt op niet minder dan 2 millioen gulden per jaar. Tenslotte de blijvende vermeerdering van werkgelegenheid. De nieuw te winnen gebieden zullen natuurlijk landbouwgebie den zijn. Aan duizenden jonge boeren zal derhalve de gelegenheid worden geboden een nieuw bedrijf te stichten; een omvang rijke middenstand zal er een bestaan kun nen vinden. Gerekend wordt, dat het nieuwe gebied een bevolking van 250.000 zielen zal kunnen opnemen. Er zijn echter nog andere voordeelen: ten eerste de vermindering in de kosten der zee wering (de lengte van de zeedijken wordt teruggebracht van 340 tot ruim 40 kilometer) en ten tweede, het belangrijkste, is daar de werkgelegenheid van tijdeljjken aard, verbonden aan den aanleg van dijken, kanalen en kunstwerken al3 sluizen, gemalen en brug gen. Voorts is daar het in cultuur brengen, het bouwrijp maken van de gronden. Dit laat ste heeft wel den doorslag gegeven bij de be slissing tot voortzetting der werken en vormt de kern van de bespreking. Welke beteekenis heeft nu de uitvoering der werken voor de arbeidsmarkt en in hoeverre zal de openbare arbeidsbemidde ling bij de personeelsvoorziening worden ingeschakeld De afsluitdijk en de djjk van den Wierin- germeerpolder zjjn tegelijk aangelegd. In de jaren 1928—1932 vonden hierbij in de zomer maanden 5 6000 arbeiders werk. Voor het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder kwamen daarbij in het laatste jaar, 1932, nog een 2200 arbeiders. De indirecte werkgelegen heid, voortvloeiende uit den aanleg van den dijk en het maken van bruggen en gemalen kan ongeveer gelijk worden gesteld met de directe. Deze zouden dus nogmaals 5 a 6000 man vormen. Volgens berekening zullen per jaar direct en indirect 1000 tot 10.000 arbeiders tewerk wor den gesteld. Het totale loonbedrag is geschat op 66 millioen (voorzoover betreft de direct tewerkgestelde arbeiders) voor de eerste jaren 5 6 millioen per jaar. Voortgaande zegt spr. dat er een eerste scheiding moet gemaakt worden tusschen ar beiders voor het natte en voor het droge werk. Het eerste, d.i. baggeren, zuigen van de leem en zand, enz. heeft noodig personeel voor de sleepbooten, voor de molens en zui gers. Het overgroote deel komt met die werk tuigen mee, uit de streek tusschen Dordrecht en Gorinchem. Het is niet waarschijnlijk dat hiervoor de tusschenkomst van de arbeids beurzen zal worden ingeroepen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor de bakschippers, 50 van hen moeten belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet zijn. Voor het droge werk zijn nooodig polder jongens, vlechters, steenzetters enz. Onge twijfeld ligt hier een taak voor de openbare arbeidsbemiddeling. Voorkomen moet worden, dat uit alle deelen van het land arbeiders op goed geluk naar de Zuiderzeewerken trekken en daar blijven hangen. Anderzijds kunnen de aannemers niet anders dan gediend zijn met een behoorlijke regeling van de personeelsvoorziening. Dat de arbeidsbemiddeling instaat is op vlotte wijze geschikt personeel te leveren, is wel gebleken bjj den aanleg van den afsluitdijk; vrijwel al het personeel werd, vooral in later jaren, door de M.U.Z. via de arbeidsbeurzen te Wieringen, Medem- blik en Harlingen aangenomen. In de bestekken van de aannemers is de clausule opgenomen, dat de arbeiders die niet in vasten dienst zijn, worden aangenomen door tusschenkomst van een der Rijksorganen der arbeidsbemiddeling voor de Zuiderzeewer ken te Lemmer, Urk, Kampen of Vollenhove, met dien verstande, dat de aannemer vrij- bljjft in de keuze van de streek, uit welke hij de arbeiders wenscht te betrekken. Tevens is de aannemer verplicht tenminste 15 van de arbeiders te kiezen uit de belanghebbenden of zoons van be langhebbenden in den zin der Zuiderzee- van de streek uit welke hij de arbeiders wenscht te betrekken. Tevens is de aannemer verplicht tenminste 15 van de arbeiders te kiezen uit de belanghebbenden of zoons van belanghebbenden in den zin der Zuiderzee steunwet. Van de als bakschipper dienstdoen de arbeiders zal tenminste 50 uit belangheb benden moeten bestaan. De centrale leiding van deze bemidde ling berust bij den Rijksdienst. Tevens zullen wederom een paar centrale bemid- delingspunten ingericht worden. Op Urk en te Lemmer bevinden zich deze. Het derde centrum wordt de arbeidsbeurs te Kampen en als vierde een te Vollenhove in te stellen orgaan. Deze organen staan rechtstreeks onder den Rijksdienst. Wat de verwachtingen betreft, veel hangt af van de aannemers. Het „eigen personeel" heeft niets met arbeidsbemiddeling te maken en dit schiet een geduchte bres hierin. Even wel met de MUZ is steeds bijzonder prettig samengewerkt. Deze liet o.a. reeds ploegen polderjongens door de arbeidsbemiddeling uit zoeken. Waar vandaan de ploegen in het algemeen echter betrokken zullen worden kan niet wor den opgegeven op dit oogenblik. Er zijn diverse gemeenten, die in de eerste verzoeken in aan merking te komen. Met recht spreken mede Wieringen, Medemblik en Harlingen, die met een groot overcompleet aan arbeiders zitten. Indien de bemiddeling wordt ingescha keld b(j de werken voor den N.O. polder, dat moet de organisatie blijk geven daar voor 100 competent te zijn. De Rijks dienst neemt de zorg op zich voor de directe bemiddelingscentra. Aan de plaat selijke organen elders in het land, is het nu te zorgen dat z(j, die de aanvragen krijgen te behandelen dit vlot en met ver antwoordelijkheidsbesef doen. Opdat deze eerste poging niet mislukke. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakt o.a. gebruik burgemeester Kolf van Wierin gen, die informeert of Wieringen geen centrum van polderjongens is? In het antwoord van den inleider wordt hem de verzekering gege ven dat ook van Wieringen zeker dergelijke ploegen geplaatst zullen worden. De heer Bandsma dankt den spreker en verzoekt hem met nadruk alles in het werk te stellen uit dit centrum zooveel mogelijk ar beidskrachten te recruteeren. De heer Hazel- hoff zegt hem 100% medewerking toe, hoe wel men er rekening mede dient te houden, dat er vele liefhebbers zijn voor een betrekke lijk klein aantal plaatsen. Hierna komt aan het woord de tweede spreker, de heer J. A. Knetsch, met het onderwerp „Arbeidsbemiddeling voor landarbeiders naar Duitschland en den Wieringermeerpolder". Sedert vele jaren is Duitschland reeds een werkgelegenheid geweest voor den Neder- iandschen boer, doch in den laatsten tijd wordt de vraag belangrijk grooter. Van Duitsche zijde is dan ook kortelings het verzoek gericht, de aandacht in ons land hierop te 'gericht de aandacht in ons land hierop te vestigen. Vooral gevraagd worden melkknechten en paardenknechten, en dat zoowel voor vasten als seizoensdienst. De belooning van den dienst gaat meestal naar prestatie, hoe beter een melkknecht zijn vak verstaat des te hooger kan zijn inkomen worden. Dit loopt ongeveer van 40 tot 50 mark per maand, en gezien het feit dat de Mark momen teel staat op 73 cent is dit geen slechte be taling. Velen evenwel overschrijden in niet onbe langrijke mate dit bedrag en komen tot 80 90 Mark. Behalve dit wordt men tevens in het bezit gesteld van tal van emolumenten, o.a. vrij wonen, vrij melk, en aardappelen etc. Ook in gezinsverband kan men naar Duitschland gaan, doch hierbij is het aan te bevelen dat men zich eerst terdege oriënteert, daar een dergelijk besluit een zeer groote stap beteekent. Paardenknechten verdienen minder: zij komen op gemiddeld 40 Mark per maand doch krijgen door accoordwerk in de zomer de gelegenheid daarbij extra te verdienen. Seizoenarbeiders kunnen eveneens ge plaatst worden. Boven kost en inwoning verdienen dezen 50 a 60 Mark p. m., hetgeen weer door accoordwerk omhoog- gebracht kan worden. In dit verband wijst spr. erop, dat men zich onthoude om in dienst te gaan bij een Duitschen werk gever ais seizoenarbeider en dezen dienst weder te veriaten, als de oogst in Holland aanbreekt. Wie er heen gaat, die blljve er tot het najaar. De heer Knetch adviseert om ploegsgewijze te gaan, dit bied tal van voordeelen boven het individueele vertrekken. Bij moeilijkheden, die zich uit den aard der zaak kunnen voordoen is daar in Oberhausen de Nederlandsche Arbeidsbeurs, wier hulp en steun zich steeds als volkomen afdoende heeft bewezen. Natuurlijk zijn daar de oude bezwaren, doch spr. merkt op dat deze zeer overdreven wor den. Men heeft zich nu eenmaal in Duitsch land als buitenlander te onthouden van welke politieke actie ook, doch wordt daarbij niet gedwongen om als lid van het Arbeids front of NSDAP toe te treden. Velen van de tewerkgestelden aldaar bevalt het uitstekend en een groot deel ervan stuurt maandelijks, via genoemde Arbeidsbeurs, geld naar Holland. Hiertegen wordt door de Duit sche regeering niet het minste bezwaar ge maakt De loonen zijn gemiddeld hooger dan die de boerenarbeiders hier in Holland ver dienen en dit verklaart ook, dat het lang niet alleen werklooze arbeiders zijn, die dezer dagen naar Duitschland vertrekken. Tal van volwaardige krachten, die slechts eens willen veranderen, pakken de gelegen- eens willen veranderen pakken de gelegen- Be moeilijkheden in Palestina. De „Koninklijke Commissie", die in November van het vorig jaar naar Palestina kwam, om na de on lusten van het laatste jaar de wen- schen en klachten van de bevolking over de uitoefening van het man daat door de Palestijnsche regee ring te vernemen, heeft haar werk zaamheden beëindigd en het land verlaten. Over een half jaar kan men het verslag van de commissie verwachten. Aan klachten heeft het niet ontbroken. Eerst kwamen deze slechts van Joodsche zijde, omdat do Opperste Arabische Raad de commissie boycotte. In de eerste plaats wer den allerlei afzonderlijke problemen met de leden van de commissie, die in alle onder- deelen uitmuntend voorbereid waren, be sproken: bijvoorbeeld de kwestie van de ne derzettingen in de kolonie, de hoeveelheid bebouwbare grond, het bekleeden van amb ten door Joden, regeeringsondernemingon en openbare werken, het ambtelijke ge bruik van de Hcbreeuwsche taal, de aan moediging van de Joodsche kolonisatie en talrijke andere kwesties. Eerst onmiddellijk na het hekend worden van het Britsch-Italiaansche Middellandsche Zee-verdrag, waarop en wel niet zeer toe vallig, de aankondiging van de commissie volgde dat zij nu haar onderzoekingen zou staken, veranderden de Arabieren van houding. Jeruzalem beleefde de sensatie, dat de gchcelc Opperste Raad, met den Mufti aan het hoofd, voor de commissie verscheen, niet zoo zeer om een verklaring af te leggen over de uitoefening van het mandaat, maar veeleer om te verklaren, dat de heerschappij van het mandaat ver dwijnen moest en vervangen moest worden door een Arabische regeering in Palestina. Men was in het geheel niet afkeerig van een verdrag van zulk een regocring met Groot-Rrittannië, in zulk een verdrag kon men ook beslissingen nemen over de rechten van minderheden, maar men wees het in ieder geval van de hand, om over do wette lijke rechtsgelijkheid tusschen Joden en Arabieren ook slechts te onderhandelen. Bij zonderheden over de voorgespiegelde rech ten van minderheden werden kortweg ge weigerd. Op dezen toon ging het ongeveer een week lang door, vaak onder gebruikmaking van de scherpste uitdrukkingen tegen de Brit sche politiek die de commissie rustig moest laten welgevallen. Over den inhoud van het te verwachten verslag van de commissie, en over de voorstellen, die het bevatten zal, kan men zich in het geheel geen meening vormen. Volgens de uitlatingen van Tx>rd Peel staat het vast, dat de commissie zich bevoegd aeht, het mandaat op een andere wijze te interpreteeren, zonder gebonden te zijn aan vroegere uitspraken. Omdat liet mandaat steeds beperkender voor de .Tod m werd. be staat er van Joodsche ziide croole vrees oor de toekomst. De kwestie als zou er voedselgebrek op het platteland heerschen ontkent spr.. Wel is dit het geval in de groote steden, doch op het land is daar geen sprake van. In dit opzicht is er geen klacht ontvangen. Het aantal arbeiders dat vanwege de arbeidsbemiddeling in den Wieringermeer polder tewerkgesteld zal kunnen worden is iets kleiner dan vorig jaar en daarbij waarschuwt spr. er ernstig voor zich blind te staren op de Cultuur-maatschappij, daar steeds meer land in pacht wordt uitgegeven. Ook dit kan een reden zijn om de hiergeboden kans, zijn brood te ver dienen bij onze Oostelijke buren, te be nutten. Ook op deze beschouwing volgen eenige vragen. Zoo wordt geïnformeerd of het waar is, dat men ®/a deel van zijn loon aan belastin gen zou moeten spendeeren, hetgeen door den inleider ten eenemale ontkend wordt. De be lasting, die opgebracht moet worden, bedraagt ca. 2 Mark per week, hetgeen zeker niet bui tensporig te noemen is. Een andere vragensteller wenscht te weten of het niet mogelijk is, dat men bij vertrek de verhuiskosten van het Rijk vergoed krijgt. Hier is men principieel tegen, hetwelk niet wegneemt, dat de gemeentebesturen in deze zeer soepel zullen optreden en ongetwijfeld een voorschot niet zullen weigeren. De burgemeester van Nieuwe Niedorp heeft enkele communisten onder zijn gemeente en vraagt min of meer ironisch of hij dezen kan sturenInderdaad, aldus de inleider onder hilariteit, als ze zich maar fatsoenlijk gedra gen kunnen en hun mond houden. Tenslotte deelt de heer Knetch nog mede, dat de geloofskwestie geen moeilijkheden met zich brengt, daar de Duitsche werkgever door gaans geen rekening houdt met de godsdien stige overtuiging van zijn personeel, of dit nu Katholiek of Protestant is. Nadat de heer Bandsma voor de met een groote mate van aandacht beluisterde rede, gedankt heeft, is het de wethouder voor sociale aangelegenheden, 'de heer P. A. Smits, die een kort woord ter sluiting spreekt. Hij vond de groote opkomst buitengewoon prettig en is er van overtuigd, dat de Arbeidsbeurzen nog tot in lengte van jaren hun nut voor de gemeen schap zullen blijven bewijzen. Tevens spreekt hij de hoop uit, dat een volgende vergadering een evengroot interesse zal kunnen opwekken in het belang der gemeenten en dat van de werkloozen. De laatste mannen van de Röhm-revolte verdwenen. De reorganisatie der S.A. is thans voltooid. De S.A.-districten vallen nu samen met de afdeelingen der Partij, zoodat in de toekomst betere samenwerking tusschen S.A. en N.S.D.A.P. mogelijk is. De S.A. was onder Röhm als het ware een partij in de partij ge worden! Thans krijgt de S.A. haar oude be stemming terug: zij zal de Partij moeten die nen en ook plaatselijk aan de Partij onder geschikt zijn! De onderleiders der S.A. zijn opnieuw ge zeefd. Het blijkt, dat er nog menige „Schar- führer" en „Sturmführer" was, die den toets der kritiek niet kon doorstaan. Thans zijn de' laatste mannen van de Röhm-revolte ver dwenen. Wat de Politieke Organisatie der NSDAP. betreft, zal naar nog betere waarneming van de belangen der individueele volksgenooten worden gestreefd. Te dien einde krijgt iedere „Blockwalter" een paar huizen onder zijn res sort. Deze vertrouwensman moet alle bewo ners van zijn huizen kennen. Hij moet huis bezoek doen. Hij moet van de nooden van zijn menschen op de hoogte zijn. Hij moet hen met raad en daad ter zijde staan en moet de vriend van alle bewoners zijn. Na tuurlijk heeft hij ook wel eens iets minder aangenaams te berichten. Hij heeft echter de opdracht, om nooit te rapporteeren, zon der eerst te vermanen. De leiding van de Partij hoopt op deze wijze te voorkomen, dat in den blokwacht een verklikker, een soort Gepeoe wordt gezien. Mussolini heeft aan hoord van don krui ser „Pola", die hem naar Italië terugbracht, de eenheden van het tweede eskader ge ïnspecteerd, waarmede de vlootmanoeuvres zijn geëindigd. De Duco is te Gaste aan land gegaan en heeft per automobiel de reis naar Rome voortgezet. Een speciale correspondent meldt, dat ge zaghebbende kringen van oordeel zijn, dat de manoeuvres, die tegelijk met den terug keer van Mussolini gehouden werden, niets buitengewoons beteekencn. Zij zijn tegen geen enkele mogendheid gericht. De plaats waar zij gehouden worden, is gekozen in verband met de verbindingen tusschen Ita lië en zijn Koloniën in Afrika. F.r is geen sprake van een versterking van het eiland Pantellaria, dat zelfs niet geschikt zou zijn voor vlootbasis. ZAL „NORMANDIË" EEN NIEUW SNELHEIDSRECORD VESTIGEN? De Compagnie Generale Transatlantirpie beeft van den kapitein van de „Normandië" een telegram ontvangen, waarin hij zegt, na vier dagen geleden van New Vork naar Pa rijs te zijn vertrokken, er van overtuigd te zijn, dat het schip een nieuw snelheidsrecord in de richting West-Oost zal vestigen. De ge middelde snelheid van het schip van het oogenblik af, waarop het het lichtschip Am- brose passeerde, bedroeg tot gisterenmiddag 1 twaalf tmr 30.98 knoop. DE HERTOG VAN WINDSOR NAAH SALZKAMMERGUT. De hertog van Windsor, ex-koning Engeland zal na Paschen ongeveer maand doorbrengen te Sankt Wolfgang Salzkammergut, waar hij voor dit doe] Ia villa gehuurd heeft. In zijn omgeving bevestigt men, dat hertog na zijn verblijf te Sankt Wolfe, een bezoek aan Frankrijk zal brengen. DROOGTE EISCHT DUIZENDEN slacht OFFERS EN SETSJOEAN. Uit Sjanghai. Tengevolge van de divw te heerscht in de provincie Setsjoean grom hongersnood. Duizenden menschien zquaT om het leven gekomen zijn. ""H GEEN POLITIEK IN HET JAPANSCHE LEGER. De Japansche minister van oorlog vastgesteld, dat militairen geen boeken ot artikelen mogen publicecren zonder toestem ming van den devisiecommandant. Men meent, dat deze maatregel de bedoeling heeft, voor goed een einde te maken aan de politieke invloeden in het leger. DREIGENDE HAVENSTAKING IN JAPAN De vakvereeniging der havenarbeid®» dreigt de algemeene staking af te zullen kondigen, op 1 April a.s., wanneer de loo, nen niet met 20 pet. worden verhoogd. Het schijnt, dat een compromis waarschijnlijk is. NOG EEN RUSSISCHE POOLVLUCHT. De bekende Russische vlieger Golowin is met drie metgezellen opgestegen voor het maken van een vlucht van Moskou over Archangel, Kaap Verlangen en Tikhaia baai naar het eiland Rodolphc. Hij hoopt dezen afstand van meer dan 4000 kilometer in 25 tot 30 vlieguren af te leggen. De grootste moeilijkheden wachten de mannen in de streek van Nova Zembla, waar zeer krach tige winden waaien. (Niet officieel) lste klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 22 Maart 1937 Hooge Prijzen 20.000.— 19303 5.000.— 8298 1.500.— 15344 1.000.— 12428 400.— 6353 15662 200.— 5923 100.— 623 4516 8475 9931 15937 19734 20702 Prijzen van 20 8 39 48 64 69 205 219 221 339 345 357 378 441 451 499 517 537 559 568 572 594 595 645 678 724 756 784 788 825 829 830 855 862 941 942 964 999 1024 1032 1033 1046 1110 1143 1156 1238 1275 1297 1412 1421 1428' 1460 1463 1527 1539 1544 1564 1608 1624 1637 1643 1647 1653 1661 1686 1707 1780 1792 1797 1801 1831 1849 1865 1927 1939 1957 1977 1989 2011 2075 2106 2129 2168 2186 2277 2285 2296 2470 2555 2592 2593 2603 2614 2624 2639 2642 2725 2730 2742 2760 2766 2783 2801 2817 2819 2825 2828 2907 2947 2997 2999 3048 3067 3101 3140 3241 3261 3295 3352 3369 3391 3425 3439 3458 3484 3535 3570 3573 3575 3709 3721 3733 3773 3784 3796 3797 3807 3854 3877 3894 3927 3938 3940 3978 3980 4110 4137 4145 4248 4267 4286 4366 4475 4528 4543 4544 4585 4605 4638 4648 4711 4747 4771 4801 4899 4901 4916 4923 4931 4932 4935 5005 5090 5107 5146 5156 5267 5395 5479 5608 5641 5644 5676 5687 5740 5748 5775 5790 5791 5795 5838 5900 5976 5982 5984 5986 6005 6056 6063 6082 6105 6147 6153 6192 6272 6273 6338 6352 6398 6401 6407 6418 6437 6442 6482 6486 6534 6582 6626 6677 6688 6783 6806 6807 6849 6932 6955 6976 6980 7055 7079 7102 7151 7152 7176 7190 7221 7251 7286 7394 7413 7440 7463 7488 7573 7594 7603 7643 7650 7653 7659 7681 7700 7705 7706 7709 7721 7749 7752 7785 7805 7838 7863 7866 7874 7921 7960 7979 7988 8026 8051 8102 8131 8161 8184 8240 8251 8280 8282 8292 8295 8347 8352 8375 8389 8443 8452 8493 8536 8564 8565 8588 8613 8619 8661 8700 8734 8786 8788 8795 8799 8842 8845 8917 8933 8936 8949 8957 8960 9024 9138 9158 9177 9216 9251 9307 9325 9357 9360 9444 9456 9499 9502 9511 9543 9544 9567 9576 9602 9605 9679 9693 9699 9724 9761 9808 9826 9834 9884 9912 9945 9951 9988 10060 10073 10112 10163 10175 10226 10247 10279 10293 10310 10337 10406 10432 10444 10457 10473 10483 10513 10524 10547 10637 10649 10702 10711 10753 10754 10789 10825 10906 10911 10940 10985 11061 11075 11108 1-1155 11274 11366 11441 11449 11480 11484 11500 11502 11513 11527 11546 11569 11614 U707 11736 11737 11758 11803 11858 11885 11900 11902 11928 11960 11993 12011 12047 12074 12105 12114 12179 12195 12267 12371 12385 12387 12393 12396 12413 12426 12494 12499 12536 12538 12567 12606 12623 12627 12643 12675 12704 12743 12749 12789 12808 12847 12888 13017 13033 13085 13091 13100 13165 13169 13177 13182 13188 13203 13223 13234 13241 13257 13274 13288 13311 13331 13332 13454 13455 13514 13528 13557 13567 13580 13622 13686 13790 13803 13809 13811 13880 13910 13914 13919 13937 13988 13994 14029 14033 14054 14064 14098 14136 14181 14183 14191 14196 14209 14240 14241 14288 14373 14394 14398 14443 14463 14480 14539 14541 14555 14560 14567 14589 14600 14697 14698 14702 14730 14734 14757 14783 14809 14819 14860 14870 14885 14912 14930 14933 14936 14969 14988 15034 15053 15056 15087 15089 15097 15117 15141 15153 15189 15194 15211 15226 15230 15297 15303 15314 15334 15357 15362 15420 15435 15491 15557 15575 15586 15589 15669 15676 15726 15764 15770 15801 15804 15818 15853 15992 16005 16143 16159 16160 16179 16230 16235 16241 16310 .16313 16359 16380 16448 16457 16471 16503 16513 16594 16604 16640 16651 16665 16674 16681 16696 16712 16718 16757 16814 16825 16830 16853 16881 16897 16907 16933 16986 17024 17027 17090 17091 17123 17176 17211 17220 17223 17241 17305 17345 17361 17372 17381 17383 17391 17406 17456 17457 17470 17505 17506 17521 17601 17653 17730 17768 17826 17839 17855 17952 18027 18114 18150 18158 18162 18167 18220 18274 18286 18304 18361 18391 18426 18436 18455 18481 18498 18541 18564 18573 18578 18613 18875 18645 18677 18698 18739 18744 18770 18844 18883 18889 18963 18973 19029 19040 19043 19062 19166 19185 19194 19213 19241 19270 19274 19288 19310 19316 19360 19431 19458 19469 19485 19491 19528 19552 19566 19578 19600 19601 19617 19620 19621 19644 19710 19730 19736 19900 19942 20014 20043 20051 20088 20090 20106 20112 20116 20132 20140 20151 20187 20194 20196 20211 20234 202l« 20288 20290 20333 20347 20350 20357 20413 20562 20856 20999 20602 20603 20641 20648 20745 20749 20854 20862 20898 20926 20963 20971 20978 20996

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12