De R.K. Kerk in Duitschland De oorzaak van de ramp te Tyler De stakingen in de automobielindustrie Binnenland Koning Lcopold te Londen Braddock-Schmeling te Berlijn De linkschen nog steeds Twee onderzeebooten naar de Zuid Europeesche wateren De conservendiefstal Berlijn loochent schending van het concordaat De „Normandie' het snelste schip in den aanval Drama te Tilburg SPANJE Het lood der daken voor munitie De Rijksregeering heeft haar houding nog niet bepaald Sensationeele bekentenis van den directeur Wallstreet pessimistisch gestemd Duitsche Kruisers sterker dan de Engelsche Duitschland Hal verhoogt aanbod tot 350.000 dollar. het Zooals bekend heeft de Duitsche kampi oen Schemering, die op het oogenblik in Vereenicde Staten vertoeft, onlangs dollar geboden, indien het gevecht, dat 1 j met den wereldkampioen in het zwaarge wicht James Braddock om den titel zou hebben, in Berlijn zou worden gehouden. De manager van den Duitschen uitdager, Joe Jacobs heeft medegedeeld, dat de Duitschland Hal te Berlijn dit aanbod thans op 350.000 dollar heeft gebracht. Naar men weet staat in het contract tusschen beide boksers vermeld, dat de ontmoeting op 3 Juni a.s. te New York zou plaats vinden. Aangezien H.Ms. „O 16 lange reis achter den rug lang naar Nederland zal ren, worden heden twee booten uit Den Helder ter naar de Zuid-Europeesche gedirigeerd. die een heeft, eer- terugkee- onderzee- aflossing wateren ALEÏÏAAR. Hoe de daders werden geknipt. In verband met den grooten diefstal van conserven ten nadeele van de N.V. Hoogen- straaten te Alkmaar, kan nog worden me degedeeld, dat de politie aldaar sinds eeni- gen tijd nasporing deed naar de daders van een paar diefstallen van een partij lood, waarvan vermoed werd, dat deze vervoerd zouden worden naar Amsterdam, met behulp van een vrachtauto. In verband hiermede werd door de Zaan- damsche politie een verscherpt toezicht uit geoefend op het rijverkeer op de pont van de Hembrug. Bij dit toezicht werd opge merkt, dat op een morgen, zeer in de vroeg te, een vrachtauto uit Alkmaar met doozen blikgroenten deze pont in de richting van Amsterdam passeerde, hetgeen de politie te Alkmaar werd medegedeeld, en haar zeer verdacht voorkwam, daar zoo vroeg des morgens gewoonlijk geen conserven werden geëxpedieerd. De politie combineerde zulks met het vinden van een houten achterschot van een vrachtauto op den Stationsweg op dien zelfden morgen, hetwelk blijkbaar van di8 auto was afgevallen en waardoor de inden- titeit van den vrachtauto-eigenaar, alsme de eenige bijzonderheden omtrent dien rit, kwamen vast te staan. Een en ander had tot gevolg, dat, mede door de medewerking en opmerkzaamheid der Amsterdamsche politie, kon worden vastgesteld, dat deze vrachtauto gezien was in den vroegen morgen vóór een groentehal in de Jordaan te Amsterdam. Inmiddels had de politie door de firma Hoogenstraaten kunnen doen vaststellen, dat zij een groot manco in haar magazijn- voorraad had, waarvoor geen andere ver klaring dan ontvreemding kon worden ge geven, zoodat hiermede wel vaststond, dat de waargenomen vrachtauto met de ver missing aan de fabriek in verband stond. Een en ander had tot gevolg, dat de aan dacht viel op de gedragingen, van de in middels aangehouden verdachten, wat tot hun aanhouding en den inval in de groen tehal te Amsterdam geleid heeft. Nu oud metaal meer waarde heeft. Nadat oude metalen, zooals lood, staal en ijzer, langen tijd vrijwel waardeloos waren geweest, is de prijs hiervan den laatsten tijd aanmerkelijk gestegen en de gevolgen hiervan tredÓn bijna dagelijks aan het licht in den vorm van talrijke kleine metaaldief stallen. Herhaaldelijk maakten wij in de afgeloo- pen weken reeds melding van diefstallen van lood, dat zelfs van de daken werd ge sloopt, van oud ijzer, dat op fabrieksterrei nen werd ontvreemd, enz. enz. In den regel gaat het om slechts kleine hoeveelheden, die ondanks de prijsstijging, geen groote waarde vertegenwoordigen. Ook in de afgeloopen dagen kwamen de politie weer dergelijke diefstallen te oore, In de omgeving van de Spaarndammerstr- werden Zondag twee mannen aangehouden, die op een bakfiets een partij metalen bui zen vervoerden. Het onderzoek wees uit, «lat de mannen, die uit Zaandam kwamen, de buizen daar gestolen hadden. Zij zijn dan ook ter beschikking van de politie daar ter stede. De eigenaar van een woning aan de Kei zersgracht, welke op 't oogenhlik leeg staat ontdekte bij een inspectie, dat van het dak een hoeveelheid lood, ter waarde van bijna honderd gulden, was gesloopt en verdwenen De dieven hadden zich door het verbreken van een raam toegang verschaft. Aangifte hiervan is gedaan aan het bureau Raam poort. De Duitsche rijksregeering heeft nog niet definitief de houding be paald, welke zij tegenover den Hei ligen Stoel zal aannemen naar aan leiding van de pauselijke encycliek, welker tekst wij gisteren reeds pu bliceerden. Er zijn drie mogelijkheden ten aanzien van de toekomstige betrek kingen tusschen Duitschland en het Vaticaan: 1. Het Rijk zou zwichten voor de eischen van den Heiligen Stoel en zijn kerkelijke politiek wijzigen. Deze veronderstelling wordt even wel niet waarschijnlijk geacht; 2. Het Rijk zou het concordaat opzeggen; 3. Het Rijk zou de zaken laten zooals zij staan en voortgaan het concordaat te overtreden naar letter en geest, zonder het op te zeggen. De veronderstelling, dat Hitier zou overwegen het concordaat op te zeg gen, is waard ernstig de aandacht te vragen. De uiterst krachtige be woordingen, waarin de encycliek is opgesteld en de kracht der veroor deeling hebben in Duitsche officieele kringen een levendige beroering ge wekt. Deze kringen zien er een be roep in van den paus op de twintig millioen Duitsche katholieken tot verzet tegen den staat. Zekere raadgevers van Hitier zouden ge neigd zijn deze daad gelijk te stellen met een poging „tot samenspanning tegen de veilig heid van den Staat", hetgeen een van die heftige antwoorden, welke Hitier zoo dik wijls reeds heeft doen hooren, zou recht vaardigen. Meer gematigde diplomatieke kringen ge ven te kennen, dat een eenzijdige opzegging van het concordaat ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de buitenlandsche po litiek van Duitschland. De opzegging van het concordaat zou met name van invlopd zijn op de betrekkingen van het Duitsche rijk met Oostenrijk en de Spaansche nationalistische katholieken. De derde mogelijkheid schijnt derhalve de meest waarschijnlijke. De rijksregeering zou haar politiek van unificatie van het onder wijs voortzetten, ondanks de uit het concor daat voortvloeiende verplichtingen, en zou alle acties dulden, welke volgens het episcopaat leiden tot ontkerstening van de jeugd. De Duitsche pers onthoudt zich van ieder commentaar op de encycliek, waarvan het zelfs het bestaan niet vermeldt. De priesters, niet de Duitsche staat, hebben 't Concordaat ge schonden. De apostolische brief over den toestand der Roomsch-Katholieke kerk in Duitschland heeft in politieke kringen opzien gebaard en leedwezen gewekt, Men is van meening, dat de kansel noch de pers van een niet-Duit- schen staat de geschikte plaats is voor het oefenen van critiek door een partij die met de Duitsche regeering een overeenkomst heeft gesloten, op de wijze, waarop Duitsch land zijn verplichtingen nakomt. L'it het feit, dat de Heilige Stoel dezen vorm heeft gekozen, blijkt niet bepaald, aldus zegt men te Berlijn, dat een vreedzame gedachtenwis- seling verlangd wordt. Bovendien komt deze stap neer op een onmiddellijke inmenging in binnenlandsche Duitsche aangelegenhe den. In toonaangevende kringen heeft men het altijd al moeilijk te verdragen geacht, dat vele katholieke priesters in Duitschland van den kansel gebruik maken om onder de bescherming van het concordaat de katho lieke openbare meening door niet steekhou dende beschuldigingen tegen staat en partij op te zetten. Men hoopte echter steeds, dat de Heilige Stoel zelf de priesters onder het oog zou brengen, dat aan dergelijke metho den, die in strijd zijn met het concordaat, een eind moest komen. Door zijn thans van den kansel voorgelezen brief schijnt de Paus echter het gedrag van een deel der Room- sche geestelijkheid, dat de vrede tusschen staat en kerk bedreigt, te bevorderen. De Paus, aldus zegt men in Duitsche krin gen, komt met beschuldigingen, die geen rechtvaardiging kunnen vinden in den wer- kelijken toestand der Roomsche kerk in Duitschland. Slechts met oprechte bezorgd heid en groote verwondering kan van Duit sche zijde geconstateerd worden, dat de Paus de zaken zóó tracht voor te stellen, alsof de katholieke kerk en haar geloovigen in Duitschland een lijdensweg hebben af te leg gen. Er zijn landen, waar men terecht van een vervolging der katholieke kerk kan spre ken; men behoeft slechts naar Spanje of Sovjet-Rusland te zien. Dat de roomsche kerk in Duitsch land voor zulke vervolgingen door het goddelooze communisme ver schoond is gebleven, is juist te dan ken aan de overwinning der bewe ging, die door den Heiligen Stoel met miskenning van de feiten be schuldigd wordt van onderdrukking der kerk en haar leerstellingen. Hoe vrij en ongebonden de roomsche kerk zich in Duitschland voelt, wordt het beste bewezen door het feit, dat zij meent zich te kunnen veroorloven steeds weer op te ruien tegen de par tij aan welke zij de voortduring van haar bestaan in Duitschland dankt. Als thans deze weinig vreedzame en on dankbare houding door de hoogste kerkauto- riteiten ook nog wordt bevorderd, rijst de ernstige vraag, of men in het Vaticaan van het concordaat met Duitschland niet reeds lang genoeg heeft en het daarom doelmatig acht, voor een mogelijk falen van de over eenkomst de schuld op Duitschland te schui ven. Gestapo grijpt in. - Eenige exem plaren van 's Pausen encycliek in beslag genomen. Naar Un. Press verneemt, heeft de ge heime staatspolitie gisteren in de lokalen van het bisschoppelijk ordinariaat te Berlijn een aantal exemplaren van de pauselijke encycliek aan het Duitsche episcopaat in beslag genomen. In welingelichte kringen gelooft men, dat de encycliek eerst Zaterdag via de Vati- caansche diplomatieke kanalen naar Duitschland is verzonden., hier vermenig vuldigd en vervolgens aan de pastoors is ter hand gesteld met de verplichting hun co- pieën na de voorlezing terug te geven, om ze niet in verkeerde handen te laten vallen. •Van belang is de vraag, of het pauselijk schrijven in de katholieke kerkelijke week bladen zal mogen worden afgedrukt. Van de zijde van het propaganda-ministe- rie wordt verklaard, dat „een dergelijk ver bod, hetwelk overigens in strijd zou zijn met het concordaat, niet is uitgevaardigd." De dagbladpers zwijgt over de geheele aan gelegenheid. CLANDESTIEN NATUURGAS AAN PIJPLEIDINGEN ONT TROKKEN. William Shaw, de directeur van de door een gasexplosie verwoeste school te New-London, heeft voor een militaire oommissie van onder zoek een sensationeele verklaring afgelegd. De directeur verklaarde namelijk, dat de schooldirectie een maand ge leden, in de meening de verwar- mingskosten aldus te kunnen ver lagen, de gasbuizen van een parti culiere maatschappij, welke onder 't schoolgebouw liepen, heeft doen af takken. Op deze wijze werd, zonder medeweten van de betrokken maat schappij, stookgas betrokken. Shaw, wiens eigen zoon, zooals men weet, bij de explosie werd gedood, gaf toe, dat verscheidene deskundigen hem tegen dit gevaarlijke gas gewaarschuwd hadden. Bo vendien meende hij, dat een groot aantal der verwarmingsbuizen geen ventiel had den en eenvoudig in de muren eindigden. Het uit de niet goed sluitende verwar mingsbuizen stroomende gas is waarschijn- Ondanks het gerechtelijke ont ruimingsbevel houden te Detroit 6.000 „Sitdown" stakers de Chrysler fabrieken bezet, waardoor 150.000 arbeiders in de automobielindustrie tot werkloosheid gedoemd zijn. Zooals men weet, heeft Homer Mar tin, de president van de United Automobile Workers of America, met algemeene staking gedreigd, indien de autoriteiten doorgaan met de fabrieken met geweld te ontruimen. Door deze algemeene sta king, die vandaag zou kunnen uit breken, zouden 2.000 automobielfa brieken te Detroit getroffen wor den, waardoor het aantal stakers met 100.000 zou toenemen. Volgens de leiders van den vakbond, zouden zij 150.000 tot 175.000 posters kunnen mobiliseeren „om de fabrieken te verdedigen". De politie doet de kleine bedrij ven ontruimen. Intusschen gaat de politie voort de sta kers die de kleinere fabrieken bezet hou den, met geweld daaruit te verdrijven, on danks de dreiging van een algemeene sta king. Be beurs somber gestemd. Industricele deskundigen in Wallstreet gaven gisteren volgens de N.R. Crt. in par- lijk door een electrische vonk, die in «en lichtschakelaar ontstond, ontbrand. De directeur heeft na het afleggen van zijn bekentenis zijn zelfbeheersching volko men verloren en is thans een gebroken man. De bekentenis bevestigd. De commissie belast met het onderzoek naar de verantwoordelijkheid voor de ont ploffingsramp in de school van Tvler heeft gister sensationeele inlichtingen ontvangen. Clark, opzichter bij een groote petroleum- maatschappij verklaarde namelijk, dat de architecten, die de verwarmingsinstallatie van dp school hadden ingericht, „zonder toe stemming van de maatschappij" het reser voir van de school hadden aangesloten op de pijpen, welke dienen om bij boring van nieuwe petroleumbronnen het natuurgas na extractie van de petroleum af te voeren. Clark verklaarde, dat dit vaak voorkwam in streken, waar petroleum wordt gevonden en waar particulieren dan gratis natuurgas ontvangen. Clark deelde verder mede, dat hij Donder dag alleen van deze gewoonte op de hoogte was en dat hij na de ontploffing een inge nieur had uitgezonden om het buizennet der maatschappij te inspecteeren. Deze in genieur had een aftakking ontdekt, welke bedekt was met aarde, die ongeveer twee maanden geleden was omgewoeld. Hij had daarop bevel gegeven het secudaire bui zennet af te sluiten, maar het was toen te laat. Het schijnt dus zeker te zijn, dat een aanzienlijke hoeveelheid natuurgas in de wanden der school is binnengedrongen en dat de ontploffing hiervan het gebouw als een kaartenhuis deed instorten. De bevolking, die weet. dat er talriikr personen in de streek zijn, die zonder toestemming natuurgas gebruiken, vreest, dat de ontploffingsramp zal worden her haald. Het snelheidsrecord heroverd. Gemiddelde uursnelheid van 30.99 knoop. De Compagnie Generale Transatlantique, de reederij van de Normandië, heeft gis terenavond een radiotelefonische mededee- ling ontvangen, van den gezagvoerder van de „Normandië" Thoreux, die mededeelt, dat zijn schip om 18 uur 42 min. 56 sec. Bishop Point is gepasseerd en daarmede den .afstand van het lichtschip „Ambrose" (2.967 mijlen) heeft afgelegd in vier dagen zes minuten, en 23 seconden, d.i. met een gemiddelde uursnelheid van 30.99 knoop, en het record voor den overtocht over den Atlantischen oceaan op zijn naam heeft gebracht. De marinemedewerker van de „Morning Post" wees er gisterochtend op, dat de veer tien kruisers, welke Engeland overeenkom stig het programma voor 1936 en '37 op sta pel heeft gezet, minder gevechtswaarde heb ben dan de Duitsche kruisers, welke op het oogenhlik op stapel staan, De nieuwe Brit- sche kruisers zijn van twee typen, n.1. 8000 ton en 5300 ton, beiden bewapend met ka nonnen van zes duim. Duitschland heeft daarentegen drie kruisers van 10.000 ton, bewapend met geschut van acht duim op stapel gezet. JAPANSCH MAILSCHIP GEZONKEN. 55 passagiers verdronken. Het Japansche mailschip „Meijoe Maru" is in de haven van Reisni in Korea gezon ken, vijf en twintig opvarenden konden worden gered. 55 passagiers verdronken. ticuliere gesprekken toe, dat men ten op zichte van de arbeiderssituatie in Detroit en andere plaatsen zeer pessimistisch ge stemd is. In Detroit zijn thans „sit-down" stakingen uitgebroken in bijna alle takken van industrie. President Martin van de U.A.W. heeft de officieele instanties van de stad Detroit medegedeeld, dat wanneer voort zal worden gegaan met de geweldda dige verwijdering van „sit-down" stakers hij een algemeene staking in Detroit zal uitroepen. Een verder bewijs voor Martin's houding is de oproep tot het houden van een massavergadering van 200.000 personen welke heden in een park te Detroit zal plaats vinden. De massavergadering zal protesteeren tegen het verdrijven van „sit- down"stakers in de fabrieken van kleine maatschappijen, die niets met de automo bielindustrie uitstaande hebben. De gemeenteraad van Detroit heeft geweigerd toestemming voor deze massavergadering te geven. Hierop heeft Martin geantwoord, dat de vergadering door zal gaan met of zonder toestemming, omdat de wet een vrije vergadering en het vrije woord garandeert. Martin heeft duizenden strooibiljetten in de fabrieken van Detroit en omgeving doen verspreiden, waarin de arbeiders worden opgeroepen aan deze massavergadering deel te nemen. Verder wordt medegedeeld, dat vier verkoopskantoren der firma C. Murthy in Pittsburg en omgeving gesloten moesten worden tengevolge van een sit- down staking. Aan den anderen kant zou den eenige detailzaken in Providence op Rhodes Island hun zaken gesloten hebben als protest tegen de pogingen van het C. I.O. om de textiel en andere massa indus trieën in New Engeland te unificeeren. Het C.I.O. is thans ook te New York een cam pagne begonnen om de arbeiders aldaar tot lidmaatschap te bewegen. Onder de fa briek en die hierbij betrokken zijn, belmo ren o.a. de Consolidated Edison, do Brook- lin Union Gass, de I.ong Island Lighting en de States Island Edison. 9 BRADDOCK. Slecht weer belemmert de krijgs verrichtingen. In den sector van Guadalajara hebben de r.egeeringstroepen gisteren den opmarsch voortgezet en daarbij alle gestelde doelen bereikt. Op sommige plaatsen kwamen zij in contact met den vijand, die slechts zwak ken tegenstand bood. De indeeling van het belangrijke oorlogsmateriaal dat is ver overd, gaat voort. Verschillende verkennings vluchten werden uitgevoerd ter verzekering •van de veiligheid der troepen. Nog steeds blijven zich vele vluchtelingen uit het kamp der opstandelingen bij de regeerings- troepen aanmelden. De weerstand der opstandelingen-troepen in den sector ten Noorden van Guadala jara is gistermorgen intusschen nog duide lijker uitgesproken geworden. De bedrijvig heid van het regeeringsleger is echter zeer krachtig. 0.m. bij den weg naar Aragon, waar het er in geslaagd is door te dringen in nieuwe linies der tegenstanders, die ge dwongen waren te wijken. Ten Westen van den weg naar Guadaiajara zetten de loyale troepen hun opmarsch voort. Zij zijn gister morgen doorgedrongen in de plaatsjes Casas de San Galindo en Val Fermoso de las Mon- jas. In dit gedeelte van het front is meer dan de helft van het verloren terrein door de loyalen heroverd. Het optreden der vechtwagens en tanks bleek zeer doelmatig vooral bij de nadering van het dorp Val Fermoses de las Monjas, van waaruit de weg, die leidt naar Casas de san Galindo on der vuur kan worden gehouden. Het vaak regenachtige weer stelde de luchtmacht slechts tot een actie van geringen omvang in staat. Politiek is het doel van zijn be zoek. Koning Leopold, die gistermorgen in gezelschap van graaf Pare en ba ron Capelle van het Brusselsche Noorderstation was vertrokken, is om 4.26 uur op het Victoria-station te Londen gearriveerd. De koning werd verwelkomd door vertegenwoordigers van het Foreign Office en hooge dignitarissen van de Belgische ambassade. Een groote menigte begroette den Belgischen koning op hartelijke wijze. De Belgische ambassadeur, baron de Car rier de Marchienne, heeft ter eere van den koning gisterenavond een diner gegeven. Vandaag zal koning Leopold een partij golf spelen en op Buckingham Palace in gezel schap van het Britsch koningspaar dineeren. De koning wordt niet vergezeld door zijn minister van buitenlandsche zaken, noch door zijn minister-president, doch men acht het zeer waarschijnlijk, dat hij tijdens zijn bezoek een onderhoud zal hebben met mi nister Eden. HEEFT MARTIN GEBLUFT? Gisterochtend heerschte te Detroit een stemming van onzekerheid. De gouverneur van den staat Michigan, Murphy, en Dewev, de bemiddelaar van het Dep. van Arbeid' trachten een overeenstemming te bereiken! De autoriteiten beschouwen de bedreiging met een algemeene staking als bluf. Momer Marlin, de leider van de United Automobile Workers, heeft aan de plaatselijke leiders van den hond getelegrafeerd, dat de bond beslissende maatregelen zou nemen. Men mag evenwel zonder nadere bevelen niet handelend optreden. Vrouw en twee kinderen ver mist. Het lijkje van een der kin deren uit het water opgehaald. Sinds het einde der vorige maand worden te I ilburg vermist een vrouw L., met twee kinderen van twee en vijf jaar. Gistermiddag werd in de Piushaven het lijkje van een jongetje gevonden, dat aan vankelijk niet geidentificeerd kon worden, liet lijkje moet reeds verscheidene dagen in het water hebben gelegen. Later is ge bleken, dat men >'ieF te doen heeft met het lichaam van een der vermiste kinderen. Daar het vermoeden is gerezen, dat ook de «rouw en het andere kind te water zijn ge* taakt, is den geheelcn dag de haven afge- diegd. Er werd echter niets gevonden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2