Stadsnieuws PRESTO 12, Het vertrek van Hr. Ms. O 13 en 015 Visscherij Waar gaan we heen? Dinsdag 23 Maart 1937 Hr* Ms* „Java" Zondag te Port Saïd Afscheid van luitenant-generaal Jhr* W* Röell Aankomst Indische mail Inschrijvingen Handelsregister Het Marine'Concert Jaarvergadering van de Held* Visschersvereen* „Samenwerking Heldersche Courant Tegen verstopping. Geraamte gevonden D.O.K.-nieuws Tweede Blad BOORDE SCHOONMAAK, PAKKEN VOOR Burgelijke Stand van Den Helder Feuilleton Hedenmiddag 4 uur uit de haven. Zooals op de pagina van dit blad medegedeeld, zullen heden twee onderzee booten naar de Zuid-Europeesche wateren vertrekken. Het zyn de „O 13" en „O 15". De onderzeeërs zullen hedenmiddag 4 uur onze haven verlaten. Hr. Ms. kruiser „Java" is Zondag te Port Said aangekomen en heeft dienzelfden dag zrjn reis naar de Spaansche wateren voort gezet. Na afloop van het défilé, dat j.1. Vrijdag plaats had, ten afscheid van luitenant-gene raal Röell, richtte Z.Exc. zich tot den kapel meester, den heer L. H. F. Leistikow, om hem persoonlijk te bedanken voor de vele goede diensten. Hij complimenteerde den heer heer Leistikow met zijn keurig korps, dat overal in de lande met eere genoemd wordt. Onnoodig te zeggen dat dit woor den kapel meester en de leden der Marinekapel zeer op prijs werd gesteld. Morgen in ons land. De boottrein, rijdende in aansluiting op het 23 dezer te Marseille verwacht wordend ms. „Sibajak", wordt 24 dezer om 8.44 te Amsterdam C.S. verwacht. Wijzigingen: Den Helder: Algem. Vereeniging voor Ziekenhuisverpl. en Specialistenhulp „Voorzorg", Begoniastraat 3; bestuurswijziging. N.V. Ned. Schoen-Industrie v.h. Gebrs. Hoo- genbosch, Amsterdam; fil. Den Helder, West straat 66 en Zuidstraat 68, opgeheven. De Ouverture „Ulysses". De inzet der Ouverture: Hier beluistert men muzikale reproducties van in den volsten zin des woords concrete voorvallen en ge beurtenissen. Want hoewel ook hier veel muzikale detail schildering voorkomt en scherp omlijnde ge deelten zeer bepaalde voorbeelden vertegen woordigen, toch is reeds door den meer algemeenen en onbepaalden titel aan de fantasie van den hoorder grootere speelruimte gelaten, want een ieder maakt zich van den reeds beschreven Held een voorstelling naar eigen opvatting. De Ouverture vangt aan met een lang en karakteristiek thema, dat ons den Persoon Ulysses in al zijn waardigheid en met al zijn eigenschappen voorstelt. De inleiding, door de strijkinstrumenten in gezet, waaraan bij herhaling de houten blaas instrumenten worden toegevoegd, geeft met deze klagende melodie een duidelijk beeld van den gemoedstoestand van den Held en daarna volgt een motiefje voor fluitsolo en treedt een tweede thema in, een zangerige melodie, door verschillende instrumentengroepen ingezet. Jt HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Verenigingsbesturen! Vraagt bij ons prijsopgaaf voor Uniformen enz. Wij geven U speciale voorwaarden. Vlotte bediening, lage prijzen. De inhoud. a»™™SÜS WaS 6611 der voornaamste Grieksche aanvoerders in den Trojaanschen oorlog; zoon van echt£enoot van Penelope, Koning zirh Q aca' vader van Telemachus. Trachtte oorlog te onttrekken, doch dit Onrin t ea hlj vertrok met twaalf schepen. UnnHhSCa ach d00r sluwheid en welspre- den Igde vele bew,J'zen van moed aan aen dag. Na den val van Troje ging hij op reis naar huis terug, doch had vele avonturen, waardoor de reis wel tier* jaar duurde. Ein delijk aangekomen zijnde, zag hij zijn gemalin door vele aanbidders omringd. Slechts de hond herkende hem. Hij maakte zich aan zijn zoon bekend en met diens hulp en van twee trouwe dienaars versloeg hij alle medemin- naars. Het is de bedoeling geweest om den indruk, dien de hoofdfiguur „Ulysses" op den compo nist gemaakt heeft, muzikaal weer te geven. Dat niettemin de benaming „Ouverture" is gekozen vindt zijn oorzaak hierin, dat de uiterste vormgrenzen der compositie, afgeleid van het zangspel, met die eener groote Ouver ture, wat stijl betreft, overeenkomst hebben. Kleur en karakter der hoofdmotieven wor den door het geheele werk fragmentarisch verwerkt en houdt den hoorder in klimmende spanning en met jubelende fanfares ijlt het naar een zegevierend slot. Hard werken en weinig resultaat. De heeren G. Ritmeester en C. Bot voeren het woord. Zaterdagavond 20 Maart j.1. hield de Hel- dersche Visschersvereeniging „Samenwer king" haar jaarvergadering in het Evangeli satiegebouw Vijzelstraat. De goed bezochte vergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer Joh. W. Stevenson, die leden en bezoekers hartelijk welkom heette, inzonderheid den heer C. Bot, die met medebestuursleden van de zusterver- eeniging aanwezig was. De prettige samenwer king met deze vereeniging inzake gemeen schappelijke belangen stelde spreker op hoo- gen prijs. Na de notulen der vorige vergadering las de voorzitter een schrijven voor van wethou der De Boer, die mededeelde door ziekte ver hinderd te zijn en die langs dezen weg de Vereeniging een goede jaarvergadering en een voorspoedig 1937 toewenschte. Van den Bur gemeester was een schrijven ingekomen, dat hij de vergadering omstreeks 9 uur zou komen bezoeken. Voorzitter stelde met het oog daarop voor de agenda zoodanig te wijzigen, dat de be langrijkste punten behandeld konden worden als de Burgemeester aanwezig zou zijn. Uit het financieel verslag bleek, dat de in komsten bedroegen 1126.25 en de uitgaven 1168.845, zoodat er een tekort was van 42.595. Naar aanleiding van dit verslag deelde de Voorzitter mede, dat de krachtige actie's, die in het afgeloopen jaar moesten worden ge voerd, oorzaak waren van het tekort. Extra- bijdragen voor de kas vonden het afgeloopen jaar niet plaats. Er was een mindere ont vangst van ongeveer 400 vergeleken bij 1935, zoodat het zeer veel inspanning gekost had met de verminderde inkomsten rond te springen. Het bestuur had zich over deze kwestie beraden en stelde aan de leden voor gedurende de zomermaanden een geringe extra-afdracht te betalen. Verhooging van de gewone contributie stuitte op vele bezwaren, zoodat het bestuur meende daartoe niet te moeten adviseeren. Uit de vergadering kwam het voorstel de extra-heffing te halveeren en dan deze het geheele jaar door te doen plaats hebben. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Bij gehouden stemming werden de aftre dende bestuursleden H. Kiefte en D. de Boer met groote meerderheid herkozen, terwijl in de vacature, die door vertrek naar elders was ontstaan, werd voorzien door de verkiezing van K. Post. Inmiddels was de burgemeester ter verga dering gekomen, hartelijk welkom geheeten door den Voorzitter. Het jaarverslag werd thans door den secre taris A. v. d. Ree voorgelezen. Den 24 Oct. -936 bestond „Samenwerking1 vijf jaar. De toestand van de kas en de druk der omstandigheden waren oorzaak, dat dit ongemerkt was voorbijgegaan. Als succes mag wel geboekt worden de totstandkoming van den garnalensteun en de steun voor de kleine zeevisscherij. Onze visschers konden van een derde wijze van steunverleening via drogerij-garnalen niet profiteeren. In alle plaatsen, waar garnalen worden gevangen staat een garnalendrogerij, maar alleen in Den Helder vindt men die niet. Ook plaatselijk mochten we veel steun ondervinden. Dat ook hier ernstig gestreefd werd iets ten goede te bereiken, bleek wel uit de vergaderingen van „Vibeno" en Eco nomische Commissie. De medewerking van Gemeentebestuur en Wethouder van de Visscherijen moet op hoo- gen prijs worden gesteld, terwijl de steun verleening via Maatschappelijk Hulpbetoon nog niet kon worden gemist. De resultaten van alle activiteit stellen wel teleur, maar toch moet krachtig worden volgehouden. Het ledental der vereeniging is 124 (min der dan in den aanvang, toen dit 140 was), er zijn 2 eereleden en 18 donateurs. Na dit jaarverslag nam de Voorzitter het woord om de leden te feliciteeren met het 5-jarig bestaan. De oprichting der ver eeniging was indertijd juist op tijd geschied. Had spreker toen kunnen begrijpen, welk een veelomvattende arbeid noodig was, dan ware het te betwijfelen of hij de benoeming tot voorzitter wel had geaccepteerd. Er werd in dezen tijd zeer veel van hem gevergd. Hij prijst de vereeniging gelukkig met de krach tige medewerking van het Gemeentebestuur, de warme belangstelling van yvethouder De Boer en den financieelen steun aan de vis schers en stelt voor aan dié adressen brie ven van dankzegging te zenden. Vervolgens gaat spr. na, de Regeerings- bemoeienis met de visscherij. Het ingrijpen van de Ned. Visscherij-centrale heeft een einde gemaakt aan de vrijheid van de vis schers. Soms komt dat ingrijpen zeer pijn lijk uit, wanneer ijverige visschers, door het stellen van de basisjaren tot bedeelden wor den gemaakt. Dit moest feitelijk niet zoo zijn! Niet alleen door ordenend en regelend op treden tracht de Regeering thans de vis schers te helpen. Er loopt nu sinds Juni 1936 een steun regeling voor de garnalenvisschers. Sinds dien datum werd uitgekeerd een bedrag van 2589.96. Bovendien kwam tot stand een steun voor de kleine zeevisscherij die in genoemd tijd perk in Den Helder uitkeerde f 3043. Op deze steunlijsten kwam ook namen voor van vaartuigen, welker bemanning geen lid van de vereeniging is en die dus nu profiteert van de actie van vereeniging en bond. De voorzitter releveerde de gevoerde actie tegen de minimummaaswijdte. We hebben dien strijd verloren! Hij betwijfelt of het vischbestand in de NoorÖzeê verbeteren zal, zoolang de steeds intensiever wordende vis scherij van het grootbedrijf onbelemmerd zal voortgaan en de buitenlandsche visschers- vloten talrijker worden. Hij adviseert de besommingen steeds goed na te gaan, want alleen met gegronde cijfers kan actie worden gevoerd. De keuring der visschersvaartuigen plaatst ons voor schier onoverkomelijke moeilijk heden. Voorloopig is vrijstelling verkregen, op voorwaarde, dat de uitrustingstukken echter in orde zijn, maar dit geldt slechts tot 1 Mei a.s. En dan! Daaromtrent is nog geen enkele inlichting verkregen. Maar het bestuur zet zijn arbeid in dezen voort en rekent op de medewerking der leden. De gevolgen van de dijklegging door de N.W VAN UOOTEN De slanke lijn is modern. Verstopping en darm- traagheid veroorzaken lusteloosheid en maken dik. Het gebruik van Leo-Pillen brengt orde en regelmaat in den stoelgang. In doosjes vanaf 20 ct. Zuiderzee kan iedere visscher met feiten aan- toonen. Van alle zijden is actie gevoerd en van vele plaatsen en een verblijdend feit is de aanneming van de conclusies van de Kamer commissie. De heer C. Bot dankt namens de zuster' vereeniging voor de uitnoodiging en stelt de samenwerking op prijs. Bestaat „Samenwer king" nu vijf jaar, zijn vereeniging heeft al veel hoogeren leeftijd. Ten aanzien van de nood in de wintermaanden deelde hij mede, dat er tijden geweest zijn, dat door garnalen' en botvisscherij een behoorlijk stuk brood kon worden verdiend. Dat is nu zoo geheel anders geworden en dus was inderdaad de oprichting van „Samenwerking" juist op tijd. Ten aanzien van maaswijdte en schepen keuring kon spreker het beleid van de Regee ring niet prijzen en wat betreft steunverlee ning aan de kleine zeevisscherij meende hij mét de interruptie van één der leden, dat door de maaswijdte meer ontnomen werd, dan aan steun werd verleend. Vervolgens werd door verschillende leden van gedachten gewisseld, waarna de Burge' meester het woord voerde. De ziekte van den heer W. de Boer was oorzaak, dat hij deze vergadering bezocht. Deze ziekte betreurende, was de gelegenheid hem welkom om eens met de visschers kennis te maken. Het speet hem dat zij zoo'n slechten tijd medemaakten. Het deed hem goed te vernemen, dat de visschers de medewerking van het Gemeentebestuur apprecieerden. Inderdaad werd al het moge lijke gedaan om iets te bereiken. Op de laatst gehouden vergadering van de Economische Commissie, waarop de heeren Bot en Steven son tegenwoordig waren, was een commissie benoemd om alle gegevens omtrent de vis scherij vast te leggen en hij verzocht de vis schers alle mogelijke inlichtingen te willen verstrekken. Met die gegevens zal opnieuw worden gewerkt. Ten aanzien van het ver blrjdende nieuws omtrent de Zuiderzee wet, moest men zich nog niet al te groote illusies maken. Er was nog geen beslissing, welke Minister nu voor de uitwerking zorgen zou. Daarom was krachtige actie ook nu nog noodig. Omtrent de steunuitkeering van de Regee ring moest hij opmerken, dat deze nog niet van zoo heel groote beteekenis was en dat er ondanks dien steun nog van geen loonende visscherij kon worden gesproken. De keuring der schepen was wel een heel droeve gebeurtenis, niet alleen voor de vis schers zelf, die bedreigd werden met een totaal waardeloos worden van hun bezittin gen, maar tevens voor handel en venters, dus voor de economische positie van Den Helder. Ook in dat opzicht zal er krachtig gewerkt moeten worden om uit de moeilijkheden te komen. Daartoe is een krachtige visschersvereeni ging zeer noodzakelijk en hij juichte de maat regelen van het bestuur dan ook van harte toe om te zorgen, dat iedere visscher zich bij de vereeniging aansloot. Tenslotte werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen, inzonder heid aan den Burgemeester, door den voor zitter gesloten. Bij het omwerken van grond achter de villa „De Jutter" op Huisduinen, stiet een arbei der op een hard voorwerp, hetgeen de schedel van een mensch bleek te zijn. Bij nader onder zoek bemerkte men, dat men met een vrijwel gaaf geraamte te doen had. Waarschijnlijk is het lijk al zeer oud. In den Zondag te Wieringen gehouden ter- reinrit, waaraan door ruim 60 renners werd deelgenomen, eindigde ons lid C. Hollander op de 10e plaats. Gezien de deelname van vele bekende weg renners is deze prestatie zeer goed te noemen. len Paaschdag vertrekken onze jongens om 10 uur naar Duinoord voor een eierenrit. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Dinsdag tS Maart. Casino, S u. Uitvoering H.B.S.-vereeniging. Woensdag tlf Maart. Casino, 8.30 u. Zesde Marine-concert. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8.30 u. Lezing met lichtbeelden, door Ds. F. Tollenaar. Licht op voor alle voertuigen Dinsdag 23 Mrt18.48 uur Veel aanvoer van visch te IJmuiden. Maandag waren er te IJmuiden veel schepen aan de markt. Dat is den laatsten tijd tel kens het geval, maar er blijkt nog niet uit, dat de markt daardoor oververzadigd is, althans de prijzen waren voor verschillende vischsoorten goed te noemen. Tarbot toonde verlaging, maar tong bleef vrijwel op dezelfde hoogte. De besommingen waren dan ook bevredi gend; voor sommige schepen uitstekend. Ook de loggers, die weer in groot aantal aan den afslag kwamen, hadden beste uitkomsten. Er waren er verschillende boven de duizend gulden. Voor de visscherijschepen is het bedrijf in het algemeen den laatsten rijd loonend te noemen, tenminste voor die welke het meer uitgebreide bedrijf uitoefenen. Garnalenvisscherjj om den Zuid. Van Stellendam komen eenige meer bevredi gende berichten omtrent de garnalenvisscherij. Niet dat het botertje tot den bodem is, maar men is daar al blij, wanneer er een klein beetje meer lucht komt. Er werden verleden week 12.000 kilo con sumptiegarnalen tegen 14 en 14"^ cent ge leverd, terwijl er 29.600 kilo drogerijgarnalen werden aangebracht. Te Ouddorp werd vijf dagen gevischt en de zeilers mochten van 27 kilo tot 36 kilo per dag aanbrengen; de motoren het dubbele. Voor de pellerijen en voor export werden aan gevoerd 13.000 kilo garnalen, eveneens tegen 14 en 141^ cent per kilo; terwijl er ook heel wat drogerijgarnalen werden aangevoerd. 22 Maart 1937. BEVALLEN: J. BouthoornWesterhof, d., W. Bakker—Baas, z„ J. P. KrauthCup, z., N. H. H. Bakkerde Jager, z., C. Vermeulen— Goudswaardt, d. OVERLEDEN: C. LigtvoetTetteroo, 68 j. Annie de Hoog—Nooy 10) Waarom had ze niets, niets van hem ge hoord ook niet op dat telegram, dat ze hem liet zenden, toen ze gistermorgen vroeg hierheen was gebracht? Wat verlangde ze naar den middag, dat juffrouw Dekkers haar zou komen bezoeken. Misschien dat zij gister avond of vanmorgen iets gehoord had. Gisteren... vandaag... Het was of er weken tusschen lagen. Er was in die vier en twintig uur ook zooveel gebeurd. Het verwonderde haar, dat ze nog leefde... en ook dat ze daar blij om was. Ze begreep nu niet, dat ze er gisteren naar verlangd had dat het... maar voorgoed af geloopen zou zijn. Maar gisteren had ze haar kindje ook nog niet gehad. Toen was ze wan- hopig geweest, omdat het haar met den dag duidelijker werd, dat Paul zich niet meer om haar bekommerde, zelfs niet nadat hij wist.... Maar misschien waren haar brieven verloren gegaan ofschoon dat onwaarschijnlijk was, ze had ze immers duidelijk geadreseerd en1 ze zelf gepost. Alleen dat telegram, daar had juffrouw Dekkers voor gezorgd. Haar hoofd werd moe van het denken. Kon ze maar even slapen... Ja, slapen, ze voelde nu hoe n on zettende behoefte ze daaraan had. Even anes om je heen te kunnen vergeten, al dat ellen dige, dat je suf en verdrietig maakte en dan straks wakker te worden alleen me e g dachte dat je een kindje hebt, een eigen, klein menschenkindje... Had ze nu geslapen? Het scheen van wel. Ze voelde zich tenminste veel beter dan tevoren. Maar wat was het donker. Een paar patiënten vroegen al aan de zuster of het licht op mocht. Het werd toch nog geen avond? Om twee uur zou er toch nog eerst bezoek komen? Waarom keken ze allemaal zoo lachend haar kant uit en wat zei de zuster, dat ze dacht, dat ze het wijzertje rond zou slapen Ze keek verward om zich heen. Naast haar bed, op het kleine kastje stond een vaasje met bloemen en daarnaast op een bordje lagen vier sinaasappelen. Een rolletje amandel pers lag er bovenop. Diny keek verwonderd van het een naar het ander. „Dat heeft uw bezoek gebracht," zei de juffrouw in het bed naast het hare, daarmee haar onuitgesproken vraag beantwoordende. „Mijn bezoek...??' „Ja mensch, je sliep zoo lekker, dat de zuster het zonde vond om je waker te maken.' En Diny's teleurgestelde gezicht ziende, voegde ze er haastig aan toe: „Nou mag ze vanavond even komen, die juffrouw, 't Is al haast zoo laat, om half acht." u „Tweemaal per dag bezoek, je zou er haast een baby voor willen krijgen," lachte een jong vrouwtje aan den overkant van de zaal. „Ik hoop, dat ze het mij ook geven als het zoover is. Trouwens, m'n man zal er ook best om vragen. Die kan toch al zoo slecht buiten ÏT16 „Die verbeeldt zich ook niet weinig!" zei Diny's buurvrouw en zich wat meer naar haar overbuigend vervolgde ze nieuwsgierig. „Ik heb üw man hier nog heelemaal niet gezien. Is-ie soms niet in de stad? „...Neen" antwoordde Diny aarzelend, ,,nij is. Ze wou er nog iets aan toevoegen, maar wist zoo gauw niet wat. De ander vond het schijnbaar al genoeg, want ze liet er direct op V°'.Mensch, dat is ook wat. Bij zooiets verlang je toch het eerste naar je man, je hebt dan al niet nader, néé, zegt u zelf..." Diny wendde het hoofd af, haar lippen trilden. De zuster kwam langs de bedden. Bij Diny bleef ze even stilstaan. Wat zag dat vrouwtje nog verschrikkelijk bleek. Ze moest nu toch een beetje bijkomen. Ze verschikte quasi iets aan de dekens van de patiënte naast haar. „Niet te druk met dat jonge moedertje, hoor," waarschuwde ze en zich tot Diny wen dend, vroeg ze: „Hoe gaat het nu zeker al een stuk beter, hé? Willen we straks eens probeeren of we die kleine wat te eten kunnen geven? Misschien lukt het wel. Hóór eeris, daar meldt ze zich al, ze voelt het zeker..." en toen met haar gezicht naar het kleine bedje: „Ja hoor, daar komen we al ach, heb jij zoo'n honger? Denkt jouw moeder maar dat jij van den wind kunt leven? Wat 'n stoute moeder hè, maar de zuster is er ook nog hoor, wacht maar..." Met een teeder gebaar tilde ze het kleine witte pakje tusschen de dekentjes uit. „Je bent nü al gegroeid, zeg!" En het kleine vuurroode snuitje naar de zaal toekeerend, riep ze: „Kijk eens even allemaal, is het geen schat?" ,,'s Is een wolk van een' kind," prees Diny's buurvrouw. „Als je zegt, dat het zes weken is, gelooven de menschen het ook," gaf het jonge vrouwtje aan den overkant als haar meening te kennen, „wat een lengte, gewoon abnormaal..." „Zij kan het weten!" spotte er een aan het andere eind van de zaal. „Dat praat als een moeder van twaalf kinderen en moet nog hard voortmaken om d'r eerste te krijgen." „Nu, zóó is het genoeg." zei de zuster een beetje streng. „Nu weer eens een poosje de monden dicht, hoor." Ze steunde met een kussentje Diny's arm, waarop het hoofd van het kindje rustte. „Gaat het zoo? En nu maar rustig aan, de eerste keer is het altijd een beetje moeilijk Niet huilen, kom nou... Ja, ik begrjjp het wel, het is een heele gewaarwording..." Juffrouw Dekkers had er heel wat voor over gehad als ze Diny had kunnen zeggen, dat er eindelijk tijding voor haar uit Amsterdam ge komen was. Ze had, toen ze dien middag naar het ziekenhuis moest om haar te bezoeken, haar eene dochtertje expres thuisgehouden, om zeker te kunnen weten of er in dien tijd iets of iemand geweest was. Ze wist nu al dat Diny daar het eerst naar zou vragen. Ze be greep er nu zelf ook niets meer van, want na hetgeen de jonge vrouw haar verteld had, kon zij zich niet voorstellen, dat die man zich nu verder niets van haar aantrok. Ze had nog even het plan gehad, zelf naar het, door Diny opgegeven adres in Amster dam, toe te gaan. Daar moest toch iets niet in den haak zqn. Maar toen ze er met haar man over sprak, had deze het haar afgeraden Waarom zou zij zich met een andermans zaken bemoeien Als het zoo moest zijn, dat die twee jonge menschen weer bij elkaar kwamen, dan zou dat ook zonder haar inmenging geschieden. En achteraf gezien, kon juffrouw Dekkers niet anders dan haar man gelijk geven. Je deed zooiets om iemand te helpen en je bedierf dikwijls meer dan dat je goedmaakte. Wat Diny betrof, die zou gerust bp haar kunnen blijven wonen en als ze weer op de been was en naar haar betrekking terug kon gaan, zou het voor héér geen bezwaar zijn om op het kindje te passen. Ze had er zelf vier groot gebracht en ze zag er niets tegen op die jonge moeder dat werk een beetje uit de hand te nemen. Met die goede voornemens bezield kwam ze in het ziekenhuis aan. En nog voor ze op de stoel, die de zuster aanschoof, plaats genomen had, hoorde ze Diny reeds vragen „Is er al bericht voor me gekomen, juffrouw Dekkers?" Op die vraag voorbereid, had ze haar ant woord reeds klaar. Nog niet, maar de laatste post was immers nog niet geweest. Als er wat was, bracht ze het morgen mee. O, was er dan geen bezoek? Ook al geen bezwaar, dan liet ze het haar dochtertje wel even brengen. Maar de volgende dag verliep, zonder dat Diny iets hoorde... Haar kindje was nu al anderhalve dag op de wereld en Paul was nog niet gekomen. Nu... kwam hij niet meer, dat wist ze. Een gevoel van groote verlaten heid kwam over haar het was of ze alleen een langen, onafzienbaren weg moest afleggen... en ze was zoo moe, zoo verschrik kelijk moe. In gedachten ging zij dien weg reeds en het kindje, dat zij eerst als een lichte last in de armen droeg, werd zwaarder en zwaarder... Nu en dan zag ze het beeld van Paul, als een donkere schim tusschen de eindelooze rij boomen die ze langs kwam, op rijzen dan riep zij zjjn naam, steeds harder en harder... maar hij hoorde haar niet... De zuster kwam bjj het bed, liet haar wat drinken. Ze moest rustig zijn, anders kon ze vannacht weer niet slapen... Zou ze haar ge zicht eens lekker frisch afwasschen? 't Lag heusch aan haar. zóó warm was het hier niet. Wou ze het Kindje nog niet even zien, voor ze ging slapen? 't Mocht eigenlijk niet, dat ze het tusschentijds uit het bedje nam, maar zou ze dan maar voor één keertje zondigen, om dat het moedertje het zoo graag wou? Zag ze wel hoe 'n echt menschelifk ge zichtje of het kindje kreeg? En morgen zouden ze samen een naam bedenken. Of deed ze dat liever alleen? Neen, er langer mee wachten ging heusch niet... maar waar om ook? Iedere naam die een moeder voor haar kindje uitdacht was toch mooi daar zou haar man precies zoo over denken... (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5