Hasj Anna Paulowna Wereldtentoonstelling te Parijs Mij. Nederland bestelt nieuw schip Het Prinselijk paar te Rome +V+# A Smakelijk eten U hebt voorrang Ia memoriam D. Stammes. Gak en gekken. - Laat de eene hand niet weten wat de andere daet. Een verbetering t.a.v. de werkloosheid, maar het oordeel daarover is ver schilled. Vracstellen over de ver volging van een vacature. Voorzitter wordt boos en wil de geruchten niet hespreken. De toestand ten raadhui- ze. - Er kan niet meer ge trouwd worden! Keuvelen over het al of niot-voldoen van kelders bij luchtaanvallen. Een voorgestelde huurver- laging die niet doorgaat. Strpbbeling bij de. voorzie ning van vacature hoofd der school. De geest van de burgerij in den Oostpokler is: Ze gelooven 't niet meer. Een onverdiend verwijt aan de pers. J Vergadering van den Raad op Maandag 22 Mfeart 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, Burge meester; Secretaris de heer C. Keijzer. Alle leden zijn aanwezig, 1 vacature. De Voorzitter opent de vergadering, heet de heeren daarbij welkom, in het bijzonder den jongsten wethouder, die na een lastige ziekte weer voor 't eerst aanwezig is. Spr. hoopt dat het herstel van blijvenden aard moge zijn. De notulen worden na een opmerking van den heer Dekker, vastgesteld. Van de familie Stammes is een schrijven ingekomen, waarin zij haar dank betuigt voor de bewijzen van deelneming en voor de waardeerende woorden namens het ge meentebestuur aan de groeve gesproken, zoo mede voor het mooie bloemstuk. Wanneer de leden van hun zetel zijn op gestaan, zegt Voorzitter het volgende: Bij de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer D. Stammes, heeft de heer Keuris namens Uwen Raad getuigd van het'verlies, dat deze gemeente leed door het zoo plotseling verscheiden van den heer Stammes, die ruim 15 jaren lid van den Raad en 8 jaren zijn beste krachten als Wethouder aan deze gemeente heeft gege ven, terwijl hij de onbezoldigde betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand tot. zijn dood bekleedde. Ook in deze zaal, waar hij zijn werk voor de gemeenschap met zooveel lust en ijver vervulde, blijven wij Stammes daarvoor dankbaar. De nagedachtenis van den heer Stammes zal dan ook bij ons allen in dank bare maar vooral ook vriendelijke herinne ring blijven voortleven. Mededeelingen. God. Staten hebben geen termen gevonden om op het verlagen van het loon van den chauffeur-werkman van den ophaaldienst van vuilnis aan te dringen. En evenmin vonden zij termen om de gemeente t.a.v. de jaarwedde van den Bur gemeester, in een hlooger klasse te plaatsen. Wèl echter tot verlaging van de huur van de ambtswoning en is deze te rekenen van 1 Januari 1937 bepaald op 15 pet. der jaar wedde. De heer Kuiken zou willen dat Ged. Sta ten ons dan voortaan maar bespaarden van het vragen van het oordeel van den Raad. De Voorzitter wijst op het motief van Ged. Staten, het salaris van den burgemeester is met f 600.verlaagd. De heer Kuiken gaat aecoord met de 15 maar vindt het gek dat aan den eenen kant wordt verlaagd en aan den anderen kant verhoogd. De heer Hooimeijer vindt de woorden van den heer Kuiken nog gekker, ze beteeke- nen een afstraffing van de voorstellers. De heer Kuiken had zich dan in die vergadering tegen dat voorstel moeten verzetten. De heer Kuiken merkt op dat hij er zich ook met hand en tand tegen verzet heeft. Van den heer C. J. v. d. Ploeg kwam be richt in dat hij ontslag neemt als lid' van den raad. In zijn plaats ,was faonoomcl verklaard de heer J. J. van den Berg Az. De Voorzitter zegt: De heer Van der Ploeg had sedert 1935 zitting in dezen Raad en heeft hij zich gedurende dien betrekkelijk korten tijd doen kennen als een prettige persoonlijkheid en als een zeer ambitieus raadslid, dien wij dan ook met leedwezen zien vertrekken. Waar echter zijn afscheid voor hem persoonlijk een promotie en een verbetering van levenspositie beteeken,t wenschen wii hem daarmede van harte geluk en dank ik hem namens de gemeente voor zijn activiteit en werkkracht en na mens voor de prettige samenwerking en hopen wij van harte, dat het hem in zijn nieuwe betrekking en woonplaats met zijn gezin in alle opzichten zal mogen welgaan. Diverse verslagen kwamen in. die van de commissiën tot wering van schoolverzuim worden gelezen en met dank aanvaard. Uit het verslag van het Agentschap der arbeidsbemiddeling over 1936 stippen we aan, dat 1936 wat minder onvoordeelig was dan vorig jaar. Eind December 1935 bedroeg "het aantal ingeschrevenen 605. eind Decem ber 1936 daarentegen 534. Melding wordt gemaakt van een plaats gehad hebbend arbeidsconflict. In 1935 werd uitgegeven f 97S93.G7, in 1936 f 70.30J.59. eon'vermindo- ring dus van f 27.500 of 30 pet. De Voorzitter vindt dit verheugende cijfers. De lieer Dekker meent dat de Voorzitter bet te mooi voorstelt. Do vermindering van het uitbetaalde bedrag is een gevolg van de inkrimping van de werkgelegenheid en liet bedrag is dus minder aan de arbeiders uit gekeerd. Spr. noemt als oorzaak de rouleer- regeling. De heer Tlooimeijer daarentegen wijst op de verhoogde steunuitkeering van totaal f 3600. Het aantal ingeschreven werkloozen was in 1936 in verschillende maanden be langrijk lager dan in 1935, in November bijv. 102. In een der verslagen omtrent het vervolg onderwijs wordt gewezen op de wensche- lijkheid wederom onderwijs in nuttige hand werken te doen geven. B. en W. zullen daar hun aandacht aan schenken. Ook het niet meer uitreiken van diploma's wordt betreurd, maar Den Haag schrapte de uitgaafpost daarvoor. Wat de aanschaffing van leermiddelen betreft, B. en W. zullen zien wat zij kunnen doen. an. den aanleg van een plantsoen door jeugdige werkloozen is afgezien, omdat geen steun van hoogere instanties kan worden verk regen. De benoeming van hoofd van school IIL De heer J. Dekker, lid van den raad, had een schriftelijke vraag gesteld betreffende de voorziening van de vacature als hoofd van school IIr. De vragen die werden gesteld luidden als volgt: 1. Op welke datum was de sollicitatie van de betrekking van Hoofdonderwijzer aan school 111 gesloten. 2. Om welke redenen zijn door B. en W. geen maatregelen genomen om tijdig een be noeming van een Hoofdonderwijzer aan bo vengenoemde school te doen geschieden? Zijn B. en W. niet van oordeel, dat de bezetting van deze school met steeds wisse lend tijdelijk personeel voor het onderwijs zeer nadeelig is? De Voorzitter antwoordt dat 14 November inkwam een schrijven van den Minister, dat ontheffing van de verplichting tot het be noemen uit wachtgelders werd vei'leend. B. en W. hebben toen eenvadvertentie ge plaatst. De aanmelding van sollicitanten werd op 26 Novcimber gesloten. Alle maat regelen die noodig waren, zijn toon getrof fen. de diverse inlichtingen gevi'aagd, be zoeken zouden worden afgelegd. Toen brak de Kcrstvacantic echter aan en de eerste dagen van Januari was de Inspecteur ver hinderd. daarna kwamen de feestelijkheden in verband met het huwelijk van de Prinses. De datum van bezoek werd gesteld op 11 Tantiari, doch toon waren de scholen in Zeeland wegens griep gesloten. Toon werd tle bezoekdatum bepaald op 18 Januai'i, doch stagneerde de zaak door de ziekte van den burgemeester tot 24-25 Februari. Vraag 3 dient te worden beantwoordt dat in zeer vele gevallen schade aan het onder wijs wordt veioorzaakt, maar door geschikte vervangers is die schade tot een minimum beperkt. De lieer Dekker zegt de vragen te hebben gesteld, omdat hij met den gang van zaken niet tevreden was. U heeft nu aangetoond, wat in den weg heeft gezeten, maar spr. acht een deigeiijk tijdroovend onderzoek niet noodig. 2 Onderwijzers uit deze ge meente waren onder de sollicitanten, perso nen die op ondei'wijsgebied hun sporen reeds verdiend hadden en wier levenswan del voldoende bekend was. De onderwijsca paciteiten van deze menschen zijn meerdere malen door den Voorzitter geroomd. De Voorzitter zegt dat toch volgens de wet gehandeld rnoet worden. De heer Dek ker kan nu wel bepaalde personen benoemd willen zien, maar B. en W. moeten een voordracht indienen bij den Inspecteur. Spr. oordeelt dat de heer Dekker te veel op de stoel van den Inspecteur en van B. en W. gaat zitten. De heer Dekker vindt den termijn die er over heengegaan is, toch buitengewoon lang en toen in Februari weer een vacature kwam is er weer geen haast gemaakt. Spr. kan niet ontkomen aan den indruk dat hier andere dingen achter gezeten hebben dan alleen de belangen van het onderwijs. Spr. herinnert aan de geruchten die steeds op duiken en spr. hoopt dat die geruchten hier pertinent tegengesproken zullen worden, doch die geruchten zeggen dat de opzet is om bepaalde menschen, in verband met hun levensbeschouwing niet aan de beurt te ia- ten komen. De Voorzitter beschouwt dit als een in sinuatie, dat zou beteekenen dat B. en VV. de zaak opzettelijk traineeren. De heer Dekker vindt het toch beter dat de quaestie opgelost wordt. Wat de derde vraag betreft, de Voorzitter heeft dus toege geven dat die wisseling van personeel scha de voor het onderwijs oplevert. Spr. wijst op de moeilijkheid voor de oudercommissie om gelden voor een kweekeling te krijgen, terwijl B. en W. nu zelf maken, dat er 2 leerkrachten zijn. Ook wijst spr. op het feit dat de kweekeling wordt aangesteld, tot waarnemend hoofd. De Voorzitter zegt dat wel de heer Dek ker het vlugger kan, maar de Inspecteur en B. en W. niet. Wat de geruchten betreft, spr. wenscht daar niet 0|i te antwoorden, de menschen kunnen dat gerust zeggen. Dat de kweekeling tot waarnemend hoofd werd aangewezen, hebben wij gedaan omdat het zoo'n geschikte kracht is; deze jonge man verdiende deze eervolle benoeming ten vol le. En als de ouders dat nu niet goed vin den, welnu, dan krijgen zij den heer Van der Kolk weer als kweekeling terug en be noemen wij een ander waarnemend hoofd. Spr. zou dat jammer vinden voor den heer Van der Kolk. De heer Dekker vindt het benoemen van een ander waarnemend hoofd niet noodig, want süaks zal de raad een hoofd benoe men. De Voorzitter zegt dat B. en W. de voor dracht daartoe tenignemcn. De heer Dekker zegt dat het dan dus nog langer zal duren. Spr. zal op deze quaestie bij het betrokken punt terugkomen. Gelezen wordt een ministerieele circulai re omtrent de aan werkloozen te verlcencn extra hulp steun B. Over het nieuwe raadhuis- Door den Voorzitter wordt herinnerd aan de pogingen om voor den vci'bouw van het i'aadhuis gelden uit het Werkfonds te krijgen; pogingen Üie zijn mislukt. Spr. schetst nog eens den huidigen toestand ten raadhuize en B. en W. willen nu maar voor stellen dat de raad besluite voor den ver bouw een geldleening aan te gaan, teneinde op dat besluit de goedkeuring van het Rijk te verkrijgen. Het plan van den architect kostte f 32000, doch in verband met de stij ging der prijzen van materialen enz. is ver hooging van dat bedrag gewenseht. Een in stelling buiten de gemeente heeft aangebo den deze leening te plaatsen tegen 3% pet. Bij de bespreking komt tot uiting dat de raad °en leening van f 40.000 noodig zal zijn; de heer Kuiken blijkt wel wat huive rig om zoo'n groot bedrag weer te Iconen: de heer Rezetman vreest, dat een dergelijk besluit toch niet wordt goedgekeurd en wijst dan op de mogelijkheid, als tijdelijke oplossing, de secretariswoning bij het raad huis te trekken; de heer Kloosterman wil het punt tot de volgende vergadering aan houden; de Voorzitter ziet weinig heil in de in gebruikneming van de secretariswoning. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. een geldleening van f 40.000 aan te gaan voor verbouwing van het raadhuis, aange nomen met 9 tegen 1 stem tegen; tegen stemde de heer Kuiken. De heer J. A. van Rijn verzocht om ver laging van den huurprijs van het bloembol- lenbedrijf op „Cérès". Vorig maal staakten de stemmen over het voorstel-Keuris om de pacht op f 1050 te laten. De heer Rezelman deelt mede dat hij in veiband met verkregen inlichtingen tegen het vooi-stel van de meerderheid van B. en W. dus tegen het voorstel tot vermindering van de pacht zal stemmen. Spr. zou willen dat de persoon die hem de inlichtingen ver stekte, ook den raad nader zou inlichten. De heer Lubbert, de zegsman van den heer Rezelman, doet dat en licht in waarom hij van oordeel is aan de hand van de uit komsten over 1936, dat de vastgestelde pachtsom voor 1937 niet te hoog zal zijn. De heer Kloosterman doet uitkomen dat nog niet gezegd kan worden hoe de resul taten over 1937 zullen zijn, en ook' de heer Kuiken acht een pachtsom van f 1050 te hoog. De heer Lubbert wijst er met klem op, dat hij heeft gesproken over de uitkomsten. Nagenoeg alle leden voeren over dit punt het woord; het voorstel-Keuris om den pachtprijs van f 1050 te handhaven, wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen; tegen stemden de Heeren Kloosterman, Cornelis- sen. Kuiken en Op 't Veld. Op vooi'stel van B. en W. wordt besloten toe te treden als lid van de Ned. Vereeni ging voor luchtbescherming. De heer Raven betoogde dat hij er niets mee op heeft, luchtbescherming is toch niet mogelijk, vooral niet op het platteland, zoo als in onze gemeente. Ook als men in een kelder vlucht, is men niet beschermd. De Secretaris beaamt dat dit met een volti-effer niet het geval is, maar het ge vaar door een voltreffer te worden getroffen, is gei-ing. De besturen der plaatselijke afdeelingen van de Landarbeidersbonden verzochten om een gelegenheid te Breezand open te stellen tot het afstempelen der werkloozenkaarten. De Voorzitter deelt mede, dat het adres bij B. en W. thuis behooi't; voor oudei'e menschen gevoelt spr. voor het verzoek, maar de gemeente heeft geen personeel. De heer Kuiken vraagt, of Wuis het niet kan doen, maar de Vooi;zitter zegt, dat dit niet mogelijk is. Wuis heeft ook nog ander werk; de gemeente heeft geen personeel, maar misschien is er voor oude menschen een oplossing te vinden. De heer Dekker zegt, dat hier te Kleine- sluis 2 man voor 't stempelen zit, is 't dan te bezwaarlijk dat één ervan voor een half uur of een uur naar Breezand gaat. Laten B. en W. een dergelijk verzoek tot den Mi nister van Sociale Zaken richten. De Christelijke Arbeidersbond wil zijn stempellokaal voor het gevraagde doel be schikbaar stellen. De Voorzitter zegt toe, het verzoek nog eens te zullen overwegep. Het besluit tot toekeiiniiig van een bij drage aan het borgstellingsfonds te Alkmaar wordt gewijzigd. De laad liau besloten 15 cent per inwoner ineens te geven, maar de Minister wil dat toegekend wordt een bijdrage van 10 cent, ld. over 5 jaren 2 cent per inwoner. Tot aanvulling der Algemeene Politiever ordening wordt besloten. Het betrof hier een tapverbod bij de ver kiezing en hel tegengaan van het bekalken van wegen, gebouwen, enz., enz. De heer Raven gaf in overweging het be trekkelijke artikel aan te vullen, wat dank baar wordt aanvaard. Jaarweddeverhooging. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den Agent der Arbeidsbemiddeling te ver- hoogen van f 500 tot f 700, ingaande 1 Ja nuari 1936. De heer Kuiken juicht het voorstel toe, maar wil het marktmeesterschap er in op nemen. Het zijn allemaal baantjes, voor één baas. De Voorzitter zegt, dat dit laatste niet kan. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Op voorstel van B. en W. wordt de heer C. Wuis tot marktmeester benoemd en zijn pensioensgrondslag vastgesteld. Het salaris wordt bepaald op f 50. Algemeen goedgevonden. Ambtswoningen en huurprijzen. De heeren C. J. Mol en S. F. van Dijk verzoeken verlaging van den huurprijs van hun ambtswoningen. De Vcuizilter Ixcht toe, dat in den duren tijd de huren gebiacht zijn van f 200 op f300. Ook de Secretaris heelt gevi'aagd de huur voor zijn woning, die ook van f "200 op f 300 is gebracht, te willen verlagen. B. en W. stellen voor, van de eerder toe gepaste verhooging 75 terug te geven. Ook wat de secietariswoning betreft. De heei Kuiken verklaart zich hiervoor, maar dringt er op aan, dat er met het on derhoud zuinig wordt omgesprongen. Spr. noemt het vele ondei'houd aan de onderwij zerswoning te Kleinesluis en die van den secretaris. De Voorzitter ontkent dat er te veel kos ten aan het onderhoud zijn besteed, er wordt zelfs te bekrompen onderhouden en in de toekomst zal het wel blijken dat dit de gemeente geld zal kosten. Do heer Lubbert zegt, dat B. en W. dus voorsteilen den huurprijs op f4.50 per week, in den Oostpolder op f3.35 per week te stel len. Spr. wijst als tegenstelling op de huur van de woningen der woningbouwvereni ging. De heer Dekker meent ook dat B. en Wte ver zijn gegaan, hij wil de huur van de wo ningen der hoofden van scholen op f 4.50 stel len, die voor den secretaris op f5.—. De heer Rezelman meent dat men ook nu voor deze ambtswoningen geeii vergelijking moet maken met andere woningen; dat is vroeger ook niet gedaan. Spr. kan zich dan ook met het voorstel van B. en W. vereeni- gen. De heer Hooimeijer kan zich, met het oog op de onderhoudskosten, toch ook niet ver eenigen met het voorstel van B. en W.; het percentage dat adressnnten aan huur moe ten betalen, is lager dan de arbeiders moe ten betalen. Een billijkheidsgrond is hier dus niet aanwezig. Het voorstel van B. en W. om de huurprij zen van f300.op f225.te brengen, Oost polder van f 225.op f 175.wordt in stem ming gebracht. De stemmen staken, voor stemden de hee ren Keuris, Rezelman, Cornelissen, Kuiken en Op 't Veld. De Voorzitter zegt, dat dus het voorstel verworpen wordt geacht. Behandeld worden verzoeken om onin baarverklaring en ontheffing van aansla gen hondenbelasting en schoolgeld. Met de door B. en W. voorgestelde afre kening der vergoeding, volgens art. 101 L. O.-wet 1920, over de jaren 1931 t. en m. 1931 der R.K. School I en den Chi'istelijke school gaat de raad accoord, evenals met de te verleenen voorschotten. Ook voor deze gemeente wordt gewij zigd de verordening tot heffing van school geld en vastgesteld de verordening op de de invordering. B. en W. hadden bezwaar gemaakt tegen de door Ged. Staten gewilde maximale hef fing, maar zonder succes. B. en W. stellen voor een geldleening ad. f 7310.71 aan te gaan tot dekking van de kosten voor aanbouw van een lokaal aan de R.K. School II. Aldus wordt besloten. Benoemingen. De periodieke aftredende leden van het Burgerlijk Armbestuur, de heeren D. Schenk en V. Kaan, worden opnieuw benoemd. Mutaties onderwijzend personeel. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een hoofd der O. L. School III en de benoeming van een onderwijzeres aan de zelfde school, vacature mej. Oudshoorn. Zooals straks reeds medegedeeld, nemen B. en W. hun voorstel t. a. v. de benoeming van een hoodf der O. L. School III terug, omdat no. 1 bedankt heeft en de Inspec teur van het L. O. terugname van de voor dracht gewenseht acht. Een nieuwe oproe ping zal woroen gedaan. De heer Dekker vraagt of de Raad ver plicht is aan den wensch van den Inspecteur te voldoen. Spr. zou dat graag willen hooren. De Voorzitter leest voor dat de voordracht wordt opgemaakt door B. en W. in overeen stemming met den Inspecteur en dat de voordracht uit tenminste 3 personen moet bestaan. De heer Keuris *vraagt, of er nog niet iets in de wet staat over het geval een der voor gedragenen zich terugtrekt. De Voorzitter ontkent dit. De heer Dekker betieurt, dat er met deze zaak zoo ellendig gemarteld is. Het heeft nu 4 maanden geduurd, moeten we die lijdens weg nu nog eens gaan? Spr. hoopt, dat B. en W. nu weer niet een ander waarnemend hoofd gaan benoemen. De Voorzitter wijst op de bijzondere rede nen. Spr. werd bijv. ziek en wil de onder wijzerszaken toch gi'aag zelf behandelen. De heer Keuris zegt, dat de terugname van de voordracht toch geheel tegen zijn zin gaat. De Voorzitter: U wil toch niet tegen de wet handelen. De heer Keuris meent, dat in dit geval de benoeming doorgang had kunnen vinden, er bleven 2 personen over die competent wa ren. Ook wat de vooi-ziening vacature-Mej. Oudshooi-n betreft, zegt de heer Dekker, dat deze benoeming te lang duurt. De heer Keuris wijst ook op den geest on der de menschen in den Oostpolder. Zij zou den nu niet meer gelooven dat de benoeming niet eerder kon geschieden. De Voorzitter: Nou, enfin, dan gelooven ze het niet. Tot benoeming overgaande wordt met al gemeene stemmen Mej. Blok, Anna Pau lowna, benoemd. Bewijs van Nederlanderschap in plaats van paspoort? Zooals reeds bericht werd, zullen binnen kort van Fransche zijde legimitatiekaarten worden beschikbaar gesteld, ten dienste van bezoekers der wereldtentoonstelling te Pa rijs, welke den houder verschillende voor- deelen verschaffen, maar hen niet ontslaan van de verplichting, een geldig Nederlandse!) paspoort te bezitten. De A.NAV.B. heeft er bij de betrokken Fransche autoriteiten op aangedrongen, een regeling te treffen, welke het bezoek aan de Parijsche tentoonstelling voor den Neder- landschen toerist mogelijk madkt, zonder hem te verplichten, de kosten voor aan schaffing van een Nederlandsch paspoort te maken. In antwoord daarop ontving de A.NAV.B. bericht, dat. hoewel hier omtrent nog geen officieel besluit is genomen, er toch alle kans be staat, dat speciaal voor Nederlan ders, een regeling zal worden ge troffen in dien zin. dat Nederland- sche houders van de uit te geven ,cartes de legimitation" in Frankrijk zullen worden toegelaten op vertoon van hun bewijs van Nederlander schap, dat ook voor België reeds gel dig is. Dit zou voor deze toeristen een aanmerke lijke kostcirbespai'ing mecbi-engen. Wij vernemen, dat de Stoomvaart Maat schappij Nederland te Amsterdam, voorne mens is bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij aldaar, een motor-passagiers schip te bestellen. Het wordt een drieling- schroef-motorsohip; het schip zal worden voortgestuwd door Sulzer-Dieselmntoren mpt een gezamenlijk vermogen van 30.000 P.K De afmetingen worden: 605'S" x 83'6" x 3S'4'. De benoeming zal ingaan 1 April a.s. Diverse pensioensgrondslagen worden vastgesteld; de stembureaux opnieuw sa mengesteld. Voorloopig wordt vastgesteld de gewijzig de rekening over 1935. Verschillende begrootingswijzigingen ble ken weer noodig te zijn. De geloofsbrieven van het nieuwbenoem de lid, den heer J. J. v. d. Berg, worden onderzocht, waarna tot toelating wordt be sloten. Door den heer A. den Broeder, onderwij zer aan den O. L. School II werd ontslag gevraagd. Het ontslag wordt eervol verleend. Het spijt den Voorzitter dat de heer Den Broe der de gemeente gaat verlaten, hij was een coed onderwijzer en een prettig mensch. Het ontslag zal worden verleend tegen 1 April a.s. zulks naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Den Helder. De rondvraag. De heer Kloosterman wijst nog eens' op de gevaren voor de schoolkinderen te Breezand, wat het snelverkeer betreft. De Voorzitter zegt dta door de gemeente politie extra toezicht wordt gehouden. De heer Kloosterman verzoekt plaatsing van de waarschuwingsborden „School". De heer Kloosterman meent dat in de pers niet geheel voldaan is aan het ver trouwelijk karakter en wel wat betreft het voorstel van den heer Lubbert t.a.v. den achterstand. De Voorzitter wijst erop. dat de pers al tijd zeer welwillend aan een dergelijk ver zoek voldoet, maar de pers kon niet anders doen dan het voorstel van den heer Lubbert vermelden. Er is dus dan sprake van de schuld van den Voorzitter, niet van de pers. De heer Dekker zegt dat op verzoek van den Voorzitter de pers geen melding heeft gemaakt van het inkomen enz. van den heer Van Rijn. De heer Kuiken merkt op dat de pers en ook de notulen niet alles opneemt wat ge zegd wordt. De heer Dekker wijst op de prijsstijging die na de devaluatie heeft plaats gevonden en wil daarom den Minister verzoeken het uurloon in de werkverschaffing met 2 cent te verhoogon. De Voorzitter raadt den heer Dekker aan een schriftelijk voorstel te doen en dan aan te geven hoeveel kleeding enz', in prijs verhoogd ziin. De heer Dekker oordeelt dat die prijsstij ging toch voldoende bekend is. Reeds meer dere gemeentebesturen hebben een dergelijk verzoek tot den Minister gericht. De Voorzitter wijst op de draagwijdte van een dergelijk voorstel en acht een schrifte lijk voorstel met toelichting toch wel ge wenseht. Na eenige bespreking zegt de heer Dekker toe dat hij aan het verzoek van den Voor zitter zal voldoen en het voorstel schrifte lijk zal indienen. De heer Raven brengt het bewónen van de noodwoningen nog eens ter sprake, met name de keet die bewoond geweest is door Woudenberg, een t.b.c.-lijder, en geen ont smetting heeft plaats gehad. De Voorzitter deelt mede dat die noodwo ning niet meer voor woning zal worden opgebouwd. De heer Raven wijst ook nog op een keet, waarvan het bord „onbewoonbaar" verwij derd was en later weer is aangebracht. De Voorzitter stelt den heer Raven hier omtrent gerust. Zij zal niet meer als woning gebruikt worden. De heer Kuiken vraagt waarom de heer De Graaf als opzichter aan den dijk is gezet en floep in diens plaats is aangesteld. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Staten niet meer willen dat het bouwtoezicht wordt gehouden door iemand die zelf bouwt. Ef zal nog wel een andere regeling komen. Hierna volgt sluiting. Men seint uit Rome aan de Msb.: Via Mantua zijn gisterenavond om acht uur in Rome gearriveerd II. K. H. Prinses Juliana en Haar gemaal Z K. H. Prins Bernhard. Het voi-stelijk echtpaar nam zijn intrek in het paleis der Prinses van Reus, die verwant is met het Huis van Oranje. Dit paleis ligt in het centrum van de stad, vlak onder hét Kapitool. De aankomst van Prins en Prinses ver liep geheel onopgemerktj daar de Romein- sclie pers liet incognito der vorstelijke gas ten eei'biedigt en daarom, hun komst niet opvallend had aangekondigd. De reis van Mittershill naar de Eeuwige Stad was, naar wij vernamen, zeer voor spoedig verloopen. Gelijk gemeld ligt het in de bedoeling van het prinselijk paar de geheele week in Rome te verblijven, 't Is echter te hopen, dat het weer aanmerkelijk zal verbetei-en, op het oogenblik is het namelijk zeer re genachtig. Gevaarlijke „liefhebberij van een koopman in oud-roest. Een oud-roest koopman te Deventer, die door de politie in de cel was gezet als ver dacht van diefstal van oud-ijzer brak een ijzeren steunsel van een stoel af, trapte dit ijzer ter lengte van 25 c.M. in stukken en slikte die stukken door. De man ligt nu in het ziekenhuis. Eenigen tijd geleden slikte hij bij een arrestatie, een lepel in. Indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher is op den weg, krijgt meestal in 't ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach- ten te komen!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7