Sonj ja Henie's filmdebuut Oe Bilt seint De vrije ruilhandel Hef hooge water in Engeland Nauwere samenwerking der kleine Entente De terugtrekking der vrijwilligers Arronidssements rechtbank te Alkmaar Marktberichten Dc slachting te Addis Abeba Hitier postzegels Rusland steunt de Fransche communisten Ernstige brand in Roemeensch dorp Geheime besprekingen te Rome Opening van het Feyenoord- stadion te Rotterdam Baldwin twijfelt aan de resulta ten van bilaterale onderhandelin gen. Tegenover een deputatie, die bij hem de meest volledige medewerking van de Brit- sche regeering bepleitte aan een verbetering der economische internationale betrekkingen in het belang van den wereldvrede, heeft Baldwin een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat de Britsche regeering volko men de opvatting deelde, volgens welke de zaak van den wereldvrede begunstigd zou worden door een grootere vrijheid in den in ternationalen ruilhandel. Wat het voorstel betreft, volgens hetwelk de Britsche regeering zou moeten streven naar accoorden met andere naties teneinde een groep te vormen met lage douanetarieven, verklaarde Baldwin, dat de regeering bezwaren daartegen ziet. Ten eerste zou dit een discriminatie in zich opsluiten jegens de niet deelnemende landen, hetgeen op represaille zou kunnen uitloopen en aanleiding zou kunnen geven tot tarievenoorlogen en ten tweede zou dit de clausule der meestbegunstigde natie doen verdwijnen. Het is onwaarschijnlijk, dat practische resultaten worden bereikt door bilaterale onderhandelingen. Op het voorstel, om terug te keeren tot de „open deur" politiek in de koloniën, ant woordde Baldwin, dat de regeering zeer ze ker groote voordeelen zag in een algemeene en gezamenlijke verklaring van de koloniale mogendheden waarin deze zich bereid ver klaren bij het beheer harer koloniën te wor den geleid door den geest van artikel 22 van het Volkenbondshandvest. Gevaar nog niet geweken. Hoewel over het algemeen de toestand in het overstroomde Fen-district iets beter is, wordt toch nog angstvallig de wacht gehou den. Te Welney is het water gestegen tot vijf centimeter boven het hoogste peil van 1928, doch reeds is een daling merkbaar. Geregeld wordt wacht gehouden langs de dijken van de Old Bedfort River en bij Wel- ches-dam, waar gevaar bestaat, dat de dij ken zullen afbrokkelen bij het dalen van den waterspiegel. De autoriteiten zijn op het oogenblik te vreden, doch zij verklaren tevens, dat Don derdag en Vrijdag aanstaande met het komende hooge tij vermoedelijk haar waak zaamheid verdubbeld zal moeten worden. In den strijd tegen het water worden de bewoners van het Fen-district bijgestaan door militairen, die in grooten getale naar het gebied zijn gebracht. De koning en de koninging hebben een boodschap aan de bewoners van het getrof fen gebied gezonden, waarin Zij hun be wondering uitspreken voor het werk, dat tot stand wordt gebracht. JAPAN EN DE BEPERKING VAN HET GESCHUTKALIBER. Het Britsche voorstel van de hand gewezen. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat het kabinet formeel goedkeuring heeft gehecht aan het ontwerp antwoord aan Groot Brittan je, waarin het voorstel tot deelne ming aan de beperking van het geschutkali- ber op kruisers tot veertien duims van de hand wordt gewezen. Tatarescu te Praag. De Roemeensche premier, Tatarescu, heeft gisterenmorgen een bezoek gebracht aan Milan Hodza, den Tsjechoslowaakschen pre mier. Na het onderhoud der beide staatslieden is een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt: „De beide staatslieden hebben alle politieke en economische problemen aangesneden, die voor beide landen en de kleine entente van belang zijn. Zij waren het eens in het uitspreken van hun vast besluit, de gemeenschap der staten der kleine en tente doelmatiger te maken, evenals hun gelijkheid van opvattingen betreffende den toestand van beider landen en dien van centraal-Europa en Europa in zijn geheel". Tatarescu heeft voorts nog een langdurig onderhoud gehad met den minister van bui- ten!""dsche zaken, Krofta. Een ander geluid in den Zuid- Slavischen Senaat. De Joego-Slavische senaat heeft een aan vang gemaakt met de debatten over de be grooting van buitenlandsche zaken. Stoyadi- novitsj herhaalde de uiteenzettingen, die hij op 4 Maart pl. in de Kamer gegeven had. Oudminister Andjelowitsj oefende uit naam der oppositie strenge critiek uit op de bui tenlandsche politiek, zooals die door Stoya dinowitsj was uiteengezet. Stoyadinowitsj houdt zich volgens spreker naar 't schijnt alleen aan de formeele termen van de pact der Kleine Entente en laat den waren in houd daarvan varen. De regeeringspolitiek heeft in feite den Balkanbond vernield en verkleind tot een verdrag voor de verdediging der Grieksche grenzen. Stoyadinowitsj heeft niet voldoende steun verleend aan de wijze politiek van Blum, die den vrede in Europa gered heeft. De Engelsche minister van Buitenland sche Zaken, Eden, heeft gisteren in het La gerhuis ter beantwoording van verscheidene interpellaties over de terugtrekking van de vrijwilligers uit Spanje verklaard, dat deze kwestie door Lord Plymouth in de niet-in- mengingscommissie ter sprake is gebracht, waarbij als basis genomen zijn de voorstel len, die door de Duitsche en Italiaansche regeeringen zijn gedaan in haar antwoord nota's aan de Engelsche regeering betref fende het verbod van uitzending van vrijwil ligers naar Spanje. De kwestie wordt op het oogenblik bestudeerd door de leden der commissie, Een gedetailleerd plan is door de Engelsche regeering niet ingediend. Wel acht de regeering de kwestie dringend, maar aldus voegde Eden hieraan toe, de regee ring concentreert thans al haar aandacht aan de wijze waarop het aan de orde zijn de ontwerp kan worden toegepast. Verwachting: aanvankelijk tijd. krachtige later meest matige n. tot n.w. wind betrokken tot zw. bewolkt, later op klarend, regen of nseeuwbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: tijdelijk afnemend buiig. U'wee zoons van Br. Martin gedood. Door de Abessijnsche legatie te Londen wordt medegedeeld, dat de beide zoons van den Abessijnschen gezant te Londen, Jo- seph en Benjamin Martin gedood zijn bij de moordpartij na den aanslag op Maar schalk Graziani. Hieraan wordt toegevoegd, da Fekade Selassie George Heroui.d en zoon van den Abessijnschen minister van buiten landsche zaken, eveneens gedood is. Een nota van den Negus. Op een vraag van Arthur Henderson Jr. heeft minister Eden gezegd, dat de regee ring een nota van den negus had ontvan gen met verzoek de slachting onder de aan dacht van de leden van den Volkenbond te willen brengen, met de bedoeling een Vol; kenbondscommissie te benoemen tot on derzoek van de gepleegde gruwelen. De inhoud van de nota werd thans door de regeering onderzocht. Op 5 April begint de uitgifte. Op 5 April zal volgens D.N.B. begonnen worden met de uitgifte van de blokken van vier Hitler-postzegels van zes pfenning, die voor 1 mark verkocht zullen worden. De opbrengst is bestemd voor een stich ting voor cultureele doeleinden. De uitgifte is slechts van beperkten duur. Anti-communistisch dossier van Jacques Doriot. De „Matin" bericht, dat de stichter van de Fransche volkspartij, Jacques Doriot. een omvangrijk dossier heeft samengesteld waaruit blijkt, dat sedert de stichting van de communistische partij, de Sovjet-Regee ring meer dan twintig millioen franc in de partijkas heeft gestort. Doriot is voornemens het dossier, dat hij zal richten tot den minister-president, aan de Parijsche pers voor te leggen. Hij zal beginnen met de documenten, welke hij denkt te publiceeren en met het uiteenzet ten van het doel, dat hij zich stelt Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 751. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C. is 41 gr. F. DE SALARISSEN DER BRITSCHE MINISTERS. 10.000 pond per jaar voor den premier. Deze week zal een wetsontwerp worden ingediend, dat beoogt, het salaris van den minister-president te brengen op 10.000 pond per jaar en de salarissen van de overige ministers, behalve dat van den Lord-kanselier, die op het oogenblik 10.000 pond ontvangt, alle op 5000 pond te stellen. Het wetsontwerp voorziet ook in een pensi oen van 2000 pond voor oud-premiers. Paniek onder de bevolking. Een brand in het Roemeensche dorp Bol- do heeft den omvang van een ramp aan genomen. Het dorp telde driehonderd hui zen, waarvan de meesten in vlammen zijn opgegaan. De brandweer uit de omliggende plaatsen, bijgestaan door militairen, was niet in staat het vuur meester te worden en men beperkte zich er toe te verhinderen, dat de nog niet. aangetaste lunzen werden aangegrepen. Ben onbeschrijfelijke paniek heeft zich van de bevolking meester ge maakt. Veel vee is in de vlammen omge komen. Het Westpact ter sprake. De „Echo de Paris" verneemt van haar particulieren correspondent te Londen, dat te Rome geheime onderhandelingen worden gevoerd tusschen den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en den Britschen ambassadeur, sir Eric Drummond. Deze besprekingen hebben betrekking op de positie van Italië ten aanzien van het ont worpen Westpact. Van wereldkampioene tot film ster! Topprestaties. Alle wegen leiden tot de film. Dat zou erg hoopvol klinken voor alle jonge meis jes en jonge mannen die onweerstaanbaar onder den invloed komen vaij de magische en magnetische kracht der filmwereld en die blijven hopen dat eenmaal de tijd zal komen dat zij het meedoogenlooze licht der schijnwerpers op zich gericht weten. Maar zoo is het nu weer niet. Wij willen slechts zeggen dat de weg naar filmroem openstaat voor ieder die er in geslaagd is op eenigerlëi gebeid topprestaties te leveren Topprestaties! Dat zijn records en waar kun nen we die beter zoeken dan in de sport wereld? Het publiek moet voldaan worden. Ziedaar het groote terrein waarop de Speurders van Hollywood en andere film centra hun toekomstige sterren zoeken en Ziedaar de reden dat zoo menige Olympi sche of wereldtitel het begin vormde van een nieuwe loopbaan: de loopbaan als film-acteur. Men zou zoo denken dat acteertalent en fotogenieke eigenschappen toch wel aller eerst vereischt zijn. Ook dat is maar betrek kelijk waar. De Amerikaansche producers gaan van het standpunt uit dat het_ publiek een sportster op het doek wil zien en bouwt de film eenvoudig om den kampioen of de kampioene heen, die dan voor de camera niet veel meer te doen heeft dan zijn snort te beoefenen, ditmaal niet on der >">t toeziend oog van de jurv maar van caiu a-menschen en regisseurs... leder een kan nu het ninginnetje bewonderen. Ijsko- Er zijn, juist op dit oogenblik, recente voorbeelden van sportmenschen die de ge lederen der amateursport verlieten om in de filmwereld naam, roem en geld te ver overen. Fred Perry, Engeland's ex-wereldkam pioen tennis, slaat tegenwoordig duizenden dollars met zijn racket bij elkaar in de film-ateliers: Karl Schaefer, de meervou dige Olympische Kampioen sehoonrijden SONJA HENIE RIJGT HAAR LAARSJES DICHT. ging denzelfden weg op en last not least heeft het ijs-koninginnetje Sonja Henie haar film-debuut achter den rug. „And howl", zooals de Amerikanen geest driftig zeggen. Is er iets meer betooverends denkbaar in een show dan het optreden van de kleine Sonja in haar zilverwitte costuumpje, glijdend en draaiend, springend en pirouetteerend? Slechts weinigen waren in de gelegenheid deze primadonna der schoonrijdsters, die spot met alle wetten van zwaartekracht in levende lijve op de schaats aan het werk te zien. Dat wordt nu anders, zij het dat we ons ditmaal met het filmbeeld tevreden moeten stellen, wat niet zoo heel erg is, want het cameraoog is alziend. De kleine Noorsche die op de jongste Olympische Spelen in Gar- misch-Partenkirchen opnieuw den titel in de wacht sleepte is de hoofdrolvertolkster van de voor haar gemaakte film „Een meisje uit duizend" die binnenkort hier te lande te zien zal zijn. Geen Olympische of andere wedstrijd gaf zulk een volmaakt beeld van Sonja Henie's prestaties als deze film. Wij zien haar oefe nen (in het filmverhaal als training voor de Olympische Spelen) wij zien haar dan in de Olympische wedstrijden in Garmisch en na het behaalde succes zien wij haar tenslotte als de ster van een show in Ma- dison Square in New York met een schaat- senballet dat een droom is. En Sonja rijdt en rijdten glimlacht. Sonja's jeugd. Sonja Henie is 25 jaar oud en werd in Oslo geboren in een huis dat aan een fjord gele gen was en waardoor zij vanaf haar prilste jeugd gelegenheid had zich 's winters op het ijs te vermaken. Zij was vier jaar toen haar vader haar leerde schaatsenrijden en ze was nog maar 9 toen zij haar eerste suc cessen boekte. Het kunstrijden op de schaats leek baar aangeboren en haar vader liet, haar verder onderricht geven. Dat heeft de moeite beloond. Op 12-jarigen leeftijd werd de kleine Sonja Noorsch Kampioene en in 1927, dus op 15-ja rigen leeftijd, behaalde zij den wereldtitel! Jaar in, jaar uit heeft zij die succesvol ver dedigd en aan haar wereldtitel voegde zij later enkele Olympische toe. Op het toppunt van haar roem, na de Winterspelen van '36, zette Sonja een streep onder haar amateu ristische loopbaan en scheepte zich in naar Amerika. De schaatsen en een make-up, en Sonja is klaar! Amerika had Sonja Henie niet veel te lee- ren. Het was veeleer de Noorsche die daar verbazing en bewondering ontketende. De „mèke-up"-virtuoozen van Hollywood werk ten Sonja's gezichtje een beetje bij en pasten het aan aan het allesontdckkend oog van de camera en verder had zij niet veel anders te doen dan te rijden en te dansen op het ijs. De mooiste ijskunsthanen werden voor haar aangelegd; Sonja hracht een wintersche sfeer in de ateliers van Hollywood en wat de kleine kampioene daar voor de verbaas de oogen van de regisseurs van „Een meisje uit duizend" op het ijs tooverde, was meer waard dan een Olympische medaille! Sonja Henie's ster is opnieuw opgegaan en ditmaal heeft haar fenomenale ijskunst Ame rika veroverd en wat eenmaal de gefasci neerde oogen van duizenden op de ijsbanen betooverde, zal nu de blik van evenvele dui zenden vanaf het witte doek gevangen hou den! Van sport tot filmkunst, „il n'y a q'un pas", mitsmen één uit duizend is De vlag wordt in een estafette loop overgebracht. Het bestuur der R.V. en A. V. „Feven- oord" te Rotterdam deelt ons het navolgen de mede: Het is de bedoeling om op Zaterdag 27 Maart a.s. des namiddags om twee uur de Feyenoordvlag te strijken op het oude ter rein aan den Dortschestraatweg als sym bool van het verlaten van het oude huis Het bestuur zal deze handeling zelf ver richten en daarna de vlag overgeven aan de leden van de athletiekvereeniging van Feyenoord, die in een estafetteloop deze vlag zullen overbrengen naar het stadion. De laatste estafettelooper zal enkele mi nuten voor drie uur op het stadion aanko men. Hierna zal het officieele programma een aanvang nemen hetwelk als volgt is samengesteld: 3 uur: Overdracht van het stadion door de N.V. Stadion aan de R.V. en A.V. „Feyen oord". 3.05 uur: Officieele opening van het sta dion. 3.10 uur: Hijschen der vlaggen. 3.25 uur: Massa-demonstratie door Feyen- oordleden. 4.15 uur: Voetbalwedstrijd Feyenoord— Beerschot. 6.00 uur: Receptie voor genoodigden. OOR DE POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 22 Maart. Den Helder. ZIJN EIGEN GLAZEN INGEGOOID. De 66-jarige H. K. uit den Helder had in den nacht van 10 op 11 Febr. een glasruit ingesmeten. De man had een stevige borrel op en bovendien wel 'ns omgang gehad met de bewoonster van het perceel J. S., echtge- noote van A. V., die nu echter serieus met haar man leeft. De hilariteit welke dezen middag toch al groot was, bereikte haar hoogtepunt, toen de dame als getuige moest optreden Met een prachtig melodieus geluid maakte zij de politierechter er op attent, dat zij niet 37 maar 31 jaar oud was. De ver dachte, zat intusschen aandachtig te luiste ren en hoorde f 15 of 10 dagen tegen zich eischen. Uitspraak conform. Den He 1 d e r. MEVROUW DE J.—VAN D. WAS EEN BEETJE AL TE LICHTVAARDIG MET HAAR CONCLUSIE. In de gerennomeerde slagerswinkel van den heer P. K. te Den Helder hadden een paar dames inkoopen gedaan en nu meende mevr. de J. dat zij hij de afrekening een gulden kwijt was geraakt. Blijkbaar ver dacht zij daarvan de andere dame, de ega van rijksveldwachter V. uit Julianadorp en was nu zoo ontactisch deze dame een ge meen mensch te noemen. Natuurlijk liet mevr. V. zich deze declinatie niet aanleunen Aangifte werd gedaan en heden werd mevr. de J. geleerd hoe gevaarlijk het is, haar tong vrij spel te geven, Lesgeld 7 gulden boete of 1 dag. Een reddingsboot zonder riemen, waarvan de twee schroeven door handkracht woi> den bewogen. Bij zware zee kunnen derge> lijke booten gemakkelijk van het schip k» komen. WIERINGEN. Politta, Gevonden, bij Cinema De Haan: een grijs; wollen want met kap (dames). Onbeheerd aangetroffen: een damesrijwiel, Inlichtingen bij den Gemeentebode. AMSTERDAM, 22 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd* 454 vette koeien, waarvan de prijzen warenj lc kw. 6876 ct., enkele hooger; 2e kw. 5q —67 ct., 3e kw. 5056 ct. per Kg. slacht- gewicht; 100 melk- en kalfkoeien f 18023Ö per stuk; 83 vette kalveren: 2e kw. 5560 ct., 3e kw. 4654 ct. per Kg. levend gew^ 233 nuchtere kalveren f 59 per stuk, 49 schapen f 24—30 per stuk, 615 varkens* vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg* 58—59 ct., zware varkens 5657 ct., vettf varkens 5556 ct. per Kg. slachtgewicht. -• Marktoverzicht: Runderen behoorlijke aar» voer, zeer stugge handel, onveranderde prijzen. Melkkoeien gewone aanvoer, traga handel met onveranderde prijzen. Kalveren matige aanvoer, handel stug, prijzen onvers anderd. Nuchtere kalveren ruime aanvoeg vlotte handel, prijzen onveranderd. Varkens ruime aanvoer, vlotte handel, prijzen vast, AMSTERDAM, 22 Maart. Aardappelmarkt, Bericht van Jac. Knoop, makelaar. Alles p. 70 Kg.: Z. bonten 2.202.50', X, blauwen 2.202.50 Z. bonten en blauwen poters grove f 1.70—1.80; Z. blauwe eigenh* 1.902; Z. eigenheimers 1.902; Anna Pau« lowna en Hillegommer zand aardappelen 2.40—2.80, Bonken uit deze streek 22.10f Flakk. eigenheimers 1.902; Spuische eigens heimers 2.2.10; Drielingen 1.501.60, N.IL blauwen 1.70—1.90, N.H. Bonten 1.70—1.9(1 Klein vallende bonten en blauwen, welke verkocht worden moeten voor drielingen 1.60—1.70, N.H. kleine poters 1.40—1.50, alle soorten Bonken 22.10, Haarlemmermeer en IJpolder Bevelanders 1.701.80. Verden per 100 Kg. Drentsche en Overijsselsche zandeigenheimers 2.50—3, bonken 2.802.9Ö alle soorten. ALKMAAR, 22 Maart. Aardappelen 2.40. andijvie 911. Bloemen* daler kool 1.50—4.50, boerenkool 1.504.50, bieten 1.40. gele kool 1.202.20, groene kool 2.004.60, knolselderie 5.608.10, peren 11.50, prei 2—420, peterselie 3.80, rabarber 6.50— 12.50, raapstelen 2.86—3. radijs 1.202.80, roode kool 1.402.80, selderie 1.202.40, spi nazie 4277 ct., spruiten 3.50—9.50, uien 0.60 1.60, breek wortel en 0.80—1.40, waschworte* len 3.50—4.50, witlof I 4.50-6, II 2—3. PURMEREND. 23 Maart. Veemarkt. Koeien, totaal 450 stuks: 21Ö vette koeien 6268 ct. per Kg., geldekoeiert f 80—150 per stuk, melkkoeien f 110240 per stuk, 11 paarden f 60—130 per stuk, 1300 nuchtere kalveren f 4—14 per stuk, 225 vetta varkens 4649 ct. per Kg., 46 magere var* kens f 19—30, 327 biggen f 9—18, 575 schapen f 15-30, 27 bokken f 5—13. RROEK OP LANGENDT.TK, 22 Maart. 13000 Kg. uien f 1.101.30, grove f 0.90— 20, drie!, f 0.60, 5200 Kg. peen f 0.80—1.10, 3700 Kg. kroten f 0.50—1.20, 17500 Kg. roode kool f 1.502, 16000 Kg. gele kool f 1.80— 2.50, 25000 Kg. D. witte kool f 1—1.10, 7250 Kg. groene kool f 1.60—3.60. BROEK OP LANGENDIJK. 23 Maart. Bevelanders 2.20, gele uien 11.40, drie- ingen, gele 0.60, grove 1.201.30, peen 0.90— .10, kroten 70 ct„ roode kool 1.60—2.10, gel« kool 2.103, D. witte kool 11.10 groene kool V902.30. prei 2.50. Aanvoer: 700 Kg. aardappelen, 11.000 Kg. uien, 2500 Kg. peen. 2400 Kg. kroten, 39.000 Kg. roode kool, 55.000 Kg. gele kool. 32.000 Kg. D. witte kool, 2500 Kg. groene kool, 1000 Kg. prei. NOORDSCHARWOUDE, 23 Maart. BI. eigenheimers 2.102.50, drielingen 2.30 uien 1.101.30. drielingen 60 ct., grove 0.90 —1.20, peen 0.70—1.'50. kroten f 0.60. r^le kool f 1.40—2.40. taaie gele Wool f 1.80—2.40. gele kool f 2.10—3.10, D. witte kool f 1—1.30. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 22 Maart. Berlijn? De aanvoer is voldoende. De handel is nog steeds kalpi bij ongeveer onveranderde prij zen. Buitenl. prod.: Ital. bloemkool 2038 p. 100 stuks; Fransche dito 42—45 per 100 st.? Canarische tomaten 8.25—10.50 per kuip? Fransche kropsla 20—26. Ital. dito 8—15 en TJollandscho kropsla 14—18 per 100 stuks? Holl. uien 5.50—7.00 per 50 Kg.; Ital. spi nazie 20—22 per 50 Kg.; Relgisrh witlof 30— 33 per 50 Kg. Bonn: Buitenl. prod.: bloem kool 20—50; Belgisch witlof 20-30: kom kommers 70120: schorseneeren 2025. krop sla 10—25, andijvie 7—10, tomaten 50—60: ap ■•.pelen 35—40 per 50 Kg. resp..per 100 sriifcs.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8