trekt Texel LIDO P. J.van Driel REIZIGER Laatste Marine-Concert het jasje een weinig 3aateMnood 0 Ml... 800! HERM. DE HAAN Over de herkomst van den Bijbel Voetbal PLAATSELIJKE BROODBAKKERIJEN BROOD VERKRIJGBAAR ZAL ZIJN AFWEZIG TE HUUR HOEDEN FALCON JASSEN DEMI'S CORRIE K08SEN! TE KOOP WONINGEN AARDAPPELEN Haven van Nieuwediep Herman Nypels' Kledingmagazijnen Telefoon 140 - Den Helder 4de laatste Nutsavond Een derby Marineberichten Militairen reizen voor half geld Stoomvaartberichten DE berichten aan hun geachte Cliëntèle, dat MAANDAG A.S. (TWEEDE PAASCHDAG) GEEN VERSCH Chirurg en Vrouwenarts tot Dinsdag 30 Maart N.V. Chocolaterie „LIDO" in pakken van 20 en 50 ct p. v. d. 3laaX Wil WONEN IN OEN HELDER IIKOOPEN IN DEN HEIDER gevraagd voor zaak in koloniale waren, speciaal voor Alkmaar en Den Helder VOORDEPAASCH! AANGEBODEN so Ide nieuw gebouwde aan de Erasmusstraat EEN UITGEBREIDE SORTEERING i-k&ïïZ1 Het zesde winterconcert, waarmede giste renavond het Stafmuziekkorps de reeks sym- phonie-concerten afsloot, was in verschillend opzicht belangrijk. Men kent het streven van den dirigent om zoo mogelijk steeds wat nieuws te geven en in dit opzicht heeft het laatste concert misschien zijn voorgangers overtroffen. Twee composities van den direc teur zelf en een symphonische dichting van meester Liszt stonden als nouveautés op het programma. Daarnevens trad een solo-violist op, die vóór de pauze Max Bruch's bekoor lijke viool-concert vertolkte. Ferdinand Hel- mann, solo-violist van het Amsterdamsch Concertgebouw-orkest, is hier al eens eerder opgetreden, en was voor talloozen van de be zoekers van gisterenavond dus een oude be kende. En Max Bruch's vioolconcert is ook van vele muziekliefhebbers een penchant. Na tuurlijk, Bruch behoort tot de „laat-roman- tici", een categorie, die misschien niet in ieders smaak valt, maar dit neemt niet weg, dat zijn muziek van uitgesproken melodieus heid is, en dat met name het adagio van dit vioolconcert van buitengewone bekoring is. De solist gaf blijk van groot technisch kunnen en van buitengewone muzikaliteit; hij ver tolkte dit uitgebreide nummer geheel uit het hoofd, met een innige overgave en een noblesse, waarvoor wij alle lof hebben. Merk waardig was ook de orkest-begeleiding. Deze wist zich met zeldzame souplesse aan te pas sen en geheel in te stellen op het timbre van den solist. Zij bleef, zooals dat hoort, op den achtergrond, maar wist niettemin, waar dat pas gaf, voldoende te domineeren, waarbij ge zorgd werd geheel in overeenstemming met de solisten-weergave te blijven. Alle hulde voor dit zware, veel zelfbeheersching ver gende werk! Geen wonder, dat de solist in de hem na afloop gebrachte hulde het orkest deed deelen! De symphonische Dichtung „les Préludes" van Liszt, die we na de pauze kregen, was interessant. De musicologen zijn het over de waarde van Liszt als componist, niet eens: er zijn groote bewonderaars van zijn werk, ter wijl anderen zeggen, dat er niet één werk bij is, dat waarlijk „af" is als kunstwerk. Wij zullen ons hier niet in verdiepen; ongetwijfeld was er in dit „les Préludes" veel fragmenta risch', maar daartegenover stonden ook zeer interessante deelen, en wij, luisteraars, willen den heer Leistikow dankbaar zijn, dat hij dit werk heeft uitgevoerd. Na Liszt kregen we Mascagni's „Cavalleria Rusticana": bekende muziek, een beetje la waaiig, maar geheel in den volkstoon en... oorspronkelijk. En we hebben er terdeeg van genoten. Het concert opende en sloot met een com positie van den dirigent, kapelmeester Leisti kow zelve. Over de Ouverture naar de mo tieven van het zangspel Ulysses M. Petri schreven wij reeds in ons vorig nummer; over den miltairen marsch „De Vice-Admiraal" willen wij nog iets zeggen. De componist heeft dezen marsch opgedragen aan Z.E. Vice- Admiraal Kruys; hij is Vrijdagmiddag aan Z.E. overhandigd, in tegenwoordigheid van den Kapt. ter zee A. C. Wakerlin, Commandant van Hr. Ms. Wachtschip en Voorzitter der Muziekcommissie. Z.E. heeft den marsch wel willend en dankbaar aanvaard. Het is een pittige militaire marsch met een zangerig trio; ingezet wordt met drie roffels en driemaal het signaal „geef acht!", zijnde dit het voorgeschreven eerbewijs voor een admiraal. Dan volgt het aardige, pittige mo tiefje uit het bekende „In een blauwgeruite kiel"; hier wordt evenwel het begin van het tweede couplet bedoeld, dat luidt „Hier is Holland's Admiraal!" Na deze begin-strofe krijgen we eenige maten trom-solo, afgeslo ten door een dominantakkoord. Daarna het militair effect van den tamboer, een pittig gedeelte van 4 maten. Het tweede, nu vol gende deel, is modulatorisch bewerkt, en heeft een opgewekt, maar ook vooral een zelfstan dig karakter; het is de bedoeling hiermede de hooge beteekenis van het ambt te karakte- riseeren. Na een herhaling van het eerste deel krijgen we, met een overgang, het derde deel, trio, ingezet door de violen en steeds crescendo tot het grandioze slot. Zooals we zeiden, een pittig, typisch mili tair nummer, met een zangerig trio. Het viel zeer In den smaak van het publiek, zoodat het herhaald moest worden. Aan het eind van de pauze was het de heer Delgorge, die namens het Muziek-comité den heer Leistikow en zijn mannen een lauwer krans overhandigde, daarmede nog eens weer den (naar hij zelf zeide overbodigen) dank uitsprekend voor wat het cülps ons geeft. Verder bracht de heer Delgorge hartelijk dank aan den Vice-Admiraal, die het mogelijk maakt, dat de concerten worden gegeven, dank zjj de samenwerking der beide comité's, aan den heer Wiggers, -die zoozeer het aantal abonné's wist uit te breiden, aan het Ge meentebestuur, dat steeds de concerten sub sidieerde. Zonder dit subsidieach, arme! konden de concerten niet worden gegeven. De heer Leistikow op zijn beurt bracht dank aan de heeren der Muziek-commissie, die zich nu al zoovele jaren aan dit werk ge ven. En... absoluut belangeloos! En hiermede behooren deze concerten we der tot het verleden. Tot September getrouwe bezoekers en bezoeksters! Tracht u intusschen de heer Delgorge zinspeelde er al op onder uw kennissen een of meer leden te wer ven, want ze zijn noodig. Causerie van Ds. F. Tollenaar voor het N.B.G. Slotwoord van Ds. W. J. F. Meiners. Na afloop van de jaarvergadering van de afdeeling Den Helder van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, welke gisteravond in het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg gehouden werd, heeft Ds. F. Tollenaar een korte causerie met lichtbeelden gehouden over het onderwerp: „De herkomst van den Bijbel". In zijn inleiding noemde Ds. Tollenaar het een verblijdend teeken, dat sinds het begin van deze eeuw de belangstelling voor den Bijbel weer groeiende is. Helaas is echter het getal van hen, wier kennis daarvan weinig of nihil is, nog zeer groot. De groeiende be langstelling komt niet alleen uit religieuze gronden voort, maar ook uit een oogpunt van algemeene ontwikkeling. Die belangstelling blijkt ook uit het streven van bepaalde rich tingen om den Bijbel op de openbare lagere school in te voeren. Men moet niet denken, dat de Bijbel, zoo als we dien thans kennen, zoo maar kant en klaar uit den hemel is komen vallen. Integen deel, daarin vinden we een historie, waarvan het schrijven vele honderden jaren geduurd heeft. De Bijbel bestaat uit een verzameling van 66 geschriften, de auteurs daarvan waren velen en leefden in verschillende perioden Toch ligt aan den bijbel een eenheid ten grondslag, een kern. Die kern is Christus De Bijbel wil zijn de Gids op weg naar de Zaligheid. Hierna werd begonnen met de vertooning van een interessante serie lantaarnplaatjes waarop de ontwikkeling van het schrift te zien werd gegeven. Daar waren reproducties van geschriften uit de grijze oudheid, toen de bijbel nog uitsluitend geschreven werd vreemde talen. We zagen specimen van Hiëro glyphen, van het Hiërarchisch, van het Demo tisch schrift, later van het Indianen- en Spijkergeschrift, totdat we kwamen aan het schrift, dat de Monniken schreven en waarin reeds veel meer lijn viel te bespeuren dan in de geschriften, waarvan we zoo juist eenige voorbeelden noemden. Interessant waren o.m ook de afbeeldingen van de voor- en achter pagina van den Codex Argenteus. De groote beteekenis van het schrift is dat het kennis heeft doen maken met Gods woord. In meer dan 300 talen en in meer dan 800 dialecten is de Bijbel thans omgezet. Het Ned. Bijbelgenootschap streeft er naar om zooveel mogelijk Gods woord te verbreiden daarmede gehoorzamende aan Gods bevel „Predik het Evangelie aan alle creaturen" Nadat de voorzitter van de afdeeling, de heer J. Mostert, Ds. Tollenaar dank gebracht had voor zijn leerzame causerie, sprak Ds. W. J. F. Meiners een kort slotwoord, waarin her innerd werd aan het jaar 1521, toen in Worms de enkeling Maarten Luther optrad als strij der voor Gods evangelie. Later vinden we dezen Maarten Luther terug in zijn eenvoudige studeerkamer in den ouden Wartburg, waar hij aanving met de vertaling van den Bijbel, welke arbeid 12 jaren zou duren. Een groote zegen is van deze vertaling uit gegaan; in ons land besloot de Dordtsche Synode om naar Luther's voorbeeld den Bijbel te vertalen in het Nederlandsch. Helaas wordt thans in vele kringen geen aandacht aan Gods woord geschonken. En toch is het in dezen benarden, zwaren tijd het eenige, dat helpen kan. Velen begrijpen de taak niet, die zij hebben: laat ons allen toch ten doel stel len het verbreiden en verspreiden van Gods woord. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap gaat daarin voor, doch het kan s/onder den steun van het gebed en zonder materieele gaven zijn doel niet bereiken. We moeten het als onzen plicht beschouwen iets voor dit werk af te zonderen, aldus Ds. Meiners, die in zijn slot peroratie de aanwezigen krachtig opwekte om met het N.B.G. mede te werken. De bijeenkomst werd daarop gesloten met het gezamenlijk zingen van den Avondzang: „Ik wil U God mijn dank betuigen" en met dankgebed, uitgesproken door Ds. Meiners. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche m.s. „Fauvette Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Mavis". Als U bij Herman Nypelseen Herencostuum koopt, kant en klaar, bent U zeker van cor recte pasvorm, want bij het minste dat eraan mankeert, maakt een onzer coupeurs het in orde Dat is de reden, waarom costumesvan Herman Nypels zo onberispelijk passen. Wij doen niet alsóf doch maken inderdaad dat elk uit gaand costume volkomen correct past. Onze prijzen zijn in elke prijsklasse bijzonder laag PREDIKBEURTEN. GOEDE VRIJDAG Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Koorzang n.m. 7 u., Ds. Visser. H. Avondmaal Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen n.m. 7.30 u., Ds. Moen. H. Avondm. De Cocksdorp, v.m. 10 uur, Ds. Salm n.m. 7.30 uur, Ds. Salm. H. Avondm. Oudeschild, n.m. 7.30 uur, Ds. Scholte H. Avondmaal Koog, n.m. 7.30 u., Ds. v. 't Hooft H. Avondmaal Geref. Kerk. Den Burg, (Geb. Fanfare) n.m. 8 uur, Cand. Wouda Oosterend n.m. 8 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, n.m. 8 uur, Ds. E. B. C. Kok In Pen's Schouwburgzaal trad gisteravond als laatste spreekster in dit seizoen voor het Departement „Texel" van het Nut van 't Al gemeen op, Mej. Menagé Challa. De zaal was matig bezet. De voorzitter van 't Departe ment, Ds. Vis, wees in zijn openingsrede op de afwisseling, die dit jaar het winterpro- gramma van 't Nut heeft geboden, waaraan hij een korte opwekking om lid van het De partement te worden toevoegde. Verder richtte Ds. Vis een woord van welkom tot de spreekster van dezen avond. Hierna verkreeg Mej. Menagé Challa het woord. Spr. deelde mede, dat voor de pauze zou worden gegeven „Variété Alhambra" Op keurige wijze schetste spr. in deze voordracht den moeilijken strijd, die het artistenleven somtijds kenmerkt. Het applaus aan het einde bewees voldoende, dat Menagé Challa het pu bliek zeer had geboeid. Na de pauze werden kortere schetsen ge geven; eerst „Het Model", een ernstige voor dracht betreffende een oud vrouwtje uit een Gesticht, dat als model voor een schilder dient. Dan verschillende komische nummers, „Zes om 'n Dub", een grappige historie van een liefhebber van gebakken bokking, die te veel van 't goede krijgt. „De Redding", een straat jongens grap, „De Boksleeraar", en tenslotte een Amsterdamsch straattoneeltje „Het Vischwonder". jnf.r Het sluitingswoord werd &esP™k®" uik Ds. Vis, die Mej. Menagé Challa een harteljk tot weerziens toeriep. Op Goeden Vrijdag wordt een voetbal-derby van formaat op het terrein van het Sportpark „Den Helder" aan de Langevliet gespeeld. Daar zullen n.1. de elftallen van de zoo juist opgerichte clubs V.I.O.S. (zoo noemen onze bezorgers hun vereeniging: Vooruitgang Is Ons Streven...) en Bioscopia (samengesteld uit personeel van de drie plaatselijke bios copen) elkaar om 3 uur ontmoeten. Naar ons verzekerd werd, zal er door beide partijen hard om de lauwerpalm gestreden worden, de omstandigheid, dat enkele matadoren van beide kanten nog nooit een bal aangeraaKi hebben, zal de felheid eerder doen toe- dan afnemen... De equipes zien er als volgt uit: V.I.O.S.: Kramer (d.), de Haan en Reinder- man (a.), Moot, Vuurman en Polderman (m.), Budding, Dekker, Snip, Mensert en Ox (v.). Bioscopia: Limburg (d.Neyts en Plooi (a.), Koster, Bres en K. Hart (m.), J. Hak- steen, Jac. Haksteen, Polane, Hart en Wes terbeek (v.). Koenraa^ Tariefsverlaging bij de Spoorwegen met ingang van heden. Naar wij vernemen, zal met ingang van 25 Maart door de Nederlandsche Spoorwegen ingevoerd worden een speciaal tarief voor het vervoer van miltairen, beneden den rang van officier. Dit tarief is van toepassing voor het ver voer van niet in het belang van 's rijks dienst, in uniform reizende militairen beneden den rang van officier, van 's rijks land- en zee macht, daaronder begrepen de Koninklijke Marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden enkele reis kaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs eener gewone enkele reis kaart. „Stella Maris". Kapitein-luitenant ter zee ..„curaa. onlangs uit Oost-Indië hier te lande terueep' keerd, is geplaatst bjj het departement defensie. Kapitein-luitenant ter zee J. G. van Berg, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd wordt 25 dezer belast met het bevel over den' onderzeedienst te Willemsoord. Stoomvaart Mjj. Nederland. Johan de Witt, u., 23 Maart v. Algiers. Poelau Laut, th., 22 Maart van Singapore, Kon. Ned. Stoomboot Mij. Achilles, 24 Maart te Hamburg. Baarn, pass. 24 Maart Vlissingen. Bacchus, 23 Maart v. Izmir. Bodegraven, t., 23 Maart v. Christobal. Barneveld, u., 22 Maart van Callao. Bennekom, u„ 21 Maart te Talcahuano. Boskoop, u„ 24 Maart 's midd. 12 u. 30 mijl Z.O. van St. Maria. Fauna, t., 23 Maart op 400 mijl. N. v. Terceira, Hebe, 24 Maart te Kopenhagen. Hercules, 24 Maart te Istanboul. Hermes, 24 Maart 12 u. 85 m. Z.W. Ouessant, Luna 22 Maart te New York. Perseus, 23 Maart te Stettin. Saturnus, 23 Maart te Mutzuna. Simon Bolivar, 23 Maart v. Curagao. Kon. Paketv. Maatschappij. Rantaupandjang, 23 Maart van Singapore. Roggeveen, 23 Maart van Algoabaai. Tasman, 23 Maart te Saigon. HollandAmerika Ljjn. Lochkatrine, 23 Maart te Liverpool. Narenta 19 Maart van Vancouver. Rotterdam 22 Maart van Bahia. Spaarndam, pass. 22 Maart Lizard. (verb.), HollandWest-Afrika Lijn. Amstelkerk, 24 Maart te Rotterdam. JavaNew-York Lijn. Kota Baroe 20 Maart van Boston. Madoera, 22 Maart van Singapore. Tanimbar, 22 Maart te Tampico. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, 24 Maart V. Batavia. Garoet, 24 Maart van Rotterdam. Indrapoera, 24 Maart van Rotterdam. Koto Tjandi, th., 24 Maart van Djeddah. Sibajak, th., 23 Maart van Marseille. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, u., 20 Maart van Santos. Salland, t., 24 Maart van Dakar. I Paasch-aanbiedlng Gevulde dragée eitjes 'IA 3 ons ZUct. Holle eitjes Of 3 ons Z Jet. Harde nougat eitjes AC 3 nnt 4 Jet. Suiker eitjes 3 ons Kievits eitjes /TC 3 ons Z Jet. Chocolade eitjes, half JC melk. h. vanille 2'/2 ons^ Jc*- Eitjes in staniol AC 2 ons ZJct. Eitjes met slappe AC I vulling 1V2 ons Z Jet. |Paascheieren in staniol 3>/2 en 5 et. Groote sorteering Paaschmandjes, Netjes en Figuren Zomerwafels 3 ons 25 et. Lange vingers 2'/2 ons 25 et. Sensatie Bonbons 4 o, 25 et. I Meer dan 50 filialen door geheel Nederland EN HELDE Spoorstraat 81 COMESTIBLES -DELICATESSE Spoorstraat 53 - Tel. 420 aangeboden Net Pension aangeboden voor dame of heer. Brieven onder nr. 167, aan het Bureau van dit blad. Te huur Dijkweg 54, Bovenhuis electr., 3.25, voor klein gezin. Adres: D. HEKYOOP, Keizersgracht 48. Te huur Rutjghweg 99, mooi Huis 6.75 p. w., w. vr., vaste wast. enz. Te bevr.: Soembastraat 7. VILLA HUISDUINEN. Te huur, gemeub. en van alle gemakken voorzien en kelder, Badhuisstraat 3. Te bevragen S. PRINS, Loodsgracht 69. Te huur de Woning Loodsgr. 38, 5.35 p. w., water inbegrepen. Adres: le Goversdwarsstr. 2. Brieven onder No. 176, aan het Bureau van dit blad Te huur mondenie HUIZEN, Ruyghweg 97 p. w. 6.50, w.v. De Ruyterstr. 9, p. w. 4.50, w.v. H. Riemers, Fazantenstraat 61. Te huur: MODERN HUIS, Narcisstraat 54, 5.50 per week, water vrij. Te bevragen: Gladiolenstr. 21. Te huur Modern Huis, Vijzel- str., Nw. ged„ 5.15 p. w„ w. vr., Adres: Woningbur. „De Scha kel", Ruijghweg 70. d. t. a. v. Te huur een mooi modern Woonhuis, Violenstraat 57 6.25 p. w. en een Woonhuis Vischstr. 53 D 4.50 p. w., water inbegr. Adres: Violenstraat 59. Te huur het WOONHUIS Molenstraat 8 3.50. Adres: ZEEMAN, Looiersteeg. WATERDICHTE KAMPEERTENTEN. Demonstratie-tenten van het vorige seizoen voor 1/3 v. d. prijs (iets smoezelig) niet smerig of vuil, met volle schriftelijke ga rantie. Dekzeilenfabr. „Helmond", Zjjlweg 111, Haarlem. TE KOOP: Dames Rijwiel, Heeren Rijwiel, Jongens Rijwiel. Soembastraat 35. C. BOT, Aannemer. Te koop of te huur Heerenhuis, Hoofdgr. 26, per 1 Mei leeg te aanvaarden. Zeer geschikt voor dokter of pension, of in tweeën te bewo nen. Te bevr.: J. P van OS, Stakman Bossestraat 59 of Wo ningbureau Bosch, Weststr. 100 en vraagt voor de Paschen zichtzending NIEUWSTE BLOUSES ZIJDEN HANDSCHOENEN iets aparts in fijne lingerie Mode kleur kous, vanaf 39:' en voor de Baby altijd j goedkooper LAAN 60 Te koop een 4-cylinder CRYSLER, two-aeater. Te bevr.: Janzenstraat 10. Voor goedkoope Schoenen naar KATER, Hoofdgracht. TE KOOP: Lage erfpacht. Billijke prijs. Adres: M. C. v. d. PLAS, Keizersgracht. Te koop of te huur op aann. voorw. het goed onderhouden HUIS met Tuin en Schuur aan de Joubertotraat 16. Te bevragen aldaar. Koningstr. 92, tel. 666. Vlak tegenover de Witte Bloecoop r F F: yjt Te koop 500 kg nieuwe looden buis, 'A en 100 pak dr.nagels, geschikt voor aannemers; prima Auto-onderstellen en Wagens op lucht. Adres: Smederij, Oosterland. Te koop: Hondenhok t.e.a b Haardkachel z.g.a.n., Filmtoestel z.g.a.n. (smalfilm) of ruilen tegen Saxophone. Adres: Kanaalweg 136, boven. LOMPEN, METALEN, ZOLDER OPRUIMEN. S. LUIDER, Goversdwarastraat 23. Voor de a.s. Pasen ontvingen wjj de nieuwste modellen en soorten HEREN- EN DAMES-SCHOENEN. Voor elke voet passende model len, en de prijzen vallen U zeker mee, bij: OOST, Koningstraat 31. Te koop een groot Queen Anna Dressoir, eenige oud-Hollandsche Stoelen, eiken Ameublement, Buffet, Spiegels, staande Sche merlamp, Muziekstandaard, laqué 2 pers. Slaapkamer-ameu blement, een nog nieuw wit emaille Fornuis, enz. enz. H. L. VRIES, Konlngsdw.str. 7173. Tel. 748. P S. Tevens het grootst en goedkoopst gesorteerde MEUBELMAGAZIJN in prima nieuwe Meubelen, Bed den, Dekens, Vloerzeilen, Vitra- Engelsche Eet- en Slaap kamers. Wjj ruilen Uw oude meubelen in tegen nieuwe. Te koop flink ruim HUIS a. d. Polderw. Eigen grond. Billijke koopsom. Bevr.: Woningbureau „De Schakel", Ruijghweg. 70. Echte Zeeuwsche blauwe aard appelen, ook heel beste blanke aardappelen, prima heel en kruim op de schaal per kilo 5 cent en 4 cent. Eet i.u lekkere aardappelen en ook nog groote beste drielingen en nog een klein partytje Poters. L Boelsums, Koningdw.str. 28. In „HET AARDAPPELHUIS",

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6