111II liüllJM! I jpü——.-«~?5spy De Paas eieren Raadsels Beste Jongens en Meisjes Kindervriend Nieuwe Raadsels De Paashaas had aan alle vogels in het bos om een ei gevraagd, omdat hij met Paas- morgen bij Hans en Grietje, twee kinderen, die in het bos woonden, wat Paaseieren zou kunnen brengen. Bijna alle vo gels gaven aan deze oproep gehoor en kwamen een paar dagen later met een van hun eieren aandragen, zelfs de on gevaarlijke kleine slang, die ook eieren legt, besloot er een aan de Paashaas te brengen. De dieren brachten hun eieren en de Paashaas nam vlug zijn kwast en potten verf en ging aan het schilderen, waarna de dieren de eieren zolang weer bewaarden. Eindelijk was de avond voor Pasen aangebro ken aangebroken, de haas ver zamelde nu al die prachtige eieren en sloop voorzichtig het kleine huisje in het bos bin nen, waar hij de eieren overal in het rond verstopte. Maar, lieve help, toen de kinderen 's morgens wakker werden hoorden zij toch zo'n leven be neden in de kamer, dat zij be sloten te gaan kijken wat er aan de hand was, en daar wa ren al de eieren in die nacht uitgekomen. Allerlei vogels liepen en sprongen door elkaar, terwijl het kleine slangetje bang weg wilde kruipen, toen hij ook de hond binnen zag komen. Maar de hond was veel te verbaasd en deed de dieren niets. Het kleine struisvogeltje, dat het brutaalste van al de jonge vogeltjes was, kwam hard naar de kinderen toegelopen en maakte 'n ka baal, alsof het zeggen wilde, „toe, maak gauw de deur voor ons open." Dat deden de kinde ren dan ook en alle dieren renden nu weg, het bos in, waar hun ouders hen reeds opwacht ten. Zo had de Paashaas de kinderen pleizier gedaan en de ouders kregen hun kleintjes weer terug. Wat slim van die Paashaas, vinden jullie niet? Deze plaatjes zijn mooi om te kleuren. Ik kom tegenwoordig niet meer bij met de briefjes. De stapel groeit iedere week weer aan, tot een rijstebrij-berg. Dat komt door het voorjaar, 't Is ieder jaar weer m'n erva ring, dat zodra de crocusjes ons goeie dag komen zeggen, de ribes de eerste groene blaadjes laat zien, de leeuwerik daar hoog boven ons tiereliert en de mussen formele straatjongens-gevechten houden, midden op de openbare weg, jullie pen van louter vreug de over het papier vloeit. Ik zal dus m'n best doen jullie, voor zover me dat mogelijk is, met spoed te antwoorden. Maar eerst natuurlijk de epistels van de vorige week. Het boek is gewonnen door: A. DE BRUIN, Goversstraat 43. Ik weet waarlijk niet of je een meisje of jongen bent, A., want dat vergat je maar helemaal te schrijven, maar daar staat me nog zo iets voor van Ali. Als het Arie moet zijn is er ook nog wel een boek voor je. Maar denk er toch om, dat mijn hoofd geen ijzeren pot is en dat ik meer te onthouden heb dan jullie namen. Rens Nieuwenhuizen. O nee, je hebt nog lang niet hard genoeg gezegd dat jij het was, Rens, ik herinner me alleen maar dat ik je eens met je moeder tegengekomen ben, maar toen waren jullie geloof ik met z'n vieren en was het dus nog een puzzle voor me. A. Trieling. Hè, weer zo'n vriendje of vriendinnetje, waarvan je niet weet of het Ali Ben Kali of Arie Bombarie heet. Wees jullie toch niet zo zuinig met je inkt, en schrijf je naam voluit. Je mag een schuilnaam gebrui ken als je dertien bent, dus jij valt onder die groep. Aldert v. d. Kuyl. Ik heb dat sneeuw- natte briefje van jou niet gezien, Aldert, anders had ik het natuurlijk beantwoord. Theun Kroonstuiver. Wat een gezellig briefje, Theun, je bent een journalist in de dop. Ja 't is vreeselijk jammer dat die gulzige zee, zo'n stuk van de duinen heeft opgehapt en het ziet er niet naar uit dat ze straks weer een stukje uitspuwt ook, want de laatste jaren heeft ze niets anders gedaan dan opgegeten. Er is van ons fijne strand, voor het badhotel, niets meer over, daar zingen alleen de golven een treurig deuntje. Grietje Blokker. Ik krijg zo langzamer hand je hele familie in 't kinderhoekje, Grietje. Eerst jij, toen Henny, daarna Nely. Nu volgen vader en moeder straks zeker nog? Meintje Bruinsma. Je mag je raadsels op hetzelfde velletje papier schrijven waarop je briefje voorkomt, Meintje, tenzij je me eens zóveel te vertellen hebt dat het niet op één velletje kan, maar het spreekt vanzelf dat je dan een tweede moet nemen. Gretha v. Twuyver. Fijn, dat je nu vacan- tie hebt, hè, en de dagen zijn nu al zó lang dat je bijna buiten kunt spelen tot je naar bed moet. Als nu de zon maar niet wegkruipt en die koude wind plaats maakt voor een wind uit warmere richting. Piet Dienaar. Ik vind het aardig van je, Piet, dat je me wat eigengemaakte raadsels stuurt, want die kan ik best gebruiken. Als jullie, dat geldt ook voor m'n andere vriendjes en vriendinnetjes, eens zelf wat aardige raad sels kunnen maken, kleine kruiswoordraad seltjes b.v., dan houd ik me daarvoor aanbe volen. Neeltje Blokker. Leuk hoor, Neeltje, dat je me een versje over de lente zal sturen. Houd je net zo van de lente als ik? Maar natuurlijk, wie zou het niet fijn vinden om de hele dag z'n neus buiten de deur te kun nen steken, zonder dat je bang behoeft te zijn, dat hij bevriest of er afwaait? Marietje Weeda. Dat schrijven van enkel die voornaam, Marietje, komt omdat daardoor heel wat ruimte bespaard wordt. Als ik er nog 75 achternamen aan toe zou moeten voegen, dan zou dat weer meer plaatsruimte vragen en die besteed ik liever aan een aardig versje of een leuk verhaaltje. Snap je? Je vindt het zeker wel fijn dat je zes jaar in Indië geweest bent en je hebt daardoor een hele massa voor op andere kinderen van je leef tijd, vooral aardrijkskundig. Sjaantje Hulmer. Wat een vooruitzicht, Sjaantje, van de zomer een nieuwe fiets, 't Is om er geen oog meer van dicht te doen. Kom je eens langs kantoor rijden met je glanzend stalen paardje? Gretha v. Twuyver. Ja, dat raport dat heeft van de week weer heel wat hartjes op de derde versnelling gezet, Gretha. Ik zou al die cijfers van jullie wel eens willen zien. Denk er om, de moed niet opgeven, hoor, ook al was het puntenlijstje een teleurstelling. Ik ken iemand en die had op haar rapport eens 11 onvoldoendes en toch ging ze nog over, om dat ze niet wilde blijven zitten, de tanden op elkaar heeft gezet en al die rare cijfers naar boven gewerkt, Dat kan bij jullie ook. Hoe was het jouwe? Jo Vermeulen. Ik hoop dat je beter bent, Jo, want het is niet prettig om ziek te zijn als je naar school moet, maar het is nog veel akeliger als je vacantie hebt en als je vrien dinnetjes je naar buiten roepen en de zon lokt met lente-warmte. Marietje Wouters. Nee, jij wilt het hele maal erg maken, Marietje, ik heb maar twee Marietjes W., hoor, dus jü stond bij de goede oplossingen. Piet Rietvink. Als je eens wist, Piet, hoeveel nieuwe vriendjes en vriendinnetjes ik er van de week bij gehad heb, zou je er met ogen als theeschoteltjes van staan te kijken. Ik krijg soms meer vriendjes in één week dan de gemiddelde jongen in z'n hele leven. En nu kom jij me vandaag ook je vriendschap aanbieden. Nu, graag, hoor. Cris I.ukassen. Ook al zo n gelukkig vriendje met een nieuwe fiets. Ik kan me be grijpen dat jij extra naar de mooie dagen verlangt, want dat is natuurlijk een feest om op zo'n nieuw karretje rond te rjjden. Theo v. d. Vlis. Wat een grote brief, Theo. Je moet niet denken dat ik boos zou zijn als je een weekoverslaat, hoor. Ik be grijp best, dat je het wel eens vergeten kan, of dat je zoveel buiten speelt, dat er van schrijven niets komt. Ik hoop dat je de taart nog eens wint, Theo, maar dat kan je nooit vooruit weten. Dat wordt nu echt door het lot beslist en dat is erg wisselvallig, zoals je begrijpt. Loeki en Leon v. d. Wal, Den Haag. Wat een heerlijk lange vacantie, Loeki. Veertien dagen. In Den Helder zijn ze niet zo royaal als in Den Haag, dat komt natuurlijk omdat ze daar bij jullie op groter voet leven. Ja, sjoelen kan ik ook, hoor en dat doen we nogal eens met de kinderen. Fijn dat je zo'n klein neefje er bij gehad hebt, maar erg jammer, dat je tante zo ernstig ziek geworden is. Volg de raad maar van je Mama op en bid maar dat je tante behouden wordt. Schrijf me vol gende week maar eens gauw hoe of het met haar gaat. Annie Moor. Dat is een verjaardag ge worden. waar je nog lang aan zal denken, Annie. Wat leuk dat ze je ook op school wat gegeven hebben. Je hebt zeker veel vriendin netjes in de klas zitten. Ja, ik zou die stekel tjes straks maar weer de vrijheid geven, Annie, want in een flesje of in een aquarium kan je ze toch nooit het fijne leven geven, dat ze tussen het kroos en de slootplantjes heb ben. En jij houdt ook van je vrijheid, is 't niet? Elly Souter. Wie heeft je dat wijs ge maakt, Elly, dat als je veertien bent, je niet meer mee mag doen? Dan mag je nog best meedoen, hoor. Corrie Bijl. Ik herinner me je naam nog van vroeger, Corrie, maar je bent me minstens een paar jaar ontrouw geweest en ik ben be nieuwd hoelang je nu je voornemen nakomt. Jongens en meisjes, ik zou nog wel wat door kunnen babbelen, maar de ruimte, die ik voor de briefjes gereserveerd had, is vol, dus moet ik stoppen. Zenden jullie nu volgen de week eens alleen je oplossingen en geen briefjes, behalve m'n vriendjes van buiten de stad, die mogen ook een briefje schrijven. Ik beantwoord dan, hoop ik, de briefjes, die van daag moesten blijven liggen. Dan ben ik weer bij. Nu, jongens en meisjes, een fijne zonnige Paasvacantie. Heel veel plezier. Geniet maar van de buitenlucht, daar kan je nooit tevel van krijgen. Oplossingen raadsels vorige week: 1. Baars Laars Kaars. 2. Stratenmaker. 3. De getallen samen optellen. 6 6 12 8 20 9 29 3 32. Goede oplossingen ontvangen van: Sientje H., C. van D., Hugerientje van S„ Sjaan van S„ Neetje B., Grietje B., Adriaan Nicolaas K., Marietje W., Maria W., Corrie v. B., Sjaantje H., Gretha v. T., Jo V., Mientje F., Lucie F., Marietje W., Tea G., Ali G., Piet R., Chris L., Mientje B„ Piet D., Reinhard K., Annie M„ Elly S„ Elly K., Trijntje Jan J., Reier J., Mien H., Wim O., Frida de B., Theo B., A. de B., Winnetou, Hendrika v. O., B. v. d. W., Jopie v. d. R., Tinie en Beppie V., Fritsje C„ Leontine C,. Neeltje C., Coentje C„ Gerrit D. van P., Loesje F., Nellie M., Jo M., Mienje v. A„ Henriëtte v. A., Jan B., Jan D., Grietje v. d. W., Adriana G., Joosje D., Bertha en Gilles H., Aldert v. d. K„ Rens N„ Rika v. B., Koba v. B., Teetje B., Piet H., Theun K., Rietje F., Annie V., Jacoba V., Henk D., Annie D., Jan W., Albert B., Nettie H., Stien B., Gijsbertha Maria V., Christina M., Nelly V., Sieni V. Ik ben geel en sta op één pootje. 2. Mijn eerste is een toestemmend woord, mijn tweede is iets wat men dagelijks in de keuken gebruikt en mijn geheel is een land in het Oosten van Azië. 3. 1 is een dier met een zacht vel; 2 is voor den bakker onmisbaar; 3. wat de overwinnaar be haalt. 4. wat je met een mes in je hand snijdt. Paaschfeest in het hazcnbosch. S. SalomonsSouget. Wat was het druk in 't Hazenbosch, Ze werkten, wat ze konden, want... duizend mandjes eiertjes moesten worden verzonden. De groote Paaschhaas nam het woord en sprak: „Nu, hoort eens. vrinden, als alles klaar is, geef ik feest, hoe zoudt ge dat wel vinden?" Maar, eerst moet alles keurig net verpakt zijn, en... niets breken, dan gaan we, als 't werk is gedaan, een prachtig vuur ontsteken." ,,'kTracteer op nootjes enzoovoorts, we zulen heerlijk smullen en gaat nu vlug maar aan het werk, je mand met eitjes vullen." Het werd een prachtig Hazenfeest, toen 't vuurtje was ontstoken. „Gelukkig", riep de Paaschhaas uit, „geen enkel ei gebroken." UIT KINDERMOND. (Historisch) Marietje komt uit den tuin de kamer binnen met een bloem van een crocusje, dat afge knapt is en zegt: „Vader, ik wil deze graag drogen. Hoe kan ik dat 't beste doen?" Vader (grappig)„Hang ze aan een draadje aan den zoidefr." Kind: „Hé, vader, Het crocusje is al ont hoofd, moet het nu nog opgehangen worden ook?" EEN PAAR AARDIGE NATUURKUNDE- PROEVEN. De dansende wijzer. Door de warmte zetten de voorwerpen uit. Dit hoort men heel dikwijls vertellen, maar men denkt er nooit aan met wat voor een voudige middelen men de waarheid hiervan kan onderzoeken. We hebben voor deze proef niets anders nodig dan een kleine naald, een breipen, twee evengrote glazen, twee lucifers en een dik boek of een ander zwaar voorwerp. De glazen zetten we zo op de tafel als de tekening laat zien, met de bodem naar boven, terwijl wij ze zo ver van elkaar afzetten, dat de breipen juist over de beide glazen heen steekt. Op het ene eind leggen wij het dikke boek, onder het andere vrije eind schuiven wij de naald, waaraan wij, over de rand van het glas heen een wijzertje hebben bevestigd. De punt van deze wijzer moet bjj het begin van onze proef precies naar boven wijzen. Het wijzertje kan van een gewoon gepunt luci fertje gemaakt worden. Als wij nu de tweede lucifers aansteken en de vlam tussen de beide glazen tegen de breipen aanhouden, dan is deze geringe warmte reeds genoeg om de uit zetting van het ijzer der breipen te veroor zaken. Door deze uitzetting gaat de naald die daaronder ligt draaien, zodat de wijzer ook gaat draaien. Jullie zult er verbaasd van staan hoe goed deze eenvoudige manier het doet en dat enkele ogenblikken na het ver warmen de wijzer zich gaat draaien. Wetenswaardigheden, Het komt vaak voor, dat dieren en vooral huisdieren, zich over andere dieren ontfer men, Zoo was er enige jaren geleden in de Haase Dierentuin een raaf, die steeds het vlees uit haar eten in de grond verstopte. Wanneer dan enige tijd later een kat naar de kooi kwam, haalde de raaf telkens een stukje vlees te voorschijn, dat zij de kat toe schoof. Ook vriendschap tussen honden en paarden papegaaien en vinken, een aap en een her dershond, en zelfs tussen een aap en een varken komt voor. Wanneer een bij wil mededeelen, waar zij honing kan vinden, dan voert zij', Wanneer zjj met honing in de korf terugkeert, daar een rondedans uit, waarop de andere haar naar de gezochte plaats volgen. DE DRIE MUSKETIERS 77. HET AFSCHEID VAN BUCKINGHAM. Een uur later werd afgekonldgd, dat geen enkel schip in het geheele koninkrijk naar Frankrjjk mocht uitvaren, zelfs de postboot niet. Algemeen beschouwde men dit als een oorlogsverklaring aan Frankrijk. Twee dagen later waren de beide gespen klaar en zelfs de beste kenner zou deze twee niet van de an dere tien hebben kunnen onderscheiden. Bjj het afscheid zei de hertog: „Gjj jonge man, wees mijn getuige, dat ik alles gedaan heb, wat in de macht eens menschen ligt, om de koningin van dienst te zijn. En zeg mij thans, hoe ik Uw dienst zal kunnen vergel den?" „Mylord", antwoordde d'Artagnan, „alles wat ik deed, deêd ik voor Hare Majesteit de koningin". 78. ZAG HIJ MYLADY? „Welnu, Uw reis is zoo voorbereid, dat ge waarschijnlijk zonder moeilijkheden in Parijs zult komen. Geef me dan nu een hand jonge man. Dat het geluk met U zij". In de haven vond d'Artagnan het schip, dat de hertog hem had aangewezen. Hij bracht den schipper een brief mee, die onmiddelljjk door den havenmeester werd onderteekend, waarop het schip direct de zeilen heesch en de haven verliet. Minstens vijftig schepen wachtten tevergeefs op een vergunning om uit te loopen. Toen het schip een ander vaar tuig van dichtbij passeerde, meende d'Ar tagnan op het dek de dame uit Meung te her kennen, die door den vreemdeling met „My- lady" was aangesproken. Volkomen zeker was hij echter niet.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 15