svEiilïïiwrat: Zonnevlekken De „Geesten" De kwetsbaarheid van luchtschepen De Handelsbetrekkingen tussehen China en Japan Italiaansche marine-manoeuvres Qe lilt seint van den Himalaya Het sportterrein in het koninklijk park Soestdijk Alkmaarsche Kaasmarkt Marktberichten Oneenigheid in het linksche kamp Predikbeurten Uit onze Omgeving Niet zoo kwetsbaar als wel eens wordt aangenomen. In Engeland gaan stemmen op om bij de marine luchtschepen in te voe ren voor de bescherming van con- vooien en ter verkenning van onder zeebooten en mijnenvelden. Tot nu toe stuitte invoering algemeen af op de vrees, dat luchtschepen niet slechts voor het luchtdoelgeschut, doch ook voor vliegtuigen geweldig kwetsbaar zijn. In de meening, dat de kwetsbaarheid van luchtschepen tegenover vliegtuigaanvallen te allen tijde zeer groot is, is den laatsten tijd echter een kentering gekomen, toen men er zich van bewust werd, dat marine-luchtschepen boven open zee slechts te maken zullen hebben met vliegtuigen van vliegkampsche pen en hun bewapening die van vliegtuigen verre kan overtreffen. Ontegenzeggelijk zou een luchtschip, zegt de N.R.Crt., wanneer het zich blootstelde aan het vuur van het luchtdoelgeschut van vijan delijke zeestrijdkrachten, een harde noot te kraken krijgen, maar het zou dan ook zeer onverstandig zijn dit vuur niet uit den weg te gaan. Tegenover vliegtuigen is het risico echter veel minder groot. De krachtiger be wapening van het luchtschip werd reeds ge noemd, waardoor de gewone aanvallen van één- en zelfs van tweezitters weinig kans van slagen hebben. Daarbij mag niet worden vergeten, dat de uitrusting met dieselmotoren en heliumgas het luchtschip vrijwel onbrandbaar maken, zoodat er verscheidene treffers noodig zijn om het buiten gevecht te stellen. De ge vaarlijkste vliegtuigaanval op het lucht schip is de aanval in duikvlucht en daar om moet alles in het werk worden gesteld om dezen niet te doen slagen. Scherpe observatie van het luchtruim is noodzake lijk en zoo spoedig een aanval in duik vlucht wordt gesignaleerd moet zigzag wor den gekoerst en dient met het naar boven vurende geschut een spervuur te worden afgedreven. Verandering van koers kan met goeden uitslag worden bekroond, omdat wanneer een aanval in duikvlucht eenmaal is inge zet wijziging van koers van het vliegtuig niet meer mogelijk is. Dat het intusschen een vliegtuig nog niet zoo gemakkelijk zal vallen boven een luchtschip te komen moge blijken uit het feit, dat het stijgver- mogen van moderne luchtschepen zeer groot is, n.1. 7000 M. in 5 minuten. Geen enkel vliegtuig is tot deze prestatie in staat. Daarenboven is het voor een luchtschip mogelijk zich in een wolkenbank te dekken en toch waar te nemen n.1. door een obser- vatiekorf neer te laten. Een verdere maatregel ter bescherming van luchtschepen tegen vliegtuigaanvallen kan zijn deze door gevechtsvliegtuigen te doen vergezellen. De Japansche bladen beschouwen over het algemeen de Japansche economische missie naar China als een mislukking, doch vol gens een bericht uit Sjanghai, heeft de lei der van deze missie, Kenji Kodama, die 27 dezer naar huis zal terugkeeren een verkla ring gepubliceerd, waarin hij uiting geeft aan zijn voldoening over de vrije gedachten- wisseling met de Chineesche zakenlieden en over de resultaten welke de missie heeft bereikt. Op de eerste plaats is besloten afdeelingen op te richten in de ChineeschJapansche handelsvereeniging te Sjanghai en in de Ja- panschChineesche handelsvereeniging te Tokio met' het doel de ontwikkeling van de economische hetrekkingen tussche beide lan den te bestudceren. Verder zullen bij beide bovengenoemde lichamen wederzijds verte genwoordigers worden benoemd, die tot taak zullen hebben de hetrekkingen tussehen bei de landen nauwer aan te knoopen en boven dien de ontwikkeling van de katoenindustrie in China te bestudceren. Donderdagavond is in de Kamer van Koop handel en industrie te Tokio een conferentie gehouden van de autoriteiten in Chineesche vraagstukken, waarop besloten is de poli tiek van waakzame afwachting inzake het herstel van de Jayansch-Chineesrhe betrek kingen voort te zotten, meer eenheid te brengen in de Japansche politiek ten aan zien van China, de afwachtende politiek ten aanzien van Noord China vol te houden en ten slotte export-compensatie en financi- eele faciliteiten te verleenen aan den handel en de industrie, welke belangen h'eeft in China als een concrete maatregel tot be vordering van de .TapanschChineesche economische samenwerking. Blokkadeoefeningen tussehen Si cilië en Tunis. Verder bewakings oefeningen tiisschen Libye en het eiland Kreta. De Italiaansche marinemanoeuvres wor den dienstbaar gemaakt aan het houden van blokkadeoefeningen tussehen Sicilië en Tu nis. Nagegaan moet worden, zegt de N.R.Ct., in hoeverre de Libysche havens Tripolis en Tobroek hierbij van dienst kunnen zijn. De belangrijke marine- en luchtbasis Tripolis zou goede diensten kunnen bewijzen om het nauw tussehen Sicilië en de Afrikaansche kust te bewaken, nadat dit van mijnen is voorzien. Deze mijnenversperring zou van Sicilië en van Tunis uit gelegd kunnen wor den met het eiland Pantellaria, marine- en luchtbasis van beteekenis, als tusschenpunt, Door .versmalling van het. nauw zouden slechts bepaalde vaarwegen open blijven, welke door onderzeebooten kunnen worden geobserveerd. Een tweede doel der manoeuvres is na te gaan in hoeverre Tobroek en andere punten van de Libysche kust zouden kunnen worden gebruikt om de Middellandsche Zee tussehen Afrika en het eiland Kreta te bewaken. Be halve Tobroek zou hierbij ook het Italiaan sche eiland Leros voor de Klein-Aziatische kust, dat een machtige marine- en luchtbasis in het Oosten van de Middellandsche Zee is, van groote strategische beteekenis zijn. Veldslag tussehen vrijwilligers en militietroepen. Het zendstaiton, dat ais „radio-Verdad" wordt aangekondigd, heeft medegedeeld uit betrouwbare bron te kunnen verzekeren, dat zich ernstige ongeregeldheden hebben voor gedaan bij Taracena aan het front in Gua- dalajara. Tussehen de internationale strijd krachten en dr militietroepen kwam 't, al dus „Radio-Verdad" tot een heftig meenings- verschil. De internationale brigade dreef de miliciens met de vuurwapenen uiteen, waar bij 14 dooden vielen en 37 miliciens gewond werden. Eenige uren later doodden de mi litietroepen, die van tanks gebruik maak ten, na een volledigen veldslag 31 leden der internationale brigade, aldus sluit het be richt van „Radio-Verdad". Verwachting: tot matig afnemende Weste lijke tot Noordelijken wind, gedeelte lijk bewolkt, nog buiig, weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 756. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: ty2 gr. C. is 40 gr. F. Een merkwaardig bijgeloof van de Tibetanen lneressante ont dekking van de Britsche Mount Everest-Expeditie. Hoewel het de Britsche Mount Everest-Expeditie niet gelukte, haar doel te bereiken, keerde zij toch niet met leege handen terug, want zij kwam eenige merkwaardige bij zonderheden te weten over de „berg geesten", die volgens de bewoners van de Tibctaansche hoogvlakte in de rotskloven huizen. De leden van de Britsche expeditie ont dekten dit vastingewortelde bijgeloof eerst, loen Eric Shipton, een van de deelnemers, tijdens een tocht naar een bergtop plotse ling reusachtige indrukken in den sneeuw bespeurde, die ongetwijfeld groote gelijkenis met den afdruk van een menschenvoet ver toonden. Zijn dragers, Sherpa's, beweerden, dat deze sneeuwsporen op de aanwezigheid van geheimzinnige en verschrikkelijke gees ten wezen. „Eenige van deze afdrukken", zoo vertelt mr. Shipton, „waren viermaal zoo groot als een menschelijke voet, andere waren meer dan een meter lang." Hoewel de wetenschap zich nog niet met het onderzoek naar dit fenomeen heeft be zig gehouden, is het merkwaardig, dat niet, zooals in dergelijke gevallen gebruikelijk is, slechts een enkele stam aan bepaalde gees ten gelooft, maar zoowel de Ghoerka's als de I.epcha's en Bhoetiërs en onder hen hoofd zakelijk de schaapherders vast overtuigd zijn van het bestaan der „bhanjakris" zooals zij de geesten noemen. Hoe de geesten er uit zien. Vele herders beweren de verschrikkelijke gestalten meer dan eens gezien te hebben. Volgens hun verklaringen zijn zij ongeveer vier meter lang, hebben zij een zwarte huid en lang, krullend haar, dat het geheele li chaam bedekt. De armen reiken tot de De laatste weken komen voortdu rend berichten binnen van de ob servatoria, dat de activiteit der zon zoo sterk toeneemt. De sterrekun- digen te Pasadena in Californië hebben waargenomen, dat op de zon de hevigste uitbarsting sinds 1900 zich heeft voorgedaan. De zonne vlekken worden grooter en nemen snel in aantal toe. De invloed van de zonnevlekken op onze aarde is buitengewoon groot. Hun optreden in grooten getale brengt gewoonlijk hevige magnetische storingen mede, die de kom passen doen afwijken en zelfs het telegraaf- en telefoonverkeer ernstig kunnen versto ren. in het bijzonder op de groote transat lantische lijnen. Tevens ziet men dan ge woonlijk het prachtige noorderlicht optre den. Soms kan men zeer groote zon nevlekken met het bloote oog waarnemen. Over deze zonnevlekken, die voor de astro nomie nog steeds een voorwerp van studie vormen, willen wij hier iets meedeelen. Zij werden het eerst waargenomen door Galilei in 1610. Men kan ze met een eenvoudige kijker, waarvoor men een zwartgemaakt glas houdt, reeds goed waarnemen, zéér groote vlekken kan men soms zelfs met het hloote oog waarnemen, door een donker glas. Het merkwaardigste is, dat men zoo goed als rooft vlekken waarneemt aan de polen van de zon, maar steeds daar tussehen in. Het fascineerende verschijnsel is nog niet verklaard. De groote belangstelling voor de zonne vlekken ontwaakte vooral, toen in 1843 ont dekt werd, dat er in het optreden der zonne vlekken een periode van ongeveer elf jaren bestaat. Deze ontdekking hebben wij te 'danken aan een apotheker, Heinrich Schwabe, te Dessan. Met een zeer primitie ven telescoop liefhebberde hij in de sterre- kunde en nam gedurende een lange reeks van jaren de zonnevlekken waar, waardoor hij de periodiciteit ontdekte. Een schitterend voorbeeld van wat een ernstig amateur met primitieve middelen vermag te bereiken! Thans houden zich verscheidene sterrewach- ten.bezig met het verzamelen van statisti sche gegevens over het verschijnen van zon nevlekken. Bijna nimmer is de zonneschijf geheel vlekkeloos. Maar in sommige tijden, die dan ongeveer elf jaar uit elkaar liggen, treedt een abnormaal groot aantal vlekken op, die dan tevens ook wel grooter zijn dan in ande re tijden. Dit merkwaardige en fascineeren de verschijnsel is nog geheel onverklaard. De periode van elf jaar is oxerigens slechts een gemiddelde, er treden soms groote af wijkingen op. De electrische en invloeden. magnetische Dat zoo'n zonnevlek niet zulk een on schuldig ding is als het er uitziet, blijkt wel uit de electrische en magnetische invloeden, die zich ten tijde van een vlekkenmaximum doen gelden op aarde. Het noorderlicht kan in zóó sterke mate optreden, dat het zelfs in Nederland waarneembaar is, zooals een aantal jaren geleden. In het noorderlicht heeft men ook een elf jarige periode gevonden, die nauwkeurig samenvalt met de periode der zonnevlek kon. Ook het aardmagnetisme vertoont een zelfde frequentie. De zonnevlekken schijnen echter ook op de weersgesteldheid op aarde invloed uit te oefenen. Men weet hier nog niet zoo heel veel van: om hier zekere conclusies te kun nen trekken, moet men over statistische ge gevens van vele jaren kunnen beschikken. Maar wel staat vast, dat de temperatuur sterk beinvloed wordt; deze is belangrijk la ger als er veel zonnevlekken zijn, al kan dat door andere oorzaken soms verstoord worden. Men meent ook, een invloed op den regenval geconstateerd te hebben, maar deze zou dan toch slechts gering zijn. Wat zijn zonnevlekken? Onze kennis van de zonnevlekken reikt intusschen nog niet zoo heel erg ver. Het zijn een soort draaikolken in de oppervlaktelagen der zon; de wervelstructuur is duidelijk waar te nemen. De levensduur loopt sterk uiteen; sommige bestaan slechts een paar da gen, andere daarentegen een paar maanden. Zij kunnen reusachtige afmetingen aanne men tot wel 80.000 kilometer doorsnee! Het zijn dus gaten waarin onze aarde nog geheel vrij zou kunnen rondzweven. Ze vertoonen zich aan ons als donkere vlekken, maar dat is tengevolge van contrastwerking. In de vlokken zijn de gassen blijkbaar minder heet, om stralen dus ten opzichte van de omge ving minder licht uit. Fakkels. Vóór een vlek optreedt hebben onder de zonsoppervlakte blijkbaar reeds groote, be roeringen plaats gegrepen. De verschijning wordt steeds aangekondigd door het optreden van fakkels, sterk lichtende plekken op de zonneschijf. De zonnevlek ontstaat daarna eerst als een klein puntje, dat vervolgens snel aangroeit. In enkele uren tijcis kan het aspect van een vlekkengroep zich geheel wij zigen. Zij splitsen zich tenslotte, en worden dan weer opgelost in de omringende zons oppervlakte. In de nabijheid der zonnevlek ken treden ook de zgn. protuberansen op, geweldige uitbarstingen van gassen, die zich tot op groote hoogten boven de zonsopper vlakte verheffen; men heeft ze waargenomen tot 600.000 kilometer hoogte! In de reusachtige draaikolken, die de vlek ken zijn, vliegen de electrisch geladen zon- nega'ssen met enorme snelheid rond, waar bij groote hoeveelheden electronen worden uitgeslingerd. Deze veroorzaken dan de sto ringen in het aardmagnetisme en het ver schijnen van het noorderlicht. De door de vlekken uitgezonden stralen maken de bovenste luchtlagen geleidend. Daardoor worden ook gemakkelijker de zgn. vederwolken gevormd, in tijden van veel vlekken, waardoor dus de weersgesteldheid slechter kan worden. Het is misschien interessant te vermelden, dat wel eens getracht is, de perioden, die men in de economische crisis heeft gevonden, in verhand te brengen met de zonnevlekken periode. Ook is wel eens opgemerkt, dat groote revoluties in de geschiedenis dik werf samenvielen met vlekkcn-maxima. Dat komt in vele gevallen uit! knieën en hun nagels zijn vlhmscherp Hun voorhoofd is laag en hun oogen zqnbuiten gewoon goed.Zij leven van vieesch telen, vruchten, ijzererts en wonnen, raken zij niet aan. De vrouwelijke^specimen van deze merkwaardige fabc manneliike nog grooter en donkerder dan hnniakris" zijn. In tegenstelling met de "^anjalm^ houden de „Jandinis bijssondcr t achenvleesch en maken zij dik ji verdwaalde schaapherders en. yakdi^e». Gewoonlijk leven zij slechts m de 1 regionen van het gebergte en I slechts naar beneden, indien zidwon. rig zijn of door lawines tot afdalen g geZooV<luidcn de sprookjes van de «nzame herders van den Himalaya ei on<lcr vindt men zelfs menschen, die beweren, zelf door deze reusachtige dieren i schengedaante achtervolgd te zijn 0 - het leven vermochten te redden door den raad van hun voorvaderen op te volgen en bergafwaarts te loopen. daai de zens, evenals de hazen, zich slechts berg opwaarts snel vermogen voort te bewegei De ervaringen van een Japanner. De bekende Japansche reiziger Soeresh Yaidva verzamelde eveneens gegevens oyei de bekende „bhanjakris' en „landims toen hij zich in Darjeeling ophield. Een drager vertelde hem, dat zijn oom. toen hij zijn kudde schapen hoedde, door een lan- dini overvallen werd. De geest sprong niet onmiddellijk op don herder en zijn hiup a maar verstopte zich eerst eenigen tijd ach ter een hoorn en liet een duivelsch gelach hooren. Eerst toen de beide mannen ver schrikt de vlucht namen, begon hij de ach tervolging en verscheurde den metgezel van den herder. Den volgenden dag vond men inderdaad het zwaar verminkte lijk. Dezelfde drager ver'elde een nog merk waardiger avontuur, dat een Tibetaansche lama-priester overkomen zou zijn. Deze priester stond op een van zijn pelgrims tochten plotseling tegenover een landini. Hoewel het bloed hem van schrik bijna in de aderen stolde, herinnerde hij zich toch nog den raad. dien zijn abt hem indertijd gegeven had. Daar de landini's volgens de sage alles nadoen, wat zij zien begon hij op een been Ie hinken en daarna op het ande re, tot hij het monster in de nabijheid van den eenzamen Choelmahori-pas, waar een lamaklooster ligt, gelokt had. Toen de mon niken de heide gestalten zagen naderen, vluchtten zij en sloten zich in de provisie kamer op. De poort van het klooster lieten zij echter open. De lama-priester hinkte ongehinderd naar den kelder van het klooster en al hinkend volgde ook de lan dini. In den kelder stonden eenige kannen met petroleum. Den inhoud van een dezer kannen goot de priester over zich uit, welk voorbeeld door de landini gevolgd werd. Toen dit gebeurd was, wierp hij een bran dende lucifer naar het monster, dat daarop verbrandde. Toen de .Tapannei na het aanhooren van deze vertelling van zijn drager in luid ge lach uitbarstte, was de bediende hoogst be- leedigd en liet zijn heer en meester alleen staan. In aansluiting op de mededeelingen van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk, vernemen wij, dat dezer dagen met den aanleg van dp sport- en tennisvelden en den houw van het daarbij behoorende paviljoen wordt aangevangen. Dit is met de inrich ting van de bibliotheek in het Paleis, het geschenk van de Nederlandsche school jeugd, waarin gesymboliseerd zullen zijn 2 groote waarden van het jeugdleven: gees- teliik-inlellectueele en lichamelijke training Op het sportterrein, dat op ongeveer 7 minuten loopen van het Paleis ligt, komen een tweetal tennisbanen, terwijl daarom heen gelegenheid bestaat voor de beoefe ning van verschillende soorten sport. Het paviljoen zal omvatten een groote zitkamer, waaraan aansluitend de kleedka mers met douche-gelegenheid zijn geprojec teerd. Voor de zitkamer komt een groot ter ras, van waar af men een goed overzicht over de tennisbanen heeft. Het paviljoen wordt uitgevoerd in bak steen met een plint in klinkers, terwijl het metselwerk daarboven, in overeenstemming met het paleis, wit gesilicaat wordt. Het wordt gedekt met een rieten kap. ZONDAG 28 MAART. (Ie Paaschdag). Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doop. Weslerland, nam. 7.30 uur. Ds. Van Beek. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, Ds. J. TJn- ♦ema, van Haarlem. Diakenverkie zing. Extra collecte. Evangelisatie. Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. The Star of Hope Mission. Julianadorp. voorm. 10 uur en nam. 7 uur de heer Looij van Rotterdam. Geref. Kerk. Anna Paulowna. voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Cand. J. Verhave. Evangelisatie. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. MAANDAG 29 MAART. (2e Paaschdag). Ned. Herv. Gemeente. Hinpolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Cand. J. Verhave. Evangelisatie. Rreezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. W/ffft/tfojj WIELERCLUB „WIERINGEN" Zondag a.s. Ie Paaschdag 's namiddags 2 uur start van 50 km. Handicaprace voor al" le renners start vindt plaats op de Haukes waar 't traject bekend zal worden Remaak Aller opkomst gewenscht Maandag, tweed» Paaschdag gaat de wielerclub met enkel» renners naar de wielerbaan Halfweg t,j; Amsterdam, de volgende renners nemen rtcel D. Klink, Jn. Kreijger, M. Doijkers, H Meijer en A. Baardman, reserve N. Bakker en C Oostdijk, supporters en liefhebbers kunnen zich opgeven hij J. Cornelise, Zand. buren 7 en bij C. de Haan, Hippolytushoef De buskosten bedraden slechts f 1.25 vice- versa terwijl op de wielerbaan, goedkoop,, entreeprijzen worden geheven. 2e Paaschdag vindt de verloting plaats van de wielerclubloten, na bioscooptijd in Cinema de Haan met Bal Na. ANNA PATJlOWNi Nu wederom een groep van de Biljartver- eeniging Anna Pahlowna tegen een groep uit 't Zand, speelde bij den heer Alkemade en een andere groep in 't Zand, zijn er totaal 50 partijen gespeeld. Anna Paulowna en t Zann wonnen ïedep ■>5 partijen, doeh met het totale puntenaan. tal was Anna Paulowna in de meerderheid, breezand. Geslaagd, P. Koster, leerling van de Ambachtsschool te Den Helder, slaagde voor het einddiploma electricien. Veel kleintjes maken een groot. En zoo hielpen vandaag de kaas dragers naar hun vermogen mee de markt weer een klein zetje te geven. Extra vroeg verschenen ze dit jaar in hun zomerplunje en dus zag alles er bijzonder frisch en fleurig uit. Vreemdelingen waren er ook reeds in vr;ï grooten getale, kortom het zomerseizoen schijnt te zijn begonnen. De prijzen vielen niet mee. De da ling, die de vorige week reeds merk baar was, zette zich door en zoo kon als hoogste markt slechts wor den genoteerd f 21.50. De gang voor consumptiekaas van goede kwaliteit kon worden gesteld op f 17 a f 17.50. De aanvoer blijft toenemen en in afwachting van de groote pro ductie is het begrijpelijk dat de spe culatie zich terughoudend betoont. Intusschen is oen prijsdaling om streeks dezen tijd van het jaar een normaal verschijnsel, een vergelij king met verleden jaar valt echter gunstig uit, zoodat men dooreen ge nomen niet mag klagen. Een kleine verbetering van de vraag, waar voor in de eerste plaats in aanmer king komt die uit het binnenland, lijkt thans bovendien voldoende om een kentering te weeg te brengen. Aan de beurs blijft de toestand onveranderd. Slechts één stapel was daar aangevoerd. De voorzitter schijnt van het juiste standpunt uit te gaan, dat de kapitein zijn zin kend schip het laatst behoort te verlaten. Ten aanzien van de markt hoo ren we van een streven om het aanvoeren van geoliede kaas aan te moedigen. We komen hierop nog wel eens terug. ALKMAAR. 26 Maart. Aarriannelen 2.40, andijvie 9—17, appelen 6.50, Rloemondalcr kool 1.30—3.50, bloem kool I 15.50. boerenkool 1.504.60, gel® kool 1.20—3.20, kropsla D.5010.A0. knolsfd- derio 5.50—7.70, peren 9.50—11.7)0. prei j-J* —4.40, peterselie 3.305,60. rabarber 650— 15.50, raapstelen 1.60—2.10 radijs 1.80—<>'2(4 roode kool 1.80—4.80. selderie 1.80—3.00, spi nazie 4670 ct., spruiten 39. uien 0.60— 1.50, breekwortelon 0.601.30 waschworte-* Ion 3.50—4.50, witlof I 4—6, II 1.50—2.50. ALKMAAR. 26 Maart. -Jj Kansheurs. KI. Edammer 40 plns: af1]1 bod 3638 stuks, verkocht 1538 sluks, nud- denprijs 16.5017, hoogste prijs h-—> Commissie 40 plus aanbod 380 stuks! Edammer export, aanbod en verkocht 141® stuks, prijs 19.— per 50 Kg. Totaal: aanbod 5434 stuks, verkocht. 2954 stuks. Aanwezig 3 fabrieken. Handel matig. ALKMAAR, 26 Maart. Graanmarkt. Aangevoerd 299 H.L.,: 25 H.L. voertarW» f 8.509, 37 H.L. gerst chev. f 9.2510.-'0, 105 H.L. haver f 8.25—9, 63 H.L. boonen, w.o.: paarde f 7.80, bruine f 10—12, citroen f 16, duiven f 7.50—9.75, en witte boonen f 2024, tuinhoonen f 18, 3 H.L. kanarie-1 zaad, geen prijs; 10 H.L. karwijzaad f 12 H.L. diversen; 44 H.L. erwten, w.o.: K« groene f 8.3010, groote groene f 20 en grauwe erwten f 20—25, alles per 100 Kg. Handel stug. ALKMAAR, 26 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd; 35 slab0' "inde 72.000 Kg.: Fahriekskaas kleine per 'F)0 K-G. Handel matig. BROEK OP LANCrENDTJK. 27 Maart. n no° ~'^0' nardapnelen 1.80. u'® ''W—1-30. drielingen 60—70 et,, grove j-" ,30 Peen 0.89-1.20. groene kool 2.30-3™ kro on 0.69-1. ,-oode kool 1.79-2.40, gele ko£' 2.20—3. D. witte kool 1—1.30. NOORnsCHARWOUDE 27 Maart. nso 2.bl. eigenheimers' 2.2Ó. hifi*1' a0n,'(iaPPeleu 1.50. uien 1—1.30. drielingen 80—80 et., grove 1.10—1.20, peen 0.80—1.30: kroten 49—80 et., roode kool 1.50-2.80, gele kool, taaie 1.50-2.70, gele kool 1.70-2-90,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2