Vier kinderen sterven een droevigen dood Verkeersongevallen in de Paaschdagen Buitenland Binnenland Ernstige aanri ding bij Stolpervlotbrug Het Paaschtournooi te Amsterdam D> de Boer Dz* overleden baby in rook gestikt. vreeselijk ongeluk te rijen. knaapje verdronken. Marine en wetenschap Alkmaar opent het grasbaanseizoen Motorrijders door trein meegesleurd Autobotsing te Vries Blauw-Wit winnaar Het Prinselijk paar te Monte Carlo Amsterdam's burgemeester tegen broodprijsstijging Dolle rit te Oegstgeest Het vervoer der Spaansche réfugiés Dreigende staking in de Brifsehe hewapeningsindustrie Vreedzame Japaosche politiek jegens Rusland In Utrecht, Rijen, en Westervoort. Zevenhoven Bij een brand te Utrecht. In den nacht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken in het perceel Curacao- straat 25 te Utrecht. Het vuur breidde zich snel uit, zoodat de bewoners in allerijl in nachtgewaad de vlucht moesten nemen. Zij konden vijf kinderen meenemen. Een kindje van zes maanden kon echter niet meer wor den bereikt. De brandweer heeft met enkele stralen op de waterleiding het vuur gedeeltelijk ge doofd, en heeft zich toen met rookmaskers voor, naar binnen begeven. Het kind bleek inmiddels door den rook te zijn gestikt. Het bad geen brandwonden bekomen. Kind door trein gegrepen en vermorzeld. Zondagmorgen om elf uur is op den on- bewaakten overweg bij de Vijf Eik te Rijen de driejarige Davis Heesbeen, die dicht bij den overweg woont en bij het spel op de rails was geraakt, door een uit de richting Breda komenden trein gegrepen en vermor zeld. Het lijkje is door de marechaussée en de gemeentepolitie naar het lijkenhuisje te Rijen overgebracht. Bedroefde ouders te Zevenhoven. In een onbewaakt oogenblik geraakte Zon dagavond het vierjarig zoontje van de fa milie K. te Zevenhoven in de naast de boerderij loopende poldersloot. Voorbijgaande kinderen, die het ongeluk bemerkten, waarschuwden de ouders. Toen het knaapje door den vader uit de sloot was gehaald bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. KIND OVERREDEN. Doodelijk voort. ongeluk te Wester- Zon dagavond omstreeks zes uur is het vier jarig dochtertje van de familie Alink in de Dorpsstraat, te Westervoort, doordat het kind plotseling den weg overstak, overreden door n juist passeerenden auto. In' zorgwek- kenden toestand is de kleine naar het Dia- conessenhuis te Arnhem vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Waardeering voor het werk van prof. F. A. Vening Meinesz. De belangstelling voor het in een gedenk- teeken vastleggen van de vruchtbare samen werking tusschen marine en wetenschap en het werk, waarvoor prof. dr. ir. F. A. Ve ning Meinesz zich beschikbaar stelde, blijkt zoo groot te zijn, dat dezer dagen reeds voorloopige beslissingen konden worden genomen omtrent plaatsing e.d. In het eere-comité hebben zitting geno' men: pro. dr. J. J. A. Muller te Zeist, voor zitter; vice-admiraal T. L. Kruijs, comman dant van de marine te Willemsoord; vice- admiraal J. C. F. Kooijkaas, hoofd van de afd. hydrografie van het departement van defensie; kapitein-luitenant ter zee J. G. van den Berg, commandant van den onderzee dienst; prof. dr. W. G. Ringer, rector-mag- nificus van de rijksuniversiteit te Utrecht; prof. dr. E. van Everdingen, hoofddirecteur van het Kon. Meteorologisch instituut in De Bilt; prof. dr. K. Oestreich, directeur van het geografisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht; prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, voorzitter van het Kon. Ned. aardrijkskundig genootschap te Am sterdam; prof. dr. J. W. Gruiterink, voor zitter van het geologisch mijnbouwkundig genootschap te Delft en prof. L. A. van Royen, oud-minister van oorlog en marine, president van het Kon. instituut van inge nieurs te 's-Gravenhage. Jongetje ernstig gewond. Auto over den kop geslagen en ern stig gehavend. Eerste Paaschdag om half tien is op den Rijksweg Alkmaar—Den Helder nabij Stol pervlotbrug, in de gemeente Zijpe, een ern stig verkeersongeluk gebeurd. Daar reed 'n personenauto, waarvan de bestuurder, de officier-vlieger F. ter Horst uit den Helder, zich plotseling tegenover een jongetje ge plaatst zag, dat zonder uit te kijken op zijn fiets den weg overstak. Hoewel hij uit alle macht remde kon een aanrijding niet meer worden voorkomen. Bovendien kantelde de auto enkele malen en bleef met de wielen omhoog liggen. De jeugdige wielrijder, de negenjarige J. de Wit te Stolpervlotbrug, bleek ernstig te zijn gewond en is door dokter Boerma uit 't Zand, die de eerste hulp verleende, naar de ouderlijke woning gebracht. De autobe stuurder kwam er met eenige wonden aan de handen af. Doordat de wagen op het rij wielpad was terecht gekomen werd boven dien nog een 19-jarig meisje, de dienstbode van den heer Timmerman uit Schagen, die op de fiets passeerde, geraakt. Zij kwam te vallen en kreeg schaafwonden aan de beenen. Zij is naar een familielid te Lutje winkel overgebracht. De auto, welke ernstig gehavend was, is naar een garage te Schagerbrug gesleept. Wij hebben 's middags nog even geïnfor meerd naar den toestand van den kleinen patiënt, De vader deelde ons mede, dat zijn zoontje bij kennis was en dat de toestand zich op dat oogenblik niet ongunstig liet aanzien. Hij had naast een groote hoofd wond ook nog een kwetsuur aan de lip en het been opgeloopen. Men deelde ons van andere zijde nog mede, dat het verwonde meisje van het fietspad werd afgeslingerd en onder aan den dijk bleef liggen. Zij verwondde zich aan het prikkeldraad, dat halverwege den dijk is aangebracht. Jan Rijk en Houtop nog steeds de beste seniores. Het grasbaanseizoen voor onze motorren ners is Tweeden Paaschdag te Alkmaar ge opend met de door V.V.V. Alcmaria geor ganiseerde grasbaanwedstrijden. Helaas was het weer voor deze sport veel te guur, terwijl de grasbaan bovendien in slechte conditie was. Dit waren dan ook de voor naamste oorzaken, dat de gemaakte tijden lang niet zoo goed waren, dan gewoonlijk en steeds minstens eenige seconden boven de normale, tijden bleven. Wat de prestaties betreft, het bleek, dat de bekende seniorrijders, Houtop en Jan Rijk nog steeds den toon aangeven, terwijl Iesberts, Hartman en Roest mede tot de goe de blijven behooren. De uitslagen luiden als volgt: Nieuwelingen to 250 c.e.: 1. J. Bron in 3 min. 34,4 sec.; 2. P. Poppen in 3 min. 35 s.; 3. J. Merceij in 3 min. 52 sec. Nieuwelingen tot 500 c.c.: 1. J. Houtop in 3 min. 27,4 sec.; 2. H. Giesberg in 3 min. 27.8 sec.; 3. J. Molenaar in 3 min. 29.6 sec. Juniores tot 350 cc. (3 manches): 1. O- van den Berg (1 1 1) 3 pt.2. H. Abels kamp 2 2 en 2 6 p; 3. J. Veth (3 en 4 en 3) 10 ptn.; 4. Th. Kloen (4 3 4) 11 pt. Juniores tot 500 c.M3. \3 manches): 1. W. Dijs (6 4 4) 14 pt.; 2. M. Eeninkwinkel (4 5 3) 12 pt.; 3. J. Westerop (0 6 6) 12 pt. (Een onzuivere beslissing: Westerop kreeg, doordat-hij. in de eerste manche moest uit vallen, geen enkel punt, terwijl hij in de twee andere manches beide keeren nummer één werd. Dijs werd daarentegen een keer eerste twee keer derde, en Eeninkwinkel een maal derde, een maal tweede en een maal vierde! Voor een eerste plaats werden 6, voor een tweede 5, voor een derde 4, enz. punten gegeven). Seniores 350 c.M3.: 1. J. Rijk in 2 min. 54,6 sec.; 2. Houtop in 2 min. 55,6 sec.; 3. Iesberts in 3 min. 2 sec. Seniores 500 c.M3.: 1. Hartman in 2 min. 56,4 sec.; 2. Iesberts in 3 min. 1,4 sec.; 3. Houtop in 3 min. 2,4 sec. Langebaan-race Seniores 350 c.M3.: 1. Houtop en Rijk in 4 min. 8,2 sec.; 2. Iesberts in 4 min. 11.2 sec.; 3. Hartman in 4 min. 14.2 sec. Langebaanrace seniores 500 c.M3.: 1. Hart man in 4 min. 58,6 sec.; 2. Houtop in 5 min. 0.8 sec.; 3. De Graaf in 5 min. 5,8 sec.; 4. Rijk in 5 min. 17 sec. Ongeluk op onbewaaklen over weg bij Kethel eischt twee doo- den. Op den onbewaakten overweg te Kethel is gisterenmorgen, kort na elf uur, een ernstig ongeluk gebeurd dat twee jeugdige Rotterdammers het leven heeft gekost. De bestuurder van een motorrijwiel, de 18-jarige W. H. van Laren, die ter plaatse onbekend was met den weg, lette niet op den trein, welke om 10,59 uur uit Schiedam naar Hoek van Holland was vertrokken. Eenige jongens, die zich in de nabijheid van den overweg bevonden, maakten van L. nog att. op den naderenden trein. Hij schijnt de bedoeling van de jongens evenwel niet te hebben begrepen, waardoor de motorfiets door de trein, die op dat moment een snel heid ontwikkelde van 95 km. werd gegre pen en dertig meter werd meegesleurd. Toen voorbijgangers kwamen toesnellen was zoowel van L. als de op de duo geze ten 19-jarige P. de Waard reeds overleden. Een ontboden geneesheer, de heer G, Sauer uit Kethel, liet de stoffelijke over schotten der beide slachtoffers per vracht auto naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Kethel vervoeren. De burgemeester van Kethel, mr. J. J. van der Lip, die zich op de plek van het ongeluk bevond, ver klaarde, dat dit ongeval, gedurende zijn driejarige ambtsperiode het zesde is, dat op den overweg is ge beurd. Het uitzicht ter plaatse is niet slecht te noemen. De trein kon na vijf minuten vertraging zijn reis vervolgen. Nader vernemen wij nog, dat den motorrijders het uitzicht werd belemmerd, door een auto die vóór den overgang stopte, teneinde den trein te laten passeeren. De motorrijders, niet we tende waarom de bestuurder der auto wacht te, reden door, ondanks het feit, dat zij door het groepje jongëns werden gewaarschuwd. De trein, welke een gestroomlijnde was, had na het remmen een halve km. noodig om tot stilstand te komen. Een groot aantal nieuwsgierigen bleef nog langen tijd na het ongeluk het gebeur de bespreken. Drie personen gewond. Gisterenmiddag zijn te Vries (Gron.) 2 auto's bestuurd door den heer R. M. Bloem uit Onstwedde, den heer H. Spa uit Emmen met elkaar in botsing gekomen, doordat eerstgenoemde, die met een familielid in den wagen zat, de binnenbocht te kort nam. Beide auto's werden zoo ernstig beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. Alle drie inzittenden werden gewond, doch konden, na door een geneesheer te zijn ver bonden naar hun woonplaatsen terugkee- Str» afbeeld in Detvott tifdene «e staking to d« automobielfabrieken van Chryrioi. Het jaarlijksch Paaschtournooi van Ajax en Blauw-Wit is ditmaal beter geslaagd dan in 1936, toen het in den eindstrijd tusschen twee buitenlandsche clubs Vienna en Uipest wat rumoerig toeging en het slot verre van aangenaam kon worden genoemd. Thans was slechts één buitenlandsche club uitgenoodigd, n.1. de Bohemians uit Praag, terwijl de derde Amsterdamsche eerste klas- ser D.W.S. het viertal vol maakte. De sa menstelling was in ieder geval nu beter, doch wij zouden de organisatoren willen ad- viseeren om het volgend jaar een Nederland- sche club als vierde deelneemster te laten uitkomen. Ongetwijfeld zou dat de belang stelling voor het tournooi nog ten goede ko men. De Tsjechen hebben anders op beide dagen niet slecht gespeeld. Op eersten Paaschdag op het Ajax-terrein verloren de Bohemians met 2—6 van Blauw-Wit, na verlenging, omdat het einde met blanken stand was gekomen. In deze ontmoeting muntten de Tsjechten uit door improductivi teit. Het was een spel, zooals wij dat meer malen van de centraal-Europeesche landen hebben mogen aanschouwen: kort samen spel, met goede techniek, uitstekendi positie kiezen doch zonder verrassing. Zeker 40.000 toeschouwers in totaal heb ben de vier wedstrijden bezocht. Aan span ning, aan sensatie zelfs heeft het niet ont broken. De match AjaxBlauw Wit vormde na tuurlijk het hoogtepunt. De beide doelpun ten van Blauw Wit werden gemaakt door Oudendijk, terwijl Wilders voor de rust in eigen doel schoot en Gerritsen enkele minu ten voor het einde den gelijkmaker produ ceerde. Er moest dus weer verlengd worden en in het zevende kwartier kon wederom geen beslissing worden verkregen. Straf schoppen moesten den winnaar aanwijzen: Keizer hield er een van de drie, Ferworda twee, zoodat Blauw Wit dit tournooi won. De uitslagen waren: Eerste Paaschdag Ajax terrein: Blauw Wit- Bohemians 20 na verlenging; Ajax D.W.S. 2—1. Tweede Paaschdag Olympisch Stadion: Verliezersronde: Bohemians—D.W.S. 5—2. Eindstrijd AjaxBlauw Wit 2—2 na ver lenging. Blauw Wit wint na het nemen van strafschoppen. INTERESSANTE KIEK UIT DEN SPAANS CHEN BURGERKRIJG. troepen zuiveren een pas veroverd dorp. Nationalistische H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, zijn gistermiddag half vijf aan gekomen te Monte Carlo, waar zij eenigen tijd denken door te brengen. Zij reizen volstrekt incognito. Met het oog op de aanstaande verhooging van den broodprijs met 1 a 2 cent, terwijl verdere verhooging niet buitengesloten is, heeft de waarnemend burgemeester van Am sterdam een telegrafisch verzoek tot den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid ge richt van den volgenden inhoud: In verband aanstaande verhooging brood prijs met 1 a 2 cent, die, in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden, voor vele ingezetenen moeilijk te dragen is, ver zoek ik Uwe Excellentie dringend, de crisis heffing op brood te verlagen, zoodat aan staande broodprijsverhooging voorkomen wordt. Lantaarnpaal en tram als mik punt. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is te Oegstgeest een luxe-auto, bestuurd door L. v. T., uit Haarlemmermeer, na het om verrijden van een tweetal lantaarnpalen op een vluchtheuvel, in botsing gekomen met een tramtrein der N.Z. Tramweg-Mij., die uit de richting Haarlem naderde. De auto werd daarbij volkomen vernield. De bestuurder en de beide passagiers, eveneens afkomstig uit Haarlemmermeer, konden, hoewel zij vrij ernstige verwondin gen hadden opgeloopen, met een taxi de reis naar huis vervolgen, nadat tegen den be stuurder proces-verbaal was opgemaakt. Hoewel het voorbalcon van den tramtrein eveneens beschadigd werd, kon de tram haar reis voortzetten. De Ajaxin Marseille aange komen. Ongeveer 100 uitwij kelingen naar Nederland. De K.N.S.M. deelt ons mede: Het Neder- landsch S.S. „Ajax" van de K.N.S.M. is Vrij dagmiddag met 425 passagiers aan boord welke de Nederlandsche regeering asyl ver leend had van Valencia naar Marseille ver trokken. Het S.S. kwam Zondagmorgen te Marseille behouden aan en het laatste tach tigtal dezer passagiers verliet daar gisteren het schip. De gezagvoerder en de geheele equipage legde de moeilijke taak van het transport met de beperkte middelen, waarover zij be schikten op voortreffelijke wijze ten uit voer. Alleen de kwestie van voedselverzor- ging van dat groote aantal menschen op dit vrachtschip was een moeilijke taak, doch dank zij de goede voorbereiding van alles verliep het transport gunstig. Naar wij vernemen blijft een groot deel der réfugiés in Frankrijk. Een klein hon derdtal zal in Nederland met beperkte vrij heden geinterneerd worden. RANGEERDER OVERREDEN TE TILBURG Bij het springen van een rijden den trein door locomotief ge grepen. Op het stationsemplacement te Tilburg, is Zaterdagmorgen omstreeks tien uur de 45-jarige gehuwde rangeerder Ligtvoet, toen hij van een rijdenden trein was afgespron gen, door een losse locomotief gegrepen en overreden. Van den ongelukkige werd het rechterbeen bij de heup afgereden, terwijl hij eveneens aan het linkerbeen gewond werd. In zeer zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het St. Elizabethzie- kenhuis vervoerd. MOTORRIJDER GESLIPT. Zwaar gewond. Op de Nassaukade bij de Rotterdamsche brug te Amsterdam is gistermorgen een 25- jarige motorrijder geslipt. Hij moest met 'n hekkenfractuur naar het Wilhelminagast- huis worden gebracht. Op tweeden Paaschdag is te Stompetoren in den leeftijd van 73 jaar overleden, de heer D. de Boer Dzn., een bekende per-i soonlijkheid in het landbouw-vereenigingsw leven. De ontslapene was vele jaren voorzitter van de Hollandsche Maatschappij vani Landbouw en eenige malen voorzitter van' de vereeniging tot Ontwikkeling van denj Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Voorts heeft hij van de oprichting af tot het bereiken van den 65-jarigen leeftijd deel uitgemaakt van het Hoogheemraad-i schap Noord'hollands Noorderkwartier eri was hij lid van den Hoogen Raad van Ar-< beid. Met den heer De Boer is een man heen-i gegaan, wiens woord gedurende bijna een generatie, van grooten invloed was op dei ontwikkeling van het organisatieleven in den landbouw van Noordholland en wiensi groote werkkracht en bezonken oordeel er niet weinig toe hebben bijgedragen om de saamhoorigheid in landbouwkringen te verzekeren. Heden zullen te Londen de besprekingen beginnen teneinde te trachten een staking van de werktuigkundigen, welke ongeveer 120.000 man zou treffen en waardoor het! bewapeningsprogramma tijdelijk zou kun nen worden stilgelegd, te bezweren. De arbeiders' der ijzergieterijen van Be- ardmore en Parkheads te Glasgow eischcn een vermindering der loonsverlaging met 'n penny per uur. Gisteravond hebben stakers posten betrokken om te verhinderen, dat des 800 man van de nachtploeg aan het werk zouden kunnen gaan. De beweging dreigt zich meer en meer uit te breiden. Het districtsbestuur van de vakvereenL ging steunt de eisohen der arbeiders. Da vertegenwoordigers der patroonsvereenigin-i gen en die der arbeidersorganisaties zullen heden te Londen de aangelegenheid best.u- deeren. Indien het conflict zich zou toespit sen, zal naar men verwacht, de regeering zich in de zaak mengen, daar de fabrieken thans bezig zijn met de uitvoering van op1- drachten ten behoeve van de admiraliteit. DE AARDVERSCHUIVING TE SERRIERES Het aanhoudende slechte weder heeft aan leiding gegeven tot een aardverschuiving irt het plaatsje Serrieres. Een blok losgeraakte turfsteen is tweeden Paaschdag op den rijksj weg terecht gekomen, welke er twee meter dik mede bedekt werd. De verdedigingswer ken werden vernield. De kabel van het hoogj spanningnet is defect geraakt. Verscheidene huizen heeft men laten ont ruimen uit vrees voor nieuwe aardverschui vingen, welke men in de nachtelijke uren verwacht. Deze streek is onlangs door overstroomin- gen bezocht. Nieuwe oriënteering. De Japansche consul te Wladiwostok en de secretaris der ambassade te Moskou zijn te Tokio aangekomen. Zij hebben Satoh rap port uitgebracht. Korten tijd later had Satoh een langdurig onderhoud met de ministers van oorlog en marine, teneinde de grond slagen op te stellen voor een nieuwe politiek jegens Rusland, gebaseerd op vrede en ver zoening. VOORTDUREND ONRUST IN PALESTINA Het blijft onrustig in het noorden van Pa lestina. Te Jenin bij Haiffa heeft een gewa pende bende vier wagens aangehouden en de reizigers geplunderd. Sedjara, een jood- sche kolonie in Galilca, is met geweervuur aangevallen, maar door de politie ontzet. ONTPLOFFING IN STEENKOOLMIJN IN PENNSYLVANIE. Negen dooden. In een steenkolenmijn heeft zich een ont ploffing voorgedaan, welke kort daarop door een tweede werd gevolgd. Er zijn negen dooden te betreuren.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4