Texel D rheumatische pijnen Van graan tot brood Het Lentefeest in Casino Uit het politierapport* De Paaschdagen Wat deed de Centrale voor werkloozenzorg in 1936 Fientje de la Mar Schoolvoetbal-tournooi begonnen! Uitvoering ten voordeele van de I de tuinbouwteeltvergunning, welke recht geeft Texelsche Wijkverpleging Hoofd- en Neusverkouden Feestavond Tex* Boys Druk bezoek De Jonge Spelers Vischafslag Oudeschild Haven van Nieuwediep Visscherijberichten Als U kunstzijden ondergoed wascht haal het dan even door een dunne Crackfree-oplossing. Dan glanst het weer als nieuw. Crackfreè JfcU FABRIKAAT! N.V. „ONDER ONS" OE KRIM IO.J taris, den heer Wessel. De Burgemeester nam dadelijk het woord. „Het is", zoo sprak deze, „voor mij een aangename taak, namens het bestuur van de gemeente Den Helder, het Esperanto-congres in onze stad welkom te heeten. Gij verkeert wel in een merkwaardi- gen tijd. Niet alleen daar gij Uw jaarlijksche congres houdt, maar zeer zeker ook, omdat het dit jaar vijftig jaar geleden is, dat Uw taal werd geboren. Dit vindt onder eenigszins droevige omstandigheden plaats. Gij, als opti misten, moet het in dezen tijd niet gemakke lijk hebben met Uw ideeën van verdraagzaam heid, broederschap en liefde. Want dit is toch Uw streven. Gij moet ingaan in de gedachten der volkeren en vindt, dat men de menschen moet naderen in hun taal en wilt dus alle talen tot een groot geheel samenvoegen. Dit is, zoo zeg ik, zeer optimistisch. Wij, in Den Helder, voelen de beteekenis en het voordeel, dat Uw congres in onze stad gehouden wordt. Mogen wij U misschien niet veel kunnen bieden, wij bieden U één ding aan, dat anderen U niet kunnen geven: de zee. Gij zult dat straks kunnen ervaren, als ge naar Texel gaat, waar gij ook het schoone van de Noordzee-eilanden kunt zien. Bij de vele prettige herinneringen aan de vooraf gegane congressen, en die, welke in de toe komst nog zullen volgen, hopen wij, dat ook de dagen, in Den Helder doorgebracht, in Uw herinnering zullen blijven. Een moeilijke taak rest me nog, want er zijn hier niet alleen Nederlanders. Ik moest me ook richten tot buitenlanders. Indien ik dit in het Engelsch, Duitsch of Fransch deed zou ik in gebreke blijven tegenover Uw idee van eenheid". Esperanto-speech van den burge meester. -Van het papier las de burgemeester nu een korte speech irj het Esperanto, waarin hij zich richtte tot de buitenlanders, waarbij hij wel de clementie verzocht voor de uitspraak, want al zeggen de Esperantisten dat de taal zoo gemakkelijk te leeren is, het heeft den burge meester, naar hij verzekerde, veel moeite ge kost. Deze opmerking verwekt onder de aan wezigen de noodige hilariteit. Maar al moeten we rekennen, dat het nu niet direct de taal was het een doorkneed Esperantist, begrijpe lijk was het gesprokene zeer zeker en het „mi dankas", waarmee de burgemeester eindigde, had in het Hollandsch niet beter gezegd kun nen worden. De heer P. W. Baas beantwoordde den heer Ritmeester het eerst op zijn vriendelijke wel komstwoorden. Enkele buitenlandsche gasten voerden ver volgens het woord, waarbij de heer Baas be hulpzaam was om het in het Esperanto gesprokene weer te geven in 't Nederlandsch De heer Steiner (Oostenrijk), bestuurslid van I.E.L., welke op doorreis is naar Londen, gewaagde van de vriendschappelijke betrekr kingen, die er tusschen Oostenrijk en Neder land bestaan. In Oostenrijk denkt men, dat iedere Nederlander Esperantist is. Hoe dat zoo komt? Omdat het Nederlandsche volk naar het ideaal van Esperanto leeft, het ideaal van internationale vriendschap. De heer Roland Dupuis (Frankrijk) bracht de groeten over der Fransche Esperantisten. De heer Dupuis had vorig jaar de eer in Den Helder een Esperanto-cursus te geven. Gedu rende zijn nog kort verblijf in ons land heeft hij reeds veel vriendschap ondervonden. Met een „Leve Esperanto, leve Nederland!" besluit hij zijn korte, met Fransche levendigheid naar voren gebrachte rede. Ook de heer Joseph Scherer (Noord-Ameri- ka) toonde zich iemand, die met vuur zijn ge dachten weergeeft. Gedurende zijn kort verblijf in Holland heeft hij veel van de Nederlanders leeren kennen, hetgeen hem gemakkelijk ging door middel van het Esperanto. Met de Engel- sche taal zou hij dit niet hebben bereikt. In 8 jaar heeft hij 48 landen bezocht, maar Neder land heeft zich als een der beste gastheeren getoond. Na deze toespraken werd de eerewijn rond gediend en als wij het zoo noemen mogen de „eere-limonade". Men bleef nog eenigen tijd ge zellig napraten. Tusschen de vele Esperanto- klanken hoorden wij iemand zich zeer waar- deerend uiten over het interieur van ons stad huis, hetgeen ons verknochte jutterhart recht goed deed. Op de stoep van het stadhuis werd de offi- cieele foto genomen, hetgeen met de vroolijk- heid, passend bij een dergelijke handeling, ge paard ging. Toen ging het weer stadwaarts en zochten de verschillende deelnemers hun hotels op, waar zij hun hongerige magen tevreden kon den stellen. De begroetingsavond. 's Avonds om acht uur werd, wederom in Musis Sacrum, de „Interkonatiga Vespero" ge houden. Het was thans de heer J. Heres, de voorzitter van de Heldersche Esperantover- eeniging, die de aanwezigen welkom kon heeten. Een specialen groet richtte hij tot me vrouw L. J. RitmeesterVan der Feen, de eere-presidente van het congres, den heer Rit meester, en mej. Ritmeester. Er volgde toen een soort internationale revue van buitenlandsche sprekers. Buiten de reeds genoemde buitenlanders, die in het stad huis hadden gesproken, en thans hun beste wenschen aan het congres overbrachten, sprak mej. Saxl, die speciaal uit Denemarken naar Den Helder was overgekomen. Verder begroette het congres met. Squire. (Engeland), mej. Früh (Zwitserland), de heer Theo Jung (Duitschland), de bekende redac teur van „La Heroldo", de heer Nordwall (Duitschland) en de heeren Van As en Lode- ma (België). De Esperantisten weten nu waar zij hun vacanties door kunnen brengen; van alle kanten kwamen de uitnoodigingen. Wie Los Angeles te ver mocht vinden, kan naar Weenen gaan en anders is er nog wel een ander plekje te vinden in Europa, waar h(j welkom is. Het is alleen jammer, dat de tijds omstandigheden oorzaak zullen zijn, dat het veelal tot de vrome wenschen zal behooren, aan al die vriendelijke uitnoodigingen gehoor te geven. Door het hoofdbestuur werd vervolgens aan mevrouw Ritmeester dank gebracht voor den moreelen steun, welke zij bij de organisatie van het congres heeft gegeven. Een mooie bloeiende azalia werd haar aangeboden als blijk van erkentelijkheid. Aan het congres comité wordt dank gezegd voor de geweldige werkprestaties welke het in de afgeloopen maanden heeft geleverd. Tot omstreeks twee uur danste het congres, waarna een ieder zijn nachtlogies opzocht, om van een goede, welverdiende rust te ge nieten. De jaarvergadering. Zondagochtend heeft de jaarvergadering plaatsgehad, welke zich kenmerkte door een vlot verloop. Verscheidene besprekingen, een congres eigen, werden gehouden. Wij willen hier een opsomming, welke een buitenstaan der toch niet interesseeren zal, achterwege laten. Slechts enkele dingen willen wij ver melden. In de plaats van den aftredenden penningmeester, Ir. Mension, werd mej. A. Ploeg uit Amsterdam verkozen. Den Haag, Amsterdam en Eindhoven boden aan om het congres in 1938 te ontvangen. De mogelijkheid om het internationale Esperanto Congres in 1939 in Holland te doen houden zal worden onderzocht. De algemeene secretaris, de heer Mabesoone sprak over het leven in de ver- eenigingen, de heer Holleman over het vijftig jarig bestaan van het Esperanto. s Middags heeft het congres een bezoek gebracht aan het Natuur-Historisch Museum. Dr. Reeders hield hier een lezing met licht beelden, in het Esperanto, welke lezing, die een dankbaar onthaal ontving, viermaal moest worden gehouden, daar het groote aantal be zoekers niet tegelijk kon worden toegelaten in de spreekzaal. De bonte avond. Des avonds werd, na een gezellig diner in .Centraal" aan den Kanaalweg, in het ge bouw van den R.-K. Volksbond een bonte avond gegeven. Deze avond, die iri het Espe ranto was aangekondigd als „multkolora ves pero" (veelkleurige avond, letterlijk vertaald) heeft aan dezen naam ten volle beantwoord. Veelkleurig was het inderdaad. Een rijke ver scheidenheid werd den bezoekers gegeven en dat alles in het Esperanto. We zouden niet weten aan wie wij den grootsten lof voor het welslagen van dezen avond moeten toe zwaaien. Het tooneel was herschapen in een cabaret, genaamd „La Verda Kato". Als we namen gaan noemen, loopen we kans som mige te vergeten. Tot vroeg in den volgenden morgen bleef het feestvierende congres nog dansend bijeen, onder leiding van „The Four Swingers". De excursie naar het eiland Texel. Des Maandags, den tweeden Paaschdag, werd een excursie ondernomen naar Texel. De „Dr. Wagenmaker" vervoerde de talrijke per sonen naar het eiland. Al spoedig was de vroolijke stemming er weer in, zoodat vele Esperanto-liederen over het water schalden. Bij de aankomst te Oudeschild wachtten de autobussen reeds, om de feestgangers naar Den Burg te brengen, waar bij „Pen" een kop koffie werd gebruikt. Het zou te ver voeren om een volledige weergave te geven van het verblijf op Texel. We maken hier slechts melding van de plechtigheid bij 't Esperanto-monument, waar ter eere aan de nagedachtenis van Dr. Zamen- hof en het vijftig-jarig jubileum, namens L.E.E.N., door mevrouw Mabesoone bloemen werden gelegd. Door den heer Joh. Duinker, onder wiens vertrouwde leiding de excursie stond, werd een film vertoond over het ont staan en de onthulling van het monument. Na een ferme wandeling door de dennen, werd de lunch gebruikt in Hotel „Prinses Juliana" in De Koog. Autobussen voerden de deelnemers 's middags terug naar de haven, waar de „Dr. Wagemaker" klaar lag om het gezelschap naar Den Helder terug te brengen. Tegen 6 uur was de haven van Den Helder weer in zicht, waar, na de ontscheping het congres werd ontbonden met vele hartelijke „gis revidoj" (tot weerziens). Het is een congres geweest, dat voor de propaganda van het Esperanto van zeer veel beteekenis was. ieder in de gelegenheid is Fientje de la Mar, vóór haar vertrek nog eens persoonlijk op het tooneel te zien en te bewonderen in haar kostelijke imitaties van Lou Bandy, Mariene Dietrich, Maurice Chevallier, Louis Davids, Sophie Tucker en Henriette Davids. Overal in den lande is de critiek dan ook vol lof. De Heldersche Bakkerspatroons-ver. deelt in een advertentie in dit nummer mede, dat de film „Van graan tot brood" niet vertoond mag worden. Naar wij vernemen, omdat deze film niet onbrandbaar is. Het traditioneele Paasch-dansfeest in „Casi no" stond ditmaal in het teeken van Eddy Meenk en z(jn „Radio Stars" en „The Jungle Serenaders". Het is al weer meer dan een jaar geleden dat de band van Meenk hier ter stede optrad en tot onzen spijt moeten wij erkennen, dat er niet van een vooruitgang sprake is. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan de voortdurende be zettingswijzigingen die er in de afgeloopen maanden hebben plaats gehad. De bezetting 1 trompettist tegenover 3 saxofonisten is soms heel goed, maar men moet niet uit het oog verliezen, dat Meenk hier behalve trompettist ook zanger enleader is. Het is dan ook onvermijdelijk, dat veel van zijn goede spel- kwaliteiten verloren gaan. Verder was de band niet erg gedisciplineerd, hetgeen de taak voor den leider geenszins vergemakkelijkt! Geluk kig waren er echter ook diverse goede momen ten, waarin Eddy Meenk zijn ouden vorm meer malen benaderde en zelfs overtrof, zooals in de serie Engelsche waltzen en eenige slowfox- trots. Ook als zanger konden wij hem hier veel meer waardeeren, dan met zijn, meermalen on- noodig, geschreeuw in de hotnummers! De rhythme-sectie konden wij als geheel het best waardeeren. De pianist was ongetwijfeld de beste man. De drummer beging meermalen de fout door in tango's veel te hard en te een tonig tam-tam te spelen, hetgeen voor een keer aardig, maar doorloopend zeer vervelend is, evenals zijn soms zeer gewaagde „breaks" in de hotnummers. Van de saxgroep noemen wij den uitstekenden tenor, die tevens een zeer goed accordeonist bleek te zijn. Ondanks en kele kleine fouten kunnen wij toch niets anders zeggen, dan dat deze band als „dansband" verder uitstekend voldeed, getuige de zeer goede stemming in de zaal, die letterlijk „vol" was. Het hoogtepunt van den avond vormde het optreden van de van de radio bekende „Jungle Serenaders". Hun zang en imitaties van de verschillende instrumenten waren zeer beschaalfd en benaderden meermalen die van andere beroemde buitenlandsche ensembles in dit genre. Waar is het rijwiel. Een bewoner van het Julianapark deed aan gifte, dat zijn rijwiel was ontvreemd. Lantaarnpaal geramd. Door een 3-wieler bakfiets werd de lantaarn paal, staande op den hoek van de Vijzelstraat, geramd, tengevolge waarvan de glazen mantel in diggels ging. De schuldige meldde zich persoonlijk ten Hoofdbureele. Op Paaschrecès. Voorts werd nog een manspersoon aange houden, welke diverse dagen in Alkmaar schuldig is. Vanmorgen is hij op transport gesteld. STEUN POOTAARDAPPELEN OOGST 1936. In aansluiting op de dienaangaande don» den Nederlandschen Algemeenen Keurinsrs dienst gedane mededeelingen maakt de Neder landsche Akkerbouwcentrale bekend, dat da steun voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1936, die niet hun bestemming au zoodanig hebben gekregen of zullen krijgen bij ministerieele beschikking is geregeld. De steun voor aardappelen van de klassen en die U hei leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo buiiengewoon. Niet alleen dai de pijnen verdwijnen, maar AKKER-CACHETS verdrijven bovendien uit 't lichaam de stoffen, die de pijnen ver oorzaken. Neem daarom "AKKERTJES bij aandoeningen als gevatte koude, Griep, Spierpijn, Zenuwpijn. Per 12 stuks 52 cent. Den vorigen keer schreven wij, door wie bo vengenoemde „Centrale" werd opgericht, n.1. door den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom en in 't kort uit een gezet, wat zij wil: n.1. de bestrijding van de geestelijk-zedelijke gevolgen der werkloos heid. In 1936 heeft de „Centrale" voor de tweede maal een beroep gedaan op de offervaardig heid van Christelijk Nederland, omdat de bij eengebrachte som in 1935 door de zeven werk kampen werd opgebruikt. Wij ontvingen toen 125.000,waardoor we in staat waren, nog twee werkkampen te openen, n.1. te Chaam en te Beekbergen. In het jaar 1936 zijn er 4750 deelnemers geweest, die er in totaal 170.000 dagen heb ben vertoefd. Sinds het eerste kamp in Mei 1935 openging, zijn er omstreeks b500 jeug dige werkloozen van christelijken huize, in de werkkampen geweest. Bijna vijf duizend jonge menschen zijn in 1936 gedurende acht weken onttrokken geweest aan de sleur van het niets doen. Op een groot aantal plaatsen zijn de co- mité's bezig geweest de werkloozen (de jon gens en de volwassenen) te helpen, door 't cursuswerk te bevorderen en ontspannings lokalen te openen. Dank zij de medewerking van meer dan tweehonderd comité's werden de jongens in de kampen geplaatst. En naast dit alles heeft de „Centrale" door middel van de Commissie „Vrouwen Crisis Zorg" een internaat voor opleiding tot huis houdelijke diensten geopend en reeds veertig meisjes een opleiding kunnen geven. De mogelijkheid om te offeren komt weer in de week van 31 Maart tot en met 6 April, dan is er een collecte door heel Nederland. Op 31 Maart wordt door de N.C.R.V. een radio-avond gewjjd aan dit werk der „Cen trale". Zondag 4 April komt onze groote Voor drachtkunstenares en Filmster, Fientje de la Mar, vóór haar vertrek naar Budapest en Ned.-Indië, in Casino, Den Helder. Fientje de la Mar zal optreden in de Caba ret Revue „Met een lach door 't leven", in samenwerking met Paul Ostra, Joop de Leur, e.a. Deze revue is een aaneenschakeling van de meest schitterende invallen, komische en ar tistieke schetsen, liedjes, conferenties, paro dieën, imitaties, samenzangen, black-outs en verdere verrassingen. De entrée-prijzen zijn zóó laag gesteld, dat Ook dat mag niet. Er was een persoon, die zitting nam op een raamkozijn, waartegen de politie protesteerde. Automatisch bekwam genoemde persoon een bon. De eerste resultaten. Het jaarlijksch festijn van de Heldersche schooljeugd, het voetbaltournooi in de Paasch- vacantie, is Zaterdag begonnen! Met groot enthousiasme hebben ongeveer 500 jonge voetballers zich op het spel van „bal en goal" geworpen. De spanning was er al dadelijk in, hetgeen de hieronder volgende uitslagen dui delijk demonstreeren. In de meeste gevallen was het verschil niet grooter dan één doel punt, terwijl men op dezen eersten dag tot tweemaal toe de sensatie meemaakte van „pienanties nemen". De wedstrijd van den dag was die, welke in de voorronde van afdee- ling B gespeeld werd tusschen School 2 en Centraal III, waarbij laatsgenoemde met de record-cijfers van... 30—0 zegevierde! Naar verluidt, heeft de scheidsrechter de doelpun ten elke 2 minuten één! - op een tel- raampje bijgehouden. De uitslagen van Zaterdag luiden: AFDEELING A. Ie ronde: Tuindorp I5 I 8 IIChr. Opl. 4 I— 10 8 1—6 I Gr. v. Prinsterer4 II Tuindorp II7 I 5 II—B.L.O. II 32 (na strafsch.) 1—0 1—0 0—1 8—1 2—1 Hoewel 't Paaschfeest dit jaar zeer vroeg is ingevallen, heeft ons eiland al een vrij druk bezoek gehad tijdens de feestdagen. Zaterdag reeds arriveerde een flink aantal padvinders van 't Leger des Heils, die een Kampvuur aanlegden op een Gemeente-terrein nabij Den Burg. Hoewel de eerste Paaschdag rustig verliep kwamen toch nog heel wat bezoekers naar hier, o.a. arriveerde nog een vrij groot gezelschap, dat een wandeltocht maakte. Grooter was evenwel het bezoek op den tweeden Paaschdag. De in dit blad aangekon digde excursie voor Esperantisten bracht alleen reeds ruim 140 personen naar hier, verder waren er velen, die een fiets- of een wandel tocht kwamen maken, terwijl ook velen de Heldersche voetbalclub naar hier vergezelden. Zooals was aangekondigd, brachten de deel nemers van 't Esperanto-congres een bezoek aan het Esperanto-monument op 't einde der Koogerstraat alhier, waarbij bloemen werden neergelegd. In de hotels en pensions was nog weinig drukte, maar toch waren er reeds gasten in het Badhotel en een gezelschap van ruim 20 personen in ket z.g. Mierennest. TT. ning werd geteeld. Bijgevolg zal voor dezulken tot het telen van gewassen van den tuinbouw zoowel voor zaad- als consumptiedoeleinden, worden verminderd tot de oppervlakte, welke in 1933 werd beteeld met gewassen van den tuinbouw voor de consumptie. Tevens zal er streng op worden gelet, dat de oppervlakten, welke men opgeeft voor de zaadteelt te bestemmen, ook daadwerkelijk voor dit doel worden gebruikt, aangezien het verboden is, gewassen, daarop geteeld voor de consumptie te verkoopen. 's-Gravenhage, 24 Maart 1936. (Adv.) A, B of C zal respectievelijk 1.50, I 0.50 per 100 kg bedragen. Voor de noodige inventarisatie zal aan alle bij den Nederland schen Algemeenen Keuringsdienst geregia~ treerde en tevens bij de Landbouwcrisisorga nisaties aangesloten telers een circulaire" waarin de voorwaarden nader zijn omschre ven, en een aangifteformulier worden toege- zonden; handelaren kunnen deze formulieren bjj de Nederlandsche Akkerbouwcentrale of bij de Gewestelijke Keuringsdiensten aan vragen. Slechts de op het tijdstip van inventarisatie aanwezige hoeveelheden, voorzoover deze vol doen aan de voorgeschreven eischen, komen voor steun in aanmerking, met dien verstande dat partijen, welke na de inventarisatie gel plombeerd en afgeleverd zijn, of op andere wijze voor pootdoeleinden zijn of zullen wor den aangewend, in mindering worden gebracht op de geïnventariseerde voorraden. De ingevulde formulieren moeten voor 1 April aan de Gewestelijke Keuringsdiensten zijn toegezonden, voorzoover het telers be treft, en aan de Nederlandsche Akkerbouw centrale, voorzoover het handelaren betreft, 's-Gravenhage, 25 Maart 1937. (Adv.), TEELT VAN WARMOEZERIJGEWASSEN BESTEMD VOOR ZAADWINNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat diegenen, die in 1937 warmoezerijgewassen wenschen te telen, be stemd voor zaadwinning in 1937 en deze teelt niet gedekt hebben door een tuinbouwteelt vergunning, hiervan vóór 1 Mei 1937 opgave aan haar moeten doen, Laan Copes van Cat- tenburch 62, 's-Gravenhage, op formulieren, welke aldaar op aanvraag verkrijgbaar zijn. Indien bezitters van een tuinbouwteeltver gunning buiten de hun daarbij toegestane oppervlakte een oppervlakte voor zaad op geven, zal de contröledienst nagaan, of die extra-oppervlakte niet reeds in 1933 bij de oppervlakte, bestemd voor de teelt van tuin- bouwgewassen is opgegeven. Blijkt dit het ge val, dan zal van de tuinbouwteeltvergunning een oppervlakte worj" aan die, waarop in 1 n afgeschreven, gelijk 33 enkel voor zaadwin- 21 (Na strafsch.) AFDEELING B. Voorronde: School 2Centr. III o30 B.L.O. ISt. Joz. Sch. 10 Centr. IVJulianadorp 01 AFD. C. Ulo IV teruggetrokken. AFDEELING D. Voorronde: Ulo IHandelsavondsch: 4—1 Doe wat Dampo in beide neusgaten. Poe 50. Doo« JO ct. Bij Apoth. en Drojutea. Voor een geheel gevulde zaal gaf gister avond de Rederijkerskamer „Texels Klein Too neel" in Pen's Schouwburgzaal een uitvoering ten bate van de Texelsche Wijkverpleging. Opgevoerd werd het blijspel „De schat uit de Congo", van Jef Vereecke. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van Klein Tooneel, den heer M. Moojen. Hierna werd „De schat uit de Congo" ten tooneele ge bracht. Dit bleek niet een schat in geld te zijn, doch een ware schat in den vorm van een jonge dame, met een ongekunsteld karak ter, die niet het minste begrip had van de conventioneele verhoudingen van de Euro- peesche samenleving. Toch brengt ze met haar helder inzicht, gedreven door liefde voor haar pleegvader, een geweldigen ommekeer in diens leven, omdat ze hem doet inzien, dat hij zich niet langer mag laten leiden door een onverstandige heerschzuchtige zuster. Een moeilijke en vooral niet prettige rol werd in dit blijspel keurig gespeeld door mej. E. Dros, waarbij zich het spel van de volg zame dochter „Monique" (mej. G. Keyser), uitstekend aansloot. De hoofdrol, die. van Toucha, „de schat uit de Congo", werd door mej. Vermeulen, weder uitnemend vervuld. Ook door de heeren, die in dit blijspel hun medewerking verleenden, werd zonder onder scheid goed spel ten beste gegeven. De rol van pleegvader werd uitstekend gespeeld door den heer S. Zijm, die van Hans van Dalen door den heer M. Moojen. Terwijl de heer W. Stig- gelbout een rol was toebedeeld, waarvoor hij bijzonder was berekend. Ook het spel van de beide bedienden was opvallend goed. De voorzitter van de Algemeene Wijkver pleging, Notaris Mulder, sprak pen kort slui tingswoord. Spr. wees daarbij op, dat men hier altijd wel een middel weet te vinden om het jaarlijks tekort van de Wijkverpleging, (de vereeniging, die hier aller sympathie ge niet), te dekken. Verleden jaar was het, het tooneelgezelschap van Volksonderwijs, dat een opvoering van „Voerman Henschel" had ge geven, waarmee een mooi recette voor de Wijkverpleging was gemaakt. Thans is het „Klein Tooneel", dat zich hiervoor heeft inge spannen. Het deed spr. genoegen, dat de op komst zoo groot was. Verder richtte Notaris Mulder enkele woorden van dank tot de leden van het tooneelgezelschap voor de moeite, die zij zich getroost hadden. Een prettig bal volgde na deze zoo goed geslaagde uitvoering. De feestavond van de Texelsche Boys, die gisteravond in Hotel „Texel" plaats had, viel ook een zeer druk bezoek ten deel. Hieruit bleek wel. dat de 2e Paaschdag al bijzonder geschikt is op ons eiland voor het houden van een feestavond. Het openingswoord werd ge sproken door den heer C. Graaf. Daarna wer den door den heer Kikkert namens de Voet balvereen. „Oosterend" bloemen aangeboden in verband met het behaalde kampioenschap. Na de opening werd door de leden een aller aardigst clublied gezongen. Hierop volgde voor de adspiranten eveneens een zangnum mertje „22 Jongens met een leeren Bal". De zangvereen. „Con Amore" gaf vervolgens enkele zangnummers ten beste, die voortref felijk werden gezongen. Hierna volgde een kleine voordracht en de alleraardigste pot pourri „Hier zijn de Boys" volgde. Na de pauze volgde eerst weder zang van de gemengde zangver. „Con Amore". Daarop droeg de heer Th. Kager op alleraardigste wijze voor „Waar is de knoop van den Kraag van den Korporaal van de Week". Waarop een voordracht volgde door de Boys-leden C. Witte en H. Schrama, n.1. „Een Reisje naar Amster dam". Hierna werd een één-acter ten beste gegeven, waarvan de opvoering ongeveer drie kwartier duurde, n.1. de alleraardigste klucht „Amor in de Roode Kater", die zeer goed tot zijn recht kwam. t Slotnummer werd gegeven door den heer C. Graaf; het betrof hier een voordracht betrekking hebbend op de gebeur tenissen in het sportleven van de „Texelsche Boys", waarmede de voorzitter, dié er voor een groot deel ook de auteur van is geweest veel succes oogstte. Na afloop der uitvoering werd nog even het woord gevoerd door den Z.Eerw. heer Pastoor Brinkman van Den Burg. De feestavond werd met een prettig bal besloten. Oudeschild. Alhoewel het weer piet erg aanlokte voor een verblijf op ons koude eilandje, zijn er de beide Paaschdagen toch tamelijk veel bezoe kers geweest. Vooral 2en Paaschdag was het, mede in verband met de Esperanto-excursie naar hier, weer gezellig druk aan de haven. Ook de jeugdherberg mocht velen een ge zellig onderdak verschaffen, alhoewel de kachel toch nog niet te versmaden was. Het was ruim 8 uur, toen de heer Wasse naar namens de Mod. Tex. Arbeidersbeweging den aanwezigen en in 't bijzonder den Jongen Spelers, een welkomstwoord toeriep. Voor ruim 300 toeschouwers gaven deze laat- sten een voorstelling van „Krommen Lindert", naar het boek van A. M. de Jong. Over het spel en de voordracht kunnen we kort zijn daar de rollen zonder onderscheid vlot en met gevoel vertolkt werden. Het stuk deed het, temeer omdat hier iets van de harde werkelijkheid voor het licht ge bracht werd. Te ruim elf uur kwam het einde van dezen waarlijk goeden avond. Aanvoer 27 Maart: 20 kg zoute garnalen 15 ct. per kg; 70 kg kreukels k 4—5.20 per mud. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen 't Eng. s.s. „Mavis". Aangekomen van Harlingen met bestem ming Londen de Nederlandsche motorschoe ner „Anceja". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche m.s. „Fau- vette". 27 Maart. Aangebracht door korders: p. kg 0.94—0.89 Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Door haringvisschers: Haring Door garnalenvisschers Levende garnalen p. kist 0.82—0.78 0.75—0.71 6.80—5.70 5.004.20 2.70—2.20 1.50—1.10 p. tal 3.30—2.90 p. lit 1.50—1.35

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6