Amsterdamsche waterleiding is een melkkoe Spoorwegramp in Frankrijk Hoe een teekenfilm tot stand komt Binnenland Abessinië en den Volkerenbond Duitschland zal Tsjecho Slowakije niet aanvallen Deensche trekkers in ons land Oekraïnsche samenzwering oatdekt Sindbad the Sailor Het Japansche parlement ontbonden Amerikas hooggerechtshof zwenkt een poolsch oplichter op tournee. EEN DOODE EN 45 GEWONDEN. De sneltrein ParijsHendaye, die te 16.15 uit Bordeaux vertrekt, is gisteravond te 18.40 bij den overweg te Cabannes ontspoord. De trein had op dat oogenblik een snelheid van ongeveer 120 kilometer. De vier ach terste wagens raakten uit de rails: twee daarvan kwamen in de langs den spoorweg stroomende beek te recht, de beide andere werden in een weide geworpen. Volgens de tot dusvdrre ontvangen berichten zijn drie menschen om het leven gekomen, terwijl ongeveer zes tig reizigers gewond werden. Twee of drie der gewonden verkeeren in ernstigen toestand. Van Dax vertrokken onmiddellijk ambu lances en particuliere auto's naar de plaats des onheils. De spoorwegovergang, waar het ongeluk heeft plaats gehad, ligt op een afstand van vijf kilometer van Dax op den weg naar Mont Demarsan. Om elf uur gisterenavond had men uit de vernielde wagens 31 slachtoffers te voor schijn ggbracht en naar het ziekenhuis over gebracht. Dertig daarvan waren ernstig gewond en een gedood. Het is nog onmoge lijk het juiste aantal slachtoffers vast te stellen, daar er zich nog enkele in de naar beneden gestorte wagons kunnen bevinden. De spoorwegmaatschappij „Paris-Orleans- Midi" heeft het volgende medegedeeld: „De sneltrein Parijs-Hendave, welke te Buur 45 het station Orsay had verlaten, is op den overweg 3 kilometer ten noorden van het station Dax ontspoord. De drie laat ste rijtuigen vlogen uit de rails. Een viel om op den spoordijk, de beide anderen vielen verscheidene meters omlaag. Bij het ongeluk zijn 2 dooden en 00 gewonden te betreuren De spoorwegmaatschappij deelt nader me de: „Het juiste aantal slachtoffers van de ontsporing van den sneltrein Parijs-Hen- daye bedraagt een doode, een jongmensch van twintig jaar, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, een ernstig ge wonde en 44 lichtgewonden. Het verkeer over de versperde spoorlijn, dat moest wor den onderbroken, zal tegen vijf uur in den ochtend hersteld zijn." Gebroken koppeling de oorzaak. De stationschef van Bordeaux heeft aan de pers medegedeeld, dat het ongeluk van Dax te wijten is aan het breken van een koppeling na het restauratie-rijtuig, dat het zesde rijtuig van den trein was. Daar de telefonische verbindingen over de dienstlijnen verbroken waren, kwamen de berichten uit Dax slechts onvolledig bin nen. De trein was dichtbezet met reizi gers. Men verwacht te Bordeaux een trein reizigers, die aan het ongeluk ontsnapt zijn. Brandweerlieden, mobiele garde, gendar mes, de politie van Dax en een honderdtal redders werken samen bij de bevrijding der gewonden. Het opruimingswerk geschiedt bij fakkels. De Poolsclic autoriteiten heben te l.ucz in Wolhynië den clandestiene Ockrainsche organisatie ontdekt, die „Oekrainsche Ko- zakkenbeweging" genoemd werd en die een complot voorbereide tegen de veiligheid van don Poolschen staat. De beweging zou troebelen hebben willen organiseeren tijdens de Paaschdagen. 43 leidende figuren der beweging zijn gear resteerd. Een gekleurde teekenfilm van Max Fleischer. Véél werk maar met een prachtig resultaat! Het publiek heeft zich al langen tijd af gevraagd. waarom de zoo populaire figuur van Popeye the Sailorman niet in kleuren op het witte doek komt. En eigenlijk was „kleur" ook nog het eenige, dat aan de filmpjes van den kampioen-spinazie-eter ontbrak! Max Fleischer, de schepper van Popeye, is er de man niet naar, over ijs van één nacht te gaan en hij heeft dan ook zoo lang met het lanceeren van een gekleurde Po- peye-film gewacht tot hij een volmaakt product kon afleveren. En een volmaakt product is „Sindbad the Sailor", een Paramount-film, geworden! Een unieke short. Dit is de perste short, die uit twee acten bestaat en die daardoor om en bij de twintig minuten duurt:. Dat is punt één, waarom deze film een unieke plaats onder de voorfilms inneemt. Dan is, zooals wij reeds zeiden, deze film gekleurd. Dat korte zinnetje houdt heel wat in en het is in dit verband interessant, eens even te bekijken, hoe een tcekenfilm tot stand komt. Het principe komt hierop neer. dat de be wegende figuren op zeer doorzichtig cellu loid geteekend worden en dan vóór een achtergrond gefotografeerd worden. Hier uit volgt dus. dat er voor één beweging - b.v. het opheffen van een arm een groot aantal teekeningen gemaakt moeten worden Van iederen stand, die de arm in zijn be weging naar boven maakt, wordt een teeke- In een vraaggesprek met een medewerker van „Ce Soir" zeide de Tsjechoslawaaksche minister van buitenlandsche zaken, Krofta, de gebeurtenissen, die Europa in beroering brengen, ernstig en zelfs onrustbarend te achten. Na erkend te hebben, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije de laatste maanden vrij gespannen waren, hoewel hierop eenige ontspanning is ge volgd, verklaarde Krofta: „Ik ben er van KROFTA. overtuigd, dat Duitschland er niet aan denkt, ons aan te vallen. Het weet beter dan wie ook, dat een actie tegen ons het sein tot een Europeeschen oorlog zou zijn." De Minister verklaarde, dat zijn land in dat geval Frankrijk, Enge land, de Sovjetllnie en de Kleine En tente, en zeifs Polen en België aan zijn zijde zou vinden. Ten aanzien van de Kleine Entente ver klaarde Krofta met nadruk: „Er is nimmer sprake geweest van eenige verslapping on zer vriendschap en van de nauwe belangen gemeenschap, die ons verbindt. De Kleine Entente is een noodzakelijkheid voor al haar leden: Neem bijvoorbeeld het accoord dat tusschen Italië en Joegoslavië tot stand is gekomen. Wij zijn geenszins voor een voldongen feit gesteld. Wij zijn zeer loyaal op de hoogte gehouden van de onderhandelingen. Ons land is evenals Roe menië verrukt over het verkregen resul iaat". Krofta wees er voorts op, dat Oostenrijk, dat zich bedreigd ziet door het Duitsche expansionisme en slecht beschermd door Ita lië, zich naar zijn buren richt, en dat zich tot op zekere hoogte ook in Hongarije een zelfde tendens openbaart. Zal Ethiopië op de komende Volkenbondsvergadering verte, genwoordigd zijn? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" wijdt een artikel aan de kwestie van den status van Abessinië, naar aanlei ding van de komende Volkenbondsvergade ring. Op 26 Mei zal de Volkenbond in speci ale vergadering bijeen komen, hoofdzakelijk oin te beslissen over het verzoek om toe lating van Egypte. Het is op het oogenblik niet bekend of Keizer Haile Selassie voor nemens is, een delegatie naar Genève te zenden. Mocht hij zulks doen, dan zal de commissie voor de geloofsbrieven wederom ning gemaakt. Nu worden de teekeningen achtereenvolgens voor het décor geplaatst en stuk voor stuk gefotografeerd. Het zal nu duidelijk zijn, dat men. wanneer men deze foto's in snel tempo achter elkaar projec teert m.a.w.': de film afdraait de armbeweging als een vloeiende ziet. Uit deze koite verklaring zal den lezer blijken hoe enorm veel werk het maken van een teekenfilm vraagt. Men bedenke daarbij, dat er zeer dikwijls méér personen Iegelijk op het doek zijn en dat voor iedere fractie van elke bewoging van élk dezer personen een nieuwe tcckcning op celluloid gemaakt moet worden! Het ontstaan van een teekenfilm. Alleen het maken van deze teekeningen geschiedt nog weer in verschillende etap pes. I'leischer doet de ideeën aan de hand. li.r wordt e-cn scenario geschreven en dan worden de verschillende scènes *in ruwe schetsen op papier gezet. Nu worden door z.g. „animators", zeer geschoolde teekenaars en ware artisten in hun vak, de bcgin-sta- Een scène uit „Sindbad", Op voorstel van den Minister-pre sident Hayashi heeft de Keizer het parlement ontbonden. Hayashi verklaarde dat de poli tieke partijen het aannemen van uiterst belangrijke wetten tegenhiel den. De verkiezingen voor de nieu we volksvertegenwoordiging zullen 30 April a.s. worden gehouden. moeten beslissen of Haile Selassie inder daad vertegenwoordigers kan accreditecren van een regeering, die in feite niet be staat of gezag heeft. De in het najaar gehouden jaarvergade ring van den Volkenbond mocht door de Abessijnsche gedelegeerden worden bijge woond. Sindsdien is ecliter de Abessijnsche regeering te Gore in West-Abessinië, van het tooneel verdwenen. Een aantal landen hebben het Italiaansche gezag in Abessinië de facto erkend. In de voornaamste hoofdsteden is men de meening toegedaan, dat de toestand alleen kan worden opgehelderd, indien de Volken bondsvergadering de feiten goed onder de oogen ziet en een beslissing neemt, waarme de alle Staten zich kunnen vereenigen. Italië zal aan liet Volkenbondswerk niet deelnemen voordat de Assemblee dit vraag stuk heeft opgelost. Men verwacht niet, dat Italië een vertegenwoordiger zal zenden naar de in Mei te houden zittingen van Volkcnbondsraad en Assemblee. Graaf Cia- no, de Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, zal de gewone jaarverga dering in September waarschijnlijk bijwo nen, indien de Abessijnsche kwestie intus- schen geregeld is. Een besluit van de commissie voor de ge loofsbrieven om de Abessijnen in Mei uit te sluiten, zou de kern van tiet vraagstuk niet nader tot een oplossing brengen. Het zou slechts betrekking hebben op de bijeen komsten van deze speciale zitting en de gcheele kwestie zou in den herfst opnieuw ter sprake komen. Roosevelt's positie versterkt. Zooals reeds gemeld, heeft het Opperste Gerechtshof met vijf tegen vier stemmen de wet van den Staat Washington, waarbij mi- nimumloonen voor vrouwen werden vastge steld, grondwettig verklaard. Dit beteekent een geheel veranderd inzicht ten aanzien van de N.I.R.A. maatregelen van Roosevelt, welke verleden jaar door dit zelfde gerechtshof ongrondwettig werden verklaard en in wezen met de thans goed gekeurde maatregel overeenkwamen. Havas meldt hierover nog uit Washing ton, dat de zwenking van de meerderheid, die in het opperste gerechtshof der Vcreenigde Staten werd geconstateerd, werd teweeg ge bracht, doordat de rechter Roberts van opinie veranderd is omtrent het constitutioneel'ka rakter van een wet, waarbij de minimum loonen worden vastgesteld. Dit besluit heeft een zekere sensatie ver wekt in politieke kringen en het onlogische karakter bevestigd van een systeem, dat 't het hof mogelijk maakt, belangrijke uitspra ken te doen met een meerderheid van een stem. De gevolgen van dit besluit zijn nog niet precies vast te stellen, doch tal van poli tici zijn van meening, dat het aantal voor standers van dn door Roosevelt voorgestelde hervorming erdoor zal worden vergroot. In dien het aantal rechters wordt uitgebreid, zooals Roosevelt voorstelt, zullen inderdaad de kansen, dat een meerderheid van een stem gevormd wordt, geringer worden. Het besluit van het hof versterkt tenslotte hij het publick den indruk,, dat het hof op slot van rekening boinvlood wordt door de denkbeelden van de groote meerderheid van het volk en dat hot zirh aan de zijde schaart van de sterkste opinie. dia van alle bewegingen op het celluloid gezet. Dan worden door andere teekenaars de bewegingen voltooid; zij teekenen dus alle tusschcn-periodes. Wéér een andere groep artisten treedt dan in werking: dn „inkers". Deze doen niets anders dan de teekening van de vorige groep met zwarte inkt te bewerken en zoodoende schaduwen, donkere vlakken enz. aan te brengen. En tenslotte komen zij, die de kleur erop zet ten. Voor Sindbad zijn liefst tweehonderd kleuren gebruikt. Dit enorme aantal be reikt men, doordat van iedere kleur zeer veel tinten aanwezig moeten zijn. Wat is toch het geval? Wanneer er meerdere fi guren tegelijk optreden, moeten er dus ook meerdere stukken celluloid achter elkaar ge plaatst worden en het is duidelijk, dat, hij gelijke sterkte, een rood vlak op het éérste stuk feller fotografeert dan een rood vlak op het tweede, derde of vierde plan. Hoe verder het vel celluloid dus van de eamera af slaat, hoe intenser do kleur moet zijn. Tedere acte van deze Popeye- film vroeg om 20.000 afzonderlijke teekeningen, zoodat in het geheel veertigduizend verschillende teeke ningen gemaakt moesten worden! Dan zal men zien, dat deze soort short „diep Ie bezit, in tegenstelling tot oudere film pjes, die nog twee-dimensionaal waren. Hiervan werden de décors gewoon op een vel papier geteekend, dat als achtergrond voor de opnamen diende. Fleischer heeft evenwel een „stcro-opti- cnl proerss" ontwikkeld dat een aanzienlijke verbetering van de films beteekent. Hij werkt nu met „echte" décors. Deze worden gebouwd, zooals de décors voor groote films gebouwd worden en achter elkaar ge plaatst, zoodat er met belichting gewerkt kan worden en mien schaduwen, duistere gedeelten enz. kan verkrijgen. Voor dezen achtergrond worden de op celluloid getee- kende figuren gefotografeerd. Maar hoe, zal men vragen, bereikt men dan dat Poneye een wandeling over het eiland van Sindbad mankt en men een tel- kens wisselenden achtergrond ziet? Het antwoord is eenvoudig: men werkt met een draaitooneell Het heele décor dat noo- dig is, wordt gebouwd op een ronde tafel Waterleidingdebat in de rechts zaal. Huiseigenaar eischt wa terlevering. Gisteren is voor den president van de Amsterdamsche rechtbank Mr. J. W. Huy- singa gepleit in een kprt geding tusschen een huiseigenaar als eischer en het gom. waterleidingbedrijf als gedaagde. Wederom een waterleidingquaestie in do hoofdstad. Ditmaal betreft het een conflict in de I.aings Nekstraat. Een huiseigenaar moest een bedrag van ruim f 80.— betalen wegens „meerverbruik" over het jaar ...1926 Hij weigerde dit en de watertoevoer werd in Januari 1937 afgesloten. Do huisbaas hielp zich zelf en legde een leiding uit het naaststaande per ceel, dat eveneens aan hem totbe- hoorde. Weldra kwam dit uit en de gemeente sloot ook de toevoer voor het andere huis af op grond van de nog niet betaalde rekening. Thans vorderde de huiseigenaar in kort geding opheffing van de afsluiting van de waterleiding daar naar zijn meening de vordering was verjaard en de controle-me ters niet liet juiste verbruik aangaven. Voor de gemeente trad op Mr. H. W. Vliegen. In 1925 is deze huiseigenaar reeds gewaar schuwd. Bovendien heeft de man zich niet ontzien om acht ruiten van het kantoor van de wa terleiding in te slaan. PI. bestreed aan de hand van jurispruden tie, da! hier van een verjaarde vordering sprake is. Men stelt, dat de controlemeter niet juist werkt, doch men zegt niet, dat dit het geval was in den tijd waarover de vordering loopt. List tegen de gem. waterleiding. Men schroomt niet in den strijd tegen de gem. waterleiding van nog andere onwet tige middelen gebruik te maken. In perceel Amsteldijk 49/50 heeft men wederrechtelijk een controlemeter weggpnomen en ter ïjking aan den heer van B. gezonden. De zegels van de gemeente zaten er nog op en hij weigerde te ijken. Toen zond men den meter naar Utrecht, hier was men echter aan het ver keerde adres, want die firma leverde de me ters aan de gemeerde. Deze ijker waarschuw de de gemeente doch onderzocht toch de meter, die te laag wees,.wat in het voor deel van den geabonneerde is. Geen eenzijdige controle van de gemeente. Met klem ontkende pi. voorts, dat de ge meente een eenzijdige controle uitoefent, de verbruiker kan zich door een terzake kun dige doen bijstaan. Geschillen rechts zoowel als bel an gen-geschil Ion worden be handeld door B. en W., de president zal dus niet in kort geding kunnen beslissen. Voorts ontkende pi. dat de vordering een spoedeischend karakter draagt, van 'n nood toestand is geen sprake, daar op sommige uren water wordt geleverd. De huiseigenaar weigerde uit een soort „principe" de na vordering van ruim tachtig gulden te beta len. Hij verdient niet beter dan dat zijn huurders weggaan. Van een onrechtmatige daad van de zijde van de gemeente, die de waterlevering onhief, is dan ook geen spra ke. PI. concludeerde, tot onbevoegdverkla ring van den president, subs. tot afwijzing van de vordering. Pleidooi voor den huiseigenaar, Mr. v. Gonerhton uit Utrecht, optredende voor den huiseigenaar K. de J., ving zijn pleidooi aan met eenige winstcijfers van de waterleiding, vervolgens besprak hij uit voerig het contract tusschen den afnemer en het waterleidingbedrijf. Het gaat er hier om de dwangmaatregelen, waarmee de ge meente haar onrechtmatige eischen denkt die voor Sindbad was vier meter in doorsnee. De camera blijft op haar plaats, de vellen celluloid bliiven op hun plaats in een frame vóór de camera-lens en het décor draait langzaam voorbij! Het geluid. Tenslotte het geluid! Dit is een belang rijk clement en in deze laatste Fleischer- creatie is er dan ook alle zorg aan besteed De gebruikelijke methode is, eerst de gehee- le film te maken, haar daarna eenige malen aan de menschen, die het geluid zul len maken, te vertonnen en tiaar tenslotte af te draaien, terwijl de ..geluidmakers" pre cies op tijd hun dialoog zeggen en hun la waai maken. Een en ander wordt op de geluidsstrook vastgelegd, wanneer de film gereed is. Soms is men echter gedwongen een andere methode te volgen. Dan wordt eerst het geluid opgenomen en aan de hand hiervan maken de artisten hun teekeningen. Dit is natuurlijk veel moeilijker, daar de teekenaars hun schetsen nauwkeurig moe ten laten correspondeeren met het geluid. I)e lipslanden, het gesticuleeren al deze dingen moeten dan met het gesprokene overeenstemmen. Deze methode werd ge volgd bij de opnamen van den twee-hoofdi- gen reus. Zijn rol word n.1. gesproken door een humorist, die niet naar de studio's kon komen, Talrijke problemen. Alen zou ovpr dit interessante bedrijf nog veel moer kunnen zeggen het ligt even wel niet binnen het kader van dit korte praatje Moeilijkheden hij de belichting, het noodzakelijk-zijn van pcvtv ^oIicgI nieuwe lens bij dit stcrcoptical bet zijn allemaal vraagstukken, die de teekenfiim- onlwcrper heeft op te lossen. Uit het voorgaande zal men opgemakt hebben, dat een filmpje, dat don toeschou wer een goed kwartier bezig houdt, niet één-twee-drie klaar is. Deze „Sindbad the Sailor", die natuurlijk een uitgebreide voor bereiding noodig maakte en waarvoor een ongewoon groot aantal teekeningen gemaakt moest worden, is niet minder dan iwe- jaar in productie geweest. door te voeren, te beperken. De huiseigena* heeft in 1916 geweigerd de vordering te y talen. Hij hoorde toen niets mee.r en kort geleden kwam de vordering weer t voorschijn. Bijna twaalf jaar later was hl? natuurliik niet mogelijk dit meerverbruik en de toenmalige huurders te verhalen. Hm waterleidingbedrijf is voor de gemeente tot een soort melkkoe geworden! Vervolgens betoogde pl. dat de schuld van de huiseigenaar verjaard is. liet bedrijf poogt in strijd met wet en billijkheid een bedrag van f 80 op te eischen en niaakt daarvoor gebruik van de haar ten dienst staande machtsmiddelen. De gemeente doet alles om controle buiten haar om te ver- hinderen en naar pl.'s oordeel is er alle re den om aan te nemen, dat die toestellen niet goed werken. Pl. concludeerde tot toewijzing van den eisch. Pres.: Hebt U wel eens gehoord ,yan pa. rate executie, het recht van de overheid? Mr. van Genechten: Maar het betreüt hier een contract met een bedrijf. Pres.: Toch komt het ine voor, dat dat de kern van de zaak is, de huiseigerjaar kon toch beginnen met betalen en dan te rugvorderen. Na re- en dupliek stelde de president de uitspraak vast op 5 April. Bezoek aan de plek waar eens de Deensche Noormannen invie- len. Na het bezoek, dat j.1. Zaterdag aan Arm sterdam werd gebracht en waar den hoofd en districtsbestuursleden van de Deensche jeugdherbergorganisatie een officieele ont vangst werd bereid, begaf het gezelschap zich na bezichtiging van de stad naar ile Jeugdherberg „Slot Assumburg" te Heems kerk. Dit bezoek werd door de gasten met spanning tegemoetgezien, omdat de Assum burg omstreeks 900 een belangrijke rol heeft gespeeld als sterkte tegen de invallen der Deensche Noormannen—Vikingers. Gezegd dient te worden, dat ditmaal de gasten uit het Noorden een heel wat sympathieker in-' druk maakten en en met mooien Decnschen volkszang het hart wonnen van de bijna 200 jeugdige trekkers, die den nacht in de jeugd herberg doorbrachten. Er ontstond onder lei ding van den bekenden minstreel en jeugd- herbergvader „Geert Dils" een ware „Saen- gerstreit". De nacht van Zaterdag op Zondag wordt doorgebracht in de jeugdherberg te Haarlem, vanwaar het gezelschap in de vroegte alweer verder ging naar de .Th. „Koningsbosch" bij Bakkum (N.-H.). Hier kwam het gezelschap juist bijtijds aan om de jeugdherberg-bevol king een morgengroet hij het ontbijt te kun nen brengen, hetgeen alweer gebeurde met een mooi Deensch morgenlied. Naar Petten en Wierineen. De tocht voerde de bezoekers verder door Kennemerland langs den fraaien Duinweg, naar Petten en Wielingen, waar onze Zui derzeewerken diepen indruk maakten op de gasten. Via den dijk werd de jeugdherberg te Sneek bereikt, waar {iet gezelschap' éen feestelijke Paaschlunch wachtte. Het Frie- sche landschap, dat zich met een zonnigen hemel met dikke witte wolken op z'n mooist toonde, bekoorde de gasten in hooge mate, niet het minst de fraaie, forsche boe renhofsteden. Dwars door Friesland werd via de Frie- sehe wouden Hemrik bereikt, waar tot groote vreugde het bestuur de bezoekers niet alleen in 't Deensch maar ook in het Friesch en Engnlsch verwelkomde. Te Assen wachtte de burgemeester het gezelschap, wtlke attentie op hoogen prijs werd gesteld. Te Émmen eindigde de tocht in de jeugd herberg „Do Hunehoek", vanwaar de terug reis via Bremen en Hamburg werd aan vaard. De gasten hebben niet alleen hun oprecht gemeenden dank uitgesproken voor alles, wat door alle betrokkenen zoo gastvrij werd geboden. Vooral uitten zij hun bewondering voor wat, dank zij algemeene medewerking in ons land op jeugdherberggebied in een luttel aantal jaren tot stand is gekomen. Men neemt veie waardevolle ideeën mee te rug naar Denemarken en deze studiereis zal ongetwijfeld bevruchtend werken op het Deensche jeugdherbergwerk. Deze interna tionale erkenning is voor ons nationale werk van groote waarde. Een uitleverinr/s-proceduret Een Pool had zich in 1932 te Weenen schuldig gemaakt aan verduistering en word deswege veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. Nadat hij in vrijheid was gestold, werd de verdere tenuitvoerlegging der straf geschorst. De man maakte van deze vrijheid een dankbaar gebruik om te vluchten en is over België in 1934 in ons land gekomen. Hij heeft zich gedurende dien tijd opgehouden in een kleine gemeente, doch toen hij zich in Amsterdam kwam vestigen, werd hij aangehouden, omdat door do Oosten rijksche regeering zijn uitleve ring was gevraagd. Dinsdag diende de behandeling van het verboor voor de 2e Kamer der rechtbank te Amsterdam. Een zieke vrouw en drie kinderen--. Mr. Is. Coopman, die voor den Pool optrad drong er met klem op aan dat de rechtbank de regecring zou adviseeren de gevraagde uitlevering niet toe te staan. De man was destijds uit Oostenrijk gevlucht omdat hij van een andere politieke richting was dan de a*n het bewind gekomen zijnde regee ring, zoodat hij extra maatregelen tegen zich vreesde. Hij heeft zich in ons land leeren kennen als een eerlijke en harde werker. Hij heeft een ziekelijke vrouw die een zware operatie moet ondergaan en drie kinderen waarvoor hij de kost moet verdienen. De man voorziet in zijn onder houd als colporteur voor een zendingsver- eeniging. Volgens pl. had de man in ons land zeker voor een voorwaardelijke veroordeeling "i aanmerking gekomen en waar hij reeds drie m,«uiden der straf had ondergaan, waarbij nog kt^t twee maanden voorloopige hech tenis hier x». lande, is er alle reden voor do regeering om gjt gezin niet aan den onder gang prijs te geven, en den man in vrijheid te stellen. De rechtbank zal binnen li dagen adueS aan de rcgcering uitbrengen,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2