De Hengstenkeuring De Mijdrechtsche millioenen erfenis Buitenland Binnenland De sit-down staking in Amsterdam Auto tuimelt op drie kinderen De N*S.B,-ers en de steunwet Buifenlandsche aankoopcn door de KX,M* Britsch-Indische firma in Abcssinië gesloten Derde blad Donderdag 1 April 1937 Rentelooze aardappelvoorraad Recordpoging van Rossi Mexico gaat de blokkade breken Arbeiders van de Cultuur-Mij. In de Wieringermeer bespelen met virtuosi teit hun „zaaiviolen", een nieuw soort handzaatmachines waarmede kunstmest en graan op gelijkmatige wijze op de aarde wordt gebracht. Zat de patroon ook down? Meer en meer wint de meening veld, dat 'de bezettingsstaking van de slagerij in de Kinkerstraat te Amsterdam niet geheel vrij is van een reclame-karakter en dat de pa troon der slagerij, die zich ook ernstig be klaagt over zware crisislasten, welke door regeeringsmaatregelen op het slagersbedrijf zijn gelegd, aan den opzet niet geheel vreemd is. Het is, zegt hij intusschen, nooit zijn be doeling geweest om den hinkel te sluiten; wel heeft hij een gedeelte van zijn perso neel met vaste aanstelling opgezegd, aan een ander deel een loonsverlaging aangekondigd: maar hij ontkent, dat de sluiting van den winkel met zijn goedkeuring gebeurd is. Patroon geeft toe aan elschen der knechts. Het resultaat van de besprekingen, welke een deputatie van de bezettende stakers gis terenmiddag met den patroon te zijnen huize gehad heeft, is, dat deze eenige ontslagen, die gegeven waren, ingetrokken heeft; dat het heele personeel in vasten dienst gehand haafd zal worden; en dat over de twee da gen, welke de staking geduurd heeft, het loon zal worden doorbetaald. Gisterenmiddag te half drie is de slagerij weder geopend. De patroon had voor zijn te gemoetkomingen de ook door het personeel aanvaarde voorwaarde gesteld, dat dit een circulaire zal verspreiden, waarin het de hoop uitspreekt, dat het publiek in zijn sla gerij zal blijven koopen, omdat achteruitgang yan de zaak ontslag van personeel tenge volge zal hebben. Alles te zamen genomen, komen wij wel tot de overtuiging, dat de Amsterdamsche slagerspatroon niet zoo erg gedupeerd is door deze plotselinge staking van zijn perso neel, doch een zeer modern reclame-middel heeft aangewend, om de aandacht op zijn koetjes en kalfjes te vestigen, resp. op de cri- gisduurte dezer beestjes. Ernstig ongeluk te Zaamslag. Gisterenmorgen is van een ledige vracht auto, die in de richting Axel even buiten de kom der gemeente Zaamslag (Zeel.) kwam gereden om op een der boerderijen te laden, het stuur gebroken. De chauffeur is, aldus het Hsbl. hierdoor de macht over zih» voertuig kwijt geraakt, hij kon het niet op den weg houden. De auto is, volgens het Hsb., in de langs den Axelschendijk loopende sloot geraakt en is daarbij eerst op drie kinderen, die aam den zijkant van den weg liepen en het gevaar niet bemerkten, ingereden. Twee hunner zijn nog van onder de auto uit ge komen en naar het ziekenhuis te Terneu- zen vervoerd. Het derde jongetje, een zoon- te van den heer Haaks ten Kate, kreeg een schedelfractuur, voorts is hem een beentje gebroken. Het jongetje is naar een nabij gelegen hof stede vervoerd, aangezien de geneesheer transport naar het ziekenhuis te Terneuzen te gevaarlijk achtte. De toestand van het knaapje, dat ongeveer acht jaar oud is, is zorgelijk. De chauffeur van de auto be kwam geen letsel van beteekenis. LMBURGSCHE BOERDERIJ UIT- GEBRAND. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in den keuken van de boerderij van den landbouwer Snellen te Sevenum. Het vuur breidde zich snel uit en na korten tijd lag de boerderij geheel in de asch. Het vee kon, dank zij de hulp van omwonenden, in veiligheid worden gebracht. Veel hooi en eenige landbouwmachines zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. PAKJESDIE VEN IN AMSTERDAM. - Twee exemplaren gesnapt. Door de Centrale recherche te Amsterdam zijn twee pakjesdieven aangehouden, een 21- jarige en een 29-jarige man, die op heeter- daad werden betrapt bij het stelen van pak jes van een auto, die op het Stationsplein stond. "Vragen van de Marchant et d' An- tembourg naar aanleiding van ontslag van een mijnwerker. De heer de Marchant et d' Ansembourg heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Waterstaat: 1 Is het den Minister bekend: a. dat R. H. Kamphuis, hulpmachinist op de ammoniakfabriek van staatsmijn Mau- rits, te Lutterade, door de directie der staatsmijnen in Limburg, met ingang van 1 Mei, is ontslagen, omdat hij geschriften der nationaal socialistische beweging in zijn vrijen tijd, buiten de terreinen der staatsmijnen, heeft verspreid. b. dat een .dergelijk ontslag in gevolge de steunregeling wordt be schouwd, als een „ontslag door eigen schuld" en de ontslagene der halve geen steun zal ontvangen? 2. Is den Minister bereid: a mede te deelen, of hij accoord gaat met een dergelijk optreden van genoemde di rectie waarbij de ondergeteekende verwijst naar de uitlatingen van den minister te dien aanzien in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 18 Maart 11., inhoudende, dat er geen verbod van lidmaatschap van deze vereeniging (de N.S.B.) is, en dat de minister niet weet „of er nu sprake zou zijn van eenige in timidatie". b indien hij met deze handelwijze van de directie der staatsmijnen niet accoord gaat, zijn invloed aan te wenden, om het ontslag van Kamphuis ongedaan te ma ken en voor zoover noodig in overleg met de betrokken ministers er voor te willen zorgen, dat het grondwettelijk recht van politieke meeningsuiting ge waarborgd blijft. c indien de minister met dezen maatregel wel accoord gaat, er voor te willen zorgen dat alle arbeiders en beambten der staats mijnen, die op eenigerlei wijze eveneens voor hun politieke overtuiging het open baar propaganda maken, mede door de di rectie der staatsmijnen met ingang van 1 Mei zullen worden ontslagen? De Nederlandsche labrikanten niet vlug genoeg! Op vragen van den heer Bongaerts' in ver band met den aankoop van vliegtuigen van buitenlandsch fabrikaat door de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft de regeering geantwoord: De regeering heeft kennis genomen van het besluit der directie van de K.L.M. an dermaal vliegtuigen van buitenlandsch fa brikaat aan te schaffen. Aanschaffing van vliegtuigen door de K. L M. behoeft de goedkeuring van den mi nister van Waterstaat. Van einde 1935 af is gedurende eenige maanden tusschen de K.L.M. en de Neder landsche vliegtuigindustrie overleg gepleegd omtrent een ontwerp van een vliegtuigtype voor verkeer op korten afstand, van bestel ling waarvan door de K.L.M. werd afgezien. Naar aanleiding van een verzoek van de K.L.M. aanvang 1937, tot goedkeuring van aanschaffing van een drietal Lockhead super electra vliegtuigen heeft de minister van Waterstaat er op aangedrongen aan de Nederlandsche vliegtuigindu strie een aanbieding te vragen voor een vliegtuig met overeenkomstige eigenschappen. Aan den door de K.L.M. voor het doen van een aan bieding gestelden termijn kon door de fabrikanten niet worden voldaan, tenzij mocht worden aangenomen, dat de ontwerpen reeds voldoende voorbereid waren. De minister van Waterstaat heeft met het oog op de dringende behoefte, welke aan deze vliegtuigen bleek te bestaan, waar door levering op korten termijn geboden was. tenslotte zijn goedkeuring aan de bo venbedoelde aanschaffing niet onthouden, daarbij in aanmerking nemende, dat, over eenkomstig zijn wensch, omtrent levering van vliegtuigen voor verkeer op langen afstand met de Nederlandsche .vliegtuig industrie onderhandelingen worden gevoerd waarbij voldoende tijd van voorbereiding voor tijdige levering beschikbaar is. Maatregelen ten einde een goede samen werking tusschen de K.L.M. en de Neder landsche vliegtuigindustrie te bevorderen worden nader overwogen, en voor levering van vliegtuigen op langen afstand wordt thans een redelijke kans tot mededinging en een te verantwoorden voorkeur aan de Nederlandsche vliegtuigindustrie verzekerd. De heer Vervoorn vraagt den Minister om een exporttoeslag. De heer Vervoorn vroeg aan den Minister van Landbouw en Visscherij: Is het den minister bekend, dat groote hoeveelheden consumptieaardappelen nog ingekuild lig gen en door de telers niet verkocht zijn kunnen worden? Weet de minister, dat de opbrengst van deze aardappelen voor talrijke boeren de eenige bron van inkomen uit het bedrijf is? Weet de minister, dat de denaturatietoe- slag voor de akkerbouwers die niet tevens veehouder zijn, niet voldoende is om de productiekosten te dekken, terwijl de ver koopprijs van gedenatureerde aardappelen zeer gering is? Is de minister niet van meening, dat ten gevolge van de groote hoeveelheid consump tieaardappelen, die worden geteeld, door de telers op deze teelt een groot verlies zal worden geleden, indien geen maatregelen worden genomen om den prijs dier aardap pelen op een behoorlijk peil te brengen? Wil de minister bevorderen, dat door het toekennen van een exporttoeslag de over tollige voorraden tegen een loonenden prijs kunnen worden geruimd? De vragen van den heer van den Heuvel beantwoord. Op vragen van den heer van den Heuvel betreffende de uitvoering van de paarden- wet1918 heeft de minister van Landbouw en Visscherij geantwoord: Van ongerustheid in de kringen van de hengstenhouders en paardenfokkers met betrekking tot de wijze, waarop ten aan zien van hun belangen wordt gehandeld door de rijkscommissie voor keuring van dekhengsten is de minister tot heden niet gebleken. Volgens een algemeenen maatregel van bestuur in 1922 getroffen hebben de rijks- keuringscommissiën, voor zoover dit kan geschieden, te letten op de afstamming, overervende eigenschappen, karaktereigen schappen en verrichtingen dervoorgebrachte hengsten, terwijl volgens art. 32 het vee- artsenijkundig onderzoek, dat aan iedere goedkeuring moet voorafgaan, bestaat uit een onderzoek naar den algemeenen gezond heidstoestand en het bestaan van mogelijke gebreken aan ademhalingswerktuigen, oogen, geslachtsdeelen, beenen en hoeven. In het rapport van den veeartse- nijkundige of de veeartsenijkundi- gen aan de commissie kunnen in derdaad punten voorkomen, die bij de vrije afweging van goede en minder goede eigenschappen de balans naar de eene of andere zijde kunnen doen doorslaan. Een keuring door een commissie, die alleen het exterieur (bouw, stand en gangen) in aanmerking zou nemen en, voor zoover daartoe mogelijkheid bestaat, niet zou letten op de overige punten in art. 31 van den bovengenoemden maatregel van bestuur, zou niet op de voorge schreven wijze zijn verricht. Op een juiste en nauwkeurige uitvoering der paardenwet, welke zoowel noodig als gewenscht is, heeft ieder belanghebbende aanspraak, vooral ook daar de waarde der hengsten door niet- goedkeuring een aan zienlijke vermindering kan ondergaan. Zoo spoedig het den minister zou blijken dat de keuringen niet overeenkomstig de bedoeling der wet zouden hebben plaats gehad, zou hij zich verplicht gevoelen ta bevorderen, dat zulks zich niet herhaalde. Heden voortgezette behandeling voor het Hof. De geestvermo gens van den „Engelschen Lord" zijn in orde. Het Gerechtshof te Amsterdam onder presidium van mr. Joh. M. Jolles #zet vandaag de behandeling voort van de „Mijdrechtsche millioe- nenzaak", waarin de kweeker J. B. uit Mijdrecht, in zijn strijd om de nagelaten millioenen van mevrouw van Wieringen verdacht wordt van yalschheid in geschrifte. Indertijd, nu reeds bijna vijf jaar gele den, verscheen verdachte's naam voor de eerste maal op de rol van strafzitting der Utrechtsche rechtbank. De kweeker deed rechten gelden op een deel van de nalaten schap van de rijke Mijdrechtsche dame, die een verre nicht van hem was, en die in 1932 overleed. Hij legde stukken over, o.a. een arbeids contract, waarin stond, dat hij o.a. het vruchtgebruik kreeg van haar landerijen en andere bezittingen. De erfgenamen maak ten een civiele procedure aanhangig en hiervan was een strafproces tegen den Mij drechtenaar het gevolg. In hooger beroep verhoogde het Hof te Amsterdam de straf van 2X tot vier jaar. Door zijn raadslieden mr. L. J. Venhui zen en mr. J. A. P. C. ten Bokkel uit Haar lem, deed de kweeker, die volhield, dat de stukken echt waren, een nieuw stuk in het civiele proces overleggen. Uit dat nieu we stuk, een koopcontract, onderteekend door mevrouw Van Wieringen, zou blijken, dat hij recht heeft op landerijen ter waar de van ongeveer drie ton. De geschiedenis herhaalde zich, wederom betwistte de te genpartij de echtheid van de nieuw in het geding gebrachte stukken. Het O.M. bij de rechtbank te Amsterdam maakte opnieuw een vervolging aanhangig en weer hoorde verd. zich door de recht bank yeroordeelen en wel tot twee jaar. Zeven en dertig getuigen. Evenals bij de eerste zaak kwam de man in hooger beroep. In October van het vorige jaar behandelde het Hof deze zaak, waaraan door dit college zeer veel tijd werd besteed. De procureur-generaal had ruim 20 ge tuigen opgeroepen, waartegenover de ver dediging 17 getuigen naar voren bracht. Vele getuigen kwamen vertellen, dat er van een nauwe relatie tusschen verd. en de oude dame nauwelijks sprake kon zijn. Men zag hem nooit op het landgoed. De notaris vertelde, dat hij steeds haar zaken had behandeld en van een „vertrouwens man", zooals verdachte zeide te zijn, ge weest, had hij nooit gehoord. Ook waren er getuigen, die beweerden, dat de vrouw een hekel had aan verd., die in het dorp „de Engelsche lord" werd genoemd. De schrift deskundigen van het O.M. verklaarden ook de koopovereenkomst valsch. Daartegenover staat weer de meening van drè Brunner te Zuerich, die concludeerde tot echtheid van de acte. Weer hield verdachte vol, dat mevrouw van Wieringen het stuk in zijn aanwezigheid heeft onderteekend in de huiskamer. Vandaag komt de Engelsche Lord opnieuw voor den rechter. In ons blad van morgen zal men het verder verloop van deze hoogst interessante affaire vinden. Pech bij proefvlucht. Indien zich in de weersomstandigheden geen^ veranderingen voordoen, zal kapitein Rossi hedenochtend om 5 uur opstijgen, om te trachten, het snelheidsrecord over 5000 km. te verbeteren. «ader Havas-telegram uit Istres meldt: Kapitein Rossi heeft met zijn toestel „Tai foen! een proefvlucht gemaakt alvorens een aanval te doen op het snelheidsrecord over 5000 Km. Bij de landing sloeg een keisteen tegen een der motoren van het toestel. De record- poging moet thans worden uitgesteld. Een protest van den Engelschen gezant te Rome. De Italiaansche autoriteiten te Addis Abe ba hebben de Britsch-Indische firma Moha- med Ali eenige dagen geleden gesloten en den eigenaar uitgewezen. De Britsche consul te Addis Abeba en de gezant te Rome hebben tegen de sluiting van dit bedrijf geprotesteerd. Het huis Mohamed Ali, waarvan het hoofdkantoor in Britsch- Indië is, en dat in Oost-Afrika een groote rol speelt, geniet een uitstekende reputatie. Er zijn filialen te Harrar, Addis Abebaen Dzjib- ba. Al deze filialen kregen den 6en Maart de mededeeling dat zij binnen 18 dagen ge sloten moesten zijn. Nadere uitleg werd hier bij niet gegeven. Van Engelsche zijde werden onmiddellijk stappen ondernomen om dit be sluit ongedaan te maken, tevens werd den Italiaanschen autoriteiten gevraagd, wat de reden was van het besluit. Voorts deelde men mede, dat de termijn van 18 dagen voor de afwikkeling van de zaken te kort was. De termijn werd toen verlengd doch de reden van de sluiting bleef onbekend. Volgens het Giornale d'Italia is de uitwij zing echter geschied op grond van de verden king, dat het personeel der firma zich aan spionnage schuldig maakte. De Engelsche demarche heeft succes. Uit Rome wordt gemeld, dat de Engelsche regeering heeft kunnen bewerken, dat de firma Mohamed Ali te Addis Abeba die aan vankelijk bevel had gekregen het land te ven- laten, thans een verblijfsvergunning voor on- bepaalden tijd heeft verkregen. De „Motamar" voor vertrek ge reed gemaakt. Vernomen wordt, dat de Mexlca&neche nota, die dezer dagen aan bijna alle landen en ook aan den volkenbond werd gezonden, betreffende het „recht, de regeering van Va- lencia in haar strijd tegen de opstandelingen te steunen" werd opgesteld na een regee- ringsconsult, waarin werd besloten, de Spaansche volksfronters openlijk te blijven helpen. Cardenas gaf, volgens Un. Press order tot belangrijke verschepingen wapenen, munitie enz. naar de Spaansche rooden, terwijl, naar het heet, het vrachtschip „Motomar" zich momenteel te Vera Cruz gereed maakt, „om de nationalistische blokkade te gaan door breken." De Motomar" ls in een oorlogsschip ver anderd: de bemanning, die thans uniform draagt, heeft, evenals bij de marine gebrui kelijk is, den eed van trouw afgelegd en het schip is gewapend, om zoo noodig, zich te kunnen verdedigen. BEROUW? Commandant van een v. ton dood gevonden. De Spaansche officier, die bij de terecht stellingen te Algericas aan het einde van de vorige week het vuurpeleton heeft gecom mandeerd, is dood gevonden. Aan zijn lijk werd een schotwond waargenomen. Men ge looft dat de officier de hand aan zichzelf heeft geslagen. DREIGENDE STAKING VAN LONDEN- SCHE BUSCONDUCTEURS. De Bond van Londensche busconducteurs heeft met instemming en medewerking van den secretaris-generaal van den bond van transportarbeiders een verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat over een maand in geheel Londen gestaakt zal wor den, indien de werktijd der conducteurs niet met een uur verkort wordt. Bij een dergelij ke staking zouden ongeveer 9000 conducteurs yan de Londensche Verkeersmaatschappij betrokken zijn. HET VROEGERE HOOFD DER RUSSISCHE ORTHODOXE KERK OVERLEDEN? De Poolsche bladen melden uit Kaunss dat daar het gerucht gaat, da; de Metropo liet Peter von Kroetitza, het vroegere hoo van de Russische Orthodoxe kerk,' overleden is. Men vermoedt te Kaunas, da! do Metro poliet, die ruim tien jaar geleden naar Si berië was verbannen, een geweldaadigen dood is gestorven. De Spaansche vluchtelingen, die In het gebouw van de Nederlandsche Legatie te Madrid asyl hadden gevonden, zijn Dinsdag in Nederland aangekomen. - Een kijkje In de wachtkamer te Roosendaal ij' t V1

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7