Spaansche nota aan Parijs en Londen Opnieuw stalling bii „General Mntnrs" Gruwelijk drama te Rotterdam DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Herleefde strijd in Baskenland De conferentie van li Ml Bulienlandsch Overzicfü UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 2 APRIL 1937 65e JAARG. No. 7965 Aanwezigheid van een Italiaansch bezettingsleger aangetoond de Kleine Entente Gandhi candidaat Nobelprijs voor den vrede SS Dreigende staking in de bruinkoolindustrie Een opvolger voor Satoh te Parijs Om dc zelfstandigheid van Britsch-Indië Dc staking op Malakka beëindigd HELDERSCHE COURANT De Spaansche autoriteiten hebben te Lon den en Parijs den tekst gepubliceerd van de nota, welke gisteren door de ambassadeurs dor regeering te Valencia aan de Engelsche en Fransche regeeringen werd overhandigd. De tekst luidt als volgt: Tijdens de jongste gevechten in de pro vincie Guadalajara hebben de regeerings- flroepen zich meester gemaakt van orders van het Italiaansche oppercommando, dat de militaire operaties in dezen sector leidt, alsmede van dienststukken betrekking heb bend op de Italiaansche divisies, die bond- genooten zijn der opstandelingen. Deze do cumenten dragen op een wijze, die geen en kele twijfel overlaat, duidelijk de kenteeke- nen van de inmenging van het Italiaansche leger in Spanje, die den 27sten November 1936 ter kennis gebracht werd van den Vol kenbond en opnieuw door de regeering der republiek vermeld werd in haar mededee- lin.g aan den secretaris-generaal van den 13en Maart 1937, evenals in haar nota's van denzelfden datum, die aan de mogendheden werden toegezonden. De aanwezigheid van een Italiaansch bezettingsleger, dat strijdt tegen de wettige regeering van Spanje, vormt, behalve dat zij een schending van het recht van den mensch beteekent en in di recte tegenspraak is, met het besluit van den Volkenbondsraad van 12 December '36, waarin verklaard werd dat elke staat ver plicht is zich te onthouden van inmenging in de binnenlandsche zaken van een andere staat, de grootste overtreding, die tot nu toe gepleegd werd tegen de politiek van niet- fnmenging en de internationale verplichtin gen, voortvloeiend uit de niet-inmengings- verklaring van Augustus. Door een dergelijk gedrag draagt Italië bij tot een voortduren van den burgeroorlog in Spanje, overtreedt het artikel 10 van het Volkenbondshandvest en gedraagt het zich als oorlogvoerende mogendheid. Uit een onderzoek der bij deze nota ge- Voegde stukken volgt: 1. De aanwezigheid op het Spaansche grondgebied van volledige eenheden van het Italiaansche leger, waarvan personeel, materiaal, de verbindingsorganen en het kader van het commando Italiaansch ziin. 2. De eenheden van het Italiaansche le ger treden in het haar toegewezen gebied óp als een waar bezettingsleger. 3. De Italiaansche regeering heeft op Éét Spaansche grondgebied eigen openbare diensten ingesteld bestemd voor haar mili taire eenheden. 4. De meest vooraanstaande persoon lijkheden van het Italiaansche regiem ne men actief deel aan de actie der Italiaan sche strijdkrachten in Spanje, leiden deze en moedigen ze aan. 5. Al het voorafgaande s'taat gelijk met een invasie in Spanje door Italië, hetgeen ernstig het vertrouwen aan het wankelen brengt, dat plechtig gesloten overeenkom sten moeten inboezemen, en tast ernstig de veiligheid in West-Europa aan evenals de algemeene zaak van den vrede. De regeering der Republiek, in het bezit der hierbij ingesloten bewijzen, acht deze voldoende om er de hierboven geformuleer de conclusies uit te trekken en heeft de eer deze ter kennis van uwe regeering te bren gen, zonder het bijeenbrengen van al het verzamelde materiaal af te wachten. De nota was onderteekend door den mi nister van buitenlandsche zaken, Del Vayo. Rechtsche troepen bezetten eeni- ge dorpen. Sedert eenige dagen is de strijd in het Baskenland herleefd. Gevechten van toene- menden hevigheid worden gevoerd in de provincie Biscaje tusschen Vitoria en Du- rango. Woensdagmorgen heeft Franco's in fanterie een offensief ingezet, dat voorbe reid was door de artillerie en verscheidene uren heeft geduurd. Volgens berichten van rechts kon de vij and aanvankelijk met succes tegen-aanval- len uitvoeren, maar tenslotte bezweek het regeeringsfront in Biscaje onder de nume rieke overmacht der reehtschen. Aan het eind van den aanval konden zij een aantal dorpen bezetten. Gistermorgen is het offen sief voortgezet en nu moesten de regeerings- troepen, nog steeds volgens rechtsche be richten, zich terugtrekken op hun achter- waartsche stellingen, zooals Ochandia (hal verwege tusschen Vitoria en Durango). De rechtsche artillerie vuurt thans op grooten afstand om den tegenstanders de verbinding met Durango af te snijden, waarvan de omgeving op haar beurt door de luchtmacht bestookt wordt. Het regeeringshureau te Bilbao geeft het rechtsche offensief toe, maar ontkent het succes ervan. Het noemt den aanval een grootse mislukking, die den vijand op zware ■verliezen is komen te staan. Geruststellende verklaringen van Stoyadinowitsj. Krofta en Antonesco zijn gisterenochtend te Belgrado aangekomen, om de conferentie van de kleine entente bij te wonen. Zij wer den op het station ontvangen door Stoyadi nowitsj, omringd door vele vooraanstaande persoonlijkheden. De drie ministers van buitenlandsche za ken der kleine entente hebben reeds giste renmorgen en gisterenmiddag de eerste be sprekingen gevoerd. Heden zullen de drie ministers nog een tweetal bijeenkomsten houden, waarna aan de pers een officieel communiqué zal wor den verstrekt. De gevoerde besprekingen waren hoofdza kelijk gewijd aan de gebruikelijke bestu deering van den algemeenen toestand en aan een onderzoek van kwesties, waarbij de kleine entente belang heeft. Ook vraagstukken van indirect belang, zooals de gebeurtenissen in Spanje, een nieuw West-pact enz. kwamen ter sprake. Ten aanzien van dit laatste punt zal de kleine entente in het communiqué, dat mor gen wordt gepubliceerd, herhalen, dat naar haar meening de veiligheid in het Westen niet te scheiden is van de veiligheid in Oost-Europa. Verder heeft de Joego-Slavische minister van buitenlandsche zaken, Stoyadinowitsj, verslag uitgebracht over de beteekenis van het Joego-SlavischBulgaarsche, alsmede van het Joego-Slavisch—Italiaansche pact. Hij gaf zijn Roemeenschen en Tsjecho-Slo- waakschen collega's de formeele verzeke ring, dat deze accoorden op geenerlei wijze inbreuk maken op de vroegere verdragen van Joego-Slavië, noch op zijn betrekkingen met den volkenbond. Men meent in dit verband te weten, dat Joego-Slavië zijnerzijds het met Italië geslo ten accoord te Genève zal laten registreeren. Betreffende de Hongaarsch—Joego-Slavi sche betrekkingen, waaromtrent den laatsten tijd geruchten hebben geloopen, verklaart men in welingelichte kringen, dat Stoyadi nowitsj herhaald heeft, wat hij onlangs reeds in den senaat te Belgrado heeft verklaard, namelijk, dat .Toego-Slavië niet zonder nader overleg met Hongarije onderhandelingen zal aanknoopen en dat het de overeenkomsten, welke het in dit opzicht binden aan de le den der kleine entente, nauwgezet zal nako men. Uit Oslo vernemen wij, dat als candidaat voor den Nobelprijs voor den vrede 19.37, voorgesteld is Mahatma Gandhi. Alleen in den staat Michigan 100.000 personen door arbeids conflicten getroffen. Terwijl de gouverneur van Michi gan, Frank Murphy, te Lansing koortsachtig in de weer is om tus schen de vertegenwoordigers van Chrysler en van de „U. A. W." een vergelijk tot stand te brengen in zake beëindiging der staking, waar bij reeds ongeveer 80.000 arbeiders zijn betrokken, zijn gister nieuwe stakingen in de automobielindustrie uitgebroken. Te Cleveland hebben 18.000 arbeiders van de Fisher Body fabrieken het werk neerge legd. Eenige uren later hebben echter 7000 van hen de arbeid hervat. Voorts hebben de Pontiac-fabricken, wel ke met de „General Motorszijn gelieerd, en de Fisher Body- en Chevroletfabrieken te Flint hun deuren in verband met de sta king moeten sluiten. In den staat Michigan zijn op het oogen- blik 100.000 personen door de arbeidscon flicten zonder werk. In verband met de ver kiezingen, welke 5 April in dezen staat zul len worden gehouden zou men gaarne het conflict bij Chrysler voor dien datum re gelen. In verband met de dreigende staking van 400.000 arbeiders in de bruinkoolmijnen, wordt nader gemeld, dat John Lewis defini tief besloten heeft, om, als er door de werk gevers voor middernacht geen nieuwe over eenkomst wordt geteekerid, een onmiddel lijke staking in de bruinkoolmijnen te be velen. Staking in de bruinkoolmijnen onvermijdelijk? Een staking van de werklieden in de bruinkolenmijnen schijnt niet te vermijden te zijn. De besprekingen van de werkgevers met den arbeidersbond voor het uitwerken van een nieuwe overeenkomst inzake loo- nen en werktijden zijn na drie dagen op niets uitgeloopen. Lewis heeft Lansing, waar hij met de di rectie van de Chevrol et-fabrieken heeft on derhandeld. verlaten en is naar New Work gegaan om deel te nemen aan de bespre kingen in de bruin- en steenkoolindustrie. Hij verklaarde, dat het nog niet absoluut ze ker is dat morgen een staking zal uitbreken, doch hij gaf toe, dat hij de 400.000 mijnwer kers last zal geven de mijnen te verlaten, in dien de werkgevers de verlangens van de werklieden niet inwilligen. Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" meldt, dat de Japansche ambassadeur te Rome, Yotaro Soegedoero, binnenkort zal worden verplaatst naar Parijs, om Satoh, die thans minister van buitenlandsche za ken is, als diplomatiek vertegenwoordiger in de Fransche hoofdstad op te volgen. Uit Bilbao werd later gemeld, dat het of fensief, dat van Vitoria tot Vergara is ontke tend, in hoofdzaak ten doel heeft, het gebied van Vergara, Placencia en Archavaleta te ontzetten, doch men gelooft dat, indien de opstandelingen er in slagen, de Durango over te steken, een aanval op Bilbao zal worden ontketend. De laatste berichten mel den verder, dat de kansen er voor de ver dedigers van Eibar slecht voor staan en dat de regeeringstroepen gedwongen zouden zijn, zich naar Guernica terug te trekken. Het offensief tegen Ochandiano duurt voort. De troepen waren des middags in het ge zicht van dit dorp en de Baskische regeering heeft in verband hiermede alle strijdbare krachten gemobiliseerd. Berichten van de zijde der opstandelingen spreken weder van gevechten in de streek van het Guadarrama-gebergte met voor de regeering nadeeligen afloop. Ook in Guadarama vallen de op. standelingen aan. Een van de correspondenten van Havas bericht dat het commando van de recht sche troepen verscheidene concentraties van de regeeringstroeppn had ontdekt op de we gen naar Guadarama en wetend dat deze troepen bestemd waren voor een aanval in dezen sector besloot het den vijand vóór te zijn en gaf het zijn troepen bevel over te gaan tot den aanval In den ochtend vielen de troepen van Franco gisteren de linies van de regeeringstroepen aan, waar zij aanzienlijke verwarring stichtten. De loopgraven waren vol manschappen, die wachtten op het teeken aan te vallen, zoo dat het voorbereidende artillerievuur van de reehtschen een 'ware slachting aanricht te. Vervolgens dreven de Regulares de re geeringstroepen met de bajonet uit hun stellingen^ waarna ook de Regula-res weer terugtrokken. Slechts speciale afdeelingen, belast met het vernielen van de voorbe reidingen van den aanval, bleven achter. Ondertusschen beschoot de zware artillerie van de opstandelingen, geleid door de luchtmacht, de batterijen van de regeerings troepen en de concentraties achter het front. Verscheidene kanonnen van de re geering werden tot zwijgen gebracht. Ook de luchtmacht, bestookte de concentraties achter het front, o.a. bij het station Vil la Iba, waar een pantsertrein van de re- geering door twee bommen werd getroffen. Een in de nabijheid gelegen munitiedepot werd eveneens opgeblazen. Toen de opstandelingen naar hun eigen linies terugkeerden konden zij een groot aantal gedoode manschappen van de regee ringstroepen tellen. Successen der regeerings troepen bij Pozo Blanco. De opmarsch der regeeringstroepen ten zuiden van Pozo Blanco duurt voort De twee weken geleden prijsgegeven stellin gen werden opnieuw bezet. Ieder oogen.blik kan Ovejo (op 27 K.M. ten zuiden van Po zo Blanco) worden bezet. De opmarsch der regeeringstroepen ten vesten van Pozo Blanco naar Penna R°ya en Belmez duurt voort, hoewel het tempo vertraagd is. Vliegtuigen der regee ring hebben gister de stellingen der opstan delingen bij Penna Roya gebombardeerd. Zij wierpen pamfletten uit, waarin mededee nng werd gedaan van de nederlaag van Franco. De regeeringstroepen verzamelen nog steeds het door de opstandelingen na de bezetting van Alcala Celos en Villa Nueva del Ducpie achtergelaten -materiaal. De strijd om het zelfbestuur van Britsch- Indië, die al jaren gevoerd wordt, is een stap verder op den weg gekomen door de nieuwe constitutie, die gisteren voor Indië gedeeltelijk van kracht is geworden. De nieuwe constitutie is met groote wrij ving tusschen de Britsche regering en de Indische nationalisten tot stand gekomen, schreef het Hbl. gisterenavond in een hoofdartikel, aan dit ongetwijfeld interes sante onderwerp gewijd. Er zijn verschei dene jaren van moeizame onderhandelin gen voorbijgegaan, voordat zij haar eind redactie kon vinden, zonder dat nog de zekerheid werd verkregen, dat zij algemee ne instemming in Indië zou vinden. Zij komt rechtstreeks voort uit de bestuurs- hervorming, die in 1919 voor Britsch-Indië werd ingevoerd, op grond van het rapport Montagu-Chelmsford. Deze hervorming, welke den In- dischen provinciën reeds in zekere mate zelfbestuur verleende, was aangekondigd als een eerste stap op den weg naar volledig zelfbe stuur voor Indië en stelde den sta tus van Dominion in uitzicht. Zij gaf Indië een proeftijd van 15 jaren maar reeds lang voordat deze tijd verstre ken was, gaven de nationalisten blijk van het krachtige verlangen tot herziening .van het bestuursstelsel, dat in het algemeen aan de gestelde verwachtingen had vol daan. Dc Britsche regeering is practiscli gespro ken aan de verlangens der nationalisten ruim tegemoet gekomen. De wet Montagu- Chelmsford ging uit van een dualistisch beginsel. De wetgevende raden werden ge deeltelijk door verkiezing, gedeeltelijk door benoeming samengesteld. Het terrein van wetgevende bemoeienis deelden zij met de regeering, die bepaalde onderwerpen van wetgeving aan de raden overdroeg en de overblijvende voor zichzelf reserveerde. Zij hadden ook het recht om de begrooting te bespreken en daarop critiek te oefenen, doch niet erover te stemmen. De gouver neur, die zoowel voorzitter was van den provincialen raad van ministers als verte genwoordiger van de centrale regeering, had ook het recht van „certificaat", n.1. wettelijke maatregelen in te voeren, welke de wetgevende raad had geweigerd aan te nemen. De nieuwe grondwet breekt ten volle met het dualistisch beginsel van de wet-MontaguChelmsford. De autonomie, die de provincies thans verwerven, gaat uit van de gedachte, dat het gezag principieel uitsluitend wordt gedeeld door een uitvoerend en een wetgevend li chaam in de provincie op een nauw keurig aangegeven gebied, dat ruim genomen vrij is van de controle der regeering van Indië en den centra- len wetgevenden raad. Het wijkt fundamenteel af van het vroe gere stelsel in zooverre het een oorspron kelijk en niet meer een overgedragen gezag vertegenwoordigt. Het uitvoerend gezag der centrale regeering strekt zich voortaan slechts uit tot zaken, die het centraal be stuur betreffen, dat eveneens een nieuwen federalen vorm krijgt, welks invoering wacht op de nog niet verkregen vrijwillige goedkeuring der vorsten. Maar door als deze maatregelen is In dië nog verre van bevredigd en men voor ziet nog een periode van strijd, vooral door het feit dat Gandhi, wiens invloed nog machtig groot is, zijn houding van leidelijk verzet weer zal innemen, totdat bereikt is wat de extrem'-'m wenschen. Men vreest daarom een tijdperk van nieuwe spanning in Britsch-Indië. WERKMAN SLAAT COLLEGA MET HAMER OP HET HOOFD EN PLEEGT DAARNA ZELF MOORD. Omstreeks vier uur gisterenmiddag heeft zich in het schoolgebouw aan de Vieram- bachtstraat 22 te Rotterdam, waarin eertijds waren ondergebracht de scholen voor ge woon lager onderwijs no. 187 en no. 256, welke scholen inmiddels verplaatst zijn naar de Aleidisstraat, een gruwelijk drama afge speeld. Twee gemeentewerklieden zijn in dit gebouw dat momenteel verbouwd wordt tot gym nastieklokaal, met elkaar slaags geraakt. Een van beiden heeft, nadat hij den ander met een stompen hamer vijf of zes slagen op het achterhoofd had toegebracht, zich in het schoolgebouw opgesloten en zich daarna door ophanging van het leven beroofd. De school, welke eenigen tijd heeft leeg- gestaan was bestemd om verbouwd te worden tot gymnastieklokaal. Daartoe waren den laatsten tijd in het gebouw een aantal ge meentewerklieden, benevens eenige electri- ciëns, leden van een jeugdclub ter bestrij ding van de werkloosheid, aan den arbeid. Onder hen, die aan de verbouwing mede werken, bevond zich ook de 40-jarigen op perman A. K. Deze K. had zich de laatste dagen al wat onrustig getoond. Tegen een van zijn chefs had hij gisteren nog gezegd: „Als ik er morgen niet ben, dan zeg je maar, dat ik ziek ben", maar men heeft achter deze woorden toch niets bijzonders gezocht. Een oude veete? Het is nu evenwel gebleken, dat K. een van zijn collega's, den 39-jarigen J. Garde nier, die werkzaamheden verrichtte aan de school in de C. P. Tielenstraat, gevraagd had om Donderdagmiddag om vier uur even bij hem te komen. Het is nog niet komen vast te staan, of er tusschen de beide mannen 'n oude veete bestond. Een feit is evenwel, dat omstreeks vier uur de electriciëns en het an dere werkliedenpersoneel naar huis is ge gaan, zoodat K. alleen zijn collega opwacht te. Toen deze arriveerde, liet K. hem binnen, waarop hij de deur sloot. Wat er zich toen heeft afgespeeld is nog onbekend, maar ver moedelijk is K. op de trap naar de eerste verdieping voorgegaan. De man had een handhamer met twee stompe einden in de hand en blijkens de verklaringen van den getroffene R. heeft hij zich plotseling omge draaid, waarop een regen van slagen op het hoofd van G. neerdeelde. Een wilde jacht door de school lokalen. Ondanks het feit, dat de man vijf of zes diepe slagwonden aan het achterhoofd op liep, terwijl hij tevens 'n groote wonde over voorhoofd en neus kreeg, zoodat hij veel bloed verloor, heeft hij het op een loopen kunnen zetten, daarbij om hulp roepend Daarop begon een wilde jacht door de ver- tmde van de school, waarin ver schillende materialen als electriciteitsbuizen e.d. verspreid liggen. K. is er evenwel in ge slaagd zijn aanvaller te grijpen, waarop zich een heftige worsteling, waarvan de sporen aanwezig zijn, zich heeft ontsponnen. Won der boven wonder slaagde de zwaar ge wonde G., een groote forsche man, erin zijn aanvaller te overmeesteren, waarop hij hem den hamer ontnam en vluchtte. Inmiddels hadden omwonenden de hulp kreten gehoord en verzamelden verscheide ne personen voor het gebouw, toen de hevig bloedende G. met de hamer naar buiten kwam. Aanvankelijk dacht men dat de man een mes in de hand hield, zoodat men verschrikt uiteen stoof. Weldra bleek even wel, dat men hier met een slachtoffer te doen had. In afwachting van de komst van den ge neeskundigen dienst, werd de zwaarge wonde man door de politie, welke inmiddels gearriveerd was, behandeld. De aanvaller was intusschen ook weer op de been gekomen en het eerste, wat hij deed was de buitendeur van de school slui ten, zoodat de politie niet naar binnen kon. Aangezien men niet wist in welken toestand de aanvaller verkeerde, was voorzichtig heid geboden. Een van de politiemannen ontdekte, dat een raampje van een klein vertrekje, naast de deur, op een kier stond. De politie klom door dit raampje naar binnen, doch het was haar niet gemakkelijk om tusschen die hoeveelheden opgeslagen materialen K. te vinden, en tevens moest men erop bedacht zijn, dat K. zich niet zonder verzet zou overgeven. De politie vindt van den dader slechts het lijk. Na eenig zoeken trof men K. in het school lokaal aan. Deze had zich intusschen door middel van een touw. dat hij aan een deur knop bevestigd had, van het leven be roofd. Wel heeft men den man direct los gemaakt, doch de inmiddels ontboden dr. J. J. Koning, heeft slechts den dood kun nen constateeren. G. is per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsijïgel vervoerd, waar hij ia opgenomen. Ook het stoffelijk overschot van K. is naar dit ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van dit drama tast men thans nog volkomen in het duister. Vast staat, dat de beide mannen elkaar wel kenden, doch uit hoofde van hun beroep hadden zij op dat oogenblik niets met el kaar te maken. Beide mannen waren ge huwd. G. kwam alleen op verzoek van K. naar de Vierambachtstraat, waar zijn hulp geroep de aandacht trok. Kort nadat dit drama zich afgespeeld had, verzamelden zich zooveel publiek in de omgeving van het gebouw, dat het verkeer, hetwelk op dat uur tamelijk druk is, geruimen tijd vol komen moest worden stilgelegd. De politie heeft het schoolgebouw onder bewaking doen stellen en zet thans het on derzoek voort. Uit Singapore wordt gemeld, dat de sta king van arbeiders op de rubber-plantages van Selangor is beëindigd. Alle werklieden hebben den arbeid hervat. BURMA VAN HET IMPERIUM GESCHEIDEN. De afscheiding van Burma van het Britsch- indische Imperium overeenkomstig de nieu we grondwet, welke gisteren in werking trad, is te Rangoon gevierd met een alge meenen vrijen dag. Het publiek schonk evenwel weinig aandacht aan deze gebeur-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1