Binnenland Ernstig geschil op de Cen trale markt in de hoofdstad Hoofdverdachte postwissel- vervalsching gearresteerd Eieren zoeken als volksvermaak De Zondagswet overtreden Opheffing consumptiemelk- regeling uitgesteld Dc Nederlandsche klompenmakers vergaderen Koninklijke gift voor werkloozenzorg Nederland in oorlogsvoorzorg Trein grijpt auto te Gilze €/USS», Aardappelgrossiers niet tevreden over de hun toegestane ver koopsruimten. Zij hebben thans de pakhuishuren opgezegd en wenschen de Centrale Markt uit te sluiten. Op de Gemeentelijke Centrale Markt aan de Jan van Galenstraat te Am sterdam is opnieuw een geschil ontstaan waarbii betrokken zijn de tien voornaamste aardappelgrossiers' die naar schatting zestig procent van de aardappelvoorziening der hoofdstad in handen hebben. Het geschil, dat reeds geruimen tijd broeiende was, vindt zijn oorzaak in hoofd zaak in de plaats, welke den aardappel grossiers op de Centrale Markt is toege wezen. De voor eenigen tijd bereikte over eenstemming inzake de pakhuishuren tus- schen het gemeentebestuur en de grossiers bonden in aardappelen, groenten en fruit, had niet de goedkeuring van den aardappel- handel, welke zijn bedrijf heeft op het westelijk gedeelte der Centrale Markt en zich daardoor, zoomede door andere omstan digheden, geïsoleerd gevoelt. Wat dit laatste betreft moge dienen dat de z.g. „vroege aardappelen" gedurende vier maanden door alle grossiers verdeeld over het ge heel e marktcomplex, mogen worden ver kocht, hetgeen door de aardappelgrossiers als een ernstige handicap wordt beschouwd, omdat als gevolg hiervan de westelijke markt vrijwel van het bezoek van den aardappelhandel verstoken blijft. De andere grossiers blijven echter op het standpunt staan dat hun deze extra verkoopgelegen heid niet mag worden ontnomen. Pogingen van de aardappelgrossiers om uit hun iso lement verlost te geraken en voor hun be drijf de geheele markt ter beschikking te krijgen, zijn afgestuit op een afwijzende beschikking ten deze van wethouder Van Meurs. Woensdag is in dit verband de voort durend sterker geworden ontevredenheid overigens zonder incidenten tot uitbar sting gekomen, aangezien de betrokken gros siers op 31 Maart, tot twaalf uur, ter voort zetting van hun bedrijf op de westelijke markt, gelegenheid hadden de zich daar bevindende pakhuizen en de daarbij gele gen open plaatsen, welke zij in huur had den, opnieuw in te huren. bijgezet door de aanwezigheid van een vrij groote politiemacht, is door de betrokkenen, zonder dat het tot eenig incident kwam, gevolg gegeven. Ook den grossiers, die bij het geschil betrokken zijn en die geen ge bruik hebben willen maken van den hun door den directeur der markt gedane toe zegging om over andere open plaatsen van de markt, welke evenwel niet bij hun vroegere pakhuizen elf in totaal ge legen zijn, werd de toegang tot de markt geweigerd, welke maatregel in het vroege morgenuur onder toezicht van de politie eveneens genomen werd ten aanzien van hun uit tachtig man bestaand terreinper- soneel. In verband met een en ander hebben de bij dit geschil betrokkenen gistermorgen in het café „Marcanti" vergaderd, teneinde de mogelijkheden te bespreken om den aanvoer van aardappelen in de hoofdstad op andere wijze, bijv. van de Haarlemmermeer uit, dus met uitsluiting van de markt, te verwezenlijken. Naar zij vernamen blijft de mogelijkheid openstaan dat de grossiers de pakhuizen nog met ingang van een anderen datum op nieuw inhuren, doch zoolang hiervan geen gebruik wordt gemaakt, zullen deze pak huizen uiteraard ter beschikking zijn voor andere gegadigden. Met dat al zal moeten worden afgewacht, hoe het geschil zich verder zal ontwikkelen. Tot 1 Augustus a.s. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, is de uitvoering van het onlangs door den minister van Landbouw en Visscherij genomen besluit om per 1 April de voor de z.g. buitenwettelijke gebieden in het Noor den, Oosten en Zuiden des lands getroffen consumptiemelkregelingen met de daaraan verbonden vaststelling van minimum-melk prijzen op te heffen, opgeschort. Thans bestaat het voornemen om bedoel de regelingen 1 Augustus a.s. te doen ver vallen. Met de mogelijkheid, dat voor dien datum vereenvoudigingen der thans bestaan de regelingen worden ingevoerd, dient echter rekening te worden gehouden. Door de opschorting der voorgenomen op heffing worden belanghebbende partijen in de gelegenheid gesteld, intusschen onderling te trachten een bevredigende oplossing der onderhavige materie te bereiken. Na 1 Augustus zullen slechts in uitzon derlijke gevallen nieuwe voorzieningen ten aanzien van consumptiemelk in deze gebie den van regeeringswege worden getroffen. FIETSRIJDER OVERREDEN TE KRUISLAND. Van deze gelegenheid tot opnieuw In huren hebben zij geen gebruik gemaakt, met het gevolg, dat toen gisternacht te vier uur de schepen met hun aardappelladingen de betrokken grossiers beschikken in to taal over een twintigtal schepen in de verschillende havens van de westelijke markt aankwamen, het personeel aanzeg ging kreeg, onmiddellijk te vertrekken. Aan dezen order, waaraan kracht werd Doodelijk gewond. Woensdagmiddag is de landbouwer W. Linders, wonende te Kruisland, gemeente Steenbergen (N.-B.), toen hij ter hoogte van het Gastelsveer fietste, door een auto aan gereden en ernstig gewond. De man wérd in bewusteloozen toestand opgenomen. Zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is het slachtoffer vannacht overleden. De zgn. verlamde Albert de Vries eindelijk te Brussel ge vangen Een succes voor de Amsterdamsche recherche. Naar wij vernemen is de beruchte Albert de Vries, de hoofddader van de bende postwisselvervalschers, die kort geleden uit een der Parij- sche ziekenhuizen wist te ontsnap pen, Woensdagavond te Brussel door de centrale recherche te Am sterdam gearresteerd. Met betrekking tot deze arrestatie moge er aan herinnerd worden dat bij de huis zoeking in de Parijsche woning van de Vries een tot in de perfevtie verzorgde in stallatie voor de vervaardiging van valsche bankbiljetten, waarvan het meerendeel op Amsterdamsche postkantoren is uitbetaald, werd aangetroffen. De arrestatie van de Vries geschiedde in dertijd door hoofdinspecteur de Jong uit Rotterdam, die de bende bij zijn te Parijs ingesteld onderzoek op het spoor was ge komen. De mededaders werden uitgeleverd en zijn kortgeleden door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld, de Vries echter ver huisde, aangezien men geloofde dat hij on geneeslijk ziek was, naar het Parijsche zie kenhuis, waar hij z.g. met verlamde bee- nen negen maanden plat op bed lag, tot hij zijn kans kon waarnemen en, niet langer simuleerend, op een nacht de vlucht nam, waarbij hij nog over een drie meter hoog muurtje moest klimmen. Het is nog geen uitgemaakte zaak of de Vries naar de hoofdstad zal kunnen worden overgebracht, aangezien zeer waarschijn lijk ook de Belgische Justitie nog wegens zijn oplichterspraktijken een appeltje met hem te schillen heeft. Op de Friesche greiden. De polsstok is reeds lang van den zolder gehaald, de klomplaarzen zijn al lang wa terdicht en de kwaaien') zijn reeds tus- schen het restant van den wintervoorraad aardappelen weggenomen. De eierenzoekerstijd is daar! Reeds oefent de jeugd zich in het slootje springen. Totnogtoe zijn er niet veel eieren gevon den, aldus de N.R.C.rt. Zoolang de hagel buien het luchtruim doorstuiven, zijn er weinig eierenzoekers in het veld. Wel wordt hier en daar een ei gevonden, want enekele kievieten schijnen niet langer te willen wachten op de komst van de lente, maar de groote ren" naar de greiden is nog niet aangevangen. Zoodra de lente in de lucht is, doet men een „loopje" door de ruime velden en bespiedt de vogels. Hij die een goeden kijk ZATERDAG 3 APRIL 1937. Hilversum I. KRO-Uitzneding. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 2.45 Causerie over schoolreizen. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.10 „Het vivisectievraagstuk", causerie. 5.00 De KRO-Melodisten. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramfooonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. R.\.U. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Het KRO-orkest. 9.10 Gramofoonplaten. 9.15 De KRO-Boys. 9.40 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportoverzicht. 10.5512.00 Gramofoonplaten. heeft op de vogels maakt een goede kans eieren te vinden. Wie zulks niet heeft, kan vele uren achtereen zoeken, zonder succes te hebben. De amateur-eierenzoeker richt in tegenstelling met den „kenner" de oogen naar den grond en raapt pas een ei, als het toeval hem bij het nest brengt. Is de tijd daar dat ook de bunte aien los komen d.z. de eieren van grutto, snip, kemphaan enz., dan wordt het bezoek aan de grieden met den dag grooter. Dan is de tijd daar, dat eierenzoekersclubs worden gevormd. In lange rijen worden de akkers op- en afgeloopen en men zou zeggen dat er geen ei zou blijven liggen Maar wie dat denkt heeft het mis, want menig eitje wordt voor bij geloopen. Vroolijk gaat het er zulke dagen toe in de greiden. Ieder heeft er een goed humeur en ieder keert 's avonds veimoeid maar welgemoed uit de greiden huiswaarts. Niemand had den dag gaarne willen missen. Ook de schooljeugd geniet van de eieren zoekerstijd. In vele dorpen in den Frieschen greidhoek wordt in April eierenzoekers- vacantie gegeven. De jeugd zoekt de grei den af en springt over slooten en greppels. Vier weken zullen eieren worden gelegd en vier weken zullen de eieren worden weggenomen. Dan komt de rust in de grei den, d.w.z. dan kunnen de eieren worden uitgebroed. Kleine aardappelen, die als fopeieren dienst moeten doen. Belgische klompeninvoer belem mert onze industrie. De Nederlandsche Bond van Klompenma kerspatroons heeft dezer dagen in Zutphen haar jaarvergadering gehouden onder lei ding van den heer J. v. d. Berg uit Harme ien. De jaarstukken werden goedgekeurd. Daar uit bleek dat de algemeene toestand van het klompenmakersvak nog steeds buitenge- koon slecht is. Nog altijd ijvert de bond voor de verkrijging van gunstiger contingen- teeringscijfers. Want als een der voornaam ste oorzaken van de huidige positie van de Hollandsche klompenindustrie wordt de in voer van Belgische klompen beschouwd. De bond heeft deelgenomen aan velerlei confe renties om hierin verandering te krijgen. Het bondsbestuur stelde de leden in ken nis van de besluiten, genomen op een dezer da.^en in Utrecht gehouden gecombineerde vergadering met de andere organisaties in het klompenmakersbedrijf. Daar is besloten pogingen te doen om 'n gunstiger contingen- teering te bewerkstelligen bij het tot stand komen van een nieuw BelgischNeder- landsch handelsverdrag. Op 5 April zal, eveneens te Utrecht, een conferentie plaats vinden, met de departementale adviescom missie inzake de uitvoering der bedrijfsra- denwet over de mogelijkheid tot oprichting van een wettelijken hedrijfsraad voor de klompenindustrie te komen. Des Zondags geen bootjes opka lefateren in het openbaar. Voor den Haagschen kantonrechter ston den gisterenmorgen terecht een leeraar en een kantoorbediende, tegen wie de Haag- sche politie procesverbaal bad opgemaakt wegens overtreding van de Zondagswet. Beide heeren hadden onlangs een vrijen Zondag productief gemaakt door aan den I.oosduinschen weg hun motorjachtjes voor het aanstaand seizoen netjes op te knappen. De leeraar was dien dag bezig geweest met het renareeren van den motor, terwijl de kan toorbediende zijn boot van een nieuwe verf laag had willen voorzien. Hun werkzaamhe den waren van den openbaren weg te zien geweest en daar zulks bij genoemde wet is verboden, maakte een passeerende agent van politie procesverbaal op. De ambtenaar van het O. M. vroeg een boete van fl.subs. 1 dag hechtenis. De kantonrechter oordeelde het wensche- lijk. dat de vlijtige heeren eerst zouden zijn gewaarschuwd, dat zij in overtreding wa- Hilversum II. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-Maandrevue (Op gr.pl.), VARA- orkest (gr.pl.) en Gramofoonplaten. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Les Ménéstriers. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Gramofoonplaten. 4.10 Gramofoonplaten. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonplaten. 5.10 Gramofoonplaten. 5,40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.00 „Filmland". 7.30 Lezing. 8.00 Herh. SOS-Bêr. Berichten ANP en VARA- Varia. 8.15 C. Steyn's Accordeon-orkest. 8.30 De Ramblers. 9.00 Radiotooneel. 9.10 „Musica". 9.50 Toespraak. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 1) 00 Berichten. 11.0512.00 Gramofoonplaten. ren, hetgeen in dit geval niet was gebeurd. Spr. merkte op, dat jarenlang dergelijke werkzaamheden zijn verricht zonder dat ie mand er aanstoot aan nam. Hij verwonder de zich dan ook niet over het feit, dat de verdachten niet hadden geweten in overtre ding te zijn. In verband daarmede verklaarde spr. de verdachten schuldig, echter zonder opleg ging van straf. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zenden bijdra gen voor „Jong Holland snakt naar werk". Bij de Centrale voor Werkloozenzorg „Jong Holland snakt naar werk", gesticht op initiatief van den raad van Nederland sche kerken voor practisch christendom, Stadhouderslaan 43—45, Utrecht, kwam de mededeeling in, dat het H.M. de Koningin behaagt heeft een bedrag beschikbaar te stellen uitsluitend als blijk van belang stelling in den heilzamen arbeid van deze stichting en ten bate der collecte-actie. Ook H.K.H. Prinses Juliana heeft de cen trale een gift doen toekomen. De Regeering heeft rijksbureau ter voorbereiding van de voed selvoorziening in oorlogstijd in gesteld. Naar aanleiding van een door de commissie voor de economische ver dedigingsvoorbereiding bij den Mi nisterraad ingediend rapport inzake de voorziening met levensmiddelen, heeft de minister van Landbouw en Visscherij ingesteld het Rijksbureau ter voorbereiding van de voedsel voorziening in oorlogstijd. De dan noodzakelijke maatregelen zullen door dit bureau thans reeds worden voorbe reid, zoodat ook Nederland niet achterblijft in het treffen van die maatregelen, welke in een toekomstigen, onverhoopten oorlog, waarin niet alleen het leger, doch ook de burgerbevolking ten volle zal zijn betrokken, van groot belang zullen blijken te zijn. Dit bureau staat onder leiding van den Regeeringscommissaris voor den akkerbouw en veehouderij, den heer Ir. S. L. Louwes, terwijl als technisch adviseur zal optreden de leider van de technische afdeeling van den centralen crisis-controledienst, den heer Ir. S. J. E. Rooda. Er zullen 3 afdeelingen (uitvoeringsorga nen) worden gevormd, te weten: a. Afdeeling granen: onder leiding van den Ing. C. C. C. van Stolk, directeur van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale; b. Afdeeling vetten: onder leiding van den heer Dr. Ing. J. B. R. van der Schoot, admi nistrateur der afdeeling margarine, vetten en oliën der Nederlandsche Zuivelcentrale; c. Afdeeling vleesch: onder leiding van den heer Mr. Dr. A. van Deth, administra- traf van de Nederlandsche Veehouderijcen- Het rijksbureau waaraan als secretaris is verbonden de heer Mr. Th. M. Bautz, is ge vestigd Lange Voorhout 11, Den Haag. Weer sloeg de dood zijn slag op onbewaakten overweg. Gisterenmiddag om half één is een perso- den onbewaakten overweg aan de Vijf Eiken alhier, door een sneltrein, ko mende uit de richting Breda, gegrepen. De wagen werd totaal vernield. Het onderstel werd circa tweehonderd meter meegesleurd. De bestuurder, de heer Jansen uit Dender- monde (België) werd levenloos in de langs ?e.1?..we* loopende sloot gevonden. Het stof felijk overschot is naar het lijkenhuisje te Gilze overgebracht. De trein had vijftien minuten vertraging. DE DRIE MUSKETIERS 85. EEN MASKER. Vanaf de galerij was d'Artagnan getuige geweest van deze gebeurtenis, waarvan slechts vier der aanwezigen de juiste betee- kenis kenden, namelijk de koning, de ko ningin, de kardinaal en hij zelf. Van die vier begreep de koning er nog niet eens al les van, want hij wist immers niet, dat Anna van Oostenrijk alleen aan d'Artag nan de onverwachte overwinning te danken had. welke ze eenige oogenblikken geleden op den kardinaal had behaald. Nauwelijks had de koningin de zaal verlaten, of d'Ar tagnan voelde plotseling 'n lichte hand op zijn schouder. Een jonge vrouw, die een masker droeg, gaf hem een teeken haar te volgen. d'Artagnan herkende tot zijn groot genoegen in de jonge dame mevrouw Bo- nacieux, die hem nu door allerlei gangen naar een vrijwel donkere kamer leidde. In het naastgelegen vertrek hoorde hij de opgewekte gesprekken van vroolijke dames. 86. DE BELOONING. Aan den lichten buitenlandschen tongval kon hij de stem der koningin zonder moeite herkennen. Een door een zwaar voorhangsel bedekte deur leidde naar het naastgelegen vertrek. Plotseling verscheen een fraai gevormde blanke vrouwenarm tussehen de vouwen van het voorhangsel. d'Artagnan begreep, dat het de koningin was die hem een belooning wilde overhan digen. Ton diepste geroerd en innig dank baar nam hij een prachtigen ring in ont vangst en drukte eerbiedig zijn lippen op de hand der koningin. Na eenigen tijd ging de hoofddeur weer open. De gemaskerde mevrouw Bonacieux trad weer binnen, legde zijn vinger op de lippen en beduidde hem stil te zijn. „Wees stil en ga denzelfden weg terug, waarlangs U gekomen is". „Maar wanneer zie ik U dan weer?" fluisterde d'Artagnan. „Dat zult U morgen weten.'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8