Postwisselvervalschers voor de r Binnenland Buitenland Vacantie-regeling winkel personeel De Volkenbond bij de Hideko Maehata getrouwd Rudolf Hess over het conflict met het Vaticaan Verklaring van Antonesco De Italiaansche troepen ia Spanje Een opmerkelijke zet van Degrelle Winkel te Haarlem uitgebrand kroning vertegenwoordigd Palestina in tweeën gesplitst Een stomme hond Rooversbenden te Buitenzorg Bemiddeling in den Spaanschen burgerkrijg Een tweede Doornroosje Voortgezette behandeling Hooge straffen geëischt. De Amsterdamsche rechtbank onder presidium van mr. Boon zet te vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen de postwis selvervalschers, waarmede zij op 5 Maart j.1. een aanvang maakte. Ongeveer een jaar geleden heeft de poli tie een brutale bende postwisselvervalschers onschadelijk gemaakt. De 43-jarige A. de V. die in donker Rotterdam bekend stond als „De Consul", de 51-jarige P. P. en de 45-jarige J. B. werden gearresteerd. Eerst genoemde, die bekendheid verwierf door het simuleeren van een verlamming, werd eerst te Parijs en na zijn ontvluchting eenige dagen geleden te Brussel gepakt, den tweeden verd. arresteerde men eveneens te Brussel en den derden te Amsterdam. Aan de posterijen was een belangrijke schade toegebracht, de knoeiers wisten te Amster dam ruim f 1400 buit te maken en te Rot terdam f 1000.- REQUISITOIR. Gisteren stond A. de V. terecht. De officier van justitie mr. de Blécourt, bracht in zijn requisitoir hulde aan van Ledderi Hulsebosch, en anderen. Voor des kundigen voor de prachtige rapporten waaruit de wijze der vervalsching duidelijk blijkt. De officier meende, dat het bewijs tegen den hoofddader de V., dank zij het ver- valschingsmateriaal dat bij hem thuis is aangetroffen, geleverd is. Ook hetb ewijs tegen B. is geleverd. Bij dehuiszoeking te Parijs, in de woning van de V., zijn immers brieven gevonden, waar uit blijkt dat hij zich met het verzilveren van de valsche postwissels bezig hield. Ofschoon die brieven zeer voorzichtig zijn opgesteld. B. schrijft over de „werkzaamheden": ,,'t moet in Amsterdam nog erg goed gaan". Op 't nieuwe merk wordt niet erg gelet en ik zal alles volgens de regelen der kunst voorbereiden. In een vroegere strafzaak tegen B. heeft deze een doktersrapport overgelegd z.g.n. van een Parijschen arts, waardoor de be handeling van de zaak werd uitgesteld. Thans heb ik gezien aldus de officier dat men toen met deze verklaring het hof bij den neus heeft gehad. Die verklaring was niet door een arts afgegeven, doch doorde V. Hieruit ziet U, wat voor vleesch U in de kuip hebt. Voorts voerde de officier nog aan, dat bij de V. een proefnostwisscl is gevonden op naam van verd. B. Een postwissel, aan geboden aan het bijkantoor in de Borger- straat is getikt op de schrijfmachine van B.: de Postambtenaar heeft B. pertinent herkend. B. is lid van een fleschentrek- kersgenootschap. Reeds jarenlang werkt deze B. in een flesschentrekkers-combinatie met de V. sa men, wat blijkt uit de politierapporten van vele gemeenten. Het aantal processen ver baal tegen hem ontrem aakt is legio. „Gij leest in den bijbel" zoo richtte spr. zich tot den verdachte maar daar staat te lezen: Gij zult uw naaste niet be- rooven. Gij zult dus kunnen begrijpen, dat het rechtvaardig is, dat gij hier zit. Ik betwijfel echter, of ge nog zooveel rechtvaardigheids zin hebt Ik zou het bewijs van onvermogen vinden van de Nederlandsche justitie, wanneer deze verdachten niet zouden worden veroor deeld. Zij zijn gevaarlijke parasieten, waar tegen de maatschappij beveiligd dient te worden. De officier requireerde tegen ver dachte A. de V., den hoofddader, een gevangenisstraf van zes jaar en tegen zijn compagnon J. B. vijf jaar met aftrek van zes maanden voorarrest. De verdediger pleit. Het woord is dan aan den verdediger mr. dr. A. Sternheim. Pleiter acht niet bewezen, dat verd. een valsche postwissel aan het kantoor Borger- straat heeft aangeboden. De herkenning is weinig pertinent. De getuige zeide eerst geen signalement te kunnen opgeven, later kwam hij met een persoonsbeschrijving. Ook op juridische gronden pleitte Mr. Sternheim vrijspraak. Wat de persoon van verd. B. betreft merkte de verdediger op, dat de stukken door de officier in het ge ding gebracht slechts aangiften en proces sen verbaal betreffen en geen vonnissen. Met klem drong de verdediger aan op vrijspraak terwijl hij de onmiddellijke invrij heidstelling van verd. vroeg. De verdachte protesteert nog tegen de verschillende processen verbaal, door den officier aangehaald. Officier: „Wilt u ze nog eens hooren Hier is een verbaal uit den Haag, Eindho ven Verd. (opgewonden) „Ik heb nooit in Eindhoven of den Haag gewoond. Ik heb er geen zaak gehad Rechter Jutte: „en ook geen postwissels aangeboden. Verd.: „Iemand moet misbruik van m n naam hebben gemaakt". Betreffende de valsche doktersverklaring geeft verd. een uitleg: „Ik schreef toen ik voor die zaak gedagvaard werd, naar de V. te Parijs.Die schreef me: „Kom naar ons dorp (zoo noem de hij Pariis altijd) en dan vragen we uitstelde V. had toen de brief van den specialist gefabriceerd Verd. komt dan weer terug op de pro cessen verbaal: „Ik zou er wel een onder zoek naar in willen laten stellen, want ik houd er niet van, dat iemand m'n naam misbruikt. Wel heeft de V. me meermalen gevraagd mee te doen met de valsche postwisselzaak, maar ik heb er altijd voor bedankt. De V. is toen samen gaan wer ken met P. Toen die andere zaak tegen me aanhangig werd gemaakt, dacht ik: „Nu moet ik zorgen dat ik geld heb, dan kan ik eventueel naar het buitenland gaan". Maar bij het voornemen is het gebleven, nooit heb ik meegedaan. De V. is voor hon derd procent schuldig. Ik ben altijd dood eerlijk geweest. Als handelsman is m'n de vies altijd geweest: „beter geen eten dan een wissel terugsturen". Na raadkamer wees de rechtbank de in vrijheidstelling af. Vonnis 16 April. Eigenaars en twee zoons gear resteerd. In een grooten winkel in de Romolenstr- te Haarlem is Donderdagavond, toen de bewoners niet thuis waren, brand ontstaan. Buren ontdekten aan de achterzijde van het huis een hevigen gloed en waarschuw den de brandweer, die met twee stralen op de waterleiding het vuur wist te be dwingen. Een vertrek achter den winkel, dat als opslagplaats gebruikt werd, brandde geheel uit. Daar in het huis een sterke benzinelucht waargenomen werd, stelde de recherche een nauwkeurig onderzoek in, dat den ge- heelen nacht werd voortgezet. Op de plaats waar de brand is ontstaan, werden benzine bussen en petroleum, benevens een hoe veelheid houtwol gevonden. De politie heeft in verband hiermede den 43-jarigen winkelier D. en twee zoons van 19 en 21 jaar gearresteerd. Zij worden verdacht van brandstichting en zijn aan de justitie overgeleverd. duur is toegestaan, niet langer arbeid mag verricht worden dan: a door mannen en vrouwen gedurende tan hoogste 934 uur per dag en 58 34 uur per week; b door jeugdige personen van 16 jaar of ouder gedurende ten hoogste 9/4 uur per dag en 55 uur per week; Een een ander in achtneming van on derstaand schema: Personeels- 6 werkd. 9 werkd. 12 werkd. bezetting vacantie vacantie vacantie Inhouden van den halven vrijen dag per achterblijvende winkel bediende gedurende ten hoogste: 2 pers. 1 week 2 weken 2 weken 3 pers. 2 weken 3 weken 4 weken 4 pers. 3 weken 4 weken 6 weken 5 pers. of meer 4 weken 6 weken 8 weken De Minister van Sociale Zaken heeft krachtens het Werktijdenbesluit voor win kels 1932 de districtshoofden der Arbeids inspectie gemachtigd om gedurende het jaar 1937 aan hoofden of bestuurders van bin nen hun ressort gelegen winkels, die het daarin werkzame personeel een vacantie van een week of langer achtereen met be houd van loon geven, het volgende te ver gunnen. Gedurende ten hoogste 14 weken mogen in die winkels arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid verrichten in afwij king van het bepaalde bij de artikelen 3, eerste lid en 5 van het Werktijdenbesluit voor winkels 1932, met dien verstande, dat behoudens in de gevallen, waarin krachtens dit werktijdenbesluit een langere arbeids- HIJ KWAM DE VERWARMING NAZIEN, Inbreker maakt f 500.buit te Amsterdam. De monteur, die zoogenaamd gezonden door den huiseigenaar, de centrale verwar ming bij de Amsterdammers komt onder zoeken, is weer bezig geweest. In de Mi- chel-Angelostraat meldde hij zich aan. De vrouw des huizes heeft hem op zijn tocht door het huis vergezeld en ondanks dit toezicht heeft hij kans gezien een paar sieraden bezet met diamanten, ter waarde van ongeveer f 500.mee te nemen. ETALAGE-DIEFSTAL TE AMSTERDAM. Costumes uit bekend modehuis ontvreemd. In het winkelhuis op den hoek van Hee- rengracht en Koningsplein te Amsterdam, waar het kleedingmagazijn „Nieuw Enge land" in den laatsten tijd in de winkel kasten goederen uitstalt is in den afgeloo- pen nacht ingebroken. Vermoedelijk zijn de inbrekers door een deur aan de zijde van de Heerengracht binnengegaan met ge bruikmaking van een valschen sleutel. Uit de etalagekast die niet door gordijnen van den openbaren weg is afgesloten, heb ben zij een paar costumes en jassen weg gehaald. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Zesjarig verkeersslachtoffer in Den Bosch. Gisterenmorgen tien uur is op den ver keersweg 's HertogenboschTilburg, nabij de viersprong te Helvoirt, het zesjarig zoon tje van den heer J. de Rooy uit Helvoirt, door een vrachtauto overreden. Het jongetje stak plotseling den weg over juist op het oogenblik, dat twee vrachtauto's elkaar passeerden, waardoor het den chauf feurs niet mogelijk was uit te wijken. Het jongetje kreeg ernstige hoofdwonden. Hij is een half uur later overleden. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft de uitnoodiging, welke hem namens den Koning van Engeland gewerd AVENOL, secretaris-generaal van den Volkenbond. om tegenwoordig te zijn bij de kronings plechtigheid aangenomen. Hij zal van 9 tot 16 Mei de gast zijn van den Engelschen Ko ning. De Japansche zwemrecordhoud- ster zal het openbare tournooi verlaten. De Olympische kampioene 200 meter schoolslag, de .Tapansche zwemster Hideko Maehata is in het huwelijk getreden met een geneesheer van de keizerlijke universiteit van Nagoya. Zij heeft het besluit genomen voortaan niet meer aan wedstrijden deel te nemen. Hideko Maehata trad reeds in 1932 bij de Olympische spelen te Los Angeles op den voorgrond. Daar verloor zij in de finale over 200 meter schoolslag met slechts 0,1 sec. ver schil van de Australische zwemster Claire Dennis, die toen een nieuw wereldrecord vestigde met een tijd van 3 minuten 6.3 sec. In 1933 verbeterde de Janansche zwemster de wereldrecords over 200, 400 en 500 me ter en te Berlijn won zij in het afgeloopen jaar het Olympisch kampioenschap. De Ja pansche zwemster is momenteel nog in het bezit van de wereldrecords over 200 en 500 meter schoolslag. Londen weet een pracht oplos sing voor het Joodsch-Arabisch probleem. De Koninklijke Commissie van onderzoek inzake Palestina, welke op het oogenblik te Londen vergadert, zou, naar de „Daily Herald" bericht, overwegen het probleem van de betrekkingen tusschen Joden en Ara bieren op te lossen door Palestina in twee deelen te verdeelen, nl.: een autonome Is raëlitische dominion, welke deel zou uitma ken van het Britsche Imperium en een on afhankelijke' Arabische staat. De Joodsche bevolking zou dan het ge- heele gebied langs de kust tusschen de baai Saint Jean d'Acre en Gaza toegewe zen krijgen. Hier zou zich ongeveer een millioen Joodsche kolonisten kunnen vesti gen, terwijl op het oogenblik ongeveer 400.000 joden in Palestina zijn. De onafhankelijke Arabische staat zou zich dan uitstrekken over het verdere deel van het land en zou tezamen met Trans jor- danië een staat vormen. De Emir van Transjordanië zou dan souverein van de zen staat worden en zijn levensdroom, den koningsstaf over Arabië te zwaaien, zou hiermede vervuld zijn. Jerusalem zou internationaal gebied wor den en onder Britsch mandaat blijven. De haven Ilaifa, het einde van de petroleum- pijpleiding van Mossoel zou als neutraal ge bied onder Britsche controle komen. Een ander voorstel dat overwogen wordt, is Palestina te verdeelen in Joodsche en Arabische kantons, die ieder autonoom zou den zijn, naar Zwitsersch voorbeeld. Op de onlangs te Londen gehouden Hon dententoonstelling werd bijzondere aan dacht geschonken aan het tot dusverre in Europa onbekende hondenras der Basenji's. De Basen ii is een echte hond, die echter de werkelijke eigenschappen van een hond mist. Voor alle dingen kan de Basenji niet blaffen. Het eenige geluid, dat hij geven kan is janken en huilen. Hem ontbreekt bovendien het typische reukzintuig var den hond. Een eigenschap, die hem voorts van de honden onderscheidt, is dat hij zich wascht gelijk een kat. Ja zelfs, wasschen de Basenji's elkaar. De Basenji draagt zijn staart opgerold, zooals een big. En als hij zijn ooren spitst, dan trekt hij het vel van zijn kop in dikke nadenkende plooien. Hij heeft de goede eigenschappen van een hond: hij houdt zeer veel van kinderen en hij is buitengewoon moedig. In Afrika bindt hij, zonder zich te bedenken, de strijd met een luipaard aan, als het er op aan komt, zijn jongen te ver dedigen. Zijn gemiddeld gewicht is 20 pond. zijn hoogte circa 45 centimeter. De prijs bedraagt van 100 tot 200 gulden. ONZE OOST. Buitenzorg wordt sinds eenigen tijd on veilig gemaakt door rampokkers,- dat zijn inlandsche roovers. Deze heeren trekken er goed gewapend, in grootere en kleinere benden op uit en plunderen iedereen, dien zij te pakken kunnen krijgen. Gisteravond hebben er te Buitenzorg we derom twee rampokpartijen plaatsgevonden bij tani's (Inlandsche landbouwers). De bende bestond uit 10 personen, waarvan n tweetal van vuurwapens was voorzien. Zij heeft dit keer slechts een geringe buit, een waarde van circa 10 gulden, veroverd. De residenten van Batavia en Buitenzorg overleggen thans met de militaire autori teiten, waar de door den dienstdoenden gouverneur van West-Java noodzakelijk geachte versterking der veldpolitie met 7 marechausséebrigades, het best kan wor den geconcentreerd. Tijdens een tournee hebben de resident van Batavia en de devi- sie-commandant namelijk nogmaals de beT vestiging verkregen, dat de bevolking door de rampokterreur zoodanig moreel geschokt is, dat geenerlei inlichtingen meer te ver krijgen zijn omtrent de rampokkers en plotseling niemand zich meer eenig misda dig feit weet te herinneren. VIER PERSONEN DOOR BLIKSEM GEDOOD. De resident van Djambi (Java) seint, dat tijdens een hevig onweer te Tandjoengge- dang bij Moearaboengo een boom, waaronder een autobus schuilde, door den bliksem is getroffen. De bus werd totaal vernield, terwijl vier personen werden gedood. Cuba neemt de voorstellen aan. Mexicaansche De Cubaansche regeering heeft besloten het voorstel van de regeering van Mexico, strek kende tot het deelnemen van alle Amerikaan- staten aan een bemiddeling in den Spaan schen burgeroorlog te aanvaarden. Deze be middeling zal vermoedelijk plaats hebben door tusschenkomst van den Volkenbond. WARSCHAU VERBIEDT POLITIEKE STUDENTENBONDEN. In verband met de ongeregeldheden, wel ke sedert het begin van het schooljaar de Poolsche Hoogescholen hebben verontrust en herhaalde malen hebhen genoopt tot het sluiten van de scholen, heeft de minister van onderwijs besloten alle studentenbonden met een politiek karakter te verbieden. Hierdoor worden zoowel de reehtsche organi saties, als de organisaties welke de regee-- ringspolitick volgen, getroffen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG IN AMERIKA. Gemiddeld vijf dooden per dag. Blijkens zoo juist vanuit Washington ge publiceerde cijfers zijn verleden jaar in de Vereenigde Staten bij botsingen tusschen treinen en automobielen op onbewaakte overwegen gemiddeld bijna vijf personen per dag gedood. Het totaal aantal dooden bedroeg 1.786. Hierbij komen nog 4.930 per sonen, die bij dergelijke ongelukken werden gewond. Gisterenavond heeft Rudolf Hess op het Hitler-nlein een rede gehouden ter gele genheid van de feestelijkheden naar aan leiding van de inwerking-treding van de wet tot stichting van „Groot Hamburg." In deze rede maakte Hess toespelingen op het conflict met het Vaticaan. Hoewel verblinde geesten hopen onze eenheid door kleingeestige twisten te verstoren, en inter nationale machten meenen tweedracht in RUDOLF HESS ons volk te kunnen zien zullen zij daarin niet slagen aldus Hess Ons volk weet dat voorheen, priesters, politici en partijlei ders onder een godsdienstig vernis, ertoe hebben bijgedragen Duitschland aan den afgrond van het Bolsjewisme te brengen. Het weet dat men niet over het bolsjewis me kan zegevieren door pamfletten met vervloekingen. Evenmin zal men daarin slagen^ door verklaringen vervat in termen, waaruit bezorgdheid spreekt. Ons volk weet dat het werk van Hitier door den Heer ge zegend wordt. Het Duitsche volk zal niet toestaan, dat men zijn zoo moeilijk veroverde eenheid zal verstoren. Het zal blijven voortgaan als een man op te rukken. XVederkeerigen bijstand tusschen de Staten van de Kleine Entente In een onderhoud met den journalist Stanislas de la Rochefoucault, dat te Bel grado plaats vond, verklaarde, de minister van buitenlandsche zaken van Roemenië, dat men sedert den oorlog periodiek ge. ruchten verspreidt over meeningsverschil- len in de Kleine Entente. Dit diplomatiek lichaam heeft evenwel zijn proeven doorstaan, het Hongaaisiche re visionisme heeft slechts nederlagen gele den en op het oogenblik is sprake van een algemeen verdrag van wedorkecrigen bij stand tusschen de drie staten. Dit zijn kwesties welke meer uitsluitend het Do- nau-bekken betreffen. De betrekkingen tusschen Roemenië en Tsjecho-Slowakije worden hechvter, drie be- wapenings-conventies zijn tusschen beide landen gesloten en het bezoek van farares- co aan Praag heeft de goede betrekkingen bewezen. Roemenië en Zuid-Slavió zijn door dynastieke banden en door vriendschappe- lijke gevoelens aan elkaar gebonden. De leden van de Kleine Entente houden elkaar geregeld op de hoogte van de betrek kingen met de overige staten. De betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarije zijn vriendschappelijk en worden nog beter. Op het oogenblik heeft Roemenië alleen met Frankrijk een verdrag van vriendschap gesloten. Tenslotte zeide Antonesco nog, dat zijn buitenlandsche politiek in groote lijnen er op is gericht de bestaande vriendschappe lijke betrekkingen tot het buitenland te ontwikkelen tot het behoud van den vrede, Heftig commentaar van Berijmer Tageblatt. De namens de Spaansche regeering te Pa rijs en te Londen overhandigde nota, waarin de regeering van Valencia Italië er van beschuldigd Spanje te hebhen overwel digd, wordt door het Berliner Tageblatt' in. heftige bewoordingen gecommentarieerd. Het blad geeft toe, dat een groot aantal Italiaansche „vrijwilligers" in Spanje strijd en dat hun toevloed „organisatiemaat regelen heeft noodig gemaakt", doch het voegt hieraan toe, dat de regeering van Salamanca ook een lijst zou kunnen opma- ken van de „invasies op Spaansch grond gebied door andere mogendheden, met na me door Sovjet-Rusland, dat volgens het blad het republikeinsche Spanje regeert. In het gistermiddag verschenen nummer van het Rexistische Dagblad „Le Pays Reel" wordt een artikel afgedrukt van Leon De grelle, dat de aandacht trekt in politieke kringen, aangezien hierin wordt aangege ven, dat Van Zeeland indertijd op de hoogte zou zijn geweest van don inhoud der over eenkomst, die aangegaan is door de Rexis- ten en de Vlaamsche Nationalisten. Degrel le schrijft o.m. aan het adres van den pre mier: „Wij zijn zeer gevoelig geweest voor het feit, dat gij persoonlijk niet hebt ge tracht de Vlaamsche kwestie te vergiftigen. Gij hebt dat niet gedaan omdat gij wist, misschien beter dan anderen, met welke vurige, helderziende vaderlandsliefde wij ons hebhen gespannen voor de verzoening van Walen en Vlamingen en ook omdat gij de weldadige uitwerking reeds op dit uur ziet." De aanhangers van Van Zeeland zien met argwanend voorbehoud de campagne van den Rexistischen candidaat zich in deze richting orienteeren. Zij vragen zich af of Degrelle niet, zich beroemende op een soort waarborg van den eersten minister, tracht zich te bevrijden van de verwijten zijner tegenstanders, volgens welke hij zich verbonden heeft met de Vlaamsche Separa tisten, terwijl hij als grondslag van zijn politieke actie de eenheid van het Belgi sche volk aangeeft. Merkwaardig slaap geval te Chi- cago. Uit Chicago komt het bericht, dat de al daar wonende Patricia Maguire reeds vijf jaren aan een slaapziekte lijdt. De jonge dame werd j.1. Donderdag juist 33 jaar. Het geval wordt als een record in da annalen van de geneeskunde beschouwd. Do ouders van de slaapster hebhen tever geefs getracht haar te wekken. Blijkbaar wacht Patricia, tot een ridder haar uit den slaap wakkerkust. Volgens het sprookje van Doornroosje heeft zij dan nog vijf en ne gentig jaar den tijd DRASTISCHE MAATREGELEN TEGEN NAZFS IN Z.W.-AFRIKA. Gisteren publiceerde Pretoria een procla matie, welke drastische maatregelen tegen de nationaal-socialistische beweging in Z. W.-Afrika bevat. Krachtens deze proclamatie is het aan! anderen dan Britsche onderdanen verboden, in het mandaatgebied op eenige wijze deel te nemen aan de activiteit van openbare of politieke organisaties. 600 ARBEIDERS BIJ FORD IN „ZITSTAKING". De acie der vakvereeniging tegen Ford, welke reeds langen tijd dreigde, is gisteren middag naar het schijnt begonnen, toen zes honderd arbeiders tot een „zitstaking" over- ""'^n.rVa hct ontslag aan 350 arbeiders. Officials van de United Automobiel Wer kers verklaarden, dat zij de staking niet heb ben goedgekeurd. 4

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2