Binnenland De kippenpot Auto verongelukt; Negen personen te Gouda gearresteerd Auto ongeluk te Veghel Versterking van onze weermacht Buitenland Geen staking in de bruinkool-industrie Zaterdag 3 April 1937* Derde blad Autobotsing op den Muiderstraatweg inzittenden verdwenen! Tuinbouw-export naar Sovjet-Rusland Trap van een paard Onderzoek naar tekort aan geschoolde arbeiders De „vergiftiging" te Buitenpost Lansbury op 17 April naar Berlijn Oproep der Britsche Communisten Inzage in de eierboekhouding. Minister Deokers antwoordt den heer Van der Sluis. Op vragen van den heer Van der Sluis betreffende den zoogenaamden kippenpot heeft de minister van Landbouw en Vis- scherij, de heer Deckers, geantwoord: Het is den minister niet mogelijk de vraag of de z.g. „kippenpot" is samengesteld uit de heffingen op eieren bij den uitvoer naar Duitsch- land en de ingehouden restituties bij uitvoer, bevestigend te beantwoor den. De heer \an der Sluis had voorts ge vraagd of de minister bereid is een opgave te verstrekken waarin van week tot week de bedragen worden gespecificeerd met ver melding van de iedere week naar Duitsch- Jand uitgevoerde eieren, de opgelegde hef fingen en de ingehouden restituties, een en ander sedert met de vorming van den „kip- •penpot" een begin werd gemaakt. De" mi nister antwoordt daarop, dat het hem tot zijn leedwezen niet mogelijk is de gevraagde opgave te verstrekken. Hij is echter bereid ieder lid der Staten-Generaal inzage te ge ven van de boekhouding der Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee, voor zoo ver deze op deze aangelegenheid betrek king heeft. De minister merkt voorts op, dat iederen Maandag- en Donderdagavond per circu laire aan de exporteurs wordt medegedeeld welke heffingen of toeslagen zullen gelden voor de naar Duitschland van Dinsdag tot en met Donderdag, resp. van Vrijdag tot en met Maandag, uit te voeren eieren. Deze cijfers worden door de bladen overgeno men .zoodat hij van meening is ten deze naar de courantenberichten te mogen ver wijzen. Desverlangd is de minister echter bereid, afschriften van de bedoelde circu laire® over te leggen. De beschikkingen, waarbij de restitutie bedragen worden vastgesteld, worden steeds in de Nederlandsche Staatscourant gepubli ceerd. De ingehouden restituties stemmen van den aanvang der inhouding af met (leze bedragen overeen. In het. tijdvak van November 1933 tot Ja nuari 1934 zijn de restitutiebedragen volle dig uitgekeerd. In dat tijdvak zijn geen res tituties ingehouden. In 1936 is in totaal aan fokkers en hou ders van vermeerderingsbedrijven uitge keerd een bedrag van f 335.112.86, voor 1937 is voor deze steunverleening uitgetrokken een bedrag van f 650.000. De Minister is van meening, dat deze bedragen, zij het vertraagd, terugkomen, zoodat zij tenslotte toch weder in den „kip penpot" vloeien, waardoor slechts van tij delijke vermindering kan worden gesproken. De opbrengst der heffingen, welke wor den geheven bij den uitvoer van eieren naar Duitschland, alsmede de ingehouden resti tuties zijn practisch geheel noodig om de „unterschiedsbetraege" welke aan Duitsch land verschuldigd zijn, te betalen. Voor den invoer van kippeneieren in Duitschland zijn, „Uebernabmescheine" noodig. Deze worden slechts afgegeven tegen betaling van een telkens opnieuw door Duitschland, vast te stellen „Unterschiedsbetrag". Tot voor kort bedroeg dit bedrag 40 R.M. per 100 Kg., het geen neerkomt op 1.75 cent per ei, sedert 21 Maart 1937 bedraagt het 50 R.M. per 100 Kg. De vereffening der „Unterschiedsbe traege" geschiedt door extra leveranties van eieren. De Minister staat nog steeds op het stand punt,, dat aanwending van den „kippenpot" ten bate van pluimveehouderij en pluimvee houders wenschelijk is. Twee ernstig gewonden. Gisterenavond omstreeks zeven uur, is op den Muiderstraatweg nabij de Merwedebrug te Diemen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personenauto, komende uit de richting Muiden, kwam daar in botsing met den par ticulieren wagen, welke van den tegenover- gestelden kant kwam, met het gevolg, dat laatstgenoemd voertuig kantelde en van den berm afgleed. De beide inzittenden van deze aulo, de bankier Veltman uit Huizen en zijn dochter, werden op den weg geslingerd. De heer Veltman kwam daarbij onder den wa gen terecht en liep verschillende verwon dingen op. Hij klaagde over inwendige pij nen en is per ziekenauto naar de Gerardus- Majella-stichting te Bussum vervoerd. De dame bleef vrijwel ongedeerd. De chauffeur van den getuimelden auto heeft vermoede lijk een schouderfractuur of een sleutelbeen- breuk opgeloopen. Ook hij is naar de Majella- stichting overgebracht. Het ongeluk greep plaats, toen de bestuur der van de uit Muiden naderende auto, die met een vrij groote snelheid reed, een zich voor hem bevindende vrachtauto wilde voor bijrijden. Op dat oogenblik zag hij echter den tegenligger, waarop hij remde, waar schijnlijk te krachtig, want de auto vloog naar links, zoodat een aanrijding niet meer kon worden voorkomen. De omgeslagen auto is ernstig gehavend. De andere wagen liep slechts lichte schade op. Bij dat onderzoek bleek, dat het koper draad gestolen was door den 33-jarigen L. J. A. den 36-jarigen L. H., den 31-jarigen B. M., den 41-jarigen J. V. en den 24-jarigen J. S.. allen werkloozen te Gouda, die zich in verbinding hadden gesteld met den Goud- schen 53-jarigen koopman M. L. J. D. Deze laatste had zijn 18-jarigen zoon C. D. naar Rotterdam gezonden om den Rotterdam- schen opkooper H. te waarschuwen, dat er zaken in Gouda waren te doen. Het koper draad werd voor 47 cent per kilo verhan deld. De opkooper kwam met zijn ket naar Gouda. Na de lading te hebben opgenomen, reden zij terug in gezelschap van den Goudschen werklooze J. S., en onderweg liep het gezelschap in den val. Alle betrokkenen zijn gearresteerd. Zij hebben een bekentenis afgelegd. De negen arrestanten zijn heden naar heth uis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Raadselachtig ongeval te Was senaar. Gisterenochtend is op den Rijksstraatweg onder Wassenaar een auto-ongeluk gebeurd waarbij zware materieele schade aan den auto werd toegebracht. Spoedig na het gebeurde verscheen de politie, die echter weinig kon uitrichten, aangezien de beide in- zitenden spoorloos waren verdwe nen. Volgens de remsporen op den Rijksstraat weg is vermoedelijk een achterband gespron gen en aangezien de auto waarschijnlijk met groote snelheid reed is deze over de grasstrook en het fietspad geschoven en met een zwaren slag tegen een boom ge worpen. Beide inzitenden hebben waar schijnlijk geen verwondingen opgeloopen. Helers en stelers van 350 K.G. koperdraad. Van het stationsemplacement te Gouda is een partij van ca. 350 kg. rood koper draad ontvreemd, dat gebruikt wordt voor de electrificatie van den spoorweg. Het is gebleken, dat een vijftal Goudsche steuntrekkers zich daarvan heeft meester gemaakt, het geleidelijk naar den verkeers weg hebben gebracht langs de Gouwe, van waar het door een Rotterdamschen opkoo per met zijn knecht per vrachtauto is weg gehaald om naar Rotterdam te worden ver voerd. Het gestolene heeft zijn bestemming echter niet bereikt, daar de politie te Capel- le a.d. IJssel de auto in den nacht heeft aangehouden en toen haar de herkomst van de lading niet duidelijk kon worden ver klaard, eerst informaties te Gouda heeft ingewonnen. Auto raakte met voorwiel in de trambaan. Dame zwaar gewond Gisteravond omstreeks zes uur is een uit Oldenzaal afkomstige personenauto te Ve ghel van den straatweg af geraakt en met een voorwiel in de afzonderlijk liggende baan van de tram Veghel—Oss terecht ge komen. De bestuurder van de auto wierp het stuur om ten einde weer op het wegdek te komen, doch de snelheid van den wagen was voor deze manoeuvre te groot en met hevige kracht sloeg de auto met de achter ste helft tegen een aan de andere zijde van den weg staanden boom. Een 62-jarige dame, mej. V. uit Oldenzaal, die achter in de auto zat, liep bij deze bot sing een zware hersenschudding en een gebroken arm op. Zij is naar het R.K. Zie kenhuis te Veghel overgebracht. Zij is ster vende. De twee kinderen, die naast haar waren gezeten en een jongere dame, die naast den bestuurder had plaats genomen bleven,even als deze laatste, ongedeerd. Zij hebben hun reis voortgezet. Ned. Tuinbouwraad stelt zich in verbinding met Moskou. Op de dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden jaarvergadering van den Nederland schen Tuinbouwraad kwam ter sprake een eventueele export van tuinbouwproducten naar Sovjet-Rusland. In verband hiermede werd mededeeling gedaan van een reeds door den raad verzonden schrijven aan de leiders der tuinbouwtentoonstelling Moskou 1937 met verzoek om nadere inlichtingen betreffende een eventueele deelneming van Nederlandsche zijde. Jongen te Oss loopt hersenschud ding en schedelbreuk op. Gisteravond omstreeks half acht heeft, in de Oude Molenstraat te Oss, de veertien jarige Van Galen, wonende in deze straat, een klap gekregen van een paard, dat hij voorbijliep. De jongeman werd zoo hevig aan het achterhoofd getroffen, dat hij bewusteloos tegen de straat sloeg. On middellijk werd geestelijke en geneeskun dige hulp ontboden. Een der paters Carme- lieten diende den getroffene het H. Oliesel toe, en op advies van dr. Stolz is de jonge man naar het St. Anna-ziekenhuis overge bracht. Hij bleek een zeer ernstige hersen schudding met schedelbreuk te hebben be komen. Zijn toestand is hopeloos. DE DIRECTE OPNAME IN NEGA TIEF VAN DE NATUURLIJKE KLEUREN EEN FEIT GEWORDEN In het hartje van Londen iverkt de Oostenrijksche uitvinder ir. Al- fgred von Barisz, koortsachtig aan zijn laatste uitvinding op het ge bied der kleurenfotografie Hij heeft thans een toestel vervaardigd, waar mee men de natuurlijke kleuren direct in negatief kan opnemen de i.g.n. driekleuren-camera. Geleerden en uitvinders werken meestal in de stille eenzaamheid van een achteraf gelegen laboratorium, ver van al het geraas van de groote stad. Hierdoor worden zelfs de sterke zenuwen aangetast en ook de concentratie van gedachten wordt gestoord. In het hartje van het wereld-financiewezen, in het.centrum van de grootste handelsstad van Europa, ja zelfs van de geheele wereld, In de Londensche city verwacht men daar om alles, behalve de werkplaats van een uitvinder, die er zich mee bezig houdt, een gedeelte van de moderne kunst een geheel nieuw aanzien te geven. In een van de vele, smalle, donkere zijstraatjes van de Uty, cue door oude, beroete handelshuizen geflankeerd worden, die aan hun ingang geweldige lijsten hebben hangen van de daar gevestigde fir ma's, vennootschappen en particuliere perso nen, zulke groote lijsten, dat men zich ver baasd afvraagt, of deze smalle huizen ruim te bieden voor dit groote aantal personen, in zulk een typisch zijstraatje van de City van Londen werkt een Oostennjksche u>tvinder aan een idéé, dat reeds zoo %er g is, dat in de geheele wereld belangstellenden bezig zijn om dit idéé productief te maken. Een ingenieuze camera. Ingenieur Alfred von Rarisz woont sinds eenigen tijd in Londen en heeft verrassend snel in vakkringen grooten naam verworven. Zoon van een Oostenrijkschen dokter, in den oorlog soldaat aan het front, knap technicus en ingenieur, wekte hij reeds sinds eenigen tijd de algemeene belangstelling door zijn publicaties over de kleurenfotografie. Thans is het hem echter gelukt, een verbluffend eenvoudige methode van de kleurenfotografie uit te werken, die inderdaad als een groote verandering beschouwd kan worden. Hij heeft een camera geconstrueerd, die in een momentopname door middel van drie spe ciale platen een kleurenfoto maakt, en tevens heeft hij een bijzondere methode van co- pieeren uitgevonden, waardoor in een paar minuten de resultaten bereikt worden, waar voor men vroeger eenige uren noodig had. Het idéé, om naar een gewone opname een kleurenfoto te copieeren, is even oud als de fotografie zelf. Dat men reeds her haalde malen naar een dergelijke methode gezocht heeft, blijkt wel hieruit, dat er op dit gebied wel 2000 patenten gegeven zijn, waarvan er evenwel slechts een paar hun weg in de practijk gevonden hebben. En ook deze waren voor de amateur-fotografen niet bruikbaar, maar konden alleen in de industrie toegepast worden, bijvoorbeeld in de grafiek. De door Barisz bereikte resul taten zijn daarom gebaseerd op de erva ringen en uitvindingen van reeds lang ge storven geleerden en zijn karakteristiek van wege de mechanische, optische en chemi sche hulpmiddelen. Drie negatieven zijn voor het fotografeeren van kleuren noodig Terwijl in de fotografie één goed negatief de voorwaarde is voor een goede foto, heeft men in de kleurenfotografie drie van dergelijke negatieven noodig. Volgens New ton bestaat het zonlicht uit de kleuren blauw, rood en geel. De drie negatieven moeten dezelfde grootte hebben, scherpe lijnen en omtrekken hebben, en wat betreft hun doorlaatbaarheid in een bepaalde ver houding staan. Tot nu toe waren gekleurde momentopnamen onmogelijk,- omdat men dan steeds drie foto's na elkaar moest maken. Deze nieuwe camera maakt mo mentopnamen van een vijftigste seconde mogelijk. Het beeld wordt door spiegelende vlakken geheel automatisch gedeeld en beeldmisvormingen zijn hier niet mogelijk. De drie negatieven, die op deze wijze ont staan, kunnen voor de vervaardiging van een driekleurendruk gebruikt worden. Dit beteekent niets anders, dan dat men van nu af alle gebeurtenissen in drie kleuren met een fototoestel fotografeeren kan. De ontdekkingsreiziger, de reporter en de kunstfotograaf kunnen nu alles in de vol ledige kleurenpracht op de platen vastleg gen, wat men tot nu toe slechts in zwart en wit kon opnemen. De voordeelen van Barisz' toe stel. De systemen, die men tot nu toe ge bruikte, hebben het nadeel, dat men nega tieven verkreeg, welke slechts op een zeer gecompliceerde wijze gecopieerd kunnen worden. De driekleurencamera van Barisz bevat een toestel, dat het beeld drie keer weergeeft .waardoor ook het invallende licht in de drie kleuren geschift wordt en drie filmstrooken voortdurend belicht. De copieën worden op chemische wijze ver vaardigd, de copiëermachine. die men daarbij gebruikt, kan bij daglicht bediend worden. Een uitvinding van een „vlooien- val"! Ingenieur Barisz woont sinds eenige jaren in Londen en is ook werkzaam als ingenieur van patenten, waarbij hij merkwaardige er varingen opgedaan heeft. Een uitvinder verzocht hem eens om een patent voor een „vlooienval", die electrisch werkte. Derge lijke uitvindingen werden hem tallooze ma len gevraagd, en met de grootste moeite kon hij slechts de „genies" van zich af houden. die de wereld wilden verbeteren. Wanneer ingenieur Barisz nog eens in zijn dagboek bladert, dan herinnert hij zich ook nog gebeurtenissen uit den vooroorlogschen tijd. die alle in verband staan met zijn on derzoekingen op foto-gebied. Van de Lon densche feestelijkheden en van de kronings optocht zal hij zeer zeker foto's maken. Zeven en twintig jaar geleden heeft hij ech ter ook reeds een dergelijke fotoserie ge maakt en wel van het huwelijk van Keizer Karei met Keizerin Zita. Ook heeft hij Kei zer Franz Jozef bij het bergbeklimmen in Tschl mogen fotografeeren. Wat destijds een tijdverdrijf voor hem was. is nu zijn levens doel geworden. Na een arbeid van 25 jaar heeft ingenieur Barisz zijn doel bereikt. Niet genoeg vlagvertoon in de Middellandsche Zee. Wetsontwerp gewijzigde Dienst plichtwet in de Eerste Kamer. Bij de overweging van het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet in de afdeelingen der Eerste Kamer verklaarde men nagenoeg algemeen, zich met de voor gestelde regeling te kunnen vereenigen. Een der leden betoogde, dat het wetsont werp moet worden afgewezen, omdat het zou strekken tot vermeerdering van de, z.i. reeds te zware, persoonlijke laster, welke ten behoeve van 's lands verdediging op het Nederlandsche volk rusten, in de tweede plaats moet het worden beschouwd als de voorbereidende schrede tot contingentver- hooging en draagt het daardoor bij tot den, alom waarneembaren, bewapeningswedloop dewelke den vrede in Europa en daarbuiten bedreigt. Vele leden betreurden, dat de regeering niet met verder strekkende voorstellen, dan de thans aangebodene, is gekomen Was de „Java" paraat? Verscheidene leden juichten toe, dat maat regelen zullen worden genomen ter verzeke ring van het aanwezig zijn in Europa van een voldoend aantal Nederlandsche oorlogs schepen voor vlagvertoon en bescherming van de Nederlandsche belangen in den vreemde. Hoe noodzakelijk zulks is, heeft, dus spraken zij, vooral wat het laatste be treft het jongste verleden wel aangetoond. Naar aanleiding hiervan stelden deze le den de vraag, of thans inderdaad in het gebied in Europa wel voldoende eenheden beschikbaar zijn. Gebleken is toch. zoo werd betoogd, dat de „Java" zich nog op grooten afstand van de Straat van Gibraltar bevond, toen de aan wezigheid van dien kruiser op korten ter mijn daar vereischt was. Wat aangaat het pantserschip „Hertog Hendrik", zoo meen den de hier aan het woord zijnde leden te weten dat dit meer als een oefenschip dan als een volwaardige kruiser moet worden beschouwd. Mitsdien bepleitten zij den bouw van een nieuwen kruiser, opdat hier te lande steeds over een goed toegerust oor logsschip kan worden beschikt. Materieel-reserve voor Ned. Indië. Ten aanzien van de mededeelingen van de regeering over de dislocatie van onze zeemacht gaven de leden, hier aan het woord toe. dat. het beschikbaar houden in Europa van een deel der, in beginsel voor Ncderlandsch-Indië bestemde, materieel- reserve, eenige voordeelen heeft, voorname lijk wat betreft het bezigen van dat deel voor opleiding van personeel. Dat die oplei ding ten onzent zal geschieden, juichten deze leden dan ook toe. Daartegenover stelden zij echter het nadeel, dat het bedoelde deel dier reserve vermoedelijk niet te juister tijd in Indië aanwezig zal kunnen zijn, zoo daar gevaar dreigt. Vele leden verklaarden, zich met de plan nen der regeering volkomen te kunnen ver eenigen. Een vraagstuk in de Vereen, van Nederl. Arbeidersbeurzen. Op de algemeene vergadering van de ver- eeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, die in Juni a.s. te Eindhoven zal worden gehouden, zal advies worden uitgebracht, over de volgende vraagstukken: Is reeds in bepaalde bedrijfstak ken gebleken van een tekort aan sommige categorieën van geschoolde arbeiders, of is er aanleiding te ver wachten, dat zich een dergelijk te kort zal voordoen bij herleving der bedrijvigheid? Zoo ja, welke maal regelen kunnen worden genomen, zoowel ten aanzien van jeugdige als van volwassen arbeiders, om tijdig in zoodanig tekort te voorzien, en deze werk loozen wederom in het bedrijfsleven te brengen? Het blijkt dysenterie te zijn. Men is er thans in geslaagd .den aard der ziekte, waardoor vijf leden van het gezin van den arbeider H. 01 den,burger te Buitenpost werden aangetast, vast te stel len. Drie kinderen zijn, zooals bekend, naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar één van hen is overleden. De behandelende geneesheeren stonden aan vankelijk voor een raadsel. Na ernstig on derzoek is thans gebleken, dat vergiftiging uitgesloten moet worden geacht. De kinder arts, dr. J. van der Velde, heeft geconsta teerd, dat men hier te doen heeft met een geval van dysenterie. Of de ziekte het gevolg is van het drin ken van besmet putwater moet door onder zoek alsnog worden uitgewezen. De toestand van de beide kinderen, die thans nog verpleegd worden, is momenteel gunstig. Het lijkje van het vierjarig meisje van den heer Oldenburger is thans viijgegeven om begraven te worden. Er is een regeling tot stand ge komen in het conflict, dat dreigde de bruinkoolindustrie lam te leg gen. De groote staking, die op het punt stond uit te breken en gedeeltelijk reeds begonnen was, is aldus ver meden. Zooals bekend, zou deze staking vierhonderdduizend arbeiders heb ben omvat. Het nieuwe accoord in de bruinkoolin dustrie zal voor twee jaar gelden en op 1 April 1939 afloopen. Krachtens de overeenkomst zullen de loo- nen der arbeiders verhoogd worden. Gedurende een dag hebben 462.000 mijn werkers het werk neergelegd. De leider van het syndicaat heeft evenwel verklaard dat de mijnwerkers niet staakten, doch dat zij weigerden te werken zonder contract. Aangezien 's Zaterdags in de mijnen nooit gewerkt wordt, zal de arbeid Maandag wor den hervat. De loonsverhooging, welke krachtens het nieuwe accoord zal worden verleend, be draagt een halve dollar per dag voor gewoon werk en negen dollarcents per ton voor stukwerk. Voor overuren zal vijftig procent extra worden betaald. De andere arbeiders, ook zij, die aan het hoofd der mijnen staan, zullen eveneens van de verhoogingen profiteeren. Een gemengde commissie van patroons en arbeiders, zal in het leven worden geroe pen, om het werkloosheidsprobleem, dat ont staan is door de mechanisatie van het werk in de mijnen, te bestudeeren. In de andere industrieën staken nog 140.000 arbeiders, van wie er 122.000 werk zaam zijn in de automobielindustrie. De onderhandelingen tusschen den vice- president van de General Motors en den lei der van de unie van automobiel-arbeiders zijn mislukt. Oplossing der politieke moei lijkheden langs economische weg. George Lansbury, de vroegere leider der Labour-partij zal op 17 April naar Berlijn vertrekken, waar hij op 19 April een onder houd zal hebben met rijkskanselier Hitier In een onderhoud met den vertegenwoor diger van Ilavas zeide Lansbury: „Dit be zoek is het vervolg van de besprekingen, welke ik in verschillende landen heb ge had, met Roosevelt, met de staatslieden der Scandinavische landen en met zekere Bel gische en Fransche staatslieden. Het probleem, dat ik van man tegenover man wil bespreken, zooals ik dat vele ma len in den boezem van het parlement ter sprake heb gebracht, aldus Lansbury, is dat van de oeconomische oorzaken van den oorlog. Ik wil zien of het niet mogelijk zou zijn een conferentie hijeen te brengen, waar de vertegenwoordi gers der verschillende mogendheden aan zouden deelnemen en waar men er naar zou streven, indien dat mogelijk is of niet, het middel vast te stellen om de politieke moeilijkheden langs oeconomischen weg op te lossen. Na mijn besprekingen van verleden jaar ga ik als vrijbuiter naar Berlijn. Ik be weer niet alleen het probleem te kunnen oplossen, dat zeer vele staatslieden bezig houdt, maar ik wil mijn persoonlijke bij drage leveren voor een nuttige zaak, h«o gering ook deze bijdrage zou zijn. In elk beding moeten sociale voordeelen worden afgedwon gen. Het uiterst linksche blad „Daily Worker" publiceerde gisterenmorgen een oproep der Engelsche communistische partij naar aan leiding van de staking der metaalbewerkers hij Boardmore waarbij meer dan 3.000 ar beiders betrokken zijn, alsmede de dreiging met staking van verscheidene vakvereeni- gingen, o.a. die van de autobuschauffeurs te Londen. In dezen oproep wordt o.a. gezegd: „Alle vakvereenigingen in Engeland, gaan thans in navolging van hun kameraden in Frank rijk, Spanje, Amerika en Indië tot optreden over. Het uur is gekomen voor de grootste poging, die de arbeidersbeweging ooit heeft ondernomen. Deze poging moet in iedere industrie leiden tot invoering der gevraagde loonsverhoogingen, de 40-urige werkweek, betaalde vacanties en voldoende pensioenen voor arbeiders, die te oud zijn om te werken. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Nog steeds de datum der ver kiezingen niet vastgesteld- De landskerk der Oudpruisische Kerk- unie, de grootste der Evangelische Kerkge nootschappen in Duitschland. heefi met toe stemming van den rijksminister van kerke lijke zaken een verordening uitgevaardigd waarbij bepaald wordt dat de mutaties in het voorzitterschap der gemeentelijke kerke raden voor onbepaalden t-ijd worden uitge steld. De bedoeling van dezen maatregel is, naar in kerkelijke kringen verklaard wordt] geen onrust in de gemeenten te doen ont staan, nu de verkiezingen nog gehouden moeten worden. Verder verluidt, dat de vaststelling van den datum der verkiezingen slechts door technische moeilijkheden .vertraagd wordt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9