Het nieuw-heidendom Pleidooi voor afschaffing der graanheffingen in Duitschland staatsgodsdienst DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Knechting der zielen moet strenger gestraft worden dan moord" Staking bij Ford geëindigd Arrestatie van 29 „Amerikanen" Buiienlandsch Overzicht UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7967 Toenadering tot Moskou? Ordening in den landbouw befee- kent handhaving der crisispolitiek Van Zeeland zal internationale besprekingen voorbereiden Een vaste datum voor Paschen? De vlucht van Pissavy en Cornet De conferentie der Kleine Entente De werkloozen en de kroningsfeesten Schepen in nood HELDERSCHE COURANT MAANDAG 5 APRIL 1937 De Duitsche Staat zal voortaan de Duitsche geloofsbe- weging als staatsgodsdienst erkennen. Generaal Ludendorff, die leider dezer beweging is, heeft zijn getrouwen een mededeeling doen toekomen, volgens welke „de Duitschers, die de Duitsche geloofsbe- weging belijden" d.w.z. het nieuwe heidendom van Ludendorff een volkomen rechtsgelijkheid zullen heb ben met de medeburgers die den Cultus aanhangen van artikel 24 van 't nationaal socialistische partijprogram. Deze rechtsgelijkheid dankt zij den Fuehrer". Vervolgens noodigt Ludendorff zijn volgelingen uit bin nen het nationaal socialistische kader te strijden tegen de machten, die den laatsten tijd met grooter hardnek kigheid getracht hebben den jongen nationaal socialisti- schen Staat te ondermijnen, ten einde opnieuw het Duit sche volk te kunnen overheerschen". Het conflict met de kerken. christelijke Ludendorff maakt een toespeling op het conflict tusschen den nationaal-socialisti- schen staat en de christelijke kerken, met name de katholieke na de jongste ency cliek. De Roomsche kerk is voor den gene raal een der gevaarlijkste krachten, welke het bestaan van den nationaal-socialisti- schen staat bedreigen. De verzoening van Hitier met Ludendorff zou derhalve directe gevolgen op de kerke lijke politiek hebben, aldus Havas, daar de generaal voortaan den steun van den staat zal genieten om te strijden tegen de „pries terkaste". In zijn tijdschrift .Heilige Quelle Deut- scher Kraft" schrijft Ludendorff: Wij staan voor het alternatief: Ons te ontdoen van het christelijk dogma en het mysterie der in carnatie van het Duitsche volk te verwe zenlijken of onder te gaan in het bederf ,van een menschheid zonder samenhang. Wij zullen een staat van werkzame mie ren worden en dat ondanks de militaire wederopstanding, waarmede ik mij zoo ge lukkig prijs". Ludendorff verheerlijkt den oor log. Een proclamatie aan zijn volgelingen. In een proclamatie, welke is toegevoegd aan het nummer van 5 April van zijn tijd schrift: „Heilige Quelle Deutscher Kraft", schrijft Generaal Ludendorff met name: „De Leider en Rijkskanselier heeft de be perkingen opgeheven, welke tot nu toe mijn philosophische actie heeft ondervonden." De „Philosophische opvatting" van gene raal Ludendorff wordt in zijn tijdschrift om schreven. Hij noemt haar zelf „Duitsch Godsbesef". Voor hem is dit „Duitsche Gods besef" 't zelfde als de gedachte aan een tota len oorlog en den totalen op de rassen theorie gebaseerden staat. Ludendorff legt dat verband aldus: „De totale oorlog is, zegt hij, onbarmhar tig. Hij eischt de uiterste krachtsinspanning Wij moeten een volk hebben, dat in staat is zijn krachten gedurende de maan den en jaren tot het uiterste tegenover den .vijand in te spannen." Ludendorff is van meening, dat de ondervinding van den laatsten oor log het bewijs heeft geleverd, dat Duitschland om in een toekomstigen totalen oorlog zegevierend te zijn, het christendom moet vernietigen. „Dit christendom is een buitenland- sche godsdienst, welke in strijd is met het overgeërfde." Tot slot van zijn overpeinzingen vraagt de generaal, behalve militariseering van het Duitsche volk en den strijd tegen de boven nationale krachten, de waarachtige Duitsche incarnatie als, tegenhanger van een gewa pend onsterfelijk Duitsch volk en als garant Van de geboorte van een eeuwig Duitsch land. Het geweten van het bloed en de trots op het ras, aldus Ludendorff, zijn de rugge- graat der natie. Havas besluit: De generaal is dus voorstan der van een fel anti-semietische en een eugenetische politiek in den geest der nati- onaal-socialistische wetgeving. Ludendorff verheft zich tegen de knech ting door het uitheemsche christendom en te>*»n dt»v doop der zuigelingen. Ludendorff voegde daar nog aan toe: „De gevangenneming der zielen, de knechting van het geweten, de africhting door sug gestie en religieuse handelingen, moeten strènge-r worden gestraft dan slagen en \er- wondïngen en zelf dan moord» Vele redenen spreken voor een Duitsch-Russisch bondgenootschap. In Poolsche politieke kringen volgt men met de grootste aandacht de ontwikkeling van de Duitsch-Russische betrekkingen., Uit zekere aanwijzingen van psychologi- schen en economischen aard meent men te mogen- afleiden dat de tegenwoordige tegen stellingen tusschen beide landen wel eens plaats zouden kunnen maken voor een sa menwerking, welke Polen alle redenen heeft te duchten. Vooral in de kringen der oppositie doet deze vrees zich gelden. Het rechtsche week blad „Odnowa" brengt een aantal econo misch en militaire argumenten naar voren welke spreken ten gunste van een Duitsch- Russische toenadering. Het blad herinnert er in dit verband o.a aan dat sovjet-Rus land de laatste markt voor grondstoffen is, welke nog voor Duitschland open staat. In economische kringen hecht men veel waarde aan het feit, dat Duitschland ernstige moeilijkheden ondervindt bij het aanschaffen van de grondstoffen, weike het noodig heeft voor zijn industrieën. Poolsche bezoekers aan de Leipziger Messe zijn van meening. dat de zaken, welke bij deze gelegenheid door de Duitsche industrie zijn gedaan en welke voordeelig leken, door de grondstoffenhausse nadeelig zijn geworden. Men doet in dit verband ve, der opmerken dat Duitschland, hetwelk verleden jaar heeft aangeboden, het overschot van de aan Polen voor het transito-vervoer per spoor weg verschuldigde bedragen in machines te betalen, thans weer 'n andere compensatie voorstelt, met name de liquidatie ten protij- te van Polen van zekere Duitsche bankin stellingen in .Poolsch-Silezië. Het economisch orgaan „Gazeta Handlo- va" toont in een correspondentie uit Berlijn aan, dat het gebrek aan grondstoffen in Duitschland ten gunste werkt van een toe nadering tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland. In de kringen der rechtsche oppositie voert men ten gunste van deze veronder stelling voorts nog psychologische argumen ten aan, met name de dubbele veroordeeling door den H. Stoel van het bolsjewisme en het nationaal-socialisme. Verschillende Poolsche bladen wijzen in di't verband op de verzoening tusschen den Fuehrer en Ludendorff, die bekend staat als voorstander van een Duitsch-Russisch bond- genood schap. De president van den automobiel arbeidersbond, Hall, heeft bekend gemaakt, dat de staking in de Ford fabrieken is geëindigd. De arbeiders zullen heden het werk hervatten. Ook het conflict hij Chrysler zoo goed als bijgelegd. Volgens een mededeeling uit officieele bron is het conflict bij Chrysler zoo goed als bijgelegd. Men heeft verklaard, dat de gedelegeerden, die deelnemen aan de on derhandelingen hebben toegestemd in een overeenkomst en dat de regeling nog slechts een kwestie van formuleering is. Lewis cn de Canadeesche arbei ders. Lewis heeft er,in toegestemd drie milli- oen nog niet bij een vakvereeniging inge schreven Canadeesche arbeiders te organi- seeren» ERNSTIGE CRITIEK VAN DE NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Kunstmatige handhaving van ten doode gedoemde agrarische bedrijven een gevaar voor de volkshuishouding. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel heeft dezer dagen een schrijven aan den Ministerraad gezonden met betrekking op het tot dusver toegepaste systeem van Land- bouwcrisissteun en de financiering van den steun via het landbouwcrisisfonds, welk stel. sel ook in het nieuwe ordeningsplan in feite vrijwel onveranderd gehandhaafd blijft. De bezorgdheid van het hoofdbestuur t.a.v. de economische en financieele consequenties van het landbouwcrisissteun-systeem wordt niet weggenomen door het dezer dagen ge publiceerde voor-ontwerp Landbouworde- ningswet 1937. Voor zoover het hoofdbestuur zich van de draagwijdte dezer plannen reeds nu rekenschap heeft kunnen geven, beoogen deze toch in feite niet een wijziging van het bestaande stelsel van steun aan den landbouw, doch een voortzetting daarvan met andere, meer gedecentraliseerde uit- voerings- en ten deele ook regelings organen, terwijl zij zelfs de uitge sproken strekking hebben om wat tot dusverre slechts een beperkte en tijdelijke opzet was tot een geheel van meer blijvenden aard om te werken. De principes van de oude maatregelen schijnen ook aan de nieuwe ten grondslag te liggen. Het hoofdbestuur is van meening, dat thans de tijd is gekomen een einde te ma ken aan le. de grens en of in het binnenland en betaling van toeslag rp bepaalde produc ten; 2e. de landbouwcrisissteun te dekken uit deze gezamenlijke heffingen en andere in komsten. Het hoofdbestuur meent met betichting tot de positie van het landbouwcrisisfonds, dat, de uitgaven van het fonds ten behoeve van steun aan tuinbouw en sierteelt, aan de pluimveeteelt, voor de kleine boeren, vis- scherij, peulvruchten, aardappelmeel, bene vens de kosten van algemeen beheer, in hoofdzaak slechts gedekt kunnen worden uit de overschotten, welke de monopoliehef fing op granen, de steunregeling voor den inheemschen tarwebouw en de heffing op suiker opleveren. Waar verreweg de belangrijkste baten voort vloeien uit de graanheffingen (monopolie heffing op granen en batig saldo tarwe- steunregeling) meent het hoofdbestuur zich in het bijzonder hiertoe te moeten bepalen. De sterke stijging van de graanprijzen op de wereldmarkt, voor ons land nog geac centueerd door de depreciatie van den gul den. heeft er toe geleid, dat de buitcnland- sche tarwcpri.js den richtprijs voor den bin- landschen tarweverbouwer benadert en dat mèt de monopolieheffing de prijs van de ingevoerde tarwe reeds belangrijk over dien richtprijs heenkomt. Voor andere granen geldt ongeveer het zelfde. Het bleek dan ook reeds mogelijk de toeslagen voor hier te lande verbouwde rogge en gerst geheel te doen vervallen. Maar de monopolieheffing op alle ingevoer de granen blijft nog ongewijzigd gehand haafd. Het in de tegenwoordige omstandigheden langer handhaven, door middel van een mónopolieheffing, van de graanprijzen hier te lande, op een peil, dat een voor den bin- nenlandschen verbouwer redelijk geachte belooning overtreft, kan naar de meening van het hoofdbestuur geen aanbeveling ver dienen. Mochten de graanprijzen op de wereld markt nog verder oploopen, dan zouden de bezwaren van een kunstmatig verhoogd prijsniveau zich in nog sterker mate dan thans doen gelden, en zouden de heffingen zeker niet gehandhaafd kunnen blijven en daarmede deze bron van inkomsten voor het landbouwcrisisfonds moeten vervallen. Het hoofdbestuur meent dan ook, dat er alle aanleiding is om thans, nu een zoo be langrijke opleving op de wereldmarkt voor akkerbouwproducten is ingetreden, de mo- nonolieheffingen op granen (en veevoeder) dadelijk te verlagen tot zoodanig peil, als overeenkomt met de nog bestaande marge tusschen den binnenlandschen richtprijs en den prijs op de wereldmarkt en overigens die heffingen zoo spoedig mogelijk geheel af te schaffen. Daarmede dient gepaard te gaan een wij ziging van de steunregeling voor den tarwe bouw in dier voege, dat de hier te lande ver bruikte tarwe en de producten daarvan, met name het brood, niet zwaarder belast worden dan nog strikt noodig is om den inheemschen tanve-verbouwer een redelijke opbrengst voor zijn product te verzekeren. Van de totale lasten, thans ingevolge mono polieheffing en tarwesteun op het brood drukkende, welke becijferd kunnen worden op ruim 2% cent per broodje van 8 ons, zou dan tenminste lK cent per broodje kunnen vervallen. De afschaffing van den accijns op het brood zou ook geheel vallen in de lijn der algeineene regeeringspolitiek om mede ter voorkoming van ongewenschte loonstij ging de kosten van levensonderhoud zoo laag mogelijk te houden. Een tijd van stijgende prijzen, als zich nu voordoet, biedt zoo schrijft het hoofdbe stuur tenslotte bij uitstek de gelegenheid om tot een ander, meer in de gewijzigde verhoudingen passend stelsel, over te gaan. Kunstmatig in stand houden van diverse agrarische bedrijven fou tief geacht. Men zal er voor moeten waken dat niet als tijdelijk bedoelde maatregelen een steeds meer permanent karakter verkrijgen en voor al zich ernstig moeten beraden over de vraag of de overheid ook voortaan wel alle agrarische bedrijven een zekere opbrengst voor hun product kan en mag garandeeren en daarmede kunstmatig in het leven houden bedrijven, die in het kader van gewijzigde marktverhoudingen den economischen grond van het bestaan, waarschijnlijk voor immer hebben verloren. Gevaar voor de volkshuishouding. De verschillende maatregelen, op grond van de Landbouwcrisiswet, zijn geleidelijk uitgegroeid tot een weinig overzichtelijk ge heel van hulp aan bepaalde bedrijven en be lasting van andere, waarbij feitelijk niemand meer een nauwkeurig overzicht heeft van de lasten, die hierdoor op onderscheiden takken der volkshuishouding worden gelegd. Het hoofdbestuur ziet hier bepaald een gevaar, dat het Landbuowcrisisfonds. welks kosten van beheer en uitvoering thans voor personeel en materiaal tezamen al op ruim f 12 millioen per jaar worden geraamd, een doel op zichzelf wordt, waaraan de volks huishouding wordt onderworpen, een gevaar, dat de nieuw ontworpen 'regeling nog dreigt te versterken. Het II.B. acht dan ook een meer beperkt steunstelsel gewenscht, benevens 'n hervor ming van bepaalde agrarische bedrijfstakken, wier afzetpositie naar zich laat aanzien, blij vend anders dan vroeger zal worden. Op verzoek van Frankrijk Engeland. en Het dagblad „Indepcndance Beige" meldt, dat de Fransche en Britsche regeering mi nister-president Van Zeeland zouden heb ben verzocht de oeconomische reorganisatie van de wereld ter hand te nemen en een in ternationale conferentie voor te bereiden, waar conventies zullen kunnen worden ge sloten, welke bestemd zijn het handelsver keer tusschen de naties te bevorderen. Minister president Van Zeeland zou bin nenkort in den kabinetsraad het tot hem gerichte verzoek ter sprake brengen. Die dienst wilden nemen bij Spaansche regeeringstroepen. Een groep Amerikanen, die beweerden naar Frankrijk te zijn gekomen om een be zoek te brengen aan de Parijsche wereldten toonstelling en te Havre waren aangekomen, is gistermiddag door de gendarmerie te Mu- ret aangehouden, toen zij zich naar Foe en de Spaansche grens begaven. Het schijnt dat deze „toeristen", negen en twintig in getal, Amerikaansche vrijwilligers zijn, die dienst wilden nemen bij de troepen der Spaansche regeering. Zoodra bekend werd, welken weg zij zouden kiezen, werden door de gendar merie versperringen opgericht. Na hun aan houding werden de „toeristen" overgebracht naar Toulouse, waar zij zijn ingesloten. Een internationaal gezelschap. Nader wordt gemeld, dat dit gezelschap reizigers de aandacht van de politie had ge trokken. Om elf uur Zaterdagavond wilden zij nog per autobus uit Toulouse vertrekken. Deze autobus werd bij Muret door een ver sperring tot stilstand genoopt. De aangehoudenen zijn in staat van be schuldiging gesteld overeenkomstig decreet, waarbij het vertrek van vrijwilligers naar Spanje verboden is. Alle aangehoudenen zijn vreemdelingen, die in het bezit zijn van gel dige paspoorten. Tot het gezelschap behooren een Fin en eenige vrijwilligers van Duitschen oorsprong. De Paus zou het initiatief wil len nemen. Naar van gezaghebbende zijde werd me degedeeld, zou de Paus overwegen, het volgend jaar een oecumenische raad bijeen te roepen, teneinde een vasten daum voor Paschen te bepalen, zoodat de datum van Paschen niet meer naar gelang van den stand der maan zou varieeren. De vliegers Pissavy Cornet, die een srtellen tocht Saigon-Parijs hebben gemaakt zqn gisterenmiddag op Le Bourget aange komen. Zij hebben den afstand afgelegd in drie dagen, 22 uur en 51 minuten, hetgeen een nieuw record beteekent, voor sportvlieg- tuigen. Het record stond tot dusverre op J1raanLj;'an Maryse Hilse en Prax, die in Mei 1933 den toch volbrachten in 5 dagen en 10 .uur» 6 Een weinig bemoedigend resultaat. Het resultaat van de conferentie der Kleine Entente, waarover we in ons vorig overzicht schreven, is niet direct bemoedi gend. Het communiqué, waarvan we Zater dag een uittreksel gaven was weinig zeg gend. De Kleine Entente isoleeren zich met de verklaring, dat zij weigeren zich bij een of ander front, dat zich zou kunnen vor men, aan te sluiten. Zij vreezen de West- Europeesche politiek en houden zich daar- om afzijdig. Het Berliner Tageblatt is van oordeel dat geen van de wassende^ tegen stellingen, in het kamp van de Kleine En- lente, inderdaad is opgelost. De N.R.Crt, merkt op, dat wanneer de Kleine Entente er voor alles prijs op stellen hun onafhankelijkheid te handhaven en zich buiten ideologi sche conflicten te houden, en zij doen dat inderdaad, zegt het blad, dan zou er toch voor hen een krach tige steun in gelegen zijn, om met West Europa een verdrag te kunnen sluiten, dan zouden zij toch met een dergelijk verdrag een dam heb ben kunnen opwerpen tegen het ge vaar van een verdeeling in ideologi sche fronten, clat Europa bedreigt. Er moet dus wel een bijzondere oorzaak zijn, waarom de Kleine Entente dan deze gelegenheid niet aangrijpt. Die oorzaak is er. Naar de meening van sommige landen der Kleine Entente van Zuid Slavië voor al cn van Roemenië in mindere mate staat Frankrijk niet ver genoeg meer buiten het ideologische conflict. Een band met Frankrijk ten aanzien van Engeland is het wezenlijk anders, maar dat kan buiten beschouwing blijven, omdat Engeland geen pact van wederzijdschen bijstand heeft aan geboden en het misschien ook niet wenscht beteekent de vergrooting van de kans in een dergelijk conflict te worden betrok ken. De leider van de buitenlandsche politiek van Zuid Slavië, Stojadino- witsj, meent andere mogelijkheden gevonden te hebben om de veiligheid van zijn land te verzekeren. Frank rijk biedt hem, naar zijn inzicht, piet meer die garanties van onaf hankelijkheid, van onzijdigheid in de gevaarlijkste kwesties, die hij wenschelijk acht. En de oorzaak van dezen afkeer ligt in Frankrijk's banden met Rusland en in de ban den van de Fransche regeering met de communisten. Het communiqué der conferentie heeft echter ook in de kwesties, die het oorspron kelijk doel der Kleine Entente betreffen, gelegenheid tot vragen opengelaten zegt het. blad. Het zou op zichzelf niets bijzonders zijn, dat daarin niet over de kwestie van de res tauratie der Habsburgers in Oostenrijk wordt gesproken, want het standpunt der Entente-landen daarover is voldoende be kend. Dit stilzwijgen wordt echter opmerkelijk', als men weet, dat er wel over gesproken is, nu er een onmiddellijk verband gelegd kan worden tusschen het Zuid- Slavisch Italiaansche verdrag en deze kwestie. Want al moge dan Gayde, de officieuze Italiaan sche journalist, afwijzend over de kwestie der restauratie hebben geschreven, er is reden om aan te nemen, dat er ook nu nog te dien aanzien tusschen de Italiaansche en Oostenrijksche regeeringen overeenstem ming bestaat. „De stem der hongerlijdenden zal worden gehoord tusschen de fanfare der trompetten". Val Hannïngton, de leider van de Brit sche nationale werkloozenbeweging heeft o.m. verklaard: „wij zijn niet van zins de regeering met de kroning te laten voort gaan en de wereld te laten gelooven, (iit de geheele bevolking des lands gelukkig en voldaan is. Wij zijn besloten de stem der hongerlijdenden te doen hooren tusschen de fanfare der trompetten." De Duitsche vrachtboot „Borkum" bevindt zich in nood op 40.02 gr. westerlengte en 35.21 gr. noorderbreedte. Het schip heeft zijn roer verloren en maakt water. Hoewel de dikke mist het zoeken zeer bemoeilij'.t, heeft het Britsche vrachtschip „Zealandic" draad loos medegedeeld, dat het de „Borkum" heeft ontdekt en zich daarheen begeeft. Uit Magalanes wordt gemeld, dat het op weg naar Calla zijnde Argentijnsche vracht schip „Rio Grande" in de straat Magelhaens door een- storm is verrast. Het heeft draad loos noodseinen uitgezonden. Het s.s. „Arauco" zet koers naar het in nood verkeerende schip. Het Chileensche s.s. „Tarapaca" heeft even eens medegedeeld, iieh in nood te bevinden»

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1