Binnenland Het Prinselijk paar naar Parijs Verlaging der graan- heffing H,M. de Koningin stelt be lang in Wereld Jamboree Internationale suiker- conferentie Uit onze Oost Nieuw wereldrecord van Ragohild Hveger Autobus botst op tram Duel op het mes Filiaalchef verdween met geld Uitvoering Zuiderzee' steunwet Pestgevallen op Java De rampok-partijen in het Buitenzorgsche Jongen verbrand te Tochteloo Dc handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Slavië Dreigende staking in de venen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gisterenmorgen om half ne gen per auto van Monte Carlo naar Parijs vertrokken. Installatie van Prins Bernhard in den Raad van State. Naar wij vernemen, zal op Donderdag 8 dezer de Raad van State bijeenkomen in buitengewone vergadering, waarin Prins Bernhard, wien, zooals men zich zal herin neren, in het college zitting is verleend, als zoodanig zal worden geïnstalleerd. Ook de exporttoeslag op kippen eieren wordt verminderd. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat in verband met de stijging der wereld marktprijzen voor granen met ingang van Maandag 5 April 1937 het invoerprijsver- schil voor de hieronder genoemde granen zal worden verlaagd met de daarachter ge noemde bedragen. Tarwe f 1.per 100 Kg. Haver f 1.per 100 Kg. Gerst f 0.50 per 100 Kg. Rogge f 0.50 per 100 Kg. Mais f 0.50 per 100 Kg. De daarvoor !n aanmerking komende ove rige invoerprijsverschillen en restitutiebe dragen zullen met gelijken datum dienover eenkomstig worden gewijzigd. In verband met bovenstaande verlaging der invoerprijsverschillen voor granen zal de toeslag op den uitvoer van kippeneieren met een bedrag van f 0.10 per 100 stuks wor den verlaagd en van eendeieren met een bedrag van f 0.07 per 100 stuks. De bonificatie op tarwebloem B. wordt met ingang van denzelfden datum gebracht op f 1.60 per 100 Kg. Dame ernstig gewond. Op den hoek van de Gedenmpte Botersloot en den Pompenburgsingel te Rotterdam is Zaterdagmiddag een motorwagen van lijn 3 in botsing gekomen met een toerwagen, waarin acht personen zaten en welke be stuurd werd door W. C. van O., wonend aan den Diergaardesingel. De voorzijde van de tram werd ingedrukt, van de autobus braken verschillende ruiten, eenige inzit tenden van de autobus kregen lichte blessu res, de 27-jarige mej. W. Oldenburg, wonend aan de Spiegelnisserkade kreeg bovendien een rechterdijbeenfractuur en verwondin gen aan het linkerbeen. De geneeskundigen dienst heeft haar naar het ziekenhuis ver voerd, waar haar opneming noodzakelijk bleek. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de botsing in. Het schijnt, dat do autocar geslipt is. Om een meisje. Jongeman ernstig gewond. Sedert eenigen tijd had een zekere Vos- selman te Nunspeet connectie aangeknoopt met een meisje, dat in Vierhouten logeerde. Dit wekte de afgunst van een groepje op geschoten jongens uit dit dorp, met het ge volg dat V. op een avond, toen hij van zijn meisje kwam, lastig gevallen werd. Toen hij nu Zaterdagavond zekeren P. uit Vier houten, die ook t<* dit troepje behoorde, tegenkwam, ontstond er een twistgesprek tusschen beiden, dat ten slotte zoo hoog liep. dat zij besloten, de oneenigheid op een afgelegen plaats achter de Hervormde pastorie uit te vechten. Broederlijk liepen zij naast elkander naar de afgesproken plek, maar eenmaal daar aangekomen gingen ze elkaar met messen te lijf, Het einde van dit droevig drama was. dat beide vechtersbazen door messte ken werden gewond. Vooral P. bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Met verschil lende diepe wonden aan het hoofd en den pols werd hij in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhius „Salem" te Ermelo ver voerd. Ook zijn tegenstander, wiiens pees van de linkerhand werd doorgesneden, moest in het ziekenhuis opgenomen worden maar kon dit echter, na behandeld te zijn weer verlaten. Benige honderden guldens reis den van Almelo naar Antwer pen. Te Almelo is deze week met medeneming van eenige honderden guldens verdwenen de filiaalchef B. P. van een groot schoenen magazijn. Hij is thans te Antwerpen gearresteerd. Een deel van het verduisterde bedrag is te Den Haag, waar P., oorspronkelijk vandaan kwam, teruggevonden. Daar P. verklaarde indertijd eenige hon derden guldens borg te hebben gestort, voor dat hij in dienst kwam zal de schade voor de firma, waaraan het magazijn toebehoort, vermoedelijk niet groot zijn. De uitlevering van P. zal aan de Belgische regeering worden gevraagd. De directeur van den Rijksdienst ter uit voering van de Zuiderzeesteunwet maakt be kend, dat de belanghebbende in den zin van deze wet, hoofd van een gezin of kost winner, die vóór de inwerkingtreding van het K.B. no. 20 d.d. 19 Mei 1932, eigenaar of hoofd van een visscherij bedrijf was en thans in het genot is van een geldelijke te gemoetkoming ingevolge art. 13, die in ver band met de laatste wijziging van bovenge noemd K.B. op goede gronden aanspraak meent te kunnen maken op een hoogere geldelijke tegemoetkoming, onder vermel ding van die gronden, hiervan kan doen blijken door invulling van een formulier dat ter gemeente-secretarie te Amsterdam verkrijgbaar is. DINSDAG 6 APRIL. Hilversum I. AVRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Grarnofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, solist en gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Grarnofoonplaten. 4.10 KRO-Kamerorkest. 5.10 XRO-orkest. 5.00 Grarnofoonplaten. 5.456.00 Felicitatiebezoek. 6.05 De KRO-Melodisten en solist. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Publiek en spelen". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solist. 9.00 Causerie: „Franciscus' Liefde in Prak tijk". 9.15 KRO-Symphonie-orkest. 9.45 Grarnofoonplaten. 10 00 KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Revue-uitzending. 11.4012.00 Gramplaten. Hilversum II. KRO-uitzending. 8.00 Grarnofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grarnofoonplaten. 10.30 Jetty Cantoris ensemble. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Vervolg Jetty Cantor's ensemble. 12.30 Het Tipica-orkest. 2.00 Cabaret-programma. 3.00 Kniples. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.20 AVRO-Dansorkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10 Grarnofoonplaten. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Grarnofoonplaten. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten ANP, hierna AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Grarnofoonplaten. FELLE BRAND IN CAFE-RESTAURANT TE TIENRAY. Op het marktplein te Tienray is gister avond omstreeks tien uur brand ontstaan in 't café-restaurant van den heer P. J. Dries sen. In korten tijd had het vuur zich uitge breid en fel sloegen de vlammen naar bui ten. Ook de boven het café gelegen woning bleef niet gespaard. De brandweer uit Horst werd gealarmeerd, doch toen deze ter plaatse verscheen, was het pand reeds uitgebrand. De inboedel ging vrijwel geheel verloren. Slechts eenig geld en enkele papieren wist men in veiligheid te brengen. JEUGDIG FIETSER VERONGELUKT. Te Diemen door de Gooische tram gegrepen. Zaterdagavond tegen halfn egen is de vijf tienjarige A. Hardeboom aan de Oud-Diemer- laan te Diemen, op den Hartveldschen weg, ter hoogte van de slijterij „Dé Kroon", door eigen onoplettendheid met zijn fiets tegen de Gooische tram, welke om acht uur van de Weesperpoort was vertrokken, gereden. Hij werd een tiental meters voortgeduwd en bleef met een schedelfractuur, een zware hersenschudding en verschillende inwendige kneuzingen liggen. De geneeskundige dienst van Amsterdam heeft, hem naar het burger ziekenhuis aldaar overgebracht, waar de jon gen inmiddels is overleden. DE DRIE MUSKETIERS 89. DE TELEURSTELLING. Nu vertelde d* Artagnan zijn romanti sche ervaringen op het bal, waarop De Tréville hem aanried, den ring te verkoo- pen, in ieder geval niet openlijk te toonen, „Is dat dan zoo gevaarlijk?" „De kardinaal deinst voor niets terug. Wees op Uw hoede en zie overal vijanden. Wantrouw iedereen, Uw vrienden, Uw ei gen broer, Uw vriendin, vooral Uw vrien din", herhaalde hij, toen d' Artagnan rood werd. „Maar waarom dan juist haar?" „Omdat zulk soort menschen de beste werktuigen van den kardinaal zijn". „De afspraak in Saint-Cloud werd dan ook een bittere teleurstelling voor d'Artag- nan. De arme jonge vrouw was juist een uur voor hij bij het paviljoen kwam weer ontvoerd. Nadat hij een uur tevergeefs had gewacht, wekte d' Artagnan den bewoner van een klein huisje in de nabijheid. 90. ONTMOEDIGD. Een ooggetuige kon hem vertellen, dat een slanke magere man met donker uiter lijk en zwart haar de arme vrouw had ont voerd. De nacht bracht d' Artagnan door in de gelagkamer van een kleine herberg langs den weg, de hoed met de verwaaide veer diep in de oogen gedrukt. Toen de nieuwe dag aanbrak begaf hij zich niet naar zijn huis, «doch bezocht andermaal den heer De Tréville, dien hij van hetgeen des nachts -was gebeurd vertelde. De kapitein hoorde hem met gefronste wenkbrauwen aan. „Jonge man", zei hij toen, „verlaat oogen- blikkelijk Parijs. Zoek Uw vrienden en kom met hen terug. Misschien heb ik in dien tusschentijd een goed bericht voor U." Hare Majesteit de Koningin heeft zich Za terdagochtend met klein gevolg per auto van het Huis te Bosch naar het terrein bij Vogelenzang begeven, waar de Wereld-Jam boree zal worden gehouden. Daar was aanwezig de gepensioneerd gen.- maj. van het Indische leger Behrends, plaatsvervangend voorzitter van het bestuur van de Wereld-Jamboree, die H.M. over het uitgestrekte terrein heeft rondgeleid en haar inlichtingen heeft verstrekt over de plaatsen, waar de verschillende kampen zullen wor den ingericht. De wandeling duurde ruim een uur. De Nederlandsche delegatie Londen aangekomen. in De Nederlandsche delegatie, die zal deel nemen aan de beraadslagingen van de in ternationale suikerconferentie, welke heden te Londen zal worden geopend, is Zaterdag avond onder leiding van Dr. H. Colijn aldaar gearriveerd. Dr. Colijn en minister Mr. Dr. L. N. Deckers zijn aan het Liverpoolstation ontvangen door den Nederl. gezant mr, dr. R. de Marees van Swinderen. Het vaccin van prof. Offert heeft buitengewone resultaten gehad. De volledige cijfers betreffende het voor komen van de pest in Ned.—Indië eigen lijk is dit alleen Java, aangezien de pest buiten Java nagenoeg niet optreedt over het afgeloopen jaar zijn thans bekend. Wij ontleenen hieraan het onderstaande: In 1936 kwamen in Ned. Indië ruim 6000 gevallen van pest voor. De juiste en groote beteekenis van dit cijfer wordt eerst duidelijk als men weet, dat genoemd aantal minder dan de helft is dan over 1935 en dat het voorts slechts on geveer een kwart is van het aantal pestgevallen over 1934. In Januari 1935 werd met het vaccin van dr. L. Otten te Bandoeng het groote en zoo succesvolle offensief tegen de pest ingezet, welke bovenstaande vermindering van het aantal pestgevallen tengevolge heeft gehad. Er bestaat in Indië geen monument voor dr. Otten. Wie hem kent, is er ook van overtuigd, dat een monument wel het allerlaatste is dat deze zoozeer bescheiden werker der wetenschap voor zichzelf zou wenschen. Bendeleider gearresteerd. Zaterdagmorgen werd de leider van de diverse rampok-zaken te Buitenzorg, waarover den laatsten tijd zooveel te doen is geweest, op den openbaren weg bij Tji- baroesa gearresteerd door den assistent We- dana van Tjileuntji. Voor verzet bestond geen gelegenheid. Aangezien de bende leider gestolen voor werpen bij zich had, was van eenig ontken nen geen sprake. Tegenover den assistent-resicUent, den heer Göbel heeft hij een bekentenis afge- legd, terwijl tevens aanwijzingen zijn ver kregen omtrent de verblijfplaats van de bende, op grond waarvan thans alle be schikbare marechaussées op het pad zijn teneinde de bende te arresteeren. De bendeleider stond schuldig aan een rampok-zaak te Gaoek, aan straatroof bij een theeonderneming in het Djonggolsche enz, ZWEMMEN. 400 meter rugslag. Rie Mas. tenbroek's eenige wereldrecord met 4,3 seconden verbeterd. Weer heeft het phenomenale jonge Deen- sche zwemstertje Ragnhild Hveger een we reldrecord op haar naam gebracht. En weer is het een van de Nederlandsche records, dat er aan moest gelooven. Tijdens de zwemwedstrijden te Kopenhagen heeft mej. Hveger het wereldr ecord over 400 meter rug slag voor dames, dat Rie Mastenbroek op 28 December 1936 met een tijd van 5 min. 48,8 sec. te Rotterdam op haar naam had ge- bracht, met niet minder datr 4,3 seconden verbeterd en gebracht op 5 min. 44,5 sec. Het achtste wereldrecord van het Deensche zwemstertje. Ragnhild Hveger heeft hrermede ook het Europeesclr record op haar naam gebracht, dat Rie Mastenbroek door haar wereldrecord eveneens had gevestigd. Nederland bezit thans nog slechts tien wereldrecords, tenvijl er nu negen op naam van twee Deensche zwemsters staan. Acht op naam van Ragnhild Hveger en het we reldrecord over 1500 meter borstcrawl op naam van Grete Fredcriksen. De Nederland-, sche hegemonie in de dameszwemwereld, tot voor kort nog zoo sterk, is thans wel zeer zwak geworden. Rie Mastenbroek is thans nog slechts „gedeeltelijk" wereldrecordhoudster, nl. in het wereldrecord over 4 X 100 meter esta fette borstcrawl. Heidebrand vraagt slachtoffer. Zaterdagavond is door tot nog toe onbe kende oorzaak een heidebrand ontstaan on der Fochteloo. Een aantal kinderen ging kij ken, onder wie ook de 10-jarige Pieter Mul der. Deze bleef eenigen tijd in de nabijheid van de brandende heide staan en was blijk baar niet bedacht op de snelheid, waarmede het vuur zich uitbreidde. Voordat het kind er erg in had, stond hef midden in de vlammen. Het trachtte nog te vluchten, doch de kleeren stonden reeds in brand en er was geen tijd meer om zich in veiligheid te stellen. De heer H. van der Meer zag het gevaar waarin het kind ver keerde en snelde door de vlammenzee. Het mocht hem gelukken den jongen uit het vuur te halen, waarbij hij zich vrij ernstig verwondde. Het kind was geheel met brandwonden overdekt. Dr. Stoel werd gewaarschuwd, die de eerste geneeskundige hulp verleende. Per auto werd de jongen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij gisterochtend aan zijn verwondingen is overleden. De heidebrand, die van geringen omvang bleef, is spoedig gebluscht. In het laatstelijk met Zuid-Slavië gesloten handelsverdrag is in principe vastgelegd, dat de uitvoer uit Nederland naar Zuid-Sla vië en de invoer in Nederland uit dat land in evenwicht moeten zijn. Zuid-Slavië werd daarbij de mogelijkheid gelaten om, terwille van een vermijding van clearing, de invoer uit Nederland voor zekere artikelen te rem men, ingeval Zuid-Slavië minder aan Neder land zou verkoopen dan van Nederland koo- pen. Volgens de Zuidslavische statistieken nu, is dit principe in de maanden Januari en Februari naar wensch in practijk gebracht- De invoer in Zuid-Slavië uit Nederland be droeg in deze twee maanden 6,95 millioen te genover een uitvoer naar Nederland ten be drage van 7,06 millioen dinaren. Verwacht kan worden, dat de goederen- ruil tusschen beide landen in de eerstvol gende maanden zich normaal ontwikkelen zal. Voor rekening van een Nederlandsche firma is de laatste dagen 5000 ton Zuid-Sla vische tarwe op Nederlandsche rekening aangekocht. Het Overijsselsch groot-bedrijf wordt beconcurreerd door. de handgravers uit Drente. De arbeidersbonden te Vriezenveert en thans ook te Vroomshoop, hebben met groote meerderheid van stemmen besloten heden in staking te gaan. Tenzij er nog een tusschenvoorstel word^ gedaan, zal men dit besluit handhaven. Eenige verveners houden geheel reke- .mng met deze mogelijkheid zooals blijkt uit het feit, dat zij hun personeel hebben op gedragen al het materiaal in te leveren. De oorzaak van het conflict is, dat de aibeidcrs organisaties het bestaande loon- contract met de verveners niet willen ver nieuwen, tenzij met belangrijke wijzigingen Men verlangt o.a. een loonverhooging i an 11 tot 40% De verveners wilden tot he den tot 5% loonsverhooging gaan. Ook in het Overijsselsche veenbedrijf heerscht malaise. Concurrentie uit Drente, waar „kleine", zgn. handgravers goedkoo- per leveren kunnen dan de groote verveners int Overijssel, is hier mede oorzaak van. De fabrieksturf werd van regeeringswege gesteund, doch dit beteekende hulp voor Diente, waar de meeste fabrieksturf wordt aangemaakt Overijssel ging nu persturf produceeren. Een regeeringsregeling, welke, teneinde aan de overproductie een einde te maken, bepaalde, dat in Overijssel en Drente slechts 90% van het kwantum fabrieksturf mocht worden gegraven van de hoeveelheid 1931 en 1036, sloot de handgravers uit, dus het de concurrentie uit Drente vrij spel. Het nieuwe contract van de verveners met de arbeiders, dat per 1 April jl. had moeten ingaan, is nog niet geteekend. Er bestaat alle reden, te vreezen, dat veenar beiders bij de turven gaan neerzitten.!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8