De in-sonate Shanghai, van alles een beetje De verzorging Marktberichten Balineesche zeerovers voor de rechtbank KORT VERHAAL Problemen van het kankeronderzoek Stoomvaartberichten I Uit onze omgeving van onze Kamer- en Tuinplanten Twee matrozen sloten hun ka pitein in het voorluik op en gin gen er met het schip vandoor. Voor den raad van justitie te Soerabaja hebben, aldus de N.R.Crt., terechtgestaan R. R. V., oud 22 jaren, zonder beroep, tevo ren tferde stuurman bij de gouvernements marine, en C. A. d. L., oud 23 jaren, van be- rcwyp matroos 1ste klas bij de Kon. Marine. Beiden zijn gedetineerd in 's lands gevan genis te Soerabaja. Hun was ten laste gelegd, dat zij zich, als opvarenden van het Ned.-Indisch schip de Martinus, toebehoorende aan de N.V. Rijstpellerij en Oliefabriek Tjio Poo Nie, te Den Pasar in Nev. 1936 terwijl zij zich be vonden in open zee aan den ingang van straat Bali, gemeld vaartuig met lading zich wederrechtelijk hebben toegeëigend Zij hebben zich van ahet schip meester ge maakt door den gezagvoerder en de beman ning van het schip, onder voortdurende be dreiging met een geweer en een foppistool en onder herhaalde verzekering hen te zullen neerschieten, voor het geval zij het zouden wagen, zich tegen beklaagden te verzetten, na*xr voren te jagen en in het vooronder op te sluiten. Daarop zijn zij van koers veranderd en "hebben den gezagvoerder en de bemanning, na deze gedurende twee dagen in het voor luik te hebben opgesloten gehouden, te Koe boe op het eiland Bali aan wal gezet en zet ten vervolgens, met het aldus gestolen vaar tuig met-lading koers in de richting Lom bok, met bestemming Australië. Bekl. ontkennen schuldig te zijn. Het was hun bedoeling om naar Australië te zeilen en dan het schip naar Bali terug te laten keeren. Zij hadden zelf levensmiddelen ingeslagen, o.m. 30 blikken havermout, 50 blikken melk, verder zout, suiker, etc. President: Als de mcnschen zich verweerd hadden, zou u dan geschoten hebben? Uw geweer was geladen. Bekl. V: Neen, wij hadden een goede stra tegische positie aan boord en zouden ze heb 'ben kunnen neerslaan, als ze op ons afge komen waren. Pres.: U zou dus geweld gebruikt hebben? Bekl. V.: Ons bleef geen keus, als onzo Veiligheid het had geëischt, zouden wij ze geboeid hebben. President: U wilde zich dus van het schip meester maken. Bekl. V.: Niet conform de wet, wij wilden het schip als middel gebruiken om naar Australië te zeilen en het dan terug zenden Bekl. hadden sextant en kaï-ten meege nomen. Zaterdags vroeg de bemanning om aan wal gezet te worden. Zit deed geen pogin gen om het schip te hernemen. Bekl. hiel den om beurt de wacht. Bekl. moesten aan wal gaan, daar er water gebrek dreigde. Op ongeveer 15 meter van de kust van Karangasem werd het anker uitgeworpen, De bemanning hielp mee bij het vertrek. Zij ging met een bevolkings prauwtje aan land en mocht alles medene- men wat zij wilde. Daarop werd in oostelij ke richting weggezeild. Lombok was reeds gepasseerd toen Maandagmorgen omstreeks 11 uur marinevliegtuigen naderden en om het schip cirkelden. Bekl. begrepen toen dat het om hen te doen was en veranderden van koers. Doch de later komende Java bemei-kte hen toch. Zij trachtten nog met de jol te ontkomen, doch die zonk in een zware bui. President: Ziet u niet dat u geen recht had om zich meester van het schip te ma ken? Bekl. V.: Ik wilde in de toekomst alles goed maken. President: Ook nu de bemanning van boord was? Bekl. V.: Ik had het schip aan een vracht boot kunnen overgeven, om het terug te laten sleepen. President: Wat had u voor met naar Australië te gaan? Bekl.: Ik had geen baantje naar mijn hart, het was meer voor een ambtenaar dan voor een zeeman. Ik verlangde nog wat andei-s te doen dan slapen, opstaan en naar bed gaan. Bovendien kon ik mijn ou ders niet voldoende steunen. Bekl. hadden het plan om in Australië in den oogsttijd te helpen, zij zouden ergens landen aan de kust; daar er vele plantages waren, zou den zij ongetwijfeld werd kunnen vinden. Bij het verhoor van bekl. L., zeide deze, boeken te hebben gelezen over het leven op zee; zijn hart trok ergens anders, hij wilde in een vreemd land een nieuwe carrière opbouwen. Het was niet de bedoeling om zich mees ter te maken van het schip, doch om de bemanning te dwingen hen naar Australië te brengen. Na de aanhouding werd de Martinus door de Java op sleeptouw naar Benoa genomen. Pres.: U heeft thans zeker berouw? Bekl. de L.: Ja. Pres.: U heeft behalve 3 maanden gevan- genissti-af ook ontslag uit den dienst gekre gen wegens desertie? Bekl. de L-: Dat heb ik verdiend. De officier van justitie heeft ten slotte, zooals men uit de telegrammen weet, tegen V. en de L. met inachtneming van den jeug digen leeftijd van de beklaagden gevange nisstraf geëischt voor den duur van onder scheidenlijk 1% en 1 jaar. JAMBOREE-ZEGELS IN NED.-INDIE. In Nederlandsch-Indië zullen bijzondere frankeei-zegels worden uitgegeven, welke met toeslag zullen worden vei-kocht ten be hoeve van de vereeniging „De Nederlandsch- Indische Padvinders". De netto-opbrengst van den toeslag zal door evengenoemde ver eeniging woi-den benut tot financiering van de uitzending van Nederlandsch—Indische padvinders naar de wereld-jamboreé, welke dezen zomer wordt gehouden. Deze „Jamboree-zegels" zullen in Indië worden verkocht van 1 Mei tot en met 9 Juni en zullen hier te lande gedurende den zelfden termijn aan de Philatelistenloketten verkrijgbaar zijn. Zij worden voor het ge bruik gelijk gesteld met gewone Indische frankeex-zegels en blijven geldig tot en met 28 Februari 1938. De^zegels verschijnen in de frankeerwaar- den i i> cent en 12'A cent. De verkoopprijs bedraagt 10 cent en 15 cent. Zij zijn naar een door den heer A. B. M. Kreisler te Bandoeng geteekend ontwerp vervaardigd door de N. V. Joh. Enschede en Zonen te Haarlem en uitgevoerd in Rofogravuredruk in de kleuren sepia en rood. De afmetingen bedragen ca 30X23 mm. door Hans Feuchlwanger. De Lente lag over Weenen, Bloemen, hoo rnen, struiken, alles praalde in bloesem pracht, in een weelderige ovei-daad, zooais alleen de lente in Weenen kan zijn. De bloem entro.ssen van seringen waren zoo groot en zwaar, dat de takken ervan over- bogen, de goudenregen hing in sprookjes- achtigenrijkdom over de oude steenen muurtjes, de jasmijn verspreidde haar zach te geuren, en de meidoorns praalden met witte, roode bloesempracht, Alles bloeide opeens, de lelies en anemonen hieven hun kelken omhoog, en de gansche mooie stad was doordrongen van de lente. Een gedrongen gestalte, het hoofd voor- ovei'gebogen, met donkere oogen nder zwa re gefronste wenkbrauwen, wandelde door de straten en lanen, het was Beethoven. Hij hield de handen op den rug. bleef van tijd tot tijd staan, en bekeek aandachtig de bloe menpracht. Soms gleed er een vage glim lach over zijn gezicht; Hij genoot van den rijkdom en de weelde van den lente-avond. Hij ging zitten op een oude steenen bank. Melodieën stroomden hem vanuit de zoele lentelucht toe, een volheid en overdaad van klanken en accoorden; hij kon ze niet meester worden. De lucht scheen hem ver vuld te zijn van geheimzinnige, onbegrijpe lijke dingen. Onrustig stond hij weer op, wandelde verder, en kwam eindelijk in de stille buitenwijk, waar de huizen in tuinen lagen. Plotseling bleef hij echter staan, boog het hoofd een weixiig, als om beter te kun nen hooren, en met zijn hand op het lage tuinhekje gesteund bleef hij aandachtig staan luisteren. Hij hoorde iets, wat hem zeer verwonderde. In de schemerige kamer van het huis. Waarvoor hij stond, werd piano gespeeld: duidelijk waren de klanken hoorbaar door de geopende vensters. De muziek was een sonate van hemzelf, maar vreemd genoeg een werk, dat nog niet uitgegeven was. Hoe kon dat mogelijk zijn? Het waren frag menten, die men daar speelde, niet alles was precies juist, maar de aanslag was ge voelig en getuigde van een groote inner lijke muzikaliteit. Midden in een accoord brak het klavierspel af, en een vrouwen stem zei: „Ik wilde, dat ik het kon spelen zooals ik het gehoord heb maar ik heb met meer alle accoorden in mijn gedachten". Plotseling vastbesloten liep Beethoven door den tuin, en verscheen op den drenv pel van de schemerachtig verlichte kamer. E«n jong meisje in een witte japon zat aan de piano, een jonge man leunde tegen een stoel. „Vergeeft II mij", zei de indringer, „Ik ben zelf jnusicus, als U wilt speel ik U de hecle sonate voor!" De beide jonge menschen wisten niet recht wat te antwoorden, doch reeds zette Beethoven zich aan den vleugel, en liet zijn handen over de toetsen glijden. Het meisje was bij het raam gaan zitten; zij leunde haar hoofd achterover, en reeds na de eerste tonen wist zij dat de vreemde Beet hoven moest zijn. De meester speelde wonderschoon. De lente-adem klonk uit zijn muziek, de klan ken ruischten onder zijn handen als de wind, als de zee, als hemelsche harpmuziek Geheel verzonken in de schoonheid dér klanken luisterden de twee jonge menschen het meisje met iets teers. Een hulpeloozen trek over haar gezichtje. BeetVxven zag het, en hij begreep: „Zij is blind". Toen het spel ten einde was, heerschte er een bijna beklemmende stilte in de kamer. De maan scheen over de bloeiende struiken in den tuin, en zachtjes bewoog de wind de gordijnen. "U bent Beethoven", zei het meisje zacht. „Ja"! zei de meester, „maar hoe komt L aan mijn muziek?" „We liepen eens langs Uw huis, en toen hoorden wij U spelen Beethoven keek naar het meisje met de blinde oogen, en een zonderling gevoel van smart kwam in hem op. De maan was hooger geklommen, het licht viel over het bleeke, smalle gezicht van het meisje, dat met haar blinde oogen voor zich scheen te kijken. Hij dacht: „Het is een bovenaardsch mooie avonden zij kan er niets van zien... de bloemen en boomen en het maan lichtniets daarvan kan zij zien En eensklaps zeide hij: „Er ligt maanlicht op Uw gezichtIk zal U iets van maanlicht spelen...". En meegesleept door zijn droefheid om de blinde oogen van het meisje, door de lentegeuren, door zijn zwaarmoedigheid en verlangens, begon hij te preludeeren Eerst phantaseerde hij, maar allengs namen de klanken een vasteren vorm aan, de rhythmen klonken steeds duidelijker op, en hij zelf voelde, dat er een nieuwe schep ping onder zijn handen ontstond. Hij speel de, zooals hij nog nooit gespeeld had, en alle menschelijke verlangens, wenschen, droefheid, pijn en geluk, dat alles klonk uit zijn muziek. Toen hij ophield, stond hij snel op en liep naar de deur. Op den drempel draaide hij zich om: „Ik zal nog eens terugkomen" zei hij, en toen verdween hij in den lente avond. Thuis zette hij zich aan zijn klavier, speelde nogmaals, haalde notenpapier, speel de en schreef, den ganschen nacht door, terwijl buiten de seringen geurden en het maanlicht over de sprookjesachtig mooie tuinen van het oude Weenen scheen. Zoo ontstond de Mondschein-sonate, Duitsche chirurgen vergaderen. Tot de problemen, die een arts veel moei lijkheden verschaffen, behooren de niet nor maal genezende beenbreuken. Zij laten op de plaats van den breuk een beweeglijke verbinding ontstaan, die de dokter een valsch gewricht, pseudarthrose, noemt. De oorzaken van deze abnormaliteit zijn op het oogenblik nog niet geheel opgehelderd. Zeker spelen uiterlijke omstandigheden, zoo als ondervoeding, scheurbuik of gebrek aan vitamine C een belangrijke rol. De poging, een betere wijze van genezing door mid del van bepaalde medicamenten te verkrij gen, heeft, naar uit het verslag van het congres der Duitsche chirurgen blijkt, tot nog toe geen succes opgeleverd, zoodat in vele gevallen het been kunstmatig gehecht en verstijfd moest worden. Men moet daar bij met groote voorzichtigheid te werk gaan, vooral ook bij het hechten met metaaldraad Fransche artsen hebben 24 zgn. roestvrije staalsoorten onderzocht en daarbij opge merkt, dat slechts drie soorten niet werden aangetast. Bij de andere 21 soorten bleken zich chemische en zelfs electrische verande- ringen in de weefsels voor te doen en eeni- ge stukjes metaal ondernamen zelfs een wandeling door het lichaam. Ook de kanker is voor de chirurgen een gebied van intensief onderzoek. Het opera tiemes verwijdert weliswaar het boosaardi ge gezwel maar vernietigt daarmede niet, zooals lang bekend is, de oorzaken van de ziekte. Het komt dan ook dikwijls genoeg voor, dat de kanker in andere lichaams- deelen opnieuw uitbreekt. Röntgenstralen of radium genezen de gezwellen weliswaar, maar zij kunnen deze ook veroorzaken. Hetzelfde is het geval bij een chemisch mid del, de benzpvrine. Ook met dit middel heeft men bij een voorzichtige toenassing in lichte gevallen van kanker genezing bereikt. Op merkelijk is, dat het prenaraat hoofdzake lijk verkregen wordt uit steenkoolteer, waarvan men sinds lang weet, dat het juist kanker kan opwekken. Thans wijden de artsen zich hoofdzake lijk aan de bestudeering van de oorzaken, die tot kanker kunnen leiden. Dat kanker ook door parasieten, die het een of ander vergif in het lichaam brengen, kan worden opgewekt, wist men reeds in het oude Egypte. Anderziids heeft het onderzoek uit gewezen, dat kanker even goed als een soort van stofwisselingsziekte kan ontstaan. Verder verdenkt men er zekere hormonen in het lichaam van, dat zij kanker kunnen opwekken. Bij het groote aantal kankeronwekkende factoren is het welhaast vanzelfsprekend, dat het lang duurt, et vorens men de juiste wijze van genezing vindt, maar tijdens het cone-'es van de Duit^C-ip chirurgen is wel gebleken, dat de medici in alle stilte reeds veel, dat tot de oplossing moet leiden ge vonden hebben. Stoomv. Mij. Nederland. Bintang, t., 5 April v. Belawan. Chr. Huygens, t., 6 April te Genua. Saleier, t„ 6 April te Suez. Kon. Ned. Stoomboot Mjj. Ariadne, 4 April v. Uerto Barrios. Bennekom, t., v. Arica. Costa Rica, t., 5 April Azorcri gepass. Euterpe, 6 April te Amsterdam. Helder, t„ 4 April te Liverpool. Merope, 5 April v. Danzig. Oberoi», pass. 5 April Ouessant. Orpheus, 6 April te Amsterdam. Poseidon 5 April te Jaffa. Van Rensselaer, t., 4 April te Curagao. Saturnus 5 April van Neaplaya. Simon Bolivar 5 April van Cristobal. Telamon 5 April van Lissabon. Theseus 5 April van Setubal. Triton 5 April van Algiers. Vesta 6 April te Palermo. HollandAmerika Ljjn. Bilderdijk pass 5 April Scilly. Blommersdijk 3 April van New Orleans. Boschdijk 5 April te Londen. Burgendijk, 6 April te Rotterdam. Delftdijk 5 April te Willemstad. Drechtdijk 3 April te Seattle. Edam te Rotterdam. Lochgoil, 3 April te Kingston (Ja.). Maasdam 5 April 1000 mijl van Ambrose lichtschip. Spaarnaam 6 April te Boston. Statendam 6 April van New York. Veendam, 6 April te Rotterdam. HollandAfrika Ljjn. Boschfontein, u., 4 April van Dakar. HollandAustralië Lijn. Aludrië, t., 6 April v. Newcastle (N.Z.W.). Meliskerk, t., 5 April van Kaapstad. HollandOost-Azië Lijn. Moena, t., 5 April van Shanghai. Meerkerk, t., 5 April van Dairen. Kon. Paketv. Maatschappij. Bontekoe 4 April te Hongkong. Houtman, 4 April v. Lourenzo Marqués. Japara 4 April van Singapore. Lematang 5 April te Sanbang. Swartenhondt 4 April van Hongkong. Nieuw Holland, 5 April te Sydney. JavaNew-York Ljjn. Kota Pinang, 5 April v. Batavia. Maron 5 April te Penang. Modjokerto pass. 5 April Kaap d. Goede Hoop. cUqjL Uur wxr&astq,/ [EINDE YOORRANQ150 M. WaarjJg zoo'n bord staat is het einde van een voorrangsweg in zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden: RECHTS GAAT VOORi Rotterdamsche Lloyd. Blitar, t., 6 April te Suez. Buitenzorg, t„ pass. 6 April Dover. Kota Inten, u., pass. 6 April Finisterre. Stoomvaart Mij. Oceaan. Achilles 3 April te Singapore. Alcinous 4 April van Batavia. Diomed pass. 6 April Wight. HollandWest-Afrika Ljjn. Amstelkerk, u., 4 April van Boulogne. Maaskerk, t., 4 April van Takoradi. JavaChina—Japan Ljjn. Tsjisalak 4 April te Shanghai. Tjisondari 3 April te Hongkong. RotterdamZuid-Amerika Ljjn. Aldabi, t., 5 April te Santos. Silver JavaPacific Ljjn. Kota Agoeng 3 April van Madras. REIS IMPRESSIES. Een beeldschoone, elegante Chineesche da me verscheen op het Skyterrace van het duurste hotel van Sjanghai. Het midder nachtelijk uur had reeds lang geslagen en op den dansvloer was zoo weinig plaats, dat de paren tusschen de tafels en stoelen dansten. Wat ik mij van haar opzienbaren de gestalte nog herinneren kan, was een heerlijke brokaatmantel, die glinsterde als een bergmeer in het maanlicht. „Tweehonderd dollar heeft ie gekost!" fluisterde men aan onze tafel. Er zijn heele bibliotheken over Sjanghai geschreven met het resultaat, dat bij den lezer slechts een conglomeraat van indruk ken en voorstellingen achterbleef. Ieder boek is in zijn soort de beste beschrijving van deze miliiocncnstad aan den Wangpoo, d.w.z. voor zoover het de internationale ne derzetting betreft. De „informatiedienst". Reeds in de eerste dagen van mijn ver blijf werd ik herhaalde malen verrast door de nauwkeurigheid, waarmede de „informa tiedienst" van Sjanghai werkt. Slechts de Britsche Intelligence Service kan daarmede vergeleken worden. „Gisteren was U daar en daar en hebt U dit en dat gedaan", hoorde ik. „Ik zou niet bii Hong Zong koopen", werd mij gezegd en ik brak mij er het hoofd over, hoe dat be kend geworden was. daar ik er toch met niemand over gesproken had. Het mooiste was echter, dat men mij op een middag wist te vertellen dat ik in Mei weer in Sjanghai zou komen. Op den avond tevo ren had ik daarover een vage opmerking gemaakt tegenover eenige menschen, die in geen enkel verband stonden met dengeen, die het mij thans weer over vertelde. Maar men wendt zich daaraan even spoedi" als aan de eeuwig spuwende Chi- neezen. Die hadden mij in de eerste dagen tot allerlei rare sprongen gedwongen, in het bijzonder wanneer zij zoo'n vervaarlijk gebrom uit hun keel lieten komen. „Uit hun blindedarm halen zij het", meende een Nederlandsche arts, die hier al jaren lang woont. Een beetje rooverij De riksja (Japansch trekkarretje), rijdt plotseling een zijstraat in en oogenhlikke- lijk is het taschje van de daarin zittende dame verdwenen. Onlangs hielden drie twij felachtige personages een voetganger mid den op straat aan en plantten hem een revolver in den maag. Het slachtoffer schreeuwde zoo hard, dat de roovers de plaat poetsten. Zij hoorden nog tot het oude slag van de eerlijke roovers, die thans verdwenen zijn. Op het oogenblik schieten de kerels ieder slachtoffer zonder pardon neer. De politie, bestaande uit een mengel moes van Engelschen, Amerikanen, Fran sehen, Russen. Sikhs, Anamieten, Japan ners en Chineezen noteert nauwkeurig het in een jaar afgevuurde aantal schoten en op de balans ziet men, dat men hier werkelijk slechts met een beetje rooverij te doen heeft. Want de ongeregistreerde geval len tellen natuurlijk niet mee... Wat er verder aan de hand is. Voor belangstellenden zij over het klimaat en zijn begeleidende verschijnselen het vol gende gezegd: een beetje regen, sneeuw, koude, warmte, verkoudheid, griep, malaria, typhus, pokken en wanneer men geluk heeft ook cholera. Waaraan men juist toe is. leest men in de couranten. Deze zijn een beetje Amerikaanse!), En- gelsch, Duitsch, Japansch, Fransch, En- gelsch-Chineesch, Russisch en zuiver Chi- neesch; en vol van een beetje film, Europa, sport, society, schandaal, politiek, beurs, bridge en China. Zij zijn een beetje pro- en anti-Japansch, -communistisch en wat men zooal meer pro en anti kan zijn. En dan de moderne Chineezen. De ouden van vroeger „verloren het gezicht" indien zij met aan hun verplichtingen voldeden. Óp het oogenblik is een beetje snobisme modern evenals gewaagd dansen, critiek op vreem de staten, die veel beschaafder zijn, en on hoffelijkheid tegenover vrouwen. Wat er aan écht Chineesch te beleven valt. v.etr,?erjs er natuurlijk ook een beetje „echt China. Ik denk aan de leelijke zig- zagbrug bg het oude theehuis, aan den tuin \an een ter dood veroordeelden gou verneur, die onder het zwaard van den scherprechter viel, wijl hij de muren om den tuin even hoog liet bouwen als die van den keizer, en aan de bonte straten, die ter zijde an de internationale nederzetting lig gen. Ik zie de raadselachtig lachende gezich- ouden uit het eigenlijke China, Ult Tibet en uit Mandsjoerije. Ik hoor de politie agent, die 's nachts op den Garden- bridge den tijd met zingen verdrijft en de al even muzikale koelies, die zware lasten sleepen. Ik voel ook de betoovering van het Verre Oosten, indien 's avonds de duizen den woonschepen op de Soochow-rivier hun petroleumlampen ontsteken. Zoo is Sjanghai. Het prikkelt tot tegen spraak, tot erkenning, tot ergernis, tot vreug. de, tot werken, tot luieren, tot den wensch er heen te trekken en tot het verlangen om af te reizen; van alles een beetje. JULIANADORP. Stierenkeuring. Dinsdagnamiddag hield de Provinciale Commissie tot Bevordering van de Rundvee fokkerij in Noordholland, in samenwerking met het N.R.S. de jaarlijksche stierenkeuring te Julianadorp bij het café van den heer A. Doorn. Aangeboden werden twee 2-jange en ne gen 1-jarige stieren. Van de tweejarigen werden ingeschreven Albert 17 van J. Kistemaker, Den Helder, en Béan van G. Bijvoet te Callantsoog. Van de eenjarigen: Hendrik 17 van Jb. Jimmink Hz., Barsingerhorn en Athleet van D. Gutker te Julianadorp. De anderen wer den afgewezen en kunnen alleen gebruikt worden voor het dekken van fokveieenigings- CALLANTSOOG vee. Overzicht arbeidsbemiddeling 1936. Uit het verslag van den agent der ar beidsbemiddeling over 1936 ontleenen wij het volgende. In de commissie van toezicht was een vacature ontstaan door de ontslagname van den heer K. Tensen, waarin door de be noeming van den heer M. J. Jelierse werd voorzien. Over het algemeen was de toe stand iets gunstiger dan het voorgaande jaar. In de achtereenvolgende maanden van 1936 werden in totaal 193 werkzoekenden in geschreven, daarvan zijn 66 geplaatst. Op 31 December 1936 stonden nog 72 werkzoeken den ingeschreven, allen mannen: t.w.. uit de bouwbedrijven en 46 uit de landbouw bedrijven. 66 Aanvragen van werknemers werden voldaan door ingeschrevenen uit de gemeente. Plantsoen dorpsplein. Meldden we onlangs dat plannen beston den op het dorpsplein een plantsoen met vi.i- ver aan te leggen, thans kunnen we mede- deelcn dat bereids met de uitgraving van de vijver is begonnen en een deel der beplan ting is aangelegd. O, dat eieren zoeken. Naar we vernemen is door den onbezoldig- den rijksveldwachter v. H., alhier, tegen een hartstochtelijke liefhebber van deze sport pro ces-verbaal opgemaakt wegens het eieren zoe ken op voor hem verboden terreinen. DE HORTENSIA. Bij de bloemisten bloeien nu de Hortensia's volop en menige huiskamer prijkt weer met deze mooie kamerplant. Als ik langs de hui zen ga en eens naar binnen gluur om te zien hoe de kamerplanten er voor staan, merk ik althans op een zunnigen dag ook al gauw weer de groote fout. Velen zetten de bloeiende Hortensia in de volle zon. Dat is verkeerd. De bloemblaadjes krullen dan spoe dig. Als men dat direct merkt, is de plant nog door doopen te redden, maar anders is de bloem verloren. Soms staat de plant voor het raam met nog de groene papieren cachepot om den pot. Ook dat is niet goed. Zoo'n plant krijgt niet voldoende water. Den pot moet men minstens één keer per dag een kwartiertje in een teil met lauw warm water zetten, want een Hoitensia heeft zeer veel water noodig. Als een vroeg getrokken Hortensia is uitge bloeid, in Mei of begin Juni, kan de plant nog sterk teruggesnoeid worden om in 't zelfde jaar nog nieuwe forsehe scheuten met bloem knoppen te maken. Snoeien we later, dan is er geen kans op bloemknopvorming. Dan moeten we dus an ders snoeien, gelijk we straks zullen zien. Eerst bespreken we de snoei van de vroege, in bloei getrokken Hortensia's. Heeft de plant twee takjes, die b.v. 10 cm lang zijn, terwijl het andere allemaal bloemhout is, dan snoeien we na den bloei alles op 10 cm in, maar steeds boven een oog. Er blijft dus niet veel van de plant over, maar dat hindert niet. Ontbreken, deze korte takjes vlak boven den pot, dan moe ten wij den bloemsteel insnoeien tot even bo ven het donkergekleurde hout. Van 't licht groene blijven 2 3 oogen op de plant zitten. Het bovenste gaat er verder geheel af. Deze snoei moet men direct na het bloeien uitvoeren, want de Hortensia bloeit aan het tweejarige hout. Het hout, dat dus dit jaar gevormd wordt, maakt aan den knop een bloemknop, die het volgend jaar bloeit. Bij eenig nadenken begrijpt men nu wel, dat de later bloeiende Hortensia's heel anders moeten worden gesnoeid. Daar is de tijd om nieuwe bloemtakken met bloemknoppen te vormen, te kort. Bij de later bloeiende, bijv. die in den tuin staat mag men wel de uitge bloeide bloemen wegsnijden, maar de niet- bloeiende lange takken mogen niet worden in gekort, want dan snijdt men den bloemknop, die aan 't einde van den tak zit, weg. Nu is er nog een moeilijkheid bij den bloemknop aan 't eind van den tak. Deze is namelijk niet vol komen winterhard en moet dus in strenge winters worden gedekt, dit mag nif> zoo, dat dt. takken mgt de bloemknoppen ver boven de bedekking uitsteken. Zoo'n bedekking heeft geen doel; de knoppen bevriezen en de plant zal niet bloeien. E'en moet ik er voor waarschuwen de tuin-hortensia niet te verwarren met de Hydrangea, een tuinplant, die er veel op lijkt. De tuin-hortensia noem ik een kamer-horten sia, die men. na 't uitbloeien in de kamer, in den tuin plant met het doel, de plant winter en zomer in den tuin te laten. De Hydrangea komt nooit in de kamer, bloeit op éénjarig hout en kan dus nu zeer sterk worden ingesnoeid. Men kan tot op een 10 cm den jongen tak terugsnijden. A. v. d. L. BROEK OP LANGEXDIJK. 7 April. Aanvoer: 7000 Kg. uien 0.80—1.20, drielin i5 "i fr/0ve 1-lO—1.30, peen 1.20—110 groene kool 1.80-2.80, kroten 60 80 ct.. roo- witt^iol1^0, *e,e k°o1 2-10-3.5Q, D. NOORDSCHARWOUDE. 7 April Umn 1.10 1.20, grove 1.50, krfoten 6(F-70 9™00dC,k0,01 ,1'50-2' taaie *ele kool 9 50 kooM—1.50. 1'^2'90' Decnsche witte

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3